WERKERS nf enwoordigers RODEJEUG DE REBELLEN VAN HET VRIJE WOORD EN HUN ONDERGRONDSESTRIJD DE WITTE PERS w t OP 64 VELDEN ONZE PUZZEL n IENBOSCH maar niet altijd brave 18 tingsavond van irwerkende standig chinevoerder V. OSWA- ASTICS f er koopdirecteur W. J. MUHRING - Keerpunt tl m M 8 Geen seks Citaat z 7 iS 7 9 ti DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1968 i otterdam-Zuid. INSDAG 14 MEI van 20.00. uur in REST. „DE GRAAN- RS", REIGERSTRAAT, DA. aagd worden: ipgeleid te worden tot izakelijk in 3-ploegendie«gt is vervoer van Breda en om- en naar Rotterdam v.v. is 'ezig. koopkantoor van plastic lukten voor de wnijverheid 3t sollicitanten op voor de funktl» tijd: 2535 jaar i taak zal bestaan uit: telefonische verkoop orderbehandeling dagelijkse gang van zaken wan- leer directeur op reis is, dus zelf. standig optreden en beslissingen kunnen nemen is een vereiste. de rayons: Noord-Zuid-Holland, Utrecht «n Gelderland De noordelijke provincies betreft hier het verkopen en pro- eren van technische plastics zo- buizen, bouwpanelen, plastic rio- ng aan bouwmaterialenhandeU- bouwondernemingen, gemeente nen enz. 3eten eventueel bereid zijn zich licitaties te richten aan ons adres AT 5, OOSTERHOUT (N.B.) en ter/ is ;rso- istig be- atie- door ver een voor voor ren ad- bal, en ng- ent tot ale er- In for meert en/of fe liciteert u eens! WIJ starten2xperjaarmet een nieuwe cursus voor leerling-verple gers van ruim 17 jaar en ouder. U kunt bel len of onderstaande bon zenden aan de afd. Personeelszaken van het Psychiatrisch Ziekenhuis Duinenbosch, Castricum aan Zes» Telefoon 02518-2541. De kop van een der ondergrondse bladen ïtudoQ Cartoon uit „God, Nederland en Oranje". (Van onze Amsterdamse redacteur) DE Amsterdamse Spuistraat, een fietsbel-worp van het Lieverdje vandaan, dat zou zingen, als brons *zingen kón: „Waar zijn al die provo's heen?" Een jonge agent van politie converseert er met een rijpe dame op de ge tuigende toon, die gekwetstheid verraadt een verbale ingezonden brief, waar de toevallige passant al op drie me ter afstand kennis van neemt. De rijpe dame heeft ter plaat se een nering in boeken en bladen, die op de kaft met blote juffen verlucht zijn, aanzienlijk mooier dan zij. Maar het is niet de royaal uitgestalde naaktheid, die de luidkeelse ver ontwaardiging van de agent heeft opgewekt. De tijd, dat bloot onder de toonbank werd verkocht, is ongeveer ge lijktijdig met de oude katechismus verdwenen. Daarvoor in de plaats is een nieuwe ondergrondse lectuur gekomen en het bizarre toeval wil, dat de belendende etalage met dit soort tijdschriften is gevuld. J Hoewel de groep erachter onsamen- De polemische conversatie tussen agent en ri|pe aame hangend was, werden de gedachten- gaat dan ook over „De Witte Krant'„Iets „De Teleraaf „Om", „God, Nederland en Oranje", „Kontrast", „Rode Jeugd" en „De Volkerenkrant" die openlijk liggen uitge stald. De Athenaeum boekhandel heeft er een leuke schnabbel aan. Bedrijfs leider A. F. Hogervorst: „Jazeker, je kunt hier alle Nederlandse en buiten- landse ondergrondse bladen kopen, die de moeite waard zijn, en dan staan er echt wel eens erger kreten in dan „Johnson oorlogsmisdadiger Wat