Scherp geschut op beleid van ering en provinciaal bestuur TIEN MILJOEN KUBIEKE METER GROND VAN DE LAAR: SCHELDEGEBIED MOET BESTUURLIJK EEN ODERKERK: „FUNEST SYSTEEM PENDELTOELAGEN Aanbesteding nieuw stuk rijksweg 58 LUCHTVERONTREINIGING KENT GEEN GRENZEN fMAMANf Akkoord over bouw-c.a.o. „St-Joseph" gaat toch bouw nieuw ziekenhuis doorzetten Z.-Vlaamse werd kleurige Z.-Vlaming oepingswerk LMENS >gwater rot mi waar? VANDAAG MORGEN eer nieuws uit ad en streek pag. 3-5-7 Kale Moerdijk Portefeuille-kwestie Burgemeester van Goes: Een regeling voor alle gemeenten Herindeling Werkgevers - arbeiders DRAAD ONDER STROOM (2,5 KM) GESTOLEN Vergadering commissie concentratie vissershavens DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 MEI 1968 Iwaarop iedere vereniging il aanwijzen om zitting te n in een commissie die de ccm e verder zal voorbereiden en uij iBRITSE militairen, te weten grachutisten en vijf leden var, Imanning, zijn dinsdag om het gekomen toen een Argosv 1 van de R.A.F. bij El Adem k neerstortte. GRIEKSE minister-president ;e Papadopoelos, heeft de le|.' tan het ministerie voor nm-e ^CiS en chting overgenomen van staat*, aris Michael Siderator. krijgen. De Hollandse Aannemings maatschappij heeft vier schepen voor dit werk ingezet. Met cutter- en zandzuigers wordt zo'n tien miljoen kubieke meter zand verzet. De foto geeft een overzicht van de werkzaamheden. Links boven de cutterzuigers 210 en 207 en de baggermolen HAM 112 in actie. Op de voorgrond de enorme nieuwe (Herv. Kerk Beroepen bant: E- M. Bakker te Tholen :pen te Zaamslag: A. T. Dei te Coevorden. IrMEGEN. Katholieke Univer. kandidaat psychologie, mei M. van Acker, Axel. Igen, vrijdag 10 mei. Hansweert In 13.33 uur, Terneuzen 0 31 en uur, Vlissingen 0.01 en 12.29 uur ddinge 1.32 en 13.59 uur LBURG hal: Kunstexpositie tuur Walcheren, Molenwater: ge- V van 9—18 uur. irohlef 9.30—12 en 13.30—17.30 u. |wegen in Zeeland. VGEX Tije Toren 14-17 uur jitie jeugdwerk, vrije expressie IRPEN 0, 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 u ;cret war of Harry Frigg 14 jasr 11.45, 14, 16.30. 19 en 21.30 uur pour vivre 18 jaar 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur tit baigneur 14 jaar s 12, 15, 18 en 21 uur of the west 14 jaar isades 12, 14.30, 16.50, 19.10 en mr In de hitte van de nacht 18 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur 18 jaar 10, 14. 16, 18, 20 en 22 uur nstein schiep de vrouw, 18 jair le 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur lens staat in brand 14 jaar OUT lal 20 uur and Meaulnes, 14 Jaar j 20 uur leriff van Abilene 18 Jaar F.E Huls: Tony Rome Is gevaarlijk IJ* i: Geheime agenten gevraagd 14 Bloed in het gebergte 18 jaar ol: Arizona Bill 14 jaar ■laas Het oudste beroep ter wereld |y: Assepoester a.l. De komedianten, 18 jaar Echtscheiding op z'n Amen- 18 jaar te: De vijf oproerzaaiers 18 jaar c: Blootvoets in het park 18 j. De dag van de vissen 18 jaar Een man voor de eeuwigheid Alexander de gelukzalige a.l. UBurg al: Kunstexpositie uur Walcheren, Molenwater: ge lvan 9—18 uur. Vhief 9.30—12 en 13.30—17.30 u. 'egen in Zeeland, GEN je Toren: 14—17 uur ie jeugdwerk, vrije expressie OIJKE itehuis 19.30 uur Raadsverg. [IGEN itehuis 18 uur Raadsvergadering /RQOAUOK GeSemW "Z-T fmi. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/ETTEN-LEUR Burgemeester drs. L. J. M. van de Laar van Bergen op Zoom en zijn collega A. J. A. Oderkerk van Etten-Leur hebben gisteren tijdens de tweede dag van de pers excursie van de Vereniging Nederlands Fabrikaat aan West-Brabant ongezouten kritiek geleverd op het planologische en economische beleid van regering en het provinciaal bestuur. „In Nederland kan of wil men niet de grote lijnen vasthouden, die uitge stippeld zijn voor een planologisch beleid. Plannen, die men eerst heeft vastgesteld, worden maar al te gauw weer verlaten", aldus burgemeester Van de Laar. Hij toonde zich hoogsttevreden over de kernfaciliteiten, die zijn ge meente krijgt voor de ontwikkeling van een haven in het