'ALS EEN MILDE VOORJAARSBUI Van erebrons tot commandeur Rumoerig weekend in Frankrijk Opnieuw betogingen in Spanje? Buitenlandse Zaken Justitie Binnenlandse Zaken Onderwijs en Wetenschappen Defensie Volkshuisvesting en Verkeer en Waterstaat Economische Zaken Landbouw en Visserij Sociale Zaken en Volksgezondheid Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Geschenk van zeldzame elegance heetmanj „FRANSE" DUTSCHKE ACTIEF Schade Bretagne Parij OP 1 MEI 11 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 APRIL 1968 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als een mild voorjaarsregentje is de lintjesbui weer op Nederland neergedaald. Hoge en lage onderscheidingen, van eremedaille in brons tot comman deur. Maar hoe het ook zij: wie een onderscheiding ten deel is gevallen, mag dat in elk geval zien als een open bare hulde voor wat hij ten nutte van de gemeenschap heeft gedaan. Hieronder een selectie van de lijst, die ook nu weer een groot aantal Brabanders en Zeeuwen ver meldt. Commandeur Oranje-Nassau bij be vordering: Dr. H. N. Boon, buiten gewoon en gevolmachtigd, ambas sadeur in speciale zending, hoofd van de Permanente Vertegenwoor diging van het Koninkrijk der Ne derlanden bij de Noord-Atlantische Raad te Brussel. Officier Oranje-Nassau: Mgr. A. N. A. van den Bronk, bisschop van Parakou (Dahomey). Mgr. J. Buis, bisschop en apostolisch vicaris voor Sabah (voormalig Brits Noord- Borneo). Mgr. Ch. A. M. van den Ouwelant, bisschop te Surigao (Fi lippijnen). Ridder Oranje-Nassau: Ch. K. Appel, kunstschilder, Parijs. Dr. D. W. Fokkema, referendaris bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, voormalig tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Peking. F. F. A. Klein, kunstschilder, Parijs. Ridder Nederlandse Leeuw: Mr. F. P. E. Bloemarts, president van de rechtbank te Haarlem, Heemstede. Mr. W. A. baron van der Feltz, procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden. Mr. L. Hollander, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te 's Gra venhage. Mgr. drs. P. J. van Odijk, vicaris-generaal van de bisschop van Roermond. Prof. dr. A. D. R. Polman, oud-hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen. Mr. A. G. H. H. Roeffen, kanton rechter te Eindhoven. Dr. G. de Ru, praeses van de generale synode van de Ned. hervormde kerk, pre dikant te Rotterdam. A. Schuster, opperrabbijn van de Nederlands- Israëlitische Hoofdsynagoge te Am sterdam. Mr. W. L. de Walle, offi cier van justitie te Almelo, 'Mr. J. 3. Woltman, voorzitter van de re- classeringsraad te Leeuwarden, raadsheer in het gerechtshof aldaar. Officier Oranje-Nassau: P. W. Backx, deken en plebaan te Breda. G. L. J. J. Bekker, commandant van het district 's-Hertogenbosch van het Korps Rijkspolitie, 's-Hertogen bosch. Mr. J. J. A. H. M. van Be- souw, advocaat en. procureur, 's-Hertogenbosch. K. J. Hoving, no taris, Terneuzen. W. J. H. Kaal, deken, Eindhoven. J. Th. M. Kraak man, pastoor, Alkmaar. J. J. Kijne, secretaris van de afd. vertalingen van het Ned. Bijbelgenootschap, Bussum. Drs. P. M. J. de Ruijter, provinciaal overste van de Ned. provincie der Witte Paters, Boxtel. Eremedaille in