de Nederlandse underground-press betreft: dat is een wisselende affaire. Soms komt er van een blad maar een enkele nummer uit, soms 4 haalt een blad ook een heel hoge oplage. De gemiddelde oplage schat ik op 2000 exemplaren. De „Witte Krant" met een oplage van 6000 is een uitschieter. Het is dan ook een gevestigd blad geworden. Citaat uit de Witte Krant: „Marktonderzoek leert, dat de prij zen van goede hasj en kongo (beide verdovende middelen, red.) de laat ste maanden flink zijn gestegen in vergelijking met het prijspeil van bij voorbeeld vorige zomer. Deed Liba non, Pakistan, India en gelijkstaande kwaliteit toen een f 2,50 a f 3,50 per gram, nu legt de nedersmoker (de Nederlander die verdovende midde len gebruikt, red.) vaak van f 5 tot f 7,50 per gram op tafel. Op de Am sterdamse witte markt is het aanbod zeer wisselvallig. Prijzen en kwali teiten lopen sterk uiteen. Aanbod in Isd is zo goed als nihil, maar de vraag lijkt nog zeer levendig. In Rotterdam, dat als grote havenstad toch een be langrijk doorvoercentrum is, valt al evenmin te hopen op een levendige deal. Berichten uit Antwerpen echter maken melding van een vrij leven dige handel. Antwerpse dealers be ginnen zich bewust te worden van de mogelijkheden, die Nederland als af zetgebied heeft...." Het eveneens subversieve „Hitweek" weet te melden, dat iemand de toe gang tot België werd ontzegd, omdat zijn baard niet op zijn pas stond. En „Iets", zo mogelijk nog rebelser, be schrijft onder de kop: „Lachen, gie ren, brullen", hoe vijf politiemannen in (le Antwerpse boetiek „De Cir kel" allerlei ondergrondse bladen in beslag hebben genomen onder be- sehuldiging, dat zij storend zouden zijn voor de goede zeden. „De tendens achter deze aansla gen is duidelijk", aldus het artikel tje. De zedelijke waarden zijn slechts een vermomming om hier in België een mentaliteit in bedwang te hou den, die, hoe miniem ze ook is, over de bekrompen hersens van de geves tigde orde zweeft. Ge moet weten, dat ze hier in België minder gewoon zijn dan bij jullie in Nederland". Voor de „stuff" naar Antwerpen, voor de „underground press" naar Amsterdam. Zo ziet men, wat de Be nelux vermag. Hoewelhet on dergrondse blad „The International Times" is onlangs door de mare chaussee te Hoek van Holland in be slag genomen, toen twee Londense jongelui het wilden invoeren. Argument van wachtmeester Clinge: „Vindt u dit in overeenstemming met de goede smaak? Zou u dit bij elke Nederlander in de brievenbus willen gooien?" En het Haagse underground blad „Iets" is al verschillende keren in beslag genomen. Hetgeen niet ver hindert, dat de Athenaeum-boekhan- del ook alle nummers, waartegen de justitie in geweer is gekomen, vrij en onverveerd verKoopt. Bedrijfsleider Hogervorst daarover: „Dat optreden tegen de ondergrond se bladen is een plaatselijke zaak. In Den Haag zijn ze misschien erg moei lijk, maar hier zijn ze royaal. Sinds net blad „Provo" verdwenen is, heb ben we van de politie nooit een op merking gehad. Zt komen ook nooit kijken, wat we verkopen. De BVD? Haha, ik heb ze nooit gezien, maar misschien komen die wel vermomd *'s hippies. We worden echt niet al» eroepsrevolutionairen beschouwd. e worden