slaap gezond drink mwwiE HAG* DIRECTIES BEJAARDENHUIZEN BESPRAKEN HUN PROBLEMEN We beginnen opnieuw als de hal wordt herbouwd" Voor de eerste maal gezamenlijk beraad Dronkenschap in verkeer wordt streng bestraft EUROSTRAND1 Levensschool in Hulst is in gebruik genomen In gesprek met Weer andere opzet van de WEB BOSCH OPTIEK G. Maas echte koffiebonen- COFF0NEVRIJ Spijt na koffiedrinken? oogwater wot en waar? MORGEN \Aeer nieuws uit stad en streek op pag. 3 - 5 Na fabrieksbrand in Stoppeldijk Man die bijtend zuur gooide gearresteerd MEYERINK Taak en functie Welfarewerk POLITIERECHTER MIDDELBURG Zeeuwse marine officieren worden beëdigd Hulster Ambacht akkoord met billijker geschotsheffing Handtekeningenactie Retranchement protesteert tegen aansluiting bij Oostburg SPEELTUIN aan het eurostrand Ingebruikneming N.H. kerk Heinkenszand OFFICIËLE OPENING IN SEPTEMBER DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 MEI 1968 3 Behoud Uw schoon heid met 'n modern montuur. Wij heb ben 'n keuze uit vele U passende montu ren. Hulst - Terneuzen (ADVERTENTIE) forgen, zaterdag 4 mei Ha® srt: 7.02 en 19.28 uur, Terne:®- en 18.54 uur, Vlissingen 5.55 uur, Wemeldinge 7.35 en 195; DELBURG niatuur Walcheren, Molenwater1 ;nd van 9—18 uur. ksarchief 9.30—12 en 13.30—17 30 rorwegen in Zeeland. JSINGEN mvrije Toren 19—2130 uur positie 150-jarig bestaan Nutsdena- ïent S ns van Oranje 20 uur ich-in over toekomst van Zeelani WACHT de Schepper 19.30 uur rgadering ter oprichting zwemver TBURG lel Theater 20 uur ïino Royal 14 jaar iLINGE de Heide" 19.30 uur Schietlnj DELBURG niatuur Walcheren, Molenwater: ft :nd van 918 uur. ksarchief 9.30—12 en 13.30—17.3L Dorwegen in Zeeland. ;eshal: Kunstexpositie S ns van Oranje 9.30 uur jïh el-vergaderlng - JSINGEN mvrije Toren 9.3017 uur positie 150-jarig bestaan Nutsdepar- nent L ols monument, Oranjestraat 19.55 u. tionale dodenherdenking Vermaak 15 uur Lieting staande wip [NDIJKE de Lozanne 20 uur igerensociëteit WACHT de Guchteneire 15 uur rmisschieting 'ANSTEEN lande Wip 15 uur Schieting |ST iscoopgebouw 20 uur .000 dollars voor Ringo 14 jaar Leeraert-Nijs 15 uur Schieting ÏEUZEN tor 20 uur slag om Khartoum 14 jaar tBURG iel 20 uur ;ino Royal 14 jaar VAN GENT tfen Oedt 19 uur Schieting uur Clubkaarting SEKE-PAAL de Bakker 15 uur Schieting 5STDIJK de Kort 15 uur Schieting GE de Vylder 15 uur Schieting (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Als de grote fabriekshal (2400 m2) op het in dustrieterrein te Stoppeldijk, die woensdagavond geheel is uitge brand (de kleine hal bleef behou den) wordt herbouwd, dan zal het caravanbedrijf van de N.V. Meijer te Axel met de ruim veertig per soneelsleden de produktie hierin hetvatten. Dit verklaarde gisteren de bedrijfsleider van de N.V. Meijer, de heer Th. van Laarho ven. Hij verzekerde, dat de heer B. van Doesburg te Zeist, eige naar van de fabriekshal, in prin- cipe bereid is tot herbouw. Een en ander hangt af van de assuran tieregeling. Intussen, aldus de heer Van Laar hoven, wordt gezocht naar een be drijfsruimte, waar de fabrikage van caravans doorgang kan vinden. En kele bedrijven in Terneuzen hebben hun medewerking toegezegd. Het ca ravanbedrijf heeft orders voor een heel jaar. De heer Van Laarhoven zei verder, dat aai de werknemers het loon nor maal zal worden doorbetaald. Tot gistermiddag twee uur is de brandweer bezig geweest met het na- blussingswerk. Om half zes rookte en brandde het nog tussen de trieste ru ines. Grote schade is ook aangericht aan de aangrenzende (ingezaaide) landerijen. Een vijftiental werklieden was de (ADVERTENTIE) 'Tan een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase recherche heeft de man opgespoord, die dins- /j Wens het beatfestival op de Grote Markt met een sterk bij tend zuur heeft gegooid. Daarbij liepen twee mensen een beschadiging aan het netvlies van hun ogen op, terwijl zes anderen Klaagden over brandwondjes in hun gezicht. De 21-jarige G. O., afkom stig van Curasao en woonachtig lerheijden, heeft bekend. Hii E*t met geweten te hebben het een bijtende vloeistof was. vol gens zijn zeggen had hij alleen wat «ank willen verspreiden. Hit de vloeistof uit een plastic die hij gebruikte als een fooitje. in Hii be dat spoot bidon, waterpis hele dag druk in de weer met op- ruimingswerk. Hierbij bleek dat veel materiaal behouden is gebleven. Intussen speurde de recherche naar de oorzaak van de brand. Nog steeds wordt de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat er kortsluiting is geweest in het elektriciteitsnet. Gedacht wordt evenwel ook aan een achteloos weg geworpen sigaret. In het bedrijf be vonden zich grote hoeveelheden brandbaar materiaal. „Het is niet meer de controleren", aldus de heer Van Laarhoven. „Ik heb de mensen nooit verboden om te roken. Het kan zijn dat een sigarette- peuk achteloos is weggegooid en in brandbare vloeistof is terechtgeko men. Het lijkt me onwaarschijnlijk". „Ik was zelf bezig met het con troleren van een caravan. Plotseling zag ik links van me een steekvlam. Als een bliksemflits. Er werd brand geroepen. Meteen renden we naar de haspels om de brandslangen af te rollen. Het ging allemaal verschrik kelijk snel. Moeilijk om na te ver tellen. Er zat veel te weinig druk op het water. We hebben gered wat we redden konden, maar tegen het vuur was niet te vechten. De brandweer, de politie, iedereen heeft al het mo gelijke gedaan". Oorspronkelijk was in de hal ge vestigd de textielfabriek „De Wester- schelde" van Meyerink. Deze werd vier jaar geleden failliet verklaard. De gemeente Vogelwaarde had zich bij de bouw garant gesteld voor 1,8 miljoen gulden. Zeer lang stond het gebouw leeg. Het werd nog gebruikt voor festiviteiten en evenementen. In 1966 werd de fabriekshal ge kocht door Biscuitsfabrikant B. van Doesburg te Zeist voor een bedrag van drie ton, ver beneden de waarde. Vestiging van een biscuitfabriek kon evenwel geen doorgang vinden. Sinds januari werd het gebeuw ver huurd door Van Doesburg aan de N.V. Meijer. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN. Voor het eerst hebben de directies van de Zeeuwse bejaardentehuizen een gezamenlijk beraad gehouden over problemen waarmee zij allen regelmatig te maken krijgen. D<f beraad vond plaats in het jeugdcentrum „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden. Van de circa vijftig bejaardentehuizen van alle gezindten, die Zeeland telt, waren ongeveer 35 directrices en directeuren vertegenwoordigd. Dat dit beraad tot stand kwam was vooral te danken aan het voorberei dende werk van drs. W. Dusarduyn, directeur van de Katholieke Raad voor Zeeland. Drs. Dusarduyn, die ernstig ziek is, ontving van de deel nemers aan het beraad een harte lijke groet met wensen voor beter schap, per briefkaart. De bijeenkomst was een eerste proeve van contact en vorming op kaderniveau. Een inleiding van de algemeen directeur van een groot bejaardentehuis in Den Haag, de heer W. M. Seuren, vormde het startpunt voor groepsdiscussies, waaraan men zich met hart en ziel wijdde, zoals bleek uit de rapporten achteraf. De heer Sueren had met nadruk de taak en de functie van de bejaar denhuisdirectrice onder de