Opening Kleuterhaven in Kwadendamme MERIJNTJE IN BRONS Rijden, aanrijden en doorrijden voor Service Schuttershof in bejaarden Middelburg moederdag :yli Nieuw-Yossemeer viert groot feest rond onthulling standbeeld Zeer boeiende opvoering In wankel evenwicht" H. SENGERS Blitzhacker is beter 4* Fa. de Moor-Vlaeminck Nieuwe bestuursleden Stichting Rode Kruis- Ziekenhuis in Schouwen-Duiveland Suikerzieken O. -Z- Vlaanderen vergaderen De Halle" te Axel wordt nu al verhuurd 100 GOUDEN BROCHES 19,75 Mater Amabïlisschool Ontmoeting in Zilveren Schor te Arnemuiden MIDDELBURGSE POLITIERECHTER GESLAAGDE VERBOUWING EN „TAFELTJE-DEK-JE" Verdere diensten Bundeling Provinciaal concours voor accordeonisten te IJzendijke OOK NIEUW MOLENMUSEUM SCHOUWBURG MIDDELBURG HULSTER AMBACHT: „Onbillijke geschotsheffing tegengaan" Geboorteplaats Taxi D B Terneuzen, Trtt, foon 01150-4010. >0,-. 01 esta i00.- 962, of Ho- uto, die- la- >or- cht, Vakantie Bagage-aanhangwagens van af f 545; caravan-occasions o.a. Kip. de Reu. Casbah, Tra. velsleeper Verhuur van tour- car vans. Caravanbedrijf „De Westhoek". Lage Zwaluwe, 01684-500 ble- ser- am- iurs itiac 964, die- 1966 GT inus L966, 1500 1300 mus L964, 1965, 1964, ,ot Die- 1964, nt 1100 en ïaal. istin tbri- eine uto- vor- laats a i. ar- o- s A- te- s de rstr. ■eda. Caravanimport Frank, land goed „De Kievit" Baarle-Nas- sau, tel 04257-719 (J bent wel kom alle werkdagen en week- emds. Bij ons slaagt u altijd. Bekende merken, ruime keu ze in tour- en stacaravans van 3 tot 12 meter. Eigen carav. i. park met ruime staanplaatsen. Inrirl en financiering met 25 pc. vooruitbetaling Te koop. Grote partij Engelse tour. en stacaravans vanaf f 950,- Alle merken Café ..Plankenwammes" Rijksweg 229, Molenschot, telefoon 01601- 246, (aan autosnelweg Breda- Tilburg). Grote luxe caravan op cam ping Dishoek - (Vlissingen) mei en juni f 60,- tot 100,- Heuvelbrink 6, Breda. Vakantie a. zee. Nieuwvliet (Zld.), te huur tot 29 juni, luxe zes-persoons buhgalow, elektr. - w. en k. str. water, douche, koelkast. Tel. 01171 643. V S. Vakantie en Sport, Bo* venstraat 53 te Hoeven, tel. 01659 - 457. Uw adres voor Adria Caravans, HDL tenten, Cabanon tenten, vouwwagens en bagagewagens en alle an dere kampeerartikelen. Onze showroom is iedere zaterdag en zondag geopend van. 10 uur 's morgens tot 8 utu* 's avonds. V S. Vouwkampeerwagen t. k. b.v. Dueren Den Hollander, „Altijd anders", Oude Molen. (N.B.). Salonwagen, 5 a 6 persoons, te huur. Staanplaats camping „Groede", Zeeuws-Vlaande ren, vlak bij de zee, zeer ge makkelijk te bereiken. Adres; Visartstraait 18, Sluiskil. Particulier heeft te koop, nw. gebouwde houten recreatie bungalow, staande in de prach tige grensbossen in de buurt van Huybergen, met unieke wandelroutes, zandverstuivin gen enz. Brieven onder no. 7396 - K 4. Te huur, 6-pers. caravan en i vouwwagen, staanplaats Nieuw vliet, Zws.-Vl., tel. 01150-3778. i bellen 's maandags tot en met vrijdags. Te huur, op camping „Schel- deoord" te Baarland, nieuw houten zomerhuisje, compl. v. 6 pers., elektr. licht en Buta- gas. Nog vrij vóór 29 juni en na 27 juli. Inl. tel. 010 - 272386 Onze zoon (geg. stand), 17 Jr., 4e kl. Ulo zou graag zijn gro te vakantie gedeeltelijk op 't water doorbrengen (event, als werkstudent), hij zwemt goed en is bereid met alles behulp- zaam te zijn. Als iemand hier iets op weet, dan gTaag br. ond. no. 3K 12237. ;Te huur: 4 a 6 persoons cara van vóór 296 en na 3-8. Tel. 01100 - 7998. Te huur: te Valkenisse, 4 per soons caravan. Vrij Pinksteren juni en augustus. A. Jasperse, Oosterscheldestraat 115 Mid delburg, tel. 01180 - 4537. Te huur: Dishoek, strandhuis je voor 2 personen. In juli en augustus. 