ihte Ink toriuin Veerse Meer is ideale palingmesterij Witssuuffl sss&BgZ „Beslist concentraties vleeskeuringskringen' Brabants bedrijfsleven schenkt groot wandtapijt Snelheidsovertreders met fikse boetes gestraft Bezwaren van domeinen tegen heffing geschot iaair,*'*>g» STUDIE DR. DEELDER BEWIJST: ItoSh'o &LNe IJselmeervissers slachten kip met gouden eieren of Tweede lustrum P.O.P. feestelijk herdacht Verouderd ltJZaJroot z'jn' een jaar 'ater Onding Dodenherdenking in Kapelle op Franse begraafplaats BURGEMEESTER VAN AXEL: KOSTEN Grootste in Nederland Grootste Contactavonden van veiling Zuid-Beveland „De Zonnebloem" nam zieken en bejaarden in de boot Beroepszaken over huurauto's Sportduikers naar Dreischor Expositie over geneeskunde in Zierikzee Bruinisse krijgt spoedig jachthaven Z.-Bevelandse brandweer korpsen strijden in Nieuwdorp Rucphense heide Kampioenschap parachute springen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 MEI 1968 lefl- \d«* "StfieVa idö»K poppen worden bitjes en vrolijke es per plaat. En imofoonplaatjes. ileurenfoto's van fki, beroemd van jor de kinderen, jiult hebben. len nooit in de juni stopt Bio-tex hillende plaatjes iel op de koffers, de serie dus ge- |>f het blauwpak van in 47 cent of 9 prijs- ijn ook een plaatje gratis in de winkel. i OORDEELKOFFER BLAUW \AGSCHUIMEND 8.60 iet grammofoonplaat DIRECTEUR: LOUIS TOEBOSCH Conservatorium geeft op kl^ de diverse sectoren van jlledige en bij-de-tijdse scho muzikaal begaafde jongere alle door het Rijk erkende voor solist, dirigent, oB<es' EN MUZIEKONDERWIJS voor zanger, theoreticus. pbAK™L- kerkmusicus, dirigent van ko Koorklas, Orkestklas, Ensemble^ chtingen (ook studie- nistratie Brabants Con- isscheweg 343, Tilburg, •23844. (Van onze hengelsport medewerker) VEERE De komende jaren uilen extra hoeveelheden glasaal ihet Veerse Meer worden uitge- iet. De ideale voedseltoestand van lit afgesloten deltawater heeft de «trokken beroepsvissers duide lijk gemaakt, dat zeker m jaren, lat de natuurlijke intrek te wen- enoverlaat, een dergelijke ver- etering van de (jonge) paling- tand beslist geen kwaad kan. De es beroepsvissers van dit 2000 ectare grote zoutwaterbekken ebben te meer vertrouwen in de produktie" van hun water ge kregen, nu de visserijbioloog dr. Deelder van het Rijksinstituut roor Visserij onderzoek een verge- jking van deze aalstand met het Jsselmeer heeft gemaakt. In vier jaar blijkt de paling van et Veerse Meer de wettelijke maat in 28 centimeter al te halen. Dank- j het visserijbeleid van de Zeeuw beroepsvissers, die in hun fuiken en minimum-maat (vrijwillig) van er boven de 30 centimeter aanhou- en, worden gemiddeld veel grotere do-gewichten van deze kostelijke BUsumptie-vis gevangen dan op het talmeer met de beruchte kuil- isserij. De aal of paling is een vis, die in ele Vlesteuropese landen bijzonder eliefd is. Paling is geen goedkope Onder zeer gunstige omstandig- eden heeft de aal vier jaar nodig de wettelijke maat van 28 centi- neter te bereiken. In de meeste ateren doet de aal er een paar lar langer over om die lengte te alen, De paling in het voedselrijke eerse Meer haalt in die vier jaar aak een lengte van 30 centimeter. de kwaliteit van de Veerse eer-paling is ideaal. De geweldige ■oeisnelheid doet zelfs vermoeden, it ongestraft nog een grotere aal- netting op het meer toelaatbaar is. andaar, dat de beroepsvissers dit irjaar begonnen zijn met het ex- i uitzetten van glasaal. Het Veer- Meer lijkt een weide, waarin de leien tot nog toe, het snel groeien- niet bijgevreten kunnen figen. In zijn studie tussen de aalstanden Veerse Meer en IJselmeer [erkt de bekende RIVO-bioloog dr. eelder op, dat de aal in feite een luie rakker is. Hij gaat bij voorkeur I's nachts heel langzaam zwemmend