aan dacht gebracht, als uitvoerster van het door het bestuur uitgestippelde beleid. Directrice van een bejaarden tehuis zijn vergt veel van de betrok kenen en de functie wordt binnen onze maatschappij steeds belangrij ker, omdat nu al 1,2 miljoen Neder landers als „bejaard" moeten wor den aangemerkt. De groep is even groot als die der jeugdigen. „Waar om is er eigenlijk geen staatssecre tariaat voor het bejaardenwerk?", vroeg de heer Seuren zich af. Bruikbare suggesties werden er ge daan en vruchtbare ideeën geopperd. Het beraad mag als ten volle ge slaagd worden beschouwd, niet in de laatste plaats als ontmoetingsmoge lijkheid tussen mensen met een ge lijksoortige opdracht in de maat schappij. (ADVERTENTIE) Soms kunt u de verleiding van een kopje geurige koffie niet weerstaan. En u weet dat u er spijt van zult krygen; nw maag gaat protesteren of n kunt niet inslapen. Gelukkig is er een oplossing en wat voor een! Dat is Koffie Hag, superieure koffie, vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Koffie Hag spaart niet alleen hart, zenuwen en bloedsomloop, maar ook maag, lever en gal. Er gaat werke lijk niets boven zo'n kopje lekkere, geu rige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen maar... coffeïnevrj}. De trieste, smeulende resten van de caravanfabriek in Stoppeldijk. Op de achtergrond de kleine fa briekshal, waarin een drankenin dustrie wordt gevestigd. Hij wijdde ook ruime aandacht aan de noodzakelijkheid van het welfare- werk in de tehuizen, die soms, naar de mening van buitenlandse bezoe kers, te veel weg hebben van luxe hotels; doelmatig en uiterst schoon; maar die nauwelijks het element van liefdevolle zorg voor de mens weer spiegelen. In de groepsdiscussies vormde het welfarewerk het punt dat de meeste ideeën en opvattingen lossloeg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op vrijdag 3 mei zullen op het marine vliegkamp Val kenburg te Katwijk aan de Rijn een aantal officieren, behorende tot de koninklijke marine reserve worden beëdigd. De eed zal worden afgeno men door de commandant van dit marinevliegkamp, kapitein ter zee vlieger K. la Bree. Onder de te beëdigen officieren zijn J. van Dam en A. Molle uit Vlis singen, beiden luitenant ter zee der 3e klasse. KMR, en J. Joosse uit Mid. delburg, luitenant ter zee van spe ciale diensten der 3e klasse KMR. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het enige wat wij kunnen doen om dronkenschap achter het stuur de kop in te druk ken is niet moede te worden de da ders te bestraffen". Dat zei politierechter mr. P. van Empel donderdagmorgen tegen de leraar J. K. uit Souburg, die na een flink borreluurtje met zijn auto in de Wiihelminastraat in Vlissingen tegen een boom was gereden. Toen de po litie hem ondervroeg bleek hij alleen nog maar in staat tot een gesprek in „dronkemansstijl". De officier, mr. P. Roscam Ab- bing, eiste tegen hem een gevan genisstraf van veertien dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De politierechter had weinig gevoel voor het argument van de verdachte, dat zijn gezinsinkomen voor een be langrijk deel van zijn rijbewijs af hing. „Toen u uw borreltje dronk, dacht u toch ook niet aan uw ge zin", aldus mr. Van Empel, die dc straf bepaalde op een week onvoor waardelijk, een week voorwaardelijk met een poeftijd van twee jaar en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk- De sloper C. van N. uit Vlissingen was in Goes door de politie gezien terwijl hy slingerend reed met zijn auto, de lichten niet tijdig dimde enz. Hij bleek in kennelijke staat. Mr. Van Empel