„Wij bouwen geen orgels maar we maken ze" i Discussie rond Lübke voorlopig gesloten metselaar en metselaar-timmerman Hijiser: de jasvoor regenprachtige dagen! Nieu heeft van Aan ,wc VAN DOELMAN MAIER ALS BARMHARTIGE SAMARITAAN D. A. Flentrop (van Flentrop Orgelbouw Jeugdtitelstrijd zaterdag in Breda Sleepketling Kentering Jeugd Verkiezingen knelpunt Ongewentst Eén lijn Volleybal Financiële steun van derden voor betaald voetbal in Roosendaal GROTE T.B.C.- SCHIETING Groenendijk Overal.... Lezers van DAGBLAD DE STEM HUN krant débé meubelen DAF-garage Verbrugge Met BOVAG-garantie Regenweer of prachtig weer, u moet weer naar DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 MEI 1968 (Van een onzer redacteuren) ZAANDAM Als wij het ge bouw van Flentrop Orgelbouw binnenstappen klinkt er muziek, een ode aan het vooruitstrevende werk van de 57-jarige directeur D. A. Flentrop van dit nationaal en internationaal bekend staande Zaandamse bedrijf. Hy, gezeten achter het bureau, ge schonken door het personeel bij het vyftigjarige bestaan van Flentrop Orgelbouw in 1953, zegt: „Wy maken orgels. Bouwen doet me denken aan de bouwnijverheid. Ver geef me, ik wil niet neerzien op onze bouwvakkers, maar een orgel maken is een zwaar karwei waarin je ge hele karakter en persooniykheid wordt verdisconteerd. Je maakt als het ware iets van jezelf. Het rottig ste van de orgelbouw vind ik nog altyd de grote vraag na de instal latie welke organist de toetsen gaat bespelen. Je wil natuurlijk zo'n kostbaar instrument door een dege- ïyke organist laten bespelen." Directeur Flentrop valt direct met de deur in het muzikale huis. Hij ver telt nadrukkelijk, geen verhandeling te willen houden over de technische kwaliteiten die een orgel moet be zitten om de artistieke waarde vol ledig te doen laten uitkomen, „Dan zit ik hier om vijf uur nog". De Zaandammer heeft precies een half uur uitgetrokken voor dit inter view. De heer Flentrop is onlangs onder scheiden met het eredoctoraat van de conservatoriumafdeling van het Oberlin College te Oberlin in Ohio in de Verenigde Staten. De erepro motie geschiedt op 10 juni in Ober lin bij gelegenheid van de 135e jaar dag van het college. Trots? Hij: „Nou, ja, eh, trots. Ik zie het vooralsnog als een onderscheiding voor ons werk in de Verenigde Sta ten. Wat voor werk? Hij, na een telefoongesprek bondig te hebben verkort tot ja en nee: „De laatste 10 tot 15 jaar heb ik in de Verenigde Staten vele lezingen ge houden over de sterke ontwikkeling in de orgelbouw. Er is in zekere mate een grote invloed uitgegaan van ons werk en mijn lezingen daar, te meer omdat Flentrop in vele universitei ten in de States emplooi heeft kun nen vinden. U moet weten dat Amerika, nog al tijd de sleepketting van ons oude Europa in de orgelbouw, denkt en werkt zoals in West-Europa gebeur de in de dertiger jaren. Men gebruikt alleen een ander type orgel en is sterk georiënteerd op de Angelsaksische bouw. Mede door mijn invloed is men bezig zich om te gaan schakelen naar de Europese, continentale orgelbouw. Ik mag niet trots zijn op dit ere doctoraat. In de orgelbouw is het verdomd hard werken. De concur rentie is hevig, maar vriendschappe lijk." Flentrop-pijporgels hebben een ste vige vooraanstaande plaats veroverd in de orgelbouwwereld. Hij, zeer bedeesd: „Wij zijn een middelgroot bedrijf". Een middelgroot bedrijf echter dat een groots orgelwerk uitvoert in de beroemde Carnegie-hall te New York, in de kathedraal van Lissabon een nieuw orgel plaatste, het orgel van de Grote Kerk te Breda ten dele vernieuwt en restaureert, restauraties verricht in de Sint Laurens te Alk maar, de Michaelskerk te Zwolle en in de Onze Lieve Vrouwekerk te Maastricht, terwijl zojuist de orgel bouw in West-Berlijn en een groots karwei in Osnabrück zijn afgesloten. Voorts besteedde Flentrop een brok vakmanschap aan de voor de orgel liefhebbers historische instrumenten in de kerk van Oosthuizen en Me- demblik: orgels die respectievelijk da teren uit het begin van 1500 en het jaar 1671. Hij enthousiast: „Het zijn juweel tjes". De bakermat van de orgelbouw lag in centraal Europa. Tijdens de 17e en 18e eeuw