LARDINOIS: DOOR UITSTEL, ZULLEN STANDPUNTEN WEER UIT ELKAAR GROEIEN Landbouw - EEG - ministers niet in staat tot akkoord Kritiek van Kloos op boycot C.N.V. NPAAR IN ZITTEN Parade in leruzalem feestelijk, maar uitdagend voor Arabieren PRISMA :iding Alpak Roosendaal Srdacht van «luistering „Kom uit de bedstee" nu op elpee „Anna" baggert anthraciet Nog geen schade Scheldetunnel Geen aangifte Samenwerking vakcentrales Mgr. Ernst KABINET BESLIST VANDAAG OVER KANDIDATUUR EXPO-1976 Nederland nog steeds goedkoop voor textiel Geen vervolging prof. Delfgaauw ISRAEL PARADEERT TRIOMFANTELIJK MET BUITGEMAAKTE WAPENS OPRUIMING MARGARINE KERN Beroep aangetekend Jodenvervolger veroordeeld en vrijgelaten Ruimte-apparatuur uit Nederland mogelijk naar Japan Spoorwegen voor bundeling van vervoer 'W- Vijf Brabantse bedrijven in textielexport- combinatie Belgische senaat zonder vrouwen en geestelijken Voorzorg Geweld FORMATIE IN BELGIë IN IMPASSE JUWELENROOF IN NEW YORK DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 MEI 1968 Tan een onzer verslaggevers) IOSENDAAL De sluiting van verpakkingsbedrijf Alpak N.V, josendaal heelt een staartje ge- en. Zoals thans blijkt, zijn de dl- ice en de bedrijfsleider enige tijd len aangehouden op verdenking verduistering van Unilever- elen. Het gaat hier om 16.000 ïs Royco-tomatensoep en 5 ton van de merken Lux-, Rexona- iarlton toiletzeep. j Alpak zijn deze artikelen van andere dan de normale verpak- voorzien. Via een opkoper zijn irtikelen voor een veel te lage terecht gekomen in een zelfbe- ingswinkel te Botterdam. Direc- en bedrijfsleider zijn inmiddels •geleid en weer op vrije voeten eld. Unilever ontdekte men deze van zaken nadat een onderzoek ingesteld bij het Rotterdamse oedieningsbedrijf, waar bekende selen zeer goedkoop van de hand den gedaan. De opkoper heeft een le naam en blijkt verder niets deze zaak te maken te hebben, meende alleen een gunstig han- ie te hebben afgesloten. et verpakkingsbedrijf kwam vo- week in het nieuws, toen door gebrek aan orders 26 man perso- l op staande voet moest worden slagen zonder uitbetaling van loon onder vakantiegeld. Voor het me- leels jeugdige ongeschoolde per- iel konden geen voorzieningen den getroffen, terwijl ook bij het sendaalse NKV geen aangifte d gedaan. Inmiddels blijkt een it aantal werknemers via het ar- sbureau reeds ander werk te heb- gevonden. I MINISTER LARDINOIS (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DOORN Tijdens een forum over „Vakbeweging en religie" heeft N.V.V .-voorzitter Kloos het Christe lijk Nationaal Vakverbond verweten remmend te werken in een nauwere samenwerking van de drie vakcen trales. In feite ontstaat hierdoor een enorme verspilling van ledencontri buties, aldus de heer Kloos. Flannen om op praktisch terrein tot nauwere samenwerking van de drie vakcen trales te komen, worden door het C.V.V. geboycot. De toenemende concentraties en fusies van ondernemingen eisen een slagvaardiger beleid van de vakcen trales. Bij concentraties van het werk van de vakbeweging kunnen de leden meer dienstbetoon geven, aldus de heer Kloos. Voorzitter Mertens van het Neder lands Katholiek Vakverbond was het met de N.V.V.-voorzitter eens dat ge probeerd moet worden tot een nau were samenwerking van de drie vak centrales, vooral op praktisch terrein te komen. Wat dit betreft zijn al stu dies aan de gang. (Van onze parlementaire redactie) den HAAG De ministerraad zal vandaag een beslissing nemen over de vraag of ons land een voorlopige kandidatuur zal indienen voor het or ganiseren van de wereldtentoonstel ling te Amsterdam in 1976. Het gaat om een voorlopige inten tie-verklaring, waarop Nederland la ter altijd nog kan terugkomen, als men bij nader inzien liever van de kandidatuur wil afzien. De voorlopige beslissing van het kabinet is thans vereist, omdat het in ternationale Expo-comité in Parijs uiterlijk 9 mei wil weten welke lan den voor de organisatie meedingen en welke landen het nu terstond defini tief laten afweten. den haag (A.N.P.) Nederland is in de e.e.g. nog steeds een relatief uur land voor auto's en goedkoop foor textiel, huisraad en benzine. Voor levensmiddelen kan men goedkoper in Italië terecht dan in 'ra"krijk en de Duitsers zijn nog piot» S°edkoop uit bij aanschaf van lentrische huishoudelijke apparaten Mvu? en televisietoestellen. Dit hS i. Ult 1164 ionBste onderzoek dat et bureau voor de statistiek van de gemeenschappen heeft in- .ff vj naar de winkelprijzen in de zes hd-staten. Sinds het onderzoek in april vo- ..