Z.L.M. besprak problemen rond goederenvervoer FELIX in Drankindustrie Y ogelwaarde eind mei in bedrijf WEERSLAG IN LAND- EN TUINBOUW G. Jacobs (Aviolanda) wint de ir. Maas Geester anusprij s CLAUS SCHIPPER OP VELDSCHUIT stop de zon in uw kat met Even uitblazen mevrouw Rustig PHL 2 won van WH2 papier voor uw ^-pen BEZORGDHEID GROOT Enige in Brabant en Zeeland ONDERHOUD UW ELEKTRISCHE APPARATEN nazorg Overheid helpt Uj bestrijding van perevuur Beeltenis van De Casembroot in Schoondijke In kleine fabriekshal Volleybal Beroepingswerk Koninginnedag Koninginnedag II Parade I Parade II tJA&S'LA© STfAA VAN VRIJDAG 3 MEI 1968 GOES. De moeilijkheden rond het internationale beroeps- goederenvervoer tussen Duitsland en Nederland zijn onderwerp van bespreking geweest op de verga dering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij in Goes. Volgens het Z.L.M.-bestuur vinden deze moei lijkheden hun weerslag in de land- en tuinbouw. Met name in de tuinbouw en in de aardappel- handel kampt men met grote moeilijkheden. Tengevolge van het huidige ver gunningenstelsel komt er, aldus het bestuur, in vele gevallen ernstige vertraging voor in de afzet van pro- dukten die vaak slechts beperkt houdbaar zijn en daardoor snel ver voerd moeten worden. Het Z.L.M.-bestuur hoopt dat er spoedig een oplossing kan worden gevonden voor deze problemen. Ten aanzien van de provinciale (ADVERTENTIE) vervoersproblemen, de verbindingen over de Westerschelde, sprak de ver gadering haar voldoening uit over het feit dat opdracht kon worden ge geven voor de bouw van een 2e dub beldekker. De procedure, die gevolgd is bij het aanwijzen van taxateurs bij de voor bereidingswerkzaamheden voor de persleiding van Bergen op Zoom naar Waarde achtte de vergadering niet geheel bevredigend. Momenteel is in de schattingscommissie geen Zeeuw vertegenwoordigd. Het bestuur hoopt, dat alsnog aan zijn bezwaren tege moet zal worden gekomen. De vergadering sprak verder haar bezorgdheid uit over de situatie ten aanzien van het zuivelbeleid. Het prijsniveau voor de producent in grote delen van ons land is inmid dels reeds belangrijk gedaald. Het bestuur acht het van essentieel be lang voor de melkveehouder, dat er op 1 juni een EEG-regeling voor deze sector in werking zal treden. In zijn overzicht van de situatie in de akkerbouwsector deelde de heer J. B. Becu mee, dat de situatie op de aardappelmarkt aanhoudend slecht blijft. Ook de directe toekomst biedt weinig perspectief om de bestaande voorraden te ruimen tegen een rede lijke prijs. De ontwikkeling van de gewassen van de nieuwe oogst lijkt over het algemeen niet ongunstig, met uitzon dering van de bieten, die in sommige gevallen nog al wat schade opliepen van de vorst en soms zells overge- zaaid moesten worden. De heer P. J. J. Dekker deelde mee, dat het slaseizoen over het al gemeen gunstig is verlopen. Het aan bod van tomaten neemt snel toe; aan vankelijk was de prijs hoog, maar de laatste dagen gaat deze weer in da lende lijn. Er is veel aanvoer van komkommers, die tegen redelijke prijzen werden verkocht. Naar kool js weinig vraag. Het tijdelijke grote aanbod van spinazie heeft wat door draai veroorzaakt. De aanvoer van kasaardbeien is goed op gang geko men. De appelvoorraden zijn nog groot en de prijs staat aanhoudend onder druk. Via de interventieregeling werd vrij veel fruit van mindere FEUXRROKJES FEUX QUICK FELIX RITSBUK (Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE Gisterochtend heeft de 18-jarige Gerard Jacobs uit Wouwsche Plantage, een leerling vliegtuigbankwerker va n de maat schappij voor vliegtuigbouw Avio landa te Hoogerheide in de kantine van dit bedrijf uit handen van me vrouw Maas Geesteranus de ir. Maas Geesteranusprijs gekregen. Ge rard Jacobs behoorde tot de elf bes ten van Nederland tijdens de laatste Bemetelexamens. Hieraan namen 5643 kandidaten deel. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis van Aviolanda te Hoogerheide, dat hier deze prijs werd uitgereikt. De ir. Maas Geesteranusprijs be staat uit een gedenkpenning met aan De stofzuiger werkt niet goed met een volle maag. Daarom moet de zak op tijd geleegd worden. Om de stof- zak te beschermen, dienen de papie ren zakken, die bij aankoop van een nieuwe machine worden meegeleverd (meestal zes stuks). U hoeft er niet zuinig op te zijn, want de papieren zakken zijn steeds bij te krijgen. Ouderwetse machines moeten het zonder papieren bescherming doen. Mocht de stofzak van textiel erg vuil worden, of minder stofdicht, koop dan een nieuwe, maar probeer nooit de oude te wassen. Daarmee gaat de stofdichtheid beslist verlo ren. Eens in de paar jaar roept u de specialist te hulp om de zuiger te la ten nakijken. Er kunnen nieuwe kool borstels nodig zijn. Het is heel belangrijk geregeld het rooster van de gashaard te lichten en het stof dat zich daaronder heeft genesteld met een doek af te ne men. Dit stof verbrandt namelijk, het stijgt op met de warme lucht en is ae oorzaak van het zwart worden van uw plafond Aluminium wordt aangetast door wa ter. Laat dus nooit een restje water ln aluminium apparaten staan. Goed uitdrogen, eventueel omgekeerd weg zetten. De vernikkelde buitenkant van alle apparaten is mooi op te poet ser met een lapje met spiritus. Bij sommige elektrische koffie-per- colatoren is aan de onderkant van net staafje waardoor de koffie ge perst wordt, een dun plaatje aange- ?faCLt' Dit Plaati® lijkt er op vast zuten maar het is flexibel en moet blijven Uet staat n'et in de gebruiksaanwijzing). Wanneer 't vast "™es' door koffie en water, het- ,™t11 afzienbare tijd gebeurt, ordt de koffie eerst minder lek ei", daarna slootwater gelijk. Er v,™ j, gerepareerd worden. Maar oudt u het plaatje flexibel dan is de koffieVUilt:ie 3an de 1UCht °f aan Een goede elektrische deken kan voorzichtig gewassen worden (niet dl machine) met een wolwasmid- <ue. De gebruiksaanwijzing is er meestal bij geleverd. Zorgvuldig spoelen en pas weer gebruiken als hij door en door droog is, luidt het voorschrift. Het elektrische kussen kan niet gewassen worden, vandaar'de sloop jes. Op de zooiplaat van het strijkijzer komen wel bruine vlekken, die zich laten verwijderen met een vochtig doekje en niet-krassende schuurpoe der. Nooit met staalwol. Nieuwe ijzers met Teflon zoolplaat kunnen niet meer aankoeken. De strijkijzerkap knapt op van spiritus. Maar de blau we aanloopkleuren (toor oververhit ting, raakt *00it meer. kwijt. •ic Van het fornuis geven We de bo demplaat en richelplaten, evenals de binnenwanden van de oven, een zeep- sopje of een beurtje met fijn schuur middel. Branderhuizen mogen met een borstel, de fornuisbodem met een doek afgenomen worden. Voor de bakplaat géén soda, geen ontvettend sterk wasmiddel, eventueel wel huishoudzeep, afspoelen, drogen. Steek de oven even aan na de beurt, dan is alles zo droog. Een enkel keer tje vet u de bakplaat aan onder- en bovenkant met wat olie in. de ene kant de beeltenis van ir. W. Maas Geesteranus en aan de andere kant de naam van de jongeman, voor wie deze prijs