wAlex van Waayenburg" toch nog in Zeeland „De Miertj es" geopend CONCORDIA Toewijzing woningbouw ontlokte felle kritiek Y erwarmingsinstallatie Middelburgs zwembad thans officieel in gebruik Vloer- en wandtegels winstdelendl polissen papier voor uw ^-pen Dakloos gezin bivakkeert al week lang in tentje Even uitblazen mevrouw Met Velpon zie je er geen barst van. cetafeüKF Velpon Kustvaarder gezonken Woord discriminatieviel in de raad van Breskens Wit accent op de sombere zomermode Mondelinge toelichting over boeken in Parijs TSC niet verder dan gelijk spel Zwembad Motie LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. Badhuis van Heinkenszand wordt gesloten In Philippine Nieuw restaurant op haventerrein Dikke Deur Belachelijk? Hulp-koster DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 MEI 1968 HILVERSUM (A.N.P.) Op het gazon voor het Hilversumse raad huis bivakkeert al zes dagen en nach ten in een klein tentje een Hilver- sums gezin, dat aanvankelijk bij een alleenstaande schoonmoeder inwoon de, maar na jaren van spanningen het huis is uitgezet. „Treurig, wij zijn woningzoeken den in deze welvaart", staat op een bord te lezen. De 22-jarige vader, W. H. van Ouwerkerk, en de 21-jarige moeder, maken zich zorgen over hun twee jaar oude zoontje, dan bronchi tis heeft. Verder heeft het echtpaar, dat reeds vier jaar is getrouwd, nog een dochtertje van 3V4 jaar. DEN HAAG (A.N.P.) Een Spaanse vissersboot heeft alle opva renden gered van het 473 ton me tende Nederlandse kustvaartuig Brandaris, dat gisterochtend vroeg in de Golf van Biscaye is gezonken. Vermoed wordt dat de lading van de Brandaris is gaan schuiven, waar door zware slagzij ontstond. De zee was woelig, de wind krachtig en de golven vier a vijf meter hoog. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zoals reeds gis teren werd gemeld kon de eerste vaartocht voor een honderdtal chro nisch zieken en bejaarden met de Alex van Waayenburg niet doorgaan omdat dit schip na zaterdagavond ze ven uur niet meer uit Den Haag kon vertrekken daar de autoriteiten on danks alle smeekbeden geen toe stemming wilden verlenen om voor deze keer de sluizen te openen. Voor de mensen van de „Zonnebloemactie" (ADVERTENTIE) was dit een grote tegenslag en op het laatste nippertje kon men de „Schouwen-Duiveland" van de RTM nog charteren. Evenwel gistermorgen voer de Alex van Waayenburg ver sierd met vlaggen Middelburg bin nen om een honderdtal zieken .en be jaarden ee onvergetelijke dag te be zorgen. De route was vrijwel gelijk aan die van maandag. Onder gejuich vertrok het (nu echte) Zonnebloem schip en iedereen vond het heel erg plezierig dat hiermee alle narigheid over de eerste vaartocht kon worden goedgemaakt. Een polis resf>erve: door de jaarlijkse wmstuitkerurg. d inlicMingen bij zonde^wemieverhoging^Vraag v 1 Oudenoord - Utrecht - Te'e'° KAPITAAL. MEER DAN F nnnnnnOOO.- VERZEKERD (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Middelburg se zwembad bood gisterren een voor de tijd van het jaar wat ongewoon aanzien. Ondanks bet niet bepaald warme weer en het ontbreken van de zon vermaakten vele schoolkinde ren zich in het water zonder enige last van de weersomstandigheden te hebben. Dit was mogelijk omdat het zwembad dat voor de eerste maal dit jaar werd opengesteld, sinds kort be schikt over een verwarmingsinstal latie. Burgemeester J. Drijber verricht te o half vijf de officiële opening van het bad met het lossen van het startschot- waarop een aantal zwem mers en zwemster svan de vereni ging Luctor et Emergo in het water doken voor een kleine demonstratie. „Ik beschouw het feit dat ik de officiële opening van het zwembad mag verrichten niet als een eer. Ik ben veel te blij dat we eindelijk een verwarmd zwembad hebben, merkte mr. Drijber op. „Achteraf begrijp ik niet dat we tot 1968 hebben ge wacht met de verwarming van het bad, nadat het in 1956 is gebouwd. Hij sprak in zijn openingstoespraak de hoop uit dat het overdekte zwem bad er spoedig zal zijn. „Een over dekt zwembad zal echter nooit een open bad kunnen