zilver: Mej. J. S. Elemans, leidster van de herv. zon dagsschool, Raamsdonksveer. B Wielstra, opperwachtmeester der rijkspolitie, Gilze en Rijen. JUSTITIE EN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Ridder Nederlandse Leeuw: Mr. W. J. Benes, kantonrechter te Gro ningen, vice-voorzitter van hel bestuur van het Algemeen Provin ciaal, Stads- en Academisch Zie kenhuis en voorzitter van de Stichting Studentenhuisvesting van de Rijksuniversiteit aldaar. Commandeur Oranje-Nassau: Mr. J. S. Sinninghe Damsté, oud-hoofd van de Binnenlandse Veiligheids dienst, 's Gravenhage. Ridder Nederlandse Leeuw: Mr. M. de Niet, lid van de Eerste Kamer, Wageningen. Prof. dr. T. L. M. Thurlings, lid van de Eerste Kamer, Wageningen. Mr. J. de Wilde, lid van de Eerste Kamer, Amsterdam. Dr. L. A. H. Albering, lid van de Tweede Kamer, Rijsbergen. W. P. G. Assmann, lid van de" Tweede Kamer, Roosendaal. Mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer, Heiloo. Mr. F. H. J. M. Daams, lid van de Tweede Kamer, aGravenhage. C. F. Kleisterlee, ha van de Tweede Kamer, Rotter dam. Dr. J. H. Lamberts, lid van de Tweede Kamer, Rotterdam. Drs. D- F. van der Mei, lid van de Tweede Kamer, De Meern C. F van der Peijl, lid van de Tweede o J*1®1-' KIoetinge. Dr. W. J. pchuijt, lid van de Tweede Kamer, s Gravenhage. Ir. H. Vredeling, lid T?n.i de_Tweede Kamer, Huis ter Heide. Prof. mx. J. T. M. de Vreeze, to to" Tweetie Kamer, Utrecht. W. Wierda, lid van de Tweede Ka- s Gravenhage. M. J. van Poelje, M van Ged. Staten, Vlis singen. JfjjC'er °ran.ic-Nassau: Mr. A. J. J. M van Hellen,berg Hubar, burge- Valke"swaard. Ir. J. P. J. Margry, directeur prov. plano- ogische dienst, 's Hertoigenbosch. v»„ i hoofdcommissaris van politie, Utrecht. Ridder Oranje-Nassau: J. L. A Ste vens, burgemeester, Eersel. J. A. Verharen, raadslid, Dongen. Mr. J. J. G. M. Walenkamp, hoofdadmi nistrateur, chef afd. onderwijs, sport en subsidiezaken ter ge meentesecretarie, Breda. J. C. W. GRé BROUWENSTIJN Jobse, oud-burgemeester van Ril- land-Bath. Ere-medaille in goud: J. A. C. van Boxtel, adj. hoofdbrandmeester (gepensioneerd), Tilburg. P. A. J. Bruijnincx, oud-ondercommandant brandweer, Roosendaal. C. A. H. Spee, adjudant van politie, Tilburg. W. A. Verschuren, raadslid, Hoe ven. J. Blok, gemeentesecretaris (gepensioneerd), Kruiningen. Ere-medaille in zilver: J. E. Adams, commies bij het Energie- en Water, bedrijf, Breda. C. F. Roovers, bri gadier van politie, Tilburg. Ere-medaille in brons: J. T. van Beek oud-brandwacht le klas, Dongen. Mevr. E. C. T. Sips-van Gastel, schoonmaakster in dienst der ge meente Breda. N. C. Vermeulen, oud-brandwacht le klas, Dongen. KAREL APPEL BINNENLANDSE ZAKEN, SOCIALE ZAKEN EN VOLKS GEZONDHEID EN CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK Officier Oranje-Nassau: mr. dr. T. E. E. van Schaik, Maarssen. Ridder Nederlandse Leeuw: mr. J. J. Hangelbroek, oud-secretaris van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, 's-Gravenhage. Prof. dr. E. Havin-ga, hoogleraar, Leiden. Prof. dr. G. P. Baerends, hoogle raar, Paterswolde. Prof. dr. Chr. Romijn, hoogleraar, De Bilt. Prof.' dr. W. C. van Unnik, hoogleraar, Bilthoven. M. Schoorl, oud-curator van de gem, universiteit, Amster dam. Prof. dr. G. A. Lindeboom, hoogleraar aan de Vrije Universi teit, Amsterdam. Ds. P. N. Krujjs- wijk, curator van de Vrije Uni versiteit, Haarlem. Prof. dr. J. A. F. Wils, hoogleraar, Nijmegen Prof. dr. ir. C. W. Kosten, hoog leraar, Delft. Prof. dr. ir. F. Ph. A Tellegen, hoogleraar, Aalst! Dr. j! A. A. Verlinden, oud-raadsadviseur bij het ministerie van O. en W. 