2 slaappl., terras, kookgelegenheid en w.c„ f 75 per week. Br. no. K. 25551. Te koop grote staancaravans en rij caravans, 2, 3, 4 en 5 pers, kunmien gefinancierd worden. Spotprijs. Ook zondags. Boxtel, Putseweg 2f drecht. tel. 488. 8 persoons zomerhuisje t.h. met inventaris te Retranche- ment. Zeeuwsch-Vlaand eren bij Knocke en Cadzand. Inl. Tel. 04248-367. Caravan met voortent, 5 ad 6 persoons, te huur. Staanplaats nabij de zee en natuurreservaat „Het Zwin" te Cadzand, Zws.- Vlaanderen. Inlichtingen". J. A. Moens, Axelsestraat 28, Zaam- slag, Tel. 01153 - 612. de Ten* dit )t. nog se MW mus 500, rLS, en 190 uild 'ord :ord A 'au_ 'or- cht. lik- jaar oot- om- ser- 600_ v.m. 1 D. St.- 50 6.50 is- 3er •I ■d lui 219 1371 Jw 75.- 1. rem :en, aan H. der Te huur op camping Gorishoek eiland Tholen 6 persoons zo merhuisje van 613 juli ©n na 10 aug. te Zoutelande, 6 per soons caravans na 6 augustus, tel. 01670-3534. Nieuwe caravans t.h. te Lu xemburg te bevr. Beukenlaan 39, Oudenbosch, Tel. 01692-2143. Klevie caravan t.k, met grote voortent, Molenstr. 22, Ossen- ei recht. 8-pers. zomerhuisje te Haam stede of Zoutelande. Nog vry tot 15 juni en na 10 aug. Tel. 01020- 4365. Donkere pony t.k. te 7>ev.r* v. Overveld, Heistraat löa» Zegge. Tel. 01650-4815. Diversen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 19Ó8 i Polyester speedboot '66 lengte 4.25 m. br. 1.55 m. met trailer zonder motor f 1830,-. Torenstr. 11, tel. 4238, Roosendaal. Caravan lengte 6 m f 3000 Torenstraat 11, Tel. 4238, Roo sendaal. Te huur 5 tot 6 pers. op camping te Renesse, behal ve de weken 6 t.m. 27 juli 1968. Te bevr Fokkerlaan 34, Hoogerheide. Huwelijken Heer mlddelb. Ift. goede PosJU» z.k.m. nette vrouw k. De" zwaar. Brieven ond. no. SK 112445, Breda Huisdieren Goed tehuis gezocht voor l jonge poesjes. U krijgt er gra tis een pak Felix vleesbrokjes bij waar ze zo dol op zijn. Pastoor Lemmensstraat 21. u±- venhout. Te koop dwergpoedeltjes, wit en zwart en heel mooie huis hond j es. v. Boxtel, putseweg 26, tel. 488, Ossendrecht ook. zondags geopend. Ziekenhuisverzekering acht kwalen. Voor '«eftöd J® honderd jaar. Assurantiekan toor G. H. Vijgeboom. Cad zand. tel 01179-268. Schieting zondag 28 bij A. Verhulst, Hulst. Hu®* f 4,25. Vooruit f 90.-. Terug;U Begin 3 uur. Bij slecht wee* binnen. - Grote openings- en bekerschie- tiug zaterdag 27 april bij Wülekens, Café „Rustwat f 20,- gratis. Aanvang 3 uur-_ Schieting zondag 28 april bij C. de Kind. KapeUebrug- Grote schieting dinsdag (K®" ninginnedag) bij J. D. Vog Hulst. Begin 3 uur. Schieting 28 april bij Wed* Vijlder, „De Kraai", op J pen. Inleg per wip f 2,75 a-i- Terug f 2.-. Hoge vogel f «f» Zijvogel f 7,50. 10 verh. mei f 1,50, 10 verh. met f Korten 15 man. (Van een onzer verslaggeefsters) KWADENDAMME „Van een oud gebouw naar een nieuw gebouw dat is een heel gesjouw", zongen Kwa- dendamse kleuters bij de opening van de nieuwe r.