heerste er een leven- .dige bedrijvigheid, in Nederland ivoornamelijk in de noordelijke en zuidelijke provincies. Het is een pe riode geweest waarin hoogtepunten tot stand kwamen, die echter snel veranderden in downs toen de twee de helft van de 19de eeuw aanbrak. Men verliet het pad van het ambacht en sloeg een nieuwe weg in die leid de tot het machinaal vervaardigen van orgels. Het aldus vervaardigde produkt kon als een slecht afgietsel worden bijgezet in de tot dan toe rijk geschakeerde medaillekast van de orgelbouwers. Dit proces zette zich in verhevigde mate voort in de 20e eeuw. De ken tering van kwaliteit was voorgoed be reikt. Na de tweede wereldbrand sloot men de kring door terug te grijpen op het ambacht zoals de voorvaderen van de orgelbouwers dat hadden uit geoefend. Terwijl zijn handen spelen met de spoelen van de op het bureau staande draagbare bandrecorder, zegt de zoon van orgelbouwer Flentrop: „Mijn va der liep ook mee in het gareel van de verlaging, van de kentering in de bouw. Maar hij deed dat uit protest, Hij had bezwaren tegen de wijze waarop men tegen de muzikaliteit schopte. Hij richtte een bedrijf op, zocht naar nieuwe wegen en na ver scheidene malen flink zijn neus te hebben gestoten greep hij terug op de goede, oude manieren van zijn voorvaderen in de 17e en 18e eeuw". De kwaliteit van een orgel wordt volledig beheerst door de man, de orgelbouwer, die zijn vakmanschap in de pijpen, een samensmelting van tin en lood, stempelt. Hij: „Je moet nooit vergeten dat de orgelbouw een scheppend element in zich heeft". .Daarom laat de heer Flentrop zich lovend uit over onze zo veel in het verdomhoekje getrapte jeugd. Hij: „Ik constateer een vergrote be langstelling van de jeugd voor or gels in het algemeen. Ga naar een orgelconcert. Het merendeel van de bezoekers bestaat uit jeugdige per sonen". De vormgeving van de orgels mag dan wel iets verschillen van die uit de 17e en 18e eeuw, in wezen hangt de orgelbouw van 1968 aan een gou den draad, te voorschijn getoverd door onze voorvaderen. Hij: „Maar we hebben de top van de muzikale waarde nog niet bereikt. Ons vakmanschap bevindt zich in de lift". Die lift wordt in stand gehou den door de Nederlandse orgelbou wers zelf. De heer Flentrop acht een school voor orgelbouwers niet noodzakelijk. Hij: „In het bedrijf kan je een jon gen het karakter van een systeem leren. Het is persoonlijker dan op een school waar de lessen zijn afgestemd op het gemiddelde van allerlei orgel bouwsystemen die er bestaan". Dertig minuten zijn voorbij. Orgel bouwer Flentrop glimlacht. Hij is blij met zijn eredoctoraat. De lichtvoe tige tonen van een orgel worden drif tig afgejtapt wanneer de deur van „Flentrop Orgelbouw" achter ons dichtslaat. Een brullende sportwagen schiet langs ons. (Van onze Bonner correspondent) BONN Met de verklaring over zijn werkzaamheden by het Beriynse architectenbureau Walter Schlemmp in de jaren 1939-1945 die de basis waren van de beschuldigingen der Oostduitse communistische propaganda, dat hij concentratiekampen zou hebben ontworpen en gebouwd heeft de discussie over de politieke toekomst van het Westduitse staatshoofd, dr. Hein- rich Lübke alleen maar een voorlopig einde genomen. Het stond wel van tevoren vast, dat de president niet onder druk van deze aantijgingen zijn hoge ambt ter beschikking zou kunnen stellen, ook wanneer dit zou worden gemotiveerd met een verslechterende gezond heidstoestand, wat dan toch niemand zou geloven. Desondanks is de dis cussie over de vraag, of dr. Lübke zijn volle tweede ambtstermijn die in september van het volgend jaar afloopt zal uitdienen nog niet af gesloten. Er blijven in Bonn nog ve le politici van mening, dat het be ter is, wanneer dr. Lübke voortijdig heengaat. De reden daarvoor ligt echter niet ln de communistische aantijgingen, maar in het feit, dat in het komende jaar de verkiezing van de nieuwe president door de zogenaamde „Bundesversammlung", een dubbel parlement en van een nieuwe bondsdag praktisch samenvallen, na melijk respectievelijk in juli en in september. Het is onvermijdelijk, dat de ge beurtenissen rond dr. Lübke die in hoofdzaak