St.-Joseph straks uiterst modern ziekenhuis E0NSTANTE KWALITEIT SINBS/1822 VLISSINGEN BLIJFT TWEE ZIEKENHUIZEN RIJK Shell polst Antwerpen Standpunten niet met elkaar te verzoenen JONGE S&B Tonnen rottend fruit nabij Hoedekenskerke Amerikaans escorteschip ramt vaartuig op de Schelde Vragen over arrestaties in Breda op koninginnedag W. de Wijze mt wi waar? VANDAAG MORGEN Veer nieuws uit stad en streek op pag. 3-5 Point of no return NIEUWEVESTIGING Bouivteam Liften Rust Capaciteit •j-'svy' r V V •"'V-'-T-y 'Vy VVV 1 EERSTE KAMER En de bloesems beloven weer een overvloedige oogst Drie gewonden bij botsing Ontspannen op nieuw eiland bij de Piet illen de concoursnummer» worden. vacht lardenschieting Aan Al. de Coninck, Koewacht el: A. v. Pottelberghe, Koe Hoogste aantal kleine vogeli ks C. Gijsel, Koewacht. tsnoek uitzetting Morsenmu al er door de Organisatie tl tering van de binnenvisserij «na pootsnoek worden uitgezet Grote Gat" en „De Konijn#,, Beide wateren zijn viswater ,De Koewachtse hengelvereni Hiermede is de pootvisuitz.' voor het seizoen dan gesloten ravond In het nieuwe school iw in de Kloosterstraat kwamen ders van de o.l. school bijeen et nieuwe gebouw te bezichtl. De heer G. J. Oorschot demon' de het nieuwe projectieappara.i e kinderen kregen een foto vjn lude schoolgebouw in de Hooz dat ze onlangs hebben veria" ansteen iden bruiloft Het echtpaj. De Meester en Louisa Wante inde in de buurtschap Absdale op 11 mei het gouden brui- eest vieren. •anen voetbal Het pas op. hte veteranenelftal van de voet- ireniging Steen speelde haar wedstrijd tegen Stekene (B), won de wedstrijd met 4—0.' NATHAN, de Israëlische „vre- loot", die tot twee keer toe naar is gevlogen om president r te vragen vredesonderhande- t te beginnen, is gisteren in Tel veroordeeld tot een jaar voor- delijk en een boete van 1400 lische ponden (ruim 1400 gul- op beschuldiging illegaal naar te te zijn gereisd. LBURG bal: Kunstexpositie tuur Walcheren, Molenwater: van 918 uur. irehief 9.30—12 en 13.30—17.30 u. wegen in Zeeland. NGEN rije Toren: 1417 uur ..tie jeugdwerk, vrije expreisi» INGEN entehuis 18 uur Raadsvergadering LBURG hal: Kunstexpositie tuur Walcheren, Molenwater: ge- I 1 van 9—18 uur. irehief 9.30—12 en 13.30—17.30 u. I wegen in Zeeland. NGEN nia 2o uur „Hoe meer zielen, hoe vreugd", door Fons Jansen (na l bal) l IJKE De Lozanne 20 uur Jongeren- ;it JZ EN 20 uur oestelingen, 14 j. URG 20 uur ïan en een vrouw, 14 j. Vogel 15 uur Schieting LEBRUG Kind Schieting lEXDIJK Morcus 15 uur TBC-schieting ICHT ieleman 15 uur Schieting IN GENT Oedt 19 uur Schieting 1TERZANDE iVitte Huis Bal ELD1JK rnimmen 15 uur Schieting DORP op Zegen 15 uur Schieting DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 MEI 1968 E/DE aagtuen BEST# AN VEN.' MJ/N £Et/£N ?N HET FE/T DAT ZESCH/ETEVJ hpufhen/ tl'E MOQGGN EEN BEUG P/E DE WEG NBBP GULCN £EN FPPE N/LOM ET EE WBAfCT. WEL OS NAN EE OP ZEGGEN OPT ZE, HAAS 1POT ZULLEN MAZEN n de Vlissingse ziekenhuiskwestie is geen compromis bereikt, „Bethes- da" en „Sint-Joseph" gaan ieder huns weegs. Men mag in alle op rechtheid en zonder rancune consta teren dat argumenten met betrek king'tot confessie en traditie, heb ben getriomfeerd over alles wat er redelijkerwijze te zeggen was over optimale gezondheidszorg in een snel groeiende stad. Zelfs het gezag hebbende oordeel van de Vlissingse specialisten heeft niet mogen baten. Het heeft weinig zin om, nu wij aan het eind van een lange weg van on derhandelen zijn gekomen, te gaan zoeken naar personen of instanties die op schuldige wijze verantwoor delijk zijn voor deze gang van za ken. Wij menen dat van „schuld" niet gesproken kan worden. De gang van zaken was namelijk zo, dat de oecumenische gezindheid, met name bij het bestuur van „Sint-Joseph" vele malen sneller is gegroeid dan de gedachte over het bouwplan voor een nieuw ziekenhuis. In 1958 werden de aan zetten voor een geheel nieuw St.