R A.V.0. Linkse studenten krijgen geen been aan de grond EEN ZEEUWS FORELLENKWARTET L Boer en dirigent VRAT CADRANS OP L7.990.~l Geschiedenis van Kapelle verscheen in boekvorm Hoogvliet klaagt FEEST VOOR MANEGE „DE EENDRACHT" JAN BELJAARS IN ZWALUWE :ath. echnische chool DE STEM NV SLAVENBURG'S BANK Hij rijdt als da wind en is er ongevoelig voorl let schuifdak, rembe- irachtiging, slaapstoelen.' Diversen e-Vrouwe-Lyceum Breda T VAN DEZE TIJD 5N DIE VOORUITZIEN IXV OOSTENRIJK IS OVERHEID GEBETEN OP BUITENPARLEMENTAIRE OPPOSITIE GESCHENKEN Geslaagde uitvoering van Zeeuwse muziekschool Geen bijval Applaus weer over vuile lucht ROND DE SCHELDE Hoge straffen voor rijden onder invloed Zuid-Beveland DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1968 y ^7 De experts hebben het aan getoond de Peugeot 204 is volkomen ongevoelig voor zijwind. U rijdt veilig en ont- i spannen, omdat u bij sterks zijwind niet herhaaldelijk "tegenstuur" hoeft tegeven. Maar dat is nog maar èén van de vele voordelen. De aluminium motor is een technisch juweel. De rem men werken stabiel, zonder fading of afwijking. De nut tige ruimte voor inzittenden en bagage is groter dan bij vele auto's met indruk wekkende buitenmaten. Enz. enz. af Utrecht i jaar garantie op rnderdeten en arbeidsloon! oekt se- met jaar, uit iwelijk der ere- no. r. in be- tkt langs ïg met vrouw, ilijk een- Serieu- ïen 8 da ad onder ïrgen op ar, z.s.k. wil na leven be- van nw. foto op r no. Goed tehuis gezocht voor jong katertje. U krijgt er gratis een pak Felix vleesbrokjes bij waar ze zo dol op zijn. Dahliastraat 3, Breda. Schieting zat. 11 mei hU J.D. Vogel, Zoutstr. 3, Hulst. Be gin. 3 uur. r 21 jaar i ekt ïge kinde- iven on- Schiettng zat. 11 mei b. C. de Kind, Kapellebrug. ies, poe- en huis- se weg 26 Ziekenhuisverzekering ongf- acht kwalen, leeftijd tot 100 j. Assurantiekantoor Vijgeboom S. v. d. Heijde, Gouvemeurstr. 6—8, Sluis, tel. 01178-590. Grote schieting zondag 12 mei op 2 wippen bij p. Leeraert- Nijs, Hulst, Begin 3 uur. Schieting zondag 12 mei bU P Leeraert, Zandberg, op 2 wip pen. Inleg f 2,75 per wip. Te rug f 2,00. Begin 3 uur. Schieting zondag 12 mei bij Jo Vemimmen, Rapenburg. Aan vang 3 uur. Het bestuur. Wie wil er wielerfoto's ruilen? L. Janssens, Breitnerstraat 88, Goes. idjes, In plaats van dinsdag 12 mei, ppy op donderdag 16 mei bejaar- !5, Huij- denschieting bij J. de Waal, Kloosterzande. ignevaartweg 5, Oudenbosch ïl. 01652 - 2542 evraagd per medio augustus i bezit van, of studerend ior, akte Engels L.O.) referentie-adressen te rich- uur der school, Markt 45 te i de directeur der school anderszins geïnteresseerden, :n in een feestgave bij gelegen- rig priesterjubileum van oud- M. PLASSCHAERT ren zich fn verbinding te stel- van het Onze-Lieve-Vrouwe- 'aul Windhausenweg 11 (01600 ADVERTENTIE) Vraagt naar onze concurrerende rentetarieven HULST Houtmarkt 6 - Tel. 01140 - 3456 TERNEUZEN Kersstraat 13 - Tel. 01150 - 3553 (Van onze correspondent) Tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis van Kapelle heeft de heer W. E. P. van IJsseldijk uit Goes uit handen van burgemeester Van Suylekom van Kapelle het eer ste exemplaar ontvangen van het hoek waarin de geschiedenis van Kapelle, Biezelinge en Eversdijk wordt beschreven. Dit hoek is geschreven door de heer Van IJsseldijk en de bijzonder (raai verzorgde uitgave is met me dewerking van