vervangen", al dus burgemeester Drijber. De demonstraties van Luctor et Emergo werden gevolgd door zwem wedstrijden van kinderen van de la gere scholen. Het verwarmingssys teem is zeer eenvoudig van bouw. Het is opgenomen in het zuiverings systeem dat in 1961 tot stand kwam- De installatie kan het water tot 25 graden celsius verwarmen. In de (ADVERTENTIE) De Parijse couturiers hebben gere kend op een aantal koele zomerda gen. Gelijk hebben ze, want je moet de IJsheiligen nooit onderschatten. Maar gelukkig geven ze de donkere modellen een accent in wit en dat fleurt op. Van Feraud de avondjurk in zwar te wollen crêpe, lang, hooggesloten, lange mouwen: het zou wel door kun nen gaan voor een huisjapon. Misschien wordt het huiselijk ka rakter ons ingegeven door de deco ratie, die wij heel oneerbiedig verge lijken met een scheefgezakt schortje en een onder de arm geklemd dien blad! Op die ingezette stukken ont breekt het dus niet aan wit; het wordt zelfs opgevrolijkt door een tweede belangrijke modekleur: Rood. Plastic kralen en knopen vervolma ken de niet alledaagse japon. Castillo bracht het wit in beeld met een smal kraagje en een toege- knoopte buidel, beide van witte wol len crêpe. Ze geven de pikante noot aan een marineblauwe wollen crèpe- japon, die bijzonder vindingrijk is ge maakt. Voor- en achterpand zijn na melijk van taille tot oksel op elkaar gestikt, en onderstreept door een le ren ceintuur, waardoor de cape een goedzittend japon-lijfje kreeg. De gestreepte, middeleeuws aan doende lange kousen in marine-wit, steken in de marineblauwe schoen tjes. De propaganda voor het boek heeft in Parijs een nieuwe vorm gevonden. In een aantal Parijse boekwinkels kan men zijn keus bepalen na een uiteenzetting van de auteur over zijn geesteskind te hebben aangehoord. De winkelier kan namelijk een pla tenspeler inschakelen waarna op een single de schrijver over zichzelf en over zijn boek spreekt. De belang stellende aspirant-koper luistert on gestoord met een koptelefoon. Na tuurlijk moet men wel in aanmer king nemen, dat de spreker in de regel niet geneigd zal zijn scherpe kritiek op de schrijver uit te oefenen! Maar wie een indruk wil krijgen van het boek en de persoonlijkheid van de auteur wordt allicht toch wel wat wijzer van deze mondelinge toe lichting! (Van onze correspondent) BRESKENS De toewijzing van ongeveer 68 woningen door 'b. en w. van Breskens aan de Al gemene Woningbouwvereniging „Breskens" en Leenhouts Aanne mingsbedrijf te Sluis heeft in de raad van Breskens kritiek uitge lokt. De heer G. H. M. van Schaick (K.V.P.) zei, dat de af wijzing van het verzoek van de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging te Kloos- terzande om een deel van de wo ningwet- en premiey?oningen voor haar rekening te mogen ne men, „op discriminatie begint te lijken". Het raadslid, bestuurslid van de re gionale bouwvereniging, kreeg wet houder W. C. van der Hooft (P.v.d. A.) tegen zich. De wethouder, voor zitter van de Algemene Woningbouw, vereniging „Breskens", zei dat de heer Van Schaick best wist waarom het door de regionale bouwvereniging toegezegde rapport over de woning situatie in Breskens niet op tafel was gekomen en vroeg hem het woord driscriminatie terug te ne men. Dit rapport had mogelijk van invloed kunnen zijn bij de vaststel ling van het aantal te bouwen wonin gen. Toen de hamer van burgemees ter J. A. Eekhout ttenslotte was ge vallen en het tweeledige toewijzi gingsvoorstel met 7 tegen 3 stem men was aangenomen zei wethou der Van der Hooft: „ik stel vast, dat de heer Van Schaick het woord dis criminatie niet heeft teruggenomen.' Daarbij bleef het. De heer Van Schaick zei, dat de re gionale bouwvereniging, ondanks her haald verzoek, niet in aanmerking was gekomen voor een deel van de te bouwen woningen. Het eerste deel van het voorstel hield in: toewijzing van 15 woningwetwoningen, beschik baarstelling van de grond en garan dering van rente en aflossing van ten hoogste 90 procent van de stichtings- kosten aan de Algemene Woning bouwvereniging „Breskens". Naar