- Josephziekenhuis al gemaakt. Geen mens die het in die tijd in zijn hoofd zou hebben gehaald om op basis van het toenmalige project, aan ver gaande samenwerking met „Bethes- da" te gaan denken. Dat kon pas geruime tijd na het con cilie - in concreto: pas in het begin van het vorige jaar, toen de eerste spade voor de bouw van twee apar te ziekenhuizen al praktisch de grond in ging Zouden de techni sche plannen en de inzichten om trent bestuurlijke samenwerking ge lijktijdig zijn gaan groeien, dan zou alles waarschijnlijk anders zijn gelopen. Maar de oecumenische werkelijkheid van 1967 kon de technische werkelijkheid' öja 'tfe'f VrVo- ment niet meer inhalen. De uitdrukking „Point of no return" heeft als de werktitel van een to neelstuk, de ziekenhuiskwestie voortdurend vergezeld. Wij weten nu dat dit de definitieve naam zal worden, waaronder het stuk op de planken komt. Het zichtbare resul taat, zo moeten wij erkennen, valt dan nóg mee! Vlissingen krijgt nu twee moderne ziekenhuizen, hetgeen ongetwijfeld minder gelukkig is dan indien er één groot ziekenhuis zou komen, maar deze twee moderne ziekenhuizen zijn uiteraard verre te verkiezen bo ven twee verouderde ziekenhuizen. Het gaat tenslotte om de mens die genezing zoekt en veel minder om principes van besturen De zieke mens krijgt nu de inrichtingen die zijn aangepast aan de eisen van deze tijd. Juist voor hem willen wij hopen dat het afgelopen jaar van schermutselingen tussen twee zie kenhuisbesturen, de sfeer van sa menwerking in de praktisch-medi- sector niet nadelig heeft be- 'nvloed. Pas als dat zou gebeuren mocht er van schuld worden ge sproken. BRUSSEL (ANP) De schepen Van de Antwerpse haven, Delwaide, heeft bevestigd dat onderhandelingen worden gevoerd over een Shell-ves- t'Sing in het Antwerpse havengebied. Doch hij voegde eraan toe dat de be sprekingen nog pas In een beginfase zijn. Aangezien de laatste vrije terrei- sÜ? ,a,an de rechteroever van de n - zoiu'st zijn toegewezen aan een Duitse onderneming, zou J~ Pleuwe Nederlandse vestiging aan unkeroever moeten komen, waar fff- e.en drietal chemische indus- leen is gevestigd. Er is nog vol- rm°u f ruimte aan die kant, zowel ®P het gebied van de gemeente Ant- Pen als onder de aangrenzende gemeenten Zwjjndrecht, Doel en K~' In bepaalde Antwerpse kringen is men van mening dat, om de kansen jmor de Shell-vestiging maximaal uit buiten, niet geaarzeld mag worden, zonodig de maximale faciliteiten fe bieden binnen het raam van de Bel# g'sche expansiewet van 1959 (ZIE OOK PAGINA (Van een onzer redacteuren) VLISSINGEN Nu de politie ke strijd rondom de Vlissingse ziekenhuizen is uitgestreden en de kruitdamp wat is opgetrokken, kan er objectief gesproken wor den over het sóórt ziekenhuizen dat Vlissingen nu zal gaan krij gen. Er zal een gesaneerd en uit gebreid „Bethesda" komen en een totaal nieuw „Sint Joseph", te bouwen op een maagdelijk ter rein in het verlengde van de Her cules Segherslaan. Bij beschou wing van de twee bouwplannen kan men weinig anders doen dan concluderen dat „Sint Joseph" met een bouwplan voor de dag is gekomen, dat zijn weerga in Ne derland (en zeker in Zeeland) niet heeft. Sedert 1958 heeft het bestuur van Sint-Joseph vooruitgewerkt en voor uitgedacht op een plan voor een ge heel nieuw ziekenhuis, dat men als het ware ergens in een willekeurige ruimte kon projecteren. Men was hiervoor volkomen vrij om datgene te laten ontwerpen, dat zou voldoen aan alle eisen. Er was geen aanpas sing aan een bestaand gebouw nodig men had niet met belendende bebou wing te rekenen en voorzieningen voor uitbreidingen in de toekomst konden in het plan geïncorporeerd. De opdrachtgevers volgden deze procedure: 1. Het bureau voor ziekenhuisorga nisatie, onder directie van J. Schoo- neman, ontwierp een ruimtelijk orga nisatiemodel. 