A Thailand straks een tweede Vietnam? Kijk, kijk, hij is linkshandig! rr bos De schat van de Inca's OOM PIP DAGBLAD Corruptie en invloed V.S. hinderen trots volk r M. BARSLEV OP DE BRES VOOR ZIJN LINKSELOTGENOTEN Marjo (8) u Het ruimteschip De trein Het pennetje Test jezelf G edaantewisseling Onafhankelijk Erfelijk Verdediging 16 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1968 Door de eeuwen heen heeft de schat van de Inca-Indianen, die vol gens de legende ergens in de berg achtige streken van Peru of Equa- dor zou moeten liggen, een grote aantrekkingskracht uitgeoefend op 'n groot aantal schatgravers uit alle de len van de wereld. De eerste geruch ten over de grote schat deden in de 16e eeuw al de ronde, toen een Spaans expeditieleger de hoofdstad van het Incairijk, Cuzco, binnen drong en de koning van de Inca's gevangen nam. De Spanjaarden eisten toen van de Inca's dat zij voor de vrijlating van de koning een kamer vol met goud moesten betalen. De Inca's be gonnen het goud in te zamelen, maar Pizarro, de leider van de Spanjaar den, hield zich niet aan de afspraak en liet de koning vermoorden, voor dat het goud geleverd was. De ko ning had echter nog voor zijn dood de opdracht gegeven dat al het goud naar een geheime schuilplaats ge bracht moest worden, zodat de Span jaarden hun goud niet kregen. In een safe in een bank in Stock holm ligt een document dat een eeuw na de dood van de Incakoning geschreven is. Het document is ge schréven door een Spaanse reiziger. Hij schrijft dat een vooraanstaande Inca hem verteld heeft dat de schat te vinden moet zijn in een brede vallei in Equador, verborgen in een kunstmatig zwart meer in de buurt van een met sneeuw bedekte berg. Tot nu toe heeft nog niemand het zwarte meer gevonden. Een Schotse ingenieur, Erskine Loch, is waar schijnlijk dicht in de buurt van het meer geweest. Zij reisden samen het hele land door op zoek naar de schat' Toen zijn vader stierf, zette zijn zoon John het zoeken naar de schat voort. Op een dag kwam hij met het verhaal dat hij ergens in Equador een stuk land gevonden had waar hij een goudmijn had aangetrof fen, sporen van smaragd en een meer. De bodem van het meer was bedekt met een soort zwarte steen, onyx genaamd. Maar John Loch pleegde kort daarop zelfmoord en het geheim van de Incaschat ging met hem het graf in. Eindelijk is het dan gelukt. Het ruimteschip is aan zijn lange reis naar de planeet begonnen. Daaraan zijn natuurlijk jaren voorbereidend werk voorafgegaan. Ieder schroefje, ieder instrument moest onder alle omstandigheden getest worden. Dat is natuurlijk noodzakelijk want de ruimtevaarders moeten weer heelhui op de aarde terugkomen om te ver tellen wat ze allemaal gezien en meegemaakt hebben. En daar gaat het ruimtevaartuig dan. Op weg door het heelal, langs allerlei sterren en planeten naar ja, waar naartoe eigenlijk? Op welke planeet hopen de ruimtevaarders te landen? Dat kom je te weten als je de letters op de tekening in de juiste volgorde weet te plaatsen. Mejidnf :3uisso[do Kijk eens, daar bij het station daar staat Reintje en Marion. Ze zijn samen naar binnengelopen, om bij het loket een kaartje te kopen. „Ik ben een beetje bang", zegt Marion „het is zo druk op het perron". „Ik niet", zegt Rein, „kijk daar komt de trein". Ze gaan zitten in de le klas, de kussens veren als een matras. Tsoeke, tsoeke, daar gaat de trein „wat gaat het hard", zei Rein. Ze zien een koe en een paard, een jong veulen zwaait met z'n staart een weiland vol sloten, en een rivier met boten. Ze