,ll< groet u en geef u een bos bloemen Veel katholieken wijzen specifiek katholiek onderwijs af een eigen huis binnen uw bereik rr DESPLA ZWEMBADEN DESPLA RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN a Verdediging Mar/o (8) in opstel over moederdag: K j Bh Zo Hef Hard werken Gelukkig leven Eten maken Leuk hè? UITGEBREID ONDERZOEK TOONT AAN; V raaggesprekken Docenten Staatssecretaris: bibliotheek heeft belangrijke taak Eerste Kamer is voor verhoging loterijprijzen Bank van lening voor negers De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, DASBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1968 21 BEATTLE PAUL links HARRISON oeddhisten etc. moet Barsley maar zen. De linkerhand in de literatuur, hilderkunst, muziek, dierenwereld c. Het komt allemaal heel serieus in de orde. En dan nog „Stroomt je idwater naar links of naar rechts? elfs het antwoord op deze vraag is te vinden. ?n zware jongen uit Londen weet ivendien nog te vertellen: „Links- indige brekers en krakers worden s beter voor hun werk beschouwd n gewone rechtshandige. Scotland ird documenteert daarom ook de Lkshandigen." Er zijn behalve Engeland nog an- !re „linkse" (verkeers)landen: Ba- in, Birma, Ierland, IJsland, Indone- Japan, Mozambique, Nepal, So- alie, Zuid-Afrika, Soedan. Thai- nd en Yemen. (Dit lijstje kan van s komen bij vakantieplannen). Een kere heer Studdy geeft nog een in- iressante reden voor het ontstaan an het linkse wegverkeer: „Een van vroeger pausen heeft het bevel geven dat alle weggebruikers van it continent voor hun eigen veilig- :id aan de linkerkant van de weg oeten reizen, aldus letterlijk en an- :rszins de „zweephand" aan de juis- kant hebbend in geval van moei* kheden met hun paarden en struik vers. Pas veel later brandmerkten ibespierre en zijn mede-atheisten :t linkse verkeer als een christelijke it, die derhalve moest worden af schaft. Het eerste gebaar ter verdediging n de linkshandige werd in 1648 ge- aakt door Thomas Browne uit Nor- ch. In zijn ontzenuwing van popu re misvattingen schaart Browne h niet in de gelederen van hen die linkshandigen verachten: „Of Eva vormd werd uit de linkerzijde van 'am, laat ik in het midden, want ik i er nog niet zeker van welke de hterzijde van de mens is, noch ot de natuur een dergelijk onder- eid bestaat". Daniel Wilson in To- do verrichtte sectie op een dode an die als linkshandig bekend stond hij ontdekte dat in dit geval de :anen aan de rechterkant inder ad volgens bestaande theorieen zwaarder waren. Maar hoe het ook zij: „Bijna alles onze beschaving, vanaf de deur- 'ïoppen in huis tot de handvaten van erklutsers, hendels van naaimachi- s en dergelijke toe dat a^es, tworpen in de veronderstelling da een rechtshandige bevolking zUJjj arom is iemand die linkshandig groeit, gedoemd op honderd manie- t gestraft te worden". Met nadruk wordt terecht zegd dat het boek van Barsley gee" k-technisch of opvoedkundig boes De schrijver is in Engeland bekend televisieproducer en heeft voora gedocumenteerd informatief wer» ichreven. Dit ter bemoediging piratie van alle linkshandigen tactvol geschenk voor hun rechts- ndige vriend^" (Van een onzer verslaggevers) BREDA Morgen is het moederdag. In nagenoeg alle Ne derlandse gezinnen is het dan feest. Het is eigenlijk de enige dag in het hele jaar dat eens uitgebreid aandacht wordt geschonken aan het vele werk dat de moeders ver richten. Het lijkt er wel eens op of de kinderen moederdag alleen fijn vinden omdat zij „feest vieren" leuk vinden, om dat zij een door henzelf of door