BEKERWINNAAR B.O.L. TE ZWAK VOOR SELECTIE Overleg tussen l.t.s. en bedrijf beter Drie vonnissen gewezen in zaak W illebrord-rellen FLEX! PUP Even uitblazen mevrouw papier voor uw pen Uitbreiding Terneuzens telefoonnet Geen huldigingsmatcli voor Dalem-dames tatty's salade KOOP vifplhi MANS Vliclld Jan Molenschot jr. concludeert B. en w. Goes willen geen vooraf vastgesteld maximum-bedrag Amsterdamse jongens in Oost-Berlijn gearresteerd Betere afzet bij Vitritre 250 cm L-A-N-G Kamerplantenboek met gebruiksaanwijzingen Haardroogkappen Ongevallen in de Huishouding B uitenboordmotoren in Yerseke gestolen Luchtverontreiniging MOEILIJK Hoger op Boerenleenbank had gunstig jaar Keuze Ministeriële goedkeuring voor bouw gemaal Colijnsplaat AOW-leed? Koninginnedag III Wielrennersopstand Kessler Bezorgdheid van de paus DASBLAD DÉ STEM VAN DINSDAG 7 M61 1968 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vandaag zal de telefooncentrale in Terneuzen worden uitgebreid met vierhonderd num mers. Daarmee zal een capaciteit worden bereikt van 3100 telefoonaan sluitingen. Vandaag zullen tevens de aansluitingen van een honderdtal aanvragers in dienst worden gesteld. Wegens het tekort aan nummers kon dit niet eerder gerealiseerd worden. (ADVERTENTIE) (Van onze volleybalmedewerker) HULST Door bekerwinnaar B.- O.L. van de heren bcdrijfsvolleybal- competitie werd ter gelegenheid van het behalen van de beker een huldigingswedstrijd gespeeld tegen een herenselectie, samengesteld uit spelers van de andere volleybal teams. Het werd voor B.O.L. een zware nederlaag tegen een sterk en uitstekend spelend sclectieteam. Uit slag B.O.L.-Selectieteam: 0-4. Set standen: 11-15, 7-15, 11-16, 4-15. Reeds vlug in de eerste set werd het duidelijk dat B-O.L. het tegen de selectie niet gemakkelijk zou krij gen. Niet alleen de kwaliteit van Bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle is het boek „Kamerplanten van deze tijd" verschenen, een ver taling uit het Duits. Auteur en ma ker van de kleurenfoto's is August Guse. Hij heeft 125 kamerplanten onder de loep genomen, waarvan hij steeds eerst de afkomst vermeldt en daarna de wijze van verzorging. De auteur heeft zijn beschrijvingen alfabetisch gerangschikt volgens de botanische (Latijnse) geslachtsna men. Soms volgt daarna de soort naam. Daarna volgt steeds de we tenschappelijke naam van de. plan- tenfamilie waartoe de bepaalde plant behoort. Wel een boekje met gebruiksaanwijzingen. Het is tame lijk lastig om indien men de Latijnse benaming niet kent de gezochte plant op te zoeken. Daartoe bevindt zich achterin een register. De onder schriften van de fraaie kleurenfoto's vermelden eveneens alleen de we tenschappelijke namen en men moet weer achterin zoeken om de dage lijkse naam te vinden. Enkele foto's hebben zelfs nog hun oorspronkelijk Duits onderschrift. Achterin treft men aanwijzingen over gereedschap, over de plaats waar kamerplanten geplaatst kunnen worden, over ziek ten, bemesting, verpotten en begie- ten. Vier jaar geleden besteedde de Consumentenbond voor het eerst aandacht aan haardrogers. Voorna melijk föhns, waarbij een standaard met slurf en muts kon worden ge kocht. Echte kappen, gelijkend op het type dat de kapper gebruikt, m5ren er toen nog maar weinig, thans zijn echter juist deze kappen teer in trek. De Consumentenbond onderzocht er hiervan tien. Gebruikt op een kunsthoofd en op echte hoofden, bij de kapper en gewoon thuis. Eén merk haardroogkap bleek het snelst en het meest regelmatig te drogen. Voor wie wat langpr onder f j P zitten niet bezwaarlijk vindt, oi door kort en niet te dik haar toch betrekkelijk gauw droog is, bleken ook twee goedkopere uitvoe ringen aan te bevelen, alsmede de duurste uit de onderzochte reeks, omdat