DE KNOOP IN DE NEUS DE MAAND MEI 100 HUMES WILD VIOOLTJE BRENGT GELUK EN GEZONDHEID WEG ROOS! f3.90 Organisatie theoretische kennis wordt belangrijkste Gerucht over altreden van paus Paulus 'Pisii ■l X XT i DIESREDE T.H. EINDHOVEN door 8 wella med Esr o-kunstmaan wordt op 2 mei gelanceerd Protest Indonesische regering naar West-Irian Alarmnummer op proef in twee districten Voor jou, mam... omdat we zo langzamerhand begrijpen wat een moeder eigenlijk is. Omdat we zien hoe je altijd maar werkt en sjouwt en zorgt en omdat jij dat zo vanzelfsprekend vindt... voor jou een Certina omdat je best 's mag weten hoe geweldig wij je vinden. Omdat bij iets liefs iets heel moois hoort. CERTINAÖ DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 MEI 1968 Er was eens een kabouter die een heel lange neus bad. Die was niet altijd zo lang geweest. Nee, eerst was hij tamelijk gewoon. Deze ka bouter was geweldig nieuwsgierig. Hij stond overal met zijn neus bij. Een oudere kabouter liad wel eens gezegd: „Jij moet oppassen, man netje, met die neus van jou gebeurt nog wel eens iets." En hij had nog gelijk ook. De neus van de nieuws gierige kabouter werd hoe langer hoe langer. De andere kabouters ga ven hem al gauw een naam. Ze hoefden er niet lang over na te den ken. Hij werd natuurlijk Langneus genoemd. Langneus nu was niet alleen nieuwsgierig, maar ook erg vergeet achtig. Bijna iedere keer als hij een boodschap moest doen, vergat hij iets. Weet je wie dat vooral verve lend vond? Kabouter Kok, want voor hem moest Langneus steeds wat ha len; dan boter, dan suiker, Jan meel, ga zo maar door. Op zekere dag dat hij weer eens. iets vergeten had, zei de kok: „Nou moet het maar eens uit zijn met dat verge ten. Als het vandaag weer voorkomt, krijg je geen eten meer". Dat was niet zo prettig voor Langneus, want hij kon heel wat door zijn keelgat laten verdwijnen. „Maar hoe moet ik dan zorgen, da/ ik niets vergeet?" vroeg hij. „Leg maar een knoop in je zakdoek", zei kabouter Kok. Kabouter Langneus, die vijf pakjes vanillesuiker, twee pakken bakmeel en een pond lange vingers mee moest brengen, zocht al zijn zakken na, maar kon zijn zak doek nergens vinden. „Ik kan hem niet vinden", zei hy tegen kabouter Kok. „Leg dan maar een knoop in je neus", zei kabouter kok. Kabouter Langneus, was niet alleen vergeetachtig en nieuwsgierig maar ook een beetje dom. Hij ging naar boven naar de grote zaal waar de kabouters altijd gingen slapen en hij haalde van onder zijn kussen een spiegeltje te voorschijn. Hij zette het tegen de rand van zijn ledikant en toen begon hij aan zijn neus te wer ken. Die neus was wel lang, maar het was nog niet erg gemakkelijk om er een knoop in te leggen. Met veel moeite lukte het toch. Hij vond het wel een beetje vreemd staan toen hij in de spiegel keek. Hij ging weer naar beneden en ging stille tjes lang de achterkant van het gro te kabouterhuis naar buiten. Geluk kig zag niemand van de kabouters hem, anders hadden ze zich natuur lijk een aap gelachen. Langneus ging op pad. Hij begreep nu best waar om kabouter Kok hem dit middeltje had aangeraden om maar niets te vergeten, want het was een raar ge voel zo'n knoop. Nee, dacht hij, nou vergeet ik zeker niets. En dat was ook zo. Hij dacht aan alle bood schappen die hij moest halen. Op weg naar huis dacht hij: als ik thuis kom, glip ik weer vlug naar boven om de knoop er weer uit te halen. Gelukkig was er niemand in de keu ken. Hij zette alles op het aanrecht en vloog de keuken uit, de trap op Vlug haalde hij zijn spiegeltje voor de dag en ging aan het werk om de knoop eruit te halen. He, wat viel dat