2. Het ingenieursbureau van ir. H. J. Jongen stelde vast welke techni sche eisen moesten worden vervuld, om een gebouw te krijgen waarin dit organisatiemodel volledig in prak tijk kon worden gebracht en 3. De architect A. Fokke van Duyn schiep uitgaande van de nu beken de gegevens, een gebouw, als het wa re „om de organisatie" heen. Het organisatiebureau, het inge nieursbureau en de'architect vormen in samenwerking met. de .directie van „Sint Joseph' het bouwteam, dat in twee a tweeëneenhalf jaar de bouw van het nieuwe ziekenhuis zal lei den. Men hoopt, dat in begin van het volgend jaar het bouwterrein bouw rijp zal zijn. Het terrein moet toe gankelijk worden gemaakt door een brug in de zogenaamde „groenstrook". Met de bouw daarvan kan naar men hoopt, in dit najaar nog worden be gonnen. De kosten van het nieuwe ziekenhuis bedragen ongeveer 17 mil joen gulden. Het bestaat uit twee grote gebou wen: het eigenlijke ziekenhuis en het verpleeghuis. Het laatste in een soort torenflat van negen verdiepin gen. Het ziekenhuis krijgt zes ver diepingen. Karakteristiek voor het bouwplan is, dat het van stond af aan voor uitbreiding vatbaar is. Op de beide hoofdgebouwen kunnen verdiepingen worden bijgebouwd, zonder dat dit enige schade doet aan de aanvankelijke opzet. Dit komt, omdat er bij het basis plan ontworpen door het organi satiebureau werd uitgegaan van vertic'aal transport. Het hart van het ziekenhuis bestaat uit een aantal lift schachten, zowel voor personen als voor goederen. De afdelingen liggen om het lif- tenhuis, met eigen recepties op elke verdieping, heen gegroepeerd. Zij hebben alle hun eigen doodlopende gang, zodat men niet door de ene afdeling heen hoeft te lopen om in de andere te komen. De transport afstanden zijn kort. Dit is behal ve uit een oogpunt van optimale rust voor de patiënten gedaan uit hoof de van bewegingseconomie van het personeel. Goederenliften beperken het ge loop tot het meest noodzakelijke. Door de aanwezigheid van recepties op elke verdieping, wordt de ver pleegster ontlast van allerlei huis houdelijk en administratief werk en (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De besturen van de twee ziekenhuizen in Vlissin gen staan verder van elkaar dan ooit. Beiden wensen geen duim breed van de eigen standpunten te wijken. Daar niemand de be sturen kan dwingen om te komen tot één algemeen ziekenhuis lijkt het thans wel zeker, dat Vlissin gen, en Walcheren natuurlijk, zal beschikken over een gesaneerd en vernieuwd protestantts-christelijk ziekenhuis „Bethesda" en een splinternieuw katholiek „St.-Jo- seph"-ziekenhuis. Het meest abrupt in de „onder handelingen" is Bethesda geweest door van stond af aan te verkla ren, dat wat zijn plannen betreft de „point of no return" ai was be reikt. Om geld- en tijdverspilling te voorkomen, zag het Bethesda- bestuur geen andere mogelijkheid dan St.-Joseph inwoning aan te bieden, o.m. door bij het ongeveer 35 jaar oude ziekenhuis een groter beddenhuis te bouwen. Daar is volgens het bestuur van St.-Joseph de volksgezondheid niet mee gediend. Ook voor St.- Joseph lijkt, wat zijn plannen be treft, de „point of no retum" be reikt. De „machine", die het nieu we ziekenhuis in de „groenstrook" in Vlissingen-Noord moet produ ceren is in werking gesteld. De voorbereidingstijd loopt tot april, mei of juni van het volgend jaap. Dan zullen de „onherroepelijke" eerste stenen worden gemetseld. Vooral in het laatste stadium is het overleg over de kwestie ver duisterd, niet in de laatste plaats door een merkwaardig standpunt, dat wordt ingenomen m een brief van 24 april jl., door de voorzitter van de provinciale raad voor de volksgezondheid, de heer A. Ka- land, zo meent het bestuur van St.