Vierhonderd jaar geieden begon tachtig jarige oorlog SS8SS Parade in Israël moet vijand wat afkoelen LEVEN IN DOODSKIST MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM „TIEN GEBODEN" VAN DR. KING ia ms Is) Het jaar 1588 Prins Willem Dahlem en Heiligerlee Het derde debacle Brazilië ivil meer Nederlands vee Meer Thomson- gelcl in „Times" COGNAC.,. JOSEPH GUY f13,40 Bisschop sluit seminarie Katholieken in Groningen door brief geschokt Commissarissen Lyempf treden af Opperrabijn op Schiphol Drie gewonden bij ongeluk op rupsbaan Verlies van zetel voor gaullisten op Corsica HOESSEIN ^APRÏCA PAR ELS-BIJOUX Den Uyl wijst voorstel van Toxopeus af INTERNATIONALE BESTUURSRAAD PAX CHRISTI VERGADERT IN MAASTRICHT J Spaanse leider 1 mei-groep vraagt asiel I lereiua DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 APRIL 1968 aal André Beaufre, die i de geallieerden in 1945, -a en Algerije en momen- |or Strategische Studies" ïncefiction-feuilleton. de vrouw 4 NEDERLANDS door P. C. Hooft over de :nar, die rond sjouwt met ken en die niet bemerkt, dt verleid. LEZEN. Auteurs te gast SDIENSTIGE ILAPIN Feuilleton GENT. Wedstrijd in het ■anse chanson IUIT. Speelfilm Terra en ïuel, die bekroond we^d .tique op het festival va.® (ADVERTENTIE) oef 'nsMMM ter bevordering van Diusdag 30 april HILVERSUM I 402 M 12.00 Van twaalf tot twee: progr. (ca. 12.22 Wij van het 2.26 Meded. voor land- en tuin- 0 Nws.12.41 Act.) 14.05 Ste- etropole-ork.amus.muz, 14.30 o: muz. mididagtmag. (16.00 - Fws.) 17.00 Overh.voorï.: De iragaose klederdracht. Spreker lennert 17.10 Voor de kinderen olksliedjes 18.19 Uitz. van de Partij van Nederland 18.30 1.46 Act. 19.05 Licht ensemble ten 19.40 Concilie postbus 19.45 Omroeporkest: mod. muz, od. en semi-kl. kamermuz. (op- 0 Per Huurkoets, hoorspel 21.50 jelconcert: mod. muz. 22.00 cult, progr. 22.30 Nws. 22.40 ging 22.45 De zingende kerk, z. 23.00 Kontekst: mag. waar de dingen wordt door gepraat in: liedjesprogr. 23.55 - 24.00 HILVERSUM n 298 M naai programma: 7.00 - 24.00 progr. met nws., act. en onder- Ie muz. Ieder uur nws. en een ng van het NRU-straatmuzi- estival, PERSUM III 240 M EN FM Nws. 12.03 Zorro: een progr. ners 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: pl.progr. (14.00 Nws.) 15.00 15.03 Er - Jee - Em - Drie |ws. 16.03 - 18.00 Mix: licht pi- (17.00 Nws.j. RUSSEL VLAAMS 324 M Nws. 12.03 Lichte muz. 12.40 r., meded., progr.-overz. en r. voor de schippers 12.48 Gr.- 2.55 Buitenl. persoverz. 13.00 veerber. en beursber. 13.20 Ta- 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio dichte muz. 16.00 Nws. 16.03 sr. 16.09 Gr.muz., voor oudere ars 17.00 Nws., weerbericht en 17.15 Jazzmuz. 18.00 Nieuws oor de soldaten 18.28 Paarde- r. 18.30 Franse les (herhaling) r.muz. 18.35 Tips voor het ver- .40 Gr.muz. 18.45 Sportkroniek lalwenken (herh.) 18.55 Gr.mu- Nws., weerber. en radiokron. Ichte ork.muz. 19.45 2!? ï-r.muz. 20.00 Concert 21. OU preking 21.15 Kamermuziek 22.15 Nws. en ber. Woensdag 1 mei HILVERSUM I 402 M 7.00 Nws. en ochtendgymn. strijdlied 7.23 Lichte gr.muz- .35 Van de voorpagina) VPJ* ze dag VARA: 8.00 Nws. 8.1J 0 Lichte gr.muz. (8.30 - 8.30 e markten thuis, praatje voo vrouw) 9.00 Stereo: KI. .35 Waterst. 9.40 Schoolradio .ichte gr.muz. 10.30 Voor 11.00 Nws. 11.02 RVU: De het ookerswerk in Nederland, door M. de Lange 11.32 Stereo:. Les ie Jeannette. komische oper :tor Massé (gr.). HILVERSUM II 298 M 7.tlO Nws. 7.10 Het Ieve"^ U5 Stereo: KI. gr.muz. 1-f 32 Act. 7,45 Stereo: Pianorec. 1. dansen 8.00 Nws. TROS: 8.1 gr.muz. 9.15 Muz. uit Gr° lie 9.45 V-or de kleuters HMW uz. (gr.) 10.30 Voor de vrouv vs. 11.02 Piek uur: gevar. pr°- 0 Act. 