„rjuar zijn er geen opzienbarende jri?gen Maar wel is gecon- sehu? j de Pr«zen in de ver wijlende landen zich naar elkaar tpvti„iWegen' In Nederland gingen de Franl "i!J2,en k'v' iets omhoog en in "ankrijk i-e*; nmlaag. De bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, maakte ook deel uit van het forum op een studiebijeenkomst, die het N.K.V. in het A. c. de Bruijnin- stituut heeft georganiseerd. Hgr. Ernst stelde de het geen kwestie van principe is of er al of niet een chris telijke of katholieke vakbeweging moet zijn. Dat is alleen een prakti sche kwestie, aldus de bisschop. Hij verklaarde zich voorstander van een toenemende samenwerking tussen de vakcentrales. In allerlei zaken die aan de orde waren, zoals medezeggenschap, ver- mogensaanwasdeling enzovoorts, was naar de mening van de bisschop het christelijk geloof als zodanig niet ter zake doende. Mgr. Ernst distantieerde zich van het oude conflict tussen vakbeweging en kerk. „De vakbeweging geeft aan de christenen gelegenheid zich met terdaad te bekeren van het sociaal conservatisme, waaraan wij ons heb ben schuldig gemaakt. Zij kan ertoe bijdragen dat een nieuw beeld ont staat: niet óf geloof in God óf arbeid voor de mens, maar geloof in God en arbeid voor de mens ineen". „Als u mij zou vragen", zei de bisschop, „hoe durft u dat te zeggen na alles wat er gebeurd is en niet gebeurd is in twintig eeuwen chris tendom, dan zou ik antwoorden: door schade en schande zijn wij, hoop ik, wijzer geworden". AMSTERDAM (ANP) De Gro ningse hoogleraar in de wijsbegeer te prof dr. B. -J. M. Delfgaauw (55) zal niet worden vervolgd wegens be lediging van het bevriend staats hoofd president Johnson (artikel 117 wetboek van strafrecht). De raadkamer van het Amster damse gerechtshof heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de se cretaris van de federatie van Neder landse oud-strijders organisaties, de heer P. J. G. A. Ego (Rijswijk), aan het hof om de officier van justitie in Amsterdam te gelasten alsnog een strafvervolging tegen de hoogle raar in te stellen. Het ging om de bekende uitlating van prof. Delfgaauw tijdens de grote Vietnam-demonstratie in Amsterdam op 21 oktober j.l. waarin hij Johnson een oorlogsmisdadiger heeft ge noemd volgens de rechtsnormen van Neurenberg en Tokio, welke uitlating hij nadien bij tal van gelegenheden heeft herhaald- Het hof verklaarde de klacht van de heer Ego over het niet vervolgen van de hoogleraar ongegrond omdat de heer Ego noch als secretaris van de federatie noch als privé-persoon kan worden aangemerkt als belang hebbende in de zin van artikel 12 wetboek van strafvordering. Volgens dit artikel kan alleen een belang hebbende over het niet vervolgen van een strafbaar feit zijn beklag daarover doen bij het hof. Tegen de beschikking van het hof is geen be roep mogelijk. (Van onze Brusselse correspondent) LUXEMBURG. Ondanks drie volle dagen en vijf nachtelijke uren vergaderen zijn de ministers van landbouw er niet in geslaagd tot een akkoord te komen over de gemeenschappelijke zuivel- en rund vleesmarkt, die op 1 juni zou hebben moeten ingaan. Men zal nu proberen op 27, 28 en 29 mei alsnog uit de problemen te komen. Mocht dat lukken, dan kan de gemeenschapsmarkt nog op 1 juli, tegelijk met de douane-unie, van kracht worden. Door dit nieuwe uitstel is er een extra grote druk op de besprekingen van de minis ters komen te liggen. Men vraagt zich immers bezorgd af of de douane-unie wel kan ingaan als de zuivel- en rundveemarkt niet tijdig geregeld is. Een gedwon gen uitstel van de douane-unie zou enorme problemen met zich mee brengen, mede omdat aan de doua ne-unie de gemeenschapsverplichtin gen, die uit de Kennedy-ronde voort vloeien, nauw gekoppeld zijn. Minister Lardinois heeft inmiddels verklaard: „het is een illusie te den ken, dat