vader betaald geschenkje mogen geven en omdat zij limonade en taartjes krijgen. Feestvieren spreekt de kinde ren nu eenmaal geweldig aan. Maar hun gevoelens gaan toch wel degelijk dieper. Dat wordt duidelijk wanneer men de kinde ren ongeveer een week voor moe derdag vraagt wat zij nu eigen lijk van deze dag denken. Wij vroegen jongens en meisjes uit de tweede klas van een lagere school hun ideeën omtrent moederdag eens op papier te zetten. Daar middel van een tekening, een wensje of een opstelletje. Een se lectie uit wat er toen te voor schijn kwam vindt U in deze ko lommen. - far; Jacky (8 jaar); schrijft: „Moeder ui 20 kil? dat het moederdag is. Mama en papa, jullie zorgen voor mij. En daarom zorg ik voor jullie. Ik vind het fijn dat ik voor u kan zorgen! Jaaa! Op moederdag zorg ik voor mama. En natuurlijk ook wel voor papa. Daarom krijgt mama een cadeautje." Herman (7 jaar): „Lieve moeder. Ik ben blij dat u zondag 12 mei een gelukkige dag mag vieren. Ik zal op school en thuis goed mijn best doen. Ik heb mooie cadeautjes voor u. Papa is ook wel lief. Ik zal de rommel van mijn broertje oprui men. Hij heet Geert-Jan. Dat weet u wel. Ik zal voor u echt goed mijn best doen". Jacqueline (7 jaar): „Mama u doet zoveel voor ons, daarom doe ik nu wat voor u- Tafeldekken of mijn bed opmaken of omwassen, vaat schoonmaken, was ophangen, stoffen. Er is zoveel dat je het niet kunt zeggen. Mama u bent pas jarig ge weest en toen kreeg u bloemen en een droogkap. En nu krijgt u weer bloemen van mij. Omdat u zo lief bent. Veel plezier met moederdag." Sylvia (7 jaar): „Lieve mama. Ik vind u lief mama. U zult vragen waarom. Nu, u kookt, wast en strijkt, enzovoorts. Ik wil nog iets zeggen. Het gaat goed, heel goed. Ik be dank u voor alles. Ik heb u al ver telt over de bevrijdingsdag. Ik weet nu niks meer. Daaaaaag". Heel kort was het wensje van de 7-jarige Rianneke: „Mama, ik zal vandaag lief zijn, omdat ik zo dank baar ben". Brigitte (7 jaar) heeft heel diep nagedacht. Zij schrijft: „Er zijn ook kinderen die geen moeder meer heb ben- Dat is heel erg. Daarom ben ik blij dat mama altijd zo goed voor ons zorgt. Als je uit school komt, dan staat er gelijk eten voor je klaar." Tenslotte in deze categorie Mieke van 8 jaar aan het woord: „Weet u waarom ik deze brief schrijf. Nou dat is omdat u het hele jaar gezorgd hebt en omdat het moederdag is en ik vind u alle dagen lief, ook al bent u een keertje boos, want u moet alle dagen hard werken voor ons, want anders hebben wij geen eten en geen mooie kleren aan en dan kunnen we niet met mooie kleren aan naar een feest." Er is ook een aantal kinderen, dat het accent helemaal op het feest legt. Paul (7 jaar): „Ik hoop dat het een fijne dag is voor u. Dat is het ook, want het is zondag en dan heeft iedereen vrij en dat is altijd erg fijn. Ik hoop dat we lekker eten en ik ben niet blij als de dag voorbij is, want dan is het feest er ook niet meer." Maarten: „Op 12 mei is het feest. Fijn. Dan krijgen we taartjes en dan krijgt u een cadeautje. U krijgt een pakje maar ik zeg niet wat er in zit. Vader en Joost en Hein we ten het wel. Maar u nog niet. Dat mag ook niet, want het is een ge heim. Maar ik weet het zelf niet en vader misschien al wel. Zouden Joost en Hein het al weten?" Marjo van 8 jaar denkt kennelijk „De kost gaat voor de baat uit". Zij schrijft: „Ik ben blij dat u van daag moederdag viert. Daarom groet ik u en geef u een bos bloemen. En ik ben blij als ik jarig ben, dan krijg ik misschien ook wel wat en daarom wens ik u nog verder