's-Gravenhage. Officier Oranje-Nassau: R. L. J. War nars, inspecteur van het i.o., Oos terhout, Mej. M. C. J. Roovers, (moeder Consolata), Oudenbosch! G. J. Slee, directeur van de Aca demie St.-Joost, Breda. Ridder Oranje-Nassau: J. Oosterling, hoofd van een openbare school' Vlissingen. Dr. P. H. Breitenstein, voorzitter van de Ver. van Leraren in Levende Talen, Amsterdam. Dr. J. Schweers, conrector van het St.- Franciscuscollege te Rotterdam en secretaris van de Kath. Leraren vereniging „St.- Bonaventura", Rotterdam. Dr. ir. Tj. W. A. Bor- gesius. oud-leraar aan de hogere textielschool, Tilburg. C. J. Buur man, directeur van de ambachts school, Goes. Ere-medaille in goud: mej. F. C. Die- terman, oud-onderwijzeres bij het b.l.o., Oostkapelle. Mej. H. van de Linde, onderwijzeres, Geersdijk. H. van Langevelde, leraar aan de chr. nijverheidsschool voor meisjes, Mid delburg. ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN EN CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK Ridder Nederlandse Leeuw: Prof. dr. K. P. Bemet Kempers, hoogleraar aan de Gem. Uuniversiteit, Amster dam. Ridder Nederlandse Leeuw: Prof. dr. G. A. Kessler, directeur Ned. Bank n.v., Amsterdam. H. J. Knottnerus, oud-lid van de raad van bestuur van de Amro-bank, Amsterdam. Mr. J. C. W. M. Huijsmans, secre taris-generaal van het ministerie. Mr. K. Millenaar, directeur van 's Rijks belastingen, hoofd van de directie wetgeving Douane en Ver bruiksbelastingen van het Ministe rie. L. P. W. van der Poel, direc teur van 's Rijks belastingen, hoofd van de directie der rijksbelastingen, Utrecht. Officier Oranje-Nassau: R. Wels, hoofdingenieur A van het kadaster, hoofd van het bureau van de ruil- verkavelingsdienst, Breda. Ridder Oranje-Nassau: J. Hartog, technisch hoofdambtenaar der do meinen, Breda. J. C. J. Rombouts, hoofdcontroleur A van 'sRjjks be lastingen, Breda. Ere-medaille in goud: M. P. Buter, commies-secretaris van 's Rijks belastingen, Roosendaal. F. H. Noorman, commies-secretaris van 's Rijks belastingen, Roosendaal. L. G. Joosse, commies le klas van 's Rijks belastingen, Goes. P. H. W. Huisman, hoofd-assistent A van 's Rijks belastingen, Vlissingen. Ere-medaille in zilver: D. A. de Hooge opziener bij de visserij-politie, We- meldinge. Ridder Nederlandse Leeuw: vice-ad- miraal jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, Den Helder. Generaal- majoor F. E. Lagerwérff, 's-Gra venhage. Luitenant-generaal B. H. Slager, 's-Gravenhage. Prof. A. M. van Rietschoten, Amsterdam. Officier Oranje-Nassau met de zwaar den: luitenant-kolonel ir. G. O. W. de Jong, Breda. Luitenant-kolo nel C. P. Verkroost, Breda. Officier Oranje-Nassau: dr. L. A. M. Goossens, hoofdvlootaalmoezenier, 's-Gravenhage (bij