-k. kleuterschool „Kleu terhaven aan de Prins Willem-Alex- anderstraat in Kwadendamme. De kinderen hadden daar ook wel een beetje gelijk in, zo bleek later uit de toespraken van zowel pastoor H. de Munck als van de inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland me juffrouw M. J. de Jonge. Al met al heeft het, zo werd ver teld, een hele tijd geduurd voor er een nieuw onderkomen voor de kleu ters tot stand kwam. Maar de kleuter school, die er toch eindelijk is geko men, is dan ook een gebouw waar men trots op kan zijn. Geen wonder dat de vreugde groot was bij de officiële opening. In deze vreugde deelden het schoolbestuur, de kleuterleidsters, het kerkbestuur in Etten, architekt en bouwers van de school en uiteraard de kleuters zelf. Ter gelegenheid van de opening hadden de „bewonertjes" van de school een dans en een lied ingestu deerd. Nadat mejuffrouw de Jonge op1 het schoolplein de vlag had gehe sen en zuster Bregida, de hoofdleid ster van „Kleuterhaven" het gezel schap had toegesproken, mochten zij hun kunnen laten zien en horen. Terwijl voor hen na het uitreiken van een zuurstok de plechtigheid was afgelopen, begon die eigenlijk pas voor de genodigden. Allereerst werd de nieuwe school, die weliswaar al sinds vorig jaar augustus in gebruik is. van alle kanten bekeken. De school bestaat uit twee grote speel-werklokalen, compleet met een ploeter- en zandbak, plus een uitge breid assortiment speelgoederen. Ver der zijn er o.a. een kamertje voor de leidsters en een toilet- en douchege legenheid. „Het is een prachtig, sfeervol schooltje", klonk het waarderend uit de mond van mejuffrouw de Jonge. En daar kon iedereen het mee eens zijn. Veel bewondering oogstten de versieringen die aan de buitenkant boven de ramen zijn aangebracht. Tegen de cementen gevel zijn al lerlei kinder- en dierfiguren beves tigd, die het schooltje een vrolijke aanblik geven. Twee terrasjes, gazons, een speel plein en een grote zandbak omgeven het schoolgebouw. Nadat het gezelschap dit allemaal had bekeken begaf het zich naar het dorpshuis „De Burcht". Pastoor de Munck vertelde over de totstandko ming van het schooltje. Tot vorig jaar zat één groep kleuters in een lo kaal van de meisjesschool, terwijl een andere groep was ondergebracht in Genodigden en bewoners bij de' opening van de katholieke kleuter school in Kwadendamme. een houten noodlokaal achter „De Burcht". Hij dankte tenslotte alle „welwil lende medewerkers" bij de totstand koming van de nieuwe school. Burgemeester mr. M. Somers van Hoedekenskerke vond dat, nu de kleuterschool gereed is, gestreefd moet worden naar een zo snel moge lijke realisatie van een nieuwe lage re school. Deze school zal, als alles volgens plan verloopt, worden ge bouwd op het nu nog kale terrein achter de kleuterschool. Zuster Ewalda, die namens de con gregatie Etten het woord voerde, zet te uiteen, dat ruim 40 jaar geleden kleuteronderwijs in Kwadendamme kwam. Aanvankelijk deed het oude patronaatsgebouw dienst als „be waarschool". De nieuwe kleuter school noemde ze een hele vooruit gang. „Immers", besloot ze haar toe spraak, „voor de kleuters is het bes te nog niet goed genoeg". (ADVERTENTIE) Voor al uw KUNSTMESTSTOFFEN Het goedkoopste adres: Hulst - Axel - Sassing Telefoon 01140 - 2628. (Van een onzer verslaggevers) ZIER1KZEE Het dagelijks be stuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft herbenoemd tot lid van de raad van bestuui van de stichting Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Dui veland: mevrouw N. Boot-Fokker en de heer A. van Emden, die reeds in 1967 aan de beurt van aftreden wa ren en de heer D. van den Doel en ■nr. J. van der Weel, die in 1968 aan de beurt van aftreden zijn. Voorts heeft de heer mr. J. Heyse de wens te kennen gegeven af te