>N GILS Gezin van alcoholist is ingezet bij drank bestrijding Aristo 'n veilig idee Regering ontbiedt St. van de Arbeid ROBERT KENNEDY DUBBEL OVERWINNAAR IN VOORVERKIEZINGEN I )e^e|yd wyers ode dichtbij: (WIJ VERWACHTEN VAN DEZE METHODE GUNSTIGE RESULTATEN" VROUWEN INZICHT KOSTELOOS PROF. FORTMANN IS BEGRAVEN INTERTEST I ■I om op wyers te bouwen Loonmaatregel op komst? V akantiespreiding voor 1969 voorgelegd Kansen Boodschap Strijd Noordwijkers in opstand tegen badgasten Geen miljoen verspild Roolvink bestrijdt betoog van mr. Klaasesz MR. VAN VOLLENHOVEN NAAR HEIDEMLL Labour verliest bij Schotse verkiezingen Duidelijkheid Biistandswet DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 MEI 1968 Hls in Ossendrecht (met ambts- sdriel. Geheel links Embér, de mevrouw E. L. Lips-van Gils Van Gils. Twee andere broers d naar Australië, de andere naar hopen onze geliefde ouders en SIJNESAEL en SAEL-JONKHEI JM te vieren. lard mogen blijven, is de wens ikbare kinderen en kleinkind. aan een andere, maar i| blijven. Daarom pro- Je Peugeot... Tjonge, Per, wat een pit zit erin zoals de Peugeot-RT i van je leven nog niet Takwerk van autocon- ip werk, waarmee ik i geef! luur. Vanaf 419,50 flden. Vanaf 439,50 [.Vanaf 469,50 f veerd tot onder de zadelpen lent). Vanaf 539,50 lerd: voor, achter, zweefzadei ■adelpen (Peugeot patent). Vanaf 599,50 fetischesïfent-speedmotor. Extra:stuurs!ot pdschaptas met gereedschap en banden- Ie overal Itiskleu- (icrof bij liorenfa- 10-2951 Korte Brugstraat 77 Schoolstraat 5 Steenweg 46 Moerstraatseweg 90 Bredestraat 16 Kruisstraat 37 Molenstraat 4 hut Markt 20 Dorpsstraat 47 Schoolstraat 13 Dorpsstraat 196 Grote Kerkstraat 30 Raadhuisstraat 99 Voorstraat 110 Molenstraat 23 Hulsdonksestraat 66 Hofstraat 13 Stoopstraat 75 Raadhuisstraat 7 Rembrandtlaan 60 St. Bavostraat 64 stel St. Bavostraat 27 Kloosterlaan 30 D Kapelstraat 2B Kanaalzicht 5 St. Janstraat 4 Grote Kerkstraat 17 Axelsestraat 16 ïout Oosterhoutsestraat 12» Dorpsstraat 105 Kerkstraat 14 A 181 Rucphensestraat 29 Stadsendijk C 65 Bergsestraat 96 O. L. Vrouwestraat 145 Van Steelandstraat 15 Wilh. Pastoorstraat 75 Tonsedijk 1 (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA „Wij menen te mogen verwachten, dat de nieuwe methode van de „family-therapie" gunstige resultaten zal hebben bij de behandeling van aan alcohol verslaafden. Deze methode houdt in, dat we gesprekken hebben met het gehele gezin: patiënt, echtgenote en oudere kinderen. Het gezin komt naar ons bureau of een van onze maatschappelijk werksters bezoekt het gezin thuis. Meestal is er een communicatie stoornis in het gezin en daarom is deze therapie erg nuttig. Vroeger was het contact tussen bureau en cliënt meer gericht op het individu, maar we zijn ervan overtuigd dat het hele milieu van de verslaafde in de herstellingsme thodiek betrokken moet worden. Door het groepswerk met vrou wen van alcoholisten merken wij, dat de echtgenote van de cliënt meer begrip krijgt voor diens ver slaving en zelfs ook weer hoop". Dit zegt mej. G. Laemers, maat schappelijk werkster van het Me disch Consultatiebureau voor Alco holisme, Baronielaan 147 in Breda. In 1956 werd het bureau opge richt. Het werd toen gevestigd op een bovenetage in de Schorsmolen straat. In 1957 werd mej. Laemers de eerste maatschappelijk werk ster. „Wij begonnen", zegt zij, „met vijftig cliënten, ,.nu krijgen we jaarlijks ongeveer 600 mensen uit het arrondissement Breda. Ook in Tilburg, Roosendaal, Oudenbosch en Bergen op Zoom houden we spreekuur. Onze cliënten zijn hoofd zakelijk mannen, hoewel de alco holverslaving onder vrouwen toe neemt. Maar dit blijft doorgaans langer verborgen, omdat vrouwen meestal binnenshuis drinken". „Vorig jaar", aldus mej. Lae mers, „hebben wij met veertig pro cent van onze ongeveer 600 cliën ten resultaat gehad, bij 20 tot 25 procent bereikten we geen resul taat. Bij het overige percentage viel er alleen een verbetering te constateren, omdat de verslaafde wel de noodzaak