Paarden in galop op 't strand bij „Sinte Pier' zyli Open discussie nodig over betekenis Zeeuwse stromen moederdag Raad van Yerseke nog niet achter G.S.-plan Rode Kruis en B.B. gaan nauwer samenwerken Omzetdaling schoenhandel Feestweek van 5t Nut te Vlissingen Fruitteelt wil de groei beïnvloeden Blitzhacker is beter i i m - Ademloos BESTRIJDING LUCHTVERONTREINIGING Zeeuwse moties jaarvergadering journalisten Kamercommissie oefent kritiek op herindeling van Tholen BENOEMINGEN IN LANDBOUWRRINGEN Partij Radikalen in Zeeland vergaderde japonnen - deux pièces Inleider op Zevibeïbijeenkomst „Een (Delta-)wet is niet gemaakt voor de eeuwigheid" Hoogste tijd Schadevergoeding Kinderkamers Geen soelaas G.S. BEHANDELEN ADMINISTRATIEVE GESGHILLEN Wijzigingen in bestuur Zeeuws Jeugdorkest VOOR 25E KEER Avondvierdaagse in Zeeland Sleepbedrijf had druk weekeinde ANB Middelburg nam afscheid van voorzitter (ADVERTENTIE) i Beter voor het snijden van uien, peterselie en andere groenten, vruchten, vlees of kaas. Met z'n automatisch draaiend mes maakt hij alles heel snel fijn. Zo fijn als u wilt. Beter ook omdat de Blitzhacker een Zwitsers kwaliteitsprodukt van ZYLISS is. Goedgekeurd door de Ned. Verg. van Huisvrouwen. Groot model vanaf Cfl HANDIGE KEUKENHULPEN HETEN (Van onze correspondent) NIEUWVLIET Staande op een stuk pier dat ver uitsteekt voor de kust, zie je ze komen: zwarte stip pen op een helgeel strand, dat blinkt in de zon. Als je je ogen niet be schermt met je handen, zie je pas, als ze bij de watergeul zijn, dat de zwarte stippen paarden zijn. Een groep van twaalf prachtige paarden komt door de geul spat ten. Dan zwaar stappend komen ze de helling op, tot bij de pier, waar je de blijde met zeewater bespatte ruiters in het gezicht kunt zien. Je kunt het hen aanzien, dat het goed is met een paard op een mooie mid dag de Zeeuwsch-Vlaamse stranden af te draven. Vooral een mooie voorjaarsdag is bijzonder geschikt voor zo'n paar uren durende tocht. Ze zijn uit „Sinte-Pier" gekomen. Daar waar heel vroeger café „El dorado" stond, beklommen ze het duin van de pier. Waar wij staan, gaan ze weer verder tot in het Zwin. Ze genieten van het contact met de paarden, de lucht, de zee, de snel heid van hun dieren en hun heerlijk golvende stap. Onderweg geven ze de dieren vol op gelegenheid tot rusten. En pas heel laat op de terugweg, als de dieren nog fris genoeg zijn, wordt dat kleine beetje extra gevraagd waar paarden en ruiters dol op zijn: een prachtige, stevig in de hand ge houden galop, die op een lang stuk strand nog fijner is dan in de bos ten. Dan komen de stal, de verzorging van de paarden, het afzadelen, bit ten schoonmaken. Een beloning heb ben de trouwe paarden natuurlijk al lang gehad. De te warme paarden worden drooggewreven en dan is het tijd voor het uitwisselen van erva ringen over een ;port, waarover men nooit raakt uitgepraat. Hoe fijn een paard ging in een sprong of een ga lop is bijna niet te beschrijven, maar wel te lezen in de ogen van een ruiter of een amazone, die het ver telt. Aspirant-ruitertjes en kleine ama zonen luisteren ademloos toe bij de verhalen van „de groten". Een van hen, een meisje van een jaar of ne gen, is vorige week voor het eerst op haar fietsje manege Riemens bin nengekomen. Er werd wel op haar gewacht, maar toch ging ze toen nog een beetje schoorvoetend de stal bin nen naar de paarden en pony's, die dan meteen haar vrienden werden- De eerste lessen vielen niet mee, maar toch zal ze al gauw met de groepslessen kunnen meedoen in de buitenmanege. Later komt ze dan in de lessen voor gevorderden en mis schien zelfs in de moeilijke spring en dressuurlessen, die instructeurs hier ook geven. Onze aandacht wordt getrokken door een groep die weer andere paarden opgezadeld heeft en zich verzamelt voor de laatste buitenrit van vandaag, waarbij ze zullen kun nen genieten van een prachtig on dergaande zon, die verdrinkt in de Noordzee. Na het bevrijdende „We gaan", stappen de paarden met scherpe tik ken de weg op. Wij volgen ze te voet de duinen op en zien dan paar den en ruiters na tot op het gol vende, bijna verlaten strand, rood verlicht door een ondergaande zon, niet meer zijn dan verre vage stip pen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De afdeling Zee land van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft een tweetal nioties aangenomen, die door de eigen afgevaardigden zullen worden in gediend op de vergadering van de verenigingsraad op 10 en 11 mei in ~r.en Haag. De eerste van de moties, dis op tafel kwamen tijdens een le- denveïgadering in het Strandhotel in vüssingen, dringt aan op een verbe tering qua inhoud, uitvoering en vormgeving van het verenigingsor gaan „De Journalist". In de motie wordt gesteld dat dit oiad m de votrm zoals het nu ver schijnt, eerder een anti-reclame voor de journalistiek is. In de tweede motie wordt aange drongen op een voortgezet onderzoek naar waarborgen voor de persvrijheid dij concentratie van de technische ap paratuur voor de vervaardiging van dagbladen. De vergadering sprak zich positief uit voor het streven dat in de ver eniging opgeld doet om meer het ka rakter van een vakbond aan te ne jnen dan in het verleden, toen de fe deratie dikwijls meer weg had van een gezelligheidsvereniging, zo werd gesteld. (Van onze correspondent) YERSEKE De raad van Yerseke besloot unaniem voorlopig niet deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling voor de bestrijding van de luchtverontreiniging. De raad zag er (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer-commissie voor binnenlandse zaken beoordeelt het wetsontwerp over de gemeentelijke herindeling van het Zeeuwse eiland Tholen niet onverdeeld gunstig. Er zijn volgens het voorlopig verslag op deze her indeling nogal wat bezwaren gere zen tegen wat een aantal kamerle den beschouwt als een te sterke wis sel op een te onzekere toekomst van het eiland. Alleen de K.V.P.-ka- merleden hebben zich achter het wetsontwerp geschaard. De afgevaardigden van de andere fracties zien in de samenvoeging van de zeven gemeenten tot één ge meente Tholen verschillende soor ten bezwaren van culturele, econo mische en sociale aard. Opvallend is, dat een aantal ka merleden het wetsontwerp alleen gunstig beoordeelde tegenover de ontwikkeling van westelijk Brabant. Economisch zal het eiland in de toe komst, aldus deze leden, meer naar westelijk Brabant getrokken worden dan naar Zeeland. Het is de commissie bij haar be zoek aan het eiland opgevallen dat Gedeputeerde Staten van Zeeland zich zo weinig gelegen hebben la ten liggen aan de opvattingen van de zeven gemeenten over deze her indeling. De gemeenteraden hebben bijvoorbeeld geen kennis kunnen ne men van de voorstudie. De commis sie is ook getroffen door het feit, dat van de 53 gemeenteraadsleden op het eiland er zich 46 tegen het herindelingsplan verklaard hebben. De kamerleden van de Partij van de Arbeid hebben de minister ge vraagd wat hij denkt van een bijzon dere bestuursvorm op Tholen, waar bij een zogenaamde bovenliggende gemeente de belangrijke gemeen schappelijke taken zal uitoefenen en waarbij de bestaande gemeenten de resttaken op zich zouden nemen. Andere commissieleden pleitten voor een terugbrengen van de ze ven gemeenten tot drie grotere ge meenten. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Tot leden van de Com' missie Landbouwonderwijs van de Zeeuwse Landbouv Maatschappij zijn benoemd de heren P. J de Put ter te Kamperland, I. J. Smaliegan- ge te Krabbendijke, C. Traas te Bie- zelinge en A. Salomé te IJzendijke. Tot leden in de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zee land werden wederom benoemd de heren J. A. Klompe te Anna-Jacoba- polder en Iz. de Bruijne te Cadzand. In de Commissie Werkgeversbe- langen werd benoemd de heer C. J. Almekinders Vercouteren te Retran- chement. Tot lid van de melkwinningscom- missie van het Landbouwschap wer den voorgedragen de heren J. P. Geerse te Middelburg en de heer L. M. Moermond te Dreischor. Voorgedragen tot lid van de Plaat selijke commissie Riland-Bath, Krab bendijke en Waarde werd de heer T. J. in 't Anker te Rilland. Ter benoeming werden voorgedra gen ir, de Commissie B V.A.V.