Kanaal naar Moerdijk remt de ontwikkeling Wester schelde Als goede wil er is toch mogelijk ziekenhuis een Het einde van de Lelybrug BURGEMEEESTER VLISSINGEN OVER PLANNEN ROTTERDAM: Geld genoeg voor hogere pensioenen jaar Eind van beginnen mossel- verwater proeven Zeeuwse vervoerders zwaar gedupeerd OOSTBURGSE Y.Y.Y. HEEFT GELDGEBREK B. EN W. VLISSINGEN: Netto-winst Hoogovens met 21% gestegen Liter melk 35 cent BRABANDER KWEEKTE TOMATENBOOM (40-60 POND) Mej. T. Bracke Bondsbestuurslid G. v. d. Waal Kritisch Nadelig Rayonleider van O.-Z.-Vlaanderen Niet strafbare fraude bij pensioenfonds ambtenaren „Zeeliaventoemooi" in grote opmaak Bergen op Zoom als voorbeeld Moeilijkheden FRANSEN ETEN 'T MEESTE VLEES Melkboerenoorlog 3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1968 3 BURGEMEESTER D. ROEMERS ...wel begrip, maar... (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Het is een pertinente leugen om te beweren dat er geen geld is, om meer aan de gepensio neerden te betalen dan thans het ge val is". Dat vindt hoofdbestuurslid G. V. d. Waal van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden. De afdeling Zuid- en Noord-Beveland van deze bond vergaderde gisteren in „De landbouw" te Goes. „Het pensioenfonds is rijk genoeg om aan alle in het memorandum geuite wensen tegemoet te komen en daarnaast nog de 37 miljoen én het bedrag dat de vijf procentsrege ling voor de gepensioneerden zou vragen, zonder enige moeite te be talen". De spreker wees er op dat het jaar verslag over 1966 van het pensioen- ruim twee miljard gulden is ont- fonds laat zien dat er in dat jaar vangen. Aan pensioenen is uitge keerd een bedrag van 758 miljoen gulden. Volgens de spreker blijkt hieruit dat het een leugen is, te ver tellen dat er geen geld is om meer uit te betalen aan de gepensioneer den. Hij ging verder uitvoerig in op „de gehate kortingsregeling" op de pensioenen. Opheffing daarvan is een van de grootste wensen van de bond. Voordat de heer V. d. Waal zijn betoog begon werd 't huishoudelijke gedeelte van de vergadering afge werkt Uit het jaarverslag van secre taris A. de Kok bleek, dat de afdeling eind 1966 347 en eind 1967 377 le den telde. Tijdens de bestuursverkiezing wer den de heren de Kok en de Jonge herkozen. Y™ onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw en Visserij heeft aan gekondigd, dat eind 1968 een begin kan worden gemaakt met mosselver- waterproeven in 't laboratorium bij Het Horntje. Met de proeven op se- nu-praktijkschaal zal een jaar later worden begonnen. De resultaten van de proefnemingen zullen mede be palend zijn voor de wijze waarop en de termijn waarbinnen tot een defini tieve keuze van de mosselverwater- P'ijatsen zal worden gekomen. Maar er wordt wel naar ge streefd, de resultaten van de proe- ven op een dusdanig tijdstip gereed te hebben, dat voor het wegvallen van de natuurlijke mosselverwater- plaatsen de kunstmatige plaatsen gereed kunnen zijn. De minister, schriftelijke vragen beantwoordend van 't ARP-kamerlid van Bennekom over dit onderwerp, ut* i Y00rts' ^at met de bouw van net laboratoriumcomplex eind maart is begonnen. De bouw van bassins en technische installaties moet nog wor den aanbesteed. Dat gebeurt in mei. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Een kanaal door Voorne en Putten naar de Moerdijk wijs ik vanuit Zeeland met kracht van de hand. Een der gelijk werk zou niet alleen tien tallen miljoenen kosten, maar ook industrialisatie op beide oevers van dit kanaal tot een praktische zaak maken." Dat zei vrijdagmiddag de bur gemeester van Vlissingen, drs. D. Roemers, in zijn antwoord aan fractievoorzitters in de raad. Zij hadden een dag eerder in hun al gemene beschouwingen op de ge meentebegrotingen hun veront rusting uitgesproken over de han delwijze en eigen plannen van Rotterdam, dat zich, zo was het algemeen gevoelen, weinig aan trekt van het zeehavenoverleg Zuidwest-Nederland. Burgemeester Roemers zei zeker be grip te hebben voor de levensgrote moeilijkheden waarvoor Rotterdam als grootste haven ter wereld, die nog steeds ruimte zoekt voor expan sie, zich gesteld ziet. Maar dat bete kent niet, dat wij alles maar als zoe te koek moeten slikken", aldus de heer Roemers. Hij merkte voorts op: „Wanneer de rijksoverheid zijn toe stemming zou geven voor de aanleg van een kanaal door Voorne en Fut ten, dan zou ik niet begrijpen hoe de regering nog plannen zou kunnen hebben voor een industrialisatie langs de Westerschelde". Naar zijn mening mag de regering dan ook niet uit de weg gaan voor verlangens van Rotterdam in dit op zicht. Hij merkte voorts op dat Rot terdam zich wat meer regionale ge zichtspunten eigen dient te maken. Burgemeester Roemers zei benieuwd te zijn of en hoe burgemeester Tho massen van Rotterdam, die op 6 mei in Middelburg komt praten, zijn po litiek zal kunnen „verkopen". „Wij zullen niet schromen indien nodig van een kritische houding ge tuigenis af te leggen", zo zei drs. Roemers. Betreffende het Haven schap Vlissingen-Oost i.o. sprak de burgemeester zijn teleurstelling uit over de trage gang van zaken bij de toestandkoming van de wet op dit havenschap. In antwoord op een aantal vragen over de gewenste aanleg van een handelskade van Vlissingen-Oost deelde le heer Roemers mee, dat het advies van het havenschap en het provinciaal bestuur over deze kade thans aan Den Haag is uitgebracht. Hjj sprak daarbij de hoop uit, dat de rijksoverheid uit de infrastruc- t.uurpot zal willen financieren. Ove rigens noemde hij de aanleg van de kade een „absolute voorwaarde voor expansie" van het Vlissingse haven bedrijf. Over de moeilijkheden rond de ves tiging van het aluminiumbedrijf van Péchiney in Vlissingen-Oost zei bur gemeester Roemers tenslotte te ho pen, dat de betrokken minister, die weigert toestemming te verlenen voor de gevraagde goedkope ener gie, goed beseft dat het wegblij ven van dit bedrijf van nadelige in vloed zal zijn op de industriële ont wikkeling van Vlissingen-Oost. AXEL „Er wordt een soort frau de gepleegd bij het ambtenaren pen sioenfonds, die niemand van de daar bij betrokkenen voor de strafrechter zal brengen, omdat het geen fraude is in de gebruikelijke zin van het woord. Het is fraude waarover niet de ambtenaren van het pensioen fonds aansprakelijk kunnen worden gesteld, want zjj handelen in op dracht van de overheid." Aldus de heer G. J. de Waal uit Schoondijke, rayonleider van de afd. oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ned. Bond van Gepensioneerden. In de afdelingsvergadering in „Het Cen trum" te Axel vroeg hij zich af: „waarvoor dienen de hoge pensioen bijdragen als van jaar tot jaar on evenredig hoge reserveringen worden gemaakt?" De heer De Waal rekende voor dat er over 1966 1,6 miljard gul den aan pensioengelden is belegd, in 1965 rond 1 miljard en dat het totaal aan beleggingen meer dan 15 mil- jatd bedraagt. „Een pensioenfonds voor ambtena ren is er niet om als geldbeleggings maatschappij op te treden" vond de heer De Waal, die concludeerde dat de overheid het fonds aan het be stelen is. Hij haakte hierbij in op vragen die de heer Nijpels van D'66 in de kamer stelde over de pen sioengelden. De heer Nijpels had zich volgens de heer V.d. Waal met een kluitje in het riet laten sturen en de overheid speelt volgens hem mooi weer met het geld van de ge pensioneerden. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling een kleine 400 leden telt en uit het financiële over zicht dat er f 853,- in kas is. Vorig jaar overleden 12 leden, onder wie secretaris Van Dommelen. De voor zitter, de heer J. de Vries, vroeg voor hem een korte stilte. De verga dering werd druk bezocht. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De Zeeuw se transportondernemingen, die op internationale routes rijden, worden door de jongste maat regelen van het Duitse ministerie van verkeer, zwaarder gedupeerd dan hun overige Nederlandse col lega's. Dit is in de eerste plaats een gevolg van het feit, dat de Zeeuwse transportbedrijven, qua grootte, tot de middengroep beho ren. Voor bepaalde ondernemers is de toestand zelfs catastrofaal. Een ver voersbedrijf op Zuid Beveland b.v., dat met één zware vrachtwagencom binatie op of via West-Duitsland rijdt ziet door het vergunningenstelsel zijn activiteiten voor meer dan de helft geboycot. Een tweede nadelige factor vooi de Zeeuwse transportondernemingen, is de grote afstand tussen Zeeland en de Westduitse grens. Bedrijven in het Nederlands-Duitse grensgebied slagen ei nog weieens in, om dooi middel van een soort estafettesys teem, uit de vergunningen te halen wat er in zit. Chauffeurs geven el kaar de vergunningen aan de grens over (er is zelfs een soort koeriers dienst opgericht, alleen om een snel uitwisselen van vervoersvergunnin gen mogelijk te maken) maar voor de Zeeuwse ondernemers hebben deze systemen weinig waarde. Zij kampen met hun lange aanvoerlijnen dooi Nederland. (Van een onzer verslaggevers) CUYK De boomkweker Roe land Ebben in Cuyk heeft een „to- matenboom" gekweekt, die een lengte krijgt van ongeveer vier meter. Deze dagen levert hij 2000 van deze boompjes aan een Frans- Duits concern, dat hem destijds verzocht heeft de uit de Brazi liaanse oerwouden stammende „tomat des Andes" (cyproman- da) ge schikt te maken voor on ze breedtegraden. De „tomatenboom" brengt per jaar 40 tot 60 pond vruchten voort, die in kleur en smaak op onze to maten lijken. Het is een houtach tige plant met grote, op het ta baksblad lijkende bladeren. De schil van de vruchten is har. der dan van de tomaat en naar men zegt zijn deze „tomaten" ook smakelijker dan die welke wij hier gewend zijn. Ze hebben de vorm van eer ganze-ei. Een voordeel van de „tomatenboom" is, dat zijn vruchten mechanisch geoogst kunnen worden. Dat is heel belangrijk in de moderne tuinbouw. Zo heeft men in Amerika al to maten gekweekt, die van de plant geschud kunnen worden. Onlangs deelde de Nederlandse ir. P. W. BakkerArkema mee, dat men in de V.S. bezig is kubusvormige to- rpaten te kweken. Dit om de ver pakking te vergemakkelijken. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De belangstel ling voor de lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del, die op 6 mei wordt gehouden is zo overstelpend groot, dat het be stuur besloten heeft, de lunchbijeen komst in de Middelburgse schouw burg te houden. Aanvankelijk zou de lunchbijeenkomst in hotel „Britan nia" plaatsvinden. De belangstelling wordt verklaard door het feit, dat de burgemeester van Rotterdam, de heer W Thomas sen. als spreker is uitgenodigd. Hij zal het woord voeren over „Vooruit zichten, samenwerking op havenge bied in de Delta". Het aantal en de kwaliteit van de aanwezigen wettigen de verwachting dat de lunchbijeenkomst een soort „zeehaventoernooi" wordt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Als de wi'l bij de besturen van beide Vlissingse ziekenhuizen aanwezig zou