Oosterschelde- bekken. „Bergen op Zoom", zo zegt hij, kan zelf op redelijke wijze voldoen aan de plaatselijke behoefte aan werkge legenheid. Maar onze stad heeft een taak opgelegd gekregen buiten de eigen behoefte. Ze is aangewezen .voor de ontwikkeling van het Rei- merswaalproject ten behoeve van het Westbrabantse achterland. Bergen op Zoom is gaarne bereid de lasten van de opbouw van een havengebied te dragen, als het maar enige zekerheid heeft, dat het be schikbaar komende havenareaal inderdaad zal worden benut. Drs. Van de Laar zei de overtui ging te hebben, dat Bergen op Zoom met zijn stedelijke voorzieningen be ter in staat is een leefbaar en goed geïndustrialiseerd havengebied op te bouwen, dan de nog vrij' kale streek rond Moerdijk. Hij vond het een onverteerbare zaak, dat het gemeentebestuur van Bergen op Zoom uit de krant had moeten vernemen, dat het provinciaal bestuur aan het Moerdijkplan (in verband met een mogelijke vestiging van Shell-chemie) een hogere priori teit wil geven aan het Reimerswaal- project. Verder, aldus de burgemeester, ont breekt het in het gehele Scheldege- bied aan een bestuurlijke eenheid. Er wordt weliswaar een lippenser vice geboden aan de Beneluxsamen- werking, maar tegelijkertijd worden er over en weer hevige verwijten gemaakt over de concurrentiestrijd van elke dag. Het wordt, volgens drs. Van de Laar, hoog tijd hij heeft hierop reeds bij herhaling gewezen dat het Scheldegebied een bestuurlijke eenheid krijgt. „De bestuurlijke indeling van steunt op geen enkel gebied op de sociaal-economische realiteit", zei hij. „Het gevolg is, dat er tussen al lerlei instanties een eindeloos over leg moet worden gepleegd, dat uit mondt in een stedenstrijd, die noeg gelijk is aan die van middeleeuwen. De grenzen, die wij nu hadden nog zin op het eind van de tachtigjarige oorlog", aldus de ex- geschiedenisleraar drs. Van de Laar. concurrenten zjjn niet Rot- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de aanbe steding van 19 kilometer weg tussen de Sloedam en Biezelinge onderdeel van de nieuwe rijksweg 58 bestond woensdagmorgen een over weldigende belangstelling. De aanbesteding werd gehouden ten kantore van rijkswaterstaat aan het Koorkerkhof te Middelburg. Voor de aanleg van de weg zelf werd door 32 firma's ingeschreven. Het hoogste bedrag werd genoteerd voor Socol te Brussel, n.l. 4.349.000 gulden. De laagste inschrijver was N.V. Hei- en Bouwbedrijf GEKA te Dordrecht met 3.495.000 gulden. Voor de bouw van de twaalf via ducten, die in deze weg nodig zijn, schreef P. Daalder's Aannemingsbe drijf N.V. te Alkmaar als hoogste ln, n.l. met 28.396.700 gulden. De laagste was hier E. Blok N.V. Aannemings bedrijf te Rotterdam met 21.128.000 gulden. Ook voor dit werk werd door 32 firma's ingeschreven. Voor de combinatie van beide pro jecten werd door 16 ondernemingen ingeschreven. Hoogste bedrag kwam op naam van de aannemingsmaat- «chappij Jacq. van Oord uit Utrecht, n.l. 30.952.000 gulden; de laagste was Weer firma Blok met 24.759.000 gul den. De gunning van de werken vindt binnen 30 dagen plaats. terdam, Antwerpen, Terneuzen of Vlissingen, maar Ierland, Frankrijk en Hamburg, zo besloot hij. Burgemeester A. Oderkerk van Et ten-Leur kon zijn opwinding nauwe lijks bedwingen toen hij met de jour nalisten een discussie begon over de werkgelegenheid in zijn gemeente en in de overige plaatsen van werk gebied van het Gewestelijk Arbeids bureau Etten-Leur. „De nood is hier actueel zo hoog, dat wij niet kunnen wachten op de uitvoering van grote projecten el ders in West-Brabant", riep hij uit. „Als burgemeester mag je helaas niet alles zeggen", ging hij verder „maar als ik minister was (ze zullen het mij nooit maken) zou ik er mijn por tefeuille voor in de waagschaal wil len stellen om het funeste systeem van verkapte pendeltoelagen te door breken. Pendelaars, die door de Neder landse Heidemaatschappij geronseld zijn voor de gemeentereinigings dienst van Rotterdam krijgen daar als ongeschoolden een „bouwvakkers- loon" zei hij, met allerlei toelagen voor reiskosten en dergelijke. Dit ter wijl in Brabant de gemeenten er aan gehouden worden de c.a.o.