veroordeelde hem tot een gevangeiistraf van veertien dagen, een jaar onvoorwaardelijke ontzeg ging plus een half jaar voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Een week gevangenisstraf en drie maanden ontzegging van de rijbe- voegheid kreeg de stucadoor J. G. uit Kloetinge opgelegd. Na het ge bruik van een flinke hoeveelheid alco hol was hij in Goes met zijn brom fiets tegen een vluchtheuvel gere den en over de kop geslagen. De of ficier had naast de week gevange nisstraf een half jaar ontzegging ge- eist. Na al een hele reeks veroordelin gen voor het zelfde feit op zijn kerf stok te hebben gekregen zag de politierechter in de zaak tegen de hotelbediende A. F. uit Vlissingen, die dronken op zijn fiets had geze ten, geen andere mogelijkheid meer dan hem te veroordelen tot onvoor waardelijke gevangenisstraf. F. kreeg een week „in het belang van het verkeer". Na het glas veelvuldig aan de lip te hebben gebracht was ook de be tonwerker J. T. uit Kapelle op een dergelijk vervoermiddel gaan rijden. Hij was zo „onbekwaam" dat hij er van afviel- Voor hem gold hetzelfde tarief: een week. (Van een onzer verslaggevers) HULST Met 48 tegen 3 stemmen ging de algemene vergadering van het waterschap Hulster Ambacht gis termiddag akkoord met een bestuurs voorstel, minder geschot te heffen op agrarisch gezien onrendabele dijken, water en bossen. Op deze manier wilde men een billijker verhouding scheppen in de geschoisheffing. In de vergadering kwam direct de vraag naar voren, waarom ook andere on rendabele gronden niet voor een der gelijke regeling in aanmerking ko men. Dijkgraaf W. Staal benadrukte in de eerste plaats, dat de wens naar billijkheid het uitgangspunt is van de regeling. Andere onrendabele gron den hierin betrekken betekent volle dige Massificatie en deze is pas mo gelijk als het hele gebied in herver kaveling is geweest. Hij rekende voor dat deze regeling het waterschap ongeveer 35.000 gul den per jaar minder geschotsop- brengst zal kosten. Men wil de regeling met terugwerkende kracht vanaf 1966 invoeren. Het teveel be taalde zullen de aangeslagenen in de vorm van reductie op hun geschot terug ontvangen- De voorzitter acht te de mogelijkheid niet uitgesloten, dat uit de regeling een algemene ver hoging van het geschot zal voort vloeien. (Van onze correspondent) RETRANCHEMENT Enige In woners van de grensgemeente Re tranchement hebben het initiatief ge nomen om handtekeningen te verza melen bij de bevolking in verband met de komende gemeentelijke her indeling. Zij zijn het beslist niet eens met het standpunt van de minister en wensen met het oog op hun re creatieve belangen een andere inde ling dan de voorgestelde. Zij achten de vorming van een kustgemeente, zoals die door de ge meente werd en wordt voorgestaan, geen haalbare kaart. Zij zijn voorts van mening dat de nieuw te vormen gemeente Oostburg niet in staat is het hoofd te bieden aan de vele pro blemen die in een dergelijke grote gemeente zullen ontstaan. Zij achten aansluiting gewenst bij een gemeen te, die zowel in de recreatieve als in de agrarische sector dezelfde belan gen heeft en vinden derhalve aan sluiting bij het naburige Sluis een aanvaardbare oplossing. Het request is ondertekend door ruim 90 procent van de meerderjari ge bevolking van Retranchement en zal worden gezonden aan de minis ter, de voorzitters van de beide Ka mers van de Staten-Generaal, de voorzitters van de fracties in de ka mer, aan de leden van de vaste ka mercommissie van Binnenlandse Za ken en aan de commissaris van de koningin in Zeeland. De mening die door de