tegen, In een ommezien, dacht hij ■I m Getekend door Lucie Schal, Beeksestraat 95, Prinsenbeek. Mei is een heerlijke maand, de maand van de prachtige bloemen, van vogels en dieren, van bijtjes die zoemen. Zo heerlijk zeg, die maand van mei. Alle vogels leggen dan een: ei. De zon kijkt, stiekem om een kiertje en o daar komt een piertje. Dat piertje kruipt langzaam voort, maar bij een krokusje houdt hij stil. Wie is dat daar, wie komt daar aan D, jee, dat is niet wat ons piertje wil. Het is een visser, o, wat erg. Maar het krokusje lacht. Kom maar hier kleine pier. Ze dekt hem toe met haar blaadjes zacht. Nu vindt de visser het piertje niet. De bijtjes blijven zoemen. En het piertje zit veilig tussen de bloemen. Jet Franken Bavelselaan 149 heb ik die knoop eruit. Maar dat was niet waar. Ondertussen was het etenstijd ge worden. De grote klok werd geluid en alle kabouters gingen naar de eetzaal. Ze gingen allemaal zitten en begonnen te eten. Opeens riep een klein ukkepukkie: „Langneus is er niet". Alle kabouters keken naar de lege stoel. De koning zei: „Hij moet ergens in de buurt zijn, laten we gaan zoeken". Roets, de hele zaal was leeg. Overal zochten de kabouters, in alle hoeken en gaten. Opeens hoorden ze een paar kabouters in de slaapzaal heel hard lachen. Toen werd het lachen nog sterker en op het laatst leek het wel een gebul der. De kabouters die buiten en beneden waren, vlogen de trap op naar boven. Iedereen die boven kwam, bleef eerst vol verbazing staan en schoot dan plotseling in een lachbui, zo verschrikkelijk hard, dat op het laatst de kabouterbedjes allemaal stonden te dansen. Eén kabouter keek sip. Ik hoef natuur lijk niet te vertellen wie dat was. Toen de meesten bijna buikpijn hadden van het lachen, zei de koning: „Allemaal naar de eetzaal". Dat was een mooie optocht. Lang neus moest voorop. Hij moest voor de koning gaan staan en deze zei: „Vertel nu maar eens wat er alle maal gebeurd is met jouw neus. Dat was geen lang verhaal. „En waarom zat je dan zo lang bo ven" vroeg de koning. Nu barstte Langneus in snikken uit en in stuk jes en brokjes kwam het eruit: „Ik... snik., kon., snik de knoop er niet uitkrijgen snikkerdesnik." Toen kregen alle kabouters mede lijden. „Dan zal ik die knoop er eens gauw uithalen, hoor", zei de koning. Maar het wilde niet lukken, „Probeer jij het eens", zei de koning tegen de kabouter die het dichtst bij hem stond. Maar die kon het ook niet. Alle kabouters probeer den het, maar, niemand kon het. Juist op dat ogenblik ging de gro te bel aan de voordeur. Kabouter portier schoot naar beneden en kwam even later terug met een lief elfje. „Koning", zei de portier, „dit elfje komt uw gouden koningsstokje terugbrengen, dat de elfenkoningin laatst van u geleend heeft". „Breng eens gauw hier dat stok je" zei de koning. De portier deed het meteen. ,Als het hier niet mee gaat, dan weet ik het niet meer," zei de koning. En warempel. De ko ning kreeg de knoop eruit. Er ging een diepe zucht door de eetzaal en toen toen schoten ze allemaal weer in de lach. Ja, alle maal, want ook Langneus lachte mee. Langneus werd natuurlijk nog vaak om die knoop in zijn neus geplaagd. Maar zijn vergeetachtigheid was hij voorgoed afgeleerd. Boodschappen moest hij blijven doen. En als hij bang was dat hij iets zou vergeten, dan hoefde hij alleen maar even over zijn neus te wrijven om weer te we ten wat hij moest hebben. BREDA A. J. M. Venhuizen Vuchtstraat 57 In onze tuinen staan viooltjes met fluwelen bloemen die zachter zijn dan zijden fluweel. Ze glanzen in lila en gele kleuren, in roodbruin, in wit, in paars; en soms zijn al