Kippecouveuse maakt Yerseke tot beginnend pluimveecentrum Pall Mall Export Watersportliefhebbers Paal maakten haven bevaarbaar CHAMPIGNONS, BOLLEN EN LEGHENNEN SPUIKOM IS THANS GEREED Ir. Wellen opent „Zie Zeeland" Vijf gemeenten participeren in havenschap Terneuzen Carla Dellaert ito's gestolen vernield ogwafer wat an waar? VANDAAG MORGEN Aeei nieuws uit; stad en streek op pag. 3 - 5 IVi DE OESTER DRIE NIEUWE ZUILEN: L Rotterdam en Antwerpen Cyclus Kwaliteit Afzet Principiële wijziging Medewerking fiü ttiei f keetman (Van onze correspondent) )ES Te Goes zijn twee per. nauto's ontvreemd, terwijl van! i aan een viertal in het centrum de stad geparkeerd staande per. nauto's vernielingen hebben aan! acht. Uit de Volkswagengara» i een zwarte volkswagen perso. .uto kenteken XX 31-34 gestolen het stationsplein verdween een' mlt personenauto kenteken SG De recherche stelt een onder. in en verzoekt degenen die in! ingen omtrent de gestolen auto'! ïen verstrekken, dit te doen bij laatselijke politie. orgen, donderdag 9 mei: Hans- :t 0.02 en 12,41 uur, Terneuze! en 00.00 uur, Vlissingen 11,40 10.00 uur, Wemeldinge 0.31 M uur. ELBURG iatuur Walcheren, Molenwater' e„ ld van 918 uur. sarchicf 9.30—12 en 13.30—1730 u n-wegen in Zeeland, sshal: Kunstexpositie 20 uur sserto rosso SINGEN ivrüe Toren: 1417 uur ositie jeugdwerk, vrije expressie 'Idekwartiei' 14.30 uur Feestmiddag leren Nutsleden HILIPSLAND ïeentehuis 19.30 uur Raadsverg, 'H AARTSDIJK ïeentehuis 19.30 uur Raadsverg, ad 20 uur ambare Angélique 18 jaar HERPEN 10, 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 u secret war of Harry Frigg 14 jaar on 11.45, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur •e pour vivre 18 jaar ié 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur petit baigneur 14 jaar ens 12, 15, 18 en 21 uur ;er of the west 14 jaar jassades 12, 14.30, 16.50, 19.10 en uur In de hitte van de nacht 18 j, oy 12, 14, 16. 18, 20 en 22 uur ;a 18 jaar llin 10, 14, 16, 18, 20 en 22 uur ikenstein schiep de vrouw, 18 jaar itole 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur grens staat in brand 14 jaar IGE rt Huis: Tony Rome is gevaarlijk aar im: Geheime agenten gevraagd H la: Bloed in het gebergte 18 Jaar itool: Apizona Bill 14 jaar [KLAAS a: Het oudste beroep ter wereli aar tury: Assepoester a.l. ice De komedianten, 18 jaar Ia: Echtscheiding op z'n Ameri- ns 18 jaar r itole: De vijf oproerzaaiers 18 jaar estic: Blootvoets in het park 18 j. :a: De dag van de vissen 18 jaar ct: Een man voor de eeuwigheid jy: Alexander de gelukzalige a.l ELBURG sshal: Kunstexpositie iatuur Walcheren, Molenwater: ge ld van 918 uur. sarchief 9.30—12 en 13.30—17.30 u. Di*wegen in Zeeland. 5INGEN ïvryc Toren 14-17 uur ositie jeugdwerk, vrije expressie SERPEN icopen; Als onder vandaag. 20 uur Salomé en ballet La Pen *GE icopen: Als onder vandaag. scopen: Als onder vandaag. IKLAAS icopen: Als onder vandaag. HOUT saai 20 uur -rand Meaulnes, 14 jaar ïm 20 uur sheriff van Abilene 18 jaar isrjoLD- T;stei? O'T/MMtns, eMDEUfJG. ;v:e een <JJ en wet wil t/e (Van een onzer redacteuren) YERSEKE. De delicatessen- stad aan de Oosterschelde Yer seke, die in de koude winter van 1962—1963 als oesterstad ten on der ging, wil een pluimveecen trum worden. De heer C. Tram per, vroeger werkzaam als chauf feur bij een oester- en mossel- transportbedrijf te Yerseke, heeft, in weerwil van enorme moeilijk heden, een opfokbedrijf voor jonge leghennen gesticht. Onge- Op de agenda van de vergade ring van de raadgevende in terparlementaire Beneluxraad, vrijdag en zaterdag in Luxemburg staat onder meer de harmonisering van het havenbeleid in de Benelux een brandend heet hangijzer. Dat het de hoogste tijd is om het aan te pakken, is maandag weer eens dui delijk geworden in Middelburg. Daar heeft de Rotterdamse burge meester W. Thomassen Noord-Bra bant en vooral Zeeland opgewekt om toch alle