bestemd is. Ver der is aan deze prijs verbonden een diploma en een prijs van f 200, die in goederen wordt uitgekeerd. Ge rard Jacobs had hiervoor een kist gereedschap gekozen. Aviolanda-directeur H. Westerhuis wees er in zijn welkomstwoord op dat de bedrijfsschool van Aviolanda goed draait. Het slagen van zeven tig procent van de examenkandida ten is een bijzonder hoog percenta ge. In dit verband meende de voor zitter van de landelijke stichting Be- metel, ir. K. van der Pols dan ook de bedrijfsschool een compliment te moeten maken- De ir. Maas Gees teranusprijzen worden elk jaar uit gereikt aan leerlingen, die zich bij Bemetelexamens op een bijzondere wijze onderscheiden. De heer H. Tomesen, directeur van de l.t.s. te Bergen op Zoom sprak ook zijn waardering uit over de bedrijfsschool van Aviolanda. Hij geloofde niet dat het niveau van de opleidingen na de fusie met Fokker zal dalen, omdat ook bij Fokker veel wordt gedaan aan het opleiden van de leerlingen. Ir. A. Ovaa, de bedrijfsleider van Aviolanda, hoopte dat het niet de laatste keer zal zijn dat een leer ling van dit bedrijf een dergelijke prijs krijgt. „Het is wel zo dat zo iets een bijzonder moeilijke opgave zal zijn", voegde hij eraan toe. Ge rard Jacobs uit Wouwsche Plantage is de enige jonge technicus uit Noord-Brabant en Zeeland, die dit jaar de ir. Maas Geesteranusprijs heeft gekregen. (Van onze correspondent) GOES Ingevolge de „beschik king bestrijding perevuur", die nog steeds van kracht is voor de ge meenten Wissenkerke, Cortgene, Wolphaartsdijk en het gedeelte van de gemeente Kattendijke gelegen ten westen van de provinciale weg van Goes naar de Zandkreekdam, rust op de betreffende grondgebruikers, o.a. de verplichting tot het verwij deren en vernietigen van jonge mei- doornplanten en uitlopende scheuten van meidoornstobben. Naar aanleiding van een daartoe door de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap inge diend verzoek zal echter dit jaar in de maanden mei en juni van over heidswege een rondgang in de be trokken gemeenten worden gemaakt, waarbij de dan aanwezige uitlopers zullen worden verwijderd en de daar bij ontstane wonden zullen worden behandeld. Deze verwijdering en be handeling moeten worden gezien als een dienstverlening, waartoe de o- verheid niet verplicht is, en die de grondgebruiker kan weigeren te aan vaarden. Met de nieuwe wondbehandeling wordt geen enkele waarborg gege ven omtrent het uitblijven van ver dere uitlopers. Uit het bovenstaande volgt, dat de grondgebruikers, ongeacht of zij al dan niet van de nieuwe rondgang ge bruikmaken. aansprakelijk blijven voor de nakoming van de hun in de beschikking bestrijding perevuur opgelegde verplichtingen. kwaliteit uit de markt genomen, waardoor een ineenstorten van de markt werd voorkomen en het goede fruit beschikbaar bleef voor de con sument. Ook in Frankrijk en Italië wordt door interventie vrij veel fruit uit de markt genomen. Volgens publikaties van het minis terie van Landbouw en Visserij maakt de regering zich zorgen, dat de pu bliekrechterlijke interventieregeling toegepast zal moeten worden. In krin gen van het veilingwezen hoopt en verwacht men echter, dat dank zij de huidige regeling van het centraal bu reau zulks niet nodig zal zijn. Ten slotte wees de heer Dekker erop, dat de peren onder zeer gunstige omstan digheden gebloeid hebben. De heer W. de Buck deelde mee dat het rundvee dit voorjaar goed bevleesd in het weiland is gekomen, hetgeen mede te danken is aan de ruime voorraad stalvoeder