raken in een goed humeur en daar is de conducteur. Die is weldra weer verdwenen ze zwaaien met hun benen. Bij Amersfoort eruit, de conducteur blaast op een fluit. Ze gaan gauw naar tante Bep, hun neef Jaap komt er aan met zijn step. Jet Franken, Bavelselaan 149, Breda. Een pennetje kon niet schrijven. En het had eens een mens gezien. Maar het pennetje zat verstopt in de kast. Maar dan kon het ook geen mensen zien. Maar dan kon het toch wel praten. Op een dag zei het pen netje tegen een ander pennetje: „Schrijf jij?" „Ja", zei het andere pennetje. Maar toen kwam er een mens. En die brak het pennetje stuk. En het pennetje werd in de vuilnisbak gestopt. Caroline Gosens Groenestraat 6 Dorst Heb je een goed geheugen? Weet je het niet? Nou, dan kun je het nu even uitproberen. Kijk maar eens goed naar bovenstaande tekening. Niet langer dan twee minuten, hoor! Leg er dan een stuk papier over heen en probeer eens hoeveel van de figuren je uit je hoofd kunt na tekenen. Heb je er twaalf goed, dan krijg je twaalf punten, elf goed elf punten, enz. Heb je meer dan ne gen goed, dan heb je een zeer goed geheugen. Voor iedere figuur, die je niet goed getekend hebt moet je twee punten aftrekken. Pat maakt een lange wandeling over een weg die langs landerijen en ak kers leidt. Daar ziet hij een bord staan. Het bord vertelt hem dat hij een bewaak te spoorwegovergang nadert. Dit bord betekent dat de spoorweg overgang niet bewaakt is. Als je zo'n bord ziet moet je dus extra voor zichtig zijn. En dit bord betekent dat de weg smaller gaat worden. Automobilisten weten dan dat ze langzamer moeten gaan rijden om ongelukken te voor komen- Wie wil weten wat er gebeurt in dorp of stad, die leest een dagblad. Wie iets goeds wil lezen, vraagt het aan hem: de redactie van De Stem. Marlies Verdwaald, Plataanstraat 9, Dorst. (Van een speciale verslaggever) BANGKOK Thailand, buurland van een uiteengereten Viet nam, loopt sedert verscheidene jaren een acute kans om eveneens te worden herschapen in een strijdtoneel naar het voorbeeld van voormalig Indo-China. Evenals Zuid-Vietnam gaat Thailand sedert jaar en dag gebukt onder corruptie in zogoed als alle takken van administratie, handel en bedrijfsleven. De corruptie vormt, net als in Vietnam, een vruchtbare voedingsbodem voor de gevoelens van onbehagen, die in Noord-, Oost- en Zuid-Thailand koren op de molen van Peking hebben geworpen. Er is, naar westerse maatstaven gemeten, in Thailand geen spoor van ware democratie te bekennen. De welvaart, die voor dit land in middels legendarisch is geworden, blijft beperkt tot Bangkok en naas te omgeving en de rijstvelden in het midden van het land. Recente ge beurtenissen hebben het autocra tische regime van premier Thanom Kittikachorn opnieuw het gevaar onder ogen gebracht van een door politieke twisten verscheurd Thai land. De toekomst zal leren of dit inzicht nog op tijd gekomen is. Vrije algemene verkiezingen wor den naar het voorbeeld van an dere politiek-onoverzichtelijke lan den in Zuidoost-Azië jaar na jaar uitgesteld omdat de premier terde ge beseft dat zijn regime yerre van populair is in Zuid-Thailand (waar rijke mohammedanen wor den gechanteerd onder het mom van „bescherming") en in Noordoost- Thailand, waar tweederde van Thai- lands bevolking een vrij kommer vol bestaan lijdt in afgelegen berg streken. De bijna vier miljoen Chinezen vormen een vraagstuk apart. Uit oogpunt van opportunisme hebben allen een Formosaans paspoort, maar zij maken van hun communis tische sympathieën geen geheim in de stellige