EL'S Kt 1968 Fel anti-Tsjechoslowaakse taal in Poolse pers „Maak er geen Boedapest van" Vietcong bestormt Saigon Motie wil opnieuw vervoersgesprek met W.-Duitsland CONFRONTATIE KRING NIET EENSGEZIND Vi DRAMATISCHE OPROEP VAN RADIO-PRAAG: m LEEUWEN ZATERDAG IN VRIJHEID •TIONISTE i. SMITS IJzendijke aan vooravond Betalingsbalans geschraagd door prostitutie Vakcentrales ontevreden DRIE GROTE BEDRIJVEN NAAR ZUID-LIMBURG HET VREDESGESPREK IN DOORN Nederland zou Nigeria wapens leveren Doe mee aasi de Gulden Smaak Test, een proef uitsluitend voor kenners. Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in een rijke tafeldoos voor 8.50 OP LET OP >orbeeld I >orbeeld II 50 per m2 KEN n Doos) ZOOM sergarigen lóóer i VREDESOVERLEG Stormaanval Afgepaald Vriendschap Top - Plan-Leber in Tweede Kamer Weer hartoverplanting Amsterdammers in Oostduits arrest Belia betaalt loon Gebonden Persoonlijk Gevaar TRICOT-BEST ZOEKT PERSONEEL Gestegen koerswaarde Voortvluchtige stationsrover 14 lage It. I tel. lara- |«TL rand Berij 1 tel. tans. |ij p75,- bche Ires- pak, Joor- I van lim- pu- Dokr inruil: Geraert, I.»*., met voortent, steóhta f vL of f 475.- vooraf, restant jaar. Astral 310 L, met v tent, slechts f 3250,of f vooraf, restant 3 jaar a! 430, zeer mooi, met 6 S?31 pl. slechts f 3675,- of f vooraf, restant 3 jaar. Ke uit 15 inruilcarawans van 10-18 uur geopend. vanimport (Den Ridder n v a' Mauritsweg 25, (Dordrecht L. 01850-34496-31971-43332. Huisdieren Goed tehuis gezocht voor Jonge poesjes. U krijgt Us een pak Felix vieesbroS" bi], waar ze zo dol on 1 Zonneroosstraat 12. Eindhof Diversen Schieting zat. 11 mei hll Vogel, Zoutstr. 2, Hulst gin. 3 uur. 1 Rie serveert gratis koffie en flesies fris. dijk 89 bis, Breda. 0-21.00 uur; za. tot 17,00 uur. WELKOM! 11 w tapijf zelf rdien 20% op irma/e prijs. I TAPIJT eed 109,— p. mtr. 20% 21,80 p. mtr. zorgd 87,20 p. mtr. 49,00 p. mtr. 9,80 p. mtr. izorgd 39,20 p. mtr. II SLAAPKAMERS vlot kan regelen en :an staan. is zeer gewenst. Ie secretaris van cura- ÓAAT 9, GOES n en eventuele reparatie» ntmantel. ïhaald na afspraak. - 8231 IEUWE LAAN 8 MADE TEL. 393 (Van onze redactie buitenland) PRAAG In een dramatische oproep heeft radio-Praag gisteren ge vraagd. dat men Tsjecho-Slowakije toestaat, zijn eigen democratische revolutie uit te voeren, zonder daarin door zijn bondgenoten gehin derd te worden. „In godsnaam, laten wij de tragische ervaring van Zuid-Slavië of zelfs de gebeurtenissen in Boedapest niet herhalen. Laat ons voor onze eigen toekomst verantwoordelijk zijn. Wij weten wat wij willen en welke weg we opgaan", aldus radio-Praag. (Var onze redactie buitenland) PARIJS-SAIGON Aan de voor avond van de eerste vredesbespre kingen in Parijs beleefde Saigon de hevigste gevechten sinds zondag. De Vietcong deed van drie kanten een aanval op de Zuidvietnamese hoofd stad en drong door tot het centrum. In een poging de aanval te stuiten bombardeerden vliegtuigen de bui tenwijken, waar hele huizenblokken door de dagenlange bombardementen in puinhopen zijn veranderd. Boven dien stak de Vietcong huizenblokken in brand om gedekt door het rook gordijn verder op te rukken. Bij een stormaanval kwam de Viet cong tot op 3,2 km van het centrum, de woning van president Van Thieu. Het Amerikaans hoofdkwartier heeft nieuwe troepen aan laten rukken om Saigon te verdedigen. Het is een slag voor de Amerikanen, die herhaalde lijk hebben aangekondigd spoedig de aanval in de kiem te zullen smoren. Ondanks het feit dat volgens de Amerikanen tien vijanden op elke Amerikaan of Zuidvietnamees sneu velen heeft de aanvalskracht van de Vietcong nog steeds niet aan kracht ingeboet. Een nijpend probleem vor men de 60.000 vluchtelingen. Gisteren aan de vooravond van de besprekingen te Parijs hebben beide partijei hun posities afgepaald. De Noordvietnamese onderhandelaar Xoean Thoey zei bij aankomst dat „iedereen weet dat de Amerikaanse