kp rooftocht. Als de aal zijn buikje |ond heeft, neemt hij een lange rust- uze om de zaak te laten verteren, i tactiek van de aalvisserij is dus p deze levenswijze afgestemd, de ieren worden op hun strooptochten Tschalkt. Dit geldt ook voor de ingelaars. Als de paling „loopt", deze vis te vangen. Aquarium roeven hebben echter bewezen, dat e aal bijzonder gevoelig is voor on- vst in het water. In het Veerse leer. waar de aal alleen met fuiken en werphengels) gevangen wordt, de rust volkomen. Op het ÏJsel- aeer wordt echter zeer intensief iet de kuil gevist; een schrobnet, at hotsend en botsend over de bo- iem dondert. Afgezien van de massale uitmoor- v?n het jonge broed van de chubvis in het begin van de zomer, 'rengt de kuil op het IJselmeer gro- s onrust teweeg onder de aal-bevol- De opgeschrikte aal onder- 'eekt zijn voedseltochten en kruipt erhaaldelijk, vaak voor dagen in de rond. Zodoende worden de voedsel- ocjiten van de IJselmeerpaling vaak «durende geruime tijd in een zo- ierperiode onderbroken. Hij krijgt le' pioeg te eten en groeit besiist «lanjiamsr dan zijn soortgenoten P het Veerse Meer, die geen last en van dit voor het binnenwa- i verouderde vistuig. In het IJsel- eer is de groei van de aa] onge- er 3 centimeter per jaar, in het eerse Meer zeker 5 tot 6 centime- Per jaar. Het gewicht van een ..,"eemt,in dit geval toe met de rae macht van de lengte. Dat be ekent welberekend, dat de alen uit t Veerse Meer, die het ene jaar !na procent zwaarder zijn i°er so°rtgenoten uit het IJsel- U?e v°edseltoestand in het Veerse e,n THet IJselmeer verschilt •ItL t j elk geval is de voed- Lü op llet IJselmeer ook bij- 61 goed. En al zou men mogen b t, t"?!1' de voedseltoestand et». -e.erse Meei beslist nog wat is, dan moet men stellen, dat L,aan ?eze. g°ed gevulde Usel- a ,.ls ook niet meer kan doen z«n ouikje vol eten. Voor een I verschil in groeisnelheid is leiw! a"dere reden op te geven, ief ,eer"visseriJ wordt zo inten- ji Jeoelend, dat de goed groeiende J. ia oe maat snel bereikt, dom' Er w-8?. je wordt weggevangen, r n volgens de studie van usslder ay~< cmuere vissery-aes- «So f relatief meer slecht groei- aal over. Volgens deze bioloog tasfifu tste m°gelijkheid een t to», oorzaak van de slechte si a e*ne gemiddelde lengte, ctio IJselmeer-aal. De schrikre- ewoia3," aal op het donderend et it Tan °P de bodem van -heimeer, verhindert deze pa- »oevol,t0l?ers de vereiste maximale Rill6" voedsel op te nemen. fsel®üeth°d.? met de kuil op het 16* blijkt »een slachten van P met de gouden eieren te zijn". De aal wordt ook door de zeer intensieve bevissing veel te vroeg weggevangen. De vis krijgt de kans niet eens om flink groot te worden En dat komt natuurlijk ook omdat er zo'n groot aantal kuilders op het IJselmeer elkaar de buit betwisten. Als de één de vis niet vangt, gaat de ander er mee lopen. Dat is ook de reden, dat veel aal van nauwe lijks de minimum-lengte wordt mee genomen. Op het Veerse Meer heb ben de beroepsvissers een verstan dig beleid. Zij weten drommels goed, dat de aal van zelfs 28 tot 32 centi meter, die zij terugzetten in het wa ter een paar jaar later moddervet en veel groter kan worden terugge- vangen. Deze fuikenvisserij geeft een prachtige opbrengst. En ook de sportvissers komen in hun paling visserij nog voiop aan hun trekken. Het rapport van dr. Deelder over de aalstanden op Veerse Meer en IJselmeer, gepubliceerd in het offi ciële voorlichtingsorgaan van het ministerie van landbouw en visserij, verdient een belangrijk naschrift. De uitspraken ook van andere deskundi gen, die de opvattingen van dr. Deelder dekken, zijn een belangrijk nieuw element in de strijd tegen de kuil op het IJselmeer. In 1971 als de nieuwe ingepolderde gebieden het resterende