deze laatste zeer makkelijk op te bergen was en weinig ruimtee innam. De ontwikkeling van de moderne techniek heeft ook voor de huis vrouw vele voordelen, maar de na delen ontbreken niet' Weliswaar ver lichten allerlei apparaten de taak van de huisvrouw aanzienlijk, maar zij vergroten ook het risico van ver- VOOR MOEDERDAG voor 4 personen 80 g (4 eetl.) Californische blauwe rozijnen 100 g worteltjes een stuk komkommer 300 g) 1 grote paprika 200 g) 1 potje (0,1251) zure room (sour cream) 4 fijngesnipperde verse kruizemuntblaadjes of y2 theel. gedroogde muntblaadjes het sap van een halve citroen 1 eetl.) 1 eetl. suiker zout naar smaak Wel de rozijnen 5 minuten in heet water en laat ze daarna goed uitlekken. Rasp de worteltjes en de kom kommer. Snijd de paprika (na de zaadlijs ten verwijderd te hebben) in kleine'stukjes. Roer de rest van de ingrediën ten door elkaar en meng ze met de groente. Goed koud serveren, b.v. uit de koelkast. wondingen en zelfs dodelijke onge vallen. Het feit, dat in de Bondsrepubliek het aantal dodelijke ongevallen bij huishoudelijk werk gestegen is tot het dubbele van het aantal ongeval len in fabrieken en werkplaatsen, ja tot ongeveer 2/3e van het aantal ver keersongelukken met dodelijk gevolg, heeft de regering in Bonn ertoe ge bracht, in een algemene wet de Masschinenschutzgesetz een aantal bepalingen op te nemen in het bij zonder gericht op de bescherming van de huisvrouw die haar hart heeft vei-pand aan allerlei hulpwerktuigen voor huishoudelijk gebruik. Men moet intussen in aanmerking nemen dat een hoog percentage van de „bedrijfs ongevallen" in de huishouding het ge volg is van een val, soms van de stoel waarop moeder is gaan staan om de gordijnen op te hangen na de schoon maak, soms ook van het zo maar uit glijden als de vloer pas gewreven is. Er zijn thans stringente maatrege len getroffen om de huisvrouw te beschermen tegen niet geheel veilige (speciaal elektrische) keuken- en huishoudapparatuur en kinder speelgoed. Want ook het gebruik van elektrische stroom iii een groot aan tal zaken waarmee de jeugd zich amuseert brengt risico's mee. Al de ze voorwerpen zullen moeten vol doen aan bepaalde eisen en bij ver koop zal tevens een gebruiksaanwij zing dienen te worden verstrekt. Een spelmoment uit de huldi gingswedstrijd tussen bekerwin naar B.O.L. en een ploeg geselec teerd uit de overige volleybalclubs. hun tegenstanders was hier de oor zaak van, maar de bekerwinnaars zelf speelden een ontgoochelende wedstrijd. De service was zeer zwak en ook de set-ups aan het net waren steeds zeer slecht geplaatst. Tijdens de derde set leek B.O.L. zich te gaan herstellen en kreeg het zelfs en 14-11 voorsprong maar het selectie-team wist deze set toch nog te winnen, met 14-16. De vierde set was daardoor slechts een formali teit. Ondanks het enigszins teleurstel lende spel van B.O.L. kan toch niet worden gezegd dat deze huldigings wedstrijd een slechte wedstrijd was. Bij de dames won Dalem de beker maar door omstandigheden kon hun huldigingswedstrijd niet plaatsvin den. Na afloop werden in „De Kerst klok", door competitieleider, de heer G. Naessens, aan B.O.L. en Dalem prachtige wisselbekers uit gereikt. De verschillende titels in de be- drijfsvolleybalcompetitie werden be haald door: PTT kampioen bij de heren en Wilking bij de dames- Be kerwinnaars bij de heren werd B.O.