lil 15.000 man vonden werk in april Enig optimisme over kansen van Yanden Boeynants MINI-MARY ZWICHT VOOR MAXI 00K SITUATIE OP DUITSE ARBEIDSMARKT BETER Nog enkele incidenten in Parijs MASSALE BETOGING VAN STUDENTEN ZONDER GEWELD Man vermist uit Yerseke Bouwvakkers in België aan het werk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. - Meer dan 15.000 mannen hebben in april werk gevonden. Aan het einde van de maand waren nog 61.600 mannen werk loos. Nieuwe haring dit jaar iets duurder, maar zonder haringworm Gesprek tussen progressieven en conservatieven in r.-k. kerk GROOTST DUITSLAND Opkla laringen Ordedienst Totopot door vergissing Vragen over Degussa - jflagbla» Pc „ZONDER ILLUSIES" MEI FORMATIE REGONNEN Socialisten Staking opgeheven A.B.N. komt met vakantielening 1089 JAARGANG No. 25808 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hoofegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Ma 3 W O E N S D AG 8 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. WERKLOOSHEID GEDAALD Dit aantal, 2,1 procent van de beroepsbevolking, ligt zelfs lager dan vorig jaar, toen de maand mei begon met 64.400 werklozen. Eind mei zochten nog 76.900 mannen naar werk. De daling bedroeg derhalve 20 procent. Een gunstige tendens viel ook bij de vakfitures te bespeuren. Er was eind april werk oorhanden voor 42.700 man. Dit is acht procent hoger dan eind maart. Vorig jaar op dezelfde tijd was er nog werk voor 41.900 mannen. Uit deze cijfers valt voorzichtig te concluderen, dat de conjunctuur in Neder land nu definitief aan het herstellen is. Van de afhankelijke vrouwelijke beroepsbevolking in Nederland wa ren er 6600 aangewezen op de werk loosheidsvoorzieningen. Hier stonden evenwel 23.400 vacatures tegenover. Een sterke verbetering deed zich voor in de categorie tussen veertien en achttien jaar. Vorig jaar zocht nog 2.4 procent van hen naar een baantje. Nu was dit percentage 1.8. Relatief staat Limburg er nog steeds het slechtst voor met veruit het hoogste werkloosheidspercentage: 5.1 procent. Dit hield in, dat 11.223 geen werk hadden. Ook Drente (4.3 procent) en Groningen (4.0) staken nogal ongunstig af tegen het landelij ke gemiddelde van 2.1 procent werk lozen. In alle provincies kon een min of meer flinke daling van de werkloos heid worden geconstateerd. De ver betering was het grootste in Drente, waar 2 procent werk vond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hollandse nieuwe, die dit jaar vermoede lijk omstreeks 1 juni voor het eerst zal worden verkocht, be vat absoluut geen levende ha ringworm. Dit is het resultaat van de onlangs door het pro- duktschap van vis en visproduk- ten uitgevaardigde haringveror dening, waardoor de haring of tien dagen in het zout moet heb ben gelegen of gedurende 24 uur bij een temperatuur van 20 gra den onder nul moet zijn ingevro ren. Wetenschapsmensen hebben vastgesteld dat indien aan deze voorwaarden wordt voldaan de haringworm beslist geen gevaar kan opleveren voor de gezond heid. Deze maatregelen, op de handhaving waarvan een strenge controle zal worden uitgeoefend, werken echter kostenverhogend, zodat de haring iets duurder zal zijn dan vroeger. De voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dijk, verwacht dat de haring ongeveer 45 cent zal gaan kos ten. (Van onze correspondent) UTRECHT Naar wij vernemen Ml op 20 mei a.s. in het A.C. de Bruyn-instituut te Doorn de eerste tujeenkomst plaatsvinden van een reeks, welke ten doel heeft de vrede in de r.