IJselmeer nog kleiner maken, moet de beroepsvisserij op de voormalige Zuiderzee drastisch worden ingekrompen. Vele vooraan staande visserij-biologen en ook de hengelsport-organisaties staan op het standpunt, dat de kuilvisserij verdwijnen moet om de visstand verder geen onherstelbare schade te doen. Ook de schubvisstand op het IJselmeer verdient gezien de priori teit voor de sport, bescherming. De uitspraken van dr. Deelder vormen een vernietigend oordeel over de kuil; als wijze van bevissing. De kuil is een onding, dat de kip met de gouden eieren slacht. Het is dui delijk, dat de fuiken-visserij op het resterende IJselmeer een geweldige toekomst tegemoet gaat, als de kuil dit water uit gaat. De enige conse quentie is, dat er wat miljoenen op tafel zullen moeten komen om deze beroepsvissers schadeloos te stellen dan wel via een aantrekkelijke sane ringsregeling dan wel via een omschakelingsregeling op andere be- roejpen of soorten visserij. De plei dooien van de beroepsvissers op het IJselmeer om de kuil vrijwillig te laten afvloeien is natuurlijk een ba kerpraatje- Zolang er nog maar zelfs een zeer klein aantal kuilvis- sers op het IJselmeer blijft, gelden de bezwaren tegen dit vernietigende vistuig. Het is tot nog toe onbegrij pelijk geweest, dat ook de beroeps fuiken-vissers op het IJselmeer de kuilders in hun eisen, dit vistuig te handhaven, hebben gesteund. Wie het water fen de macht van de kuil- vissers kent, heeft natuurlijk wel een verklaring. De fuikenvissers, die erg kwetsbaar zijn voor schade aan hun aalvistuigen, zijn vaak bang voor represailles. Een trekje met de kuil kan grote stroppen aan de uitgezette fuiken en andere net ten veroorzaken. (ADVERTENTIE) houden- Geêa mt (Van onze correspondent) KAPELLE Zaterdag 18 mei zal op de centrale Franse militaire be graafplaats in Kapelle voor de 28e keer een dodenherdenking worden g houden. De genodigden worden om half elf op de begraafplaats ver wacht. Om kwart voor elf arriveren de vele autoriteiten, die hierbij aan wezig zullen zijn. Deze autoriteiten zijn: een vertegen woordiger van koningin Juliana en prins Bernhard, de Franse ambas sadeur in Nederland, S. E. P. Siraud, de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, en ver tegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken en de com mandant van het Korps Mariniers. Verder is er nog een aantal Neder landse en Franse burgers en mili tairen uitgenodigd. Burgemeester H. G. van Suylekom van Kapelle en ds. M. Jospin, voor zitter van het comité „Le Souvenir Francais" in Nederland zullen een toespraak houden. Daarna worden enkele kransen gelegd. De Mariniers kapel, onder leiding van mejoor J. P. Laro, zal gewijde muziek spelen en na afloop defileren voor het ge meentehuis van Kapelle, waar de ge nodigden worden ontvangen. Op de graven za! de erewacht be trokken worden door een detacheme van het Korps Mariniers- (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Concentraties van vleeskeuringskringen komen er beslist. Op dit moment kan ik nog niet zeggen, wanneer, maar er z(jn aanwijzingen van het mi nisterie. De tendenz gaat in de richting van volambtelijke dien sten voor heel Zecuwsch-Vlaan- deren". Dit verklaarde burgemeester M.K. van Dijke tijdens de jongste raads vergadering van de gemeente Axel, naar aanleiding van het voorstel van b. en w. een nieuwe directeur voor de kleeskeuringskring Axel te benoe men en de keurloontarieven te ver hogen met 44 procent om een be grotingstekort van f 17,700,- weg te werken- Tegen de benoeming van een nieuwe directeur en de verho ging van de keurlonen was (zoals wij reeds hebben bericht) met klem geprotesteerd vanuit het bedrijfsle ven. Beide voorstellen werden niette min door de raad aanvaard. De heer Van Dijke maakte zijn opmerking over coneentraties na uit latingen van enkele raadsleden over werkwijze van de vleeskeuringskring Axel. De heer D. J. Oggel (Prot.