aanleiding van het tweede deel, waar. bij de toewijzing Leenhouts Aanne mingsbedrijf betrof en 't verzoek van de regionale bouwvereniging werd afgewezen, zei de heer Van Schaick, dat de huurprijzen van de te bouwen 33 premiewoningen en 11 garage boxen hoger zouden zijn door het feit dat de n.v. Leenhouts winst wil maken. Wethouder P. Zegers (Prot. Chr.) antwoordde, dat de algemene bouw vereniging er alleen door de toevoe ging van 15 woningen toe in staat zal zijn te bouwen tegen normale cur- veprijzen. Hij zei, dat het college het aantal woningen had vastgesteld na (Van onze sportcorrespondent) KAATSHEUVEL) TSC, kam pioenskandidaat in de eerste klasse E van de KNVB, heeft het tegen DESK niet verder kunnen brengen dan een doelpuntloos gelijk spel. De club uit Oosterhout was voor rust wat ster ker, maar men liep zich steeds vast op de verdediging van DESK. DESK had na de hervatting het beste van het spel, maar tot veel gevaarlijke aanvallen kwam het niet. De verdedigingen overheersten in deze spannende ontmoeting, die door een groot aantal toeschouwers werd bijgewoond. Deze uitslag is bijzonder gunstig voor concurrent Middelburg, dat zondag in Oosterhout tegen TSC uitkomt. Middelburg staat nu een punt voor en als het zondag wint, het zeker van de titel. een onderzoek naar de woningbehoef te waarin onder meer de bouw van het nieuwe bejaardentehuis was betrokken. Ten aanzien van de huren antwoordde wethouder Zegers, dat al le huren door 't rijk worden vastge steld. Dat de keuze op een particu lier bedrijf was gevallen, achtte de wethouder mede een gevolg van aan bevelingen van het ministerie. De exploitatie-begroting met toe lichting voor een zwembadproject, opgesteld door een Amersfoorts bu reau, is door de raad als basisplan aanvaard. De Breskense raad zal nu op kortetermijn een aanvraag voor rijkssubsidie indienen voor dit pro ject, waarmee eeh maximale inves tering van een miljoen gulden is ge moeid. Het project, waarin onder meer een 50 meter wedstrijdbad en een winterinstructiebad zijn opgeno men, zal het oude bad bij de jacht haven, waarmee waarschijnlijk over een jaar een begin zal worden ge maakt, komen te vervallen. De ex ploitatiebegroting vertoont een tekort van f 33.500,- maar B. en W. vertrou wen er op, dat de rijkssubsidie dit tekort gedeeltelijk weg zal werken. „Als het bouwfonds voor aannemer wil spelen, dan moet het geen aan spraak maken op gemeenschaps geld" aldus wethouder P. Zegers (Prot. Chr.). Hij wilde de motie van de raad van Putten (Gelderland), waarin wordt afgekeurd, dat de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten optreedt, niet conform het voorstel voor kennisgeving aannemen, maar steunen. „De woningen die in deze omgeving door het bouwfonds zijn neergezet, zijn niet voor de minder draagkrachtigen" constateerde wet houder Zegers. Zijn tegenvoorstel kwam er met 6 tegen 4 stemmen door. bezoekt onze showroom B redaCrogtdijk 58,Te!.(01600) - 23744 Middelburg: Vfissingsa Singel 16-18, Telefoon <011801- 6055 praktijk is een verwarming tot 20 graden meer dan voldoende. Door de verwarmingsinstallatie is het mogelijk tot laat in het jaar te zwemmen. Het Middelburgs zwem bad zal tot eind september geopend zijn. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Het gemeen telijk badhuis zal met ingang van 1 augustus worden gesloten. De ge meenteraad heeft dit besloten omdat verwacht mag worden dat omstreeks die tijd alle gemeentewoningen van een badruimte zijn voorzien. De raad heeft zijn goedkeuring ge geven aan het voorstel van Gedepu teerde Staten inzake een regeling van de luchtverontreiniging. De gemeen te zal bijdragen in de kosten voor verbouwing van de bergschuur van de katholieke kleuterschool. Verder heeft de raad subsidie-aanvragen van de Stichting Opbouw West-Zuid-Be veland en de plaatselijke Oranjever eniging goedgekeurd. De gemeenteraad werd deze keer voorgezeten door loco-burgemeester M. Grim, die de agenda snel afwik kelde. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE De gemeenteraad van Philippine keurde een voorstel goed tot verkoop van een stuk grond van 35 hij 20 meter aan de heer Ver meireen uit Philippine. De houw grond is gelegen op het voormalige haventerrein tegenover het bekende Mosselrestaurant van de heer Wis- kerke. De heer Vermeireen is van plan hier een café-restaurant te ves tigen. De gemeente zal hem de grond verkopen voor 20 gulden per vier kante meter. Voor de put in de voormalige Spul- kom opende de raad de mogelijkheid, deze voor 25 gulden particulier als viswater te verhuren aan de heer Dobbelaere. De hengelaarsvereniging vond de pacht die de gemeente haar vroeg te hoog en om de jeugd op dit viswatertje los te laten achtte men het te gevaarlijk. Evenals de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe ging de raad ak koord met een voorstel van burge meester en wethouders, garantie te verlenen op een lening van zes en een half miljoen gulden door het Sint-Elisabethziekenhuis te Sluiskil. Op voorstel van Provinciale Staten werd o.m. als voorwaarde gesteld, dat het bestuur van het ziekenhuis eerst moest trachten, garantie te ver krijgen van het rijk. De raad machtigde b. en w. voor het aangaan van een geldlening tot 17.000 gulden voor de aanleg van voetpaden en groenstroken bij de nieuwe bejaardenwoningen. In een tweede fase zullen .de noodwoningen worden afgebroken en zal er een nieuwe weg worden aangelegd. In de rondvraag vroeg de heer Hamerlinck of er geen paal en perk gesteld kon worden aan de al te grote bloemenliefde van de jeugd, die het park op het eiland van de (dure) bloemen berooft. (ADVERTENTIE) GEKOOKTE SCHELVISROLLEN MET KAASSAUS (4 pers.r 800 gr. schelvisfilets (4 stuks)T 50 gram boter of margarine, citroensap, 45 gram bloem, 40 gram oude geraspte kaas, peper, selderijsaus. De opgerolde filets in 'n inge vette pan met platte bodem zetten. Wat zout, citroensap en zoveel water dat de vis niet^ onder staat. De vis 10 min. laten „broeien". Boter smelten,] al roerende bloem toevoegen, i vervolgens het visnat tot een gladde massa ontstaat. Saus van het vuur nemen en kaas met peper en selderijsaus gelijk matig toevoegen. Vraag recepten bü uw vishandelaar of bij tet Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. SLUISKIL Gistermorgen was het vooral feest in de harten van de kinderen van Sluiskil om één bijzon dere reden. „Hun" speeltuin werd ge opend. En ze kunnen tevens trots zijn op hun vaders, broers en ooms want die hebben al het werk aan en in de tuin (2300 vierkante meter) gratis gedaan. Het is een tuin van de bevolking. De naam verzonnen door een „kleine" Johan de Wit laat aan de strekking geen twijfel. Al spoedig na de opening krioelden de kinderen nu nog met veel ouders dooreen voor de eerste kennismaking. Misschien kan een ingezonden stuk de „Dikke Deur" (een van de vele in Brabant) iets goedkoper en toch prak tisch en stijlvol maken. Misschien kan men dan ook tegelij kertijd even bezien, waarom een der gelijk voorstel in de volksmond meteen bestempeld wordt als „dikke deur" in- plaats van „dure deur". Het geeft ove rigens wel te denken. Dat het hier niet om afmetingen, dikte, soort materiaal gaat, is voor ie dereen duidelijk. Waarom toch? Is het dan toch een extra beveiliging, om een niet op het volk afgestemd beleid te waarborgen? En heeft deze deur de bedoeling, dat een in de toekomst te verwachten stormaanval van gedesillusioneerde Brabanders, na het doorbreken van de voordeur, geconfronteerd worden met hun „dikke deur"-geschenk (waaraan ze ieder persoonlijk 10 cent hebben bij gedragen) zodat ze zich uit zuinigheids overweging nog even zullen bedenken alvorens ook deze te doorboren? Het is belachelijk en absurd te ver wachten dat de beminde goedgelovige Brabanders, via deze schijnbijdrage zich verbonden zullen voelen met dit huis. (Het heeft iets weg van een verplichte communistische vlaggerij.) Ik denk dan ook dat hun bijdrage via een belastend achterdeurtje reeds in het totaalbedrag van 30 miljoen, wat dit bouwwerk gaat kosten, is verdiscon teerd. Bovendien heb ik mij laten vertellen uit welingelichte bronnen dat de hoog bouw 4 