-Joseph. Zoals donderdag gemeld in Dag blad De Stem, wil de heer Kaland nl. een commissie van deskundi gen, die het samengaan bestudeert terwijl de bouwplannen van Be thesda al in uitvoering zijn. Het antwoord van het St.-Joseph-be- stuur aan de heer Kaland was bij na grimmig: „Wij wijzen uw voor stel af. Het uitgangspunt is on juist". St.-Joseph wenste er abso luut niet mee akkoord te gaan, dat er aan het alternatief van een geheel nieuw ziekenhuis zonder meer werd voorbijgegaan. Wat het bestuur van het katholiek zieken huis nog meer griefde, was het „arbitrage", dat uit de brief van de heer Kaland kan worden ge destilleerd, nl. wachten tot Bethes da met eigen verbouw en nieuw bouw gereed is, waarna St.-Joseph zich een onderdak zou moeten ver schaffen in het „resterende stuk van de tuin" van Bethesda. Hoop gloorde nog enige tijd gele den toen de staassecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid Kruisinga, aan de besturen dusda nige voorstellen deed, dat, zo meent St.-Joseph, >an alle bezwa ren tegen een algemeen nieuw ziekenhuis alleen grond werd ont nomen. De staassecretaris schreef name lijk: Het is in beginsel aanvaardbaar dat alle tot nu door beide zie kenhuizen gemaakte kosten ten laste van het nieuwe gezamenlijk ziekenhuis ko men. Aan de totstandkoming van één ziekenhuis zal van de zijde van het betrokken departe ment alle prioriteit worden verleend, zodat er vain weinig vertraging sprake zal zijn. St.-Joseph had zich intussen ook bereid verklaard om, naar aan leiding van een door de heer Ka land gedane suggestie, de zinsnede in het eigen voorstel om te stre ven naar de totstandkoming van „één nieuwgebouwd algemeen ziekenhuis", te vervangen door „één nieuwgebouwd interkerke lijk (algemeen christelijk) zieken huis". sv/ i Zoals gemeld mocht dit alles niet baten| Bethesda" abtwdo'rdde cfè' staatssecretaris niet bereid te zijn de eigen plannen af te gelasten of op te schorten. (ADVERTENTIES) kan zij zich meer wijden aan haar eigenlijke roeping: het verplegen van de patiënten. Interne telexverbindin gen en een buizenpost, bevorderen de snelle communicatie. Perfecte organisatie maakt het mo gelijk tot de hoogste arbeidsprestatie te komen, bij een maximum aan rust. Het nieuwe „Sint-Joseph" is zo ont worpen, dat dit ideaal te verwezen lijken is. Men kan het ziekenhuis op twee niveaus betreden of verlaten. Het souterain herbergt een groot aan tal dienstruimten, inclusief de ope ratiekamers, die in een aparte, voor uitbreiding vatbare laagbouwvleugel zfjn ondergebracht. Zij zijn opgeno men in „units", bestaande uit de eigenlijke operatiekamer, een voorbe handelingsruimte, een kamer waar de chirurg zich kan wassen en ver kleden en een controlekamer, waar de uit de narcose ontwakende pa tiënten enige tijd verblijven, alvorens zij naar de verpleegafdeling wor den teruggebracht. Via een oprit bereikt men de ge lijkvloerse afdelingen, waaronder de keukens, receptie voor bezoekers. Daarboven liggen de chirurgische po liklinieken, ook als units uitgevoerd, en het laboratorium. Op de 2e ver dieping komen o.a. sterilisatie-afde lingen en de apotheek. De verpleegafdelingen, onderver deeld in 1-, 2-, 3- en zes bedskamers zijn op de bovenste verdieping ge dacht. Het nieuwe „St.