- L. en bij de dames Dalem. YERSEKE In de haven te Yer seke zijn uit een aldaar gelegen vlet twee buitenboordmotoren, eigendom van A. Dixhoorn, gestolen. Deze be vonden zich in een afgesloten kist. Ook de heer J. Kole uit Goes moest constateren, dat van zijn boot de buitenboordmotor verdwenen was. Het onderzoek is in handen van de rijkspolitie te water. De laatste tijd worden aan de zeekant geregeld dief stallen geconstateerd van lieslaarzen, werphengels en vissersuitrusting. Hoewel de rijkspolitie geregeld pa trouilleert, is het niet mogelijk de ha vens dag en nacht te bewaken. Hier voor is het terrein te groot. GRATIS LEUKE van Lucky Luke, Billy the Kid, Jolly Jumper of de gebroeders Dalton by 3 palges MUTANT PUDDING (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Burgemeester en wethou ders van Goes maken er bezwaar tegen dat het aandeel in de kosten dat volgens de gemeenschappelijke regeling inzake de bestrijding van de luchtverontreiniging voor reke ning van de provincie komt, wordt gebonden aan een vooraf vast te stellen maximum-bedrag. Dat blijkt uit een raadsvoorstel, dat in de vergadering van woensdag 15 mei aan de orde zal komen. Overigens is het college van b. en w. wel van mening dat de metingen van de luchtverontreiniging op uitge breider schaal moeten worden voort gezet en de voorgestelde gemeen schappelijke regeling zo spoedig mo gelijk tot stand dient te komen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De autoriteiten weten, dat het duo (erg bevriend, maar niet avontuur lijk van aanleg en niet politiek ge ëngageerd) in gezelschap van 2 an dere Amsterdammers van Hannover naar Oost-Duitsland is gevlogen. Die twee mannen zijn in de hoofdstad teruggekeerd; hun identiteit wordt geheim gehouden. De politie heeft een verhoor afge nomen aan een van de mannen. Deze beweert zelf in West-Berlijn te zijn gebleven. Van zijn metgezel, die aan arrestatie wist te ontsnappen, zou hij hebben gehoord, dat Lood en Ruud waren opgepakt. Het stilzwijgen over het hoe en wat van de expeditie blijft gehand haafd. „Wij hebben de jongens op gespoord en de ouders van him ver blijfplaats in kennis gesteld. Daar mee is onze taak afgelopen. Buiten landse Zaken en natuurlijk de ouders zelf moeten de rest doen.' Dat zal wel lastig worden, omdat wij geen diplo matieke betrekkingen met Oost- Duitsland hebben", aldus een woord voerder van de politie. De enige weg, die het departement kan bewandelen is de inschakeling van het in West-Berlijn zetelende consulaat-generaal. Dit is inmiddels gebeurd. „Het is", volgens een woordvoerder van het ministerie, „al een dagen vergend probleem om te ontdekken waar de arrestanten zich bevinden en hoe de beschuldiging luidt. Pas dan kan het ministerie beraadslagen over de vraag op welke manier er verdere acties onderno men kunnen worden. De moeilijkheid blijft echter, dat er geen directe con tacten op regeringsniveau mogelijk zijn". (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Schiedammer S. S. Elzinga is met zijn proefschrift „Jeugd voor de drempel van het bedrijfsleven" op de tenen gaan staan van ondernemers en l.t.s.- besturen. Onder andere Jan Mo lenschot jr., adjunct-directeur van een weegwerktuigenfabriek in Breda, heeft zich de conclusies van de dissertatie nogal aange trokken. „Er is b.v. in West-Brabant en Zeeland wel degelijk overleg tussen het lager technisch onderwijs en het bedrijfsleven. En ook de verdetre opleiding van de gediplomeerde l.t.s.'ers wordt over het algemeen goed behartigd door de bedrijven", zegt hij. Hij is het grondig oneens met de stellingen van dr. Elzinga, dat de l.t.s.'ers „verdrinken in het bedrijf", dat deze jongelui na het verlaten van de technische school er niet naar streven hogerop te komen; dat zij door hun bazen hiertoe ook niet worden gestimuleerd en dat, zowel bij het bedrijfsleven als bij de ouders en de overheid, de mentali teit ontbreekt om deze sleur te door breken. Jan Molenschot is behalve onder nemer ook lid van diverse commis sies, die zich met het technisch on derwijs bezighouden. Hij heeft zo doende naast, wat er in het eigen bedrijf voor de jonge werknemers