zijn om te komen tot de stichting van één groot ziekenhuis, dan is de oplossing van de huidige proble men zeker mogelijk. Dat was de mening die de burgemeester van VlissVigen, drs. D. Roemers, vrij dagmiddag liet horen in zijn ant woord op de algemene beschou wingen door de fractievoorzitters op de gemeentebegroting 1968. De heer Roemers stelde daarbij Bergen op Zoom ten voorbeeld. Daar zou en een protestants en een katho liek ziekenhuis worden gebouwd. Door onderling overleg zijn ze van het „kwade pad" teruggekeerd, zo stelde de burgemeester, die overi gens verheugd was dat Bethesda het statutenbezwaar waardoor slechts het ziekenhuis op prot. chr. grond slag mogelijk zou zijn heeft laten vallen. „Dan zou er weliswaar nog geen algemeen ziekenhuis komen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Terwijl het nieuwe „pontje" dar tel vice-versa het kanaal kruist met regelmatige tussentijden ligt een deel van de „Lelybrug" op de wallekant. De in stukken gebrande resten wor den op dekschuiten geladen en naar een schrootopslagplaats gevaren. In 1940 werden de toenmalige twee bruggen (weg- en spoorverkeer) door de terugtrekkende geallieerden ver nietigd. De bruggen werden echter hersteld. Toen in 1945 de Duitse soldaten in tegengestelde richting werden gedrongen door de aanvallen de geallieerden bliezen zij op hun beurt de bruggen op. En weer kwam er een nieuwe brug. Tot de kanaalwerken realiteit wer den en de overgang waaraan de naam van minister Lely iis verbonden voor goed moest verdwijnen. Kortgeleden door tegenslag met de grote draaibrug deed de oude brug Het pontje en de resten van de uitgediende Lelybrug. nog dienst. Nu hoort men alleen nog enige tijd het lawaai van de steen- boren en de vonken zien spatten can de snijbranders. De dorpelingen zullen nog korte tij a hun misnoegen te kennen geven over het pontje, tot ook dat verstomt en zij zich aan de veranderde omstan digheden hebben aangepast. maar ik geef toch aan een gezamen lijk „interconfessioneel" ziekenhuis verre de voorkeur boven twee afzon derlijke." De heer Roemers zei op dit moment geen perspectieven te zien die een verandering in de huidige situatie zouden kunnen brengen. Hij hield vast aan een eerder door hem geop perd idee, namelijk dat beide zieken huisbesturen zich zouden willen stel len onder of de medewerking zouden willen aanvaarden van een „raad van wijze mannen". Tenslotte merkte drs. Roemers op persoonlijk meer te nei gen naar het Bethesdaplan, verdere uitbouw van dit ziekenhuis op de hui dige plaats waardoor St.-Jozef er bij zou kunnen intrekken, dan naar het plan van het laatste ziekenhuis, die de gehele nieuwbouw op een andere plaats voorstaat. Sprekende over de samenwerking in de „dubbelstad" Vlissingen-Mid- delburg, zei de heer Roemers dat in de tijd dat hij burgemeester is, is gaan beseffen dat hier nog veel moei lijkheden liggen. „We proberen te dikwijls de kaas van eikaars boter ham te eten", aldus de burgemees ter, die wees op de bijzondere proble matiek in deze samenwerking, n.l. het feit dat beide gemeenten prak tisch van gelijke rangorde zijn. Naar aanleiding van de kritiek op het traag verlopen van de besprekin gen om tot de inrichting van een so ciale werkplaats van de beide steden gezamenlijk, in Oost-Souburg, te ko men, zei drs. Roemers dat dit zeker niet aan Vlissingen heeft gelegen. Voor een eigen gymnasiumafdeling in de scholengemeenschap zag hij geen mogelijkheden. Om er nog een in te stellen naast de bestaande in Middelburg vond hij wel een beetje te veel van het goede. Burgemeester Roemers merkte daar voorts nog over op: „Een klein gymnasium is een bij