119 99 100 129 Kans op rellen in West-Berlijn is vandaag groot Protest achter parade Kritiek in Moskou op hervormingen T sjechoslowakije KEN El 260 Barbara Keyzer: wij krijgen in Luxemburg geen steun LINKSE STUDENTEN ORGANISEREN EEN TWEEDE 1 MEI-VIERING yptenaren schuldigen iel p THEOLOGIE STUDENTEN TEGEN PLICHT TOT CELIBAAT IN PRAAG ONRUST OVER MACHT NOVOTNÏ ,WIJ HERREN 350 JAAR OP BEANKE GEWACHT' Doden Referendum OOR In aartsbisdom UITLOKKEN REKENING LEUZEN Gehlen met pensioen Clovis Roblain overleden aan hersenstoornis na hart transplantatie Weer brand op Karei Doorman Ds. Ralph Abernathy (twee uur te laat); Graanstop Goudprijs lioger Bederf UNIVERSITEIT ONTRUIMD DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 MEI 1968 11 iin onze redactie buitenland) - TEL AVIV Aan de voor, j van het 20-jarig bestaansfeest Israël, hetgeen vandaag o,® gevierd met de omstreden rriN parade in Jeruzalem, heeft besehuldigingen geuit aan het Ivan Israël. De Egyptische re- 1 heeft n.l. aan de Veiligheids, en nota doen toekomen waarin Jdat „het Israëlische optreden juni de toestand in het gebied |r heeft gemaakt". neldde „Al Ahram" gisteren, |ta beschuldigt Israël van heri lijke agressie tegen Jordanië Upte, het verhinderen van be. larmaking van het Suezkanaal genwerken van de V.N.-afge.' gde Jarring, het handhaven It besluit op 2 mei een militaire a in Jeruzalem te houden en pigeren zich uit de bezette ge- terug te trekken. De Pales, verzetsbeweging is het normale ld van deze weigering, zegt de Raanse troepen hebben gisteren ylen van een Israëlische een- edood, die ongeveer 20 kilome- noorden van Akaba de Jor- waren overgestoken. Dit heeft Ordaanse militaire woordvoer- bekendgemaakt. Volgens de •voerders waren de Israëli's van irabische arbeiders aan te val. e bezig zijn in dat gebied een in te leggen. lens een militaire woordvoer. T. Tel Aviv hebben Israëlische Haanse troepen op 18 kilometer Jorden van Eilath een vuurge- Ivan bijna een uur geleverd. Israëlische zijde vielen geen Iffers, aldus de woordvoerder. jdent Nasser stelt intussen ver pogingen in het werk bij het lie referendum dat morgen in J wordt gehouden een nieuwe Issale volksstemming ten gun- n. hem zal opleveren. K GRAM GRAM VOOR GRAM BVOOR CA 68-18' (ADVERTENTIE) UTRECHT (K.N.P.) Alle stu denten van het aartsbisdom Utrecht, studerend aan de katholieke theolo gische hogeschool Utrecht, hebben hun kritiek geuit op de brief die kardinaal Alfrink op zondag 21 april aan de gelovigen van het aartsbis dom heeft gericht, en die handelt over de priesteropleiding. De studenten betreuren het dat in deze brief geenszins de kerkproble- men van de huidige priesteropleiding aan de orde wordt gesteld, d.w.z. de verandering van denken bij de stu denten, met name omtrent de ver plichting tot het celibaat. Een goede voorlichting aan de gelovigen ver eist naar hun mening, dat er aanvul lend wordt gesproken over de vol gende punten: a. Alle studenten zijn unaniem tegen de celibaatsverplichting. b. Ruim eenderde van de studenten is nu al vanwege deze celibaats verplichting genoodzaakt naar iets anders uit te gaan zien, dan waar voor zij deze opleiding zijn gaan volgen. c. De eigen ervaring van de laatste jaren heeft duidelijk gemaakt dat het aantal roepingen voor het ambt niet daalt, zoals zo dikwijls wordt gezegd, maar wel het feite lijk aanbod niet wordt geaccep teerd. Te veel goede krachten nl. worden naar huis gestuurd alleen omdat zij zich niet willen binden aan het celibaat. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Bonn) BONN De 1-mei-viering in West-Berlijn kan op rellen uitdraaien. De politie van die stad houdt met de moge lijkheid rekening, omdat er naast de officiële viering ook een bijeenkomst door de links radicale studentenor ganisaties wordt gehouden. In andere hoofdsteden houdt men oproer tijdens de traditionele 1 mei viering voor onmogelijk. De specta culairste vinden nog altijd plaats in Moskou en Oost-Berlijn, waar mili taire parades worden gehouden. El ders zijn op deze „dag van de arbeid" bijeenkomsten binnen- of buitens huis. De linkse studenten in West-Ber lijn hebben voor htm betoging op het Karl Marxplein, midden in een ar beidersbuurt, uit de staatskas van Walter Ulbricht een bijdrage (7000 Oost-mark) gekregen, om de kosten te dekken. Oost-Berlijn stuurde ook helmen en regenmantels. Helmen moeten de demonstrerende hoofden tegen de gummiknuppels van de po litie beschermen. De mantels dienen de verhitte gemoederen te bescher men tegen spuitende waterkanonnen. Er zijn meer aanwijzingen voor het uitlokken van geweld. De Italiaanse uitgever Feltrinelli heeft 2000 grote plakkaten met een foto van Rudi Dutschke gratis ter beschikking ge steld. En de studenten zelf maken al dagenlang onder arbeiders, studenten en scholieren propaganda voor hun bijeenkomst. Het doel van de studenten is het winnen van de arbeiders. Zij hebben na de demonstraties tijdens de paas dagen duidelijk blijk gegeven van afkeuring. Zij waren helemaal niet te spreken over de gewelddaden. Het is de vraag of de arbeiders deze toe nadering op prijs stellen. De politie van de hoofdstad houdt er nu ernstig rekening mee dat er bloed gaat vloeien. De linkse studen ten kunnen zowel met de arbeiders als met de deelnemers van de offi ciële 1-meiviering slaags raken. De studenten hadden aanvankelijk andere bedoelingen. Zij wilden spre ken tijdens de officiële meeting op het Plein der Republiek. Zij zouden dan na Willy Brandt, minister van buitenlandse zaken, achter dezelfde microfoon hebben gestaan. De orga nisatie van de viering wees deze mo- lijkheid van de hand. De studenten staken daarop samen met de „republikeinse club" de hoof den bijeen en bedachten de bijeen komst op het Kar] Marxplein. De kiem voor een nieuw oproer was ge legd. Naar aanleiding van de vorige rel len heeft de minister van binnen landse zaken, Ernst Benda, gezegd: „Bij verstoringen van de openbare orde en veiligheid dient de bonds regering de bevoegdheid te krijgen de regionale politiemachten te coör dineren". Bondskanselier Kiesinger vond dat er te veel met leuzen wordt gewerkt. Daardoor kan geen dialoog ontstaan. Volgens de kanselier sluiten de ge wenste orde en rust een levendig aandeel van de jeugd in de democra tie niet uit. Beide politici richtten zich met deze uitspraken tot de Bondsdag. Voor deze vergadering van het lan delijke parlement bestond veel pu blieke belangstelling, vooral van de zijde van de jeugd. MüNCHEN (D.P.A.) De „man zonder gezicht", ex-generaal Einhard Gehlen, is gisteren in München afge treden als hoofd van de Westduitse geheime politie en met pensioen ge gaan. Tot zijn opvolger is benoemd lui tenant-generaal Gerhard Wessei, 54 jtar oud. De 65-jarige Gehlen is meer dan eenderde van zijn leven werk zaam geweest in de spionage en con traspionage. (Vervolg van pagina 1) Hoe was de reactie van de familie toen zij kennis kreeg van het over lijden van de patiënt? Zo eenvoudig als het maar zijn kan. Men wist dat de patiënt verloren was en dat de kans om hem in het le ven te houden maar zeer gering was. De familie heeft de dood met berus ting aanvaard. Heeft u aanvankelijk hoop gehad de patiënt te kunnen redden? Vanzelfsprekend, anders waren wij er niet aan begonnen. Wanneer bent u gaan twijfelen? Getwijfeld heb ik altijd want na de operatie functioneerden de hersens niet goed meer. Van de aanvang af hebben wij ons in twee persconferen. ties zeer gereserveerd uitgelaten en wat mij persoonlijk betreft: mijn ge voelens als mens zijn: verdriet. Maar mijn gevoelens als medicus gebieden mij over dit verdriet heen te stappen en door veel te werken hernieuwen wat wij voor de eerste keer hebben gedaan. Had u het leven van de patiënt kunnen verlengen? Technisch gesproken hadden wij hem nog in het leven kunnen houden. Maar dat zou onnodig zijn geweest. De heer Roblain is gestorven op het ogenblik dat hij moest sterven. Heeft u nog geprobeerd zijn hart te stimuleren? Dat behoefte niet, want het hart heeft tot 10 uur normaal geklopt. De doodsoorzaak lag niet in het hart maar in de hersenen. Bij een jongere patiënt met meer weerstand zouden wij deze hersenstoornis hebben kun nen opvangen. Dinsdagmorgen zagen wij de dood