bevordering). Ridder Oranje-Nassau met de zwaar den: Majoor R. de Jong, Breda. Ka pitein J. Siebrand, Breda. Kapitein H. E. van Wijk, Bergen op Zoom. Ridder Oranje-Nassau: J. A. van Rijs bergen, technisch hoofdambtenaar B.A.B.O.V., Breda. L. A. H. Waijers, hoofdopzichter instructiemiddelen, Breda. Ere-medaille in zilver met de zwaar den: majoor-elektromonteur M. Steenhaard, Vlissingen. Majoor-ma gazijnbeheerder H. J. Braakhekke, Oost-Souburg. Bootsman J. J. Schaap, Vlissingen. P. T. M. van Dartel, van het dienstvak der in tendance, Breda. Adj.-o.o.-instruc teur P. J. T. Kivits, Breda. Adj.-o.o. A. van den Brink, marechaussee, Bergen op Zoom. Adj.-o.o.-admini strateur C. J. van Nes, Breda. Adj - o.o.-administrateur N. van Uitert, Roosendaal. Adj.-o.o.-administra teur C. Jansen Breda. Adj.-o.o- apothekersass. J. J. Martin, Etten. Adj.-o.o. C. J. den Engelsman, Hoo- gerheide. Adj.-o.o. W. J. Coenen, Bergen op Zoom. Adj.-o.o. H. Gunst Breda. Adj.-o.o. W. A. Snoeijs, Rijen GODFRIED ROMANS Ridder Nederlandse Leeuw: ir. J. F. Cusel'I, 's-Gravenhage, directeur Bouwnijverheid. Officier Oranje-Nassau: D. van Eg- mond, algemeen secretaris Stich ting Raad van Bestuur Bouwnij verheid. Ridder Nederlandse Leeuw: ir. A. G. Quack, hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat, Leidschendam. Ir. L. J. P. M. Raedts, hoofdingenieur directeur Prov. Waterstaat, Maas tricht. P. C. van Houten, directeur Holland-Amerika Lijn, Haarlem. Ir. C. Bosman, directeur telefoondis trict Groningen, Haren. Dr. ir. H. C. A. van Duuren, directeur PTT- laboratoria, Wassenaar. Officier Oranje-Nassau: Prof. dit F. H. Schmidt, directeur bij het KNMI Bilthoven. Ridder Oranje-Nassau: J. C. Vos, techn. hoofdambtenaar Rijkswater, staat, Breda. J. van Dalen, techn. hoofdambtenaar Rijkswaterstaat, Terneuzen. W. Rasenberg, directeur N. V. Aannemingsmij., Breda. Ere-medaille in goud: A. F. van den Berge, rijkshoofdcontroleur van het Verkeer, Middelburg. H. Groot- Roessink, werkmeester bij de N.S., Tilburg. G. Ras, werkmeester bij de N.S., Tilburg. Ere-medaille in zilver: J. van der Klooster, dijkbaas, Rilland-Bath (bij bevordering). M. Nieuwsche- pen, oud-employé PTT, Heijningen. K. Lievense, employé PTT, West- kapelle. A. J. H. Snoek, besteller PTT, Breda. J. M. Emo>ns, besteller voorman PTT, Dongen. IR. J. P. J. MARGRY Ere-medaille in brons: H. Valen.tijn, blokwachter, Bossehenhoofd, Th. A. Prinse, monteur, Hank, P. F. A. Baaijens, chauffeur bij Van Gend en Loos, Breda. A. Engelse, bestel ler PTT, Goes. Ridder Nederlandse Leeuw: Dr. W. T. Kroese, directeur Nij verdal Ten Cate N.V., Almelo. K. Soesbeek, voorzitter Raad van Bestuur AKU, Velp. W. Bakker, lid Raad van Be stuur Ned. Hoogovens, Beverwijk, Dr. ir. H. Ebbinge, directeur N.V. Billiton Mij., Wassenaar. Dr. ir. H. Hoog, manufacturing Coördinator Oil, 's-Gravenhage. Dr. G. H. J. Abeln, directeur bij het Ministerie, 's-Gravenhage. Ir. J. A. Emeis, on dervoorzitter Octrooiraad, 's-Gra venhage, H. Reimer, plv. directeur- generaal van Industrie en Hardel, 's-Gravenhage. Officier Oranje-Nassau: Th. E. Nie- meijer, Glimmen. G. J. ten Cate, Eibergen. Mr. B. ter Haar, Epse. .1. C. Meijberg, Rozendaal. J. P. Coe- lingh, president-directeur