'ERSUM nl 240 M EN FM 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale es 10.00 Nws. 10.03 Mengelmu- langspeelpl. 10.30 Ramble eprises. NRU: 11.00 Nws. 11-"' ;kl. 11.30 Grenzenloos: muzw* windstreken. (12.00 Nieuw usical-fragmenten (gr.). (ADVERTENTIE) roef 'ns.MMM LEKKER! Een jaartal dat bij velen na de lagere school van de daar geleerde vaderlandse' geschiedenis blijft hangen is het jaar 1568, het jaar waarin de Tachtigjarige Oorlog begon. Hij eindigt mooi afgerond met de Vrede van Munster in 1648. Men zou er de historici van verdenken dat zij de oorlog in 1568 hebben laten beginnen van wege het mooie aantal van tachtig jaar Maar wees gerust. De oorlog i's inderdaad in 1568 begonnen, maar het is niet waar dat deze oorlog begon met de veldslag van Heiligerlee op 20 mei 1568. De éérste veldslag is op 23 april geleverd in het plaatsje Dahlem, dat ter hoogte van Roermond ligt, precies over de grens. Wij vermoeden dat het grote na tionale herdenkingskabaai eerst in 1972 zal losbarsten. Op I april. Dan zullen de Geuzen wel in te genwoordigheid van de koningin en alle ministers nog eens Den Brie) innemen in een gereconstrueerde aanval, en dat zal minstens een nationale postzegel opleveren. De tachtigjarige oorlog, de hel- denstrijd voor de Nederlandse vrij heid, ligt in ons aller lagere- school-methode gelokaliseerd in Den Briel. in Alkmaar, waar de victorie begon, in Haarlem dat veroverd werd en het beleg van Leiden. De heldenstrijd buiten de provincies Noord- en Zuid-Holland, de slachtoffers voor de Neder landse zaak in de andere Neder landen, och, moeten we dit nu weer oprakelen? Bijvoorbeeld die stad Maastricht, twee keer gruwe lijk geplunderd en uitgemoord in 1576 en 1579, meerdere malen be stormd en toen nog eens veroverd in 1632 en weer een aanslag in 1638, tachtig jaar lang frontstad in de volle zin van het woord. Het hele geval van die herdenkin gen, ja, die hele fraseologie rond de tachtigjarige oorlog, het vraagt een grondige herziening van het leervak vaderlandse geschiedenis, maar éérst aandacht van de psy chologen. Wij zullen u in dit artikel de voorgeschiedenis van de tachtigja rige oorlog besparen en veronder stellen dat de hoofdzaken nog be kend zijn. Er waren overal moei lijkheden met de soeverein, voor ons hertog Philips II van Brabant, in Vlaanderen graaf Philips IV, in Spanje pas Philips II. Voor het gemak, maar ten koste van de dui delijkheid noemen we hem maar overal Philips II. Een gevolg van deze onnauwkeurigheid is dat wij het verzet tegen onze eigen soe verein een soort opstand tegen Spanje gingen heten. In werke lijkheid was het een verzet tegen het plan om de Nederlanden, de Pays Bas (waar ook de Waalse graafschappen Henegouwen en Na men bijhoorden en Waals Brabant) tot een hechtere centralisatie te brengen. Elk staatje had zijn ei gen staatsinrichting, elke stad even eens, een bonte veelheid van instel lingen en rechten, die de conser vatieven hardnekkig wilden hand haven, terwijl de radicalen van die dagen streefden naar eenheid en centralisatie. Philips' centralisatie vond vurige verdedigers in de Waal Berlaymont, de Friese rechts geleerde Viglius en de Bourgondi sche staatsman Granvelle. Ware de centralisatie geslaagd, dit drieman schap zou als nuchter, schrander en modern te boek staan in de historie, als mensen die de nieu we tijd begrepen. Maar nu hun centralisatiepolitiek door de op stand helemaal mislukte en tot 1815 werd uitgesteld, zijn zij in de his torie het „beruchte" driemanschap geworden. Alva verscheen in de Nederlan den, om het verzet der conserva tieven hardhandig en definitief de kop in te drukken. Bij zijn komst