gedaan wordt, ook kennis van het beleid, dat door de technische scho len gevoerd wordt IJZENDIJKE De Boerenleen bank IJzendijke kan terugzien op een alleszins gunstig jaar 1967. Dit kwam tot uiting op de algemene jaarver gadering die in notel Lievens werd gehouden in tegenwoordigheid van districtsdirecteur drs. A. Bierings uit Breda, en een groot aantal leden. Het spaartegoed gaf een record- aanwas te zien. Ingelegd werd een bedrag van f 4.672.808,86 waartegen f 3.497.903,27 Werd opgenomen. Het totale tegoed op de diverse spaarrekeningen beliep .flO.281.821,28 Aan rente werd f 397.579,55 op de spaarrekeningen bijgeschreven. Het totaal der toevertrouwde middelen was gestegen tot een totaal van f 13.420.602. In het verslagjaar werd in versterkte mate beroep gedaan op de bank voor het verstrekken van geldleningen. De uitstaande leningen geven een bedrag te zien van f 3.795.875,00. De bedrijfswinst was f 18.280,77. welke geheel naar de re serves werden overgeboekt. De heer Ars. Buysse werd opnieuw gekozen tot lid van het bestuur en de heer L. de Dobbelaere tot lid van de Raad van Toezicht. Hij legt de cijfers op tafel van de Stichting Vakopleiding in het bis dom Breda. Daaruit blijkt, dat 62 tot 65 procent van de l.t.s.'ers na het verlaten van de schooi de opleiding voortzet volgens het leerlingenstel sel. Verder, dat 67 procent van deze groep mettertijd het diploma van deze opleiding haalt en dat 12 pro cent tijdens de opleiding van studie richting verandert en het „hoger op" gaat proberen. Cijfers dus, waaruit blijkt, dat veel jonge vaklieden wel degelijk de gelegenheid krijgen zich verder te ontwikkelen tot een be kwaam vakman. Maar helaas voltooit in deze ge bieden nog ongeveer twintig procent de leerlingenopleiding niet. Dit komt omdat zij soms onvol doende belangstelling hebben voor verdere studie, maar jammer genoeg ook, omdat zij de dupe zijn van werkomstandigheden. Vooral voor de jongens, die in de bouw ver van huis moeten werken, is het dikwijls moeilijk om, na een vermoeiende dagtaak, nog naar school te gaan of tijd te vinden voor verdere studie. In de metaal- en elektrotechnische industrie liggen deze mogelijkheden dikwijls aanmerkelijk gunstiger. Bo vendien tonen de ondernemers in deze sectors ook een grotere bereid heid om de jongens de gelegenheid te geven zich verder te bekwamen. Sprekend over zijn eigen bedrijf zegt de heer J. Molenschot, dat een jongen met een l.t.s.-diploma in het eerste jaar in het bedrijf zelf mag kiezen uit de drie hoofdgroepen van de metaalnijverheid: constructie- bouw, machinebouw en -onderhoud of het fijn-mechanische werk. Hij mag gedurende dit eerste jaar zijn keuze ook nog veranderen als hij tot andere inzichten komt. In het tweede jaar begint de ge richte bedrijfsopleiding. De jonge werknemers, die over voldoende aanleg en doorzettingsvermogen be schikken, worden tevens in de gele genheid gesteld applicatiecursussen te volgen. Naast de opleiding in het bedrijf (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De meervoudige kamer van de Bredase rechtbank heeft maandag j.I. vonnis gewezen in drie van de tien zaken, die vrijdag j.I. door de rechtbank behandeld zijn. Toen stonden een tiental personen terecht, die ervan verdacht werden betrokken te zijn geweest bij de Wil- lebrordse rellen. Drie ervan hebben gisteren hun vonnis horen uitspre ken. De 18-jarige P.M.G. werd veroor deeld tot tien weken, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Hij wordt ervan verdacht de adjudant van de rijkspolitie Vogel te hebben mishan deld en stenen te hebben gegooid naar de politie. Tegen G. waren drie maanden geëist, waarvan één voor waardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Voor wat de 21-jarige C.J.M.M. be treft