wantrouwen ten aan zien van de Maasstad te laten varen en onvoorwaardelijk in zee te gaan met Rotterdam. Motief: de concur rentie van Antwerpen bij het aan werven van industrieën. Zeeland en Brabant hoeven naar onze mening niet afkerig van Rotterdam te zijn, maar zij hoeven zich ook niet voor het anti-Antwerpse karretje te laten spannen. Een dergelijke stel- lingname achten ook de vertegen woordigende lichamen in deze pro vincies, de staten, irreëel. Zowel in de Middelburgse als in de Bossche statenzaal is er bij herhaling op ge wezen dat deze provincies op een stoel met twee leuningen zitten, een Rotterdamse en een Antwerpse. De Rotterdamse leuning is bij de hui dige stand van zaken in de Benelux wat steviger, maar daarom hoeft de Antwerpse nog niet te worden af gezaagd. In de toekomst zou het best óók een stevige leuning kunnen worden. Het heeft geen zin blindemannetje te spelen. Antwerpen is een wereldha ven in de Delta en als vestigings plaats voor industrieën aantrekke lijk. Het besluit van Degussa zich in Antwerpen en niet ergens in Neder land te vestigen, is het zoveelste be wijs van de stelling, dat voor het be drijfsleven de vestigingsplaatsen in de Delta veelal verwisselbaar zijn. De faciliteiten van de Belgische rege ring tellen natuurlijk mee, maar het zijn niet de enige factoren die tel len. Als Antwerpen niets anders dan goedkope grond te bieden had, zou den de bedrijven Rotterdam, Ter- neuzen, Vlissingen, Bergen op Zoom of Moerdijk wel kiezen. Voor het bedrijfsleven is de Delta een eenheid, niet voor de overheid. Bur gemeester Thomassen neemt een vechthouding aan tegenover Ant werpen, maar dat is geer. oplossing. Die moet komen van een gemeen schappelijke Benelux-havenpolitiek en nergens anders van. Dat dit ge meenschappelijk beleid er nog steeds niet is en zelfs niet in zicht mag een ernstig tekortschieten van de politici in beide landen wor den genoemd. We zouden willen zeggen: de politiek holt achter de feiten aan maar helaas zij holt niet eens. Of van de beraadslagingen van de Beneluxraad in Luxemburg veel te verwachten is, is de vraag. De raad kan resoluties aannemen maar heeft geen enkele bevoegdheid, is maar een vrijblijvend praatcollege. Zolang de Benelux-samenwerking geen po litieke samenwerking is zal het wel uiterst moeilijk blijven om op het stuk van het havenbeleid één lijn te trekken. Dan moet men zijn toe vlucht nemen tot een middel als mi nister Bakker schijnt te willen ge bruiken. Naar verluidt wil hij slechts medewerking geven aan de noodza kelijke uitbreiding van de Antwerp se haven op de westelijke Schelde- oever, als de Belgen bereid zijn tot coördinatie van de vestigingsvoor waarden in beide landen Geen ele gant middel, maar misschien brengt bet een beetje schot in de zaak en dan is er toch wat gewonnen. veer 6.000 kippen van uitgelezen ras kunnen in dit rationele en gemechaniseerde bedrijf haar jeugd doorbrengen. Daarna gaan zij naar de legbedrijven, die ook in sterke mate gemechaniseerd zijn en die eveneens in de om geving van Yerseke te vinden zijn. Op vrijwel geluidloze wijze, zon der steun van overheidszijde, borg stellingsfondsen of garantieregelin gen, groeit thans op Zuid-Beveland een pluimveecentrum, dat de verge lijking met het traditionele Barne- veld glansrijk kan doorstaan. Daar mee is in Yerseke een nieuwe zuil gebouwd om toekomstige welvaart te schragen. De sterk in opkomst zijnde champignonkwekerijen vor men een andere zuil. Een zuil in opkomst is de teelt van bloembollen. Het opfokbedrijf voor leghennen is door wethouder J. Koster van Yer seke gisteren geopend. Het bedrijf heeft de naam „De Aanhouder Wint" hetgeen, naar vele spekers tijdens de hartelijke receptie getuigden, hier volledig van toepassing was. Het bedrijf van de heer Tramper is geïntegreerd in een systeem waarin een dozijn opfokbedrijven, verspreid over Noord- en Zuid-Holland en nu ook Zeeland, deel hebben. In