-Chr.) „Ik vind, dat op korte termijn be keken dient te worden, wat we kun nen doen om de kosten van ddeze dienst te ddrukken". Hij wilde boven dien, dat de mogelijkhedden zouden worden onderzocht om de kringen Terneuzen en Axel samen te voegen ondder eenzelfde directeur. „Het zou een mooie bezuiniging zijn" meende hij, „als we deze directeur dan een soort tussensalaris zouden geven. Concentraties van vleeskeu ringskringen hebben met de gemeen telijke herindeling toch niets te ma ken? Ik geloof daarom niet, dat we op de herindeling moeten wachten". Het raadslid J. Dieleman wilde graag weten, hoe de tarieven lagen in andere gemeenten. Burgemeester Van Dijke toondde met enig cijfer materiaal duidelijk aan, dat Axel na de verhoging beslist niet de duurste normen hanteert. Het raadlid Van Luijk vroeg vervolgens hoelang de concentraties nog op zich zullen la ten wachten. „Het duurt me veel te lang", zei hij. „Ik heb bezwaar te gen die drastische verhoging van de keurlonen". De heer Van Dijke kon het opti misme over de coneentraties der vleeskeuringskringen van de raadsle den niet delen. „Ik geloof eerder", zo zei hij, „dat de kosten na de concentratie nog hoger zullen worden. Een volambte lijke dienst vraagt meer dierenart sen. Dat is een bijzondere dure aan gelegenheid. Waarom we geen direc teur voor Axel Axel en Terneuzen samen hebben genomen? We weten niet hoe de herindeling zal uitval len. Daarom geven we de voorkeur aan de benoeming van een directeur, die we met twee maanden kunnen opzeggen. Overigens hebben we nooit gemerkt, dat de directeur van Ter neuzen belangstelling zou hebben vo deze functie. We vonden het elegan ter om de heer De Haas, die al waarnemend was, te benoemen. Ik vind de gedachtengang van de heer Oggel wel vreemd. Hij vecht altijd zo voor de zelfstandigheid van de gemeente Axel. Nu is hij plotseling voor samenvoeging van de vleeskeu ring Axel en Terneuzen". De heer Van Dijke zei nog, dat het college van b. en w. niet erg onder de indruk was van de brief der vlees verwerkende bedrijven in Axel. „Vergeleken met andere diensten zijn onze verhogingen maar heel mager. Sinds 1965 zijn de tarieven niet meer herzien". De heer Oggel wilde toch graag we ten, dat in de toekomst dergelijke rigoreuze verhogingen niet meer zou den voorkomen en dat de tarieven van jaar tot jaar zouden worden be keken. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Terwijl de afdeling Noord-Brabant van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten zich inspant om 170.000 gulden bij een te krijgen voor de „dikke deur" die zij het provinciaal bestuur ca deau willen doen, zijn ook in de kringen van het Brabantse bedrijfs leven plannen gesmeed om een kostbaar geschenk aan te bieden ter verfraaiing van het nieuwe provinciehuis. Gedacht wordt aan een wandtapijt voor de ontvangstzaal die, evenals de sttaenzaal waarvoor de „dikke deur" bestemd is, ondergebracht zal worden in de laagbouw van het complex. Het wordt een kolosaal tapijt, want de provincie wil er een wand van zeven bij vierentwintig meter „geheel nage noeg geheel" mee bedekken. Op een bijeenkomst in Den Bosch is vorige week een klein comité van werkgevers gevormd dat de ge schenk-actie zal voorbereiden en voe ren. Voorzitter is ir. Frits Philips te Eindhoven. Hij wordt bijgestaan door mr. J- A. de Roy van Zuyde- wijn, voorzitter van het departement Oost-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De initiatiefnemers zijn aan tafel gebracht door de oud-commissaris van de koningin in Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Hij zei ons gis teren: „Mij is