van herstel inzag, maar de drang tot drinken toch re gelmatig niet kon weerstaan". Slechts ln enkele gevallen blijkt Dit jaar krijgt het drankmis bruik bijzondere aandacht tij dens de „blauwe week", die van 20 tot en met 26 mei gehouden wordt. Gedurende deze week wijst men op de vele gevaren, die voortvloeien uit een overma tig gebruik van alcoholische dranken. Ook wordt er gecollec teerd. de aan alcohol verslaafde uit zich zelf naar het bureau te komen. Meestal wordt hij er heen verwe zen door de huisarts, een maat schappelijk werkster, een wijkver pleegster, een gezinsverzorgster, door familie of een advocaat. Dit laatste meestal wanneer de vrouw echtscheiding heeft aangevraagd. Ook kan hij via de justitie, wan neer hij onder invloed een over treding heeft begaan, in contact ko men met het bureau. Dikwijls ook neemt de echtgenote contact op of in sommige gevallen de werkge ver. „De behandeling van deze ver slavingsziekte is moeilijk en neemt twee jaar of meer in beslag", al dus mej. Laemers. „Eerst stellen we een onderzoek in naar de fac toren, die meespelen tot het lei den naar deze ziekte. Zij kunnen van psychische, lichamelijke en so ciale aard zijn. Mej. G. Laemers De directeur, drs. A. Kruysen, of een van de zeven maatschap pelijk werkers doen dit onderzoek ven". „Ook besteden we aandacht aan zijn sociale problemen", zegt mej. Laemers. „Soms verwijzen wij, wanneer het alcoholprobleem is op geheven, naar 'n huwelijksbureau. Willen wij kunnen helpen dan moet de cliënt zelf natuurlijk meewerken Dat is vaak de grootste moeilijk heid, omdat hij meestal uit een gedwongen situatie naar ons toe gekomen is." Het Medisch Consultatiebureau voor alcoholisme kent naast de ge zintherapie nog diverse andere me thoden om de verslaafde „tot her stel" te laten komen, zoals zij dat noemt. Op de eerste plaats is er het individueel contact tussen de maatschappelijk werker en de cliënt. Maar ook gesprekken in aanwezigheid van en met de echt- om de mogelijkheden voor behan deling te peilen. Dan volgt een on derhoud met de neuroloog-psychia- ter en de psycholoog (partttime- medewerkers van het bureau) in verband met de drinkgewoonte en de persoonlijkheidsstructuur van de cliënt. Hierna wordt in overleg met het plan opgesteld. Primair is, dat de patiënt inzicht krijgt in de rol, die de alcohol in zijn leven is gaan spelen. Hij moet inzien, dat hij zonder alcohol moet kunnen le- genote of de ouders staan op het programma. Dan is er het belang rijke groepswerk, waarbij groep jes alcoholisten tot een gesprek ko men. „Wanneer patiënten door eigen lotgenoten kritiek krijgen op hun drinkgewoonte slaat dat dikwijls veel meer aan dan dat wij hen er op wijzen. Via de groepsdynamiek wil men dan ook nogal eens tot goede resultaten komen", zegt me juffrouw Laemers. Het groepswerk met verschillen de echtparen heeft het voordeel, dat het 't sociale contact van de cliënten bevordert. Deze leven im mers meestal sterk geïsoleerd, om dat hun sociaal contact uitsluitend uit weinig stabiele cafévriend schappen bestaat. Ook laat het bu reau echtgenoten van cliënten sa men komen om informatie te ge ven over alcoholisme. Een andere en laatste mogelijkheid, wanneer andere methodieken niet helpen, is het laten opnemen van de alco holist in een kliniek. Bij de gezinstherapie wordt In- genaakt op wat de betrokkenen (cliënt, echtgenote en kinderen) zelf naar voren brengen. In de V. S. wordt deze method al 10 jaar toegepast, in Nederland nog maar sinds kort. Voor de cliënt heeft de langdurige behandeling geen fi nanciële consequenties, omdat het consultatiebureau, dat onder het gespecialiseerd maatschappelijk werk ressorteert, wordt gesubsi dieerd door rijk, provincie en ge meente. „Volledige genezing kunnen wij niet garanderen", aldus mej. Lae mers. „En daar spreken wij ook niet over, maar bij een groot per centage alcoholisten leidt een be handeling wel tot herstel, hoewel daarvan toch altijd weer een aan tal in zijn oude drinkgewoonte ver