-lonen te betalen. Bij een teruggang in de conjunc tuur worden de pendelaars altijd het eerst op straat gezet", aldus de burgemeester. Met de grootste klem vroeg hij aandacht voor de goede vestigings mogelijkheden voor ondernemingen in Etten-Leur. Burgemeester Oderkerk verklaarde ook nog, dat hij met hart en ziel voorstander is van een regionale sa menwerking van „alle" gemeenten in West-Brabant. De suggesties van Breda van de provincie tot vorming van een club rond Breda wees hij van de hand aangezien deze naar zijn mening veel te klein is en der halve niet kan voldoen aan de reële regionale behoeften. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In de jaarvergadering te Goes van de Zeeuwse afdeling van de vereniging voor Nederlandse ge meenten zijn vele, vooral Zeeuwse, problemen aan de orde geweest. Ge sproken werd o.m. over de gemeen schappelijke regeling Inzake de be strijding van de luchtverontreiniging. Burgemeester H. Everwijn van Wes- terschouwen vond dat t.a.v. de finan ciering een gedifferentieerde rege ling moet worden getroffen. De bur gemeester van Brouwershaven, mr. J. Boersma, haakte hierop in met de opmerking: „Op Schouwen-Duiveland zullen we de eerste tientallen jaren niet de minste last hebben van lucht verontreiniging". Hij wees er op dat, wanneer er geld op tafel moet komen, b.v. voor het verrichten van metingen, toch van de Schouwse gemeenten solidari teit wordt gevraagd. „Maar waar is de solidariteit als de kleine gemeen ten met problemen zitten?", wilde hij weten. „Dan is er snel een rege ling van de grote gemeenten en de kleine kunnen alleen verder modde ren." Als voorbeeld noemde burge meester Boersma de kleine gemeen ten rond het Veerse Meer, die zijns inziens ook geen steun krijgen van de grote gemeenten bij hun omvang rijke problemen en investeringen. Volgens de burgemeester zal het met de gemeenten rond de Grevelingen net zo gaan. Burgemeester mr, F. Huber van Goes, voorzitter van de Zeeuwse af deling van de vereniging, dacht dat het moeilijk zou zijn een gedifferen tieerde regeling samen te stellen om dat, als het gaat om luchtverontrei niging, geen grenzen te trekken zijn. (ADVERTENTIE) positie-japonnen ;jc leuke modellen Franse couture ïj; modieuze dessins grote collectie in alle prijsklassen Ginnekenstr. 137 Breda Alles voor baby en kleuters" TERNEUZEN De drie maat schappijen, die samen de Combi natie Havens Terneuzen vormen, beginnen het eind van hun Terneu- zens miljoenenkarwei in zicht t* zeesluis in aanbouw, met ernaast de huidige monding van het kanaal Gent-Terneuzen. Rechts op de ach tergrond de oude stadskern van Terneuzen, „DAT moet dus in 1906 geweest zijn, ja dat klopt, want ik ben 62 jaar schutter en nog altijd actief, ja ze ker." De heer G. A. (Guust) de Coo ker uit Westdorpe is de oudste schut ter van het gilde van Sint-Sebasti- aan, dat deze maand het 80-jarig be staan viert. „In jaren is mijn broer eigenlijk de oudste, Desiré, die is 89 jaar en die gaat nog zeker wel drie keer in de week naar een schieting, maar hij is een jaar of vijf uit het gilde weggeweest en vandaar dat ik met 62 jaar het hoogste aantal jaren haal". „TOT mijn 81ste ben ik actief slager geweest. Nou heeft m'n zoon de zaak overgenomen, 't Zijn m'n knieën die niet meer meewillen. Daarom kan ik niet zo lung achter elkaar staan. Maar fietsen doe ik nog graag en veel. Ja jong, daar zit ik dan nou in het be jaardenhuls, maar ik moet er nog hard aan wennen. Ik heb er eigenlijk nog te veel geest voor, begrijp je wel. Maar 't is hier best, hoor. Ja, dat was wat, die slagerij. En heel wat keren begonnen ik en m'n zoon om drie uur 's nachts al te slachten. Bij de boe ren. We slachtten soms tien varkens op één dag. Als je een goeje zaak wil hebben, dan is het werken van 's och tends tot 's avonds." „IK heb het nog meegemaakt dat ons gilde veel meer dan honderd leden telde. Dat was in de tijd toen