EI HET LAND HEEFT HEM DUJARDIN Hogere uitkeringen A.o.w. en SCOFFIE VHHG spaart maag en gal I Je^elUd ABN Spaarbiljet 1968/72 Paul vanden Boeynants bespeelt België Veteraan Doppen: „Met straatterreur bereik je nog steeds niets" INN MET INGANG VAN 1 APRIL J.L. Algemene Bank Nederland huis. KOESTERING VERTROUWEN LOOPBAAN Congres „confessionele partijenNijmegen RAUW HOOG Serveer uw gasten koffie naar maat! ONERVAREN GESPREK echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ BUIT 85 GULDEN Stationnetje in Soest beroofd A «r e f 100,— groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 MEI 1968 NODIG (Van onze correspondent) BRUSSEL. Hij ging de verkiezingsstrijd in met de slogan: „Het land heeft ons nodig". Op de dag af drie maan den na de val van zijn regering ziet het er naar uit, dat de slogan meer is dan zo maar een kreet. Het land heeft hem nodig. De 49-jarige, verleden week voor de eerste maai opa geworden, Brus selaar Paul vanden Boeynants verzamelde bij de verkiezingen het onge kende aantal van 116 000 voorkeurstemmen. Hij is oud-voorzitter van de Christelijke Volkspartij. Maar in de verkiezingsstrijd, het gekrakeel in zijn partij meer dan beu, was hij aanvoerder van een eigen lijst. Een lijst van verzoening tussen Vlamingen, Walen en Brusselaars, tot stand gekomen na een democratisch minder fraaie, maar politiek gezien bijzonder knappe menoeuvre. Op deze man wacht België. Toen zijn regering viel kon hij dat nauwelijks verkroppen. Aan het einde van de verkiezingsstrijd was hij op. De stemmenwinst bracht de zelfverzekerde blik in zijn ogen weer even terug. De ruime maand daarna moet hem mateloos geïrri teerd hebben. Leiding geven aan een regeringsploeg die alleen nog maar lopende zaken (de enkele vliegende zaken, zoals de omstreden Mirage-aankoop uitgezonderd) mag afhandelen. Een ploeg waar niets meer van mag uitgaan. Dat is niets voor Paul vanden Boeynants, de man die leiding moet kunnen geven, die moet kunnen handelen en on derhandelen, die het delegeren in het bloed zit. Hij moet met zekere verbeten heid toezien hoe de socialisten de zaak verknollen. Ze sturen eerst C.V.P.-informateur D'Alcantara de laan uit en eisen voor zichzelf met veel dikdoenerij het formateurschap op. V. d. B. - zo wordt hij met zijn onmiskenbaar Amerikaans aan doende business-inslag doorgaans aangeduid - leeft al wat op als hij de mogelijk ziet dagen, dat de C.V.P. de socialisten met gelijke munt zal betalen. Voor het grote publiek blijft hij nog op de achter grond. Maar in de C.V.P. - wie het zou willen ontkennen zou niet wor den geloofd - zoekt hij ijverig mee naar de dikste stok, die de socialis tische formateur Collard op het juis te moment tussen de benen gesto ken moet worden. Als de stok gevonden en het juiste moment aangebroken is, staat V.d.B. al in het startblok. Het loopt precies zoals hij gedacht heeft. De koning raadpleegt - voor de vorm - slechts een adviseur voordat hij de aftre dende eerste minister met informa- tieopdracht belast. V.d.B. aanvaardt. Een paar uur later geeft hij zijn eer ste persconferentie. Hij koestert zich in het licht van de televisie lampen en in de vragen van de journalisten. V.d.B. is weer in, er valt weer wat te doen voor hem. Als gewoonlijkt spreekt hij met een ernstige nadruk. Af en toe trekt de anker mondhoek in een glimlach schuin omhoog. Het teken dat er een fijn geformuleerd antwoord op een wat moeilijke vraag staat aan te komen. Hij zegt: Drie maanden geleden toen ik van u als eerste minister afscheid nam, heb ik ge zegd, dat de crisis niet gemakkelijk op te lossen zou zijn, en veel tijd zou kosten. Dat is exact gebleken. Hij voegt eraan toe de opdracht van de koning zonder geestdrift, zonder veel genoegen en zonder veel illusies te hebben aanvaard. Slechts plichtsbesef heeft hem for mateur gemaakt. Hij speelt het weer enorm. Als hij vijf maanden aan het woord is, heeft iedereen het gevoel, dat er met het aantreden van V.d.B. ineens weer schot in de formatie is gekomen. Hij formuleert uitgangspunten en principes met een gemak en een zelfverzekerdheid, alsof ze al door de partijen