tre- j als lid en voorzitter van de raad van bestuur der stichting. In zijn plaats is door het landelijk bestuur tot voorzitter van de raad van bestuur benoemd de heer mr. J. van der Weel, thans lid van de raad van bestuur. Tenslotte is door het dagelijks be stuur van het Nederlandse Rode Kruis in de ontstane vacature tot lid van de raad van bestuur benoemd pimses Margriet der Nederlanden, va? h<? ^gelijks bestuur van het Nederlandsche Roods Kruis. AXEL Door de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt za terdag 27 april a.s. de algemene jaarvergadering en voorlichtingsbij eenkomst gehouden, in het ,,Gezel- lenhuis", Walstraat 39 te Axel. Aan vang des namiddags om 14.30 uur. Enkele punten op de agenda zijn: Jaarverslagen, benoeming nieuw lid bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heer M. C. van Kerk- voort, voorzitter (Stelt zich herkies baar) en bedanken van de heer J. G. J. Dalmijn als bestuurslid. ■Tijdens deze bijeenkomst zal dr. D. Dorrepaal, internist, enkele as- peeten van de diabetes mellitus be handelen, waarna er gelegenheid tot vragen stellen is. Tot slot zal de heer J. de Vries spookverhalen uit vroegere tijden vertellen. (Van onze correspondent) AXEL. Het cultureel centrum „De Halle" van het J. F. Kennedy- plein te Axel zal begin september worden geopend. Reeds vanaf 1 mei kunnen verenigingen en instellingen bij het gemeentebestuur aanvragen indienen om een of meer zalen van het centrum te huren. Ter beschik king staan vergader- en toneelzalen met 20 tot 400 zitplaatsen. Bovendien is er nog een foyer met 150 staan plaatsen. De huurprijzen zijn door het ge meentebestuur opzettelijk laag g-e houden, zodat deze voor geen enkele vereniging bezwaar op zullen leve ren. Axelse verenigingen krijgen bo vendien nog een korting van 25% voor de toneelzaal en 50% voor de vergaderzalen. De gemeente ver wacht, dat deze voorwaarden een op timaal gebruik van „De Halle" zul len verzekeren. (ADVERTENTIE) Grotere sortering Meer goud voor uw geld JUWELIERSBEDRIJVEN Halstraat 12-18-20-22 - Breda KENT U DEZE Royale gouden letterbroche met veiligheidssluiting (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN KLOOSTERZANDE Bijna alle meisjes van de Mater Amabillsschool te Kloosterzande heb ben deelgenomen aan een tweetal ontmoetingsdagen in het Zilveren Schor te Arnemuiden. Ook een groep meisjes uit Friesland was aanwezig. Men maakte kennis met elkaar door middel van een spel, waarmee eikaars provincie, gewoonten e.d. werden uitgebeeld. In de avonduren werd gediscussieerd over de bijbel en het geloof in het algemeen. Er was ook de nodige muziek. Behalve 't zingen van volksliederen, het dan sen op beatmuziek, werden ook en kele volksdansen ingestudeerd. Ten afscheid werd op feestelijke wijze een diner ingericht. Tevoren waren uitno digingen en menu-kaartjes geschre ven en geschilderd. Op de tafel en in de eetzaal waren smaakvolle ver sieringen aangebracht. (ADVERTENTIE) Beter voor het snijden van uien, peterselie en andere groenten, vruchten, vlees of kaas. Met z'n automatisch draaiend mes maakt hij alles heel snel fijn. Zo fijn als u wilt. Beter ook omdat de Blitzhacker een Zwitsers kwaliteitsprodukt van ZYLISS is. Goedgekeurd door de Ned. Verg. van Huisvrouwen. Groot model vanaf 14 Ril HANDIGE KEUKENHULPEN HETEN I" (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Bier drinken, ach ter het stuur kruipen van een auto, stoer doen eneen tuintje bin nenrijden om na een botsing met het huis er als een has vandoor te gaan. Een dergelijke strekking hadden twee zaken, die gisteren door de politie rechter op de zitting in Middelburg werden behandeld. Aan de beurt kwam eerst de land bouwersknecht uit Brouwershaven. Na een zondagavondcafébezoek reed hij door Brouwershaven, nam op een gegeven moment een bocht verkeerd en botste tegen een huis. Zonder de bewoners daarover in te lichten ging hij er van door. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret, was ervan overtuigd dat het bier een grote rol had gespeeld bij deze vreemde manier van rijden. Hij wees erop dat de jongeman er blijk baar van houdt groot te doen met zijn auto. Hij eiste 1 week gevangenisstraf, één jaar ontzegging, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar plus toezicht van het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme. B. zelf wees erop dat hij niets over de botsing had kunnen vertellen, omdat het huis onbewoond was. De politierechter, mr. P. van Empel, achtte niet bewezen dat de botsing het gevolg was van drankmisbruik. Volgens hem was het eerder te wij ten aan een slechte manier van rij den. Hij veroordeelde B. tot een geld boete van 100 gulden en 3 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De tweede zaak betrof de Westdor- invloed van drank in Westdorpe een penaar G. B. J. T. Hij reed onder tuin binnen. T. verklaarde zelf ei genlijk niet eens precies te weten hoe het allemaal in zijn werk is ge gaan. T. reed door, zonder zich be kend te maken. „Omdat ik de scnade zo minimaal vond, dat ik er niet eens bij stil heb gestaan, het gebeurde aan te geven", aldus T. De officier van justitie vond dat het niet zozeer om de schade ging, maar wel om het roekeloos de stoep op rijden. „Hadden er mensen gelopen (Van onze correspondent) MIDDELBURG „De tijd van het diakenhuismannetje uit de Camera Obscura is gelukkig voor bij. Zaten de bejaarden vroeger opgesloten in een bejaardente huis met een hoog hek er om heen in allemaal hetzelfde uni form, nu is dat wel sterk veran derd. Oud worden is niet langer een straf meer". Tot deze con clusie kwam de heer J. Don, voor zitter van de Stichting Dienstver lening aan Bejaarden in Middel burg, tijdens een voorlichtings bijeenkomst in het Schuttershof voor de Middelburgse gemeente raad en allen, die direct of indi rect bij het bejaardenwerk be trokken zijn. Tot deze conclusie moet iedereen komen na een bezoek aan het Schut tershof, waar sinds enige dagen de bejaarden op velerlei wijze service wordt geboden. Na een grondige verbouwing is er ruimte ontstaan voor zeer vele activiteiten. De Mid delburgse bejaarden kunnen er niet alleen terecht voor een spelletje bil jart of het leggen van een kaartje, ook aan andere dingen is gedacht. In de conversatiezaal kan men rus tig de krant of een tijdschrift le zen. "ril men meer lezen, dan kan men in de bibliotheek terecht. Voor wat actievere bezigheden kan men zich uitleven in de knutselhoek. De bejaarden wordt echter meer gebo den dan alleen wat ontspanning. Zo is er in het centrum een pedicure voor de voetverzorging aanwezig. Zij, die zich gemakkelijk willen blijven bewegen, kunnen iedere woensdag morgen meedoen aan de bejaarden- gymnastiek. Bezoekers met proble men kunnen steun vinden bij de maatschappelijk werker J. W. Eising die als bejaardenconsulent dagelijks zitting heeft in het Schuttershof. Voor bejaarden die thuis geen bad heb ben is er badgelegenheid. Degenen, die