alle zakenmensen en boeren nog schutter waren. Ik heb nog geweten van 156 leden, dat was nog voor '14-18. Nu zijn het er nog 38. De jongelui gaan nou liever voetballen en: ze gaan nu veel vaker met hun meisje uit dan vroeger. Dat geloof je niet, he. Toch is het zo. De belangstelling voor de schutterij neemt weer toe. Dat kun je merken. D'r komen tegenwoordig meer jongelui naar de schietingen dan een tijd terug." ,,'t JONG geslacht is veel veranderd. Maar nel als vroeger drinken ze nou ook graag een potje bier. En het schijnt dat schutters allemaal een droge lever hebben. In die vroegere jaren kostte een potje bier niet meer dan vijf cent. Maar dat kan ook op lopen. Als je koning wordt bijv oor beeld, kan het je een aardige cent kosten. Ik heb daarom altijd maar naast de koningvogel geschoten. Da's goedkoper. Onze hoofdman, George van Waes, da's 'ne goeje schutter. Die is al twee maal achtereen koning ge weest. Misschien wordt ie dit jaar wel keizer. Ja jong, 't is plezant. Schieten is plezant". ZATERDAG ga ik naar Gilze-Rijen. Daar heeft een jongen uit Westaorpe, Albert Goethals heet ie, een schut terij opgericht. Die jongen is bij de troep. Dat zeggen wij zo. Bij de mi litairen bedoel ik. En daar heeft ie zelfs de officieren er warm voor we ten te maken. Ja hij zit al tien jaar in 't leger, maar hij is nog altijd lid van onze sociëteit. Zaterdag gaan we met een busje naar die schietlng toe. Da's een hele afstand, honderddertien kilometerIk mag zoiets weh" Bovendien meende hij, dat de vesti ging van industrieën in Zeeland van algemeen belang is. Iedereen is ge lukkig met de stijgende werkgele genheid in de provincie. Bui gemeestei Huber zelf bracht in zijn openingswoord een ander pro bleem, dal van de herindeling, ter sprake. Hij noemde de tergende on zekerheid die er op dit punt al ja ren in Zeeland bestaat. De burge meester wees er op, dat goede be stuurders de provincie gaan verlaten, terwijl de achterblijvers zich afvra gen hoeveel zin het heeft nog plan nen te maken waar intergemeente lijke samenwerking aan te pas komt. De heer Huber schonk in zijn ope ningswoord ook even aandacht aan de Zeeuwsch-Vlaamse waterleiding kwestie. Niet helemaal duidelijk is het de burgemeester „of nu financiële moeilijkheden bij één van de Zeeuwse waterleidingbedrijven aanleiding moeten zijn de verzorging van het drink- en industriewater uit gemeen telijke handen te nemen". I.v.m. de komst van burgemeester Thomassen van Rotterdam naar Mid delburg herhaalde de burgemeester hetgeen het college van b. en w. van Goes al heeft duidelijk gemaakt: dat beleidskwesties inzake zeehavenacti viteiten niet op gemeentelijk, maar op een veel hoger niveau behandeld moeten worden. De burgemeester deelde tenslotte mee, dat gewerkt wordt aan de op lichting van een Zeeuwse commissie voor welstandstoezicht, die de pro vinciale schoonheidscommissie zal gaan vervangen. Gistermiddag kwam de afdeling opnieuw bijeen om te luisteren naar een voordracht van de heer S. Duy- verman, voorzitter van de gemeente lijke contactcommissie voor automa tiseringsvraagstukken. De heer Duy- verman sprak over automatisering van administraties voor besturen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Partijen bij de bouw- c.a.o. hebben gisteren overeenstem ming bereikt over enkele aanvullen de bepalingen in het contract, die door minister Roolvink in eerdere instantie waren afgewezen. Zij wil len in de eerste plaats per 1 juni a.s. een werktijdverkorting van een kwar tier per dag invoeren. De eerdere overeenkomst die geen genade kon vinden, betrof werktijd verkorting met een half uur per dag per 1 november a.s. Voor de pensioenvoorziening hebben partijen een „handige" oplossing ge vonden. Zij vinden dat de bouw-pen. sioenen zo snel mogelijk moeten wor den opgetrokken en dat dit moet ge schieden door middel van een ver hoging van de premie-afdracht met' 1 procent door de werkgevers, maar /ij hebben deze voorziening niet op genomen in de c.a.o. en zullen haar dus ook niet aan de minister ter ra tificatie voorleggen. Het bestuur van het bedrijfspensioenfonds is opgedra gen, deze zaak zo snel mogelijk te regelen en verwacht wordt dat dit per 1 juni a.s. zal geschieden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het bestuur van het ziekenhuis „St.