aanvaard waren. Hij weet wel beter. Maar V.d.B. laat dat niet merken. Als hij om vijf uur in de middag de pers te woord staat, rekent hij veel welbewust met het feit, dat zijn gezicht te zien en zijn woorden te horen zullen zijn. En dan moet er op het scherm een man verschijnen, die vertrouwen wekt. Wiens woorden begrepen moeten kunnen worden door de man in de straat. Hij gebruikt daar om geen ingewikkelde termen. Hij spreekt de taal van de doorsnee Belg. Hij kijkt recht in de camera, de oogopslag beurtelinks goedig en vermanend. Een geboren televisie spreker die Jean en Chris, Chan tal en Maria het gevoel geven dat hij het alleen tegen hen heeft. Met de gespeelde bescheidenheid weet hij ook raad. Mensen die hem goed kennen prijzen zijn werk kracht, zijn flair en zijn geboren aanleg om manager te spelen. Zij noemen hem tegelijkertijd een tik keltje te zelfverzekerd. Een man, uitgerust met een onbegrensd geloof in zichzelf en de functie die hij te vervullen heeft. Zij glimlachen als zij hem horen zeggen, dat hij zonder veel geestdrift, zonder veel genoe gen en zonder veel illusies aan de formatie begonnen is. V.d.B., zo zeggen ze, loopt in zichzelf te juichen van plezier en geluk. Het land heeft hem nodig en dat te we ten is precies wat hij nodig heeft om energie te ontwikkelen. „Hij is er voor 100 procent van overtuigd", Paul Vanden Boeynants zei een Vlaamse journalist die V.d. B. goed kent, „dat hij de zaken kan oplossen en hij is de enige politicus die dat tegen zichzelf durft te zeg gen". V.d.B., wel gekenschetst als de minst ingewikkelde man van de Belgische politiek, steunt behalve op zijn geloof, in zichzelf en op een vaardigheid voor politiek op een zeer degelijke middelbare opleiding. Het is hem, om deze oude goed .NSr derlandse uitdrukking in een pas send verband te gebruiken, altijd „naar den vleze" gegaan. Zijn vader had een slagerij-vleeshandel. Hij kreeg een zoon met zakeninstinct, die het erfgoed uitbouwde tot een aanzienlijke „dacor-vleesfabrieken". Een succesvolle zakelijke carrière daardoor verzekerd. V.d.B. werd schepen (wethouder) van Brussel, minister voor de mid denstand, voorzitter van de Christe lijke Volks Partij en in maart 1965 eerste minister en dus onbetwist lieder van de christelijke liberale regeringscoalitie. Gezien de interne verhoudingen toch wel een beetje een monsterverbond. Met deze coa litie leed hij zijn eerste nederlaag. De eerste keer, zegt men, dat hij in het leven een klap op de kop kreeg. Afgezien van de menselijke trieste en een zeer hinderende kwaal van toenemende hardhorendheid. Aan de basis van de val van zijn regering lag zijn zelfverzekerdheid die hij de kans biedt tot een lichte vorm van zelfoverschatting uit te groeien. Hij had gedacht en geloofd het met de liberalen vier jaar te kunnen uitzingen dank zij het taai- bestand. De twistpunten tussen de taalgemeenschappen in de ijskast zetten en het regeringsbeleid con centreren op een zeer belangrijke economische, en sociale vraagstuk ken. Dat is irreëel gebleken. Een grove misrekening van V.d.B. Maar er zijn verzachtende omstandighe den. Ook de C.V.P., ook de libera len misrekenden zich. Maar voor V.d.B. kwam het zeer hard aan. De formatieopdracht geeft hem de kans de nederlaag te wreken. Hij zal die kans met handen en voeten aangrijpen. Velen zien in hem de sterke man die België nodig heeft en hij weet dat regeren en ook het voorland van het regeren - het for meren - is voor hem een hartstocht. Hij zal hartstochtelijk strijden om zijn programma aanvaard te krij gen. Geen programma dat uitmunt door bijzonder progressieve ideeën, maar een dat gekenmerkt zal wor- «■»i den door een rustig evenwicht. Want zo is V.d.B. ook wel weer. In zijn „regeringsdaden" aan de conservatieve kant, in zijn woorden hartstochtelijk, onstuimig, uitda gend en nogal eens vervallend in een bla-bla-sitijl, die zich als een luchtballon laat doorprikken. Een ding is zeker: hij trekt - zoals onze zuiderburen dat zo mooi zeg gen - zijn plan. Hij weet wat hij wil. In een gesprek kan hij impulsief reageren, maar regeren en forme ren doet hij niet impulsief. Hij