Vakcentrales doen felle aanval op prof. Zijlstra Voor sportieve aktieve mensen Russische houding tegenover Praag niet verbeterd? li j Weer man met nieuw hart in Houston „LANG LEVE DE PRINSES Geert vil ie een stil kaas* nit het vuistfe Nieuw panorama op Amsterdam MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM Overtrokken Economie pessimisme is gaat weer naar ook fout evenwicht ESMANN Zwaardere straf geëist tegen senator Boetes Melkhandel ontevreden BINNENHOF Nieuwe stem uit oud verleden Prijspeil DRS. BOGAARDT GENOEMD ALS BURGEMEESTER VAN DEN HAAG Spaarloon Nigeria en Biafra begonnen met vredesgesprek PROF. FORTMANN OVERLEDEN ROND Notitiei „LE MONDE" MELDT INVASIEPLAN SLECHT Zeven jongeren in arrest voor drugs 11 Iêk HET 10 Modieus goudkleurig collier met parels en glas kralen in de nieuwste voor jaarsgeuren. Schakelketting van eloxaal. Trés la model 4.95 Klassieke doublé sieraden voor moeders met smaak I Modieuze garnering. Boogcollier 19.50 Hanger met parel 12.50 Schakelarmband 13.50 Slavenarmband 13.50 Praktische handy-hangor voor het opbergen van sjaals, handschoenen, breiwol, lektuur enz. Het fleurig bedrukte katoen heeft een voering met satijnglans. Diverse dessins. 6.95 Ruime broodtrommel van hoogglans gepolijst roestvrij staal. Handig schuif- model waarin maar liefst drie hele broden passen. Biezonder fraaie uitvoering. 22.50 Handige set schalen 4 verschillende maten. Sluiten volkomen lucht- en vochtdicht af en kunnen dus zeer aoed als koelkastschafen worden gebruikt. Keuze uit diverse pittige kleuren. Inhoud resp. 1/a I, I, 1 I en 2 I. 2.50 Uw wapenhui* DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 MEI 1968 tl prof. zijlstsa (Van onze redactie buitenland) HOUSTON—LONDEN Binnen drie dagen hebben de artsen van het episcopale St.-Lucasziekenhuis in Houston, Texas, 'n tweede harttrans plantatie verricht. Na een operatie van 42 minuten klopte het hart van de 15-jarige William J. Brannon die bij een verkeersongeluk om het leven kwam, spontaan in het lichaam van de 48-jarige verkoper James B. Cobb. Het was de eerste keer dat een in geplant hart niet met een gangma ker tot kloppen behoefde te worden aangezet. Een nier van de hartdo- nor Brannon werd overgeplant in het lichaam van de 41-jarige Wil liam C. Kaisir. De in hetzelfde zie kenhuis geopereerde 47-jarige Eve rett C. Thomas maakt het goed en gebruikte gisteren thee met citroen. Zoals in sommige edities nog ge meld is de achtste harttransplanta tiepatiënt Joseph Rizor zondagnacht overleden, omdat zijn longen niet goed functioneerden. De longen wa ren beschadigd in de jaren dat zijn eigen hart zich had vergroot. De eerste Britse man met een nieuw hart, Frederick West, kijkt door de plastic gordijnen van zijn bacterievrije kamei al naar de tv en leest boeken over autoraces, na dat de pagina's één voor één zijn ge steriliseerd. Hij sprak gisteren op nieuw met zijn vrouw. Een van de verpleegsters voerde hem soep met een lepel- Intussen is in Engeland de discussie opgelaaid over trans plantaties. De presbyteriaanse kerk van Schotland heeft een rapport uit gebracht waarin werd gepleit voor het principe van de heiligheid van het menselijk leven. „Zodra men een hart erg nodig heeft, zou er het gevaar ontstaan dat pogingen tot ge nezing van de donor te spoedig wor den opgegeven". Een lagerhuislid heeft verklaard vragen te zullen stellen over een wettelijke vaststel ling van het moment van de dood. UTRECHT (ANP). - Het Nederlands Katholiek Vakver bond en het Christelijk Nationale Vakverbond delen geen van beide», het pessimisme dat de president van de Nederlandse bank, prof. dr. J. Zijlstra, in zijn jongste bankverslag heeft ge uit. De twee vakcentrales schrijven in hun bladen dat Neder land niet bang hoeft te zijn voor de „Engelse ziekte", maar dat onze nationale economie in tegendeel juist weer de