verwachting, dat Mao's gedachten binnen afzienbare tijd ook in Thailand opgeld zullen doen. In het noordoosten kan het me rendeel van de geïsoleerde dorpen vooralsnog slechts per karrespoor bereikt worden. Elektriciteit is in deze bergstreken een onvoorstel bare luxe. De nog niet door de al gehele corruptie aangetaste regio nale bestuursambtenaren doen hun uiterste best, al voelen ze zich in hun werk gehandicapt door de be sluiteloosheid van het centrale be stuursapparaat. In Oebon, ten noorden van Bang kok, legde een politiekolonel me uit waarom zijn land volgens hem nooit een 2de Vietnam zou worden. „We hebben het boeddhisme en een po pulaire koning", zei hij. De 40- jarige koning Phoemibol wordt in derdaad door zijn 30 miljoen on derdanen op de handen gedragen. Maar een kritische waarnemer heeft aan een rondreis van een week door Thailand genoeg om te erva ren, dat het bestuur van Kittika chorn allesbehalve populair is. En het argument van boeddhisme houdt in de praktijk geen enkele steek. Gezien tegen deze achtergrond, heeft de massale toevloed van Ame rikanen en Amerikaanse hulp aan Thailand een speciale betekenis. Naar verluidt zou deze hulp nu reeds jaarlijks de 400 miljoen gul den naderen. Er gaat geen uur voorbij, of vliegtuigen uit het bui tenland dragen nieuwe Amerikanen binnen op het vliegveld van Bang kok, Don Moeong. Naar voorzich tige schatting zijn er momenteel een kleine 80.000 Amerikaanse mi litairen in het land. Bij die duizen den Amerikaanse militairen wor den geteld zij die vanuit Vietnam hun 5 dagen „rust en recreatie" ko men opnemen in Thailands pret- stad Bangkok. Vergeleken met vijf jaar geleden heeft de Thaise hoofdstad een ware gedaantewisseling ondergaan. Al vóór de tweede wereldoorlog stond Bangkok bekend als een der ver- maardste amusementscentra van het Verre Oosten. Sedertdien is het aan zien van deze wereldstad drastisch veranderd. De lokroep van de kei harde Amerikaanse dollar heeft bars, restaurants, benzinepompen en vooral nachtclubs en massage instituten uit de grond zien rijzen als de spreekwoordelijke padde stoelen. De eerste Amerikanen versche nen in 1963, toen het vorige regime toegaf de rode opstandelingen in de grensgebieden niet langer de baas te kunnen zonder hulp van buitenaf. Sedertdien hebben de Amerikanen onder meer verschei dene uiterst moderne vliegbasissen aangelegd op strategische punten. Deze basissen een ervan is min der dan 150 km van de grens met Vietnam worden sedert geruime tijd gebruikt als uitvalsbasissen voor bombardementen op Noord- Vietnam. Verreweg het merendeel van de in Thailand gestationeerde Amerikaanse militairen is direct betrokken bij de luchtoorlog boven Vietnam en Laos. Een kleine 10.000 militairen helpen bij de aanleg van wegen, krachtcentrales en commu nicatiecentra. In feite is slechts een klein deel van de Amerikaanse troe pen indirect betrokken bij Thai lands strijd tegen de communisten in eigen huis. Die van Thailand kunnen maar met moeite wennen aan de snack bars met opschriften als „Hot Dogs" en „Hamburgers", aan het onver staanbare geknauw van de Ameri kanen en al dat andere, dat indruist tegen de onafhankelijke geest van dit volk. Een voorbeeld: honderden taxichauffeurs in Bangkok hebben er een gewoonte van gemaakt om hun op een taxi wachtende landge noten voorbij te rijden. En te stop pen voor een Amerikaanse verlof ganger die tweemaal zoveel be taalt en het wisselgeld niet terug verlangt. De massale aanwezigheid van deze verlofgangers heeft een ware toevloed teweeggebracht van