heeft het zelf eens gezegd: „Ik heb ge leerd dat twee categorieën van men sen zijn, die nooit onder de druk van een opwelling mogen handelen, dat zijn de jonge meisjes en de eer ste ministers". De vraag blijft voorlopig of V.d. B. de sterke man is die aan België een nieuwe regering zal kunnen ge ven. De parlementiare journalisten worden iets optimistischer. Voordat V.d.B. dinsdag zijn persconferentie begon stemden zij al over de vraag waar, na het slagen van de forma tie, het traditionele diner met de nieuwe eerste minister genoten zal worden. Hun optimisme kreeg een klein deukje toen de stemmen staakten tussen Brussel en Knokke. Een cy nicus stelde toen voor Leuven- Vlaams. V.d.B. hoeft voorlopig nog niet aan dat diner te denken. Hij wil echter wel de eerste minister zijn die het kabinet aanbiedt. Als hij mislukt is dat slecht voor het land. En bijzonder slecht voor V.d.B. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De reeds eerder aangekondigde verhoging van de uit keringen krachtens de sociale verzekeringen met ongeveer drie procent zal met terugwerkende kracht ingaan per 1 april j.l. Het ministerie van Sociale Zaken heeft de nieuwe bedragen thans bekendgemaakt. De verhogingen zvjn als volgt vastgesteld: A.O.W. Gehuwde bejaarden Ongehuwde bejaarden A.W.W. per jaar van tot 4650,00—4794,00 3270,00—3372,00 per maand van tot f 387,50—399,50 272,50—281,00 per maand van tot 387,50—399,50 272,50—281,00 86,00—1 89,00 128,50—1132,50 167,00—172,50 (ADVERTENTIE) per jaar van tot Weduwen met kinderenf 4650,004794,00 Weduwen zonder kinderen 3270,003372, Wezen tot 10 jaarf 1032,001068,00 Wezen van 1016 jaar 1542,001590,00 Wezen van 1627 jaarf 2004,002070,00 KINDERBIJSLAGEN per kwartaal van tot Voor een eerste kind i2?'eo Voor een tweede en derde kindJ 117,78i 121,68 Voor een vierde en vijfde kind f 158,34163,80 Voor een zesde en zevende kindf 176,28181,74 Voor een achtste en elk daarop volgend kind195,00f 201,24 De uitkeringen krachtens de W-A.O. worden in het algemeen met 3,05 procent verhoogd, met uitzondering van degenen, wier uitkering werd vastgesteld tussen 1 december 1967 en 1 februari 1968 dezen krijgen 2,27 procent en van degenen, wier uitkering werd vastgesteld tussen 1 februari 1968 en 1 april 1968, dezen krijgen 0,75 pet. Deze laatsten krij gen een lager percentage, omdat zij via het loon, aan de hand waarvan de uitkering werd vastgesteld, al een verhoging kregen in de loop van de tijd, terwijl dè „oudere" uitkeringen pas achteraf worden gecorrigeerd aan de hand van de loonontwikkeling. De verhoogde bedragen voor a.o.w. a.w.w. en w.a.o. zullen voor het eerst in juni worden uitbetaald, indien mogelijk tegelijk met de uitbetaling van de achterstallige verhoging over april en mei. De hogere kinderbij slagen worden na afloop van het tweede kwartaal uitgekeerd. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Ter gelegenheid van het zevende lustrum van de Nijmeegse faculteitsvereniging van geschiedenisstudenten „Dr. Huy- bers" wordt op 16 en 17 mei aan staande in Nijmegen een congres georganiseerd, over de historische partijen in Nederland onder de titel „De Confessionele Partijen". BINNENKORT is de ondertekening te verwachten van een verdrag tussen Ierland en Nederland, dat onder meer een dubbele belas tingheffing op winsten en inkomen moet vermijden. Het doel van dit verdrag is de handel tussen beide landen te stimuleren en een vrije uitwisseling van kapitaal te be vorderen. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Omstreeks de vijfde mei is er in geheel Nederland stilletjes een actie van start ge- Kaan, die zich richt tegen de „op komende anarchie" in ons land. Overal in den lande met name in «e provincies Noord- en Zuid- Holland en Friesland werden Plotseling politiebureaus over stroomd door mensen, die zich aanboden om in geval van nood ■I ordeverstoringen en demon straties de politie te assisteren. Volkomen overdonderd dooi een wrgelijke onverwachte blijk van Vmpathie, hebben 1000'den politie mensen met begrijpend, de namen en resb®P van de vrijwilligers geno ktj Hoofdcommissaris van de