-B.P.L. de heren Jac. Boonman te Oud-Vos- semeer en A. M. van Engelen te Oud-Vossemeer als plaatsvervanger. Eén en ander blijkt uit het ver slag van de vergadering van het da gelijks bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij te Goes. wei het nut van in en was ook van oordeel dat het een zaak is voor de gehele provincie. Maar zo lang niet bekend is hoeveel gemeenten er mee doen en welk aandeel in de kosten door de industrie zelf zal worden in gebracht wil de raad zich nog niet definitief binden. Verschillende vra gen over de opzet en de kosten kon den niet afdoende worden beant woord. Voorlopig zal een afwachten de houding worden aangenomen. Ten aanzien van het sportpark deelde de voorzitter mede dat het 3e speelveld voorlopig niet gerealiseerd kan worden wegens het uitblijven van de subsidie. Het bestaan-de kleed lokaal zal gratis aan de voetbalver eniging worden overgedragen. Een nieuw lo-kaal dat aan alle eisen vol doet komt op 50.000,- en dat is voor de gemeente en sportverenigingen te veel. De sluiting van de stortplaats voor afval per 1 juni a.s. ontlokte nogal wat kritiek. Enkele leden wa ren van oordeel dat men zijn rommel nu overal gaat deponeren. Oorzaak van de voorgestelde sluiting is de verwachting dat de stortplaats binnen een jaar vol is. Veel particulieren ge ven huisvuil mee met bedrijfsafval en ontduiken zodoende de reinigings rechten. De suggestie werd gedaan een particulier of een containerbe- drijf in te schakelen om het afval op te halen. VLISSINGEN Het provinciaal contactcentrum voor Zeeland van de Partij Radikalen is te Vlissingen bij een geweest. Aan het beraad hebben afgevaardigden uit Walcheren, Zuid- Beveland en westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen deelgenomen. Een grote en steeds toenemende belangstelling voor de nieuwe par tij werd geconstateerd. Voorts heeft het contactcentrum zich beraden over de te voeren propaganda. Ook is met name ruime aandacht geschonken aan de vraag over deelneming aan de gemeenteraadsverkiezingen als ge volg van de gemeentelijke herinde ling van westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren en Zuid-Beveland. Als regionale contactpersonen wer den aangewezen: voor Zeeuwsch- Vlaanderen drs. J. A. Backerra te Schoondijke; voor Zuid- en Noord- Beveland en Tholen de heer F. J. Burger te Wemeldinge en voor Wal cheren en Schouwen-Duiveland de heer W. L. M. Groffen te Vlissingen. (Van onze correspondent) GOES Het Rode Kruis in Zee land gaat in geval van rampen nau wer samenwerken met de provinciale B.B. Dit heeft mr. J. J. van der Weel, kringcommissaris van het Zeeuwse Rode Kruis, medegedeeld tijdens de krignvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. Enige maanden geleden heeft het kringbestuur contact gezocht met de B.B. in eZeland om te komen tot een effectievere hulpverlening in geval van een ramp. Hierover hebben wij destijds uitvoerig bericht. Uit de eer ste besprekingen tussen beide orga nisaties heeft men een duidelijk beeld gekregen van de lacunes, die op het gebied van de hulpverlening bestaan. Daarom heeft men besloten een provinciale regeling inzake ram penbestrijding op te stellen. Hiermee BREDA In de eerste maand van dit jaar zijn de geldomzetten van de schoenwinkels 4 procent kleiner geweest dan in januari 1967. Dit blijkt uit een publikatie van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, die een onderzoek heeft ingesteld bij de schoenwinkels die deelnemen aan de omzetstatistiek van dit instituut. Deze omzetwijziging is erg ongun stig vergeleken met die van 1967. Er werd toen een omzetstijging van 6 procent ten opzichte van 1966 ge noteerd. Dit resultaat is vooral te wijten aan een scherpe daling van de parenomzet. De gemiddelde jaarop brengst van alle soorten schoenen is een weinig toegenomen. De prijzen van schoeisel stegen gemiddeld met 4 procent. Uit de publikatie van het EIM blijkt dat het omzetniveau van de schoen winkels in 1967 gemiddeld 32 procent hoger lag dan in 1963. 