plattelandsmeisjes, die in het sche merdonker van honderden nacht clubs meer dan vorstelijk voor hun diensten worden betaald. In de „pretwijken" van Bangkok vinden meer dan 30.000 prostitués hun be staan. In tegenstelling tot de meeste om ringende landen kan Thailand erop bogen in de loop van de eeuwen nimmer door een westerse macht te zijn gekolonialiseerd. Met uitzon dering van enkele jaren in de twee de wereldoorlog (toen 'n Japanse be zettingsmacht van 300.000 man troe pen de lakens uitdeelde) gaat Thai land prat op een onafhankelijkheid, die volgens velen nu door Amerika nen teniet wordt gedaan. Met de toeneming van politieke onrust in Zuidoost-Azië als een vol dongen feit, moet rekening worden gehouden met een permanente le gering in de naaste toekomst van tenminste 100.000 Amerikaanse troepen in Thailand, zulks exclusief burgerpersoneel, vrouwen en kin deren. Het gevaar van een Ameri kaanse „staat binnen de staat" wordt in Bangkok duidelijk onderkend. Een ander aspect van de snel toe nemende Amerikaanse invloed in Thailand vormen de investeringen in het bedrijfsleven. Het Ameri kaanse aandeel is in zes jaar tijd bijna vervijfvoudigd tot 600 miljoen gulden vorig jaar. SEATTLE PAUL links..... (Van een onzer redacteuren) Onder het keuken- en huishoudelijk gereedschap, zijn het strijk ijzer en het aardappelmesje lange tijd een handicap geweest voor linkshandigen. Chequeboekjes hebben strookjes aan. de linkerkant, zodat de rechtshandigen het boekje met de linkerhand kan vasthou den en alle ruimte heeft om eerst het strookje en dan de cheque in te vullen. Een ondernemende bank in New York heeft chequeboek jes voor linkshandigen op de markt gebracht. In de industrie schij nen de problemen voor linkshandige arbeiders, die werktuigen hanteren die op rechtshandigen zijn ingesteld, nog niet veel aan dacht te hebben gekregen, met uitzondering van Frankrijk. In 1952 werd in Parijs een speciale commissie ingesteld om de methoden van herscholing van „gauchers" of linkshandigen in zulke beroepen te bestuderen. Het oordeel der geschiedenis heeft de rechterhand verreweg de voor keur gegeven, en de voorkeur der minderheid wordt genegeerd of verboden. Toch moet deze wereld naar schatting tussen de een- en tweehonderd miljoen mensen her bergen die van nature linkshandig zijn. Michael Barsley, zelf linkshan dig, heeft wetenswaardigheden en curiosa voor links- en rechtshandi gen bijeengebracht in een boek „Linkshandigheid" (Phoenix boek; W. de Haan, Hilversum) Met ingehouden verontwaardiging komt hij daarin op voor het goed recht van zijn „lotgenoten". En als we hem mogen geloven heeft hij re delijke verklaringen voor onze recht se wereld, die echter steeds ver draagzamer wordt ten opzichte van „links". Het boek, dat het zwaarst beladen is met uitspraken tegen links, is de bijbel. Mattheus XXV is de kernuit spraak om dit aan te tonen: het vi sioen van de oordeelsdag. „Dan zal hij ook tot hen die aan zijn linker hand zijn, zeggen: Gaat weg van mij, gij vervloekten naar het eeuwige vuur". Naar mijn mening, zegt Bars ley, kan er geen twijfel over bestaan, dat dit visioen van de dag des oor deels een groter aandeel heeft gehad in het fixeren van het vooroordeel tegen linkshandigen dan enige ande re uitspraak. Reeds bij Plato en Aristoteles vin den we theorieën over handvoor keur. Er is gezocht naar oorzaken bij hart en hersens. Een van de vragen die daarbij blijft, waarom apen onze „voorouders" dubbelhandig zijn. Er zijn onderzoekingen verricht waarbij bleek, dat over het algemeen