Am sterdamse politie J. Koppejan, was een der eersten die de naam vete- opving. Onmiddellijk daarop oeide hij de voorzitter van het vete ranen legioen Nederland B. H. J. Doppen in Zeist. Deze deelde hem laconiek mede, dat r uiteindelijk toch iets tegen het anarchisme in Nederland gedaan moest worden, dat name zijn legioen zich verplicht voelde daar iets aan te doen, maar dat zij het beneden hun vaardigheid achtten om met een Paar duizend man de straat op te gaan om te defileren of te demonstre ren en dat het hun na langdurig naraad wel het beste had geleken om iedereen niet alleen oud-vetera nen, maar allen die zich de laatste maanden wild ergerden San relletjes en demonstraties door oproerkraai ers, zich bij de plaatselijke politie zouden aanmelden om deze in ge vallen van nood te assisteren. Voorzitter B. H. J. Doppen, die om te kunnen zitten, nogal wat ruim te nodig heeft, is een gezellig pra ter. Van hem komt het idee. dat een enorm succes lijkt te worden. Hij is er niet weinig trots op. „De laatste paar maanden wordt ik herhaaldelijk door de veteranen op gebeld: meneer de voorzitter, wij moeten iets doen- Onze jeugd wordt door demagogen, zoals prof. Delf- gaauw, Otto Boetes en Rudi Dutsch- ke volkomen misleid en verkeerd be- invloed. Dit kan niet langer". „Ja, en u begrijpt: wij veteranen lusten die lui rauw. En bovendien zijn ze nou niet bepaald bang uit gevallen. Velen nebben in de K.P. gezeten en echt wel geleerd om hun vuisten te gebruiken." Tijdens een stormachtige vergade ring van het hoofdbestuur, die naar aanleiding van al deze protesten werd belegd, heeft 't voorzitter Dop pen heel wat moeite gekost om zijn veteranen van zijn mening te over tuigen, dat protesteren op niets an ders dan op nog meer geweld zal uitdraaien. In het maandblad „Oud wapenbroeders" van het legioen ver scheen deze maand dan ook de op roep aan de veteranen zowel ids aan niet-veteranen, om zich bij de plaatselijke politie te melden. De politie zelf werd daarvan niet op de hoogte gebracht. Voorzitter Doppen lacht slim. „Dat hebben we met opzet niet gedaan, want dan zou de politie verantwoordelijk zijn geweest voor de actie en dat was niet de bedoeling, begrijpt u wel. Toen Koppejan me opbelde, zei hij: Voor mij hoeft dit niet." Over de actie zegt hij verder: „Ik hoop, dat geen van de vrijwilligers ooit nodig zal zijn, hoewel we daar natuurlijk wel rekening mee hebben gehouden. Ik heb ei nog geen flauw idee van hoeveel vrijwilligers zich hebben opgegeven. De actie duurt nog minstens een week en daarna (ADVERTENTIE) Gezellig, als u gasten hebt. Waar begint u dan mee? Met het serveren van een kopje koffie. Sneu, als er dan een gast voor koffie bedankt. Voorkom dat, serveer Koffie Hag, die bovendien nog een openbaring is voor uw andere gasten. Koffie Hag is vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Superieure Koffie Hag spaart hart en zenuwen. Er gaat werkelijk niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen maar.,,, soffeïnevrjj. zullen we zo snel mogelijk proberen uit te vinden hoeveel het er zijn. De anarchie zit veteraan Doppen en zijn oud-wapenbroeders hoog: men sen, die de anarchie en de dictatuur propageren, weten niet waar of ze het over hebben, ze weten niet dat ze spelen met de democratie en vrij heid, die dit land nog zo kort gele den zo moeilijk veroverd heeft. „Ik heb samen met prof. Delfgaauw vlak na de oorlog in de katholieke progressieve beweging „ter elfder ure" gezeten. Toen was hij al een theoretische idealist, volgens mijn subjectieve mening nogal demago gisch, helaas. Hij theoriseert alleen maar om kritiek op deze inderdaad niet volkomen ideale samenleving te spuien. Daar zal hij, volgens mijn subjectieve mening, snel van gene zen zijn als hij eens een tijdje in het oude Tsjechoslowakije zou wonen". „De jeugd die hem en andere dwa zen, zoals Boetes, volgt, is nog on ervaren, gemakkelijk te beïnvloeden en altijd voor verandering. Ze hebben bovendien de oorlog niet meege maakt, want ik ben opgegroeid in de Geldersche Achterhoek in een dorpje tien kilometer van de grens. Ook nu in 1968 zien we overal