weken allen uit, die „boter op hun hoofd" hadden. Zij trokken zich terug in de bossen of op zee, waar zij bosgeuzen en watergeuzen ge noemd werden, maar de meesten weken uit naar de naburige staten waar zij buiten het bereik van Alva waren. De voornaamste onder de vluch telingen of bannelingen, de bij voor baat aangewezen leider, was prins Willem de Zwijger, van het ge slacht der graven van Nassau en als ergenaam ook nog prins van Oranje, het staatje Orange in Zuid- Frankrijk. Hij bracht een leger op de been, riep allen op om zich on der zijn vaandel te scharen, zond gezanten naar de Nederlandse ste den, die, wanneer hij met het be vrijdingsleger verscheen in opstand moesten komen, de garnizoenen van Philips wegjagen en de stads poorten openen. Nassau zette door deze onderneming alles op het spel. Het hele familievermo gen ging er aan. De kostbaarhe den werden verkocht op de Dillen burg en naar de wervingskanto ren stroomden de vrijwilligers. Het plan de campagne van Willem de Zwijger was vrij eenvoudig. Eén legertje zou oprukken in de rich ting van Groningen, tegelijk zou een tweede legertje invallen in het hertogdom Gelder, richting Venlo en Roermond. De prins zelf zou met het hoofdleger door het huidige Zuid-Limburg oprukken en in Maastricht over de Maas gaan, de enige plaats waar een brug lag. In het neutrale Luik liet men de prins niet toe. Via Maastricht moest Brussel bereikt worden. Jammer voor de prins was het contact tussen die drie legers te moeilijk, zodat de driedubbele in val niet tegelijkertijd plaatshad. Het eerst kwam het leger in be weging, dat aangevoerd werd door De Villers en doordrong tot bij Roermond. Van deze stad terugge dreven kwam het tot een veldslag op 23 april 1568 bij Dahlem. Het werd voor de invallers een neder laag. In het dorpje Dahlem wijst men u nog de „bloedgracht" als herinnering aan deze veldslag. De Villers is gevangen genomen en werd later samen met Egmont en Horn te Brussel onthoofd. Het na tionale tweetal Egmont en Horn had beter een nationaal drietal kunnen zijn, maar voor onze historieschrij vers klonk die naam De Villers zo uitheems, dat hij maar vergeten werd. Egmont en Hoorn u weet wel, daar in Noord-Holland, bij Enkhuizen en Medemblik dat klonk vertrouwd als eigen teelt. Het geslacht De Villers hoorde in Limburg thuis. Nu nog is kasteel Schaloen bij Oud-Valkenburg ei gendom van de familie De Villers. Ook voor „Hoorn" is de aardig heid er af nu men ontdekt heeft dat deze held niet Hoorn heette, maar Horn, woonde op kasteel Horn bij Roermond terwijl hij begraven werd in de mooie hallekerk van Weert, de hoofdstad van het graaf schap Horn. Wij vrezen dat de graaf van Horn figuurlijk als nationale held van de vaderlandse geschiedenis op zijn laatste benen loopt. Er is al een lezing aange kondigd onder de titel „Verdient Horn wel de nationale faam die hij kreeg?" De debacle van het eerste in- valslegertje werd gevolgd door het valslegertje werd gevolgd door de richting van Groningen trok. Dit leger behaalde op de Spaanse troe pen een overwinning bij Heiliger lee, de hemel zij dank! Nu kun nen we tenminste de tachtigjarige oorlog hoven de Moerdijk begin nen. Maar het succes van Heili gerlee werd te niet gedaan door de nederlaag bij Jenningen. Toen heerste ook in hei noorden volsla gen stilte. Aller ogen waren op het zuiden gericht, waar prins Willem van Oranje met he, grote leger ge reed stond. Hij rukte op door het huidige Zuid-Limburg, veroverde het kasteel Wittem en rekende er op dat de stad Maastricht de poor ten zou openen, zodat hij met zijn leger over de brug kon. Maar Alva was niet op zijn hoofd gevallen. Hij begreep terstond