Van Nelle N.V., Wassenaar. Ir. H. C. F. Schram, Roekan) e. P. G. van der Weele, voorzitter Ned. Midden standsbond, Gouda, Ir. E. J. Broe- kers, directeur bij Philips, Mierlo. Drs. R. A. P. van Iersel, directeur N.V. Organon, Oss. Ridder Oranje-Nassau: A. H. van Bergen, klokkengieter, Heiligerlee. J. B. M. Horsten, chef de bureau, Tilburg. Ridder Nederlandse Leeuw: ir. S. Herweijer, directeur Cultuurtech nische Dienst, Bilthoven. Dr. P. Kuin, directeur Unilever, Wasse naar. Prof. dr. H. J. Venema, hoog leraar, Wageningen. Ridder Oranje-Nassau: P. J. Bom, Colijnsplaat. P. J. G. Koenraadt, hoofdbestuurslid N.C.B., Steenber gen. C, J. Vercauteren, leraar aan landbouwschool. Hulst. Ere-medaille in goud: A. J. van Beek, Made. Johanna C. de Vos, oud-pro curatiehoudster bij Kwatta, Breda. Ere-medaille in zilver: M. Hooger- land, landbouwersknechit, 's-Heer Hendrikskinderen. (bij bevorde ring) P. van de Kreeke, voorman tractor-chauffeur, Wolphaartsdijk, H. H. C. Lambregts, vertegenwoor diger, Breda. J. Pladdet, landarbei der-voorman, Hoek. Maria A. Tis- sen, cheffin en filiaalhoudster, Breda. P. Vliegenthart, controleur bij de Alg. Inspectiedienst, Bergen op Zoom. J. L. Zijta, molenaars knecht, Haamstede. Eremedaille in brons: A. C. Bastia- nen, landarbeider, Zundert. J. Kloosterman, trekker-chauffeur Oostburg. LANDBOUW EN VISSERIJ EN SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID Officier Oranje-Nassau: mr. F G van Dijk, voorzitter Produktschap voor Vee en Vlees, 's-Gravenhage. Ridder Nederlandse Leeuw: prof. dr. J. Goslings, reumatoloog, Leiden. Officier Oranje-Nassau: mej. J. W. A. H. Pieters (Zuster M. Emma- nuelle), Rosmalen. Ridder Oranje-Nassau: P. Brussel, voorzitter „St. Eloy", Utrecht G. Jens, voorzitter Ned. Chr. Grafi sche Bedrijfsbond, Amsterdam. A. IJska, voorzitter Ned. Chr. Agra rische Bedrijfsbond, Doorn. M. A. van Liere, voorheen directeur G.A.K., Goes. G. J. A. de Jong (Broeder Liguorio), directeur So' ciale Werkplaats, Rucphen. J. P. M. Hendriks, directeur Centraal Ziekenfonds, Tilburg. Eremecïlille in goud: C. van Zalinge, Breda. W. van Selers, Raamsdonks. veer. C. J. A. Notenboom, voorheen commies bij Raad van Arbeid, Ber gen op Zoom. Eremedaille in zilver: P. de Rover, bedrijfsleider, Raamsdonksveer (bij bevordering). C. Wentzler, bedrijfs- smifi-vQiorman, Vogelwaarde (bij bevordering). A. A. Mertens, Ul- venhout. C. A. Konings, Ouden bosch. H. Heidema, voorheen chef monteur bij de FNEM, Geertrui- denberg. Mej. zr. H. Zuiderveld, voorheen wijkverpleegster, Middel burg. W. Verbraak, bedrijfsleider, Roosendaal. A. J. de Leeuw, voor heen voorman bij Preservenbe- drijf, Breda. A. van der Staal, op zichter bij de ZEGAM, Terneuzen. G. Wouters, chef-drukker, Middel burg. L. Sohier, chef-elektriciën, Vlissingen. A. den Hollander, chef van het laboratorium bij de zuivel fabriek, Klundert. M. Poppelaars, werkzaam bij V. D., Roosendaal. Th. A. van den Berg, Tilburg. Ridder Nederlandse Leeuw: dr. J, Verhoeve, directeur-generaal voor de Volksontwikkeling en Recreatie, Wassenaar. Jhr. H. A. van Karne- beek, 's-Gravenhage. Officier Oranje-Nassau: W. S. B. Klooster, Bussum (bij bevorde ring). H. J. Post, voorzitter Katho lieke Verkenners, Laren (N.