18 procent van de winkels die aan de enquête hebben deelgenomen zagen in deze periode hun omzetten met meer dan 60 procent stijgen; 16 procent hadden echter een omzetstijging van minder dan 10 procent. (ADVERTENTIE) HULST gentsestraat (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Een open discussie over de betekenis van de Zeeuwse stro men voor de visserij is wenselijk en nodig. Dat kwam naar voren op de „bezinningsdag", die leden van de vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel" in de „Prins van Oran je" te Goes hebben gehouden. Hierover hebben wij in onze edi tie van maandag reeds bericht. Het was één van de inleiders op deze bijeenkomst, namelijk dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg uit Sche- veningen, secretaris van de Stichting van de Nederlandse visserij, die over een open discussie begon. Nadat reeds door andere sprekers was gewezen op de grote betekenis van de Zeeuwse wateren als „kin derkamer" voor een aantal speciaal voor de Nederlandse visserij belan- rijke vissoorten (zoals ton, haring, garnaal en schol), zei de heer Boel mans Kranenburg: „Ik geloof niet dwat alleen de visserij in staat zal zijn de Oosterschelde open te hou den. Maar het is wel op zijn plaats dat, voordat de afsluiting komt, nog eens goed wordt bekeken, hoe 'groot de betekenis van de Oosterschelde is voor de visserij en wat voor de vis sers de gevolgen zijn van een afslui ting." Spreker zei het nodig te vinden, dat bij een discussie over deze onder werpen van alle kanten inspraak komt. Ook moeten, vond hij, alle factoren, die ermee verband houden worden bekeken, zodat een eenzijdige beslissing inzake afsluiting wordt voorkomen. Op een opmerking, dat afsluiting van de Oosterschelde moet plaatsvin den volgens de Deltawet reageerde hij met: „Beroep op de wet is een vrij gevaarlijke aangelegenheid. Een wet is niet gemaakt voor de eeuwig heid en kan zonodig worden herzien. Er is nog alle om, voor de Ooster schelde wordt afgesloten, de zaak evenwichtig te bekijken." Voorzitter A. L. S. Lockefeer kon de wenselijkheid van een open discus sie over de problematiek rond afslui ting van de Oosterschelde volledig onderstrepen. Maar dat er nog tijd genoeg is om te praten, zoals werd ge steld, betwijfelde hij. „Er is heel wat werk aan de win kel", benadrukte hij. „Het ging er", zo zei hij in zijn slotwoord, „in deze vergadering weliswaar niet om een protest te laten horen tegen een af sluiting van de Oosterschelde, maar om ons te bezinnen op de betekenis van dit water voor de visserij. We kunnen echter nog steeds niet in een afsluiting berusten, daarbij in het midden latend wat we tegen een af sluiting kunnen doen. Maar we zul len op de bres moeten staan voor de gevolgen van een afsluiting." De heer Lockefeer zei verder van mening te zijn, dat de voorstelling van zaken aangaande de Zeeuwse vis serij tot nu toe niet juist is. Met een „Zeeuwse visers let op uw zaken", knoopte hjj de vissers in de oren, dat zij zich zullen moeten blijven verzet-ten tegen de afsluiting en bij hun protesten zo mogelijk de volks vertegenwoordiging moeten inschake len. Tijdens de discussie tussen een fo rum en de vergadering werd de vraag gesteld hoe het zit met schadever goeding voor de vissers wanneer „een commercieel verantwoorde visvangst nauwelijks meer mogelijk zal zijn na afsluiting van de Grevelingen en na eventuele afsluiting van de Oos terschelde", zoals professor Korringa dat vorig jaar april op een congres in Zierikzee heeft meegedeeld. Geen van de forumleden, noch één van de inleiders, konden hierop een antwoord geven. De