regering meer dan een nalf miljoen militairen heeft gestuurd om agressie te plegen tegen Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam te laten bombarderen en beschieten. Wij zijn naar Parijs gekomen om te spreken over het sta ken an alle oorlogshandelingen te gen Noord-Vietnam en vervolgens over vraagstukken die beide partijen aangaan". President Johnson betrok zijn stel ling door te verklaren dat „wij onze verplichtingen in Azië nimmer van tafel zullen vegen en niet bereid zijn tot compromissen". Hij zei dat „de infiltratie van Noordvietnamese troe pen naar Zuid-Vietnam niet onopge merkt was gebleven". Noch over het uur voor het vredes overleg noch over de agenda voor vandaag is iets bekend geworden. In het commentaar van de Tsje- choslowaakse radio zijn andere lan den niet met name genoemd, maar is wel steeds gesproken van „vrienden, wapenbroeders, economische deelge noten". De Tsjechoslowaakse commentator merkte ook nog op, dat Tsjecho-Slo wakije een 50 jaar oude republiek is, die een leeftijd van rijpheid en zelf beschikking heeft bereikt. De Tsjechoslowaakse president Lud- vig Svoboda heeft gisteren verklaard dat zijn land zal voortgaan met zijn democratiseringscampagne niettegen staande de twijfel van de Sovjets en de openlijke Poolse kritiek. Svoboda verklaarde voor een bij eenkomst voor Tsjechoslowaakse- Sovjet-vriendschap, die ook bijge woond werd door een Sovjet-delega tie onder leiding van maarschalk Ivan Stepanovich Koniev, „dat de Tsjechoslowaakse communistische partij het pad ingeslagen is van de tenuitvoerlegging van fundamentele veranderingen op alle gebieden van het maatschappelijk leven." (ADVERTENTIE) Svoboda zei verder; „De vriend schap en het verbond tussen Tsjecho- slowakije en de Sovjet-Unie is en zal een betrouwbare waarborg blijven van veiligheid en onafhankelijkheid van Tsjeehoslowakije en wij zullen nooit iemand toestaan die te versto ren. Deze vriendschap is en zal een krachtig schild blijven tegen de po gingen van de machten die revan chistische plannen tegen de onafhan kelijkheid en integriteit van Tsjeeho slowakije te doen herleven". Eerder had gisteren het blad van de Poolse communistische partij Try- buna Ludu er op aangedrongen, dat de „vreemde anti-socialistische ten dens in het politieke leven van Tsje ehoslowakije met geweld tot zwijgen wordt gebracht". Het is tot nog toe de felste persreactie op de democratise ring van Tsjeehoslowakije. De teneur van het artikel weer spiegelde duidelijk de bezorgdheid der Poolse orthodox-communistische leiders over de liberalisatie in Tsje ehoslowakije en toonde tevens de groeiende spanning aan tussen beide landen. Het orgaan van het partij district Warschau „Tribuna Mazowiecka" schreef gisteren dat vijandelijke machten Tsjeehoslowakije pogen weg te leiden van het communisme en „het land naar de weg van herstel van net kapitalisme duwen". Andere Poolse - kranten schreven in dezelfde bewoordingen. Het Russische persbureau Tass heeft een communiqué uitgegeven over het overleg dat de communistenleiders van Oost-Duitsland, Hongarije, Polen, Bulgarije en de Sovjet-Unie in Mos kou hebben gepleegd. Tsjeehoslowa kije, Roemenië en Joegoslavië waren niet vertegenwoordigd. „Tijdens de ontmoeting heeft men van gedachten gewisseld over actuele problemen op internationaal gebied en over de communistische wereld beweging. De deelnemers aan het overleg hebben gegevens uitgewisseld over de toestand in hun land en uiting gegeven aan hun vastbesloten heid de vriendschappelijke betrek kingen en samenwerking, gegrond vest op de beginselen van het mar- xisme-leninisme en het proletarische internationalisme, verder uit te brei den. De ontmoeting vond plaats in een vriendschappelijke, hartelijke sfeer", aldus Tass. AMSTERDAM (ANP) De jaar omzet van de prostitutie wordt ge schat op 300 tot 400 miljoen gulden en de betalingsbalans profiteert daar van met 100 miljoen. De fiscus krijgt tot 80 miljoen gulden. Een en ander zei de Amsterdam- w advocaïe> Bievr. mr. J. L. Bakker- Weesing, in haar pleidooi in een zaak tegen een bordeelhouder uit de hoofdstad, die gisterochtend voor de Amsterdamse rechtbank diende. Er bestaat een soort kartel gezien de eenheidsprijs van de prostituées waarin men blijkbaar niet wil ingrij- PTen- zo betoogde de raadsvrouwe. Na afloop der zitting deelde zij des gevraagd aan journalisten mede dat öe schatting van de jaaromzet was gemaakt op basis van 3000 prostitu ees. De officier eiste echter acht maanden. "V S8?5?