bij het mannelijk geslacht grotere kans op linkshandigheid bestaat. In totaal kwam men bij het Amerikaan se leger in een jaar tot 7.9% goedge keurde linkshandigen en 10% afge keurde linkshandigen; gemiddeld 8.6% linkshandigen. Maar uiteinde lijk is geen exact cijfer aan te geven en schijnt het percentage linkshandi gen tussen de I en de 30%te liggen. Hoe meer men het onderwerp be studeert, des te duidelijker wordt het dat opvoeding, gestimuleerd door de noodzakelijkheid van gecombineerd handelen, veel invloed heeft gehad op een volledige ontwikkeling van rechtshandigheid. Het linkshandig schrijven op scholen is nu in het algemeen wel geaccep teerd, maar in West- en Oost-Duits- land, de Sovjet Unie en alle andere landen achter het ijzeren gordijn toch nog verboden. REX (HIGGINS) HARRISON links De vraag of linkshandigheid erfe lijk is wordt door deskundigen nog steeds bestudeerd. Een factor, die medebepalend kan zijn op het tijdstip, waarop de meeste kinderen een voor keur voor de ene hand boven de an dere beginnen te ontwikkelen is de volgende. Wanneer een baby gewoon- CHARLEY CHAPLIN links~. lijk in de linkerarm wordt gehouden om de rechterhand van de moeder of voedster vrijheid van handelen te geven zijn eigen arm tegen het li chaam wordt gedrukt, zodat slechts de linkerarm bewegingsvrijheid krijgt. Dubbelhandige kinderen schijnen in de eerste levensfase geen uitblinkers te zijn en vertonen de neiging tot verlate ontwikkeling van het spraak vermogen.. De grootste veranderingen in keuze tussen links en rechts doen zich voor in de leeftijd van 3 tot 7 jaar, aldus prof. Hal vorsen na zijn onderzoek. Michael Barsley heeft naarstig in de geschiedenis gespeurd en komt on der andere tot de volgende bevin dingen. In de Romeinse wichelarij bracht links geluk. Maar ook nu hou den zoveel vormen van bijgeloof ver band met links of rechts, dat dit een aparte studie zou vragen. De kerkleraar Albertus Magnus gaf in de dertiende eeuw een echtgenoot wiens vrouw hem had verlaten de raad het merg uit de linkerpoot van een wolf bij zich te dragen, „en zij zal niemand dan u beminnen". Chur chill gaf tijdens de tweede wereld oorlog aan koning Saoed „de mooiste auto ter wereld". De archieven van de Rolls Royce fabrieken maken ech ter geen melding van de levering van een auto aan Arabië in deze tijd. Wat bleek? Ibn Saoed was vol bewonde ring voor het voertuig, maar merkte op dat het stuur rechts zat. Niemand had eraan gedacht dat de koning soms voor in zijn auto's zat, speciaal op jacht, maar dat het links van de chauffeur zitten naar oosterse be grippen een onduldbare vernedering was. De koning gaf daarom de auto aan zijn broer Abdoellah. Rolls Royce heeft niet zolang geleden een nieuw type luxe-auto ontworpen, alleen be stemd voor staatshoofden en andere soorten potentaten. Zij zouden zich niet graag nog eens zo'n fout veroor loven. Zo zie je maar weer, wat „links" kan veroorzaken. Geen wonder dat er een Genoot schap ter bevordering van de Dub- belhandigheid werd opgericht door een zekere John Jackson. Hij schreef zijn argumenten op in boekvorm, waarvan Baden Powell het voorwoord schreef. De linkshandige begroeting door padvinder was immers door hem vastgelegd, nadat hij dit van een of ander staatshoofd geleerd had. De schrijver van het genoemde boek, waaruit wij deze wetenswaardighe den putten heeft ook nog de psal men uitgekamd „op de hand". Hij noemt 25 plaatsen, waaruit de voorkeur blijkt voor de rechterhand. Geen wonder, dat de bijbel de „boos doener" is voor de linkshandigen Maar