dat Maastricht de sleutelstad was voor de inval en de opmars naar Brus sel. Alva overrompelde Maastricht betrok zelf zijn hoofdkwartier op Lichtenberg het kasteel staat er nog en wachtte' daar de WILLEM VAN ORANJE over de Maas inval af. Teleurgesteld zag de prins geen kans over de rivier te komen. Maar in zijn leger, waar de hele Maaslandse adel in mee' trok, was ook Karei van Bronkhorst Batenburg, heer van Stein, Ob bicht en Papenhoven, en van hem kreeg de prins het advies: „Mijn mensen weten beslist wel een plek waar we toch over de Maas ko men". Dit werd de beroemde over tocht van de prins bij Berg aan de Maas, meestal genoemd naar het nu Belgische dorpje: „De over tocht over de Maas bij Stokkum". Alva was verbijsterd en zou ge zegd hebben: „Zijn dat dan een den, die over de rivier kunnen vlie gen?" De overtocht had plaats tij dens een onweersnacht. De paar den braken de sterke stroom met een touw aan elkaar gekoppeld en achter de brede derrières van de paarden waadde het voetvolk naar de overkant. Toen het daglicht kwam stond het leger van tiendui zend man aan de overkant. Ondanks dit glorieuze succes strandde de expeditie toch nog door de tactiek van Alva, die de klassie ke waarschuwing van Tacitus ter harte nam: „Waag geen xeldslag als je niet zeker bent van de over winning". Het werd een heen en weer trekken totdat de soldij be gon te ontbreken. Het leger moest ontbonden worden en de prins op nieuw uitwijken naar het buiten land. Maar de overtocht over de Maas werd het glorieuze begin van de tachtigjarige oorlog. Het werd de roem tot in de dagen van Maurits voor de mannen van het eerste uur, die van het begin af er bij geweest waren, de hoogste onder scheiding: „Die! Die is nog met de prins over de Maas gekomen!" In het leger van de prins was Tijl Uilenspiegel door het machti ge epos van Charles de Coster het symbool, de personificatie van het verzet! In het leger was Andries Bourlette, rentmeester op het kas teel Borgharen, de rechterhand van de prins, zijn minister van finan ciën, aan wie Bakhuizen van den Brink een van zijn mooiste opstel len wijdde. In het leger was de dichter van het Wilhelmus. Van daar dat in de vijftien coupletten van deze nationale psalm maar één Nederlandse stad met name genoemd wordt: Maastricht! Als een Prins opgheseten Met mijner Heyres cracht Vanden Tyran vermeten Heb ick den slach verwacht: Die by Maestricht begraven Bevreesde mijn ghewelt. Mijn Ruyters sachmen draven Seer moedich door dat velt. Dr. CHARLES THEWISSEN SCHIPHOL (ANP) De Brazili aanse minister van landbouw, dr. Ivo Arzua Pereira, die tijdens een rondreis door acht Europese landen zojuist vier dagen in Nederland door gebracht heeft, heeft bij zijn ver trek naar Frankrijk gistermiddag op Schiphol verkaaard, dat Brazilië nog meer fokvee van Nederland zou wil len invoeren ter verdere verbetering van de Braziliaanse veestapel, die best weer wat vers bloed kan ge bruiken. Hij heeft daarover met de minis ter van landbouw en visserij, ir. P. J- Lardinois, gesproken en neemt een ontwerpovereenkomst mee naar huis voor de aankoop van enkele duizenden stuks fokvee, die dank zij Nederlandse kredietverlening zo mogelijk naar Brazilië zullen worden verscheept. LONDEN (DPA) Vorig jaar heeft de Canadese krantenkoning Lord Thomson bijna 16 miljoen gul den in het Londense dagblad „The Times" geïnvesteerd. Thomson heeft het blad gemoder- niseerd, waardoor de oplage van '0.000 naar 400.000 exemplaren is gestegen. Volgens het jaarverslag vfn het Thomson concern wil de nieuwe Timeseigenaar dit jaar weer een dergelijk bedrag aan de redac tionele opbouw van de krant beste- ADVERTENTIE