op de be drijven deze winter. Het slachtvee heeft een behoor lijke prijs en gaat langzaam in de richting van de verhoogde EEG-prijs van 236,- per 100 kg levend ge wicht. De vraag naar melkvee is niet toe genomen, dit misschien in verband met de verlaagde melkprijs en de moeilijkheden in de zuivelsector. In de EEG is de huidige zuivelsi- tuatie zorgelijk. Ook werkt tegen dat de landen van het oostblok in de EEG-landen, tegen uitzonderlijk lage prijzen, hun zuivelprodukten aanbie den. In alle landen van de EEG groeit de voorraad varkens. In Nederland zullen er straks 8 miljoen zijn. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Op 16 mei zal mevrouw S. C. de Casembroot - Ba ronesse van der Feltz in de lagere land- en tuinbouwschool aan de Ko ningin Julianastraat de beeltenis ont hullen van wijlen haar echtgenoot, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in leven commissaris der kongin in Zeeland. De plechtigheid begint om half drie. FOTO BOVEN In de kleine industriehal worden de tanks, waarin het fabrikageproces van de dranken zal plaatsvinden, mo menteel geinstalleerd. (Van onze volleybalmedewerker) TERHOLE Behoudens enkele in haalwedstrijden in de 2e klasse he ren en bij de dames kan de compe titie in de afdeling Zeeuwsch-Vlaan- deren van de NeVoBo als beëindigd beschouwd worden. De promotie en degradatiewedstrijden zullen spoe dig aanvangen. In de 2e klasse heren werden za terdag gespeeld: P.H.L. 2 - V.V.H. 2 30, Scheldesport 2 - V.V.H. 1 1—3, I.S.v.G. - Terhole 3 2—3. P.H-L. 2 - V.V.H. 2: Hoewl WH 2 technisch stukken beter speelde dan P.H.L. 2 mocht het de bezoekers toch niet gelukken de winst mee naar huis te nemen. Het hoofdzake lijk uit leraren bestaande PHL- team wist beter van de geboden kan sen gebruik te maken en speelden ook veel rustiger. Scheldesport 2 - V.V.H. 1 In een matigQ wedstrijd heeft V.V.H. 1 toch even laten zien dat het de eerste plaats in de 2e klasse heren waard is. Scheldesport kon in deze wed strijd geen vuist maken en vormde dan ook nooit enige bedreiging voor de bezoekers. I.S. v. G- - Terhole 3: Na twee gespeelde sets die door I.S. v. G. ta melijk gemakkelijk gewonnen waren meenden de Sassenaren dat de winst punten binnen waren. Terhole 3 dacht er echter anders over en begon een offensief waartegen Instuif niet op gewassen bleek. Y.V.C. 2 - Voorwaarts: Voorwaarts heeft te Yzendijke kans gezien de laatste competitiewedstrijd te win nen. Door het verlies van enkele speelsters is Y.V.C. nog steeds niet de sterke ploeg die het in het begin van de competitie was. Y-V.C. 1 - Voorwaarts: Na de le set die door Yzendijke met 1614 gewonnen werd kon men een mooie en spannende wedstrijd verwachten. Spanning was er wel. maar tech nisch was het spel niet hoog. De 2e set was na 2 serveerbeurten met 151 in het voordeel van Y.V.C. beslist. Hierna kwam Voorwaarts terug en bracht de stand op 21. Geschrok ken, bundelde Y.V.C. alle krachten en wist met veel moeite de 4» set met 1511 te winnen. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE In de kleine industriehal (uit het faillissement- Meijerink) te Stoppeldijk is men momenteel druk doende met het in stalleren van tanks en machines voor fabricage van jenevers en vieux's door de n.v. Edelaar-Vogelwaarde. Het was de bedoeling om woens dag j.l. met de produktie te star ten, maar door omstandigheden was men genoodzaak de aanvangsdatum te verschuiven. Verwacht wordt nu, dat op vrijdag 24 mei a.s. de ma chines zullen gaan draaien. Het caravanbedrijf Meijer