door lichamelijke gebreken niet zelfstandig kunnen baden, kunnen dit doen met deskundige hulp. Ook voor de was kan men terecht. In een wasserette achter in het ge bouw kan men zijn was doen, of als men hiertoe niet meer in staat is, kan men dit laten doen, waarvoor evenals voor de pedicure een kleine vergoeding wordt gevraagd. Ook verleent het centrum diensten bui ten het Schuttershof. Voor wie het koken bezwaarlijk is, is er de „tafeltje-dek-je" dienst. Driemaal in de week kan een war me maaltijd thuisbezorgd worden. Kosten per maaltijd f 2,50. Is men slecht ter been, dan kan men een beroep doen op de boodschappen dienst. Dit kan ook voor het ver zorgen van de verwarming en 't bui tenzetten van volle vuilnisemmers. Een plan dat de Stichting Dienst verlening aan Bejaarden over eni ge tijd wil realiseren, is de centrale registratie van bejaarden, zodat men weet waar de bejaarden zitten. In iedere straat of wjjk wil de stlch' ting een z.g. „luisterpost" hebben, die regelmatig de huizen waar be jaarden wonen langs loopt. Met dit plan wil men voorkomen dat be jaarden, die weinig contact met de buitenwereld hebben, bij ziekte on verzorgd thuis liggen en komen te overlijden zonder dat de omgeving daar weet van heeft. De Stichting is ontstaan door sa menbundeling van twee initiatieven, een initiatief van de diaconie van de Hervormde Kerk en een initiatief van mevr. M. Drijber-Halbertsma. Beider initiatieven ontsproten in 1965 Deze initiatieven kregen een bredere basis toen andere instellingen zich hierbij aansloten. Dit resulteerde in de oprichting van de Stichting in 1966. Een jaar later werd de Stich ting eigenaresse van een gedeelte van het Schuttershof, dat een gron dige verbouwing moest ondergaan. Zo werden naast alle trappen stoel- tjesliften aangelegd. De verbouwing kwam half april gereed. Het werk van de Stichting waarin 18 instellin gen deelnemen, zoals kerkgenoot schappen, instellingen voor maat schappelijk werk en kruisverenigin gen, wordt voor 45 percent gesubsi dieerd door het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, terwijl de gemeente Middel burg voor een gelijk deel subsidie verleent. Het resterend bedrag wordt door de instellingen die deelnemen, ingebracht. Het Schuttershof zal, zo als gemeld, 13 mei officieel geopend worden door de staatssecretaris van Maatschappelijk Werkt op het moment, dat u erop reed, dan had een afschuwelijk ongeluk het ge_ volg kunnen zijn", zei hij. Hij eiste één week gevangenisstraf en één jaar niet rijden. T. vond dat alles bij elkaar een zware straf. Te meer omdat hij, naar hij zelf zei, eigenlijk nooit in een café komt. De politierechter hield het echter bij een week gevangenisstraf plus negen maanden ontzegging. (Van onze correpondent) IJZENDIJKE Morgen wordt te IJzendijke het provinciaal concours voor Zeeland voor accordeonsolisten gehouden. Reeds 44 solisten hebben hiervoor ingeschreven. Het is de vierde maal dat dit con cours in de provincie Zeeland wordt georganiseerd door de heer Jasper Anthonisse, musicus te Biervliet. Het concours staat onder auspiciën van de Nederlandse Accordeon As sociatie en zal door twee juryleden van buiten de provincie worden be oordeeld. Er wordt opgetreden in de afde lingen jeugd tot en met superieur. Dit jaar zijn er weer vele extra-prij zen beschikbaar gesteld door de Zeeuwse gemeenten, het bedrijfsle ven en particulieren. Het concours begint om 11.30 uur en is toeganke lijk voor publiek. De prijsuitreiking zal plaatsvinden om 13.