-k. kerk hier te lande te her stellen. De uitnodigingen worden namens net episcopaat verstuurd door dr. W. Goddijn, secretaris van het Pasto raal concilie van de Nederlandse kerkprovincie. Men rekent op een deelname van -0 tot 30 personen. Van „traditionele" kant zouden o.m. zijn uitgenodigd: prof. dr. J. v. d. Ploeg o.p. (hoogle raar Nijmegen), prof. dr. Zacharias o.f.m cap. (hoogleraar Nijmegen), dr. P. den Ottolander en J. Asberg (van de groep rond het blad „Con frontatie"). Van „progressieve" zijde zouden o.m. zijn aangezocht: prof. dr. b- Schillebeeckx o.p. (hoogleraar Nij megen), prof. dr. F. Haarsma (hoog leraar Nijmegen), prof. dr. J. Tans (hoogleraar Groningen) en prof. dr il. Ruijgers (oud-hoogleraar Nijme gen en thans vicaris-generaal bisdom Breda). Van de kant van minstens enkele der „behoudenden" zou de bereidheid om aan een dergelijke samenkomst dool te nemen, afhankelijk zijn ge steld van een aantal voorwaarden, waarover nog een gesprek gaande is. In Noord-Brabant bleef de werk loosheid het grootst in absolute zin, maar er trad een vooruitgang op in vergelijking tot het landelijke beeld. Meer dan 3000 man vonden in april werk, waardoor het aantal werklozen daalde tot 12.003. Een maand eerder waren het er nog 15.018. Hierdoor daalde het werkloosheidspercentage van 3.8 naar 3.0. Dit is een half pro cent lager dan eind april vorig jaar. Vooruitgang ook op het terrein van de vacatures: er was werk beschik baar voor 5611 mannen (1.4 procent). Vorig jaar was er vraag naar slechts 3916 mannen. Ook in Friesland en Limburg steeg het aantal vacatures sterk; relatief bleef de situatie in deze provincie en in Drente echter het meest ongun stig. Meer dan 20 procent van alle werkloze mannen wilde, een baan in de bouw, terwijl in Noord-Brabant en in Overijssel dit percentage zelfs 35 procent was. Voor de eerste maal in 17 maanden zijn er meer vacatures dan werk lozen. De vacatures namen, in april toe met 31.700 tot 443.300 terwijl de werkloosheid daalde met 129.000 tot 330.800. De werkgelegenheid voor vrouwen is beter dan die voor mannen. Er zijn 220.200 vacatures voor 232.200 man nen <en 223.100 vacatures voor 98.600 vrouwen sedert 30 april. De werkloosheid daalde in april van 2.2 tot 1.6%. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond. Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde tempe ratuur. Zon onder 20.18 en op 4.56 uur; maan op 14.50 en onder 03.31 uur (Van onze correspondent). YERSEKE. De gebroeders Hoog straten, aan boord van de Yerseke 46, bemerkten dinsdagmorgen om zes uur, dat hun 47-jarige broer Willem niet aan boord was. Het schip lag met de gehele Zeeuwse mosselvloot in de haven van Den Oever om met het vissen van mosselzaad op de wad den te beginnen. Maandagavond was Willem Hoogstraten nog even de wal opgegaan. Vermoedelijk is hij op de terugweg te water geraakt. Men heeft in de haven gedregd, maar tot dusver zonder resultaat. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Tot gisteravond half tien hing over Parijs een grote onzekerheid of het opnieuw tot botsingen zou komen tussen studen ten en politie. De waarschijnlijkheid was groot dat de gevechten zich ditmaal niet zouden herhalen. Niet alleen achter de schermen maar ook midden op straat werd druk onderhandeld tussen autori teiten en studentenleiders. Eenzelfde meeting als maandag avond herhaalde zich dinsdagavond om half zeven op het grote plein Denfer Rocherau. De meeting duur de maar kort. Er werden een paar redevoeringen afgestoken en men hoorde spreek koren de bekende leuzen roepen: „Weg met de onderdrukking", „be vrijdt onze gevangen kameraden", „de Sorbonne voor de studenten", „arbeiders en studenten gezamenlijk de straat op", enzovoort. Daarna trok de kop van de stoet in de richting van de Boulevard Saint-Michel, die door de politie volkomen was afge zet. Over de boulevard reden maar zeer weinig auto's. Iedereen meed deze gevaarlijke plaats. Men zag er zelfs geen auto's geparkeerd, ook niet in de zijstraten. LYMINGTON (Reuter) Vier vuilnismannen uit de Engeise stad Lymington zijn 370.000 gulden rij kei- geworden doordat een van hen een vergissing had gemaakt. „We nemen altijd dezelfde getallen voor de voet baltoto, 15. Maar deze week vergiste ik me en vulde ik 17 in", vertelde William Zebedee. Onderweg naar Boulevard Saint- Michel is op straat onderhandeld tussen de prefect van politie en de studentenleiders. De prefect bleef op zijn standpunt staan dat het Quartier