naderen. De nieren wa ren volkomen geblokkeerd en er de den zich hersencomplicaties voor, die het ergste deden vrezen. Maar het publiek moet goed beseffen, dat het hart tot 10 uur dinsdagmorgen nor maal heeft gefunctioneerd. De heer Roblain is binnen 30 minuten gestor ven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Aan boord van het vliegkampschip Karei Doorman is gisternacht in de achtermachine kamer een zelfde brand uitgebroken ais gisteravond. De marinebrandweer, die snel ter plaatse was, bestreed het vuur met schuimkanonnen en was de brand na een uur meester. Er zijn geen gewon den: de schade is gering. Het onderzoek dat gisteren naar de twee branden werd ingesteld, geeft geen enkele aanwijzing dat er kwaadwilligheid in het spel is. Dat beide branden kort na elkaar ont stonden, dient beschouwd te worden als een toevallige coïncidentie, aldus de marinevoorlichtingsdienst. Bij het onderzoek naar de schade is geble ken dat onder meer de ketelregelap- paratuur van stoomketels en de hulp werktuigen een algeheel onderhoud behoeven. (Van onze redactie binnenland) als: ARNHEM/SOESTDIJK Op verschillende plaatsen in het land ging gisteren de viering van konin ginnedag gepaard met militaire pa rades, zoals in Arnhem, Breda en Roosendaal, maar ook met uitingen van kritiek hierop. De foto boven geeft een beeld van de parade in Arnhem. Onmiddellijk achter het vele rollend militair materieel had zich een groepje jonge demonstran ten aangesloten (foto beneden). Zij droegen borden bij zich met teksten Steun het leger, investeer uw zoon", „Waarom dit machtsver toon?" en „Het leger is een moor denaarszaak, geen volksvermaak". Bij paleis Soestdijk heeft de re cherche gistermorgen tijdens het défilé voor koningin Juliana vier spandoeken in beslag genomen van de Pax-Christigroep Soestdijk. De jongelui hadden bij het toegangshek wel toestemming gekregen van de politie om aan het défilé deel te nemen, als zij van één van de leu zen een stukje wegknipten. Het ging daarbij om de zinsnede „Doet u er ook iets aan", achter de leuze „35 miljoen hongerdoden". Zij ga ven gevolg aan dit verzoek, maar de recherche nam later niet alleen het bewuste spandoek in beslag maar ook enkele andere. De Maastrichtse politie heeft gis termiddag een betoging van jonge lui, die met busjes uit de Randstad waren gekomen, in de kiem ge smoord. Toen de jongeren met een rode vlag, spandoeken en krantjes het Vrijthof opkwamen, werden z(j door de politie ingerekend. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/PRAAG Moskou slaat de liberaliseringsbeweging in uit een (weliswaar voorzichtig gesteld) artikel in het Russische communis- Tsjecho-Slowakije met stijgende ongerustheid gade. Dit blijkt ondermeer tische partijorgaan Prawda waarin gisteren werd gezegd dat ondermijnende elementen Tsjecho-Slowakije met steun van de westerse pers in de huidige hervormingen „anti-communistische hysterie" aanwakkeren. Het blad uitte de beschuldigingen in een artikel over de partij-con ferenties die de afgelopen weken en Tsjecho-Slowakeij zijn gehouden ter discussie van het actieprogram dat (ADVERTENTIE) WASHINGTON (Reuter) „Wij hebben 350 jaar op de blanke gewacht. Hij heeft geen verklaring gegeven voor het onthouden van de rechten aan negers en de armen. Daarom zag ik geen reden voor verontschuldigingen om dat wij twee uur te Iaat waren". Dit heeft ds. Ralph Abernathy, de opvolger van dr. Martin Luther King, verklaard naar aanleiding van het feit, dat zijn delegatie maandag twee leden van het kabinet van president Johnson twee uur had laten wachten. De afvaardiging onder leiding van ds. Abernathy voert in Washington overleg met regerings- en congresvertegenwoordigers om de positie van de armen te verbeteren. In het raam van de „Campagne van de armen" wordt volgende maand in de federale hoofdstad een massamanifestatie van duizen den armen verwacht. door de nieuwe partijleiding is opge steld. Tevens zou het Kremlin, „om druk uit te oefenen" op de nieuwe leiders in Praag besloten hebben geen graan meer te leveren aan Tsjecho-Slowa kije, zolang dit land zijn zelfstandige