Zeshonderd processen-verbaal wegens snelheidsovertreding met Koop UW nasi en bami met oosterse wijsheid limonades Indonesiërs op Vlissingse zeevaartschool OP RIJKSWEG 58 IN JANUARI EN FEBRUARI Hulp voor Tilburg se textiel op komst Raadslid in Hontenisse verontrust over gevolgen dubbeldekker Transport bedrijven in Terneuzen gaan fuseren Ethiopiërs kregen stuurmansdiploma \oederdag Meelemans at tn waar? VANDAAG MORGEN Aee» stad op nieuws uit en streek pag. 3 - 5 UITDAGING PREVENTIE BOETEKLEED Congres Zeeuwse bejaarden tehuizen J. C. Zandee (Hoogerheide) kreeg bronzen O.N. Duitser had ondeugdelijk alarmpistool Bromfietser bij botsing zwaar gewond Zeeuwse militair overleed tijdens oranjefeesten „KUIKENDAG" IN YERSEKE Kunstenaars uit Duitsland exposeren in Assenede Commissie bewerkt Djakarta JOEGOSLAVIë R. Vereecken- Remery DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 MEI 1968 (ADVERTENTIE) Soed idee voor ef haar 'n leuke foto haar kind (eren). Kan nu nog! FOTO STUDIO erkaaistraat 10 - Hulst Tel. 01140 - 3084 rt onze adverteerders JIEUWE SUPERMARKT DELBURG In het nieuwe centrum aan de Lange Zelke is liddag een nieuwe IFA-super- officieel in gebruik genomen, ening werd verricht door mr. lóter, directeur van IFA-N». d. Voor deze markt is een e vennootschap gesticht nl. de ïarkt Vlissingen N.V. waarvan :r G. de Vries directeur is. supermarkt beslaat drie win- heden op de begane grond van ote flatgebouw aan de Lange De totale verkoopruimte heeft ppervlakte van 420 vierkante Er worden levensmiddelen in est ruime zin van het woord ht en voorts een aantal andere len zoals schrijfbehoeften ent. opening werd door veel geno- bijgewoond terwijl versctól- relaties door het zenden van en blijk van hun attentie ga- LBURG uur Walcheren, Molenwater: ge- van 918 uur rchief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur wegen in Zeeland RPEN 'laytime met fati, a.l. 1.45, 14, .1.6.30, 19 en 21.30 uur i Vivre pour vivre, 18 j. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Le petit baigneur, a.l. 16, 18, 20 en 22 uur is De getemde feeks, a.. 18 en 21 uur ssade In de hitte van de nacht, 12. 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Helga, 18 j. 16, 18. 20 en 22 uur in Frankenstein schiep de vrouw, 14, 16, 18, 20 en 22 uur ïle De vuurdoop, al. 16, 18. 20 en 22 uur 20 uur ie en ballet La Peri 20 uur neeuw (Tsjechow) iole Camelot, 14 J. stic De weg naar het westen, 14 j. i De jonge wilden, 14 j. t Een man voor de eeuwigheid, a.l. y Alexander de gelukzalige, 14 j. IE line Een man voor de eeuwigheid eeft. t Huis Oscar Vaudeville, 18 j. n De avonturiers, 14 j. ol The Last Lady, 18 j. De bloedige tocht, 18 j. ILBURG archief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur tonstelling Spoorwegen in Zeeland ituur Walcheren, Molenwater: ge- d van 9-18 uur ENGEN ,-rije Toren 1921.30 uur sitie 150-jarig bestaan Nutsdepar- nt van Oranje 20 uur h-in over toekomst van Zeeianu ACHT e Schepper 19.30 uur adering ter oprichting zwemver. HJKG 1 Theater 20 mu lo Royal 14 jaar l-INGE de Heide" 19.30 uur Schieting J. CH. WARNEKE (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG. De verkeersgroep van de Rijkspolitie, district Zeeland, heeft in een proefperiode >n de maanden januari en februari, op rijksweg 58 circa zeshonderd overtredingen van de maximum- snelheidsbepalingen geconstateerd. Het ging hier om werkelijk ernstige schendingen van de op 80 km vastgestelde maximumsnel heid, waarbij het trieste „record" werd bereikt door iemand die 130 km per uur reed. De proefperiode omvatte 120 effectieve controle uren. De proefperiode diende om de rijkspolitie basismateriaal te ver schaffen voor de controle op de na leving van de maximum-snelheids- bepaling op rijksweg 58 in de ver dere toekomst. Men heeft inderdaad een duidelijker inzicht in de situatie verkregen, al is enig verband tussen het aantal overtredingen van de maximumsnelheidsbepaiing en het aantal verkeersongevallen niet aan getoond. Wel staat vast, dat de meeste over tredingen plaatsvinden tijdens