zonder kostbare aangelegenheid. Het rijk zal er niets voor voelen daarvoor geld op tafel te leggen". (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Hoogovens heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een netto-winst geboekt van 25,2 min. Dit betekent een stijging van ruim 21 procent ten opzichte van het eer ste kwartaal 1967. Toen bedroeg de netto-winst f 20,8 miljoen. Ten opzichte van zowel het eerste als het vierde kwartaal 1967 steeg de omzet met ongeveer 12 procent. Voornamelijk een gevolg van de toe genomen afzet der produkten. Het winstcijfer van 25,2 min. betekent echter een daling t.o.v. het vierde kwartaal 1967, toen de netto-winst 27,4 min. bedroeg. De produktie van ruwijzer in IJmuiden steeg van 648.000 ton in het eerste kwartaal 1967 tot 703.000 ton in dezelfde periode van dit jaar. De ruwstaalproduktie steeg resp. van 740.000 tot 819.000 ton. (Van onze correspondent) OOSTBURG De Oostburgse VVV heeft financiële moeilijkheden. Over 1967 was er een nadelig slado van f 1272,34, dat in hoofdzaak ontstaan is door de t.v.-uitzending tijdens de grote bollingwedstrijd. Een begro tingstekort van f 2.000 voor 1968 wordt veroorzaakt door het aan schaffen van verschillende folders, waarvan de voorraad is uitgeput. Een reclame campagne in Nederland se en Drentse bladen heeft verzen ding van duizenden folders tot ge volg gehad. Penningsmeester P. Ouwendijk gaf enkele suggesties om de tekorten op te heffen. Van verschillende leden zou een vrijwillige bijdrage ge vraagd kunnen worden. Ook een ad vertentieactie op de folders kan geld opleveren. Aan marktkooplieden zal eveneens een bijdrage gevraagd wor den. De heer P. van der Plas zei niet zo bang te zijn voor deze tekorten, daar men nog wel een beroep op verschillende groeperingen in Oost burg kan doen, o.a. de horecabedrij ven en de winkeliersvereniging. De contributie zal onveranderd blijven. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging 97 leden telt. burg de taak de toeristen op te van- Als centrumgemeente heeft Oost gen. Een goede busverbinding met de kust en met België is daarom gewenst. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de heren G. Boonman, W. de Milliano en H. Luteijn. Als bestuurslid werd herko zen de heer F. van Noorden. De heei H. Vis werd in de plaats van de heer J. Brugge gekozen. De eve- nementenlijst voor '68 werd vastge steld. Hierop staan onder meer een harmonieuitvoering bollingtoernooien tenniswedstrijden, wandeltochten en de kreekroutes. Tijdens de rondvraag bedankte burgemeester J. van Leeu wen de VCC en in het bijzonder oud voorzitter M. Albregtse voor het vele en goede werk dat in Oostburg is ge daan. Voorgesteld werd nog om in de zomer meer bioscoopvoorstellingen te geven. Vooral op woensdagmiddag en op marktdagen zou ten behoeve van de toeristen een zogenaamde cineac voorstelling kunnen lopen waardoor vakantiegangers beter het nieuws kunnen bijhouden. PARIJS (AFP) De Fransman is niet alleen de grootste vlees producent van Europa, hij is ook de grootste vleeseter en geeft daaraan een derde van het geld voor de voedselaankoop uit. Dit is verklaard op de studiedag „Voeding 68" die in Parijs is gehouden. In Frankrijk wordt niet alleen veruit het meeste paarde- en schapevlees, maar ook het mees te rundvlees gegeten, namelijk 32 kilo per persoon per jaar, tegen 25 kilo in België en 20 kilo in Nederland, West-Duits land en Italië. De Fransen worden alleen in het eten van varkensvlees ver slagen door de Duitsers, die ie der 33 kilo per jaar verorberen, terwijl de Fransen het niet ver der dan 27 kilo brengen. (Van een onzer verslaggevers) MEERKERK