geaccepteerd. Ik praat nou over Amsterdam. In de provin cie is dat wel anders. Laatst kregen we het verzoek, ergens een stand in te richten met ondergrondse lectuur. Nee, ik zeg niet waar. Ik wil nie- nand voor het hoofd stoten. Nou daar merkte je een duidelijke afkeer. Je voelde aan, zonder dat er iets demonstratiefs gebeurde of zo, dat de mensen er niet mee gecon fronteerd wilden worden". Nogmaals citaat uit de witte krant: „Het keerpunt tussen eb en vloed is bereikt. De bezinningsperiode na de iikwidatie van provo nadert zijn ein de. Het kan niet lang meer duren, voordat een nieuwe vloedgolf van subversieve aktiviteiten zal aanrollen op Hollands blanke duintoppen. Nederland maakt deel uit van een dubbele plundermachine: de geïn dustrialiseerde welvaartsstaten plun deren Azië, Afrika en Zuid-Amerika leeg en in de welvaartsstaten zelf manipuleert een heersende klasse met de materiële en geestelijke be hoeften van de massa. Daarom is Ne derland een onderdeel van een in ternationale oorlogsmachine, die met geweld bevrijdingsbewegingen in de plundergebieden moet neerslaan Maak een lijst van alle Nederlandse bedrijven, die hun materialen te goedkoop betrekken uit de plunde- ringsgebieden." Zo gaat het nog een tijdje door. De bedoeling is, bewijsmateriaal te ver zamelen voor monsterprocessen te gen „economische delicten" van de industrie, tegen de Nederlandse staat en tegen het Nederlandse dagblad wezen. Auteur van dit sabelkletterende proza is Roel van Duyn weet u nog? De geestelijke vader van de Nederlandse provo-beweging, die in middels na kort, doch ongeduldig ge dragen lijden ter ziele is gegaan. Ondergrondgrossier Hogervorst: „Provo is het beste underground-blad, dat we in Nederland hebben gehad. ganger, duidelijk geformuleerd. Dat ontbreekt bij de huidige Nederlandse underground-press. Ze hebben te weinig achterban". „Amerika waar het verschijnsel trouwens vandaan komt is stukken beter. Daar reageren ze veel snel ler en feller op de actualiteiten. Ze gaan er, met uitstekend gedocumen teerde verhalen, uiterst scherp op in. Provo deed dat ook, maar tegen woordig zijn we hier niet zo snel als vroeger". „Engeland doet z'n best, maar kan niet veel vanwege de censuur. Ik be doel niet alleen, wat er uit gaat,, ik bedoel ook, wat er binnen komt. Laatst had ik wat Engelse jongens in de zaak. Kochten boeken van Henri Miller en van De Sade. Dat is hier tegenwoordig allemaal vrij, zelfs in Nederlandse vertaling. Maar de En gelse douane hield ze aan, omdat ze er hip uitzagen, onderzocht de bagage en nam de boeken in beslag. Dat schreven ze me en ik dacht: Verrek, zou het echt zo erg zijn? Ik stuurde de boeken per post op. Wat denk je? Ik kreeg een keurig briefje van de Engelse PTT, dat ze tot hun spijt de inhoud van het pakje hadden moeten verbranden". Ingezonden brief in Hitweek (ver kort weergegeven): „Ik ben van mening, dat Rusland onverwijld alle ontwikkelingslanden (desnoods met geweld) moet ver overen en ze 'n streng communis tisch systeem moet opleggen. Dit is de enige vrij snelle manier om deze landen economisch op ons peil te brengen. Het is een harde, onmen selijke methode, maar het is dan ook maar tijdelijk. Na zo'n vijftig tot