in West-Europa weer het beeld van de straatterreur opduiken. Weer een cri sis. De geschiedenis herhaalt zich. Als we niet oppassen, tenminste, want volgens mij heeft het commu nisme in Nederland een schijnbaar groot effect. Ik bedoel, ik geloof niet in de macht van deze oproerkraaiers. Er komen bij mij thuis vaak studen ten van de Utrechtse universiteit. „Geloof maar niet, zeggen ze me, dat het percentage linkse studenten op onze universiteit hoger is dan 5 procent". En dan de publiciteit. De kranten besteden teveel aan dacht aan die kwajongens. Je hoort ze zelf maar al te vaak toegeven: ze zijn publicity-minded. Het gaat ons om de lol van het demonstre ren. Toch draagt de heer Doppen de jeugd geen kwaad hart toe. „Ik ben in mijn jeugd ook geen iievertje ge weest, bekent hij eerlijk- Tegenwoor dig heb ik veel met de jeugd te ma ken, omdat ik in allerlei sportver eniging zit. Een deel van onze jeugd is nu al haast besmet met anarchis tische ideeën. Dat is een kwalijke zaak. Maar wat mij betreft mogen ze allemaal bij mij thuis komen, want ik ben van mening, dat alleen een rustig gesprek ze weer op het rech te pad kan brengen." „Met tegendemonstraties bereik je niets. We hebben vroeger al eens met een gebroken geweertje gelopen. Het verhaal van de derde dimensie komt ons bekend voor. Wij weten, dat het een moeilijk te verwezen lijken ideaal is, dat men niet bereikt door morgen het leger maar af te schaffen of door met de terreur de straat t« yeroyeren," SOEST (ANP) Een onbekende man heeft woensdagavond tegen twaalven een overval op het sta tionnetje Soest-zuid gepleegd. De dader, vermoedelijk dezelfde die zaterdag een roofoverval pleegde op het station in Voorburg, verdween met een geldkistje met 85 gulden. De lokettist die door de dader be dreigd werd met een vuurwapen heeft de 22-jarige Martin v. d. E. uit Baarn van foto's zeer positief als de dader herkend. Publiciteitsjongens van een recla mebureau, dat o.m. ook D'66 heeft „gebracht", zeggen in het blad Bij een: „Geef ons een half miljoen en we maken heel Nederland binnen het jaar ontwikkelingsgezind. Maar nie mand geeft dat geld". Het lijkt wel zeep. Maar vergist u niet, er is veel dat u als zeep wordt aangepraat. „Het vermenigvuldigen van proef schriften in boekdrukvorm kan in de meeste gevallen als verspilling wor den beschouwd." Dit is een van de stellingen van de heer J. H. G. Se- gers, die gisteren aan de katholieke hogeschool te Tilburg promoveerde. En promoveren doet ook de heer Se- gers op een proefschriftDe pro movendus móet echter 500 exempla ren van zijn proefschrift laten druk ken. 499 aan vrienden en ma]en «er- Een Delftse huisvader heeft een jaar lang zijn gezin gratis gekleed en gevoed. De man was nachtwaker en betrok, uiteraard 's nachts, allerlei artikelen uit een Leids warenhuis. Dezer dagen zagen omwonenden 's nachts om half twee man, vrouw, zoon (20) en dochter (17) in het (ver lichte) warenhuis uitgebreid kleren staan passen. De politie was toen snel gewaarschuwd. Waren-huisvader. „Wij hebben de laatste vijf jaar geen dividendverhoging gehad, ter wijl de lonen elk jaar opnieuw stij gen." (Aandeelhouder n.v. Neder- landsche Kabelfabriek). Gehoord: Je hebt tegenwoordig vlugger een nieuw hart dan een nieuw gebit. Uit een brief van een jong (Austra lisch) Nieuwguineesje: „Bijna alle mannen roken. Ze nemen dan een dik stuk bamboe en maken er een klein gaatje in. Dan rollen ze wat tabak, die er pikzwart uitziet, in een blad van een boom en stoppen dat in het gaatje." En verder: „Toen de blanken kwa men van Holland, Duitsland, Austra lië en andere landen, brachten ze krantenpapier mee. Zo komt het dat nu iedereen in Nieuw-Guinea siga retten rookt van krantenpapier". Dat doet je als journalist toch wel wat. Karei Doorman: Ik val uit, volg mij! MERIJN JOODSE leiders in Londen hebben voor a.s. zondag een protestmars naar de Poolse ambassade aangekon digd. Het doel van deze manifestaties is te protesteren tegen de „anti-jood se acties" van de Poolse regering. (ADVERTENTIE) Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de

de Stem | 1968 | | pagina 23