het gemeentebestuur van Kapelle uitgegeven door Druk kerij Herselman in Kapelle. De voltallige raad was aanwezig bij de uitgifte van het eerste exem plaar, verder was ook aanwezig de heer M. P. de Bruin te Middelburg, archivaris van de Provinciale Bibli otheek. Burgemeester Van Suylekom bracht dank aan de schrijver, de heer Van IJsseldijk, die er bijzonder veel werk voor heeft moeten ver- I richten. Dank bracht hij ook aan de heer de Bruin voor de vele advie zen die deze heeft gegeven. De heer Van IJsseldijk dankte voor de eervolle opdracht en voor de vele hulp die hij van alle zijden heeft ontvangen bij het schrijven van het boek, dat ruim drie jaren in beslag nam. De heer de Bruin uit Middelburg noemde het een wijs besluit van de raad van Kapelle om dit geschiede nisboek uit te geven. Hij noemde het een waardevol docmpent voor de Zeeuwse geschiedenis. De heer J. P. Herselman, die het boek heeft ge drukt, bood burgemeester Van Suy lekom drie exemplaren aan, gebon den in leren band. Een dergelijk exemplaar was er ook voor de schrij ver en voor de heer de Bruin. Het boek bevat 655 bladzijden, waarvan vele met tekeningen en fo to's. Er zjjn 1250 exemplaren van gedrukt. (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 Hulst, tel. 2478 - 3558 b.g.g. '2209 (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de Viissingse afdeling van de Stichting Zeeuwse Muziekschool zijn twee geslaagde voordrachtsoefeningen gehouden. In eerste instantie tekende daarvoor de zangleraar Joh. Mendels, die met een tiental leerlingen optrad. Naast enige „beginnelingen" in de zangkunst wa ren er ook een aantal routiniers. Dat was duidelijk te merken. Catrien Maljers was één geval van hen. Zij zong „The Lass with the de licate air" van Arne. Zij bezit vol doende goede voordracht en goede stemmiddelen. Naast haar mogen we zeker noemen José Heydens, die het bekende „Das Veilchen" van Mozart vertolkte. Ina Sorel, die de begsleiding van alle zangnummers op de piano tra ditioneel voor haar rekening nam, kwam op haar beurt ook als zangeres naar voren. Ze werd begeleid door de heer P. Broerse. In een werkje van Scarlatti'uitte zij haar veelzijdige mu zikale kwaliteiten. Later op.de avond gaven leerlingen van gitaarleraar Burmanje; blok fluitleerlingen van de heer Fey; cello en klarinet-leerlingen van de heer Hillebrand, fluitleerlingen van de heer De Vin en accordeonleerlingen van de heer Audenaerdt een uitvoe ring. Tom Struyck op gitaar bleek zeer zeker een jongen met aanleg voor dit instrument. Marjolein van Tongeren en Kasia Grochlo blonken uit in „Das Lebkuchenherz" van Benedix op ac cordeon. Ook het spel van Wilma Ooms op de cello en de Suite Minia ture van Gretsjaninoff door Jan van der Werf op klarinet vertolkt, moch ten er zijn. Gitaardocent Burmanje was zelf nog te horen in een uitstekende uit voering van een Menuet van Fernan do Sor. (Van onze correspondent) WENEN Binnen de socialistische studentenorganisaties in Oos tenrijk is het na de l-mei»-procIamaties van de socialistische partij in Wenen tot een openlijke breuk gekomen. Ongeveer twintig sterk links gerichte leden van de Socialistische Studentenvereniging wer den door de partij voor de keus gesteld: de partij te blijven volgen of rekenï«g te houden met royering. Maar de meesten van hen hebben met de oprichting van een „actiecomité van socialistische arbeiders en studenten" al