Fraaie come-back na ernstige val Ton Musters (22) nog opmerkelijk fit... moeders. Bevelanders krijgt zeer moeilijk pélrole hahn TARVO TARVO Duidelijke tekenen van herstel Teams van afdeling Zeeland tegen Haarlem Spaanse ronde stilgelegd na aanslag met dynamiet i>reda ERLINGEN „Wonder" Dolgelukkig Gezond worden HSY -AC Milaan op televisie Sparta-Go Ahead 1-2 België won in Bergen op Zoom scherminterland ONDERWIJS voor alle lieve Jeugdplan Kortsnoi op winst in tweede partij morgen nemen-, zelf proeven! nedio augustus 1968 aanvangt, |et in de maand juli), klassen der openbare scholen Ie zo spoedig mogelijk te doen, per J. L. ERKENS 0 6 per F. J. DE GROOT 2 9 tolstraat 46 lieer J. L. VIERGEVER It 7 0 in Meerhoutstraat lieer A. BAIJENS 19 4 8 de buurten Wisselaar en tapgegeven voor de school aan Lde buurten B i e s d o n k, len te worden opgegeven voor DAGBLAD DE SltM VAN VRIJDAG 10 MEI 196B 25 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Op 17 augustus 1967 zag het er naar uit dat de KNWU een talentvolle amateurrenner verloor. Fedor den Hertog, de toen 21-jarige coureur uit Ermelo botste die bewuste donderdagmiddag tijdens een koers in België frontaal tegen een vrachtauto. Fedor den Hertog werd levensgevaarlijk ge wond. Hij kreeg een zware shock, liep een grote vleeswond van oor tot strottenhoofd op, het linkermiddenhandsbeentje brak. Hij had een diepe vleeswond achter de knie en een gebroken kaakbeen. Anderhalve week lag hij in een ziekenhuis te Luik. In levensgevaar. „Van die eerste dagen herinner ik me niets meer". Drie weken was hij onder behandeling van KNW-arts dokter Visser uit Rotterdam. Daarna nog een maand rust thuis. Fedor ging langzaam vooruit, maar geen zinnig mens gaf nog iets voor zijn wielercarrière, die zo abrupt was afgebroken. Fedor den Hertog zelf helemaal niet. Nu, bijna negen maanden na het verschrikkelijke ongeluk, is het wonder „Den Hertog" zich aan het aftekenen. (Van onze sportredactie) HUIJBERGEN Terwijl er in het Huijbergse café „De Kroon" meer dere personen rondlopen die er zéér slecht uitzien vanwege het tekort aan gezonde nachtrust, blikt de man om wie al deze mensen hun slaap offeren met opmerkelijk weinig zorgen in de voor hem wat rokerige wereld. Ton Musters 22 jaar) van beroep kelner in Bergen op Zoom, in zijn vrije tijd hartstochtelijk voet baller in een van de eerste twee teams van DOSKO, tot een stunt je bereid en momenteel in genoemd Huijbergs café bezig het wereldre cord „fietsen op de hometrainer" (van de Belg Schouppen te breken), amuseert zich op de „rol" van oud- Fedor den Hertog: „Mijn toekomst ligt op de weg" HET WONDER DEN HERTOG Vorige week heeft men het kunnen lezen: „Fedor den Hertog eerste in Circuit des Mines". De zelfde Fedor den Hertog, die ne gen maanden geleden afgeschre ven leek voor de wielersport kwam terug. In de zware 10- daagse etappe wedstrijd in Frank rijk reed Den Hertog op zijn ge mak naar de overwinning. In een sterk bezet rennersveld toonde hij zich opnieuw oppermachtig. „Het is een wonder wat daar is gebeurl". Fedor den Hertog kan zijn geluk niet op- In de sfeervol inge richte woning van ploegleider Her man Krott aan de Nassaukade in Amsterdam „Na mijn militaire (ADVERTENTIE) leuk corduroy slippertje. In rood, bleu, blauw en zwart. diensttijd werk ik bij Krott en woon ik bij de familie Krott in" doet