-Joseph" te Vlis singen heeft besloten de bouw van een eigen geheel nieuw ziekenhuis door te zetten. Tot dit besluit is men gekomen nadat het voor „St.-Joseph' duidelijk is geworden, dat het be stuur van „Bethesda", bij zijn stand punt van „point of no return" blijft. Dit standpunt behelst in feite, dat St.-Joseph zou „moeten intrekken" bij een uitgebreid „Bethesda" op de huidige plaats. „St.-Joseph" heeft, zoals bekend, reeds grond verworven voor nieuwbouw aan de rand van de stad, in de zogenaamde Groenstrook. Laatste ontwikkeling in de zieken huiskwestie is een brief geweest van de voorzitter van de provinciale raad voor de volksgezondheid, de heer A. Kaland, waarin wordt gesteld dat een commissie van de deskundigen zou moeten worden ingesteld (2 te benoe men door de ziekenhuizen en een door de landelijke ziekenhuiscom missie) om de mogelijkheden van een gezamenlijk ziekenhuis opnieuw te onderzoeken. Daarbij zou, aldus d-e heer Kaland, moeten worden uitgegaan van het feit, dat bouw op het terrein van „Bethesda" is begonnen c.q. wordt begonnen. De voorzitter van het be stuur van „St.-Joseph", ir. J. Sehoon- derwoerd, zei woensdagavond hier over: „De gedachte van „St.-Joseph", gehele nieuwbouw, wordt hier vol komen buiten beschouwing gelaten, In een brief van het bestuur van St.- Joseph aan de heer Kaland _is dit voorstel dan ook met beslistheid van de hand gewezen, waarbij nog wordt gewezen op het standpunt van de staatssecretaris voor de volksgezond heid waarin wèl wordt gekozen voor een geheel nieuw ziekenhuis, even tueel op algemeen christelijke grond- BOXMEER (ANP) In Boxmeer heeft een brutale en zeer gevaarlijke diefstal plaatsgevonden van koperdraad. In de Veerstraat werd over een lengte van bijna 700 meter het koperdraad gestolen van het elektrische laagspanningsnet, dat onder stroom stond. De totale lengte van het gestolen draad bedraagt ruim 2,5 kilometer. Het draad vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 8000 gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE De heer Jos Belaert, de Zuiddorpse wethou der, is een beroemd kippenfok- ker. Die sport (want voor hem is het uitsluitend een sport) heeft hem al een kast met be kers opgeleverd. Het fenomeen dat zich echter thans in een van zijn hokken bevindt, is niet het resultaat van zijn fokkunst. Een Lady Hampshirefazant, die 8 jaar lang had rondgelopen in het opvallende bruin-grijze pak, dat in deze vogelwereld het ge bruikelijke kostuum van de da mes is, bleek na de rui een man netje te zijn geworden. Trots op haar (zijn) prachtige, kleur rijke nieuwe pak, stapt de fazant nu hooghartig achter zijn (ja: zijn) lange mannelijke staart aan. „Alles is mannelijk aan hem geworden", vertelt de heer Be laert; „de lange staartpartij, de halsversiering, de kopuitdruk- king en hij heeft ook alle andere mannelijke neigingen, maar het kraaien blijft hem in de keel steken"; „We hebben er in de fokkers wereld al vaak over gesproken dat zoiets zou kunnen gebeuren. Theoretisch acht men het wel mo gelijk, maar ik heb er nog nooit van gehoord, dat het ook werke lijk gebeurd was. Het is een volkomen unicum". ,„.,1-, n' rt'.ï —Mi (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hedenmorgen wordt in het provinciehuis te Middel burg de eerste, besloten, vergadering gehouden van de commissie concen tratie vissershavens in Zeeland. De commissie werd ingesteld om de mogelijkheid te bestuderen van één grote visershaven voor de gehele Zeeuwse vloot, nadat de haven van Colijnsplaat, na het dichten van de Oosterschelde, onbruikbaar zal zijn geworden. Twee belangrijkste kandidaten voor een eventuele concentratie zijn Vlis singen en Breskens. De eerste vergadering zal een oriënterend karakter hebben.

de Stem | 1968 | | pagina 3