de eerste stap gezet in de richting van een buitenparlementaire oppositie en daarmee de breuk met de partij tot een feit gemaakt. De reeds lang smeulende onrust op de Oostenrijkse universiteiten is de laatste maanden bij verscheidene gebeurtenissen gebleken, zoals bij 't bezoek van de sjah en dat van de Griekse toneelspeelster- Melina Mer- couri. Aanvankelijk kregen de studenten tot zekere hoogte indirecte steun van de voormalige vice-kanselier en de huidige president van de socialis tische internationale, Pitterman, tot de partij haar handen van de studen ten terugtrok toen linkse studenten een plechtigheid in de Grieks-Ortho doxe kerk in Wenen verstoorden. Een conflict bij de Elin-fabriek, waar plm. 500 arbeiders door ge brek aan opdrachten zullen worden ontslagen, werd door de studenten aangegrepen om zich solidair te ver klaren met de arbeiders. Zij richt ten scherpe verwijten tegen de lei ding van het socialistische vakver bond, zonder dat de arbeiders hen evenwel bijvielen. Toen het inmid dels opgerichte actiecomité voor 1 mei opriep tot een demonstratie in Wenen, kwamen slechts 300 belang stellenden, waarbij dan ook nog de aanhangers van de communistische studentenvereniging die evenals hun socialistische collega's met hun par tij in onmin leven. Het was dan ook niet te verwon deren dat een spreker bij die demon stratie verkondigde dat de beide tra ditionele arbeiderspartijen, de socia listen en de communisten, niet in staat zijn aan de wensen van de ar beiders tegemoet te kómen. Daarom was een buitenparlementaire opposi tie. als verzamelplaats voor alle- links- revolutionaire krachten dringend rto- dig. En een andere spreker, de stu dent in de sociologie 'Genner, noemde als eerste doel Van allé acties in de fabrieken de liquidatie van de vak beweging wier bureaucratie de ar beiders tegen elkaar in het harnas had gejaagd. Het tweede bedrijf van deze demon stratie vond plaats voor het Weense stadhuis, waar tweeduizend socialis tische partijleden naar het optre den van een blaaskapel luisterden. De radicale studenten waren even wel van mening dat het geen tijd was voor feest en verkondigden luid keels hun mening dat de eerste mei weer een dag van strijd moest wor den. Burgemeester Marek, die geen tegenspraak gewend is, probeerde de studenten met antifascistische leuzen tot rust te brengen maar gaf, toen dit niet lukte, de politie bevel het plein schoon te vegen. Bij die actie vielen alleen al aan de zijde, van de politie dertien gewonden. Deze gebeurtenissen waren voor de socialistische partijvoorzitter Kreis- ky weèr aanleiding tot een ultima tum aan de studentenvereniging die daaraan prompt tegemoet kwam Maar de oppositie had reeds een so cialistische studentenbond opgericht die mag rekenen op flinke steun van de studenten. Maar aan de ande re kant zal de nieuwe vereniging re kening moeten houden met sterke te genstand van partij en vakbeweging. Het applaus waarmee de politie door de socialistische partijleden bij zijn actie tegen de studenten op het stad huisplein werd ontvangen, is een te ken voor het isolement waarin de buitenparlementaire oppositie zich bevindt. Het laatste bedrijf van de gebeur tenissen op 1 mei voltrok zich op het ministerie van binnenlandse zaken. Minister Soronies vaardigde strenge bevelen uit om ontwikkelingen zoals die zich in Duitsland hebben voor gedaan in de kiem te smoren. Men zal rigoureus optreden tegen alle niet toegestane vergaderingen en de monstraties. Buitenlanders, en dan niet alleen Grieken en Perzen, maar ook Duitsers, die zich schuldig ma ken aan overtreding van de Oosten rijkse wet, moeten niet alleen met een straf maar ook met uitwijzing rekening houden. Zo sluit zich weer de kring van de machtsdragers: re gering, partijen en vakbeweging, en daarmee zijn aan de acties van de studenten zeer enge grenzen gesteld. y 3,"ji -'P*-ïl)'.