heer Boelmans Kranenburg meende, dat schadevergoedingen en kredietverleningen zaken zijn die door het ministerie over het alge meen „een beetje vreemd worden behandeld. De overheid weet nu nog altijd niet hoe het met artikel 8 van de Deltawet gaat", opperde hij. Drs. J. J. Zijlstra, hoofd van de af deling zeevisserij op het rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek te IJmui- den, bekeek de betekenis van zee stromen voor de visserij en de gevol gen van afsluiting daarvoor van de biologische kant. Uit zijn inleiding bleek, dat de Del tawateren ongeveer 8 procent van de totale geldopbrengst van visproduk- ten in Nederland leveren. Spreker vroeg zich af of men zich, gezien dit lage cijfer, wei druk moet maken om de Zeeuwse visserij. De spreker stelde dat het, om de waarde van de Deltawateren te be naderen niet juist is te praten over oppervlakten, maar over de bijzon dere kwaliteiten van de Deltawate ren. Door de lagere zoutgehalten dan elders, zijn deze wateren rijk aan voedingsstoffen, daardoor rijk aan le ven (zoals plankton), waardoor de mogelijkheid wordt geschapen voor grote rijkdommen aan vis. Bij een uiteenzetting over de ware betekenis van het Deltagebied voor de visseren noemde hij het belang rijk als paaigebied voor mossel, tong, bot, schar, schol, garnaal en haring en als woongebied voor mossel, garnaal, bot en ook wel voor tong, schar, ma kreel, kabeljauw en wijting. „De belangrijkste functie van de inhammen is dus die van kinderka mer, de plaats waar de jonge vissen groeien", stelde de spreker. Hij kon, zo zei hij, moeilijk antwoord geven op de vraag of de kinderkamers in de Delta verloren gaan bij afsluiting van zeearmen, evenmin als op de vraag of deze kinderkamers vervang baar zijn. Hij rekende voor dat Zeeland 20 procent inneemt van het areaal aan inhammen in de Noordzee. „Wordt de Delta afgesloten en het kinderkamer areaal in de Noordzee met 20 procent teruggebracht dan wordt de schade vooral plaatselijk gedragen. Wordt het kinderkamerareaal in eZeland af gesloten, dan doen we de Zeeuwse visserij de das om", al-dus de heer Zijls tra- Het geëxperimenteer met kweken van jonge vis heeft, volgens de spre ker, uitgewezen dat dit gepaard gaat met zulke hoge kosten dat dit kwe ken geen soelaas zal bieden. Weinig' concreets kon worden ge zegd over de invloed van afsluiting van zeearmen op het visbestand. „Maar heeft de afsluiting van de Oosterschelde in dit opzicht effect, dan zal ruwweg het gebied tussen Hoek van Holland en Calais worden beïnvloed", dacht de heer Zjjlstra. „Maar ten hoogste zal de visstand in dit areaal tot de helft worden terug gebracht", meende hij. In dit ver band wees hij erop, dat ook Belgi sche belangen hiermee gemoeid zijn. Overigens, bij de opening van de vergadering werden ook Belgische vissers welkom geheten. hoopt men nog dit jaar gereed te ko men. De taken van het Rode Kruis en de B.B. zullen duidelijk worden afgebakend. Deze regeling brengt voor het Rode Kruis een reorganisa tie van de kolonnes met zich mee. Ook de opleiding van het kolonne- personeel zal meer aandacht krijgen. De directie-secretaris van het Ne- derlandsche Roode Kruis, mr. P. H. Zwahlen, heeft de provinciale prijs voor de inzameling in 1967 voor de vijftiende maal in successie aan de kring Zeeland uitgereikt In Zeeland werd een bedrag van 99.166 ingeza meld, waardoor men 140 procent van het streefbedrag haalde. Mr. Zwahlen bood het kringbestuur een platte grond van Middelburg, daterend uit 14.10, aan. Tijdens de vergadering werd ook afscheid genomen van mej, M. E. van Dijk, provinciaal functionaris van het jeugd-Rode Kruis. Zij heeft zich achttien jaar ingezet voor het werk van het Jeugd-Rode Kruis en de Jongeren-Hulpdienst. Als blijk van erkentelijkheid voor haar ver diensten bood kringcommissaris mr. Van der Weel haar een Zeeuws broodmes aan. Twee leden van de kring Zeeland ontvingen een onder scheiding van het hoofdbestuur. Me vrouw H. E. M. Casparie-Croon kreeg de zilveren medaille van ver dienste voor haar vele werkzaamhe den in de afdeling Hulst. De heer J. K. Joppe uit Zierikzee ontving de medaille van verdienste in brons voor zijn activiteiten in het Jeugd-Rode Kruis en de Jongeren- Hulpdienst. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de bomvrije toren op de Boulevard De Ruyter te Vlissingen heeft burgemeester drs. D. Roemers officieel de feestweek ge opend, die het departement Vlissin gen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft georganiseerd in verband met haar 150-jarige jubi leum. Hij deed dit door de tentoonstel ling van werken, gemaakt door de jeugd van de Vrije Expressie en de leden van de boetseer-, beeldhouw-, emailleer- en pottenbakkerscursus voor geopend te verklaren. Burge meester Roemers wees erop dat de initiatieven, die het Nuts departe ment heeft genomen om meer aan dacht aan de creativiteit van de mens te schenken, in een behoefte voor ziet. De voorzitter van het departement Vlissingen, de heer J. Stumphius, dankte voor de ondervonden samen werking met het Vlissingse gemeen tebestuur. Hij overhandigde het eer ste boekje van Anderhalve Eeuw Vlissingen in een „Nut-shell" aan de burgemeester. Schrijver van dit boekje is de Vlissingse historicus en leraar aan de r.h.b.s. te Vlissingen, drs. F. H. J. Dieperink. z Het boekje zal in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Tot slot bracht de algemeen secre taris, de heer J. J. Klijn, de geluk wensen over van het hoofdbestuur. De expositie is tot en met vrijdag van twee tot vijf uur geopend. De toegang is vrij. MIDDELBURG Dinsdag 14 mei om 14.00 uur zal de 2e kamer van gedeputeerde staten het beroep van mr juffrouw M. de R. te Sluis be handelen. Het besluit tot 't niet ver lenen v.bijstand ingevolge de Rijks groepsregeling Zelfstandigen aan me juffrouw M. de R. is ondanks haar bezwaren gehandhaafd. Dinsdag 21 mei 14.00 zal de 3e ka mer van gedepteerde staten het be roep van de heer J. Olyslager tegen het besluit van de raad der gemeen te Middelburg tot onbewoonbaarver klaring van het pand Klein Vlaande ren 6 te Middelburg behandelen. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De samenstel ling van het bestuur van de Stich ting Zeeuws Jeugdorkest is gewij zigd. Het bestuur bestaat nu uit de heren: mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter, H. P. Everwijn, vice-voor- zitter, J. Toledo, secretaris, Th. Ka mermans, penningmeester, mevrouw M. Roegholt-van Noord, mevrouw E. C. Malipaard-van As en de heer J. J. de Reij, allemaal lid en de he ren G. W. Bergman en R- Seven- huysen, beiden lid-adviseur. Het secretariaat van de stichting is gevestigd op Dam 31, Middelburg. (Van onze correspondent) WESTDORPE In de week van 10 tot en met 15 juni wordt in de provincie Zeeland op een 14-tal plaatsen weer de Avondvierdaagse van de Nederlandse wandelsportbond gehouden. Dit jaar gebeurt dat voor de 25ste keer. De organisators in Zeeland zijn al enige tijd vo-lop in de weer om alles voor elkaar te hebben. Promotor R. Thomas uit Wes-tdorpe is al enkele weken druk bezig om alle plaatsen in Zeeland, waar deze tochten worden gehouden, van mate riaal te voorzien. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhel- minadorp heeft uitvoerige proeven genomen met zogenaamde „groei- regulatoren". Dit zijn stoffen, waar van men verwacht, dat ze de le vensprocessen in de fruitbomen zo danig beinvloeden. dat de vrucht dracht wordt vervroegd en ver hoogd. Het fysiologisch onderzoek dat op het proefstation gaande is, is erop gericht de achtergronden van de invloed van deze groeiregulatoren op groei en bloemknopvorming te le ren kennen. Dit staat te lezen in het zojuist verschenen jaarverslag over 1967 van het proefstation. Over de oogstresultaten van 1967 zegt dit jaarverslag, dat er bij een overvloedige appeloogst, van een ge ringe perenooigst, en een praktisch mislukte pruimenoogst- en kersen- oogst