Nieuw- Vennep, in de Haarlemmermeer, staat een enorme boerderij, geëx- ploiteert door deh eer H. Bleyen- berg, die de geïntegreerde opfokbe drijven van het één-dagsmateriaal voorziet. Deze scheiding tussen broeder en fokker is essentieel voor een revo lutie, die zich zonder veel tamtam in de legpluimveehouderij heeft vol trokken. De verschillende stadia in de cyclus die bestaat uit: bebroed ei, kuiken, jonge hen, legkip, die men tot voor kort in één bedrijf kon aantreffen, zijn daarbij van elk aar losgekoppeld. De broeder fokt geen kuikens op, de fokker heeft geen broedmachine en de houder van legkippen bemoeit zich niet met broeden of opfokken. Dit is o.m. gedaan, naar uitvoerig door deskundigen, tijdens de onof ficiële „kuikendag", die Yerseke gis teren beleefde, werd betoogd, om het ontstaan van pluimveeziekten tot een minimum te beperken en de hoogste specialisatie te bereiken in elk stadium van de cyclus. Dat re sulteert onvermijdelijk in een ef ficiënte bedrijfsvoreing, spreiding van risico en topkwaliteit van het produkt. De heer Tramper heeft met zijn opfokbedrijf als het ware een enor me couveuse gekregen. De omstan digheden binnen de opfokruimte van 58 x 13 m maken een optimale groei en gezondheid van de jonge dieren mogelijk. Per vierkante meter trip pelen gemiddeld acht hennen rond. Zij worden via een voederketting, gecommandeerd door een tijdklok van eten voorzien. Water komt via speciale goten binnen. Zij krijgen juist zoveel warmte en licht als voor hun ontwikkeling tot legkip nodig is. En er komt niemand de couveuse bin nen, die niet in de aparte ontsmet tingsruimte is geweest. De pluimveehouderij, op deze mo derne leest geschoeid, mist alle ro mantiek van naar wormpjes graven de, rond krabbelende kippen, zoals die vroeger op de boerderij te zien waren. Het is big business gewor den. De investeringen in bedrijven als dat van de heer Tramper belo pen ongeveer f 20,- per kip. Ais de leghennen het opfokbedrijf verlaten, worden zij vervoerd naar aparte leg bedrijven in de directe omgeving, waar zij ongeveer 15 maanden lang het hare doen om de consument van eieren te voorzien. Daarna maken zij plaats voor een nieuwe genera tie eierenleggers. Veel arbeid is ook hier gemechaniseerd. Een vuistregel zegt, dat voor de volledige verzor ging van 1000 kippen gemiddeld één manuur nodig is. Een bedrijf met 6000 kippen kan in 6 manuren per dag gerund worden. De opkomende pluimveeteelt in Zeeland brengt uiteraard geen pro blemen mee. De produktie-eenheden Een gedeelte van het interieur. De verwarming vindt plaats van uit de nok. die er tot dusver zijn, waren niet pre cies op elkaar afgestemd. Met het bedrijf van de heer Tram per is de in Zeeland noodzakelijke opfokcapaciteit nog niet bereikt. De ze wordt geraamd op 30.000 stuks legkippen. Voor de afzetmoeilijkhe- den vreest de heer Tramper dan ook niet, ai zeiden de deskundigen, die op de kuikendag het woord voerden wel dat het gewenst wasdat er af- name-contracten kwamen tussen het nieuwe opfokbedrijf en een aantal legbedrijven in Zeeland. Met de totstandkoming van „De Aanhouder Wint" heeft de Zeeuw se pluimveehouder een opfokbedrijf naast de deur gekregen. Dat het juist Yerseke was waar de victorie begon en dat het juist de heer Tram per mocht zijn die de spits afbeet, stemde de vele spekers tijdens de re ceptie in café-resataurant Nolet tot vreugde en tevredenheid. ledereen kan een lange sigaret maken. Maar alleen Pall Mali maakt hem béter- die maakt King Size Pall Mall Export! Met of zander filter. King Size Pall Mall Export is de sigaret met de geurige, formidabele, veel betere tabak. King Sizè Pall Mall Export-veel beterl 20 Pall Mall Export f.1.50 (Van een onzer verslaggevers) GOES De directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, heeft zich bereid verklaard om op 10 juni a.s. de jubileumtentoonstel ling van de ZLM, getiteld „Zie Zee land" te