-H.) (bij bevordering). Mevr. G. D. van Swol-Brouwenstijn, zangeres, Hil versum (bij bevox-dering). Mr. J. den Daas, directeur Holland Fes tival, Amsterdam. Mr. G. J. Dek kers, directeur-secretaris van het L.S.C.C., 's-Hertogenbosch. Drs. A. A. V. Tummers, directeur van De Gelderlander, Nijmegen. Drs. L. F. Tijmstra, directeur van de Wereldomroep, Hilversum. t - V- HENRIëTTE DAVIDS Ridder Oranje-Nassau: mej. E. M. E. Anthing Vogel (Ellen Vogel), to neelspeelster, Amsterdam. Drs. A. C. den Besten, letterkundige, Am sterdam. Dr. V. Bloch, kunstcriti cus, 's-Gravenhage. G. J. A. Bo- mans, letterkundige, Bloemendaal (N.-H.). Ch. H. J. Boost, filmcriti cus, Amsterdam. Mevr. A. E. de Bruyn (Elisabeth Andersen) to neelspeelster, Haarlem. Henriëtte Davids, Amsterdam. J. Flier, bal letdanser, Voorburg. C. J. Hertogs, Steenbei-gen. Mej. J. H. H. Hou- wing, Breda. Mej. Stien Kaiser, Delft. N. de Klijn, violist, Laren (N.-H.). Mej. Ada Kok, Zaandam. M. J. Oldeboerrigter (Melle), kunstschilder, Amsterdam. Eddy Pieters Graafland, Barendrecht. Ard Schenk, Anna Paulowna. J. B. Schmitz, toneelspeler, Rotterdam. Drs. A.' Schuijff, directeur N.H. Stichting voor sociale arbeid, Eind hoven. J. H. Strategier, musicus, Utrecht. J. C. van der Velde, 's-Gravenhage. Cees Verkerk, Put- tershoek. Mevr. E. G. Verkerk- Terpstra (Erica Terpstra), Zoeter- meer. H. Wesselo, laatstelijk voor zitter van de Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond, Amsterdam. Eremedaille Oranje-Nassau in goud: H. F. Bogaard, bestuurslid zwem vereniging, Sluis. R. H. J. Grahame, bestuurslid zwemvereniging, Sluis. Mej. C. M. Mientjes, maatschappe lijk werkster, Bergen op Zoom. J. J. J. M. Verschuuren, Breda. J. P. J. Wage, Sluis. Kees Verschuren, animator van blindencomité en blin- dendag, Helmond. Eremedaille Oranje-Nassau in zilver: A. Beerendonk, lid van Geen Moed Verloren, Fijnaart. A. Christianen, lid en technisch adviseur van de fanfare, Hoeven. Mevr. J. A. van Gaalen-Meertens, penningmeeste res Alg. Bond van Bejaarden, Ter neuzen. W. J. Hermans, bestuurslid van Vlijt en Volharding, Roosen daal. J. de Kuijper, ambtenaar bij het rijksarchief, Middelburg. Eremedaille Oranje-Nassau in brons: C. van der Velden, lid van de harmonie Constantia, UIvenhout. CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK EN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Ridder Nederlandse Leeuw: prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, Naarden Een sieraad met brillantis de stille wens van elke vrouw. En wat is mooier,eleganter, luxueuzerdan een horloge,bezet met fonke lende brillantjes? Een geschenk dat haar gelukkig maakt, telkens als ze ernaar kijkt! wit gouden horloges met briliant vanaf 700.