verdiepingen hoger als nood- zakelijk is gepland uit esthetische over wegingen. (Kosten minimaal 2 miljoen.) Met dit bedrag, en dat van de „dikke deur", zou men een 150 beeldende kun stenaars uit Brabant een welkome op dracht kunnen bezorgen, zodat hun niet te „dikke beurzen" een Iets rian ter aanzien kregen. De gewenste binding van dit huis met het hedendaagse Brabant zou dan met een bewerkt zijn, en voor de toekomst een typische oorsprong (tijdvak) her kenning inhouden. VUGHT, JOS SCHELLEKENS. Op de voorpagina van uw blad op vrijdag 12 april j.l. (goede vrijdag) werd een foto afgedrukt van Christus aan het kruis. Daar hoven stelde u de tekst: „Nimmer heeft Hij versmaad of veracht de ellende van de verdrukte. Zijn aan schijn heeft Hij voor hem niet verbor gen, maar hem verhoord als hij Hem riep". (Boek van de psalmen.) Hoe stond het met de miljoenen ver moorde mensen in de 2e wereldoorlog? Zowel de gesneuvelden als de vermoor den (vooral de joden) in de concentra tiekampen? Met toen gangbare uitdruk kingen werd God toch wel uit de hemel of van het kruis gebeden. Ik kan me voorstellen, dat men geestelijke kracht uit een gebed kon- putten, vooral als grijpen naar een laatste strohalm in een levensgevaarlijke situatie. Vindt u de door u gestelde tekst dan niet op zijn minst belachelijk in deze tijd van eindelijk een wat gezondere geestelijke ontwikkeling en openheid? Of is de tekststeller nog zo jong dat hij nog niet aan geschiedenislessen toe kwam? Of zo oud, dat hij het niet kan nalaten thans inhoudloos geworden ge zegden te blijven hanteren? Ten aanzien van de bovenbedoelde vermoorden b.v.: „Gods wegen zijn ondoorgrondelijk" of: „De mens wikt en God beschikt"? Echte gezegden waarmee men overal onderuit kan. Is het niet een onderontwikkelde ver waandheid gebleken een bepaald ge loofsboek als juiste levensleidraad te kiezen, of dit nu een boek der psalmen, een bijbel, of een koran heet? Heeft de koran voor u geen waarde? Nee? Uw eigen geloofsboek heeft dezelfde waar de, vraag het maar aan een mohamme daan! En hoe gedragen zich de moham medaanse Arabieren? Vraag het aan de Israëlische joden. Met hun geloofsboek scheiden ze zich van andere mensen af met alle gevolgen van dien tot oor logen en massamoorden toe. Druk uw foto nog eens af met daar naast een paar foto's van doden, gewon den of verkommerden uit concentratie kamp. oorlog in Israël of Vietnam. Of simpel van een verongelukte: verdron kene, verbrande of gestikte; wie weet hoe er door hen of hun nabestaanden naar die „Hem" is geroepen. Wees nou eens eerlijk!! BREDA, G. BERGERS. Een gelovig mens. of hij nu moham medaan, jood of christen is heeft in zijn leven ervaringen. lijden, ver driet die hij niet rationeel kan ver klaren. Zijn geloof houdt hem dan overeind. „In deze tijd van eindelijk eens wat gezondere geestelijke ont wikkeling en openheid" kunnen wij niets belachelijks zien in dat geloof en hebben wij geleerd het geloof van el kaar te respecteren, uit dat geloof komt de hoop op een betere wereld en de liefde die nodig is om die he tere wereld te realiseren. (Redactie.) Vrijdag J.l. las ik in het Teterlngs Parochieblad een advertentie, hulp-kos ter gevraagd. Aangezien er in dat blad geen com mentaar geleverd mag worden (abnor maal) doe ik het zo. Het is in Teteringen enkele malen gebeurd, dat de h. communie in de kerk op een schaal gelegd wordt en dat de parochianen zelf de h. hostie pakken en nuttigen. Dit gebeurt onder toezicht van de koster. Mijns inziens vindt de jeugdraad van Teteringen de ze persoon niet geschikt. Men wil dat er iemand staat die 21 jaar is en on gehuwd. Mijns inziens is dit een belachelijke zaak. Willen degenen van de jeugd raad, die zo'n dergelijke advertentie in een blad schrijven zonder medeweten van het kerkbestuur, hun verstand ge- bi-uiken voor dat ze iets schrijven om God te bespotten en een bepaald per soon te kwetsen. Het lijkt wel of de jeugdraad van Teteringen alles mag, zonder er een ge gronde reden voor te hebben TERHEIJDEN, (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 13