$ - 'U r - J DEN HAAG Volgende week' dinsdag zal de Tweede Kamer stem men over de motie van dr. N. van den Heuvel (KVP) waarin de rege ring wordt gevraagd op korte termijn tot nieuwe onderhandelingen met de Westduitse regering op het hoogste niveau over het vervoersprobleem te komen. De stemming geschiedt op verzoek van de fractieleider van de PvdA, d.rs. J. M. den Uyl. Het ant woord van de staatssecretaris Keij- zer op de opmerkingen der Kamerle den achtte Den Uyl zo onbevredigend dat nader beraad hem gewenst voor kwam. De staatssecretaris had gisteren in de Kamer verklaard zich niet tegen de motie te zullen verzetten, maar het niet eens te zijn met het in de considerans uitgesproken oordeel, dat de inhoud van het Genehmi- gungsverfahren niet alleen indruist tegen de belangen van ons interna tionale wegvervoer, maar ook reper cussies dreigt te hebben voor handel, industrie, land- en tuinbouw en dus voor onze exportpositie en economie in het algemeen. Aan wijziging van het Genehmungsverfahren wordt gewerkt, aldus de staatssecretaris. Be- (VERVOLG VAN PAG. 1) „We zitten nog steeds in een groei van de Nederlandse economie, die er niet om liegt. En dat terwijl er niet op volle toeren wordt gedraaid", al dus Kloos. Wat dit betreft zijn de vakcentrales dan ook niet zo somber als de president van de Nederland- sche bank. Voor het pessimisme van Zijlstra is geen grond, aldus de vak centrales. Wil men niettemin een behoudende politiek voeren, aldus de centrales, dan kan men de financieringsmidde len vinden door de bedrijven, die het voordeel genieten van een vestiging in het westen, een heffing op te leg gen op grond van dat voordeel. De vakcentrales hebben ook laten weten, dat zij afremming van de be stedingen op dit moment gevaarlijk vinden, omdat deze de werkloosheid zou kunnen vergroten. „En daaruit blijkt al onze opstel ling in de loonpolitiek. Als wij vrij dagavond als leden van de Stichting van de Arbeid bij de regering komen, zullen wij deze opvatting ook weer geven en ons verzetten tegen pogin gen, de loonsverhogingen terug te duwen", aldus de heer Kloos. DE GRIEKSE premier en minister van defensie George Papadopoelos is donderdag benoemd tot voorzitter van het Griekse Olympisch comité en van een aantal andere sportorgani saties, zo blijkt uit een publicatie in het stadsblad. Door deze benoemin gen krijgt Papadopoelos de controle over alle sportieve activiteit in het land. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Drie buitenlandse in dustrieën zullen zich vrijwel zeker in Zuid-Limburg vestigen en binnen af zienbare tijd in eerste aanleg aan vond 1000 man werk bieden. De drie industrieën komen uit de Verenigde Staten, Engeland en Skandinavië, al dus de hoofddirectie van Staatsmij nen. De betrokken ondernemingen leggen zich toe op metaalverwerking en fij ne mechanica. Bovendien zullen on geveer 80 man kunnen worden ge plaatst bij een nieuwe Limburgse nederzetting van de „Fabriek van Bouwmaterialen Loevestein" uit Vuuren (Gld.) De DSM heeft een minderheids belang in deze onderne ming genomen. In 1968 zullen weer 3500 man uit de mijnen afvloeien. Bevorderen van werkgelegenheid blijft tot de drijf veer van de DSM-leiding behoren. De grote en kleine industriën die zich nu reeds in Limburg gevestigd hebben, gaan een nieuwe werkgelegenheid brengen van circa 