een gelukkig leven". Een kleine suggestie om de dag aangenaam door te brengen doet Robbie van 7 jaar: „Ik ben blij dat we weer moederdag vieren en daar om geef ik u een cadeautje en daar om vieren wij een hele dag feest en misschien komen er vanavond gasten en 's morgens geven we u alle cadeautjes en misschien gaan we wel naar het bos en misschien doen we wel spelletjes ii. het bos en we mogen denk ik naar Miedas en naar Skippy kijken en dat zou dan fijn zijn". Vader moet ook maar eens wat doen, is het idee van de 8-jarige John. Hij schrijft: „Papa moet van daag het eten maken. Hij is al be gonnen met theezetten en inschen ken en eten maken en ik zal zeggen dat hij het naar boven moet brengen, dan kunt u in bed blijven". Dat ook het geven van cadeautjes de kinderen bijzonder aanspreekt, blijkt uit de volgende greep uit op stelletjes. Anita (8 jaar): „Mama wordt vandaag in de bloemetjes ge zet en dus koop ik mooie bloempjes en ook nog met een lekker geurtje. En ik mag op zwemles en mijn zusje ook en mijn broertje mag op judo, leuk hè?. Mama is zo lief!" Leo belooft eerst op school goed zijn best te doen en daarna zegt hij: „Ik heb hier een klein ca deautje. Klein maar fijn. Pak het maar gauw uit, want u wilt het heel graag hebben". Gerard (8 jaar): „Lieve moeder. Ik ben al acht jaar, dat weet u. Maar nu is het feest voor u, dat weten wij en ik heb al een cadeau tje voor u en dat is heel mooi, want dat heb ik op de welpen gemaakt". Erwien (7 jaar): „En ik maak met vader een taart en ik maak zelf een bloemenvaas en dan ga ik met vader bloemen kopen". Jan van 7 jaar had maar een paar woorden nodig om zijn moederdag- gevoelens te uiten. Zijn opstel kan dan ook onverkort worden geplaatst. Het luidt: „Het is moederdag voor alle moeders. Ik geef u een ca deautje"- (ADVERTENTIE) Tenslotte het briefje van de 9-ja- rige muzikale Marion: „Het is moe derdag. Ik zal een liedje zingen. Tralalatralalalaaaaaaa. Leuk hè? Daaag mama!" Wij bouwden en installeerden meer dan 250 ZWEMBADEN, zowel voor gemeenten, bungalowparken, campings als privé. De zwembaden voor de gemeente Baarle-Nassau wenden door ons ge bouwd en geïnstalleerd. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en advies bij: N.V. HANDELSONDERNEMING EN BOUWBEDRIJF VENLO - Stalbergweg 53 Telefoon 04700—13591* b.g.g. 12290 (Van onze correspondent) NIJMEGEN Uit een onderzoek aan het Instituut voor Toegepaste Sociologie van de katholieke universiteit te Nijmegen blijkt, dat on geveer 40 pet. van de katholieke ouders de voorkeur geeft aan pluri forme scholen op levensbeschouwelijk terrein boven specifiek katho lieke opleidingen. Gezien de algemeen levende behoefte aan een open religieuze vorming, zal deze ontwikkeling in de toekomst sterk toe nemen. De uitslag van dit onderzoek Is neergelegd in het proefschrift „De katholieken en hun onderwijs. Een sociologisch onderzoek naar de be tekenis van katholiek onderwijs on der ouders en docenten", waarop gistermiddag te Nijmegen drs. J. A. v. Kemenade promoveerde tot doe tor in de sociale wetenschappen. Vooral was nagegaan welke verschil len er bij de Nederlandse katholiek bestaan in de behoefte aan katholiek onderwijs en in hoeverre men het onderwijs wil laten bijdragen in de religieuze vorming waarbij met name de taak van de docenten in het on derzoek werd betrokken. Verspreid over heel Nederland wer den vraaggesprekken gevoerd met 1400 ouders en docenten; bovendien werd door middel van een enquête aan alle Nederlandse scholen infor matie verzameld. Op gronc van het aldus