we eind mei kunnen begin nen op de punten waar we nu ge ëindigd zijn. Dan zijn er al weer allerlei invloeden werkzaam geweest, waardoor de standpunten waarschijn, lijk weer meer uit elkaar gegroeid zullen blijken te zijn." Voorlopige overeenstemming be stond er op het einde van de mara thonzitting over de financiering van de opruiming van de boteroverschot- ten (opgelopen tot 160.000 ton). De totale kosten daarvan worden bere kend op 250 miljoen dollar. Daarvan zal 170 miljoen dollar ten laste komen van de lidstaten, vol gens de verdeelsleutel die afhankelijk is van de per land aanwezige bo- tervoorraden. Voor Nederland betekent dat een aandeel van 3,8 en 3,2 procent, voor de overschotten uit de jaren '65 - en '66 - '67. Duitsland en Frankrijk betalen het meest- Duitsland 13 en 17 procent, Frank rijk tweemaal 10 procent. Een voorlopig akkoord is er ook over de totale financiering van de zuivelmarkt. Aan het einde van de vergadering woensdagnacht heef. de Franse voor zitter Faure geconcludeerd dat er op het punt van de belasting op grond stoffen voor de margarine kans is op overeenstemming. Minister Lar dinois reageerde daarop: „Ik laat deze conclusie geheel voor rekening van de heer Faure. Ik hoef bij het Nederlandse parlement niet aan te komen met een margarineheffing, als daaraan het budgetrecht voor het Europese parlement niet gekoppeld is." De heffing op de grondstoffen voor margarine in de wandeling ge makshalve margarine-belasting ge naamd zal volgens een raadsbe sluit -an 1963 per jaar totaal 87,5 miljoen dollar mogen opbrengen. Voor Nederland zou dat een ver hoging van de consumentenprijs van margarine betekenen met 3,5 4 cent per pakje. Voor ons land is deze prijsverho ging, maar ook de parlementaire controle een bijzonder gevoelig lig gend punt. Minister Lardinois vatte de kern van het probleem tenslotte zo sa men: „We zitten voor het blok dat bepaalde delegaties Italië met na me de financiële verantwoorde lijkheid willen beperken, maar an derzijds voor hun eigen landbouw maximale prijzen wensen, terwijl an dere landen België bijvoorbeeld de eis van financiële beperking niet stellen, maar uitsluitend kijken naar de verworvenheden van eerde re raadsbesluiten en niet in staat of bereid zijn rekening te houden met de huidige overschot-situatie". (Van onze showredactie) LOOSDRECHT Gistermiddag is te Loosdrecht de nieuwe langspeelplaat van Egbert Douwe „Kom uit de bed stee" feestelijk ten doop gehouden. Nog geen maand geleden had bijna niemand van deze Donwe, pseudo niem voor Veronica-disc-jockey Rob Out, gehoord. Zijn single „Kom uit de bedstee mijn liefste" steeg in een week tijd naar de top van de hit parade en het ziet er naar uit dat het weldra „goud voor Out" zal wor den. (Van onze redactie buitenland) BAMBERG (Duitsland) Franz Rademacher, een voormalig mede werker van Adolf Eichmann, is gis teren tot vijf jaar veroordeeld voor medeplichtigheid aan de moord op 3300 joden tijdens de tweede wereld oorlog. Hij werd echter meteen op vrije voeten gesteld, omdat hij al 4 jaar en twee maanden in voorarrest ge zeten had en omdat hij na de oorlog door de Amerikanen geïnterneerd werd. De overblijvende 10 maanden zijn voorwaardelijk met een proeftijd van vier jaar. Zowel de verdediger, die vrijspraak had gevraagd, als de officier van jus titie, die 15 jaar geëist had, hebben hoger beroep aangetekend. Rademacher, de man van het nazi plan om de Europese joden naar Ma dagascar te sturen werd schuldig be vonden aan het doodschieten van 1300 Servische joden in de herfst van 1941 en de deportatie van 2000 Roemeense joden uit hun ballingschap in Frank rijk naar Auschwitz. UTRECHT (ANP) De bestem ming van de door Utrechtse ruimte vaartspecialisten ontwikkelde appa ratuur ten behoeve van het Thor- Delta-programma van de Europese Organisatie voor Ruimte Onderzoek (ESRO) is nog onzeker. Wel bestaat de mogelijkheid dat de apparatuur naar Japan gaat om daar te worden ingebouwd in raketten die zeker zul len worden gelanceerd. Zoals bekend gaat het ESRO-project niet door. UTRECHT (A.N.P.) Gezamen lijke planning en financiering van het openbaar vervoer in de randstad zijn de trefwoorden in het