Fedor den Hertog zijn verhaal over zijn ongelooflijke come-back. „Ik kan het zelf nog nauwelijks geloven. Het begint langzaam maar zeker tot me door te dringen dat het waar is. De vele brieven, gelukstelegram men, mondelinge en telefonische fe licitaties bewijzen het. Geen moment heb ik eraan gedacht dat ik in Frankrijk zou winnen. Ik ben er heen gegaan om te trainen. Ik fiets weer om gezond te worden. Aan overwinningen dacht ik en denk ik nog niet. Ik probeerde zoveel mo gelijk voorin te rijden, want dat is mijn gewoonte. Dat lukte aardig. In de vijfde etappe merkte ik dat het kon. Mijn ploeggenoten Tabak, Frij- ters op dat moment leider in het klassement en Jansen raakten betrokken bij een valpartij. Ik kwam er ook niet zonder kleerscheuren af. Mijn voorwiel sloeg dubbel en ik liep een bloeduitstorting op. Maar ik kon gelukkig doorgaan. Ik wist de achterstand op de koplopers on- gedaan te maken en eindigde in het eerste groepje. Ik behoorde meteen tot de grote kanshebbers. Toen ik dlaarria de achtste etappe won Wist ik dat het erin zat. De leiderstrui heb ik daarna niet meer hoeven af te staan." Ik ben bang dat dit alles weer snel voorbij zal gaan. Dat dit een roes is waaruit ik over enkele maanden bruusk ontwaak. Ik geloof nog steeds niet in mijn come-back- Het is voor mij allemaal nog te mooi om waar te zijn." binnenvering, t binnenvering |sen uitsluitend tkelijk met één elft van vroeger f 69,50,1-pers. sn met binnen- polyether- of Idt deze combi- prijzen zullen u ken die ook als is en rugkussen ide uit een box- jn luxueus één- il compleet met met bijpassend 3 maten (Queen aanzienlijk ver- bica-Sanawood J op weg is de dringen. Ubica- k (houten) reeks vérende vérend zijn ver- et slaapt g over vertellen, apkamer eigen- m dan naar het losse meubels amers waarin u wakker wordt. Herman Krott, 38 jaar en reeds ne- gen jaar ploegleider van de Amstel- ploeg zat na afloop van die laatste etappe huilend in zijn wagen. Dit was het mooiste geschenk uit zijn wielertoopbaan. „Zijn" Fedor den had bewezen over de juiste mental! Hertog door veter, afgeschreven teit te beschikken. Gelukwensen volgden. Adri Zwartepoorte: „Dit is een openbaring". KNWU-coach Joop Middelink: „Ik wist dat het erin zat." Fedor den Hertog rustig, welover wogen sprekend enkele dagen na zijn fraaie triomf: „Kom laten we niet te voorbarig zijn. Ik ben nog steeds niet de oude. Men moet zich hier niet blind op staren. Ik weet dat ik weer enorm hard kan fietsen. Dat wel. Ik voel nog wel pijn als ik in de koers zit, maar dat is niet het ergste. Het enige nadeel wat ik van het on geluk heb overgehouden heb is het slechte gezichtsvermogen. Als ik recht voor mij uitkijk zie ik alles goed, maar zo gauw ik naar links kijk zie ik alles dubbel. Dat is een handicap, maar daar kan ik me wel overheen zetten. Het ergste is dat ik moreel nog niet sterk genoeg ben. Ik ben mijn zelfvertrouwen kwijt, Na het ongeluk toen Den Hertog enigszins hersteld was, kroop hij weer op de racefiets. Niet om weer te werken aan een carrière als ren ner maar gewoon om weer de oude Fedor te worden. Ik voelde dat ik door het wielrennen mijn gezondheid kon terugkrijgen. Dagelijks reed hij meer kilometers. Eerst in zijn een tje naar Haarlem en Zandvoort. Al gauw naar zo'n 100 kilometer per dag. Later met een paar ploegmak- kers. Het ging lekker. De