-Joseph" is berekend op 165 patiënten. Het kan echter zonder saneringen worden uitgebreid tot een capaciteit van 450 bedden. De „kopkanten" van het hoofdgebouw liggen op het noorden, resp. het zui den. De ziekenkamers die aan de lange zijde van het hoofdgebouw liggen ont vangen of 's morgens of 's middags zonlicht. Architect Fokke van Duyn, die ook voor het interieur tekent, ging uit van de gedachte dat het gebouw op zichzelf een bijdrage moet zijn aan de genezing van de zieke mens. In vormgeving en inrichting beant woordt het nieuwe gebouw aan zijn opvatting, dat men geen ziekenhuis rond bedden moet bouwen maar rond mensen. De bouwtijd van het nieuwe „Sint Joseph" is, voor een dergelijk ge compliceerd geheel, opvallend kort. Dat komt, naar ons door het bouw team werd verzekerd, omdat dit bouwwerk lang tevoren al tot de tails op papier is uitgedacht. Naar mate de projectperiode langer werd, kon de eigenlijke bouwtijd, die van dag tot dag is geprogrammeerd, kor ter worden. Zo essentieel is deze pro jectperiode, dat het bouwen van een veel groter ziekenhuis op dezelfde ra tionele grondslag, nauwelijks een half jaar langer zou duren dan het bou wen van „Sint-Joseph" in deze, be perkter opzet! ❖WW- WW" 'y»tt *»>•-• VN Jte - r -f i x% - V V.' -y V-V A ff. v KP v-*" tx -'wvfe* v VA •-« - i-y ''-xV. -xV SCHADE &BUYSING/SCHIEDAM (Van onze correspondent) ANTWERPEN Het Nederlandse binnenvaartschip Speranza is gister morgen gezonken op de Westerschel- de nabij de Zandvlietsluizen, na een aanvaring met het Amerikaanse ec- corteschip Courtney. De drie opva renden van de Speranza zijn gered. Ze zijn aan boord genomen van het Nederlandse binnenvaartschip Ha ringvliet, dat hen naar Antwerpen heeft gebracht. De Speranza is eigendom van schip per P. A. Versluis uit Werkendam. De oorzaak van de aanvaring is onbe kend. Het was op het tijdstip van de aanvaring, kwart over negen, niet mistig op de Westerschelde. De 550 ton metende Speranza was met een lading zand op weg naar Antwerpen. De Courtney, die onge veer 100 meter lang is, had samen met een ander escorteschip een zes daags bezoek aan Antwerpen gebracht en voer naar zee. De Courtney ram de de Speranza ongeveer midscheeps, waarop het binnenvaartschip snel zonk. De opvarenden zijn overge bracht naar het Waterschoutsambt te Antwerpen. De Courtney liep schade op aan de boeg, maar kon de reis 's middags vervolgen. De maquette van het door de ar chitect J. Fokke van Duyn ontworpen nieuwe „Sint-Joseph". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Eerste Kamer lid mr. J. H. van Wijk (PSP) heeft de ministers van Justitie en Binnen landse Zaken een aantal vragen ge steld over de moeilijkheden op ko ninginnedag o.m. tijdens het défilé bij paleis Soestdijk en in Breda. De vragen luiden: Zijn de berichten waar, dat op ko ninginnedag in Breda onder meer een jongen en een meisje, afkomstig uit Haarlem door de politie zijn gearres teerd en in een politiebureau aldaar zijn ontdaan van schoenveters, papie ren, pennen en zakdoek, vervolgens zjjn gefotografeerd en gedwongen om vingerafdrukken te laten maken, waarna lichaamslengte, schoenmaat, kleur van haar en ogen zijn opgeno men en dat zij tenslotte pas na om streeks 6 uren op vrije voeten zijn gesteld? Zo ja, kunnen de ministers mede delen aan welk misdrijf of welke misdrijven deze twee jongelui zich hebben schuldig gemaakt, zodat de bovenomschreven behandeling door de politie enigermate begrijpelijk wordt? Is het voorts waar, dat deze twee jongelui o.a. waren voorzien van een bord met opschrift: „Bij oorlog geen marsmuziek, maar treurmuziek" en dat zij zich bij hun aanhouding heb ben beroepen op artikel 7 van de grondwet? Zo ja, kunnen de ministers dan mededelen, waarom de politie in Breda dit beroep naast zich heeft neergelegd, na de ongeveer een jaar geleden bijzonder duidelijke uitspra ken te dezen aanzien van de Hoge Raad? Is het bericht waar, dat een Pax Christigroep te Soestdijk heeft mee