14.000 plaatsen, waarvan de grootste helft kan wor den ingenomen door ex-mijnwerkers Het bedrijf blijft open staan voor samenwerking of zelfs fusie met an deren. Het neemt thans met vijf grote Duitse ondernemingen deel in een pijpleidingproject, waardoor Beek met het industriegebied uit Rijn en Ruhr wordt verbonden. Een latere uitbreiding van het leidingnet naar Antwerpen, Terneuzen en Rotterdam zou worden toegejuicht. Dit jaar zijn nog andere belangrijke samenwerkin gen op bepaalde gebieden te verwach ten. halve KVP en PvdA uitten ook D'66 CHU en CPN kritiek op de gang van zaken bij het vergunningenstelsel. Het overleg tussen de beide minis ter-presidenten De Jong en Kiesinger zou, volgens KVP'er Van den Heu vel moeten bewerkstelligen dat er een nieuwe basis van overleg over de onderhavige kwestie wordt gescha pen. Een en ander uiteraard met de bedoeling dat er uiteindelijk een re geling tot stand komt, die betere voor- uitzichten biedt dan de huidige en die zoveel mogelijk tegemoetkomt aan de wensen die in ons land leven. De KVP-afgevaardigde diende een motie in waarin wordt aangedrongen op nieuwe onderhandelingen tussen beide landen op het hoogste niveau. MONTPELLIER (AP) In de me dische faculteit in Montpellier is woensdag de tweede harttransplanta tie in Frankrijk verricht. De naam van de 65-jarige patiënt is niet be kendgemaakt. De eerste leeuwen hebben bezit genomen van hun nieuwe onder komen bij het Arnhemse Burgers Dierenpark. Tot morgen zullen z(j en de overige leden van de twee families, die het safari-park bevol ken, genoegen moeten nemen met een beperkte ruimte. Als zij aan het verblijf in de vrije natuur zijn ge wend, worden zij losgelaten in het twee en een halve hectare grote park. Zomer en winter kunnen zij daar door ondernemende automobilisten voor een tientje worden bekeken. Maandag zal loco-burgemeester Bennis officieel het park openen. DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft van de Nederlandse con sul-generaal in West-Berlijn beves tiging gekregen van de arrestatie in Oost-Berlijn van de twee Amster dammers Lood van Bennekom en Ruud Sternau. Het is niet bekend wanneer en waar ze aangehouden zijn. Er is in middels een Oostduitse advocaat in geschakeld, die de Amsterdammers rechtsbijstand zal verlenen. DEN HAAG (ANP) Het voorne men van de vakbonden de n.v. Beha in Den Haag failliet te laten verkla ren omdat dit bedrijf in gebreke was gebleven nog een week loon te betalen aan handarbeiders en be ambten die in middels zijn ontslagen, wordt niet uitgevoerd. De n.v. heeft de door de vakbonden ten behoeve der georganiseerde le den ingediende vordering van dat aan de bonden uitbetaald. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Binnen de groep rond het tijdschrift „Confrontatie" heerst geen volledige eensgezindheid over de uitnodiging tot het „vredesgesprek" tussen conservatieven en progressieven binnen de r.-k. kerk in Nederland. Twee belangrijke figuren uit die kring, prof. dr. J. van der Ploeg uit Nijmegen en dr. Den Ottolander uit Arnhem, zullen niet aan het gesprek deelnemen. „Ik heb mijn condities gesteld en aan die condities is niet voldaan. Het zal voor mij dus weinig zin hebben de bijeenkomst bij te wonen", aldus prof. Van der Ploeg. Op dezelfde manier zou dr. Den Ot tolander uit Arnhem gereageerd hebben, ware het niet dat de datum van 20 mei hem niet schikt. „Ik heb gevraagd of het op een zaterdag zou kunnen", zo vertelde hij, „maar dat blijkt niet mogelijk. Ik vond het toen niet nodig om in mijn schrijven aan dr. Goddijn nader op de zin en de opzet van de bijeenkomst in te gaan". Prof. Van der Ploeg, die evenals dr. Den Ottolander meermalen in het blad „Confrontatie" heeft gepu bliceerd, heeft dat wel gedaan. „Ik heb er bezwaar tegen gemaakt", zegt hij, „om van 10 uur tot 4 uur op een vergadering te gaan zitten waarvoor geen agenda is vastgesteld en waar van ik niet weet wie