wsiiiierie'joseph gut te» Métainw JARNAC - COGNAC hele GRONINGEN (KNP) Een brief, die bisschop P. A. Nierman van Gro ningen zondag in de parochies van zijn bisdom heeft laten voorlezen, heeft onder de gelovigen van de drie noordelijke provincies een groot- effect teweeg gebracht. De bisschop heeft daarin meege deeld, dat de priesteraanwas prak tisch stil staat en dat hem nu ai vrij wel niet meer mogelijk is om alle pa rochies van een vaste priester te voorzien. Hij kondigde aan, dat het Ludgerconvict in Groningen, een klein-seminarie, wegens het ontbre ken van aanmeldingen eind volgend schooljaar gesloten wordt. Het telt nu nog 35 aanmeldingen. Aan de theologische opleiding in Huis ter Heide studeren slechts 7 stu denten uit het bisdom Groningen. LEEUWARDEN (ANP) De raad van (vier commissarissen van de n.v. Lijempf te Leeuwarden zal in zijn geheel aftreden. J Dit als gevolg van meningsver schillen tussen deze raad en de aan deelhouders over het gevoerde beleid in dit bedrijf, dat er vorig jaar min der gunstig voor stond. JERUZALEM (Reuter/AFP/DPA). Naar schatting 50.000 mensen hebben gisteren in Jeruzalem de generale repetitie bijgewoond voor de grote mili taire parade die daar donderdag gehouden zal worden ter herdenking van het 20-jarige bestaan van de staat Israël. In davidster-formaie vlogen Israë lische straalvliegtuigen over de stad. Een pantsercolonne, waaronder zwa re tanks, stukken geschut en raket ten, buitgemaakt in de juni-oorlog, nam de hele lengte van de 9 km route in beslag. Infanterie-eenheden liepen slechts een deel van de route. De nationale coördinatiecommissie voor de verdediging van Jeruzalem heeft zich intussen tot de Arabische bevolking van de stad gericht met het verzoek de parade van 2 mei te boy cotten. Incidenten moeten voorko men worden, aldus de commissie. De Arabische bevolking moet alleen vreedzaam betogen. Opperrabijn Yitzhah Nissim van Israël, die op doorreis naar Amerika een dag in Amsterdam heeft doorge bracht, zei tijdens een persconferen tie op Schiphol o.a.: „Wij hebben ons leger ter verdediging van ons land. Als onze vijanden zien hoe sterk wij zijn, dan binden zij misschien wat in. De parade heeft als preventief doel de strijdlust, die onze vijanden nog koesteren, af te koelen. Wij houden de parade niet alleen in het vroeger al Israëlische deel van de stad, doch ook in de bevrijde delen". Hij zei ook: „Een oplossing in het Midden-Oosten kan er pas komen als men daar volledig afstapt van het idee fixe, dat het mogelijk zou zijn de AMSTERDAM Drie mensen zijn zondagmiddag op de kermis op de Nieuwmarkt in Amsterdam gewond, toen een wagentje van de rupsbaan losraakte en uit de rails vloog. De 29-jarige H. Otten uit Naarden klaagde over zijn rug, zijn driejarig zoontje over hoofdpijn. Na onderzoek in een ziekenhuis mochten beiden naar huis, evenals de 37-jarige me vrouw W. Schouten uit Amsterdam, die bij het ongeluk een diepe been wond opliep. De rupsbaan bleek verschillende mankementen te vertonen en' werd door bouw- en woningtoezicht voor lopig afgekeurd. De exploitant had tot gistermiddag de gelegenheid ge kregen de zaak in orde te brengen. BASTIA (Reuter) Bij tussen tijdse verkiezingen in Bastia op Cor sica heeft de federatie van links een zetel in de nationale vergadering ver overd op de Gaullisten. De stemming was nodig nadat de verkiezing van een gaullist bij de al gemene verkiezingen in maart van het vorige jaar ongeldig was ver klaard, omdat er onregelmatigheden waren geconstateerd. Verkozen werd Jean Zuccarelli, de burgemeester van Bastia, die onge veer 1.900 stemmen meer kreeg dan zijn onafhankelijke tegenstander Pierre Giacomi, die de