achtte de rechtbank het primair ten laste gelegde bewezen. M. wordt ervan verdacht tijdens de rellen de menigte te hebben opgeruid en ge mene scheldwoorden ta hebben gebe zigd tegen de wachtmeester Van den Meegdenburg. Hij zou zich in de rel len hebben gestort zonder te weten waar het eigenlijk om ging. M. gaf toe die avond te veel bier te hebben gedronken, in het proces-verbaal wer den dertig glazen bier genoemd. Hij werd veroordeeld tot tien weken ge vangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met aftrek. Boven dien werd hem drie jaar proeftijd opgelegd en gedurende die periode toezicht van het medisch consultatie bureau. De eis van de officier van justitie luidde zes maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. In de zaak tegen L.C.K. werd geen eindvonnis gewezen maar een tussen vonnis. De verdachte blijft in voor arrest, maar de rechtbank heeft de stukken opnieuw in handen gesteld van de rechter-commissaris voor het horen van nog enige getuigen. K. werd eveneens van opruiing verdacht en zou gedreigd hebben wachtmees ter W. van Meegdenburg te mishan delen. De verdachte heeft ter zitting ontkend iets met de zaak te maken te hebben gehad en meende voor een ander te worden aangezien. Wie die ander was, wilde hij niet zeggen. krijgen zij tevens in de tijd van de baas gelegenheid voor part time vervolgonderwijs op de l.t.s. De opleiding in het bedrijf legt de na druk op de praktische vorming. De school legt zich voornamelijk toe op de theoretische ontwikkeling en het algemeen vormend onderwijs. De heer 3. Molenschot is van me ning, dat de samenwerking tussen de gemeentelijke technische school en de katholieke l.ts. en het bedrijfs leven in Breda zeer goed is. Er is vooral de laatste vijf jaar hard aan gewerkt. Tengevolge van dit over leg weet het bedrijfsleven wat voor leerlingen men van de scholen kan verwachten, terwijl de scholen ge ïnformeerd worden over de behoef ten van de ondernemingen. Zij pro beren daaraan ook zo goed mogelijk te voldoen. Bijzonder veel waaiaering heeft de heer Molenschot voor de club la gere technische scholen in Zeeland en West-Brabant, die „vaksgewijs" overleg pleegt over de behoeften, die er leven bij de bedrijven in Zuid west-Nederland en in onderling beraad het onderwijs daarop af stemmen. Vorig jaar hebben deze scholen voor het eerst gezamenlijke eind examens afgenomen. Dit betekent, dat bijvoorbeeld scholieren in Mid delburg dezelfde examenstof kregen te verwerken als de l.t.s.'ers in Breda. Maar het betekent ook, dat zij bij hun voorbereiding op dat exa men ingespeeld zijn op de eigen ge aardheid van ondernemingen buiten hun woonplaats. Wat hen van groot nut kan zijn, gelet op de toenemen de mobiliteit in de moderne wereld van het werken. De examenproef van vorig jaar, die ondanks enkele onvolkomenhe den, als geslaagd werd beschouwd, zal dit jaar worden herhaald. Ondanks een toenemende auto matisering zal er in de toekomst nog een behoefte blijven bestaan aan goed geschoolde vaklieden, aldus de heer Molenschot. Maar, zo voegt hij hieraan toe, zowel de regering, de bedrijven als de scholen moeten de wijzigingen in het bedrijfsleven scherp in de ga ten houden en voortdurend waak zaam zijn in de aanpassing van hun beleid. (Van een onzer verslaggeefsters) KORTGENE De minister van Verkeer en Waterstaat heeflt zijn goedkeuring gegeven aan het plan voor de houw van een gemaal bij Colijnsplaat als aanpassingswerk in verhand met de afsluiting van de Oosterschelde. De minister stelt wel de voorwaar de, dat hij de bouw van een gemaal met dieselaandrijvkig wordt uitge gaan van een vereenvoudigde dte- selmstalla'tie, waarbij de bovenbouw van het gemaal vrijwel dezelfde afmetingen kan krijgen als van een gemaal met een elektrische