*?. ■- ROTTERDAM (ANP) Hoogvliet, geschokt door twee spectaculaire ex plosies, Pakhoed n.v. en bij Shell, is kritischer geworden ten opzichte van de luchtverontreiniging. Inwoners van dit Rotterdamse stadsdeel hebben in het eerste kwar taal van dit jaar 62 klachten over de lucht ingediend tegen slechts 9 in het voorafgaande kwartaal. De centrale meldkamer van Rijn mond legt een verband tussen de explosies en het toegenomen aantal klachten. De „Bethesda-ballade" van de vorige week zater dag heeft tamelijk veel aardige reacties teweeg gebracht. De schrijvers van vriendelijke brieven wrden hierbij bedankt. De heer die mij een paar spalken en een flesje jodium zond, krijgt nog een apart briefje. succes, heb ik mij wederom tot mijn 1 Bu adviseuse gewend (een oud vrouwtje ■n Kithem), teneinde u een nieuw toneelwerk te" aunnen aanbieden. Het is getiteld: „FORELLENKWARTET OFWEL ZEALAND-SONG" Uitvoerenden: Vier florelien uit het Veersemeer, Vijf garnalen uit Colijnsplaat, Een vrouwtjesoester, Een mossel. Plaats van uitvoering: Het terras van „Delta Manna" te Kortgene. egie: A. L. S. Lockefeer, voorzitter van .Zevibel' «■oor en orkest van de Deltafederatie. -o- ®RST BEDRIJF ,J' 'aneel stelt voor: een visserswoning. Een ae, °ester komt op van links, een pannetje ®eP in de hand) De oester: 1«,LViSL.w,ordt duur betaald, voorwaar in»™ s™ol>.neem kabeljauw do schelvis, schar of kaviaar - vf ®en? betaalt zich blauw als :i n'emand is zo exclusief - 'k: banket der zee Do „°61 is: aPeritief Maar, uewoon „souper" Miin -u wat deed de mens mij an? m zilte nat werd zoet. de .komst van 't Deltaplan dween ik hier voorgoed. Van rechts komt een mossel aangestrompeld. 2 zorgelijke toon:) Ue Mossel: <latLW-Vn ^eeland schalen draagt gL ygt over z«n schalen.... Mao !?e,ns d'e onze mening vraagt, f™ kan u verhalen j,-, Seneraties van ons soort, rn'aa- -2aEL? 1?'.et eens ontgroeien omdat a m worden gesmoord, omdat de mensen knoeien water dat ons leven geeft.... Slechts zout doet ons gedijen Maar welke mossel die „het" heeft kan in zoet water vrijen? Oester en mossel te zamen: (duet) - In Zeeland leven doet je pijn. Je kunt nog beter zager zijn.... TWEEDE BEDRIJF (De vjjf garnalen komen handenwringend bin nen) De garnalen: - Ach broeders, ziet.Het wrede lot driegt ons nu ook te treffen! De Oosterschelde gaat op slot - wil asjeblieft beseffen: dit kost ons 't leven allemaal! Zoet water Bah! Wij walgen! Da's geen milieu voor een garnaal. Dat is voor kikkers, algen Ons voorgeslacht zocht hier een oord om nakroost te verwekken. Al werd de vrede vaak verstoord - wij konden 't leven rekken. Allen te zamen (septet): Wij zijn het proletariaat der brede Zeeuwse stromen Vervloeken wij rijkswaterstaat, verstoorder onzer dromen! (De forellen komen op. Zij zijn naar de- laatste mode gekleed). De forellen (uit de hoogte): - Wat doet dit armelijk volkje hier? Zo triest, zo vies, zo kreupel