gevraagd het initia tief te nemen tot een geschenk van het hele Brabantse bedrijfsleven. Ik heb gezegd dat dit niet op mijn weg ligt, omdat ik met het bedrijfsle ven in Brabant in een uitvoerende functie niet veel te maken heb. Ik heb het balletje doorgespeeld". Het comité, waarvan drs. J. M. C. Teppema te Den Bosch secretaris is, gaat binnenkort praten met com missaris van de koningin dr. C.N. M. Kortmann en architect H. A- Maaskant. In een vergadering van de Brabantse staten op 23 april is gezegd dat het nieuwe provinciehuis een sober gebouw wordt waarin geen plaats zal zijn voor veel kunstwer ken, maar wel voor enkele monu mentale objecten. Behalve de bronzen „dikke deur" zouden dat een wandtapijt en kroon luchters zijn. In de werkgeversbij eenkomst van vorige week is over een wandtapijt gesproken, maar het staat nog niet definitief vast dat het dat ook wordt. Wel is gezegd dat men het tapijt bjj voorkeur in Ne derland zou willen laten maken. Het is nog niet bekend, hoe duur een ta pijt van die omvang zal zijn. De conservator van het Stedelijk Museum in Amsterdam zei ons gis teren dat een tapijt van pak-weg honderdvijftig vierkante meter (de wand is honderdachtenzestig vierkan te meter groot) „waarschijnlijk het grootste in Nederland" zal zijn. „Het zal wel duur worden", voegde hij eraan toe, „maar het is natuurlijk geweldig om zo iets te hebben han gen"! (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De veilingvereniging Zuid. Beveland zal, om de band met de leden te verstevigen, voorlichtings- en discussieavonden organiseren in de belangrijkste aanvoergebieden van de veiling. Tijdens deze bijeenkomsten, waar op bestuur en directie aanwezig zul len zijn, zal gesproken worden over actuele veilingzaken, zoals het fusie- vraagstuk, en over ontwikkelingen op veilinggebied. Er zal op deze avon den volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en het uiten van kritiek. De vergaderingen worden gehou den vandaag in het dorpshuis te Oudelande; vrijdag in café Verhoe ven te 's-Heerenhoek; dinsdag 14 mei in „Amicitia" te Kloetinge en woensdag 15 mei in de Stadswijn- kelder te Kortgene. Alle bijeenkomsten beginnen om 8 uur. Een en ander wordt meegedeeld in het blad voor de leden van de veilingvereniging. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Bijna tweehonderd inva liden, bejaarden en chronische zieken uit Zuid-Beveltnd zijn, op uitnodiging van de Katholieke Nationale Stich ting „De Zonnebloem", afdeling Goes, een dagje uit geweest. Het werd een fantastisch dagje uit, volgens reac ties van mensen die zijn meegeweest. „De Zonnebloem" organiseerde 2 ééndaagse boottochten, namelijk één op maandag en één op dinsdag. De tochten werden gemaakt met de „Alex van Wayenburg", die 's mor gens om 9 uur de Goese haven uit voer en daar 's avonds tussen 6 en 7 weer terugkeerde. Het werde nboot- tochten over de Oosterschelde, de kant van Tholen op. Aan het dagje uit hebben behalve individuelen ook patiënten deelgeno men uit bejaarden- en verzorgingste huizen te Goes, Lewedorp en Rilland Bath. Over de stemming aan boord was men bijzonder tevreden, evenals trou wens over het „natje" en het „droog je", waarvoor „De Zonnebloem" pri ma had gezorgd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op dinsdag 21 mei 's morgens om 9 uur zal de eer ste kamer ter behandeling van de administratieve geschillen voor ver keer en waterstaat uit Gedeputeerde Staten in het Provinciehuis, behande len het beroep, dat de heren C. San derse te Schore en M. Sinke te Ka pelle hebben ingesteld tegen het be sluit van burgemeester en wethou ders van Kapelle van 3 januari j.l. Daarbij werd aan de heer J- Meulpolder te Kapelle vergunning verleend voor het vervoer van per sonen met één huurauto. Om