n.v- te Axel in de naburige grote fabrieks hal is woensdagavond zoals bericht, geheel afgebrachd. De kleine fa briekshal (oppervlak 1100 m2) werd door de gemeente Vogelwaarde in 1966 verkocht aan de n.v. Jute In dustrie Zwijndrecht en de n.v. In- tercommerce te Rotterdam. De ko pers wilden er destijds een textiel industrie vestigen, maar door om standigheden ging dat niet door. Het gebouw is momenteel eigendom van de heer J. Ploeg te Rotterdam. De ze zal samen met de n.v. Ed°laar te Voorschoten het aandelenpakket in bezit krijgen van de n.v. Ede- laar-Vogelwaarde. De aanvraag voor de vergunning distilleerinrichting le klasse is intussen door het minis terie ingewilligd. Directeur van de n.v- Edelaar is de heer F. van Tichelen te Rotter dam. Er is reeds een wijnfabriek en distilleerderij gevestigd in Voor schoten. Bedrijfsleider in Stoppeldijk is de heer F. A. Kusters uit Rotterdam. Door de n.v. Edelaar-Vogelwaarde zullen alleen jonge en oude jenevers en vieux's worden gefabriceerd. Omdat het produktieproces geen distillatie meer verlangt, is de fa- brikage „schoon". Buren zullen daar om geen last ondervinden. Voorlo pig zullen acht werknemers worden aangetrokken. „Maar", aldus bedrijfsleider Kus ters, „er zitten beslist uitbreidings mogelijkheden in deze hal". De dranken worden ter plaats gebotteld. Voorlopig zal de produktie in hoofd zaak vervoerd worden naar de Rand stad. De n.v- Edelaar is evenwel van plan de dranken te brengen op ver koopadressen in Zeeuwseh-Vlaande- ren. Gewerkt wordt onder douanetoe- zicht. Geref. kerken Beroep aangeno men naai- Middelburg (vac. J. Wes- sel): J. A- A. Boer te Ommen. - U ,:rc- Prins Claus kijkt hier even ach- van de veldschuit richting Aitdjjk dat hij gisteren terom, terwijl hij aan het roer staat om naar het waterstation te varent geopende officieel heeft De verzorging van het nationale pro gramma op 30 april was ditmaal doo. het komplot van VARA, KRO en NCR"V opgedragen aan de linkse NTS, die e> dan ook voortreffelijk in slaagde, on er 'n nationaal afbraakprpogramma var te maken. Uiteraard kon de NTS nie anders, immers een nationaal program ma is nauwelijks denkbaar zonder te rug te vallen op de historie ep. ge noemde omroepen weten als histori sche feiten niet veel meer te vertel len, dan dat wij moordenaars, uitbui ters en slavendrijvers waren; helaaf zij zijn er inmiddels wel in geslaagc dit door middel van dagelijkse her senspoelingen aan een groot deel var het volk duidelijk te maken. Het word: echter voor de NTS-herem wel moei lijk om iets in elkaar te zetten da' hét predikaat „nationaal programma' verdient. Het was dus volkomen ih stij" dat als waardig slot van deze "natio nale feestdag voor de televisie een En gelse jazz-zangeres optrad. Natuurlijk geen (militaire) taptoe, sinidis enkele halfzachte studenten ontdekt hebben, dat tegen een dergelijk gebeuren ge demonstreerd dient te worden (als he*. tenminste niet in Moskou gebeurt). Ik vraag me af en waarlijk nief alleen naar aanleiding van de sof var dit „nationale programma" —of hel Nederlandse volk nog voldoende krach ten herbergt om deze afbraaktroep er uit te trappen, of dat we volkomer overgeleverd zullen blijven aan dez< cultuurdragers". De tijd zal het .le ren. BERGEN OP ZOOM P. BROUWEF Er was op koninginnedag zoveel ln Oostburg te doen. dat ik het toch wel de moeite waard vond om het in de krant te laten zetten. Ziehier het feestprogramma voor dc jeugd: 9.00-10.00 uur: niets. 10.00-12.00 uur: een grote nietswedstrfjd 12.00-13.00 uur: pauze om thuis lekker te gaan eten. 13.00-14.00: niets. 