verzamelde materiaal, gecom bineerd met gegevens uit het buiten land over het effect van confessio neel onderwijs op de religiositeit bij de leerlingen, concludeert de promo vendus, dat ruim een kwart van de Nederlandse katholieke ouders zich niet of nauwelijks gehecht voelt aan het katholiek onderwijs, waarbij de behoefte aan katholiek beroepsonder wijs aanzienlijk geringer is, dan die aan katholiek, algemeen vormend voortgezet onderwijs. De waardering voor katholiek lager onderwijs daarentegen is bijzonder groot. Behoefte aan religieuze vor ming is hiervoor in zeer vele geval len bepalend. Vanuit deze behoef te, die naar men meent bij uitstek kan worden bevredigd via 't onder wijs, zijn het vooral de meer vrijzin nig georiënteerde katholieken, maar in het algemeen zelfs 40 pet van de ondervraagden, die vinden, dat hier meer waarde gehecht moet worden aan levensbeschouwelijk - pluriforme scholen, dan aan louter katholiek on derwijs. Ook blijkt bij vele ouders de be hoefte aan inspraak met betrekking tot de religieuze vorming groot. Ongeveer driekwart van de docen ten wil door middel van de beroeps uitoefening bijdragen in deze religi- ze vorming van de leerlingen, spe ciaal aan de lagere school- Vele do centen zeggen daarbij weinig of geen behoefte te hebben aan louter katho lieke scholen. Drs. Van Kemenade is van oordeel dat hierbij echter allereerst een in tensieve bezinning nodig is over de wijzen, waarop de religieuze inbreng in het onderwijs effectief kan wor den gerealiseerd, vooral nu in het buitenland is gebleken, dat confessio neel onderwijs op de religiositeit maar weinig effect heeft. Na het afwegen van de diverse AMSTERDAM Ter gelegenheid van 't 60-jarige bestaan van de „Cen trale Vereniging voor Openbare Bi bliotheken", heeft de staatssecreta ris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mr. H. J. van de Poel, een rede gehouden. Naar zijn mening heeft de „Cen trale Vereniging voor Openbare Bi bliotheken" een uitermate belang rijke taak te vervullen, al mag de concretisering van de plannen niet nog eens 60 jaar vergen. De staats secretaris gaf de vereniging de ver zekering, dat de rijksoverheid zich medeverantwoordelijk weet en mo reel en materieel naar vermogen zal steunen. voor- en nadelen van het stichten van levensbeschouwelijk-pluriforme scholen, lijkt het de promovendus wenselijk deze opzet voor het voort gezet onderwijs te trachten te reali seren ten aanzien van bestuur, docen tencorps en leerlingenbestand. Voor het lager onderwijs daartegen, acht hij voorlopig een eigen katholieke organisatie nog het meest aangepast aan de bestaande behoeften en de vormingssituatie in dat schooltype. DEN HAAG (ANP) Het wetsont werp tot wijziging van de wet op de kansspelen, dat onder meer beoogt de maximumprijzen in sporttoto en staatsloterij op een half miljoen gul den te brengen, heeft in de Eerste- Kamercommissie voor justitie geen grote weerstand ondervonden. BALTIMORE (AP) Een bedrijf, dat uitsluitend aan negers geld wil lenen om een bedrijf te beginnen of hun bestaande bedrijf te verbeteren, is donderdag te Baltimore in da openbaarheid getreden. Het nieuwe bedrijf is vermoedelijk het eerste in zijn soort, dat hiervoor in de Vere nigde Staten is gesticht. (ADVERTENTIES) Snel en voordelig sparen Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft ti als "bouwfonds- spaarder" bovendien voorrang. Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. naam: adres: tel. no.: woonplaats: prov.: datum: handtekening: DS

de Stem | 1968 | | pagina 13