de rustige uren, speciaal tussen 9 en 12 uur 's morgens en tussen 14 en 16 uur 's middags. Voorts zijn de weggedeel ten te voorschijn gekomen, waar de automobilisten bij voorkeur het gas pedaal dieper intrappen. De rechte weggedeelten blijken een uitdaging voor een aantal auto mobilisten te vormen, om er een schepje bovenop te gooien. Bepaalde weggedeelten in de Hoogewaard- polder en de Bathpolder bij Rilland- Bath; in de Krabbepolder bij Krab- bendijke en een weggedeelte bij de Ankeveersedijk bleken in dit opzicht enige beruchtheid te verdienen. Wij hadden hierover een gesprek met de kapitein der Rijkspolitie, de heer J. C. Warneke, die de leiding van de verkeersgroep heeft en onder wiens supervisie de snelheidsmeting met electronische apparatuur plaatsvindt. „Dat aantal van 600 geconstateerde overtredingen beschouwen wij niet als een triomf voor ons zelf", zegt de heer Warneke. Het was en is ons er bepaald niet om begonnen om zoveel mogelijk mensen „op de bon" te zetten. Wij krijgen daar ook heus geen premie of salarisverhoging voor. Het doel van de snelheidsmeting is, op rijksweg 58 een rustiger verkeersbeeld te schep pen, omdat dit de veiligheid op de weg dient. Wij hebben bij de snelheidsmeting dan ook bepaald geen zout op elke slak gelegd. Dat blijkt uit de reacties die wij ontvingen. Het gaat namelijk zo, dat iemand van wie een overtre ding is geconstateerd, als regel bin nen twee dagen een brief van ons thuiskrijgt (wij verbaliseren op ken teken) waarin hem wordt medege deeld dat hij dan-en-dan, daar-en- daar met die-en-die auto zus-en zo'n snelheid reed. Hij kan op een bij gevoegd formulier invullen of hij toestemt in een schikking van de zaak. Wij hebben op deze brieven 88 pro cent positieve reacties ontvangen. Dat wil volgens mij zeggen, dat er ook bij deze mensen zelfs geen spoor van twijfel is aan de vraag of zij inderdaad te hard gereden hebben. Zij schieten het boetekleed zonder protest aan, zonder verder commen taar. Slechts 2,8 procent ontkent schuld. Deze mensen worden in de loop van de tijd apart verhoord door de politie van hun woonplaats, waar na langs de normale weg proces verbaal wordt opgemaakt. Acht procent van de hardrijders heeft nog niet gereageerd. Het is op vallend, dat het aantal niet-Zeeuwen relatief hoog was. Blijkbaar respec teren de Zeeuwse automobilisten de maatregelen die in hun eigen belang zijn getroffen. Zij kennen trouwens de reputatie van rijksweg 58 Het aantal geverbaliseerde buiten landers lag relatief laag. De bekeu ringen betroffen steeds bestuurders van personenwagens en geen vracht wagenchauffeurs. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Als het bedrijfsresultaat ook later onvoldoende zou zijn, kan een even tuele kwijtschelding van de rente worden overwogen. In principe mo gen echter geen offers uit de schat kist worden verwacht, als de betrok ken bedrijven een normale rente kunnen opbrengen. Een nieuw be roep op steun van de EEG kan al leen worden gedaan, als aan de EEG een plan voor de herstructurering van de industrie wordt aangeboden, waaruit blijkt dat ook op overheids steun kan worden gerekend. De regering heeft de Twentse textielindustrie die eveneens in moei lijkheden zit, al eerder steun toege zegd. Deze steun is gebaseerd op het rapport-Knoester, dat, evenals het rapport Goldschmidt voor Tilburg, aandringt op herstructurering van de Twentse textielindustrie. De rege ring heeft Twente 150 miljoen gul den toegezegd. In Twente zelf wordt eenzelfde bedrag aan de oplossing van de moeilijkheden in de textiel besteed. <3 an onze correspondent) A?NF1Ml,IDEN Vandaag (don derdag) wordt in het jeugdcentrum t zilveren schor" te Arnemuiden een congres gehouden, dat gewijd is aan de problematiek rond de Zeeuw- - 'aardentehuizen. vJ;lt/0,ïgres. dat het grootste deel daS ln beslag neemt, wordt ingeleid door de heer W.M. Seuren. <wmife" dlrecteur van het bejaar dentehuis „Favente Deo" in Den zullen groepsdiscussies worden gehouden, die moeten resulte- en in een samenvattend gesprek en mrpk le