ook de andere godsdiensten hebben links en rechts verwarring gesticht. Dat komt allemaal omdat ze hun inspiratie zoeken op een reli gieuze aandrift, die gedirigeerd wordt door de verschijnselen aan het fir mament, de seizoenen en de myste ries van geslachtsleven en voortplan ting. Wie dat wil weten van bv. de Azteken. Inca's, Shinto verering, 17 Boeddhisten etc. moet Barslej mui lezen. De linkerhand in de literator, schilderkunst, muziek, dierenwereld etc. Het komt allemaal heel serieus aan de orde. En dan nog „Stroomt je badwater naar links of naar rechts! Zelfs het antwoord op deze vraag is er te vinden. Een zware j ongen uit Londen weet bovendien nog te vertellen: „Links handige brekers en krakers worden als beter voor hun werk beschouwd dan gewone rechtshandige. Scotland Yard documenteert daarom ook de linkshandigen." Er zijn behalve Engeland nog an dere „linkse" (verkeers)landen: Be- rein, Birma, Ierland, IJsland, Indone sië, Japan, Mozambique, Nepal So malië. Zuid-Afrika, Soedan, Thai land en Yemen. (Dit lijstje kan van pas komen bij vakantieplannen). Een zekere heer Studdy geeft nog een in teressante reden voor het ontstaan van het linkse wegverkeer: „Een var. de vroeger pausen heeft het hevel gegeven dat alle weggebruikers van het continent voor hun eigen veilig heid aan de linkerkant van de weg moeten reizen, aldus letterlijk en an derszins de „zweephand" aan de juis te kant hebbend in geval van moei lijkheden met hun paarden en struik rovers. Pas veel later brandmerkten Robespierre en zijn mede-atheisien het linkse verkeer als een christelpe wet, die derhalve moest worden it- geschaft. Het eerste gebaar ter verdediging van de linkshandige werd in 1648 ge maakt door Thomas Browne uit Nor wich. In zijn ontzenuwing van popu laire misvattingen schaart Brom» zich niet in de gelederen van henJ»ie de linkshandigen verachten: „Of gevormd werd uit de linkerzijde vW Adam, laat ik in het midden, want ben er nog niet zeker van welke a rechterzijde van de mens is, noen o in de natuur een dergelijk onder scheid bestaat". Daniel Wilson inIJ" ronto verrichtte sectie op een do» man die als linkshandig bekend ston» en hij ontdekte dat in dit ëeY organen aan de rechterkant in«j daad volgens bestaande theonee zwaarder waren. Maar hoe het ook zij: „Bijna alles in onze beschaving, vanaf de deuf" knoppen in huis tot de handvaten va» eierklutsers, hendels van naaimaciu- nes en dergelijke toe dat allea ontworpen in de veronderstelling we een rechtshandige bevolking M Daarom is iemand die linksnanos opgroeit, gedoemd op honderd mam ren gestraft te worden". Met nadruk wordt tereent gezegd dat het boek van Barsley ga vak-technisch of opvoedkundig B is. De schrijver is in Engeland DökwJ als televisieproducer en heeft v0° een gedocumenteerd informatief we geschreven. Dit ter bemoediging inspiratie van alle linkshandigen als tactvol geschenk voor hun reen handige vriend-" (Va BREDA Morgen derlandse gezinne enige dag in het wordt geschonker richten. Het lijkt alleen fijn vinden dat zij een door mogen geven en Feestvieren spreek ren nu eenmaal ge\| Maar hun gevoelen; wel degelijk dieper, duidelijk wanneer me ren ongeveer een wee derdag vraagt wat z. lijk van deze dag d vroegen jongens en tweede klas van een l| hun ideeën omtrent eens op papier te z| middel van een teki wensje of een opstellt lectie uit wat er toe schijn kwam vindt U lommen. Jacky (8 jaar); schril ik ben zo blij dat hef is. Mama en papa, jullie mij. En daarom zorg il Ik vind het fijn dat ik

de Stem | 1968 | | pagina 12