gedaan aan het défilé voor de konin gin, dat zij met zich voerden een spandoek met de woorden: „35 mil joen hongerdoden, doet U er ook iets aan?"; dat de politie hen verzocht de laatste zinsnede weg te knippen; dat zij dat hebben gedaan, dat echter na dien de recherche alle spandoeken in beslag heeft genomen? Zo ja, kunnen de ministers mede delen op wiens last die inbeslagne ming geschiedde? Kunnen de ministers mededelen, welke strafbare handeling gepleegd werd door het meevoeren van de door de politie toegestane spandoe ken? Achten de ministers het optreden van de recherche niet in strijd met artikel 7 van de grondwet? „Arrestanten die op het politiebu reau worden binnengebracht en inge sloten worden stuk voor stuk behan deld als in het onderhavige geval is gebeurd. Hier is niets abnormaals ge beurd Er is doodeenvoudig de ge bruikelijke procedure gevolgd", al dus de hoofdinspecteur van politie A, Puntman te Breda. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op de kruising Rijksweg 58 Burg. EBebaasstraat bij Kruiningen op het vierbaansweg gedeelte deed zich een botsing voor tussen een vrachtauto en een perso nenauto. Het ongeluk ontstond, door dat de vrachtauto, komende uit de richting Bergen op Zoom, linksaf moest slaan om het dorp Kruiningen binnen te rijden. De chauffeur van de vrachtauto, C. S. uit Den Bosch, verleende op de kruising geen voor rang aan een Belgische personen auto, die uit de richting Goes kwain. De Belgische auto, die werd bestuurd door A. van E. uit Antwerpen, kwam tot stilstand in de flank van de vrachtauto. Van de drie inzittenden van de personenauto werden er twee zwaar en een licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE Het fruit, dat op de Zuidbevelandse veilingen wordt doorgedraaid, vindt zijn eind bestemming in een diepe kuil, die bulldozers in de buurt van Hoede kenskerke hebben gegraven. Hier ligt naar schatting een kleine vierhon derdduizend kilo fruit, dat tegen in terventieprijzen uit de markt is ge nomen, te verrotten. Sinds vorige week zijn ook de eerste partijen win terbloemkool en jonge spinazie, die de minimumprijs niet haalden, naar Hoedekenskerke vervoerd. De massa rottend fruit, temidden van bloeiende boomgaarden, verspreidt een doordringende geur. Veel vlie gen komen er op af. We hebben de imposante fruitmassa, die onder normale omstandigheden in deze tijd van het jaar ongeveer f 200.000,- zou hebben opgebracht, eens nader geïnspecteerd. Duidelijk was te zien, dat wat de laatste dagen aan de afvalhoop is toegevoegd, van betere kwaliteit was dan het doorge draaide fruit, dat met de eerste par tijen, paar, 'dit „massagraf" voor fruit werd vervoerd. Eerste en tweede kwaliteiten golden delicious en goud- reinëtten komen in de laatste par tijen voor. De fruittelers van de weelderige boomgaarden in de buurt, werpen steelse blikken op het „massagraf" als zij het passeren. Het is dan ook het produkt van hun arbeid, dat aan de verrotting wordt prijsgegeven, en zij kijken met gemengde gevoelens naar de bloeiende fruitbomen, die alweer een overvloedige oogst be loven (Van een onzer verslaggeefsters) ARNEMUIDEN Gedeputeer de A. L. van Geesbergen, waar nemend' voorzitter van „Het Veer se Meer", zal vrijdag 31 mei het verpozingseiland bij De Piet officieel in gebruik stellen. Het werkschip „Het Veregat" zal die morgen om half 11 uit de landbouwhaven bij De Piet vertrekken om met genodigden rond het nieuwe eiland te varen. VELE voorbijgangers blijven in de Verwerijstraat in Middelburg even staan om te kijken naar de wonder lijke apparaten die aan een venster op de bovenverdieping van een huis zijn aangebracht. Vreemd gekleurde obstakels waar de wind mee kan spe len en die onwillekeurig ieders aan dacht