hon derd jaar moet ook daar geleidelijk worden overgegaan naar het kapita listisch systeem (al mag het vooral niet rechts gaan worden, een roze kleurtje, gemengd socialism'e, is dan ideaal)". Hetzelfde Hitweek over West-Ber- lijn: „Je eet braadworst, Berlijnse worst, knochels en schinkelstukken, gebakken vetranden, zwijnenpuree, pootstuk met bottensaus en gekookte knie in warm water. Rochelende ou de wijven en weerzinwekkend glim mende middenstanders krijsen met opgeheven vuisten naar de lokale kortharige Vietnam-demonstranten". Dit is wel duidelijk: Lees, in het geurige kielzog van de flower-power, de underground-press, en je hoort nog eens wat, waarover je op een love-in kunt praten. Hetgeen ons brengt op: Een citaat uit „Iets". Onder de kop „Waarschuwing voor gebruikers van verdovende middelen" schrijft dit on dergrondse, maar bij de Athenaeum- boekhandel voor honderd sentjens verkrijgbare blad: In de onderstaande partij kunt H genieten van een verrukkelijk ge vecht, waarin de witspeler op een ondernemende wijze een aanval op bouwt en deze met een grandioze slotcombinatie bezegelt. De zwartspe- ler - een befaamd internationaal grootmeeste - komt er praktisch niet aan te pas en wordt als het ware on danks een fanatieke verdediging van het bord geveegd. De oorzaak van deze nederlaag te te wijten aan een tweetal factoren» Enerzijds het niet juist reageren op een pionoffer en anderzijds het spe len op een tactisch stukoffer, dat wit echter doorzag en toen eerst rechJt zijn kans schoon zag om een bliksem» offensief in te zetten. Bij het schaken vooral onder grootmeesters kunnen kleine taxatiefouten - want deze wa ren het - tot grote gevolgen leiden. Wit: Szagalawicz Zwart: Cufeld Gespeeld in een toernooi te Moskou 1968 Siciliaanc 1. e2-e4, c7-c5 2. Pgl-f3, d7-d6 3. d2- d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, g7-g6 6. Lcl-e3, Lf8-g7 7. f2-f3, 0-0 Ddl-d2, Pb8-c6 9. Lfl-c4, Lc8-d7. (Een zeer bekende en moderne va riant van het Siciliaans). 10. h2-h4, Dd8-a5 II. Lc4-b3, Tf8-c3 12. h4-h5!, Pf6xh5 13. g2-g4. (Wit heeft er geen gras over laten groeien, en is onder opoffering van een pion tot een directe aanval over gegaan). 13Lg7xd4 (Speelt wit in de kaart. Juist was 13. Pf6 zoals geschiedde in de partij Tal-Wade Palma de Mallorca 1966). 14. Le3xd4, Pc6xd4 15. Dd2xd4, PhB* f4 (De beslissende fout. Zwart hoopte kennelijk op 16. 0-0-0 waarna 16. Tc3:! zou beslissen: 17. Dc3:, Pe2-f* met damewinst. Aangewezen was 15» Pf6 hoewel ook dan wit aanzien lijk beter staat) Stelling na 15Ph5-f4 «f s lui lill i „De politie is uitsluitend in staat, de handel in bewustzijnverruimen- de middelen aan te pakken en grote aantallen gebruikers te arresteren door loslippigheid bij arrestatie. Communiceer met de lieve politie door over bloemen te praten Wees lief voor de politie, breng ze niet in de verleiding, dingen te weten te komen, die voor de politie heel on gezond zijn om te weten. Breng uw medemensen niet in gevaar. Wees lief voor ze. Als men u aanhoudt, breng dan de tijd door met medita tie". Vraag aan Hogervorst, die Amster dam in tegenstelling tot Rotterdam een echte „ondergrondse" gaf. „Gaat de underground-press niet een beet je op