In de omgeving van de Meerkerk en Ameide, een koeienrijke streek van de Alblasser- waard, is een melk-boerenoorlog ont ketend door veehouder W. van de Berg uit Meerkerk. Hij biedt volle melk te koop aan voor 35 cent per liter. De vastgestelde prijs voor af geroomde melk is 53 cent. In Ameide en Meerkerk heeft hij 1.200 folders laten rondbrengen, waar op hij zijn besluit beschrijft. Het ge volg hiervan is dat andere veeboe ren in de Alblasserwaard hun melk aan particulieren zijn gaan slijten. De drijfveren van de Meerkerkse boer worden wat duidelijker als blijkt dat hij lid is van de provinciale sta ten van Zuid-Holland voor de Boe renpartij. De mensen die de tocht uit Ameide of Meerk naar de pol der ondernemen (resp. twee en vier km.) krijgen de eerste keer hun melk gratis van Van de Berg. „Ik doe dit niet om er zelf beter van te worden, maar om de grote melkoverschotten aan de kaak te stellen. De boer krijgt maar een kwartje voor zijn liter als hij aan de fabriek levert. Waarom profiteert de consument niet mee van dit enor me prijsverschil?" Eerlijkheidshalve dient gezegd te worden dat de melkprijs die de boer krijgt, afgelopen winter ook 40 ct. per liter is geweest. Boer Van de Berg is niet van plan de melkhandelaren in de wielen te rijden. „Als een melkboer bij mij wil afnemen kan dat ook". ,IK zou het verschrikkelijk vinden als mijn werk niet meer zou worden voortgezet als ik het zelf niet meer kan. Alle moeite zal ik doen een op volgster te vinden, mocht het ooit zover komen. Het is altijd mijn grote ideaal gewêest". Dit zegt mej. Tilly Bracke (44) te Clinge. Morgen viert de jeugdvereniging De Zwaluwen haar 20-jarig jubileum. Het feest programma ziet er bijzonder aan trekkelijk uit. Mej. Bracke zal te vens in het zonnetje worden gezet, omdat ze 20 jaar leidster is van de vereniging De Zwaluwen en Jong en Blij. „NEGENTIEN jaar lang", vertelt ze, „ben ik in betrekking geweest. Nu ben ik thuis om voor mijn moeder te zor gen, Ik heb nog voor bejaardenzorg ster geleerd, dus dat komt goed van pas. „Het is eigenlijk al 25 jaar dat ik diocesaan jeugdleidster ben. De eerste vijf jaar werkten we onder een andere naam. „De Zonnekinderen", heette mijn groep toen. Dat was voor de Katholieke Actie". „NA de oorlog verdwenen die namen langzamerhand. Nu is het diocesaan jeugdwerk. Voor ik begon volgde ik een cursus in Breda. Dat moet, an ders mag je dit werk niet doen. Van het diocesaan bestuur krijgen we re gelmatig richtlijnen. Niet dat ik me daar aan houdt. Meestal doe ik wat ik zelf het beste vind. Het jeugdwerk in Clinge verzorg ik samen met Corry Casteels. Ze heeft de leeftijdsgroep 6 tot 9. Ik heb de ouderen van 9 tot 12. Daarna verlaten de kinderen de school, maar ze komen terug in een groep, waarvan ook ik weer de lei ding heb". IK doe het werk ontzettend graag. Zondags kan me niets anders beko ren. Ook door de week besteed ik er veel aandacht aan. Vanwege het 20- jarig jubileum organiseren we ook nog een ouderdag. Ik geef er me zelf helemaal aan. Dat moet ook wel, want de jongerengroep telt ruim 52 kinderen en de ouderengroep tien. Er zijn verschillende activiteiten. In de zomer kunnen we natuurlijk meer doen dan in de winter. Dan kun je wandelen, fietstochten maken, pick nicken, op kamp gaan, enfin noem maar op". ,IN het verenigingsgebouw worden de binnenactiviteiten beoefend, zoals handenarbeid, dansen en zingen. De Zwaluwen zingen bovendien iedere zaterdagavond de zondagsmis in de kerk. De belangstelling is al die ja ren nog niet verslapt. Ik moet zeg gen, dank zij de geweldige medewer king van de ouders en de parochie."

de Stem | 1968 | | pagina 3