moet worden gesproken. In de kleinfruitteelt, met inbegrip van aardbeien, waren de resultaten goed. Het aantal kleine bedrijven is in de periode van 1960 tot 1966 sterk afgenomen, terwijl het aantal bedrij ven met een oppervlakte fruitteelt, groter dan 4 ha, in dezelfde periode steeg van 3084 tot 3556. Het onderzoekprogramma van het proefstation is gericht op het ont wikkelen van methoden, di° een ver hoging van de produktie per manuur in de fruitteelt mogelijk maken. In dit verband zijn de groeiregulatoren van groot belang. Op het punt van bestrijdingsmid delen wordt gezocht naar toepas singsmogelijkheden van pathogene micro-organismen (bacteriën en virussen) in de strijd tegen schade lijke insekten. Het jaarverslag van het proefstation wordt voor de prjjs van f 7,50 in de handel gebracht (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de Wester- schelde en het Kanaal door Zuid- Beveland hebben enkele schepen dit weekeinde met moeilijkheden te kam pen gehad, waardoor vaartuigen van het bergingsbedrijf L. Polderman tot driemaal toe moesten uitvaren. Het motorschip Zeeland verloor op de Westerschelde een laadbak, waar mee het op weg was naar Terneu- zen. De sleepboot keerde naar Hans- weert terug, waar de Tijgerhaai .en de Haai van L. Polderman uitvoe ren om het vaartuig te zoeken Het was de Tijgerhaai, die ter hoogte van Hoedekenskerke de bak wist vast te maken om deze terug te brengen naar Hansweert. In het Kanaal door Zuid-Beveland verloor het Nederlandse schip Jo hanna Theodora het roer. Het ber gingsvaartuig Inktvis van L. Pol derman wist het roer te bergen en het opnieuw aan te brengen. De Jo hanna Theodora kon daarmee haar reis naar Antwerpen voortzetten. De Inktvis en de Haai moesten nog maals in actie komen, toen het Duit se motorschip Ticino bij het binnen varen van de haven van Hansweert op de oostelijke havendam liep. Het schip dat met stukgoederen was geladen, kwam door 't afgaand getij steeds vaster te zitten. De beide bergingsvaartuigen wisten het ech ter vlot te trekken. Zonder veel schade kon de Ticino de reis van Antwerpen naar Bazel voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op bijzonder spontane en hartelijke wijze is in „De Gouden Poorte" afscheid geno men van de heer W- Hendriks als voorzitter van de afdelin g Middel burg van de Algemene Nederland se Bouwbedrijfsbond. Een rijtje sprekers, onder wie de nieuwe afdelingsvoorzitter, de heer C. Geluk; de voorzitter van de af deling Vlissingen, de heer J. Roose en de grijze eminentie van het gezel schap, de oud-voorzitter J. Goose, roemden op warme en vaak gees tige wijze de verdiensten van de heer Hendriks, die vij± jaar aan het roer van de afdeling heeft gestaan en die dat werd niet zonder be wondering gememoreerd tot de weinige geslaagde cursisten van de centrale bondskaderschool behoorde. De scheidende voorzitter kreeg boe- kenbonnen en van zijn afdeling een fraaie tas. Mevrouw Hendriks, die in de hulde deelde, ontving een fraai bloemstuk. De heer Hendriks, die in dienst is getreden van ons dagblad, liet in een dankwoord enkele vraagstukken waarmee hij als afdelingsbestuurder te maken had, de revue passeren en schetste een toekomstperspectief voor het bondsleven in Nederland. „Kleinere afdelingen zullen tot fusie moeten komen", zo zei hij, en „de bonden zullen meer en meer op za ken en steeds minder op verenigin gen gaan lijken". In het bondswerk zou naar zijn mening het accent naar de sociale sector gaan ver schuiven, waarbij hij met name voor de bouwnijverheid wees op de nood zaak van begeleiding van het lei dinggevend personeel en op hun psy chologische vorming. „Ik blijf bondsman in hart en nie ren", zo besloot de heer Hendriks, „en ik neem met een gerust hart afscheid omdat ik weet dat de nieu we bestuurders uit het goede hout gesneden zijn". Daarna werd in de versierde bo venzaal van „De Gouden Poorte" het initiatief aan de muziek overgelaten.

de Stem | 1968 | | pagina 5