vragen. De heer W. de Wijze (73 j.), de maker van deze mobiles, beleeft er erg veel plezier aan. „In mijn jonge jaren was ik wagenmaker wat dus verklaart, dat het fabriceren van deze mechanieken me niet zoveel moeite oplevert. Ik houd me graag bezig met creatief werk en hierin kan ik me volledig uitleven. Het is juist het uitdenken van steeds weer nieuwe modellen wat zo aantrekke lijk is. Fantasie wordt hier werke lijkheid en dat blijft me boeien. Een jaar of drie geleden ben ik ermee begonnen en ik heb nog steeds nieu we ideeën. Maar gelukkig ben ik geen slaaf van mijn hobby en als het moet weet ik er ook mee uit te scheiden. Trouwens op mijn leeftijd moet je het wel eens een beetje kalmer aan doen. Er steekt heel wat tijd in het maken van deze mobiles en soms ben ik een paar weken met een model bezig. Soms, als zo'n ding me niet bevalt, haal ik het weer helemaal uit elkaar en verander het." AAN de voorgevel prijkt een mecha niek, dat veel succes heeft geoogst en reeds door tallozen is gefotogra feerd en gefilmd. Het is een molen in felle kleuren, die gemaakt is met het doel te wijzen op het gevaar van alcoholgebruik bij snelverkeer. Vier wieken stellen voor vier bierglazen met een schuimmanchet. De staart heeft vier bierviltjes en bovenop staat een auto. Op het vaste gedeelte van de molen prijkt een plastic glaasje met wijn. De molen draagt de beken de slogan: „Glaasje op, laat je rij den". DAN is er nog een schoepenmolen waarbij alles is gebaseerd op het be grip „tijd". Aan de schoepen hangen bordjes met de vier jaargetijden en ertussen vier ronde schijfjes die open en dicht slaan- In open stand geven ze verschillende tijden aan, zoals de wijzers op een klok en in dichte stand laten ze een maansikkel, een volle maan, een ster en de zon zien. Ver der zijn ei nog klokjes en de ratel van de wachtman. Bovenop dit alles een zandloper en onder de molen het rad van de tijd. OOK aan de achterzijde van het huis heeft de heer De Wijze enkele fraaie en fantasierijke mobiles aangebracht. Er is een prachtige zweefmolen met bakjes waarin mensjes zitten en grappige vliegmachientjes, alles in uitdagende kleuren. Deze mobile wordt in beweging gebracht door vier windschermen en veertien nappen die wind vangen. Ook hier weer een heel vreemdsoortige schoepenmolen met er bovenop een gewone molen. Het leuke is dat beide molens onaf hankelijk van elkaar draaien. ,JA en zo blijf je maar bezig. Ook te kenen is een grote liefhebberij van me, portret- en figuurstudies. Ik heb er een speciale opleiding voor gehad, maar ergens moet het toch in je vin gers zitten." Aan de wanden in beide kamers hangen voortreffelijke gete kende studies en zo blijkt het dat de heer De Wijze ook nog wel iets an ders kan dan mobiles maken. ,DAN is er nog iets, maar dat wil ik beslist geen liefhebberij noemen. Al dertig jaar lang maak ik een diep gaande theologische studie, speciaal het onderzoek naar de bijbelse grond teksten heeft mijn grote aandacht." Een nieuwe verrassing is het zien van een groot aantal theologische studie werken in dit huis met zijn veelzij dige bewoner. Indrukwekkende foli anten, perkamenten en verder een complete, collectie op dit terrein. De heer De Wijze heeft een elementaire kennis van het Grieks, wat hem zeer van pas komt bij zijn nieuw-testa- mentische studie van de grond teksten. Ook voert de heer De Wijze regelmatig correspondentie met ge zaghebbende figuren op dit terrein. ,DE mobiles en het tekenen houden mijn geest fris. De theologische studie geeft me boyendien bevrediging voor het geestelijk leven. Straks ga ik nog een brief schrijven naar een hoogle raar ',n Amsterdam en vanmiddag boven op mijn gemakje een nieuwe mobile aflakken".

de Stem | 1968 | | pagina 3