Garnalen mossels, en nóg zo'n dier.... Is dit het Zeeuws gepeupel? Bij ons in Arnhem kan dat niet..... Wij kunnen u vertellen dat men u daar niet binnenliet. Men duldt er slechts forellen! De garnalen (beleefd): - Vergeef ons heren, dat ook wij in deze streken wonen. Maar ach! Ons einde is nabij! Wij zijn de autochtonen.,... De forellen: Uw eind nabij? Dus gaat gij sterven? Parbleu! Maarsterf als man! Enwie moet al die schalen erven? De mossel: (bedremmeld) - Daar maken ze hier wegen van De forellen: Da's triest. Maar zeg eens; heeft misschien dat Deltaplan ermee te maken? Van die gezichtshoek uit bezien zijn het ook ónze zaken.. (De oudste forel, hooghartig): - Het Deltaplan biedt de forel een prachtig domicilie! Het Veersemeer bevalt mij wel (andere forel): - Dat zegt ook mijn familie! De forellen (kwartet) - Zoetwatervissen heft uw vaan! Komt brasem, zeelt en voren Forellenadel gaat vooraan Het schaaldier heeft verloren DERDE BEDRIJF (Er komt een doodsbleke beekforel (bleekforel) het toneel opgewankeld De bleekforel: - Alarm! Het volkt verkeert in nood! Zij sterven thans als ratten! Zij komen bovendrijvenDood! Ik nam de kuierlatten om u te melden dat in 't oord - waarvan zij u vertelden en dat nu de forel behoort - de fraai gevormde lijven van honderden uit onze stam verlamd naar boven drijven! Een zeggen dat ik nog ontkwam! (De forellen omhelzen elkaar en strelen de oester de mossel en de garnalen troostend over het hoofd): Allen te zamen (slotkoor): Laat niemand onzer snoeven! Nu is het pleit beslecht! Geen tong zal ons meer proeven zelfs niet als nagerecht! Wij allen zullen sneven.... In 't landje aan de zee kan zelfs geen vis meer leven Dag Zevibel.... Adé! EINDE IP MA SO (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wegens het ver oorzaken van een aanrijding, het daarna doorrijden zonder de politie te waarschuwen en het besturen van de auto onder invloed van sterke drank is de Duitse bankwer ker C. D. uit IJmuiden door de poli tierechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van 200 gulden, veer tien dagen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier, mr. P. Roscam Abbing had twee jaar ontzegging gevraagd. De Duitser had verschillende bars in Vlissingen bezocht. Op de Edison- weg had hij al enkele houten palen omvergereden. Toen hij op de rijks weg kwam maakte hij een schuiver naar links en raakte een tegemoetko mende auto. De gewaarschuwde politie kon hem in Goes tot stilstand brengen. De Hongaarse lasser G. J. uit Vlis singen kreeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken met een proeftijd van twee jaar, toezicht van het consultatiebureau voor alcoholis me en een boete van 100 gulden we gens het rijden onder invloed van sterke drank op een fiets. De kantoorbediende J. S. uit Vlis singen kreeg een week voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar, een boete van 100 gulden en vier maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, wegens het berijden van een bromfiets na te diep in het glaas je te hebben gekeken. (Van een onzer verslaggeefsters) SEROOSKERKE (W) Zaterdag 18 mei is voor de manege „De Een dracht" aan de Rijkebuurtweg in het Walchcrse Serroskerke een feestelij ke dag. Aan manege-houder B. Meijers zal het embleem van de Federatie van Nederlandse Rijscholen worden uit gereikt. Ter gelegenheid hiervan zullen amazones en ruiters