pijn bleef, maar hij fietste weer hard Na enkele weken wintersportvakantie met Herman Krott in Tsjechoslo- wakije heerlijk skiën, man wat ben ik daar van opgeknapt begon Fedor weer plannen te maken. Zijn grote waagstuk werd de Ronde van Friesland Middelink had hem daar voor al gevraagd mee te gaan naar het Circuit des Mines. „Eerst wil ik kijken hoe ik de Ronde van Fries land rij. Gaat het goed, dan ga ik mee". Het ging goed. Uitstekend zelfs. Den Hertog zat steeds voor iri net peloton. Hij zat ook in het kop groep je van negen man, dat de prij zen verdeelde. Hij eindigde op de ne gende plaats „dat viel mij tegen" en de heren van de KNWU wa ren enthousiast. Nu, na de zege in het Circuit des Mines is dat en thousiasme zo mogelijk nog toege nomen. Fedor den Hertog staat weer in het middelpunt van de belangstelling. Hij is opgenomen in de selectie voor de Olympische Spelen in Mexico. Ge dacht wordt weer aan deelname aan de Ronde van de Toekomst, de kleine Tonr. De renners voor de Olympische selectie zullen drie top pen moeten bereiken. De eerste top moet in juni (Ronde van de Toe komst) komen. De tweede bij de nationale kampioenschappen in au gustus en de definitieve top in okto ber bij de Olympische Spelen. Fedor den Hertog. „Ik wil natuur lijk dolgraag naar Mexico. Dat is logisch, maar ik ben voorzichtig. Ik wil niets forceren. Als ik me mo reel net zo voel als nu dan ga ik beslist niet mee. Herman Krott denkt er net zo over. „Successen vind ik prachtig, maar de persoon Fedor den Hertog gaat bp mij voor. Coach Joop Middelink heeft daar begrip voor. Hij kan het standpunt van Den Hertog en Krott billijken. Rustig afwachten, desnoods pas bij de nationale kampioenschappen naar de top komen. Dat is nog vroeg. De toekomst biedt in ieder geval weer perspectieven voor Den Her tog. Jan Derksen heeft hem graag op de baan maar Fedor rijdt lie ver op de weg. Daar ligt volgens hem zijn toekomst. TON KOOMEN Fedor den Hertog: „Ik heb nog niet voldoende zelfvertrouwen" (Van onze sportcorrespondent) TERNEUZEN Zowel in de za terdag- als in de zondagcompetitie van de KNVB afdeling Zeeland zijn er nog slechts enkele wedstrijden te spelen. In de zaterdagcompetitie is de uitslag van Bevelanders-Kats, de wedstrijd die afgelopen zaterdag door een blessure van de scheidsrechter niet kon worden uitgespeeld, van be slissende betekenis. Wint Bevelan ders dan volgt een beslissingswed strijd tegen Zaamslag om uit te ma ken wie samen met de Beren degra deert. VCK-Beren betekent winst voor de thuisclub. Zeeland Sport 7 kan kampioen worden als aan het duel tegen Terneuzense Boys 2 minstens één punt wordt overgehouden Voor promotie van de derde naar de twee de klas worden de wedstrijden DFC 3 Vlissingen 6 en Waarde-Sluis ge speeld. In de zondagcompetitie staat er ook vrijwel niets meer op het spel De uitslagen van de drie in de eerste klas te spelen wedstrijden hebben geen invloed meer op promotie of degradatie. In de derde klas A een beslissingscompetitie tussen Axel 4, Hulsterloo 2 en Ria 2. Zondag is Hulsterloo 2 gastheer van Ria 2. Bij loting is vastgesteld dat daarna zuilen worden gespeeld Ria 2-Axel 4 en als sluitstuk Axel 4-Hulsterloo 2. De programma's luiden: Zaterdagcompetitie: le klasse: Be velanders 1-Kats 1. V.C.K. 1-Beren 1. 