instaUa- tie. De voorlopige kosten van een die selgemaal worden geraamd op 1.450.000 gulden. In deze kosten zal een voorlopige rijksbijdrage van 90 procent worden verleend. De kosten voor de bouw van een elektrisch gemaal worden geraamd op 1.330.000 gulden. De minister heeft goedgekeurd dat het verschil in kos ten tussen een. elektrisch en een die- selgemaal, dat voorlopig wordt ge raamd op 120.000 gulden, voor een bijdrage in het kader van de Wet Bescherming Waterstaatswerken in Oorlogstijd in aanmerking wordt ge bracht. Gedeputeerde Staten zullen Pro vinciale Staten voorstellen 25 procent van het verschil in kosten tussen bedde gemalen in het kader van deze wet B.W.O. voor rekening van de provincie te nemen. Eep en ander zal aan de orde ko men op de vergadering van het wa terschap Noord-Beveland, die dins dag 14 mei wordt gehouden in de Stadswijnikelder van Kortgene. De vergadering begint 's middags om 2 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De langzame verbetering van de omzet van de N.V. Vitrite Fabriek in Middelburg zet zich voort. De afgelopen maand werd een afzet geraamd van 125 mil joen stuks lampvoeten. De prijs van de messing, waarvan de lampvoeten worden vervaardigd, is tot een rede lijk niveau gedaald. In de ondernemingsraad, waarin dit werd meegedeeld, werd ook ge zegd, dat het werkaanbod voor de mechanische werkplaats nog niet vol doende is. Om de kans op het ver krijgen van orders te vergroten wordt de pas gereed gekomen auto matische beitsinstallatie tentoonge steld op de Hannover Messe. De personeelsbezetting zal evenwel worden gehandhaafd, ofschoon men ook in de toekomst rekening zal moe ten blijven houden met het werkaan bod. Het artikel A. O.W-leed II van de hand van G. Bergers lijkt mij, op zn zachtst uitgedrukt niet erg gelukkig. De ouderen onder ons, van omstreeks 70 j. en daarboven zullen bij het le zen daarvan de schouders hebben opge haald. Laten we als voorbeeld nemen de jaren 1900-1914. In vele streken van het land voortdurend werkloosheid, zeer lage lonen en niet te vergeten lange arbeidstijden. Voor één of twee centen loonsverhoging moest meestal gestreden worden. Was men werkloos dan waren de mensen op zichzelf aan gewezen en moesten teren op hetgeen ze hadden gespaard. Dat dit niet veel kan zijn, zal men willen begrijpen als men weet dat in die dagen het uur* loon ongeveer 20 cent bedroeg! Ver* zekering tegen werkloosheid en ziekte bestond in die dagen nog niet. Voor de bouwvakken was de winter een zeer moeilijke tijd. Meestal zeer korte da gen werken soms enkele weken hele» maal niet. Zo was het ook veelal in industrie en landbouw. Wie zich de oorlogsjaren 1914-1918 kan herin» neren weet dat er van sparen in die tijd geen sprake kon zijn. Zouden de oorlogsjaren 1940-'45 soms geldelijk voordeel hebben gebracht zodat men een kapitaaltje kon overhouden? Men weet, dat dit vootr de meesten niet het geval is geweest. Kinderbijslag zou in die tijd worden aangemerkt als overbodige luxe! Hiermede is tevens aangetoond, dat hetgeen men vea> diende hoognodig was om een gezin staande te houden en dus van over» houden geen sprake kon zijn. De AO W. premie die de werkenden thans be» talen moet gezien worden als een pre mie waarvoor zij straks A.O.W. zulleaj ontvangen en die waarschijnlijk aam- merkelijk hoger zal zijn d'an hetgeen bejaarden nu ontvangen. De heer G> B. maakt het toch wel erg bont al$ hij schrijft: „want dan blijkt hij zijn A.O.W. nog verkeerd te besteden ook!". Als men alles optelt aan vast$ lasten, huishuur, brandstof, ziekteverze kering gas, licht en water enz. dan blijft er voor hem uitsluitend aange wezen op A.O.W. niet veel over orrj, verkeerd te besteden! Er komt nog; bij dat ten spijt van de berekeningen van