conclusies. Het slotge sprek wordt geleid door de heer L. fnVm 3 j an'dir.ecteur van de gere- Deliiv 6 Achting voor maatschap- werk in Zeeland én door de de wriSDVarn de congrescommissie «e heer P, J. van der Linden (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH De heer J. C. Zandee uit Hoogerheide is gisteren onderscheiden met de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding is hem verleend in verband met zijn veertigjarig ju bileum als knecht op de boerderij van de familie Van Wimgen in de Annamaria polder in Rilland-Bath. De onderscheiding werd hem opge speld door loco-burgemeester J. C. de Weerd van Woensdrecht. Het is de tweede keer in enkele jaren dat een knecht van de familie Van Win- gen koninklijk werd onderscheiden. (ADVERTENTIE) Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE. Het raadslid J. P. M. van Wesemael (KVP) heeft tijdens de raadsver gadering van de gemeente Hon tenisse zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de gevolgen, die z.i. het in de vaart brengen van de dubbeldeks veerboot tus sen Kruiningen en Perkpolder zal hebben. „Vorige week," zo zei hij, „is de dubbeldekker overgedragen. Iic ben bang, dat de nieuwe veerboot het verkeer door Kloosterzande aanzien lijk zal doen toenemen." De verkeersweg richting Perkpol der loopt nl. nog steeds dwars door de bebouwde kom van Klooster zande. Het raadslid drong er bij het college van b. en w. op aan haast (ADVERTENTIE) te maken, met de plannen, die er zijn om een rondweg te projecteren buiten de bebouwde kom. „Waar moeten we straks," merkte hij op, „met de landbouwvoertuigen heen in het volle seizoen?" Hij voor zag ernstige moeilijkheden als gevolg van de groter wordende verkeers- intensiviteit. „Het is prachtig dat die dubbel dekker er komt," vond hij, „maar er is te weinig rekening gehouden met de aan- en afvoerwegen. Deze zullen overbelast worden,." Burgemeester C. J. van Hootegem stelde de heer Van Wesemael ten dele gerust door hem de verzekering mee te geven, dat contact zal worden opgenomen met rijkswaterstaat. Ge- informeerd zal worden in welk sta'. dium de rondwegplannen thans ver keren. De raadsleden gingen akkoord met een ontwerp gemeenschappelijke regeling voor de bestrijding van de luchtverontreiniging. Aan hun besluit verbonden zij echter de volgende voorwaarden: er zal naar het oordeel van de raad een voldoende aantal deelnemende gemeenten dienen te zijn; de provincie mag zich niet bin den aan een maximum van f 50.000 als bijdrage in de lasten, en er dient jaarlijks een rapport of verslag op tafel te komen (naast de presentatie van de rekening) over het resultaat van de peilingen in de gebieden waar sprake is van luchtverontreiniging. Tot deze restrictie werd besloten na opmerkingen van het raadslid H. A. A. baron Collot d'Escury (VVD). De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders tot het treffen van een voorbereidingsbesluit ten be hoeve van een bestemmingsplan van de gemeente Hulst. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politie te Middelburg heeft bij een huiszoeking bij de 22-jarige Duitser P. J. F. een alarmpistool gevonden waarin in ze kere zin „schoten" mee konden wor den gelost. Het pistool, van Italiaanse makelij, heeft een open loop, waardoor de sa mengedrukte lucht bij het afvuren door naar buiten komt. Het betreffen- de pistool kan door een eenvoudige technische bewerking omgebouwd worden tot vuurwapen. Tegen F. is proces-verbaal opgemaakt. V'-' V,-v :-5-U-VU'.-^US •- 'V' -VX'-. X m (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gisteren heeft in Vlissingen een verkeersongeval plaats gevonden, waarbij een acht tienjarige bromfietser zwaar werd gewond. De jongeman, R. K. uit Vlissingen reed volgens getuige met zeer grote snelheid de kruising Iris laan-Margrietlaan op, daarbij geen voorrang verlenend aan een van rechts komende vrachtauto, bestuurd door L. de V. uit Souburg. K. botste met onverminderde snel heid tegen de rechter voorzijde van de auto en werd tegen het wegdek gesmakt. Hij werd onmiddellijk naar het St.