valt". (ADVERTENTIE) UTRECHT (KNP) Kardinaal Al- frink heeft gistermorgen in concele bratie o.a. met zijn vicaris dr. J. A. Geerdinck en met prof. dr. Han Fort- M. Fortmann, president van het groot-seminarie Rijsenburg. De plech- mann, de h. mis van requiem opge dragen voor prof. drs. H. J. H. tigheid vond onder grote belangstel ling plaats in de Utrechtse H. Hart- kerk. Prof. Fortmann overleed vori ge week vrijdag na een operatie. (ADVERTENTIE) GORDIJNSTOFFEN g TAPIJT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft de Stichting van de Arbeid ontboden voor een gesprek op morgenavond in het gebouw van het ministerie van sociale zaken. Er is de stichting niet medegedeeld, waarover het gesprek zal gaan. Deze „blanco" invitatie heeft in de kring van betrokkenen aan leiding gegeven tot allerlei speculaties. loonpolitieke systeem nu eenmaal aan de Stichting van de Arbeid geen dirigerende taak toekent. Er kan in vrijheid onderhandeld worden en de enige, die kan ingrijpen is de rege ring, zo is de spelregel. De tweede veronderstelling is dan ook, dat de regering in feite al be sloten heeft tot het treffen van e algemene loonmaatregel, zowel op het gebied van de totale loonkosten stijging als op het terrein van de arbeidstijdverkorting. De behoefte aan een dergelijke loonmaatregel zou tweeërlei grond hebben. In de eerste plaats zou volgens de regering de algemene economische situatie er aanleiding toe geven. Bovendien ziet minister Roolvink een herziening van de bouw-c.a.o. op zich afkomen en hij weet vrijwel zeker, dat wat hier in overeengekomen zal worden zijn instemming niet zal hebben. Hij zou volgens deze redenering thans een algemeen geldende loon maatregel willen treffen. De mildste veronderstelling is, dat de regering nog eens een laatste waarschuwing zal geven, dat de loonontwikkelingen uitgaan boven hetgeen de regering aanvaardbaar acht en dat maatregelen te verwach ten zijn als er niet spoedig een keer komt in die ontwikkelingen. Ande ren wijzen er echter op, dat de Stich ting van de Arbeid er in eerdere soortgelijke gesprekken blijk van heeft gegeven, dat dergelijke waar schuwingen het ene oor in en het andere uit gaan, omdat het nieuwe DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft ook dit jaar advies uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid inzake de bedrijfs vakantiespreiding. In het thans uitgebrachte advies is een schema voor 6 jaar opgesteld, namelijk van 1969 t.e.m. 1974. Voor het jaar 1969 luidt dit sche ma als volgt: le periode: 30 juni t.e.m. 12 juli: het westen van Ne derland (Noord- en Zuid-Holland als mede Gelderland ten noorden en wes ten van de rivieren) plus de me taalindustrie. 2e periode: 14 juli t.e.m. 26 juli: het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland). 3e periode: 28 juli t.e.m. 9 augus tus: het oosten en noorden van Ne derland plus de bouw- en nevenbe- drijven en de textielindustrie. De Stichting van de Arbeid heeft tevens de aandacht gevraagd voor het nijpende probleem van het sa menvallen van de vakanties in Noordrijnland-Westfalen met die in ons land. Hierdoor dreigt het effect van de voorgestane vakantiesprei ding in gevaar te komen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/INDIANAPOLIS De Amerikaanse voorverkiezingen van dinsdag hebben twee overwinningen opgeleverd voor senator Robert F. Kennedy en een indrukwekkend resultaat voor Richard M. Nixon. Kennedy versloeg senator Eugene J. McCarthy in Indiana en In het district Columbia (Washington) leden de kandidaat-afgevaardigden voor de nationale democratische conventie, die vice-president Humbert H. Hum phrey steunden, een nederlaag tegen die van Kennedy. In Indiana was Nixon de enige re publikeinse kandidaat- Hij vergaarde zelfs nog meer stemmen dan in de voorverkiezingen van 1960. De per centages in Indiana waren bij de democraten: 42 procent voor Kenne dy. 31 procent voor gouverneur Ro ger D. Branigin en 27 procent voor McCarthy. Maar het lijkt mogelijk, dat Kennedy