half tien zal worden behandeld het beroep, dat de heer W. Bek te Hoedeker.skerke heeft ingesteld tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Hoedekenskerke van 23 januari j.l. Daarbij werd afwijzend beschikt op het verzoek van de heer Bek om verlenging van de geldigheidsduur van zijn vergunning voor het vervoer van personen met een huurauto. (Van een onzer verslaggevers) DREISCHOR Het vroegere vlas sersdorp Dreischor verwacht tijdens de komende pinksterdagen een kleine invasie van sportduikers. De Neder landse vereniging voor Onderwater sport „Baracuda", heeft dit plaatsje aan de Grevelingen namelijk aange wezen als trefpunt voor het traditio nele pinksterkamp. De evenementencommissie van „Baracuda" is druk doende om on derdak voor de zwemvliesdragers te vinden. Het enige hotel van Dreischor is onlangs gesloten. Er wordt nu over gedacht, de gasten onder te brengen in het Dorpshuis, zoals ook enige jaren geleden gebeurd is. Over leg met het gemeentebestuur van Brouwershaven is gaande. Het aantal deelnemers aan het pinksterkamp loopt in de honderden, waaronder velen uit het buitenland- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Heel wat snel heidsovertreders hebben zich te ver antwoorden gehad voor de kanton rechter in Terneuzen. W. J. S. te Raamsdonksveer, die in Zaamslag te hard gereden had, zei geschrok ken te zijn van het hoge schikkings voorstel (90 gulden), waarop de offi cier van justitie, mr. T. Lebret re pliceerde: „Dat was precies de be doeling." „Maar," zei de heer S. „dit ging boven mijn begroting. Ik heb niet kunnen betalen, spijt me." De officier wilde de schrik enigszins compenseren door nu 80 gulden te vorderen en kantonrechter mr. C. van Hees was nog inschikkelijker vonniste 60 gulden. De heer J. H. M. te Hulst kreeg op het weggedeelte Kapellebrug wegens te hard rijden een bekeuring, doch twijfel aan de rechtvaardigheid hiervan had hem een situatieschets doen vervaardigen, die hij ter zitting toonde. M- stelde, dat men bij het naderen van de Bel gische douanepost te Kapellebrug als automobilist hier geheel met zijn aandacht op geconcentreerd wordt. Door het bos van borden dat hier is geplaatst, is het waarschuwings bord met het cijfer 50, dat „zich lis tig verschuilt achter de grenspaal" bijna niet te zien is. Voor deze ver dachte was de eis 60 gulden en de uitspraak 40. Van het rijtje Belgen dat voor snelheidsovertredingen terecht stond, sprak J. M. van der P. te St.-Kruis zijn verwondering uit over de z.i enorm hoge boete-eisen in zulke ge vallen. „Bij ons ls dat maar 500 franken (35 gulden)." De kanton rechter twijfelde aan de juistheid van ze bewering. Tegen Van der P. had mr. Lebret 110 gulden gevor derd, voor 86 kilometer vaart waar mee de verdachte over de Kanaal kade te Axel was gereden. De uit spraak luidde 75 boete- Koopman J. K. te Middelburg gaf toe dat hij, eveneens te Axel, te hard gereden had. Als reden gaf hij op de ziekte van zijn vrouw, waardoor hij zich haastte om thuis te komen. Hier. eis 90 en uitspraak 60 gulden. „Ik ben geen wegpiraat," zei de heer R. R. te Heemstede, maar hij had wel al enkele koeren op korte termijn boetes moeten voldoen voor te hard rijden. Ditmaal te Axel. Eis en boete in dit geval 50 gulden. E van S. te Schoten (B) kreeg een boete van 75 gulden na een eis van 90. Plaats van handeling Hulster- weg te Hontenisse; J. de B. te Vo gelwaarde bracht het er met een boete van 20 gulden af. Hekkeslui- ters waren J. A. B. te Antwerpen en L. S- M. te Mortsel (b), die bei den 25 gulden moesten betalen. Iets anders werd het met L. J. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Op 10 en 11 mei houdt het Genootschap voor de Ge schiedenis der Geneeskunde, Wiskun de en Natuurwetenschappen zijn jaar vergadering in Zierikzee. Deze verga dering is gekoppeld aan de herden king van de sterfdag (1 juli 1568) van de stadsdokter Levinus Lemnius. Deze dokter die werd geboren in 1505, genoot Europese vermaardheid door zijn boeken over de geneeskun de. Zijn bestrijding van de pestepide mieën in de zestiende eeuw werd al gemeen geroemd. In de Schutterszaal van het stadhuis zal een tentoonstel ling worden ingericht van boeken, afbeeldingen, kaarten en curiosa van Lemnius en andere beroemde artsen, die in de loop van vier eeuwen de bevolking van Schouwen hebben ge diend. De tentoonstelling zal worden geopend na een officiële ontvangst v. de congressisten door het gemeente bestuur. Voor het publiek is de expo sitie geopend van 13 t-e.m. 24 mei, behalve 's zondags. De openingsuren zijn van 1012 uur en van 1416 uur (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Eerste Ka mer voor de behandeling van de ad ministratieve geschillen op het ge bied van verkeer en waterstaat uit Gedeputeerde Staten zal op donder dag 30 mei in het Provinciehuis een aantal beroepen, ingesteld tegen be sluiten van Zeeuwse waterschappen over de heffing van geschot, behan delen. Om 9 uur komt aan de orde een beroep van de Inspecteur der Do meinen te Goes tegen het besluit van het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland. Hierop aansluitend zal worden be handeld het beroep van de Inspec teur der Domeinen tegen een be sluit van hetzelfde waterschap, waarbij werden afgewezen de be zwaren over de heffing van gescnot 1967 van de Grevelingendam. Een derde beroep heeft betrekking op een afwijzende beschikking ten aanzien van de geschotheffing van ca. 154 ha waterwingebied en 200 ha bebost recreatiegebied. Een vierde beroep van dezelfde inspecteur ten slotte betreft de afwijzing door het waterschap Schouwen-Duiveland van een bezwaarschrift inzake de geschotheffing van Schelphoek. Voor 10.20 uur op 30 mei staat op de agenda de behandeling van een beroep van de Rentmeester der Do meinen te Breda tegen h°t besluit van het dagelijks bestuur van het waterscnap De Verenigde Braak manpolders. Een beroep werd ook door de heer J. L. Wiskerke te Kloe tinge tegen de besluiten van De Ver enigde Braakmanpolders, waarbij bezwaren tegen geschotheffing van een aantal percelen in Philippine werden afgewezen. Deze zaak komt om 10.40 uur aan de orde. Om 11 uur tenslotte behandelt de kamer uit Gedeputeerde Staten het beroep van de heer Joh. Jac. Riemens te Hoek tegen het waterschapsbesluit tot afwijzing van zijn bezwaren te gen heffing van geschot van enkele percelen in de gemeente Hoek. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Als alles meezit zal een gedeelte van de nieuwe jacht haven te Bruinisse klaar zijn bij de feesten, die ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Bruinisse in juli worden georganiseerd. Bij de aanleg van de nieuwe jacht haven zal gebruik worden gemaakt van een nieuw procédé: drijvers van beton. Op sommige plaatsen zijn met dit procédé goede resultaten bereikt. Er zal ook parkeerruimte worden aangelegd. Tevens komen er sanitaire en andere voorzieningen die nodig zijn in een moderne havenaccommo- datie, H. te Sluiskil. Het kijkgeld voor de t.v. was niet op tijd betaald. H. was niet verschenen, zijn vrouw weL Mr. van Hees: „Moeder de vrouw moet er als de minister van financiën voor opkomen". De eis was 30 gulden, die mr. Van Hees, na de bezwering van mevrouw H. te hebben ver kregen, dat kijken gevolgd zou wor den door betalen, reduceerde tot de helft. (Van onze sportcorrespondent) AXEL In het „Gezellenhuis" aan de Walstraat werd feestelijk het tienjarig bestaan van de biljart vereniging P.O.P. herdacht. Tijdens deze bijeenkomst werden de prij zen uitgereikt aan de winnaar van