steun had van de gaullisten. De gaullisten komen in de nationa le vergadering nu twee stemmen te kort voor de absolute meerderheid, maar zij kunnen gewoonlijk rekenen op de steun van enige afgevaardig den van de centrumpartij en de on afhankelijker!. De zetelverdeling is nu: gaullisten 242 zetels, federatie van links 122 zetels, communisten 73 zetels, centrumpartij 42 zetels en on- afhankelijken 8 zetels. De weduwe van ds. Martin Luther King leest hier op een grote vredes bijeenkomst in Central Park de „tien geboden aangaande Vietnam" voor. Deze waren gevonden tussen de aantekeningen die haar men bij zich droeg toen hu werd vermoord. joden in zee te drijven. Zodra men dit ridicule denkbeeld heeft laten vallen kan in praktische zin een op lossing bereikt worden in besprekin gen om een ronde tafel. De opperrabijn, die voor de joodse gemeenschappen de bij zijn ambt be horende titel draagt van „eerste in Zion", is tevens president van het joodse hooggerechtshof. Het was gisteren aan de Israëlisch- Jordaanse grens rustig, nadat het zondag twee maal tot schietpartijen gekomen was aan de bestandslijn, waarbij 13 Arabische saboteurs en twee Israëlische soldaten het leven verloren. Koning Hoessein is gisteren in gezelschap van zijn jongere broer, prins Mohammed, naar Europa ver trokken om voor de Arabische zaak te pleiten. Van officiële zijde werd niet mee gedeeld waar hij naar toe zou gaan, maar de Jordaanse ambassade in Lon den heeft bekend gemaakt dat de ko ning een bezoek van 10 dagen zou brengen aan Engeland. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) SNEEK De fractievoorzitter van de PvdA, de heer J. M. den Uyl, heeft gisteravond het voorstel van de heer Toxopeus dat de VVD onder omstandigheden ook wel met de so cialisten zou kunnen samenwerken, met beslistheid van de hand gewezen In een toespraak te Sneek zei hij dat deze uitspraak van Toxopeus een duidelijke zwenking is na de uitspra ken gedaan voorafgaand aan de ver kiezingen van vorig jaar. Over de verklaring die het bestuur van de Politieke Partij Radikalen za terdag heeft uitgegeven over karak ter en doel van hun partij zei de heer Den Uyl, dat deze verklaring een wezenlijke bijdrage tot de partijpoli tieke vernieuwing is. MAASTRICHT (ANP) Op vrijdag 3 mei om acht uur 's avonds vindt in de Redoutezaal in Maastricht een openbare bijeenkomst plaats van de internationale bestuursraad der Pax Christibeweging onder voorzitter schap van de internationale president kardinaal Alfrink. „Katholiek Nederland en de ont wikkelingssamenwerking" zal het centrale onderwerp van deze avond zijn, aansluitend op de behandeling van dit thema tijdens de laatste ple naire vergadering van het pastorale concilie. BRUSSEL (RTR) De Spaanse anarchist Octavio Alberola Suni- Iach, alias Juan el Largo, die vo rige week zaterdag tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld we gens onwettig wapenbezit, heeft po litiek asiel in België gevraagd, aldus zijn advocaat. Alberola is volgens de Belgische politie een der leidende figuren in de „1 mei groep", die de verantwoor ding op zich heeft genomen voor bom aanslagen op de Spaanse, Portuge se en Griekse ambassades in Den Haag en Londen. Alberola werd in februari aange houden, nog voor de bomaanslagen. Volgens zegslieden zal hij in de ko mende dagen op vrije voeten worden gesteld. Het was me het weekeindje wel, lieve lezersEcht zo'n woelige zater dag en zondag, waaraan we dit jaar zo rijk zijn. Vechtpartijen in Frank rijk en Rome, verontrustende verkie zingen in Duitslandde oprichting van een nieuwe radicale partij in Neder land, heftige rassendiscussies in En geland en ga zo maar