openen. De plechtigheid begint om 10 uur. Zoals reeds eerder gemeld, zal H.M. de koningin een bezoek aan de ten toonstelling brengen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Niet alleen de gemeente Terneuzen, ook de ge meenten Sas van Gent, Axel, Westdorpe en Hoek zullen, samen met r(jk en provincie, participe ren in het toekomstige haven schap Terneuzen-Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot de op richting daarvan willen deze deel nemers zo snel mogelijk komen. Daarbij zal niet gewacht worden op een eventuele herindeling van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten. Tot nu toe luidde het ministeriële standpunt, dat slechts rijk, provincie en de gemeente Terneuzen, met even tueel het gemeentebestuur van Sas van Gent als waarnemer bij de on derhandelingen, zouden deelnemen in het waterschap. De gemeenten West dorpe en Axel tekenden er van het begin af bezwaar tegen aan, dat zou der haar medeweten over de bestem ming van het grondgebied langs het kanaal zal worden beslist. Van deze zijde werd het bovendien als onjuist geoordeeld om met de vorming van een havenschap te wachten tot de herindeling een feit zou zijn. Het ministerie heeft hierop zijn stand punt principieel gewijzigd. Inmiddels wordt grote spoed gezet achter de on derhandelingen. ■mmm (Van een onzer verslaggevers) PAAL De spuikom in de jacht haven van Paal (gemeente Graauw) ie thans gereed. Dit be tekent, dat de scheepjes zes uur lang (bij gunstig getij) in en uit kunnen varen, als de haven een maal de gewenste diepte heeft. Gedurende enkele maanden reeds functioneert de doe-het-zelf spui kom. De haven heeft in de mon ding hierdoor reeds een diepte verkregen van minstens 2.30 me ter; in het midden wordt momen teel een diepte van minstens 1.30 meter gemeten. Voordien konden de jachten in het gunstigste ge val drie uur in en uit varen. Vaak ook waren ze gedwongen binnen te blijven. De leden van de watersportvereni ging „Saeftinghe" en vele sympa thisanten van Paal (ook bejaarden) hebben een bijzonder zwaar karwei achter de rug. Met man en macht is in talloze vrije uren gewerkt aan de dijk, die het water „vast" moet houden. Plannen om zelf een spui kom te maken bestonden al meer dan twet jaar. Vorig jaar augustus werden Letterlijk spijkers met kop pen geslagen. Eensgezind besloten de ruim zestig snthousiaste water sportliefhebbers (onder wie meer dan de helft Belgen) de door rijks waterstaat dwars door het haventje geplande deltadijk voorlopig maar te vergeten. Dat wil niet zeggen, dat ze de overheidsplannen niet voel den als een soort zwaard van Damo cles- Ze redeneerden optimistisch: zolang die dijk er niet is kunnen we van ons haventje toch nog ple zier hebben. Voor de kosten stonden ze geza menlijk garant. De scheepswerf Verras, bezijden de haven, was gaar ne bereid het nodige materiaal en gereedschap beschikbaar te stellen. Ook het gemeentebestuur van Graauw, bedrijven uit Hulst, Clin- ge, Nieuw-Namen, zelfs Brussel en Lokeren (B) verleenden op alle mo gelijke manieren medewerking. De dijk voor de spuikom (zie fo to) is ruim twee meter breed, 25 meter lang en twee meter diep. Ruim 100 m3 zand en klei en tien tallen zware palen zijn hierin ver werkt. Het spuigat bestaat uit een stalen buis, dooi de vereniging aan gekocht. De lier om de klep voor het gat te bedienen, werd door de leden zelf vervaardigd Met een zelfgemaakte heimachine bediend door vijf man sterk, werden de palen de bodem ingedreven. Een niet te tellen hoeveelheid zaterda gen en zondagen werd opgeofferd om het werk zo snel mogelijk klaar te krijgen. In de avonduren werd het materiaal vervaardigd. Doe het zelf, zeiden de leden van de watersportvereniging Saef tinghe. Zij voegden de daad bij het woord en maakten de haven van Paal waarvan we op de fote de dam zien bevaarbaar. Niemand bleef achter. Vastbera den en geestdriftig werd gewerkt. De haven biedt een