onderteke naars wordt uitgesproken luidt let terlijk: „A. De vorming van één ge meente in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren is beslist onaanvaardbaar en uit bestuurlijk oogpunt ongewenst. B. De samenvoeging van Retranchement met enkele andere gemeenten tot één gemeente Oostburg is zeker niet in het belang van de inwoners van Retranchement en geeft zeker geen oplossing voor de tegenwoordige en toekomstige mogelijkheden met pro blemen van deze op toerisme en re creatie ingestelde gemeente. C. De aansluiting van Retranchement met het tegenwoordige grondgebied van Sluis is voor te staan". (ADVERTENTIE) Westerhoven Tel. (049914855 op de weg Eindhoven-Hasselt j méér mogelijkheden tot vrije, blije, oOiUi/» zorgeloze ontspanning Daar hebben ze pas plezier (Van een onzer verslaggeefsters) HEINKENSZAND Donderdag 16 mei zal de gerestaureerde Neder lands hervormde kerk in Heinkens zand officieel in gebruik worden ge nomen. Dit gebeurt met een kerk dienst waarin ds. H. Kwakkelstein zal voorafgaan- Tijdens de dienst, die om 7 uur begint, zal de kerk door de kerkvoogdij worden overgedragen aan de kerkeraad. De bouw- en restauratieperiode heeft bijna één jaar geduurd. Vele vrijwilligers uit de gemeente hebben bij de werkzaamheden geholpen. Wat uiteindelijk het resultaat van het harde werken is, kunnen belang stellenden op maandagavond 13 mei gaan zien. De kerk zal dan van 7 tot half negen voor bezichtiging worden opengesteld. Tot concierge in het dienstgebouw bij de kerk is benoemd mevrouw H. de Jonge-van Sabben. De administra tie betreffende kerkzaken berust bij secretaresse mejuffrouw P. ,T. Meul- biok. „VOORDAT we hier zijn gestart, heb ben we geweldig veel medewerking ondervonden van het gemeentebe stuur van Hulst. De verhuizing heeft ontzettend veel extra werk met zich meegebracht. Het gewone werk moest doorgaan." Dit zegt de heer G. Maas uit Axel, directeur van de gisteren in gebruik genomen levensschool aan de Sportlaan te Hulst. „TOT het laatste moment", aldus de heer Maas, „hebben we doorgedraaid in de Stadsmolen. In de paasvakantie hebben de leiders van de school de zaak verhuisd. Ik hoef nauwelijks te zeggen, dat er bijna geen vakantie meer over bleef. De Stadsmolen was min of meer een begrip voor de jon gens. Het was daar een primitieve toestand en daarom hadden ze in het begin weinig verwachting van de in richting van het nieuwe onderkomen. Maar naarmate ze het werk zagen vorderen nam hun verbazing toe. Ik geloof dat ze er erg gelukkig mee zijn." „VREEMD voor de jongens is vooral, dat we in deze nieuwe ruimte een judozaal hebben. Judo is voor hen een nieuwe sportbeoefening. Het aan trekken van de witte kostuums ver oorzaakte daarom nogal wat hilari teit. Aan judo hebben we nooit iets kxmne" doen, omdat er geen geschik te accommodatie was. Wat de bezet ting van de school aangaat kan ik zeggen, dat we werken met één volle daggroep en drie halve-daggroepen. De school is dus twee en een halve dag in de week bezet." „WE hebben er nog geen officiële ope ning van willen maken, omdat een en ander nog niet gereed is. Aan het terrein rond het schoolgebouw wordt nog gewerkt. In het gebouw moeten nog diverse voorzieningen worden getroffen. De donkere kamer moet nog worden ingericht en er zal nog wat aan wandversiering dienen te gebeuren. Dat willen we zoveel mo gelijk de jongens zelf laten doen. De officiële opening verwacht ik in sep- tember. In Hulst en omgeving werkt, een 35-tal bedrijven met onze school mee. Praktisch alle textielbedrijven en de grotere bouwondernemingen. Het contact is nog