uit de manege een demonstratie geven. Deze zal worden bijgewoond door de voorzitter van de federatie, de heer N. Uytendaal. De feestelijkheden beginnen 's middags om 2 uur. (Van een onzer verslaggevers) LAGE ZWALUWE Een dins dagavond uit het leven van boer Jan Beljaars: Hij stapt naar de stal. Hij geeft zijn knecht de laat ste instructies van de dag en hij gaat dan naar huis. Hij laat zijn klompen bij de achterdeur staan, wast en verkleedt zich en vervol gens gaan hij en zijn vrouw naar het Zwaluwse patronaatsgebouw. In het ontmoetingscentrum wach ten twintig vrouwen op hem. Zijn vrouw voegt zich bij hen. Boer Jan Beljaars is dirigent van het dameskoor De combinatie boer-dirigent van een dameskoor is waarschijnlijk uniek in Nederland. Als het aan Jan Beljaars had gelegen had hij het dirigeerstokje voor het front van de Zwaluwse dames ook nooit in handen genomen. Pastoor Van Hooydonk van Zwaluwe echter beschikte anders. Jan Beljaars was dirigent van het kerkkoor; een minder dan tien man sterke zanggroep. For se Zwaluwnaren met diep klank volle stemmen. Er kleefde echter een „maar" aan het homogene mannenkoor. Een groot nadeel, dat de pastoor deed besluiten Jan Beljaars andere, waarschijn lijk nog nooit voor hem door een boer betreden paden, te laten volgen. De zingende mannen wa ren in de week nooit beschik baar. Bij trouwmissen en uit vaartdiensten kan de hulp van een koor echter niet ontbeerd worden. De pastoor besloot daar om dat er een dameszanggroep moest komen, bestaande uit lou ter getrouwde vrouwen, die in ge val van nood altijd konden wor den opgeroepen. Jan Beljaars was een onderdeel van het plan van de pastoor. Hij werd diri gent. „De pastoor", vertelt Jan Beljaars thuis in zijn boerderij aan de Zwaluwse Gaete, zei: „Probeer het nou maar eens. Dan zien we wel of het gaat". Hij bedoelde natuurlijk: „Dan blijf je wel doorgaan". Hij heeft gelijk gekregen". Elke dinsdag avond drilt Jan Beljaars in het patronaatsgebouw, als we zijn vrouw mogen geloven met zachte en vriendelijke hand- De onder linge band in het koor is hecht. JAN BELJAARS Sinds de oprichting heeft nog nie mand de club verlaten. Elk jaar gaan de eenentwintig vrouwen in leeftijd variërend van tweeëndertig tot achtenvijf tig jaar met twee mannen (de pastoor en Jan Beljaars) een dag op reis. Het jaarlijks uitstapje wordt betaald van de bijdragen, die overgelukkige bruidsparen na geslaagde huwelijksmissen het koor schenken. Pastoor Van Hooydonk maakt er overigens een gewoonte van in te grijpen in het muzikale le ven van Jan Beljaars, die dat ge moedelijk over zich heen laat gaan. Het dameszangkoor was zo'n ingreep en ook de moderne Ne derlandse keus bij de missen is er een. „Ik hou van Gregoriaans. De pastoor wil echter dat de mensen mee kunnen zingen. Daarom zingen we voornamelijk Neder lands". Zo nu en dan springt Jan Beljaars wel eens uit de band. Dan iaat hij zijn dames een moei lijk stuk zingen. „Waar ben je anders zangkoor voor", zegt hij verontschuldigend. De leden willen ook wel eens wat anders. Bovendien de pastoor zegt er nooit wat van als we echt iets moois hebben ingestu deerd. Ik denk dat hij bang is dat ik er dan mee ophoud" 't Is gebeurd in Dongen en het was een hengst van voerman Sjilleke Koreman. Volgens sommige oude sjarels die het zich nog secuur weten te herinneren, was het daarentegen een ouwe ruin en enigszins bijziende. Hij