ligplaats aan on geveer tachtig scheepjes. Vlak na de oorlog werd het haventje nog volop benut door de vissers. Langza merhand werd dat minder De visser scheepjes verdwenen geleidelijk. Na 1953 werd aan de haven niets meer gedaan, zodat het steeds moeilijker was in en uit te varen. Voor het sinds die tijd toegeno men aantal watersportliefhebbers was dit een doorn in het oog. Een dreigend plan vorr aanleg van een deltadijk kon hen evenwel niet weer houden om zelf de nodige voorzie ningen te treffen Allen de afwer king moet nog volgen: een verhard wandelpad op de dijk van de spui kom en inde haven enige vloeipalen. Het is begrijpelijk, dat de leden van de watersportvereniging „Saeftinghe op het ogenblik rondlopen met feest- plannen. „IK wil eigenlijk politieagente worden maar ik ben te klein", zegt de altijd lachende Carla Dellaert van 17 uit IJzendijke. Ze werkt sinds 15 okto ber 1967 (die datum geeft ze exact op) in het Julianaziekenhuis in Ter neuzen. „Op het ogenblik zit ik op de fysio-therapie, maar ik heb al overal gezeten. Ik vind het wel fijn werk. De leut moet je natuurlijk zelf maken, maar ik wil nu eenmaal po litieagente worden. Dat vind ik pas stik leuk". WIELRENNEN vindt ze ook „stik leuk". In haar vrije tijd kun je Carla tegenkomen op een racefiets. „Ik ging altijd al naar alle coursen in de buurt en ik heb altijd gere een fiets willen hebben. Maar m'n vader vond het niks voor een meisje. M'n moeder vond het wel leuk. Ja, niet dat ze het toejuichte. En nu heb ik er toch een gekregen. Er zijn in Nederland wel niet zoveel meisjes, die aan coursen deelnemen, maar toch altijd nog een zestig. Zoals die drie zusjes Hage aan de overkant" (In Midden-Zeeland). .IK ga hele enden trainen. Naar Gent bijvoorbeeld. Ik rij natuurlijk niet de hele tijd op z'n hardst, want 't is toch ook wel een beetje gewoon fiet sen. Je ziet een leuk paadje en je denkt: daar rij ik 'ns in. Een van m'n broers heeft drie jaar geleden een racefiets gehad, maar die bromt tegenwoordig liever. Ik nam z'n fiets wel 'ns stiekem mee. Ik vind, dat als je aan sport doet, dan leer je mensen kennen. Je gaat naar een course en je ziet telkens dezelfde mensen. De eer ste keer zeg je niks, maar de tweede keer maal je een praatje. Dat vind ik trouwens ook fijn van het ziekenhuis: je leert allerlei mensen kennen". „IK zit ook in de drumband van IJzen dijke. Ik ben hoornblazer en af en toe tambour maitre. Stik leuk. Alle meisjes hebben pas een nieuwe jurk gekregen. Het zijn in hoofdzaak meis jes, twintig geloof ik en zes jongens nog maar, terwijl het met jongens begonnen is. Van de winter ben ik nog leidster geweest van de instuif. Dat was voor jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar. Ze doen allerlei spelen en je kunt ook lezen. Er is een win keltje. Daar stond ik graag in. Nee, zomers is er geen instuif. Ach, dan gaan ze zwemmen en buiten spelen". „MAAR m'n ideaal is: politieagente. Rot, he, dat ik nou net twee centi meter te klein ben: 1.63 meter. Ik heb ulo, dus wat dat betreft geen moei lijkheden. Maar er zijn, geloof ik, veel meisjes die het willen worden. In de drie grote steden kunnen ze nog ge noeg agenten gebruiken, maar voor Rotterdam én Den Haag was ik te klein en voor Amsterdam te jong. Ik heb het eigenlijk altijd al willen worden. Bij de kinderpolitie bijvoor beeld of het verkeer regelen en ver- keersles geven op schoolEr zijn heel wat dingen die Carla „stik leuk" vindt, maar werken als politieagente is veel meer. „Dat is hardstikke leuk". (ADVERTENTIE) TRIOMF VAN DE EENVOUD Wat is zó flatteus en toch gedistingeerd als een snoer met glanzende parels? Een sieraad dat door zijn klassieke eenvoud en bijna schuchtere schoonheid aan elk toiletje een chic, modieus accent geeft snoer cultivé parels vanaf 80.- edelsteenkundige f.g.a. diamant expert g.U. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam

de Stem | 1968 | | pagina 3