koers blijft varen. Dit meldt de Mos- kouse correspondent van De Tijd. Officieel heet het dat Rusland het graan „tijdelijk" voor binnenlands gebruik nodig heeft. Eenzelfde maat regel werd vorig jaar ook tegen Roe menië genomen. Later heeft het Tsjechische mi nisterie van buitenlandse handel de berichten over een stop in de Rus sische graanleveranties aan Tsjecho- Slowakije „pure verzinsels" genoemd. De leveringen waren integendeel voor op het schema en men ver wachtte, dat de volledige zending voor dit jaar nog in de eerste zes maanden van 1968 binnen zullen zijn. In Praag groeit tegelijkertijd on gerustheid over de macht die de af getreden president Novotny rondom zich zou verzamelen in een poging de krachten tegen de hervormingen te mobiliseren. Novotny heeft vol gens insiders nog dagelijks contact met de Russische ambassadeur Praag. Dezer dagen zou president Dubeck er sterk op aangedrongen hebben de ze contacten te staken, met de drei ging anders niet op de communisti sche topconferentie in november (waarvan wij gisteren melding maakten) te zullen verschijnen. LONDEN (Reuter) Goudspecu lanten hebben gisteren op de Lon- dense goudmarkt grote aankopen gedaan met het gevolg dat de prijs met 35 cents steeg tot het record van 39,10 dollar per ounce. Ook op de vrije markt van Zürich steeg de prijs met ongeveer dertig cents tot 38,88 a 39,25 dollar per ounce. Ook de goudprijs op de Parijse goudmarkt is gisteren gestegen als gevolg van de prijsstijging in Londen en van hernieuwde onzekerheid over de internationale monetaire situatie. (VERVOLG VAN PAG. 1) In zo vriendelijk mogelijk klinken de bewoordingen verklaarden Keyzer en Leber dat natuurlijk gezorgd moet worden dat het goederenvervoer tus sen heide landen zo verloopt, dat de wederzijdse handelsstroom niet ge remd wordt. In dat verband had mi nister Lardinois (Landbouw) dins dag in Luxemburg ook nog een ge sprek met zijn Westduitse collega Höcherl. Immers door de Leber-inter- pretatie van het Nederlands-Duitse vervoerscompromis dreigen vooral gevaren voor het vervoer van aan bederf onderhevige agrarische pro- dukten. Wanneer een beroepsvervoerder in deze sector niet snel genoeg de hele papierwinkel van formulieren en ver gunningen geregeld kan krijgen rekening houdend met de pieken in de produktie zijn de produkten al bedorven voordat hij kan gaan rij den. Gevolg daarvan kan zijn de noodzaak om op grote schaal groenten door te draaien. Dat te voorkomen is ook een Duits belang, whnt voor een groot aantal produkten wordt de doordraai gemeenschappelijk gefi nancierd, waarbij Duitsland 32 pro cent, Nederland slechts 8,2 procent van de kosten moet dragen. Op ambtelijk niveau zal dan ook ge probeerd worden de vervoersbepalin- gen voor aan bederf onderhevige pro dukten te verzachten. De Duitse mi nister van landbouw heeft minister Lardinois daarvoor grote steun toe gezegd. Hij is er, zo zei minister Lar dinois, niet op uit de traditionele markt van Nederlandse groenten en fruit in Duitsland door vervoersbe- palingen te laten verstoren. Voor de komende topmaanden ligt een rege ling in het verschiet. Dat betekent niet, aldus minister Lardinois, dat daarmee een oplossing van het hele vervoersprobleem bereikt wordt. Rest nog slechts te vermelden dat de Europese verkeersministers er niet in geslaagd zijn veel verder te komen op de weg naar een eerste regeling van de Europese vervoerspolitiek. De kritische datum van 1 juli nadert snel. maar er blijven nog aanzienlijke ver schillen van inzicht te overbruggen, Het ziet er naar uit, dat er eind deze maand een pakket voorstellen op ta fel zal liggen, waarover dan snel be slist moet worden. Nederland geniet, ook in de houding tegenover Duits land, de volledige steun van Italië en België. Maar letterlijk zei staats secretaris Keyzer: „Ik beklaag me er over, dat de Benelux-gedachte niet tot uitdrukking komt, wij krijgen van Luxemburg geen enkele steun. Al lezende in allerlei brochures en tijdschriften stoot je soms op verba zend interessante dingen. In het „In formatiebulletin van de Ambassade van de U.S.S.R. in Nederland" zag