Latin voor de betoging strikt verboden was. Hij raadde de studentenleiders aan niet met vuur te spelen en door andere straten en boulevards van Parijs te trekken, wat hij niet zou verbieden. Niettemin liep de stoet door naar Montparnasse, in de richting van Boulevard Saint-Michel, geëscorteerd door een voortreffelijke eigen orde dienst, die ieder contact tussen stu denten en politie vermeed. Later belandden de betogers met rode vlaggen op het grote plein van de Invalides. De betogers waren toen aangegroeid tot een massa van naar schatting 25.000. Op dat ogenblik sloeg de kop de richting in van de Concorde. Afgezien van een paar onbetekenende botsingen tussen po litie en verdwaalde studententroepen werd de orde nog niet verstoord. Alle zijstraten van de Champs Ely- sées waren door de politie herme tisch afgezet. Bij het Rond Point,, waar de Figaro is gevestigd, dreig den enkele incidenten die door de eigen ordedienst van de studenten nnmiddelijk werden onderdrukt. Men beperkte er zich tot scheldpartijen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid T. H. Joekes (VVD) heeft de minister van Economische Zaken gevraagd, of het juist is dat het Degussa-concern onderhandelingen heeft gevoerd over de vestiging van een groot bedrijf in Nederland. Hij heeft bovendien gevraagd waar om Degussa uiteindelijk naar Antwerpen is gegaan. Sf Gisteravond is het in de Franse hoofdstad vrij rustig gebleven. Ret kwam slechts enkele keren tot ge vechten met de politie. Hier gooit een student een steen naar een po litiebus. Op 26 mei wordt een aantal verbeteringen aangebracht in het treinverkeer in Zeeland en Brabant. Pagina 5. Wel of niet radio-actief, dat was gisteren de kwestie met een door een Friendship verloren neuskegel. Pagina 9. Het ziet er nog steeds niet naar uit, dat de kloof tussen enerzijds het CNV en anderzijds het NVV en het NKV smaller zal worden. Pagina's 7 en 9. Terwijl de voetballiefhebbers in Middelburg blijven juichen, wordt de situatie in Hulst steeds triester. Pagina 13. „Hersengymnastiek", vermoede lijk het oudste Nederlandse ra dioprogramma, is nu dertig jaar in de ether. Pagina 11. De winkelier moet zelf kunnen beslissen, wanneer hij zijn win kel open wil hebben, vindt het Ministerie van Economische Zaken. Pagina 15. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. Afgetreden eerste minister Paul vanden Boeynants (49), door koning Boudewijn belast met de vorming van een regering is „zonder veel genoegen, zonder veel illusies, maar vastberaden en zonder rekening te houden met zijn eigen politieke toekomst" zijn formatiewerkzaamheden begonnen. Binnen de 48 uur zou hij aan de drie traditionele partijen Christerlijke Volkspartij, Socialisten en Liberalen adviezen en duidelijke voorstellen voorleggen om de modernisering van de staatsinstellingen en over de rege ling Vlaams-Waalse verhoudingen. Vanden Boeynants is er van over tuigd, dat een regering van de drie traditionele partijen „de beste, zo niet de enige formule is" om zp snel en zo grondig mogelijk de bestaande pro blemen op te lossen. Hij heeft zich zelf echter geen enkele voorafgaan de voorwaarde gesteld en geen en kele formule bij voorbaat uitgesloten. De formateur, die zelf tot de Chris telijke Volkspartij behoort, wenst vooralsnog met de drie traditionele partijen te spreken. Hij is, evenals zijn partij, van oordeel dat een na tionaal akkoord over de verhouding tussen de taalgemeenschappen en over de staatsinstellingen noodzake lijk is om een sterke regering aan het werk te kunnen zetten. Bij het doen van voorstellen zal de formateur, zo verklaarde hij tij dens een persconferentie, uitgtian van een aantal principes, zoals: het behoud van de nationale eenheid, het vergroten van de doeltreffend heid van de centrale machten, de er kenning van de twee grote culturele gemeenschappen en een recht op in spraak bij het oplossen van de pro blemen. Bovendien van het beginsel, dat voor Brussel een democratisch be stuur door de Brusselaars zelf uitge oefend gewaarborgd moet zijn en dat Brussel over de middelen moet kun- VANDEN BOEYNANTS nen beschikken om. zijn opdracht als nationale en internationale hoofdstad te kunnen vervullen. De formateur wil verder decentra lisatie en deconcentratie naar de pro vincie doorvoeren en een economisch streekbeleid verwezenlijken dat ef ficiënt, selectief en meer gedecentra. liseerd is. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL De staking van 260.000 Belgische bouwvakkers wordt van. daag opgeheven. Ze heeft drie weken geduurd. Werkgevers en werknemers bereikten dinsdagavond o.I.v. een rijksbemiddelaar een akkoord over de herziening van de c.a.o. Over de Inhoud van het akkoord werd naar bulten nog niets bekendgemaakt, maar de vakbondsafgevaardigden lie ten vroeg in de avond het stakings parool al intrekken. De staking was juist op een mo ment gekomen waarop de nadelige gevolgen zich niet langer tot de di recte bouwsector alleen zouden heb ben beperkt. Steeds meer steenfabrie ken moesten de poort sluiten bij ge brek aan afnemers. In het West- vlaamse land waren al 1500 werk nemers van de steenbakkerijen tijde lijk zonder werk geraakt. Nu Vanden Boeynants, de meest succesvolle C.V.P.-politicus van het ogenblik, op het tapijt gekomen is valt er een lichte doorbraak van een optimistische stemming in politieke kringen waar te nemen. Bijzonder veel zal afhangen van de houding van de socialisten, die zichzelf door het mislukken van de formatiepo ging Collard in een uiterst hachelij ke positie gemanoeuvreerd hebben. De vraag is of de socialisten onder leiding van Vanden Boeynants wel met de liberalen willen praten. Tij dens de formatie-Collard hebben z(j stelselmatig geweigerd aan deze wens van de C.V.P. gehoor te geven. Bo vendien is er nog de uitspraak van de socialistische ondervoorzitter Jos van Eynde: Wel met de C.V.P. in een. regering, maar niet onder Vanden Boeynants. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat de socialisten in ieder ge val zullen blijven weigeren aan een drie-partijen-regering mee te wer ken. Dan zou er niets anders over schieten dan een herstel van de christeljjk-liberale coalitie die tot 7 februari 'de datum waarop Vanden Boeynants en zijn ploeg struikelden over de kwestie-Leuven met wis selend succes aan de macht was. (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland komt met vakantie- leningen. De leningen worden ver strekt aan particulieren van 21-60 Jaar in bedragen van 500 tot 2500 gulden. Een vakantielening moet in maximaal twaalf maandelijkse ter mijnen worden terugbetaald. Borg of andere zekerheden zijn niet nodig. De ABN wil met de mogelijkheid van vakantieleningen het reizen in bin nen- en buitenland verder stimule ren. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Eindelijk is het ge beurd. Mary Quant, die de minirok creëerde heeft gecapituleerd voor de maxirok. Ongeveer de helft van de kleding in haar nieuwe herfst- en winter collectie komt onder de knie. En sommige creaties hebben de echte „Gibson Girl Look". Mary Quant heeft nog steeds een paar zeer korte rokken en broek rokken. Maar in een aantekening voor de kopers zegt ze, dat die ze ven en een halve centimeter langer dan ze getoond worden, zullen wor den afgeleverd. En met zoom! De andere Britse ontwerpers had den de maxirok al verleden jaar getoond. Mary Quant echter vond toen, dat de minirok moest blijven. Tijdens haar recente bezoek aan Nederland gaf zij als haar toe- komstmodevisie dat maxi en mini naast elkaar gedragen zlullen wor gen. „Dinsdag maxi, woensdag mi ni". De rokken van Mary Quant ko men tot een aantal centimeters on der de knie. Enkele zijn recht, en kele gerend. Bij verscheidene maxl- rokken horen broekspijpjes van ge plooide kant, die net onder de zoom uitpiepen. Ze introduceert ook een zoet-ro- mantisch tintje door de „Juliette"- mouwen met twee poffen onder de elleboog en een nieuwe mouw met en prof boven aan de schouder.

de Stem | 1968 | | pagina 1