de schuld zijn van de vorige regering-Erhard en de minis ter van binnenlandse zaken Paul Lücke - in de campagne voor de parlementsverkiezingen een belang rijke rol zullen spelen en dat met andere woorden de positie van het Westduitse staatshoofd in de ver kiezingsstrijd zal worden betrokken, wat velen ongewenst lijkt. In West-Duitsland duurt de ambts periode van de president vijf jaren. Hij is éénmaal herkiesbaar. Zowel wijlen prof. Theodor Heuss als dr. Heinrich Lübke zijn eenmaal herko zen en waren tien jaren president. Eens in de twintig jaren valt der halve de presidents- en de bonds dagverkiezing vrijwel samen. In 1969 is dit voor de eerste maal sinds 1949 het geval. Er wordt dan ook in Bonn al lang over gedacht de ambts periode van de president tot 7 jaren te verlengen (en daarbij de moge lijkheid van een herkiezing uit te sluiten) en die van een parlement tot 5 jaren. Daarmee zou het samen vallen van presidents- en parle mentsverkiezingen tot eenmaal in de 35 jaren worden beperkt. de zomer van het volgende jaar dus op de oorspronkelijke tijd worden opgelost. Het lijkt ons even wel, dat deze houding meer is inge geven door de „rel" om de presi dent dan door politieke berekening. Het zou daarom niemand erg be hoeven te verwonderen wanneer „er gens in de loop van dit jaar" presi dent dr. Lübke toch nog de wens te kennen zou geven om zijn tweede ambtstermijn voortijdig te beëindi gen, zodat de verkiezing van zijn op volger zou kunnen worden vervroegd en daarmede uit de verkiezings sfeer worden gehaald. Voorlopig trekken de twee rege ringspartijen, de CDU-CSU en de SPD nog één lijn: de kwestie van dr. Lübke's opvolging zal niet voor (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Het sportcentrum in Breda is zaterdagmiddag om 2 uur het verzamelpunt voor 21 volleybal jeugdkampioenschappen. Deze zullen moeten strijden om de vier districts- titels die recht geven op deelname aan de nationale jeugdclub kampioen schappen, die donderdag 23 mei zul len plaatsvinden: Voor de junioren jongens en meisjes te Hengelo en voor de adspiranten jongens en meisjes te Almelo. Voor de districtstitels is weer gro tere belangstelling dan voorgaande jaren. Voor de junioren, meisjes en jongens zijn er inschrijvingen uit Bergen op Zoom Den Bosch Eindhoven Breda Roosendaal en Tilburg. Bij de adspiranten jon gens missen we van dit zestal de afdeling Bergen op Zoom en bij de adspiranten meisjes de afdelingen Bergen op Zoom en Roosendaal- Over de krachtsverhoudingen is weinig met zekerheid te zeggen, te meer daar vele namen nog een vrij onbekende klank hebben in de volley balwereld. Hierbij de lijst van deel nemende teams. Junioren jongens: Moller V.C. (B.- o.Z.) VCV (Den Bosch) Volva (Eind hoven), Lyceum (Breda), Remi (Roo sendaal), Odulphus (Tilburg). Junioren meisjes: M.O.C. 17 (B.p. Z.) Set Up (Den Bosch) Evoluon (Eindhoven) RHBS (Breda) Bermi (Roosendaal). Adspiranten jongens V.C-V. Den pus (Breda) Zebra's (Roosendaal) Odulphus (Tilburg). Adspiranten meisjes: Ossaeo (Den Bosch) Celeres (Eindhoven) Lyceum (Breda) Willem II H.B.S. (Tilburg). (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL De onlang; |g het leven geroepen stichting Betaald Voetbal Roosendaal, heeft zich in eej brief tot diverse instanties gewend met het verzoek financiële steun tj verlenen aan de plaatselijke veren), ging, die het betaald voetbal beoefent (RBC). De stichting stelt zich ver. antwoordelijk voor een juiste beste, ding van de middelen, die door der. den ter beschikking worden gesteld, Het initiatief is genomen, omdat het bestuur van de stichting van me. ning is, dat voor de leefbaarheid er, het aanzien van Roosendaal het be. taalde voetbal niet gemist kan wor den. Juist vanwege de grote recrea. tieve waarde, die dit wekelijks voor duizenden biedt. De gemeentelijke overheid heeft reeds een financiële bijdrage toegezegd en tevens de ver. wachting uitgesproken, dat met na me industrie, ondernemers en parti. culieren niet afzijdig zullen bljjven. MüNCHEN (ANP) FC Bayem München vloog gisteren na de neder laag (0-2) tegen AC Milan in de eer ste wedstryd voor de halve finales van het toernooi