de sex-toer?" Hogervorst antwoordt: „Dat is een verzinsel. Ze brengen bijvoorbeeld in derdaad naaktfoto's, maar als je ze goed bekijkt, zijn die van een speelse koelheid. De reformatie ligt er niet dik meer op, als je begrijpt, wat ik bedoel. De echte sexs-bladen zijn in wezen loodzwaar. Gandalf, door bui tenstaanders nog steeds als onder gronds blad beschouwd een la chertje is er zo een. Het heeft niets met underground te maken. Die brengen sex om te schokken. Het is gewoon vervelend. Tien jaar geleden had het gekund. Maar nu „De ondergrondse bladen van nu leggen geen ziekelijke nadruk op sex. Cartoon uit „God, Nederland en Oranje" Hun standpunt is: je moet het doen of je moet het laten, net, waar je zin in hebt. Je discussieert er toch ook niet over, of je al dan niet een kopje thee zult drinken? Op dezelfde ma nier behandelen ze verdovende mid delen. Ze stimuleren het gebruik er van bepaald niet. Ze willen alleen, dat de wet veranderd wordt, zodat er een zinnig onderscheid komt tus sen schadelijke en niet-schadelijke middelen. Ze waarschuwen zelfs te gen middelen, die op de markt komen en die gevaarlijk kunnen zijn. Maar het belang van de underground-press gaat, ver boven dit soort zaken uit. Ze willen zooral kritische vragen stellen over de zogenaamde democra tische vrijheden. De Amerikaanse un derground-press is daar heel sterk in. Daarin zijn ze het best". De gemeente reinigingsdienst heeft vanmorgen op het Jonas Daniël Meij- erplein in Amsterdam een beeldje verwijderd op last van de politie. Desgevraagd deelde de hoofdcommis saris van politie ons mee: Het beeldje (het stelde een dokwerker voor) werd de laatste jaren steeds meer een ver zamelplaats voor op rellen beluste demonstranten en andere herrie schoppers. De buurtbewoners zijn ons dankbaar voor het weghalen, want nu kan daar eindelijk eens werk ge maakt worden van de doorstroming van het verkeer". Deze zelfde subversieve periodiek bracht een feuilleton, geschreven door Hitiers rechterhand Martin Bor- mann onder de titel „Ik leef, ex clusief voor onze bladen". Een hele goeie, de Teleraaf, voordat hij ter ziele ging. Het laatste woord is aan de Mol Hogervorst, gangbereider der under ground-press bij de gratie van de Amsterdamse (niet de Haagse, de Antwerpse) justitie. Hij zegt: „De ondergrondse bladen in Nederland worden voor 80 procent gemaakt door jonge studenten in de politieke en sociale wetenschappen. Of het ge drevenen zijn? Nalopertjes van de mode? Ik geloof, dat ze echt wel iets te zeggen hebben. Ze vinden, dat het moét. Ze beschouwen het niet als tijdverdrijf, zoiets als het redigeren van schoolblaadjes. De ondergrond se pers is een communicatie-middel. De makers van de bladen zijn geen modieuze figuurtjes. Maar een grote groep bereiken ze niet. Het blijft bij kleine groepjes. Het is geen verschijn sel, dat, zoals de Springer-pers, enor me oplagen zal bereiken". Dit in tegenstelling tot de boekjes en tijdschriften, die hun kaften ver luchten met blote juffen. De jonge agent en de rijpe dame kunnen dus hun verhitte discussie zonder schade .staken. De Amsterdamse Athenaeum Boekhandel (die door de car toonist van een der ondergrondse bladen niet vrij geacht wordt van invloeden uit de Sovjet-Unie) heeft een leuke bijverdienste aan de ondergrondse lectuur. 