-Josephziekenhuis vervoerd, waar bleek dat o.m. zijn gehemelte gespleten, was. Dit maakte direct operatief ingrijpen noodzakelijk. De toestand van K. was gisteravond nog ernstig, hoewel niet levensgevaar lijk. De brommer werd onherstelbaar beschadigd. (Van onze correspondent) GUTTECOVEN De 21-jarige wachtmeester Petrus Steijaert uit Hoofdplaat is tijdens de viering van koninginnedag in het Limburgse Guttecoven plotseling onwel gewor den en overleden. De wachtmeester bracht koningin nedag door bij zijn verloofde. Het stoffelijke overschot zal zater- aag a.s. met militaire eer ter aarde worden besteld op de begraafplaats Slijkplaat. Wachtmeester Steiiaert diende bij de artillerie. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De heer A. J. Verbrugge en Aug. De Meijer Zonen's Scheepvaart-, Expeditie- en Agentuur Maatschappij N.V, beiden te Terneuzen, hebben be sloten tot een bundeling van hun wegverv.oersbelangen onder de naam: Verbrugge en De Meijer Internationale Wegtransporten N.V. In deze bundeling zal zijn begre pen: het Internationaal Transport en Expeditiebedrijf A. J. Verbrugge te Terneuzen, de reeds onder de naam De Meijer en Verbrugge inter nationale wegtransporten n.v. te Ter neuzen en te Gent bestaande samen werking, Container Transport Ver brugge n.v. te Terneuzen, alsmede het meerderheidsbelang in de n.v. Garage Verbrugge te Terneuzen. Beide partijen zullen voor gelijke delen, in de nieuwe opzet participe ren. De directie zal in handen zijn van de heer A. J. Verbrugge. Partij en beogen door deze bundeling de in de toekomst te verwachten expansie voor hun wederzijdse klantenkring efficiënter en economischer te kun nen opvangen. De n.v. garage Verbrugge, DAF- dealer voor bedrijfs- en personen wagens, met vestigingen te Terneu zen en Oostburg, zal normaal onder deze naam haar werkzaamheden voortzetten. De directeur van de n.v. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart- Expe ditie- en Agentuurmaatschappij N.V. te Terneuzen, de heer H. A. M. A. de Meijer deelde desgevraagd mede, dat de maatregel is genomen omdat er reeds een vorm van samenwerking was en omdat op deze wijze eikaars belangen beter kunnen worden be hartigd. Deze maatregel brengt geen verandering in de personeelssterkte en staat niet in verband met de moeilijkheden die de Nederlandse vrachtvervoerders door het plan- Leber in Duitsland ondervinden. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De ingebruikneming van een opfokbedrijf voor jonge hen nen in Yerseke op dinsdag 7 mei, zal de aanleiding vormen voor een complete „kuikendag", waarbij een reeks van interessante toespraken te verwachten is. Het bewuste bedrijf wordt geëx ploiteerd door de heren C. Tramper en H. Bleyenberg, resp. opfokker en kuikenbroeder. Het programma ver meldt als sprekers, de heer J. Kos ter, wethouder van Yerseke; ir. J. A. A. Bokx, algemeen secretaris van de NOP; ir. B- H. van der Zanden, rijkspluimveeteelt-consu- lent; de heer O. J. H. de Vos, die renarts; de heer H. Bleyenberg, kui kenbroeder en de heer C. Tramper, opfokker. De sprekers zullen alle actuele as pecten van de pluimveeteelt de re vue laten passeren. Verwacht wordt, dat op deze dag een brede voorlich ting zal worden gegeven over een voor Zeeland nog vrij jonge tak van bedrijvigheid. (Van een onzer verslaggevers) ASSENEDE (B.) In een serie van vier tentoonstellingen, te Bad Godesberg, Assenede, Brussel en Zürich, komen twee Duitse kunste naars, Rüdi Klaü en Joachim Al brecht, in de Galerij Margaretha de Boevé in het Belgische Assenede met een zeer merkwaardige tentoonstel ling. Klaü presenteert er diagonaalstruc turen, ruimtelijke plastieken en deter minerende, elementaire vormmotie- ven. Dat materiewerk bestaat hoofd zakelijk uit hout, ijzer, lak, chroom, nikkel, staal, aluminium of aerylglas. Albrecht is een rasechte constructi vist, met rijke uuasi-reliefschake- ringen in een onmetelijk kleurenveld. Deze tentoonstelling wordt zater dag 4 mei om acht uur geopend met een inleiding door mevrouw Phil Mertens en is daarna tot 27 mei da gelijks van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur geopend, behalve 's maandags. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Er bestaat een goede kans dat aan de Hogere Zee vaartschool De Ruyterschool in Vlissingen Indonesische jongeman nen zullen worden opgeleid tot stuurman of scheepswerktuigkundige. Binnenkort vertrekt een Nederlandse delegatie naar Djakarta voor besprekingen met de Indonesische autoriteiten over samenwerking tussen beide landen op het gebied van o.a. de scheepvaartopleiding. De De Ruyterschool is vooral daarom voor deze opleiding geschikt omdat het instituut al oude relaties heeft met de Indonesische staatsrede- r(j Pelni. Zo is ook de voormalige mi nister van scheepvaart, Mohammed Natsir een oud-leerling van de Vlis singse zeevaartschool. Als bescheiden „experiment" werd vorig jaar één Indonesiër opgeleid. Een ander experiment, dat een bij zonder goede kans van slagen heeft is de opleiding tot officier ter koop vaardij van jonge Ethiopiërs. Woens dagmiddag kon aan. de eerste drie het certificaat voor stuurman grote han delsvaart worden uitgereikt. De De Ruyterschool sleepte hiermee een lan delijke primeur in de wacht omdat dit de eerste geslaagde opleiding van leerlingen uit een ontwikkelingsland is. Een poging, die in Rotterdam werd gedaan, om een dertigtal de no dige kennis op zeevaartkundig gebied bij te brengen, mislukte. Ook in Joegoslavië heeft men ge tracht jonge Afrikanen op te leiden. De eis dat de betrokkenen dan eerst de Joegoslavische taal onder de knie moesten krijgen bleek echter een te zware opgave. De opleiding aan de zeevaartschool in Vlissingen werd geheel in het Engels gegeven. Dit be tekende uiteraard ook een bijzondere inspanning voor de desbetreffende leraren. Buiten de drie geslaagden zijn thans nog vier Ethiopiërs in op leiding tot stuurman. Inmiddels zijn ook aanvragen binnengekomen voor het plaatsen van leerlingen uit de Li banon en Ghana. Deze verzoeken zijn voorlopig afgewezen omdat men het experiment eerst nog één jaar wil voortzetten. In september wil men de opleiding uitbreiden met zestien nieuwe leerlingen uit Ethiopië. Dan zullen er echter twee klassen worden gevormd: één voor de opleiding tot stuurman, zoals reeds nu het geval is, en één voor de opleiding tot scheepswerktuigkundige. Het is niet uitgesloten dat deze opleidingen op lange termijn mede gefinancierd zul len worden uit Nederlandse gelden voor ontwikkelingshulp. Thans wordt alles nog betaald door de regering te Addis Abeba. De drie afgestudeerde leerlingen zullen wor den geplaatst aan boord van schepen van de jonge Ethiopische staats- scheepvaartmaatschappij The Ethio pian Shipping Lines S.C. Ethiopië kreeg enkele jaren geleden belang stelling voor de scheepvaart toen het land voor het eerst aan zee grensde doordat men het voor het zeggen kreeg in het voormalige Italiaanse protectoraat Eritrea. Alle officieren aan boord van de vier schepen, waar over thans wordt beschikt, zijn Ne derlanders. Het ligt in de bedoeling dat dezen mettertijd door Ethiopiërs worden vervangen. Ook de directie voering van de maatschappij is voor een belangrijk deel in Nederlandse handen. De „management" wordt na melijk gevoerd door de N.V. Olie- Scheepvaart te Rotterdam. Zo is een der directeuren van deze maatschap pij, de heer M. Viruly, te Addis Abeba gedetacheerd als directeur van de The Ethiopian Shipping Line». (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „De herinnering aan de goede opleiding, die wij in Vlissingen hebben gekregen en de gastvrijheid en vriendschap, die wij van de bevolking hebben ondervon den zal diep in ons hart geborgen liggen." Dat zei gistermiddag de jonge Ethiopische stuurman Gizaw Gebre- Michael, die kort daarvoor uit han den van de directeur van de Hogere Zeevaartschool „De Ruyterschool" te Vlissingen het certificaat voor derde stuurman grote handelsvaart had ontvangen. Gebre-Michael en twee andere ge slaagden zijn de eerste Ethiopiërs (zie ook elders in dit