om Europacup 2 zonder doelman Sepp Maier naar München terug. Maier, die ook het doel verdedigt van het Duitse nationale elftal, had daarvoor een bijzondere reden. De sportjournalist Rolf Gonther viel woensdagavond na het laatste fluit signaal op de perstribune zo ernstig, dat hij een enkel brak. Gonther was toen niet in staat met zijn auto naar de Beierse hoofdstad te rijden. Maier bood zich echter aan als barmhartige zaterdag 11 mei bij EDDY MORCUS TE Aanvang 15 uur. Ie prijs Koelkast 2e prijs Herenrijwiel en verder vele waardevolle prijzen. Inleg f 3,50. HET BESTUUR over mee kunnen praten I met kennis van zaken I dat geeft zelfvertrouwen, dat dwingt respect af. kunnen overal over meepraten door de weloverwogen informatie van de uiterst vakkundige redactiestaf van 3 ANTILOPE ja at CASSANDRA CHINCHILLA ZIBELINE a 6r NOIR EXCLUSIEVE FRANSE PAREUM Baroemd om de laag houdbar® geur. Parfums- f 8,25 tot f 62,— Lotion» f 7,50 «ot f 29,50 PARIS 5eeft niet! Want uw adviseur bij Débê weet er alles van. Débé-meubelen, Teteringsedijk 89 bis, Breda. GEOPEND: ma. t/m vr. 8.30-21.00 uur, za. tot 17.00 uur. WELKOM! GEVRAAGD Sollicitaties te richten aan: Gebr. de Jonge, Jurjaneweg 27, Borssele. Tel. 01105-510 OOK voor prima GEBRUIKTE WAGENS INDUSTRIEWEG 37 - TERNEUZEN TELEFOON «1150—3451 OUDE STAD 21 - OOSTBURG TELEFOON 01170—2473 Onze nieuwe regenmantels zijn waterdichte raincoats in de regen en vlinderlichte wandelmantels in de zon. „Uitgerust"met opstaande kraagjes die best hoog dicht willen onder een hemeldouche. En opgevrolijkt met zilveren en koperen knoopjes, gespen en ceintuurtjes die graag willen dansen in de zon.O ja: de (mode)-kleuren zijn o.a. beige en bleu. De prijsjes54,50 tot 89,75/ LM>0 De Ven Verder is d< De Ventora, een van modellen die de V: ling van General M gelanceerd, is duidel stemd om de VX 4/9J ge wagen) te gaan vi Ventora heeft daar oi liteiten voor, want korte rijproef viel hi dellijk op dat wij h hadden met een uitv veel weg heeft van Commodore. Comfort en snelheid staan nam bijzonder hoog peil. De Ventora beschikt cilinder motor van 3.3 li Cresta al voor menig ve je heeft gezorgd. Deze vert bij 4800 toeren per maximum vermogen va een cilinderinhoud van De topsnel onze nog den" wag reikt, bedrJ km per uuj gelijke top: de Cresta, QP duidelijk v merkbaar i ra tie: de V( I duidend sn Dl bÜ inhaa VI ook veiliger het dat dez die over de gehele lini vermogen kan leveren, lawaai produceert. De bediening van de vele opzichten licht. De op de transmissietunnel veel krachtsinspanning worden, de besturing 1: wensen over, terwijl (vóór schijf- en achter tr men) goed en licht te dos: De verhoudingen in de synchroniseerde vier-ver spreken ons echter niet z De versnellingen liggen r elkaar. Het bereik is ev voldoende: eerste versne km per uur, 2e tot 80 km tot 110 km per uur en de snelling tot 168 km per u 55 Het is frappant wat do! allemaal aan hun eige nen versieren. Het aa een extra binnenverlic clignoteurs,, hoedenpU seerhoorns en o.a. toerentellers zijn bepaa gen welke niet zo'n gro vaardigheid en vernuft Het wordt echter w( men van een standaard een soort „woonslaapeet recht, watertank en al om er als in een car kunnen reizen, weet te Dit is de heer Sj. van c lukt en hij demonstrec geleden op het Markt sichem waarvoor de vi doe-het-zelf-show va Chevaux Club werd g De heer Van der Har wat uren aan zijn „Li besteed, want niet alle ervoor zorgen dat er de wagen geplaatst i den; hij stelde tevens hij in het achterstuk v kon staan. „Aangezien linnen dak heeft, wa probleem niet eens zo te lossen", zei de he Harst. „Enkele scharnU frame en wat doek wc noeg gevonden en toer. om het geheel zo te bc als de wagen reed en d geklapt was, het spuil Pot ging". De oplossii vonden en zo trof men waar vroeger de belang denmarkt van West-B gehouden („Les chevai plaats gemaakt voor vaux", zei de burgei Beusichem L. J. Homm lijk) nu deze woon-sla Deux Chevaux-rijde dmgrijke mensen. Dit snel duidelijk na een J0 geëxposeerde voert ten zeer bescheiden se vindingrijkheid: extra voor de passagiers op de handremverklikker, stc - mat—A>.-iïi-ifci

de Stem | 1968 | | pagina 12