door. Een man, die in al dit tumult zijn hoofd in ieder geval koel houdt, is onze minister-president P. J. S. de Jong. In de Haagse Post van vorige week zette hij in een interview, waar toe deze premier graag bereid blijkt te zijn, nog eens uiteen, wat hij van het een en ander vindt. Een van de opmerkelijkste uitspra ken, die hem aardig typeert, vind ikt „In dit goede vaderland is men vaak ongeduldig en de dingen die al afge daan zijn vergeet men gauw. De Mammoetwet is rond, maar er moe ten nog miljarden voor op tafel ko men. De Deltawerken zijn nog volop in uitvoering. Maar men wil alles te gelijk en vergeet, dat al die dingen vertaald moeten worden in geld". „De Jong is er te oud voor". (Op» schrift op een muur van de zaal iit Dronten, waar de Radicalen verga» derden) „Musici trekken zich niet terug; zij houden ermee op, wanneer er in hen geen muziek meer zit". (Louis Arm strong) Mevrouw King, de weduwe van ds. Martin Luther, heeft zondag bij een grote betoging in New York, de „tien geboden" over Vietnam voorgelezen, die haar man had opgesteld en bij zich droeg, toen hij vermoord werd. Omdat in de recente publikaties over ds- King de aandacht begrijpelijk vooral ge "Jtst was op zijn strijd voor rasser 'ijkheir1, is het nuttig ook Kings oovattingen over Vietnam eens te publiceren. Hier volgen de tien geboden: „Gij zult niet geloven in een militaire zege. Gij zult niet geloven in een politieke zege. Gij zult niet geloven dat zij (de Viet- namezen) ons mogen. Gij zult niet geloven dat de regering in Saigon de steun van het volk heeft. Gij zult niet geloven dat de meerder heid van de Zuidvietnamezen de Viet cong als terroristen ziet. Ge zult niet de aantallen gesneuvel de vijanden of gesneuvelde Amerika nen geloven. Gij zult niet geloven dat de generaals het beter weten. Gij zult niet geloven dat een over winning van de vijand communisme betekent. Gij zult niet geloven, dat de wereld de Verenigde Staten steunt. Gij zult niet doden". Nieuw woord in Zuid-Afrika: Bar- nardizatie, ingevoerd door een gara gehouder, die ermee bedoelt, dat auto's een heel goede beurt krijgen. Even goed als een harttransplantatie. Aardige mededeling op deze ko ninginnedag, wanneer er in Neder land nogal wat kleur te zien is: de Eiffeltoren krijgt binnenkort een an der kleurtje. Het nu roestbruine bouwwerk wordt blauw, grijs of geel geverfd. „Vrouwen moeten meer zelfver trouwen hebben. Vaak zijn ze hun eigen vijand". (De Engelse minister Barbara Castle) Faye Dunaway, de filmster die Bonnie speelt heeft al lang genoeg van lange rokken a la de dertiger jaren: „Ik heb mooie benen en die mogen best gezien worden". Geen lange rokken dus, waarschijn lijk. De minimode houdt aan, verze keren modedeskundigen. Een prettige dag vandaag. En ik hoop dat het Oranjezonnetje zijn licht laat schijnen over monarchisten en republikeinen tegader. MERIJN (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda DJAKARTA (ANP) Het deksel van de doodskist ging open, een hand kwam te voorschijn, gevolgd door een arm... Dat was genoeg voor de vier mannen die achter op een rijdende vrachtauto in Djakarta zaten om met een sprong van de wagen te springen. Zwaar gewond moesten zij naar het zieken huis gebracht worden. De vriendelijke vrachtautochauffeur had de vier mannen, boeren uit de omgeving van Djakarta, achter op zijn wagen onder het zeil laten kruipen vanwege de stromende regen. Hij had de boeren echter niet verteld dat h§ aj een lifter in zijn wagen had. Die was in de lege doodskist gekropen en wa» daar in slaap gevallen. Toen hij wakker werd, had hij het deksel opgelicht met het fatale gevolg.

de Stem | 1968 | | pagina 13