ik een foto van twee kinderen die een drankje nuttigden. Daarbij stond dit onderschrift: „In de stad Oecht (Autonome republiek der Komi) is een kleine maar gerief lijke lunchroom geopend, die de naam heeft van BoeratinoOnder de kleintjes is deze zeer populair. Zij kunnen hier hun hart ophalen aan roomijs en smakkelijke gebakjes en een hele massa andere zoetigheden bestellen. De wanden van de zaal zijn versierd met figuren uit kinder sprookjes, in kooitjes zitten vogels en in aquariums zwemmen goudvis sen rond." Als ik functionaris ter Russische ambassade in Nednrland was, zou ik een dergelijke anti-propaganda toch liever weglaten. Of zou het de eerste lunchroom in Rusland zijn? Dan is dat land bepaald geen paradijs voor de Dikke Deur. Citaat over verdovende middelen: „We moeten bedenken dat de midde len buiten ons Nederlandse patroon vallen. Zoals er hier miljoenen zijn, die voor het eten een borreltje drin ken zijn er elders miljoenen in China en India bijvoorbeeld die opium gebruiken. Ze gaan nooit ver der dan een enkel pijpje. Veel men sen kennen het verantwoorde ge bruik van alcohol en precies het zelfde kennen zij ten aanzien van opium" (prof. dr. A. Querido). Er zijn 66 Amerikanen, die meer dan 150 miljoen dollar bezitten. Er zijn 153 Amerikanen die meer dan 100 miljoen dollar bezitten. Deze wetenschap las ik in het Amerikaan se tijdschrift „Fortune". De twee rijkste mannen van Amerika zijn vol gens drt blad de oliemagnaat Paul Getty en de industrieel Howard Hu ghes. Het vermogen van deze man nen ligt volgens een voorzichtige schatting in de buurt van een mil jard dollar. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die zich net gisteren heeft gemeld als kandidaat voor het presidentschap, mag er ook zijnHij bezit, net als zijn broer, waarschijn lijk tussen de 200 en 300 miljoen dollar. Kun je een behoorlijke campagne van voeren. Moeders van mollige kinderen, op gelet! Een Londense kinderarts, dr. Stroud, heeft gezegd, dat 80 procent van alle mollige babies opgroeien tot dikke volwassenen. En waar het in onze cultuur niet erg schijnt te flat teren om dik te zijn, is het raadzaam reeds in de wieg maatregelen te ne men. De dokter adviseert om babies niet zo vlug vast voedsel te geven. Daarmee kan men voorkomen, dat de kinderen later niet van snoepgoed en koek kunnen afblijven. Dr. Stroud zei ook nog: „Het zou wel eens kunnen zijn, dat wij in staat zouden zijn door een beperking van de gewichtstoename in het eerste le vensjaar het aantal kinderen te ver minderen, die in hun kleuterjaren niet van koek en snoepgoed kunnen afblijven". AGOVV heeft gisteren met 111 verloren van Baronie. Dat is een uit slag in het betaalde voetbal, die er niet om liegt. De oorzaak van deze zware nederlaag moet volgens des kundigen gezocht worden in het ver leden van de club uit Apeldoorn. De naam van deze club betekent name lijk: „Apeldoornse Geheelonthouders voetbalvereniging". De club heeft deze eis voor het lidmaatschap al lang laten vallen, maar u ziet hoe lang een dergelijke funeste maatregel kan nawerken. De Bredase politie moet maar eens uitzoeken, vind ik, of Baronie niet stiekem cognac in de thee heeft ge daan. „In Accent van twee weken gele den werden wij van de ziekte van Orangitis beschuldigd. Ik kan u zeg gen, dat wjj aan deze ziekte ook graag zullen sterven". (Ridder van Rappard). MERIJN NEW YORK (Reuter) Honder den politiemannen hebben gisteren de gebouwen ontruimd van de Co- lumbia-universiteit in New York, waar studenten al een week lang een zitstaking hielden. Bij de ontruiming vielen enkele gewonden. De studenten waren met hun „sit- in" begonnen uit protest tegen de bouw van een gymnastiekzaal op een openbaar terrein aan de grens van de negerwijk Harlem en uit protest tegen het werk dat op de universi teitslaboratoria wordt verricht voor rekening van het Amerikaanse mi nisterie van defensie. De studenten waren van mening dat het openbare terrein, waarop de zaal moet komen te staan, beschik baar moet blijven voor de negers van Harlem. De politie arresteerde ruim 600 stu denten.

de Stem | 1968 | | pagina 5