- I edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a, I LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het afgelopen week end in Frankrijk is bijzonder ge welddadig geweest. Studenten van de universiteit in Nanterre bij Parijs hebben zaterdagmorgen geprotesteerd tegen een urenlang verhoor door de politie van de links-extremistische Duitse stu dent Cohn Bendit. Zondagmorgen om 4 uur hebben Bretonse terro risten een bom gegooid in een politiekazerne van Saint-Brieux en zondagmiddag om 2 uur is in een tentoonstellingslokaal te Pa rijs verwoed gevochten tussen links-extremistische en rechts-ex- tremistische studenten. In Nanterre maakt al wekenlang een kleine minderheid het de meer derheid van de studenten onmogelijk om rustig et studeren. De links-extre misten staan daar onder leiding van de Duitse student Cohn Bendit, bij genaamd de Rode Dany. Zijn ouders zijn onder Hitier naar Frankrijk ge vlucht, maar na de nazi-periode naar hun vaderland teruggekeerd. Een broer van Dany is Fransman gewor den en heeft een betrekking als le raar, maar Dany zelf is Duitser ge bleven en studeert in Nanterre. Hij beweert links te staan van de com munisten, is tegen geweld tegen per sonen, maar vóór geweld om de ka pitalistische maatschappij omver te brengen. Zelf, zegt hij, verkeer ik in een bevoorrechte positie omdat ik student ben, maar de arbeiders wor den door het kapitalisme veertig tot achtenveertig uur per week uitge buit en daartegen gaat zijn verzet. Hij zoekt geen politieke carrière, want hij veracht het parlementaris me dat naar hij beweert ver kocht is aan het kapitalisme. De klas senloze maatschappij die hij wil op bouwen kan er alleen komen door het kapitalisme met geweld af te breken. Binnen de universiteit van Nan terre is door deze gewelddadige actie al veel schade aangericht, onder meer door het bekladden van muren, stuk slaan van meubilair en het vernielen van boeken in de bibliotheek. De po litie kan er niets tegen doen want binnen de universiteit is alleen de rector baas in eigen huis. De rector kan de politie verzoeken een deel van de universiteitsgebouwen te bezetten, maar dan is het hek helemaal van de dam. Er studeren in Nanterre onge veer 10.000 studenten die tegen op treden van de politie in verzet zou den komen, ook al zijn zij geen aan hangers van Dany. Niettemin heeft de politie Dany zaterdagmorgen een langdurig vei-hoor afgenomen omdat in de universiteit pamfletten zijn verspreid waarin staat beschreven hoe men Moltov-cocktails (bommen) moet maken. Dany beweert deze pamfletten niet te hebben geschre ven. In Saint-Brieux, in Bretagne, werd een bom gegooid naar Bretonse ter roristen die zich sedert het begin van dit jaren roeren. De leiders zit ten in Ierland, waarheen zij naar de bevrijding zijn uitgeweken wegens collaboratie met de Duitse bezetters. Van nazi-Duitsland verwachten zij de onafhankelijkheid van Bretagne. De hom werd gegooid midden tussen twaalf auto's waarvan de benzine (ADVERTENTIE) tanks altijd vol zijn om klaar te staan voor onmiddellijk vertrek. De ene na de andere tank explodeerde. Alle bewoners van de stad werden door de ontploffing uit hun slaap gehaald. De schade bedraagt een miljoen franc. Van de daders is geen spoor. -ijs Een tenslotte is er verwoed ge vochten in het 17de arrondissement van Parijs waar een pro-Amerikaanse tentoonstelling over Vietnam werd gehouden. Ongeveer 20 mensen stonden zon dagmiddag naar de foto's te kijken toen een bende rechts-extremistische studenten binnenkwam, gewapend met stokken, ijzeren