rapport „Randstad en railvervoer", dat de Stichting Centrum voor Vervoerplan nen op verzoek van de N.V. Neder landse Spoorwegen heeft samenge steld. De directie van de spoorwegen be schouwt de bijna onontwarbare ver keersproblemen als een randstadver schijnsel, dat waarschijnlijk niet per stad kan worden opgelost. In het rapport wordt daarom gepleit voor bundeling van vervoerstromen Naar schatting een kwart miljoen mensen heeft gisteren de militaire parade in Jeruzalem gadegeslagen. Daaronder bevonden zich veel bui tenlanders. En om ongeregeldheden meteen te kunnen onderdrukken hadden politieagenten en militairen gewapend tussen het publiek post gevat. De ordebewakers hoefden niet op te treden. ENSCHEDE (ANP) Vijf onder nemingen die wollen stoffen produ ceren hebben zich aangesloten bij de Nederlandse Exportcombinatie voor Textielprodukten Conet. Het zijn de volgende bedrijven: André van Spaendonck en zn. n.v. (Til burg), Van Dooren en Dam's textiel fabriek n.v. (Tilburg), De Hollandse Textielindustrie n.v. (Goirle), Jans- sens de Borion's wollenstoffenfabriek n.v. (Tilburg), en de Nederlandse Kamgarenweverijen n.v. Veldhoven (Meerveldhoven). De eerste twee ondernemingen zijn voornamelijk gericht op damesstof- fen, de andere op herenstoffen. Het textielassortiment van de Conet is door deze toetreding compleet ge worden. Conet werd in het vorige jaar in Twente opgericht door een viertal concerns uit de katoen-, rayon- en synthetica-verwerkende industrie. HET „Nationale bevrijdingsfront van Zuid-Jemen" heeft een tegen de re gering gericht komplot verijdeld van personen die onlangs door het be wind in Zuid-Jemen zijn vrijgelaten. BRUSSEL (A.N.P.) De nieuwe Belgische senaat, die gis teren in Brussel zijn eerste vol tallige vergadering hield sedert de verkiezingen, telt voor de eer ste maal in zijn geschiedenis geen geestelijken in zijn rangen en, voor het eerst sedert 1946, ook geen vrouwelijke senatoren. (Van onze correspondent) LINNE „Anna" heeft in de afgelopen weken in het Limburgse Linne bakken vol anthraciet tussen grind vandaan geschept. Anna is een bagger molen van de grinderij der Nederlandse Spoorwegen. Hoe de anthraciet tussen het grind terecht komt is een raadsel. Men ver moedt, dat lang geleden toen over het grind nog Maaswater spoelde enkele schuiten met anthraciet zijn vergaan. Hierdoor kon brandstof tussen steen komen. Enkele inwoners van Linne vragen zich niets af. Zij vullen hun kolen hokken en zijn voor de komende winter van brandstof voorzien. JERUZALEM (AP) De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren een kleurige en luidruchtige parade gehouden door Jeruzalem. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties had Israël verzocht de parade niet te houden omdat het de spanningen zou vergroten en de zaak van de vrede zon schaden. De Israëli's hebben echter geweigerd. Onder een brandende zon hebben 4500 man en 450 voertuigen de 9 km lange route afgelegd. Zij werden ga degeslagen door meer dan een kwart miljoen Israëli's en bezoekers die de 20e onafhankelijkheidsdag van het land uitbundig vierden. In het oude deel van de stad bleven de Arabieren binnenshuis. De Arabische boycot van de parade werd verbroken in het nieuwe ge deelte van Arabisch Oost-Jeruzalem. Toen 300 vliegtuigen gierend overvlo gen, dromden steeds meer Arabie ren samen op de balkons om het schouwspel te bekijken. Onder de vliegtuigen was een buitgemaakte Russische Mig-21 straaljager. De Israëlische politie en soldaten hadden alle mogelijke voorzorgsmaat. regelen genomen om moeilijkheden met Arabische commando's te voor komen. Er werden echter geen inci denten gemeld. Jeruzalem zelf was niet toeganke lijk voor Arabische bewoners van de westelijke oever van de Jordaan voor en na de parade. In het centrum van de stad werd geen verkeer toegela ten. Gewapende politie en troepen hadden zich onder de toeschouwers gemengd en hielden de wacht op de daken van de huizen. Duizenden Israëli's zagen de para de via de t.v. Het was het eerste pro gramma op het nieuwe t.v.