2e klasse A: Middelburg 6-Seroos- kerke 1, Nieuwdorp 2-Oostkapelle 1, Veere 1-Colijnsplaatse Boys 1, 2e klasse B. Kapelle 2-Heinkenszand 1. Kloetinge 2-Yerseke 2. SVD 1-Rillan- dia 2. Tern. Boys 2-Zeeland Sport 7. 3e klasse B: Colijnspl. Boys 2-Wis- senkerke 3, Bevelanders 2-Cortgene 2 3e klasse C: Arnemuiden 3-Vlissin gen 7, GPC 2-Serooskerke 3, Oostka- pelle 2-Nieuwland 2, Serooskerke 2- Meeuwen 3, VCK 2-Veere 2 3e klas se D: Borssele 2-SVD 2, 's Graven polder 2-GPC 2, Heinkenszand 2-Hoe- dekenskerke 1, SW l-'s-H. Arends- kerke 2, Wissenkerke 2-'s Graven polder 1. 3e klasse E: Rillandia 3- Kapelle 4, 3e klasse F: Hoek 2-AZW 3, Tern. Boys 4-Oostburg 3, Zaam slag 2-Sluis 2. Promotiecompetitie 3e klas: P^S 3-Vlissingen 4, Waarde I-Sluis 1. Zondagcompetitie: le klas Lewed. Boys 1-Hoofdplaat 1, Patrijzen 1- Groede 1, Zeelandia 1-Jong Ambon 1, 2e klas A. Biervliet 2-Hansw. Boys 2, Schoondjjke 2-Sluiskil 2, 3e klas C: Zeeland Sport 5-RCS 5, Beslissingscomp. 3e klas A: Hul sterloo 2-Ria W 2. (Van onze sportcorrespondent) GOES. Zaterdag zullen op het D.S.O.V.-terrein te Vijfhuizen wed strijden worden gespeeld tussen de vertegenwoordigende zaterdag- en zondagafdelingselftallen van de afde- (ADVERTENTIE) Pétrole Hahn maakt aan roos radicaal een eind. Gebruik dagelijks Pétrole Hahn, de wereldvermaarde haarlotion met die prettige en heerlijk frisse geur. TEGEN ROOS EN HAARUITVAL Imp.: Roparko- Rotterdam lingen Haarlem en Zeeland van de K.N.V.B Aanvang half drie. De technische commissie van de KNVB, afdeling Zeeland heeft de vol gende spelers hiervoor uitgenodigd: ZATERDAGELFTAL: J. Marijs, K. v. d. Gruiter en J. de Nooyer (Arnemui den) G. D Schipper (Borssele), W. Jansen (Hoek), H. C. de Jonge (Kats) M. Luijk en U. de Marco (Kloetinge), A. van de Kreeke ('s Heer Arends- kerke), C. Leijnse (Meeuwen), J. J. Ridderhof (Middelburg), J. J. Melis P. H. Wisse (VCK) en W. Maljers, (Veere). ZONDAGELFTAL: J. C. Rijnsberg (DFS) C. Vreeke iDomburg), L. Bracke en F. J. Werrens (Hulsterloo) J. Gabrielse, D. Jongepier, K. Minder- houd en J. P. Minderhoud tNoorman- nen). J. Geleijnse, T. M. J. Ragas en M. Everaers, (Renesse), M. P. Korne- lis en J. J. Seen, (Schoondijke) en A. J. van de Berg (Robur). In het kader van de deelname door de KNVB afdeling Zeeland aan het Jeugdplar. Nederland worden zater dag op diverse plaatsen selectiewed strijden voor jeugdspelers gehouden. In Terneuzen spelen, (aanvang 14.45 uur) Terneuzen A 1 tegen een selec tie van A-junioren uit Zeeuwsch Vlaanderen en Terneuzen Boys B 1 tegen een selectie van B-junioren uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In Goes fungeren Goes A I en Goes B 1 als tegenstander voor A en B- selecties uit „overig Zeeland". Als voorbereiding voor de deelna me aan het Vierbondentoernooi dat op donderdag 23 mei te Uden wordt gespeeld en waaraan wordt deelge nomen door de afdelingen Noord- Brabant, Nijmegen, 's-Gravenhage en Zeeland wordt op 18 mei in Goes een laatste oefenwedstrijd gespeeld tus sen het voorlopig Vierbonden A- team en een jeugdelftai van Goes. Deze wedstrijd begint om 15.00 uur. AMSTERDAM. (ANP). De tweede partij van de schaaktwee kamp (kwartfinales wereldkampioen schap) tussen de grootmeesters Vik tor Kortsnoi (Rusland) en de Ameri kaan Samuel Reshevsky is na 42 zet ten afgebroken. Kortsnoi, die met wit speelt, staat op winst. De eerste partij, woensdag afgebro ken, werd gisteren niet