het „Centr. Bureau v. d. Statistiek* de laatste verhogingen van de A.O.Wi geen gelijke tred hebben gehouden met de gestegen kosten voor levens» onderhoud. Van gestegen welvaart heb ben ze allerminst kunnen profiteren» De heer G. B. kan echter gerust zijn. De politieke partijen zitten met te veel interne moeilijkheden om ook nog maar enige aandacht te schenken aan het probleem bejaarden. Verbete» ring in A.O.W. en dus eventueel pre» mie-verhoging zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. BERGEN OP ZOOM T.S> Mej. Y. Plasschaert uit Oostburg brengt namens de jeugd van Oostburg „dank" voor een fijne koninginnedag. Nu moeten ze daar in Oostburg niet denken, dat zij daarmee een primeur hebben! Bestaat er in Oostburg een Oranjecomité? Neen? In Zundert wel en daar is hetzelfde programma al jaaaaren toegepast. ZUNDERT STEF VALK Eindelijk is het dan zover dat er renners zijn, die niet geloven in Jan Janssen. Vorig jaar is bewezen dat Janssen geen Tour de Franc kan win nen, dus waarom hem nu weer aan stellen als kopman Laat ieder voor zich rijden en dan de laatste week al les op één man zetten, die dan het best geklasseerd staat. Dan krijgt men tenminste strijdlust en niet zoals vorig jaar een matte Tour van Nederlandse rijders. Zou Janssen hiermee niet ak koord gaan, de mogelijkheid zit er in, want dan moet hij ook van de eerste dag af aanvallend rijden, dan zou ik hem niet in de ploeg opnemen. De bond moet nu laten zien dat zij de baas is en niet Janssen. OOSTERHOUT A. JAN6SEN Hoe kan Kessler tevreden zijn? Dit is wat ik mij afvraag na woensdag avond. Om een wedstrijd te kunnen winnen moet er gevoetbald worden en niet zoals Nederland het deed. Alles voor die goal en dan die ballen maar hard naar voren, waar alleen de tegenstander staat of soms alleen Cruyff. Zo kan ieder elftal wel „voet ballen" zelfs „Dongen en „Dia" en TSC. Nee het gaat er niet om doelpun ten te voorkomen, maar doelpunten te maken. Aanvallen is de beste ver dediging Ook bij het publiek gaat de gehele belangstelling eruit, als men in Nederland zo doorgaat met „voetbal len". Op de eerste plaats zou ik be ginnen met Kessler aan de kant te zetten, want als zo iemand met de uit slag 0-0 tevreden kan zijn, dan is de mentale instelling al verkeerd. Ook het systeem dat hij laat spelen is ver keerd. Materiaal (spelers) is er genoeg aanwezig in Nederland, maar we moe ten alleen een andere trainer hebben, die de jongens hun eigen spel laat spelen en dan hebben we kans dat we ermee klaar zijn voor de W.K. van 1974. Het zal nooit lukken als we zo doorgaan. TETERINGEN B. DE BONT In „Achter het Nieuws" van vrij dag 26 april heeft de heer Van Hees gefulmineerd tegen de bezorgdheid van de paus over diverse al te vrije opvat tingen, welke postvatten in de kerk. Waarop baseert de heer Van Hees zijn mening, dat de bezorgdheid van de paus voortspruit uit negatieve ver slagen van allerlei zwartgalligen? Gek is dat. Als iemand iets in durft te brengen tegen hardhollende pressie groepen is hij meteen veroordeeld. Dan is hij zwartgallig, slecht voorgelicht, seniel, enz. Waarom mag iemand niet op gevaren wijzen, die er zijns in ziens dreigen, zonider onheus te worden lastiggevallen? Het feit dat de pres- sers en wringers zich daarover telkens zo giftig maken is voor mij een aan wijzing dat zij zelf zo onzeker zijn. Een ietsje meer gereserveerheid zou geen kwaad kunnen. Wij leven niet in een democratische Nederlandse kerkprovincie, maar in een kerkprovincie, waar de dictatuur van de pressiegroepen heerst, alle ge roep om democratie ten spijt. Ik zou willen dat de gematigd vooruitstreven de groepen ook eens wat meer aan de weg timmerden. Misschien werd al les dan duidelijker HOEVEN G. LOCKEFEER

de Stem | 1968 | | pagina 19