goede kant uit koerst. Beide vakcentrales sommen een aantal factoren op die dit standpunt ondersteunende internationale concurrentiepositie van Nederland is in 1967 duidelijk verbeterd, de Nederlandse uitvoer stijgt sneller dan de wereldinvoer en het tempo van de loonsverhogingen is afge zwakt, terwijl de produktiviteit is gestegen. AMSTERDAM (ANP) Tegen het 44-jarige Eerste-Kamerlid voor de ESP, de heer Otto M. Boetes uit Heiloo, heeft de procureur-generaal gisteren in hoger beroep wegens het opzettelijk bevorderen van desertie een gevangenisstraf geëist van twee weken voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en een boete van f 500 subsidair 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal, mr. G. H. van Dijken, achtte de boete van f 300,- die de rechtbank in Alkmaar ae senator in eerste instantie had opgelegd, te licht. Hij zei niet de in druk te hebben gekregen dat de heer Boetes inziet dat hij fout is ge weest, maar in een voorkomende ge legenheid weer zo zou handelen. In april vorig jaar had de heer Boetes e toen al enige maanden van zijn onderdeel gedeserteerde militair Rene B. in zijn huis in Heiloo op genomen. Zowel de president van het hof, mr. ert, als de procureur-gene raal zeiden niet te begrijpen waar om de heer Boetes, die juist als ka merlid toegang heeft tot de instan- a?jgeen an4ere wegen had bewan deld om de jongeman te helpen- De president bracht naar voren dat de senator zich tot de militair genees kundige dienst of de militair psy chische dienst had kunnen wenden. V.e "ee^ Boetes had in deze laatste ïenst destijds weinig vertrouwen, «ij had zich ook nog om advies ge wend tot iemand m Den Haag, die dienstwei^aaS V°°r Het C.N.V. merkt in dit verband op, dat de industriële produktie in Nederland vorig jaar met vier pro cent steeg terwijl ze in Engeland met 1 procent daalde. Het N.K.V. onderstreept, dat de af stand tussen de loon- en produktivi- teitslijn in ons land smaller is ge worden. De vakcentrales zijn van me ning, dat de Nederlandse economie zich weer in de richting van een evenwicht beweegt. Het N.K.V. voegt hieraan toe, dat evenals ongefundeerd optimisme ook overtrokken pessimisme gemakkelijk tot onjuiste beleidsmaatregelen kan leiden. Het acht het gevaar niet denkbeeldig dat een te forse druk op de bestedingen in de huidige conjunc tuurfase verkeerd uitpakt, hetgeen dan vooral in de werkloosheidscijfers zichtbaar zou worden. Prol. Zijlstra is van oordeel, dat de werkloosheid vanzelf wel zal dalen als in de loonsfeer wat meer rust be tracht wordt. Hij vergeet daarbij vol gens het N.K.V., dat de lonen zeer nauw gekoppeld zijn aan de beweging van het prijspeil en dat de overheid daarom, als men de lonen wil mati gen, het prijspeil beter in de hand moet houden of geen maatregelen moet treffen, die de prijzen omhoog stuwen. In de tweede plaats staat prof. Zijlstra naar de mening van het N.K.V. te weinig stil bij het overwe gend strukturele karakter van de werkloosheid waaraan heel andere factoren debet zijn dan de loonont wikkeling: de struktuurwerkloosheid in de randprovincies zal door de be perking der lonen niet verdwijnen. Het N.K.V. vindt het bijzonder jam mer, dat een zo gezaghebbend man ais de president van de Nederland- sche Bank zo weinig waardevolle ge dachten te bieden heeft om de werk loosheid te bestrijden. Bij voorkeur aldus het verbond bestrijken zijn analyses een ander terrein dan de werkgelegenheid. „Uiteraard is dat een gevolg van zijn functie en wellicht ook van zijn be langstelling, maar men had toch op zijn minst mogen verwachten dat prof. Zijlstra een eventuele vernieu wing van de kredietbeperking mede had gezien in het licht van de daar mee verbonden negatieve effekten voor de werkgelegenheid". Ook het C.N.V. vreest, dat de af remming van de bestedingen de werk gelegenheid zal verslechteren, ter wijl