staven, fietsket tingen en nog meer van dat spul en alles kort en klein sloegen. Terwijl de bezoekers gewond op de grond la gen werden zij van alles beroofd. Van hun kant sloegen links-extremisti sche studenten erop in. De woeste vechtpartij duurde 10 minuten. Toen de politie kwam was er geen stu dent meer te zien. MADRID (Reuter) De Spaanse ondergrondse „arbeiderscomité's" hebben hun leden opgeroepen op 1 mei te betogen voor onafhankelijke vakbonden, hogere lonen, stakings recht en andere hervormingen. De politie heeft reeds tientallen vakbondsleiders gearresteerd en zal naar verwacht met kracht optreden tegen de betogers. De illegale arbei dersbeweging wordt echter sterk ge noeg geacht om het politieoptreden te overleven en de strijd voort te zetten tegen de monopoliepositie van de officiële syndicaten, waarin werk gevers samen mét de werknemers zijn opgenomen en waarin regerings functionarissen de topposities inne men. De eerste arbeiderscomité's wer den in 1962 tijdens de mijnstakingen in Asturië opgericht door mijnwer kers, die ontevreden waren over het uitblijven van steun van de syndi caten. Pas in 1966 ontstonden arbeiders comité's in Madrid, maar zij vinden thans hun hechtste bolwerk in de grote fabrieken der Spaanse hoofd stad. De actie begon onder de voor mannen in de metaalindustrie, die wisten door te dringen in de offi ciële syndicaten en aandrongen op betere arbeidsovereenkomsten. Al spoedig vormden de „arbei derscomité's" een effectieve ille gale vakbond, waarin ook de mach tige ondergrondse communistische partij een aandeel kreeg. Deze com munistische inmenging leidde eind 1966 tot een crisis, toen katholieken en falangisten van de linkervleugel uit angst voor communistische over heersing de organisatie begonnen te verlaten. Een groep die echter trouw bleef aan de arbeiderscomité's was de ka tholieke A.S.F. (syndicaat voor ar beidersactie), die in januari vorig jaar een pact met de communisten sloot en nu beweert ongeveer de helft van alle bestuurszetels in de arbeiderscomité's van Madrid te be zetten. De meeste leden van de A.S.T. be horen tot de Vanguardia Obrera, een landelijke organisatie van katholieke arbeiders, die door jezuiten geleid wordt. De ruim 60 in de organisa tie opgenomen jezuiten beroepen zich op het tweede Vaticaanse con cilie in hun aanspraken op vrije vak bonden, stakingsrecht, vrijheid van vereniging en andere vrijheden, die in Spanje nog niet erkend worden. Met hun ideeën over sociale pro blemen lopen zij vaak ver vooruit op de Spaanse bisschoppen, die op z'n minst stilzwijgend steun aan het bewind van Franco schijnen te be tuigen. Wat hun superieuren vooral ln verlegenheid brengt is, dat de jezui ten meewerken aan een verbond met de communisten dat een gevaarlijke machtsfactor kan worden. Het Franco-bewind noemt de arbei derscomité's volledig onder commu nistische controle staande organisa ties, maar de duizenden arbeiders, die zo ongeveer driemaal per jaar gehoor geven aan de betogingsoproé- pen van de illegale bonden, komen uit alle politieke richtingen. De Spaanse regering heeft inmid dels beloofd hervormingen door te voeren in de syndicaten.

de Stem | 1968 | | pagina 7