die kleuren dooreen gemengd in de flapperende blaadjes van één boom. AI onze tuinviooltjes zijn familie van dat klejintje; 't wilde viooltje dat je nooit in onze parken zult vinden, maar wel buiten langs de kant van een beek, langs de rand van een bos. Als de winter al lang heeft geduurd, komen wij vast en zeker iemand te gen die zegt: „Ha! Ik heb de eerste sneeuwklokjes gezien! Nu kan de lente niet ver meer zijn". Wat later zien we zelfs de krokussen uitkomen. „Nu is het eindelijk voor jaar", denken we dan. En intussen hopen we maar dat er geen sneeuw meer zal vallen, geen nachtvorst de kelkjes zal bevriezen en geen storm de bloemen zal neerslaan. In een streek waar veel wilde viool tjes groeien, is de eerste lentebode waar iedereen met verlangen naar uitziet, dat geurige lila bloempje. Het brengt geluk! Wie het vindt, moet gauw een wens in zijn hart, uit spreken. De wens zal zeker in ver vulling gaan. Tenminsteals het een redelijke wens is. Niet zo'n dwaze wens als: Ik wil dat mijn geldkist opeens boordevol goud is! Of: Een, twee, drie, ik wens dat hier een kasteel staat! Maar wel: Ik wens dat ik iemand blij zal maken.' Of: Ik wil graag opgewekt van hart zijn! Telkens als iemand lang geleden In die streek, het eerste voorjaarsviool- tje vond, legde hij er vlug zijn hoed overheen. Dan haastte hij zich naar het dorp om het blijde nieuws te vertellen. Daarop lieten alle mensen hun werk in de steek. Ze stroomden allemaal naar het marktpleintje en maakten een lange, lange stoet. De enige mensen die nu juist wel aan het werk gingen, wa ren de muzikanten. Zij zette hun hoe den met pluimen op, ze namen trom pet en hoorn, fluit en trom. Ze stelden zichop aan het hoofd van de optocht, en daar ging het van het marktplein af, het dorp door, naar buiten! Rijk en arm, jong en oud, vaders met kinderen "op de schouders, moeders met kinderen in de armen! Naar buiten, waar dat eerste viooltje was opengegaan! Daar mocht de vinder zijn hoed op rapen en iedereen zag het kleine lila bloempje dat de voorbode van de lente was en dat bovendien geluk bracht. Iedereen sprak in zijn hart een wens uit. En als die wens later niet uitkwam dan was het omdat het een onredelij ke wens was geweest. Na die feestelijke optocht duurde het niet lang meer of er schoten hier en daar nog meer viooltjes op en zij ontvouwden hun blaadjes. Niemand raakte aan dat ene, waar het hele dorp met zoveel vreugde naar was gaan kijken. Maar het tweede, het derde en nog tientallen die daarna bloeiden! Daar waren de mensen vlug bij om ze af te plukken. Want de bloempjes die zoveel kracht bezitten dat ze wensen kunnen ver vullen, moeten toch ook heel goed zijn voor de gezondheid, dachten ze. En daarom moet je een van de vol gende viooltjes zeker opeten! Heb je geluk, en mocht je er drie tegelijk vinden, dan moet je ze 's morgens vroeg voor je een hap hebt gegeten of een druppel gedron ken, alle drie achter elkaar opeten! Daarna zul je een jaar lang gezond zijn. En in elk geval voor koorts gespaard blijven. Het is heel lang geleden dat de men sen dat geloofden. Maar het is wel echt gebeurd. De smaak van de bloempjes was zo geurig en fris, dat beroemde koks er recepten voor maakten. In oude kookboeken staat nog te le zen hoe je een heerlijk viooltjescom pote kunt stoven. En tot op de dag van vandaag maken taartbakkers in Frankrijk lila gekleurde, versuiker- de viooltjesbladen. An Mac Gillavry Getekend door Ans van Beemd, 8 jaar. HHIT f.