tevens het gevaar bestaat, dat een te sterk afremmen van de beste dingen ons kostenpeil op een te laag niveau zal drukken, waardoor de basis wordt gelegd voor een toekom stige overbesteding door een sterke buitenlandse vraag. onder meer afgewezen op grond van het feit dat spaarloon gepaard gaat met spaardwang, aldus het verbond, maar deze dwang om te sparen lijkt ons zolang tenminste het systeem van vermogensaanwasdeling nog niet is ingevoerd rechtvaardiger dan de in het evenwichtsherstel ingebouwde dwang, te sparen voor een ander door middel van vergroting der winst quota. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De kansen voor drs. A. Th. Bogaardt uit Rijswijk om benoemd te worden tot burgemeester van Den Haag zijn de laatste dagen, naar verluidt, sterk toegenomen. Als zijn opvolger voor Rijswijk komt mr. P. Aalberse, oud-voorzitter van de K.V.P. het meest in aanmer king. Het enige bezwaar voor drs. Bogaardt zou alleen nog zijn leeftijd kunnen zijn. Hij wordt dit jaar 59 jaar en zou zijn Haagse functie dan nog zes jaar kunnen vervullen. Bij de overwegingen voor een benoe ming van de K.V.P.'er Bogaardt schijnt mede het feit een rol te spe len, dat de liberale wethouder mr. A. J. Dankelman de belangrijke porte feuilles van openbare werken, ver keer en sportzaken beheert. Een li berale burgemeester, bijvoorbeeld mr. E. Toxopeus, zou daardoor een te sterk V.V.D.-accent aan het college van b. en w. geven, iets waarvoor de gemeenteraad in totaal niet veel schijnt te voelen. Het C.N.V. stelt, dat Nederland dank zij de groei naar een even- wichtssituatie meer kan permitteren op het gebied van de werkgelegen heid. De werkloosheid zal effektiever moeten worden bestreden, zelfs al zou daardoor de evenwichtsbeweging van sommige andere factoren, zoals de betalingsbalans, iets worden ver traagd, aldus het C.N.V., dat pleit voor meer gerichte maatregelen tegen de strukturele werkloosheid. Tenslotte stelt het C.N.V., dat moet worden getracht, de besparingen op te voeren. De spaarloongedachte is LONDEN. (Reuter). Afgevaar digden van de Nigeriaanse federale regering en van het afgescheiden Biafra zijn gisteren in Londen inlei dende besprekingen begonnen over de vaststelling van een plaats van sa menkomst voor een topconferentie over een wapenstilstandsregeling en een vredesregeling. Nigeria vindt dat de beoogde vre desconferentie in het Longense secre tariaat-generaal voor gemenebestza ken dan wel in Addis Abeba, de zetel van de organisatie voor Afrikaanse eenheid moet worden gehouden. Bia fra wil van geen van beide plaatsen weten en heeft de Senegalese hoofd stad Dakar of de plaats Aroesja in Tanzania voorgesteld. DEN HAAG (A.N.P.J De melk- detailhandel en de consumptiemelk- Industrie zijn niet tevreden met hun aandeel van resp. 0,4 cent en 0,2 cent in de verhoging van de consumptie- melkprijs met 2 cent, die gisteren is ingegaan. De verhoging staat volgens hun samenwerkingsorgaan, de alge mene vereniging voor melkvoorzie- ning, in geen enkele verhouding tot de aangetoonde kostenstijgingen. (ADVERTENTIE) 99 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. (KNP). Vrijdag avond is in Utrecht na een operatie overleden prof. dr. H. J. H. M. Fort- mann Hij was tot de concentraties van de groot-seminaries president van het groot-seminarie Rijsenburg, een be faamd theoloog en in alle kringen be kend om zijn evenwichtigheid. Hij is 64 jaar geworden. Hij zal woensdag begraven worden vanuit de Utrechtse H. Hartparochie. De afgelopen maanden kwam hij in de publiciteit als gesprekspartner voor de Romeinse theologen over de Nederlandse katechismus. r (Van onze redactie buitenland) PRAAG Ondanks de diplomatieke woorden, die de Russische president Nikolai V. Podgorny gisteren heeft geuit („Succes met uw strijd tegen het stalinisme") na het bezoek van de Tsjechische partijleider Alexander Dubcek, is men in Praag niet optimistisch over de houding van de Russen tegenover de democratisering in Ts j echosl owakij e. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken dr. Jiri Hajek is na de terugkeec van Dubcek in Praag (waar hij onmiddellijk het presidium bij een heeft geroepen) naar Moskou vertrokken, waarschijnlijk om de mil dere houding tegenover West-Duits- land en Israël te verdedigen. Hoe slecht de verhoudingen tussen Rusland en Tsjechosiowakije op het ogenblik zijn, blijkt uit het communi qué van de gezamenlijke besprekin gen in Moskou waaruit geen over eenstemming valt te destilleren. Dat zou ook kunnen blijken uit het bericht van het Franse opinieblad Le Monde, dat Rusland klaar staat om Tsjechosiowakije binnen te vallen, als de „stalinisten" daarom vragen, en Bulgarije heeft gepolst om mee te doen. Rusland zou Tsjechosiowakije tij dens de besprekingen in Moskou heb ben gewaagd de democratisering af te remmen en geen buitengewoon congres (waar vijf Tsjechische orga nisaties om hebben gevraagd oin de stalinisten definitief uit de partij te stoten) te houden. Het is nog niet bekend of Alexan der Dubcek in Moskou 3,6 miljard gu'den heeft kunnen lenen, nodig voor industriële investeringen. Het hoofd van de r.-k.-kerk in Tsjechosiowakije, bisschop Frantisek Tomasek, heeft in Rome verklaard dat een zeer gunstige sfeer is gescha pen voor besprekingen tussen het Vaticaan en Tsjechosiowakije. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft zeven jongelui gearresteerd we gens het gebruiken van verdovende middelen, zoals hasjiesj en mari huana. Een van de jongelui zou zich pep. middelen hebben ingespoten. Vier van de aangehouden jongeren (van 19-24 jaar oud) zijn pottenbakkers. Zij bakten sieraden en verkochten deze artikelen huis aan huis. De meeste jongelui zijn thuis aan gehouden. De politie vond op hen slechts een paar gram hasjiesj met een waarde vair ongeveer 60. ESTALLEA (A.P.) Op een bij eenkomst van ongeveer 100.000 carlis- ten is prinses Irene zondag met ge juich ontvangen toen zij de leiding op zich nam van de jaarlijkse pel grimstocht naar de Montejurraberg. Gejuich van „Lange leve de prinses" begeleidde haar de gehele weg om hoog naar de 1700 meter hoge top. De katholieke priester, die op de top van de berg de mis opdroeg, bad in het bijzonder dat God de prinses een lang en gezond leven geve. Irene verklaarde: „Dit was een grote dag. De gelukkigste dag van mijn leven". (ADVERTENTIE) voedzaam gemakkelijk' lekker TWEE VROEGERE Griekse minis ters, George Mavros en George Ral lis, en de vroegere voorzitter en de vice-voorzitter van het. huis van af gevaardigden, resp. Demetrios Pa- paspyroe en Iakovos Diamantopoelos, zijn volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zondagavond in hechtenis genomen in Amaroessie, zestien kilo meter van Athen». Koningin Juliana opent vandaag het nieuwe hoofd kantoor v.d. Nederlandsche Bank aan het Frederiks- plein in Amsterdam. Vanaf het dak van het kantoor heeft men dit uitzicht op Amsterdam. Op de voor grond de grote fontein, die vandaag voor het eerst zal spuiten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor of door de bocht? Voor deze vraag staan op dit ogenblik alle bestaande politieke par tijen. Mr. B. Biesheuvel, de minister van Landbouw in de kabinetten-Ma- rijnen, Cals en Zijlstra en thans voor zitter van de Anti-Revolutionaire Tweede Kamerfractie heeft deze po litieke slagzin het eerst gebruikt. Zijn fractiegenoot B. Roolvink, nu minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, had al eens eerder ge zegd, dat het hem in de politiek alle maal lood om oud- ijzer was, als Mr. Biesheuvel is daarover toen nogal boos geweest, want als minis ter uit het roemruchte Cals-clubje kende en kent hij geen groter bele diging, dan „conservatief' genoemd te worden, op