hervat. De beide spelers kwamen remise overeen. De tweede partij was een gesloten Spanjaard, waarin de Rus op de 15e en 16e zet een nieuw schema ter tafel bracht Een blunder van Reshevsky heeft de partij in feite beslist. coureur Jo de Haan best en is zeer verwonderlijk voor iemand die al zo'n zeventig uur op een fiets zit in een puike conditie. Ossendreclitenaar Jac. Jansen, eni ge weken geleden tot Nederlands re cordhouder „gekroond" met 95 uur op de hometrainer, was in deze fase van de „strijd" aanmerkelijk minder fit. Ton Musters echter, heeft nog geen inzinking gekend; dit in tegen stelling tot zijn „supporters", die „De Kroon" tot 's morgens vroeg in gro ten getale bevolken. Hjj zegt: „Ik merk nog niets. Het is voor mij nog maar een goede vijftig uur en die zal ik volmaken, al was het alleen maar om ze in Bergen op Zoom een lesje te leren. Ik kreeg daar geen vergun ning. Hier in Huijbergen wel en ik moet zeggen dal men ontzettend meeleeft. Slaap heb ik nauwelijks, maar het is voor mij toch wel het plezierigst als het hier steendruk is. Dan heb ik wat afleiding. Want er komen veel bekenden een praatje maken". Met een (geschatte) snelheid van 15 kilometer per uur „beweegt" Ton Musters zich naar zaterdagavond acht uur. Dan zal hij het wereldrecord Schouppen bleef 119 uur zitten èn een groot aantal premies (waarvan men de totale waarde niet durft te schatten) op zijn naam kunnen schrijven. En het ziet er naar uit dat de Bergenaar op zijn minst dicht in de buurt zal komen. Gister middag werd hij nog eens door een dokter onderzocht en fit bevonden. Masseur Jaap van Hoof en mecani- cien/soigneur Jan van de Kieboom hebben daar een niet gering aandeel aan geleverd. Na ieder uur heeft Ton Musters tien minuten rust. In een caravan wordt hjj dan gemasseerd om de kramp uit zijn kuiten te hou den. „Maar zijn kuiten zijn", zo ver zekerde masseur Van Hoof, „nog net zo soepel". Toch moet Ton Musters in die ca ravan oppassen. „Ik doe wel eens even mijn ogen dicht daar en dan ben je zo weg. De anderen moeten me dan wekken. Voor de rest valt het mee. Alleen 's morgens tegen een uur of tien krijg ik het wat moeilij ker". Een douche doet dan wonderen voor de Bergse kelner, die voor deze „stunt" („Zo zie ik het tenminste") bitter weinig had gefietst, „want ik heb een auto". Maar het valt hem, na enige zadels te hebben uitgepro beerd, allemaal enorm mee. In zijn optimisme is hij zo ver gegaan dat hij met een BBA-chauffenr een wed denschap heeft afgesloten. Nadat hij zaterdagavond van zijn fiets komt als hij het haalt zal hij met deze chauffeur een rondrit door Huijber gen maken. En daarna: slapen, sla pen en slapen. „Tot zondagmorgen twaalf uur', denkt Ton Musters nu, „wapt daarna moet ik weer weg, voor eëri weddenschap". Veel langer kan het trouwens niet, want DOSKO heeft hem weer nodig. De uitnodi ging voor een voetbalwedstrijd op maandag ligt al klaar. „En afzeggen doe ik beslist niet (Van onze sportredactie) BREDA Donderdagavond 23 mei wordt in het Feijenoordstadion te Rotterdam de voetbalfinale ge speeld om de Europacup voor beker winnaars. De N.T.S. zal op Neder land 1 van deze wedstrijd tussen HSV en AC Milaan een rechtstreeks beeldverslag geven. ROTTERDAM (ANP) Go Ahead is doorgedrongen tot de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker door in Rotterdam Sparta met 2-1 