had al eens eerder een papieren knaak opgevreten. Konfrater Kové heeft er uit de mond van zijn vader het volgende van opgetekend: Ons vaoder die zee net nog da Sjilleke de duive aitij nao 't spoor moes brengen, op de Rijen. En toen kwam (nu wijlen) Martin Van Tuyn vrao- gen (die zat toen in 't bestuur) Sjilleke, waor ies oewe klokrol, want er zit er ginne in oewe constateur. En toen zeetie: Die heeget peerd opDie hengst kon constateren wanneer hij er zin in had. Bij zover dat het bestuur nog overwogen heeft daar een stokje voor te steken. Een. woord tegen de veearts en die had hem een pond Engels zout gegeven om hem te genezen van die kuren en van zijn hardlijvigheid. Welnu van die soort van Sjilleke heeft Jaak Verhoeven nog de echte soort zitten (gekruist met Willem Voeten?) en zondag jongsleden op Noyon galoppeerde een van zijn kleppers zo geweldig door de lucht dat hij rats de eerste vloog: 1 Jaak Verhoeven en het is hem van een ieder gegund want wat deze persoon voor de duivensport in Dongen aan werk verzet is met geen pen te be schrijven, 2 en 6 F. van Hoppe, niet te kloppe, 3 J. A. Verharen, 4 en 5 A. Trommelen, 7 A. Verharen, 8 J. van Gooi, 9 A. Coremans, 10 P. Pijnenburg enz. In de Kring Midden-Brabant wint de snelle en gevreesde H. P. Cors- smit aan de Prunusstraat te Tilburg: 1 13 14 20 enz. De moeder van deze overwinnaars is een duivin van kleermaker Gustje Smolders te Gil- ze, vlak die ook niet uit. Ik vroeg aan de Gust hoe het ging in de com merce, vermits hij tevens cafébaas is en veel pinten tapt, surtout als de duiven hard gevlogen hebben. San tjes, zei de Gust, maar niet rond de pot gedraaid, in de textiel is het maar flauw. Als kleermaker zijnde kunde trouwens altij een groot week geld verdiene „alswanneer ge veer tien dagen op een week werkt". 2 en 5 Joh. Verhoeven te Goirle, 3 J. de Kort te Ulvenhout, 4 J Snoeren te Rijen, 6 H. C. van der Aa te Ulvenhout, 7 C. Wens te Rijen 8 J. van Opstal, 9 A. Metsaars, 10 J. Zoontjes enz. Raamsdonk op Noyon: 1 2 5 13 17 toe maar jongens J. Kieboom, 3 P. Roeien 4 6 14 W. Martens, 7 A. Kie boom, 8 F. Mosselaar, 9 A. Biggelaar, 10 Jac. Schipperen enz. De C.C. Baarle Nassau vloog met 920 duiven Noyon, snelheid door de honderd en tien per uur: 1 F. Adri- aansen, 2 en 9 Alf. Verhoeven, 3 6 10 21 enz. K. Smolders, 4 A. Spit- ters, 5 C. van Tilborg, 7 Staf Keus- termans, 8 Jac. Wouters enz. Idem jaarlingen: 1 A. Vermonden, 2 A. Spitters, 3 Staf Kuistermans, 4 Jan Joosen, 5 Jaak Wouters enz. Nog Sneller te Brcskens op Cler mont (Ferrand): 1 J. van Oosten- brugge, 2 en 9 Jan van Gijs, 3 M. de Reu, 4 en 8 J. de Meester, 5 J. van den Broecke, 6 J. Carels, 7 A. Hamerlinck, 10 T. Pijcke enz. C.C. Ginneken l.i Ulvenhout: 14 8 Koos de Kort, 2 H. C. van der Aa, 3 10 19 A. Marijnissen, 5 J. Ver- heijen, 6 C. Wijgaarts, 7 A. Timmers, 9 C. A. Paulissen, 19 J. Smeekens enz. In concours 567 duiven. De Madese Bond op de Maai met 769 duiven: 1 H. Godschalk, 2 H. Boens, 3 P. Stoop, 4 Welsi, 5 Ma- rijnissen-Smits, 6 J. van Gijzel, 7 H. Weiten, 8 W. Leyten, 9 Ant. van de Ven, 10 en 12 P. Kremers enz. Concoursbond Waspik en omstre ken op Noyon: 1 B. Verduyn, 2 en 12 P. Elshout, 3 H. Nerings, 4 en 7 A. Kuyten (hazevet eraan?) 