het partij-convent van zijn partij, waarop dr. W. Berghuis als altijd maar toen voor het laatst als partij-voorzitter een voortreffelijke politieke analyse gaf over de partij vernieuwing sprak mr. B. Biesheuvel de befaamd geworden woorden: „De AR is al door de bocht'. Wat beteken de, dat de Anti-Revolutionaire partij geen conservatieve maar een voor uitstrevende partij was in radicaal- evangelische zin. Dit dan zo dacht mr. Biesheuvel hardop in tegen stelling tot verschillende andere par tijen. Daar moest natuurlijk een reactie op komen. En die kwam er: in de politieke gespreksgroep 18 van de drie confessionele paritijen, bij de PvdA die de AR probeert los te we ken uit de CDU-familiekring van KVP-fractievoorzitter drs. W. K. N, Schmelzer en dezer dagen weer bij de Politieke Partij Radikalen waar „onze vriend Sjaak" Aarden een romanti sche flirt-partij begonnen is met Bies heuvel en de zijnen. Er moest natuurlijk nog meer re actie volgen en die is er nu ook in boekvorm van de anti-radicale, anti revolutionaire drs. J. Klatter De schrijver noemt zich in zijn 135 pagina's tellende „voor de bocht" een van de leden uit de AR-achterban en zijn boek wijst er al op: drs. Klatter is niet door de AR-bocht. Meer nog, hij wil niet door de politieke bocht, hij blijft ervoor staan want: „Begin- selvervalsing is het pogen een arge loos, aan leiding gewend, volksdeel door een humanistisch-socialistische bocht te krijgen". Zo argeloos is drs. J. Klatter ech ter niet. Hij schrijft buitenlandse overzichten voor een drietal protes tants-christelijke dagbladen onder meer voor Trouw. Diens hoofdredac teur dr. Bruins Slot zal over radica lisme en anti-radicalisme wel heel wat met drs. Klatter gepolemiseerd hebben. Maar de schrijver van „voor de bocht" stoelt zijn anti-radicale po litieke opvattingen hij tuil per se niet conservatief genoemd worden op- zijn christelijke opvattingen, op zijn theologische kennis en op de bijbel. Daarom niet alleen in het oude spoor doorgaan, maar volgens de heer Klatter zeker niet klakkeloos over nemen, wat ons als nieuw vernieuwd, progressief, radicaal en evangelisch wordt voorgehouden. „Al die nieuw lichterij wordt over het algemeen meer met eigendunk dan met zelf controle voor het voetlicht gebracht'. En verder: „Met leuzen los geen vraagstukken op." Is het allemaal eigendunk van de nieuwlichterij? Wie de moeite neemt het boek „Partijvernieuwing in po litiek Nederland" (Samson, Alphen aan de Rijn) van de Haagse parle mentaire journalist D. Hoekstra met zijn uitvoerige documentaties en werkstukken over de partijvernieu wing, goed te bestuderen komt tot een totaal andere conclusie. Maar goed: drs. Klatter zou, schrijft hij, wanneer hij katholiek was, zeker tot het Michaellegioen toetreden. Dat is zijn goed recht, maar niet zo erg veel katholieken denken er ook zo over. Als AR-partijlid behoort hij tot de typische schakel-vleugel, die de Zuidafrikaanse apartheid niet kan veroordelen en die zich „geen huma nistisch-socialistische of liberaal-hu manistische knollen voor calvinisti sche vruchten" wil laten verkopen. In de Nederlandse politiek denken nog heel wat kiezers hetzelfde en daarom moest na de ruim 20 boeken in een jaar tijd over de politieke ver nieuwing ook dit boek verschijnen: „Niet ter bestrijding van de nieu wigheid, maar van de nieuwigheid als gevaar". Deze gevaren eisen alle hens aan dek, schrijft drs. J. Klatter en wanneer de progressieve AR-leden er anders over denken en de partij on der dreiging van uittreden willen omvormen, dan gaan ze er maar uit. Dat zal de duidelijkheid alleen maar bevorderen. En daarmee wijst de schrijver precies aan (zonder het wel licht te willen) waar het in de partij- vernieuwing om gaat, vooral bij de zogenaamde nieuwlichters van drs. J. Klatter. (ADVERTENTIE) Baronielaan,59, Bréda

de Stem | 1968 | | pagina 9