het nederlaagtoernooi, dat ter gele genheid van het tweede lustrum werd gehouden. Van de zeventien clubs die aan dit toernooi hebben deelgenomen waren de afgevaardig den aanwezig. Tijdens dezeegelegenheid nam te vens de clubkampioen van POP, de heer J. Roose, zijn beker In ont vangst. De tweede beker voor de naar de heer S. de Feyter. De uitslag van het nederlaagtoer nooi waarvan de eerstvermelde de bezoek s zijn en de laatstgenoem de de b.v- P.O.P. luidt: 1. K.O.T. Terneuzen 424214, 2. A.B.C. Axel 370—206, 3. K.O.T. Sas van Gent 305202, 4. Lamswaarde 242—142, 5. K.O.T. Axel 248—161, 6. H-B.C. Hulst 309—234. 7. W.B.C. Walsoorden 198—132, 8. K.O.T. Phi lippine 257194, 9. De Kroon Hulst 268212, 10. Bossehoofd Roosendaal 246-220, 11 Dallinga Sluiskil 228-217, 12. D.O.S. Hoek 152 150. 13. B.V.V. Terneuzen 183—182, 14. T.M.W. Sluis 215—237. 15 Z.B.C. Zaamslag 180— 208, 16. Philips Terneuzen 154228, 17. St. Car. St.-Jansteen 178257. (Van een onzer verslaggeefsters) •s-HEER - ARENDSKERKE —Za terdag 18 mei zullen in Nieuwdorp brandweerwedstrijden voor Zuidbe- velandse korpsen worden gehouden. Deze wedstrijden zijn georganiseerd door de Vereniging van Bevelvoe renden bij de Vrijwillige Brandwe ren op de Bevelanden, in samenwer king met het Algemeen Brandweer^ wedstrijdcomité. De wedstrijden beginnen 's mid-, dags om 10 voor half 2. 's Morgens om half elf worden de jury en an dere genodigden door het gemeente bestuur van 's-Heer Arendskerke in het verenigingsgebouw van Nieuw dorp ontvangen. De prijsuitreiking vindt plaats tij dens een B.B.-bindingsavond op vrij dag 24 mei in de „Prins van Oranje" te Goes. Burgemeester D- M. Ver met van 's-Heer Arendskerke zal de prijzen aan de winnaars overhandi gen. Deze plechtigheid begint om half acht. Daarna zal het gezelschap „Gerry en Ferry" de show „Uit, goed voor u" presenteren. De avond wordt be sloten met een brandweerbal. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Een zandbak met een diameter van 50 meter op de Rucphense heide is van vrijdag 10 tot en met maandag 13 mei, de landings plaats van een twintigtal parachute springers, die daar zullen strijden om de Nederlandse kampioenschappen. Het is de tweede maai dat een derge lijke wedstrijd in Nederland plaats vindt. De wedstrijden gelden tevens als voorselectie voor de wereldkam pioenschappen, die in augustus te Oostenrijk worden gehouden. De organisatie berust bij de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. De voor bereidende werkzaamheden zijn ver richt door de sergeant Pellens van het Korps Commandotroepen in Roosen daal. De wedstrijden bestaan uit drie onderdelen: de precisiesprongen (van een hoogte van 1.000 meter); de stijl (van 2.000 meter, waarbij een aantal internationaal vastgestelde figuren in de lucht gemaakt worden) en als derde onderdeel de zogenaamde sehoepsgroep-sprongen van drie man. De wedstrijden duren iedere dag van 's ochtend zeven uur tot zonson dergang. De vliegtuigen vertrekken vanaf het vliegveld Seppe. Vrijdag, zaterdag en maandag wordt gespron gen uit Beavers,, terwijl op zondag twee Cessnars ter beschikking zijn. De resultaten van dit kampioen schap en de wedstrijden, die vorig jaar november werden gehouden, zijn bepalend voor het zes man bestaande Nederlandse team, dat afgevaardigd zal worden naar de wereldkampioen schappen. Op deze kampioenschappen heeft Nederland volgens de heer Pellens Weinig kans. „Het parachute-springen is een hier nog weinig bekende sport," zegt hij. „Momenteel zijn er vier verenigingen in Nederland aan gesloten bij de KNVVL. Er zijn ruim 200 sportspringers". De heer Pellens, die zelf niet deel neemt aan de kampioenschappen, noemt als favorieten voor de Ne derlandse tite Bert Wijnands, Tom

de Stem | 1968 | | pagina 27