14.00-16.00 uur: uitrusten van het niets doen. 16.00-17.00 uur: weer niets te doen. 17.00-18.00 uur: nogmaals pauze. 18.00-19.00 uur: een plechtige nietsslul- ting. Namens de jeugd van Oostburg har telijk dank voor deze fijne dag. OOSTBURG Mej. Y. Plasschaer: Wij zijn thuisgebleven op koningin nedag. Wij bekostigen nog een leger op het moment dat militair geweld in principe is uitgespeeld. Er wordt geen recht meer mee beschermd, noch een belang gediend. Wij moeten het leger dan ook niet anders zien dan als een noodzakelijk kwaad, dat zo snel mo gelijk dient te verdwijnen. De zaïak een romantisch of heldhaftig tintje geven door hem op te sieren met parades, gala-uniformen en muziekkapellen is volks verlakkerij En desondanks willen wij niet pro testeren met borden zoals: „Steun het leger - Investeer uw zoon" of „Het leger is een moordenaarszaak, geen volksvermaak' We willen zeer kritisch stilstaan bij een mentaliteit, die als vanzelfsprekend aanneemt, dat men door de oorlog voor te bereiden de vrede kan stichten. Aan hangen en verbreiden van deze me ning is liegen op mondiaal niveau, te- gen beter weten in. Doodzonde noem den we dat vroeger, onze kleinkinde ren zullen het de eerste aanzet tot dood- slag noemen als ze na een derde we reldoorlog nog iets te zeggen hebben. Het NAVO- en het Warschau-pact voir.* men een veiligheidssysteem dat geba seerd is op het recht van de sterkste of op de dreiging van wederzijdse ver nietiging. Dat is een systeem van gis teren. Vrede zoals nu, wanneer bij ieder conflict tussen twee naties de hele we reld de adem inhoudt om te zien of de grote kernmogendheden verstandig zullen zijn, noemen we geen vrede.-Dit is eerder afwezigheid van een wereldu oorlog. Om van een blijvende defini tieve vrede verzekerd te zijn in de toekomst zullen we de vrede moeten organiseren. Bijvoorbeeld door: dienst in een V.N.-poliffciemacht; dienst in ont wikkelingslanden. Burgerdienst in zie kenhuizen, sociaal werk of een ram- penteam. Een dergelijke dienstplicht voor de vrede zou recht doen aan de feitelijke situatie dat de vrede niet meer door militaire inspanning alleen kan behouden worden. Dat is het sys teem voor morgen. HOEVEN ROOSENDAAL A. A. M. BUYS A. J. M. HOMMEL (Akkoord. Maar de foto's en beel den van de 1-mei-parade in Mos kou en Peking duiden er op dat men in communistische landen be^ pa aid nog niet zover is. Red.) 30 april hebben we weer kunnen ge nieten van het groene moordtuig, dat rijdend over Breda's straten tentoon gesteld werd. Onder het mom van „mi litair défilé" heeft men weer onge stoord kunnen provoceren, met kanon nen, tanks en raketten. Afgezien van de vraag of we het spul zo nodig heb ben, is het bepaald schaamteloos" dit moordtuig ais teken van macht met militaire trots tentoon te stellen. Dezelfde vaders, die hun zoon een afstraffing zouden geven voor het kij ken naar een plaatje met een naakte vrouw, nemen hun kinderen mee om zich te gaan vergapen aan materiaal dat als enig doel heeft: het doden van mensen. Kinderen worden op deze ma nier volledig vertrouwd gemaakt met wapens en geweld. Het is jammer voor de betreffende vaders, maar hun kinderen zien niet zo geweldig veel meer in koude oor log, bewapening en militairisme. Ze kunnen hun nu nog onwetende kinde ren slechts een „made in Japan"-auto- matisch speelgoedgeweertje geven, als laatste stuiptrekking van de eeuwige traditie. Time is on our side! BREiDA HOB VAN DE CALSELIDE

de Stem | 1968 | | pagina 25