-y (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In de hal van het auditorium van de Technische Hoge school Eindhoven vond een openbare senaatsvergadering plaats ter gele genheid van de 12e herdenking van de dies natalis van de hogeschool. Tijdens deze bijeenkomst hield de secretaris van de Senaat, prof. dr. ir. G. Vossers, een rede, getiteld: „Aca demisch (zelf)onderzoek". In de huidige tijd wordt veel kri tiek geuit op het functioneren van de universiteit en hogeschool *en aan zien van het onderwijs en het onder zoek. Een intern proces van zelfbe zinning is op gang gekomen binnen de Academische Raad en de instel lingen van wetenschappelijk onder wijs. In de diesrede schonk prof. dr. ir. G. Vossers aandacht aan enkele aspecten van het wetenschappelijk onderzoek, daarbij geenszins het be lang van het onderwijs onderschat tend. In het bijzonder ging hij na in hoeverre de futurologische verken ningen. die allerwege plaatsvinden, over wetenschap en maatschappij in het jaar 2000, een inzicht kunnen geven in de universiteiten en hoge scholen en de intellectuele instel lingen van de toekomst in het alge meen. Hij wees op technologische voorspellingen, zoals in 1964 in een rapport van The Rand Corporation zijn verschenen. Deze studies, aldus prof. Vossers, dienen aangevuld te worden door discussies met verte genwoordigers van vele disciplines, (ADVERTENTIE) flacon voor 8 behandelingen VANDENBERG (CALIFORNIë) (AFP) De Nasa zal op 9 mei de eerste van een serie Europese kunst manen lanceren, de Esro-2b, die in Europa is vervaardigd onder leiding van de Esro, de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek. Aan deze organisatie nemen tien landen deel, België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Nederland, Spanje, West-Duitsland, Zweden, Zwitserland en Engeland. Met de 74 kilo wegende kunstmaan zal de zonnestraling en de kosmische straling worden onder zocht. De lancering gebeurt op de lucht machtbasis Vandenberg met een Amerikaanse „scout-raket", een vier- trapsraket met vaste stuwstof. Op 29 mei vorig jaar werd met eenzelfde soort raket de Esro-2a, gelanceerd, maar de derde trap weigerde en de kunstmaan kwam in de oceaan te recht. De fout die dat veroorzaakte is nu volgens de Nasa opgeheven. De Esro-2b moet in een polaire baan komen op een hoogte variërend van 350 tot 1.100 km en een omloop tijd van 98 minuten. waarvan thans de eerste rsultaten ter beschikking komen. Deze onderzoekingen geven aan dat in de toekomstige maatschappij de organisatie van de theoretische ken nis het belangrijkste element zal vor men in het in stand houden en ver nieuwen van de maatschappij; de intellectuele instellingen zullen cen traal komen te staan in de samenle ving. Daarom zullen aan universiteiten en hogescholen in de toekomst zeer uiteenlopende eisen gesteld worden; het interdisciplinair onderzoek over een toenemend aantal gebieden zal daarbij een belangrijke rol spelen. In de eerste plaats stelde de spreker daarbij de vraag in hoeverre univer siteiten en hogescholen in staat zijn een onderzoekklimaat te scheppen dat dit interdisciplinaire onderzoek bevordert. Het onderwijs eist een in deling in leerstoelen en afdelingen of facul-teiten; het moderne onder zoek eist juist een interdisciplinai re aanpak, die groepen in wisselen de samenstelling voor een beperkte tijd een probleem te laten bewerken. De universiteiten en hogescholen zul len een mechanisme in hun organisa tie moeten inbouwen om deze moder ne vorm van onderzoek te kunnen uitvoeren. Als tweede probleem besprak prof. Vossers de maatschappelijke verant woordelijkheid van de onderzoeker. In het huidige protest van de stu dentengeneratie zit ondermeer, naast een element van onvrede over het niet naar behoren functioneren van de