16. Lb3xf7+Ü (Het begin van een geweldige winst» combinatie) 16Kg8xf7 17. Thlxh7+, Kf7-e« 18. Dd4-g7, Tc8-e8 19. Bg7-f7+, Ke6. e5 20. 0-0-0! (Een der pointes) 20Ta8-c8 21. Pc3-d5!, Tc8xc2+ 22. Kcl-bl! (En niet 22. Kc2: wegens 22. Da4+ 23. Kcl, Pe2+ 24. Kdj Dd4+ 25. Ke2:, Lb5+ 26. Kei, Dgl+ 27. Kd2, Dd4+ 28. Kcl, Tc8+ 29. Pc3, Tc3:+ 30. bc3:, Dc3:+ en eeuwig schaak) 22. Pf4-d3 23. Df7-g74- en zwart gaf zich gewonnen. Er had nog kun nen volgen 23Ke6 24. De7:+, Te7: 25. Te7: mat. i 2 r~ 4 5 9 9 HO u 1ST 13 «4 2 3 4 5 1 K> 12 14 M Horizontaal: 1 Plaats in N.-Brab. - verlegen - donkere zolder in molens. 2 vaarwel - water in Friesl. - li chaamsdeel - geluid v. e. ezel - aanw. voornaamwoord - de griekse letter p. 3 plaats in Limb. - bijwoord - be kende afkorting. 4 oude lengtemaat - bolrondvruchtje (spreekt) - rivier in Duitsland - netvlies v. h. oog. 5 op stootje - de hoogste rang in het leger - zoon van Juda. 6 zichtbare voor stelling - myth, figuur - lief. 7 rivier in Italië - plechtige gelofte - tapvor- mig - myth, figuur. 8 bootje - tent - water in Z.H. - soort. 9. volksnaam v. d. kauw - Ierland - oudtijds - uit hangteken van een drogist - gewoon terecht (Ind.). 10 plaats in N.-Brab. - elkeen - voorzetsel - munt in Chi na. 11 stok - water in Limb. - in houdsmaat (afk) - halsdoek - bier soort. 12 onbep. voornaamw. - lekker nij - zoon van Jacob - kleinigheid. 13 bijwoord - afzonderlijk - meisjes naam - katachtig roofdier. 14 rivier in Engeland - ontkenning - vis - Aziatisch hoogland. 15 telwoord (duits) - vrucht - nauwe - kant. Verticaal: 1 vloeistof - mannelijk be roep - einde. 2 lid van de voormalige Raad van Indië - beb. figuur - uit roep. 3 ordenen - bedrog - vertrou welijk. 4 maal - helling - bouwland. 5 verdikking der opperhuid - plaats in Gelder 1. - kieskeurig - ontkenning. 6 bijb. figuur - schande - plaats in Gelderl. - verstof. 7 dag der week op enige plaats. 8 behoeftig persoon kikkerkuit - karakter - wiersoort. 9 insekt - spil v. e. wiel - breedvoerig - water in N-Brab. - voegwoord. 10 landvoogd in het oude Perzië - stad in Engeland - zelfkant. 11 denkbeeld - tussenzet - meisjesnaam - scherm- bloemige plant. 12 jongensnaam - stad m Frankrijk - radio omroep (afk) - titel (afk). 13 hoenderachtige vogel - werkelijk - tijdrekening. 14 plaats in Z.-Limb. - opera van Verdi - ieder een. 15 tropische slingerplant - eter - onbep. voornaamw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1 Ka, 3 mirabel, 9 Hl, 11 olm, 13 koala, 14 bea, 15 fier, 17 ere, 18 mest, 19 toer, 21 soes, 23 in, 25 si. 27 nt, 28 An, 29 eer, 31 ons, 33 Est, 34 toren, 35 alles, 36 kei, 37 top, 39 net, 41 al, 42 we, 44 de, 46 no, 47 Deen, 49 poen, 51 sein, 53 oor, 55 nona, 57 als. 58 Denen, 60 Lea, 61 si, 62 kantine, 63 ts. Vert.: 1 koffie, 2 Ali, 4 ik, 5 roer, 6 aar, 7 bles, 8 ea, 9 hes, 10 latent, 12 met, 14 bes, 16 ros, 18 met, 20 ei, 22 on, 24 netel, 26 in, 28 Assen. 30 roi, 31 ont, 32 sap, 33 een, 36 Kansas, 38 os, 40 topaas, 42 wen, 43 Ee, 44 do, 45 een, 47 dis, 48 noen, 49 prei, 50 nol! 52 Eli, 54 ont, 56 net, 58 Da, 59 nn.

de Stem | 1968 | | pagina 15