groeiende, maar' er is toch al sprake van een leuke samenwerking." ,NU hebben we tenminste de gelegen heid de mensen eens op een prettige manier te ontvangen. We kunnen ze wat laten zien. Van de werkgevers wordt toch maar steeds gevraagd of Ze hun schema zo willen inrichten dat op gezette tijden de jongens naar school kunnen." (Van een onzer verslaggevers) HULST Het nieuwe gebouw van de Levensschool aan de Sportlaan te Hulst is in gebruik genomen. De officiële opening zal pas naar wordt verwacht, in september plaatsvinden. Sinds maart 1965 was de school ge vestigd in de Stads Molen op de Hulsterse wallen. De toestand daar was zeer primitief. Er was zelfs geen toilet. Twee jaar reeds liggen er bij het ministerie nieuwbouwplannen. Om dat met geen mogelijkheid gezegd kan worden wanneer een permanent gebouw mag worden opgetrokken, werd geprobeerd een semi-permanen- te ruimte realiseren. In oktober 1967 werd de IKUST te Terneuzen benaderd. In de directie keet bij de nieuwe sluis hield rijks waterstaat tijdelijk kantoor. Toen de grote barak leeg kwam, werd beslo ten, het gebouw te slopen en over te brengen naar Hulst. De enorme opknapbeurt die hoog nodig was, vergde enorm veel tijd. Het gebouw ziet er thans fonkel nieuw uit. Ook al zal een perma nente school worden gebouwd, de barak kan toch blijven staan, omdat voldoende ruimte voorhanden is. De levensschool beschikt nu over een royaal gespreksruimte, een ju dozaal (met dure mat), een handen- arbeidruimte en een sportplein. Verder is er een verblijflokaal (ge schikt voor het werken in kleinere groepen); een comfortabele leiders kamer, een keuken, er zijn toilet ten, douches, kleedgelegenheden, een donkere kamer en een ruime hal. Vier groepen van twaalf tot zeven tien jongens zullen in de school wer ken. Er zijn vijf leiders en een aal moezenier. De jongens zijn afkom stig uit de textiel- en bouwbedrij ven. Daarnaast wordt de school door jongens uit de Kanaalzone bezocht- Zij volgen tevens lessen op de tech nische school. Tenslotte is er nog een groep veertienjarigen uit diverse bedrijfstakken. Bij de totstandkoming van het ge bouw is veel medewerking verleend door de IKUST. Bijzonder veel werk is verzet door de voorzitter van de school, C. Feijen. In de nieuwe Levensschool te Hufst druk bezig met handenarbeid. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De stichting Wel vaartsbevordering West-Brabant (WEB), het overlegorgaan van de vierendertig We^tbrabantse ge meenten, zal worden omgezet in een bestuurlijk informatie- en overlegcentrum. Over deze aan zienlijk minder ambitieuze opzet zijn gisteren mededelingen ge daan door de waarnemend voor zitter van de WEB, burgemeester ir. W. Merkx van Breda. Uit een enquête is gebleken dat de Westbrabantse gemeentebesturen geen behoefte hebben aan „een spe cifiek, met bestuurlijke bevoegdheden uitgerust samenwerkingslichaam". Voor een dergelijk instituut, dat op basis van de Wet Gemeenschappe lijke Regelingen tot stand gebracht zou moeten worden, zouden de belan gen van de Westbrabantse gemeen ten niet homogeen genoetg zijn. Wel wordt in brede kring, aldus ir. Merkx, waarde gehecht aan een niet te zwaar opgezet bestuurlijk centrum voor overleg, voor uitwis seling van gegevens, plannen en visies, en voor verwerving van in zicht door onderzoek. Een dergelijk centrum zou zinvol kunnen zijn, als het zich bezighoudt met vraagstuk ken van inter- en bovengemeente- lijk niveau op het terrein van de werkgelegenheidsbevordering, ruim telijke ordening, sociaal beleid en culturele ontwikkeling.

de Stem | 1968 | | pagina 3