met Branigin 63 gede legeerden van die staat naar de na tionale conventie moet delen. Nixon is zeker van alle 26 gedelegeerden naar de republikeinse conventie. Alle Kennedykandidaten in Colum bia waren ruim in de meerderheid op de Hymphreykandidaten. Kenne dy is daardoor zeker van alle 23 ge delegeerden van Washington naar de conventie. In Columbia won de republikeinse i'Jst, bestaande uit aanhangers van zowel Nixon als gouverneur Rocke feller, gemakkelijk van de lijst aan hangers van gouverneur Ronald Rea gan van Californië. In Alabama verenigde George C. Wallace, presidentieel kandidaat van «e derde partij, op zijn minst 25 van de 34 gedelegeerden van die staat op zich. Kennedy wilde niets zeggen over de toekomst na zijn overwinning in Indiana, ook niet over zijn kansen lh de voorverbiezingen van Nebraska „Vice-president ïumphrey zegt, dat hil voorligt. McCarthy zegt hetzelf de. Ik voorspel niet waar ik me be vind. Wel duiden de gecombineerde resultaten van Columbia en India na op een brede basis van stteun voor mijn kandidaten". Maar de aanhangers van McCarthy en Branigin en de propagandisten van Humphrey wijzen erop, dat Ken nedy 'n minderheidsoverwinning be haald heeft. McCarthy zei dat hij in een tweemansstrijd tussen hem en Kennedy vele van de op Branigin uitgebrachte stemmen zou hebben veroverd. Niemand heeft gisteren 'n prijs gewonnen, zei McCarthy. Nixon, die thans een campagne in Nebraska voert, meent dat McCar thy dank zij de enthousiaste steun die hij van vrijwilligers geniet, een sterke tegenstander van Kennedy blijft, maar niet de democratische kandidatuur zal veroveren. Hij heeft het enthousiasme, maar niet het geld en evenmin de organisatie. Humphrey heeft de organisatie, maar Bobby heeft ook nog het geld, zei Nixon- Nixon voorspelde ook dat Kennedy de volgende week in Nebraska zal winnen en dat Humphrey door bij schrijf stemmen tweede wordt. Voordat de resultaten bekend wa ren, plachten de aanhangers van Bra nigin en McCarthy te zeggen dat Kennedy alle aandacht kreeg, omdat •ie mensen beïnvloed werden door de lerinneringen aan zijn broer. Maar 'e uitslag heeft aangetoond, dat er nog iets anders :n het spel was. Kennedy had een boodschap voor de negers en de arbeiders, die ze ken nelijk hebben begrepen. Daarmee behaalde hij overwinningen in de grote steden, zoals Indianapolis, Ga ry, Ford Wayne, Richmond en Ter- re Haute. Maar nok in de landbouw districten werd Kennedy overwin naar hoewel McCarthy had beweerd de enige echte boer te zijn in de ver kiezingswedloop en Branigin altijd op de landbouwstreken heeft kunnen rekenen. Waarnemers noemen de overwin ning van Kennedy waardevol maar (nog) niet groot genoeg om een mas sale overloop van de democratische stem naar zijn kamp te veroorza ken. Dat Kennedy geen verpletterende overwinning heeft behaald kan van voordeel zijn voor Hubert Humphrey maar het is evengoed mogelijk dat de tamelijk slechte verkiezingsresul taten van gouverneur Branigin een ongunstige invloed op Humphrey's camm"»ne zullen hebben, want in ve le politieke kringen is men van me ning dat de gouverneur min of meer campagne voor Humphrey voerde, die te laat was om zich als kandidaat voor de voorverkiezingen Senator Robert Kennedy (links van hem zijn echtgenote) maakt 'n V-teken toen zijn overwinning in Indiana bekend werd. in Indiana aan te melden. Voor McCarthy betekende de nek- aan-nek-race met gouverneur Brani gin overigens een beter resultaat dan in de opiniepeilingen voor hem was voorspeld. Waarnemers verwachten daarom een zware strijd tussen hem en Kennedy in de belangrijke voor- verkiezingen in Nebraska, volgende week, Oregon op 28 mei en Cali fornië op 4 juni. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Een aantal Noord wijkers is in opstand gekomen tegen de badgastenindustrie. Zij willen de badgasten weren. Er is een actie-comité opgericht, dat zegt niet tegen badgasten te zijn, maar wel tegen een zo langzamer hand onleefbaar wordend Noordwijk. Het comité pleit voor krachtige maatregelen, die de rust in Noord- wijk en de zuiverheid van lucht, strand en water in stand moeten houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het is niet geble ken, dat bij de bouw van het psy chiatrisch ziekenhuis Overduin in Katwijk meer kosten door rijk of ge meente zijn gemaakt dan strikt nood zakelijk was." Minister Roolvink heeft dit mede gedeeld aan de Tweede-Kamerleden Boot en De Vreeze (KVP) naar aan leiding van opmerkingen van de Zuidhollandse commissaris van de koningin als zou bij de bouw een mil joen gulden zijn verspild. DEN HAAG (A.N.P.) Mr. Pie- ter van Vollenhoven, die eind juli de militaire dienst verlaat, zal be gin oktober in dienst treden bij de Koninklijke Nederlandsche Heide maatschappij te Arnhem. Na introductie in het bedrijf, zoals gebruikelijk voor nieuwe medewer kers, zal hij worden geplaatst op het1 te Arnhem gevestigde directiesecre- i tariaat van de n.v. Ilaco, de buiten- landse afdeling van de Heidemij. (ontwikkelingslanden), met de be doeling later op te treden a's s cre taris van deze directie. GLASGOW (AFP-RTR) Labour heeft zware verliezen geleden bij de gemeenteraadsverkiezingen die giste ren in Schotland zijn gehouden. Het verloor hoofdzakelijk aan de Schotse nationalisten. l? Wat psychologen en psychiaters er van denken, weet ik (nog) niet, maar een Engels kattenadviesbureau geeft iedereen, die zich zenuwachtig voelt, de raad een kat te nemen. „Geen hond", zei deze week de directeur van het bureau. „Een hond zal een zenuwachtige baas waarschijnlijk nog zenuwachtiger maken". De voorzitter van de 100 jaar oud Britse kennel-club ontkent dit ech ter. „Katten", zei hij, „zijn vrij zelf zuchtige wezens. Éen kat neemt, maar geeft niet." Dat geeft niet, zou ik zeggen, als ze maar rustig zijn. De Tweede Kamer heeft zich dins- dagavond (bij de behandeling van de nieuwe ijkwet) akkoord verklaard met een nieuwe definitie van de me ter. Je zou zeggen, gewoon: 100 cen timeter. Dat dacht u maarVroeger was een meter: „De afstand bij 0 gra den Celsius van de assen der beide middelstrepen op een staaf van pla- tina-iridium, welke bewaard wordt in het internationale bureau voor ma ten en gewichten te Sèvres bij Pa rijs," Voortaan is de meter: de lengte, gelijk aan 1.650.76»,73 golflengten in het luchtledige, van de straling over eenkomend met de overgang tussen de toestanden 2p. 10 en 5d5 van het atoom krypton 86. Het leven fs echt wel ingewikkel der dan u doorgaans denkt. In de oir an Burgers Wild- oark bij sr evenals bij de Beekse Br „aks leeuwen los zullen rona is bovenstaand verkeersbord verschenen. Dan schrik je niet zo. Zondag, moederdagr, zullen 200 moeders in California samen met hun zooio-, die in San Quentin-gevan- genis zitten, mogen ontbijtenDe zoons moeten hiervoor wel ieder een dollar betalen. De heer L. Lanoma- Rottevalle ligt overhoop me'. rgerlijke stand van de gemr :>Uinger- land (Fr op het gemeentehuis weigr n „Pie terjan" in te schrij- de heer Landman aan zijn pi en zoon wil geven. Er moet ee, bindings streepje tussen, menen de ambtena ren in kwestie. Geen sprake van, zegt de vader. Hij vindt dat „Pieterjan" zonder streepje een uiting is van zijn geloof. Pieter is Petrus en dat betekent „rots", zegt hij, en Jan betekent Jo hannes, maar ook Jaweh gena dig). Met „Pieterjan" wil de jonge vader uitdrukking geven aan zijn rotsvast geloof dat Jaweh genadig is. Daar ls geen speld, laat staan een streepje tussen te krijgen. Pieter de boskabouter (Heidemaat schappij-kringen). MERIJN DEN HAAG (ANP) Het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk bereidt een wijzi ging van de algemene bijstandswet voor, waarhij wordt nagegaan hoe de openbaarheid en vooral de duidelijk heid kunnen worden bevorderd. Dit heeft de secretaris van c.r.m., mr. H. J. van de Poel, de provin ciale staten van Noord-Holland mee gedeeld. Staatssecretaris Van de Poel zegt dait hij waardering heeft voor de ge dachte van openbaarmaking.

de Stem | 1968 | | pagina 5