haar zal presi deren. Bovendien wilde ik weten, of alle deelnemers aan het gesprek zich ge bonden achten aan de geloofsbelij denis van de Congregatie voor de Geloofsleer. Die geloofsbelijdenis is te vinden in de akten van de Aposto lische Stoel van 20 december 1967. Een recent document dus. Wanneer niet alle deelnemers zich daaraan gebonden achten, dan is het voor mij geen gesprek tussen katholieken met verschil van inzicht, maar tussen ka tholieken en niet-katholieken. Ik heb alleen als antwoord gekre gen, dat dr. Goddijn als voorzitter zal optreden. En dat is voor mij niet aanvaardbaar. Je kunt dr. Goddijn in dit gezelschap moeilijk een neu traal man noemen." Inmiddels heeft het K.N.P. donder dagmiddag een eerste officiële mede deling over het ophanden zijnde ge sprek gepubliceerd. Het is een com muniqué, afkomstig van de heer J. Asberg van de redactie van „Con frontatie" in overleg met het P.I.N.K. Een passage uit dit communiqué; „Teneinde deze ontmoeting geheel in de persoonlijke sfeer te kunnen hou den, moest het aantal deelnemers ditmaal zeer beperkt blijven." Van weerszijden bleek men, daar toe gepolst door dr. W. Goddijn, be reid tot de persoonlijke, individuele kennismaking, niet alleen om elkaar gelegenheid te geven „to face the danger" (het gevaar onder ogen te zien), zoals de Confrontatieredactie het uitdrukte, maar ook omdat de persoonlijke ontmoeting, ondanks de soms zeer scherpe tegenstellingen, een klimaat kan kweken, waarin het evangelische gebod om ook zijn te genstander, zelfs „vijand" te bemin nen, kan worden nageleefd." Pater dr. W. Goddijn zei desge vraagd te hopen, dat de bijeenkomst meer het karakter van een broeder lijke bijeenkomst dan van een theo logisch dispuut zal hebben. Ondanks het feit dat dr. Den Ot tolander en prof. Van der Ploeg (ver moedelijk) niet aanwezig zullen zijn, acht de heer Asberg de Confrontatie- groep goed ook kwalitatief vertegen woordigd. GENEVE (Reuter) Een in Ge neve werkende Biafraanse persdienst heeft Nederland ervan beschuldigd de federale regering in Nigeria te steunen door wapenzendingen toe te staan. Volgens het bericht wordt geweer munitie, evenals duizenden artillerie- en fosforgranaten, geleverd door een in Amsterdam gevestigde handels maatschappij („Hamdelmy Trans- mondiaT') Deze zou opdrachten heb ben om Nigeria te voorzien van 10000 anti-tankgranaten, 10.000 105 mm ar tilleriegranaten, 10.000 zware mortier granaten, 2500 rookbommen, 40.000 41 mm granaten, twee miljoen ge weerpatronen en een aantal stukken artillerie. BEST (ANP) Uit het verslag van Tricot-Best blijkt, dat in verband met de produktie van pantynylons het personeelsbestand zich in 1968 sterk zal moeten uitbreiden. Tricot-Best heeft in verband met de sterk gestegen vraag naar panty nylons, in Neerpelt Belgisch Limburg het confectie-atelier van Blue Bell overgenomen. In totaal zijn nu in België 200 meisjes werkzaam. AMSTERDAM (ANP) In april is de koerswaarde van aandelen aan de Amsterdamse effectenbeurs opgelopen tot f 39372 min. Zij was f 38479 min. in maar* en f 35194 min. in januari. Hieruit blijkt de stijgende tendens van de beurs in de eerste 4 maanden van dit jaar. VOORBURG (ANP) De man die gisteren een roofoverval pleegde op een spoorwegemployé te Soest is waarschijnlijk dezelfde die zaterdag 4 mei een beambte van het station te Voorburg heeft beroofd. Volgens de politie is het de 22-ja- rige Martinus van den Esschert, op 24 april ontsnapt uit het huis van be waring te Amsterdam. in één grote fijnproeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uren proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning. In de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de Ia Socïétê des Con naisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw lidmaatschapvanditexcIusievegildevanKeurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u er graag meer van.

de Stem | 1968 | | pagina 5