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER Op 18 mei wordt te Nieuw-Vossemeer, zoals gemeld, het standbeeld van Merijntje Gijzen onthuld door me vrouw A. de Jong-Defresne. Ir. H. van Haaren, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zal tevens het molenmuseum openen, dat is ingericht in de korenmolen „Assumburg". Rond deze twee hoogte punten heeft men in Nieuw-Vossemeer een uitgebreid feestprogram ma geweven, dat drie dagen in beslag neemt. De festiviteiten worden voortdurend muzikaal opgeluisterd door fanfare Semper Crescendo en de drumband. Tijdens de feestdag staat er in de Achterstraat ook een Vlaamse kermis. 55 MIDDELBURG Wie de opvoe ring van „Wie is bang voor Virginia Woolf" gezien heeft, zal na afloop van de opvoering van Albee's stuk „In wankel evenwicht" waarschijn lijk minder onder de indruk de, schouwburg verlaten hebben. De extreme situatie tussen Martha en haar echtgenoot, die Albee ons in „Virginia Woolf" voor ogen stelt, levert zulke hevig dramatische hoog tepunten op, dat de toeschouwer in nerlijk diep geschokt wordt. De be zoeker heeft misschien in zijn ach terhoofd de gedachte van het is maar toneel; zo iets gebeurt niet; zo zijn de mensen niet, zo ben ik niet. Er is het gevaar van niet-herkennen. „In wankel evenwicht" geeft die mogelijkheid tot herkenning veel meer, omdat het veel gewoner is, niet zo onmenselijk hard. Niet dat de situatie waarin de schrijver ons plaatst zo alledaags is. Niet in ie der gezin zal een alcoholiste voor komen of een dochter, die al voor de vierde keer gescheiden is. We zullen het ook niet gauw meemaken dat een bevriend echtpaar gedreven door angst zich in ons huis komt nes telen. We komen in een welgesteld mi lieu met mensen met keurige ma nieren. Alleen de alcoholiste Claire, waarvan Ellen Vogel een pracht crea tie maakt, dartelt door het stuk heen. Zij houdt zich zelf overeind door een flard van een masker „Ik ben geen alcoholiste, maar een pimpelaarster", maar tegelijkertijd is zij degene, die haar huisgenoten onbarmhartig het masker, waarach ter zij zich verbergen afrukt. Alleen als de emotie te groot wordt komt er jets van de waarheid te voor schijn; de angst om te erkennen, de mislukking, het onvermogen. Met mooi-praten en mooi-doen moeten zij zich op de been houden. Dit ge woon menselijke is in wezen zo diep tragisch, dat het troosteloze van de situatie je teneerdrukt. Daarbij komt de stylering in woord en ge baar, die het spel ver uitheft boven het gewoon realistische spelletje. De spanning die daardoor ontstaat be nadrukt heel sterk de nare zielijke geest van deze mensen. Misschien dat daarom de toeschouwer de zaai verliet in een gedrukte stemming en dat het aplaus van de overvolle zaal niet zo'n bevrijdende explosie was als men eigenlijk had mogen ver wachten na de formidabele prestatie, dl* de .spelers hadden .geleverd. ;Ank komen. van der Moer en Bob de Lange speel den op een voortreffelijke wijze het echtpaaar. Naast Ellen Vogel boeide ons Elisabeth Hoytink, als onfortuin lijke dochter, en in iets mindere mate Liane Saalborn en Wim van den Brink als het bevriende echtpaar. On der regie van Han Bentz van de Berg was het een zeer gave en evenwich tige voorstelling. J.R. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Am bacht wil een regeling treffen voor heffing van minder geschot, wanneer eigendommen een aanmerkelijk min der opbrengend vermogen hebben. Bij de heffing van het dijkgeschot per 1 januari 1966 zijn alle gronden aangeslagen voor het volle geschot en heeft men slechts rekening kun nen houden met de bestaande vrij stellingen. Een andere aanslagregeling is niet mogelijk zolang geen uitvoering is gegeven aan het betreffende artikel in het reglement. Hierin wordt ge steld, dat van omgebouwde eigen dommen waarvan het opbrengend vermogen in agrarische, dan wet eco nomische zin nihil, of aanmerkelijk minder is dan van omgebouwde ei gendommen, waaruit in het alge meen het waterschap bestaat, geen of minder geschot wordt geheven. De vergadering, die donderdag 2 mei 1968 bijeenkomst in de Koning van Engeland te Hulst (14.00 uur) zal dienen vast te stellen, welk be drag in voorkomende gevallen moet worden geheven. Er zal dus een regeling moeten worden gesteld zodat het dagelijks bestuur binnen deze regeling een juiste aanslag kan opleggen en onbillijkheden in de ge- schotsheffing kunnen worden voor- Het feest begint vrijdagavond 17 inei om half acht in het gemeen- scnapshuis met de opvoering van A. M. de Jongs bekende toneelspel „De martelgang van kromme Leendert", door de plaatselijke toneelvereniging, die de naam „A. M. de Jong" draagt. Zaterdag 18 mei zijn er 's morgens kinderfeesten op het terrein van het recreatie-oord Mattenburg. De kinde ren werden daar getrakteerd. Zaterdagmiddag om half twee zal mevrouw A. de Jong-Defresne, de weduwe van de in Nieuw-Vossemeer geboren schrijver A. M. de Jong, voor het gemeentehuis het standbeeld van Merijntje Gijzen onthullen. Dit standbeeld, een werkstuk van Joop Vlak uit Roosendaal, is een geschenk van de bevolking aan het gemeente bestuur ter gelegenheid van het 400- jarig bestaan van het dorp. Dit eeuw feest werd in 1967 gevierd. Na de onthulling van het beeldje volgt een toespraak van prof. G. Stuiveling, voorzitter van de landelijke „Stich ting A. M. de Jong". Na onthulling en toespraak zorgt het „Lieve Vrouwe Gilde" van Aarle- Rixtel voor een demonstratie vendel- zwaaien op de Burgemeester Cats- hoeklaan. Dit is een van de oudste en bekendste vendelgilden van Neder land. Na deze demonstratie volgt de ope ning van het molenmuseum door ir. H. van Haaren. Dit museum is in gericht in de vroegere korenmolen Assumburg, die staat aan de Een dracht, nabij het recreatie-oord Mat tenburg. Het molenmuseum zal rond half vier worden geopend. Zaterdagavond 18 mei voert in het gemeenschapshuis de toneelvereni ging „A. M. de Jong" weer het to neelstuk „De martelgang van krom me Leendert" op Zondag 19 mei gaan 's middags om half twee bij het recreatie-oord Mat tenburg de eerste auto's van start in de „Merijntje-Gijzenrit", een oriënta- tierit voor automobilisten. De route is uitgestippeld door het prachtige polderlandschap van Nw.- Vossemeer en omgeving, 's Avonds om half acht zullen in het gemeen schapshuis de prijzen worden uitge reikt. Zondagmiddag om twee uur wordt het molenmuseum ook voor het pu bliek opengesteld. Daarna, om half drie, geeft de drumband van fanfare Semper Crescendo een show aan de Burgemeester Catshoeklaan. Ook radio en televisie zullen aan de gebeurtenissen in Nieuw-Vosse meer aandacht schenken. Deze eve nementen komen onder meer aan de orde in het t.v.-journaal, in het t.v.- programma „Van Gewest tot Ge west" en in het radioprogramma „Open Oog". Vrijdagavond 17 mei werden er ook opnamen gemaakt van het toneelstuk „De martelgang .van kromme Leendert".

de Stem | 1968 | | pagina 27