5 J. Jongenelis, 6 G. Kemmeren, 8 H. Smits, 9 F. van Hoof, 10 Gebr. Sel ders enz. Uit de Sinjorenstad wordt mij ge seind: Uitstekende vliegdag in Ant werpen, veel potten, rap verloop en overal vroege weduwmannen. De „Union" vloog haar openingsconcours van het seizoen boven de meet. Het was te doen op Corbeil met 2661 duiven. De watervlugge Staf Mar tens te Melséle sprong er boven- erms op en was met alles lopen: 1 en 2 Martens Gustaaf voornoemd, 3 Soep De Clercq te Deurne, 4 Joris- sen-Jochems te Kapellen, 5 Jef Bar- tholomeus te Wilrijk, 6 en 12 Gust Ducheyne te Deurne (vloog gepas seerde jaar vijf eersten), 7 Jef de Jong te Deurne, 8 Jef Meeus te Bels Put, meester Raymond Mous te Be- rendrecht, 10 Jaak Kloeck te Scho ten, 11 Alfons Geens op het Goor- eind, 13 Jef Bruyninekx (den Brui nen?) te Kapellen, 14 Gebr. Lam- bregts te Hoevenen, 15 Remi Pieters te Deurne, 16 Louis Ginee te Ekeren, 17 Gebr. Vandenbossche te St.-Ni- klaas (Waas), 18 Petrus de Laet te Kalmthout, 19 Suus van Tilborgh te Bels Put, 21 Frans van Biel te Eke ren, 22 Alfons Janssens te Antwerpen (stad), 23 Gust Goedertieren te Ka pellebrug, 24 Cuypers-Hendrickx te Stabroek, 25 Strijbos-Backe te Bras- schetst enz. Waar blijft de Bredase Bond? zult u vragen. Kalm aan, hier is ze. Op Noyon, met de komplimenten aan de heer Van Lun met 3028 duiven: 1 P. Hojka, 2 en 8 Jan Rijken, 3 H. van den Broek, 4 10 en 15 Gerrit Oomens (en zonen), 5 A. van Zun- dert, 6 C. Grobben, zeer harde vlie ger, 7 J. van der Horst, 9 en 24 Graad Heyblom, 11 G. Stevens, 12 J. Mouwen, 13 A. de Ruyter, 14 Gebr. Oomens (Haagdijk), 16 A. de Peijper 17 M. Gorissen, 18 W. Tuk, 19 J. Bonnée, 20 A. van Doorn, 21 C. Koek, 22 P. van Maaren, 23 F. van Halteren, 25 A. Koevoets enz. Idem op St.-Ghislain met 2962 duiven: 1 en 2 P. Hojka, die er gras over laat groeien, 3 Jan Merks, 4 C. P. Timmers, 5 C. A. van Gurp, 6 J. H. van Dorst, 7 J. Ie Grance, 8 J. Marijnissen, 9 Chr. Meeuwissen, 10 P. Broekaart, 11 G. van Steen, 12 Jan Sloekers, 13 W. Roovers, 14 H. Lambregts, 15 M. Rijnders, 16 M. Remie, 17 A. J. de. Leeuw, 18 H. Oomens, 19 W. Voeten, 20 Gebr. Sips. Harrie Oomens (Ulvenhout) pakt ze boven op mekaar, ze vielen als mussen. Concoursbond Zuid-Beveland op Clermont met 2921 duiven, waar ko men ze allemaal vandaan: 1 en 23 W. van Stel te Wemeldinge, 2 J. van Hekken te Goes, 3 C. Hunders- mark te Kattendijke, 4 en 12 G. Koks, 5 en 7 H. Dek, 6 en 15 J. Philipse, 8 C. Bijl, 9 en 20 J. Lamain, 10 C. Clement, II G. Feleus, 13 en 16 G. Toonder, 14 J. de Hond te Katten dijke (Goes), sp»elt samen met ene Tholen, 17 L. Traas, 18 C. J. Kuzee (kaas), 19 M. Jeremiasse, 21 M. Bo- lier, 22 C. Koks, 24 J. Zandstra en 25 J. Lindenbergh. Grote snelheden en snel verloop. Tot slot wil ik eindigen met Steenbergen. Alhier ligt heel het zaakje los door mekaax-, vandaag komt Gorissen van zijn kot, morgen Brocatus, overmorgen Rooms of Ma- rijn van Geel, legt het maar uit. Noyon met 778 duiven: 1 Jac. Rooms, 2 P. Mathijsen, 3 Marijn voornoemd, 4 10 Jac. van Dijk, 5 Frans Adriaan- sen, 6 14 18 Maarten Brocatus, 7 Gebr. Gorissen, plus een lange rjj, 8 A. de Bruyn, 9 J. Ernest, 10 Chr. de Jong enz. Idem St.-Ghislain: 1 8 13 20 27 31 47 enz. Gebr. Gorissen, 2 15 25 C. van Agtmaal, 3 Piet Sebregts, 4 Jac. Rooms, 5 en 17 F. Adriaansen, 6 en 10 R. Meesters, 7 11 22 23 26 enz M. Brocatus, 9 M. Slokkers, 12 M. Del- hez, de Toet zogezeed, 14 A. van Bergen, 16 18 A. Schouteren, 19 21 28 Gebr. de Groot, 24 G. van Erp enz. Allemaal goeie, DEN BRUINEN

de Stem | 1968 | | pagina 27