instellingen van wetenschappelijk onderwijs, ook een vorm van kritiek op de rol van de wetenschap en tech niek in de maatschappij. Het weten schappelijk onderzoek heeft conse quenties in de maatschappij, waar aan de universiteiten en hogescho len zich niet zullen kunnen onttrek ken. In een gemeenschappelijke kri tische discussie binnen de instellin gen, zullen de studenten inzicht moe ten kunnen krijgen in de wijze waar op de resultaten van de wetenschap en techniek gebruikt en ook in ernsti ge mate misbruikt kunnen worden, zo besloot prof. Vossers. (ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum vanf 100,-per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren!: levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere Inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Railfeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premis Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. (ADVERTENTIE) VATICAANSTAD (AP) Het ge rucht wordt steeds hardnekkiger, dat paus Paulus VI gaat aftreden als hoofd van de rooms-katholieke kerk. De geruchten doen niet alleen in Vaticaanse kringen de ronde maar ook in officiële kringen in Rome. De televisiemaatschappij heeft al een speciaal programma over de paus gereedliggen voor het geval hij mocht aftreden. Vaticaanse woordvoerders hebben geen commentaar gegeven op de spe culaties maar zij sluiten de mogelijk heid niet uit. Volgens andere geruchten heeft de paus het plan af te treden als hij 75 jaar is. Hij is nu 70 jaar oud. De grens van 75 jaar is de leeftijd waarop bisschoppen en prelaten ver plicht zijn zich terug te trekken. De speculatie over het aftreden van de paus houdt verband met zijn zwakke gezondheid. Hij is nog steeds met geheel hersteld van zijn pros- taatoperatie verleden jaar november, is zichtbaar vermoeid en zou in een staat van emotionele opwinding en depressie verkeren. Ook in 1966 deed at een gerucht de ronde, dat Paulus VI zou aftreden. DJAKARTA (ANP) Negen In- doneslsche ministers gaan donderdag naar West-Irian voor een onderzoek van de economische en financiële si tuatie van het land. Het bezoek duurt drie dagen. De groep staat onder leiding van de coördinerende minister voor Eco nomische, Financiële en Industriële Zaken, sultan Hamengkoe Boewone. In de afgelopen weken is door po litieke partijen en andere groepe ringen krachtig aangedrongen op het besteden van meer aandacht aan de ontwikkeling van West-Irian, in het bijzonder met het oog op de volks raadpleging van volgend jaar in West-Irian over de toekomstige po sitie van het gebied. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Malik, heeft de pers gisteren meegedeeld, dat de begroting voor West-Irian (4 miljoen roepiah ongeveer 50 miljoen gulden) ver dubbeld en onmiddellijk aangewend zal worden. f. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort wordt in twee telefoondistricten bij wijze van proef begonnen met het alarm nummer 0011 voor de alarmering van politie, brandweer en G.G.D. De voorbereiding hiertoe zal nog even duren, omdat het personeel van de alarmcentrale volledig op de hoog te moet zijn wie na het alarmsignaal gewaarschuwd moeten worden. Mocht de proef slagen, dan zal het alarmnummer 0011 ingevoerd worden in alle telefoondistrieten voor de lan delijke en regionale alarmering. Dit heeft minister Polak van Justitie me de namens zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en Sociale Za ken meegedeeld op vragen van de liberale Tweede Kamerleden me vrouw Van Someren-Downer en de heer Wiegel. voor al die momenten dat je liet beste wilt geven.

de Stem | 1968 | | pagina 15