te verslaan. (Van onze sportredactie) BERGEN OP ZOOM De in de onderofficierskantine van de Bergen op Zoomse Wilhelmhiakazerne gehou. den schermequipewedstrijd tussen een team van de Koninklijke Onder officiers Schermbond en een ploeg van onderofficieren van de Belgische Krijgsmacht is geëindigd in een Bel gische zege. België won de wedstrijd op sabel na een beslissingspartij. De wedstrijd op degen won België met 9—7. De „scherminterland" had een bij zonder sportief (men meldde van weerszijden treffers) en spannend verloop. De wedstrijd op sabel eindig de in een gelijkspel: 88. Ook de aantallen geplaatste en ontvangen treffers bleken gelijk te zijn: 63. België en Nederland wezen toen hun beste schermers aan, respectievelijk Severijns en Ad. Mol, die het uit vochten. Severijns won met 20. De K.O.O.S.-ploeg bestond uit Ad MM (Den Haag), Rob van Dooren (Ara- hem), C. Claassen (Breda) en O. Krause (Den Helder), die zich voor treffelijk weerden. Hetzelfde kan gezegd worden van D. Plaigier (Den Haag), F. Stoken (Nunspeet), H. Krediet en N. Kre diet (Den Helder), die het degenteam vormden. Na veertien partijen in de ze gelijkopgaande wedstrijd was de stand gelijk: 77. Jammer genoeg verloren toen Plaigier en N. Krediet de laatste partijen. De interland had plaats in het ka der van het 58ste wapenfeest van de K.O.O.S., dat tot en met vandaag in Bergen op Zoom gehouden wordt. Er waren veel toeschouwers. Kazer necommandant majoor R. Visser reikte de wisselbeker (beschikbaar gesteld door generaal H. P. Zielstra) uit. Voorzitter adjudant Krachting van de K.O.O.S. overhandigde de deelnemers herinneringsvaantjes. ESTELLA (ANP) De wedstrijd leiding van de Ronde van Spanje heeft de vijftiende etappe, een rit van Victoria naar Pampelune stil ge legd, nadat Basken, die afscheiding van Spanje nastreven, een weg had den opgeblazen. Deze beslissing werd genomen zowel uit veiligheidsover wegingen als om sportieve redenen. De Basken pleegden de aanslag met een lading dynamiet, zestig kilome ter van de start op de helling van de Col van Uhbasa. Er ontstond een tachtig centimeter diep en een meter breed gat in het wegdek. Het peloton kreeg een oponthoud van vijfentwintig minuten, maar de Spanjaard Uribezubia, die alleen op kop lag en een voorsprong van twee minuten en veertien seconden had, ondervond geen hinder van de weg- opbreking. Hy was de plek, waar de ontploffing plaats had, al gepasseerd. Hy had na 83 km in Estella, uen voorsprong van ongeveer twintig mi nuten op de hoofdmacht, die zich in middels weer in beweging had gezet. Op dat moment besloot de wedstrijd leiding de resterende afstand niet meer te laten rijden. Volgens officials zouden de posities, die de renners voor het incident innamen, de uitslag van de vijftiende etappe bepalen. EDDY MERCKX heeft het twee de gedeelte van de eerste etappe van de wielerronde van Roman- dië gewonnen. Het eerste deel, een ploegentydrit, leverde woensdagavond een zeg o op voor de equippe van FranooBitossi, Enkele dagen geleden ontvingen buitenlandse volgers anonieme brie ven, waarin vermeld stond, dat de Vuelta moeilijkheden zou krijgen bij het doortrekken van Baskenland. De acties, die zouden worden onderno men, zouden voor het welzijn van Baskenland en tegen het bewind van Franco zyn. (ADVERTENTIE) (g3© ODgMQ g Moutbrood

de Stem | 1968 | | pagina 15