-net van de staat, dat in de volgende twee maan den geheel in gebruik zal worden ge nomen. De enorme parade begon, toen pre sident Z. Sjazar zich voegde bij de eerste minister, Levi Esjkol en de minister van defensie, Mosje Dajan. De held met het ooglapje, die er ver moeid en mager uitzag, verscheen voor het eerst na zijn ongeluk bij op gravingen in maart weer in het open. baar. In de parade werd buitgemaakt ma teriaal uit de juni-oorlog meegevoerd. Russische gepantserde vrachtwagens voor het vervoer van troepen, am fibietanks en zware T-55 en Stalin- tanks reden voorbij. Onder de buit gemaakte wapens was ook rijdende artillerie „Long Tom" veldgeschut van Engelse makelij, dat gebruikt was om Tel Aviv te bombarderen en twee luchtafweerraketten. In talrijke Arabische steden is ge demonstreerd tegen de parade in Je ruzalem. De betrekkingen tussen Is raël en zijn Arabische buurlanden zijn er niet beter op geworden. Di plomaten vrezen, dat nieuwe golven van geweld zullen volgen. Tijdens een door radio en t.v. uit gezonden rede ter gelegenheid van 't twintigjarige bestaan van de staat, zei premier Esjkol: „Wij zijn vastbe sloten niet terug te keren tot de grenzen die gevaar meebrachten voor Israels veiligheid". Volgens de premier moet Israël streven naar het bewaren van zijn veiligheid, maar ook naar „ware vre de met onze buren". Hij pleitte voor verdubbeling van de Israëlische be volking in Israël. Zoals eerder ge meld bestaat de kans dat de in Is raël wonende Arabieren de joden in aantal gaan overtreffen. (ADVERTENTIE) PRISMA7 bijou I) prachtige hand met origineel écorce motief 159.- 2) verfijnd model,fraai bewerkte band 155.- I 3) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Leo Collard, de voor zitter van de Belgische socialistische partij, was donderdagavond tot zijn eigen verbazing nog steeds kabinets formateur. Hij was donderdag aan het einde van de middag ernstig van plan het bijltje erbij neer te gooien omdat de Christelijke Volks Partij onderhandelingspartner van de formateur blijft vasthouden aan een drie-partijen-akkoord over de re geling van de institutionele proble men. Dat akkoord zou volgens de C.V.P afgesloten moeten worden voorda' over de vorming van een regering ir welke vorm dan ook gesproker wordt. De socialisten wensen geer regering van de drie nationale par tijen en ook geen enkele vorm var overleg met de liberalen. Naar d< mening van de C.V.P. is dan een re geling van de institutionele proble men volstrekt onmogelijk omdat voo: een grondwetsherziening een twee derde meerderheid in het parlemen' nodig is. De liberale medewerking ir voor het bereiken van die meerder heid onontbeerlijk. Formateur Collard had reeds later weten, dat hij donderdagavond naa- de koning zou gaan voor het uitbren gen van verslag. Terwijl politiek» kringen en ook de formateur zelf a rekening hielden met het einde var de formatiefase-Collard, greep he bureau van de socialistische partij ir en praatte het zijn voorzitter nog wa geduld in. De besprekingen tussen dè socialisten en de C.V.P.'ers zuller vandaag worden voortgezet. P (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Dank zij het ak koord dat dinsdag tussen de vakbon den en de directie van de intercom munale E-3 bereikt werd, zijn giste ren een 60-tal arbeiders, waaronde 40 Nederlandse specialisten, begon nen met de voorbereidende werk zaamheden voor het afzinken var het derde tunnelsegment op 20 me a.s. In de loop van donderdag onder zochten Nederlandse duikers het seg ment. Volgens de eerste vaststellin gen zou het drijvende deel van d< nieuwe Scheldetunnel tijdens d< werkonderbreking geen noemens waardige schade opgelopen hebben De stakingsposten waren donder dagmorgen met een 50-tal arbeider: op post, terwijl de vakbondsafgevaar digden ter plaatse toezicht hielder bij de aankomst van de Nederlands» specialisten. Ook de politie oefend» een discreet toezicht uit Even na hal acht kwamen de eerste twee busje; uit Nederland en even later volgd» een derde. Verschillende Nederlan ders waren met eigen wagen aange komen. NEW YORK (AFP) Een Juwe lier in New York is gisteren op klaar lichte dag door twee gewapende man nen van juwelen ter waarde var 350.000 beroofd. Zij namen alles me wat in de winkel te vinden was.

de Stem | 1968 | | pagina 5