blad) die de opleiding in het Engels aan de Vlissingse zeevaartschool met succes beëindigden. Aan de uitreiking, die plaats vond in de recreatiezaal van het internaat voor zeevaartscholieren in Paauwen- burg, was een feestelijk tintje ge geven. Nadat directeur Brouwer uiting had gegeven aan zijn respect voor de prestaties van leerlingen èn leraren, sprak de consul van Ethiopië in Nederland, mr. A. van Gimkel, de hoop uit dat in de toekomst nog vele jonge Ethiopiërs de opleiding aan de „De Ruyterschool" zuilen volgen. Hij wees er op, dat op de recente Unctad- conferen.tie in Nieuw Delhi de sa menwerking tussen Nederland en Ethiopië op scheepvaartgebied, als een vorm van ontwikkelingshulp ten voorbeeld was gesteld. Ook de voorzitter van examen commissie die uiteraard ook fn het Enigels examineerde de heer N. Sluyter sprak zijn bewondering uit voor het gepresteerde. De directeur-generaal voor de scheepvaart was op deze bijeenkomst vertegenwoordigd door de heer C. Damen. „ALS moe niet op een vergadering is dan is ze er naar op weg", zegt pa Vereecken uit Sas van Gent lachend. Zijn vrouw protesteert: „Nee", zegt ze, „ik heb hooguit twee vergaderin gen in de week". Maar hij spot ver der: „Het beste is, dat wij eens naar Brazilië schrijven om ontwikkelings hulp voor ons gezin". Daar is me vrouw R. Vereecken-Remery (vol gend jaar 25 jaar getrouwd, tien kin deren) op het ogenblik druk mee bezig: twee projecten voor ontwik kelingshulp, waarvoor de werkgroep Ontwikkelingshulp Kanaalzone ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen wil mo biliseren. ,DE twee gespreksgroepjes, die ik sa men met kapelaan Testers leidt, heb ben we er al enthousiast voor gekre gen. Maar we proberen ook de ver kenners en de andere verenigingen en de scholen er warm voor te laten lopen, want er moet natuurlijk geld op tafel komen. Eind mei wordt er voor alle verenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen een voorlichtingsavond over de beide projecten (Pakistan en Brazilië) gegeven en dan hopen we dat ieder in zijn eigen gemeente aan de slag zal gaan." ,JE weet eigenlijk zelf niet hoe je in eens in allerlei Organisaties komt. Vier jaar geleden is het eigenlijk begonnen. De kinderen werden wat ouder, het kon dus. En dan komt van het een het ander: het lekeberaad in de kanaalzone en vandaar uit in de diocesesane pastorale raad. Ik doe ook mee aan de Jeugdzesdaagse en wat ik heel leuk vind, dat zijn de gespreksgroepen met religieuzen" Dochter Marike van 13: „En je ver geet de collectes nog, maar dat doen je dochters dan wel". Dat laatste is maar voor een deel waar, want me vrouw Vereecken zegt heel blij te zijn, dat de Sasse bejaarden dit werk zo enthousiast willen doen. ,OP een gegeven moment, als je al leen maar tijd hebt om luiers te was sen, dan zeg je: Is dat nou alles? En toen begon het met een EHBO-cur- sus en natuurlijk heb ik altijd veel gelezen. Een dag in de week nam ik vrij. Natuurlijk werd er wel gekookt en zo, maar ik werkte verder niet. Ik nam vakantie. Toen merkte ik, dat je bepaald werk op kerkelijk en maatschappelijk terrein eigenlijk he lemaal niet naast je gezinstaak, maar als onderdeel van je gezinstaak kunt verrichten. Ik merkte dat het ver rijkend was, je blik wordt verbreed en dat komt je gezin ongetwijfeld ten goede." „HET is natuurlijk ook een stuk eman cipatie. Maar het gaat er mij be paald niet om, meer mans maar mens te worden. Veel vrouwen zijn nog te veel dame." „Pa komt er met een glimlach tussen: „Jongens", zegt hij, „en als moeder jubileert dan is er een bos bloemen als troostprijs voor meneer". Het is intussen wel duide lijk, dat de heer en mevrouw Ver eecken moeders maatschappelijk werk samen dragen. „Het wordt hier altijd laat", zegt hij, „want als ik thuis kom, dan moet natuurlijk alles nog eens doorgepraat worden". En aan het eind van het gesprek weet de oudste dochter ineens: „Moeder, je vergeet iets heel belangrijks: jé hobby." Die hobby is: het maken en zelf ontwerpen van wandtapijten. Hele mooie.

de Stem | 1968 | | pagina 3