Zinker rioolpersleiding onder Schelde-Rijnkanaal Moderne keukens 9 GOED ZEEUWS, GOED SPRINGERIG SCHELDETUNNEL Ze hadden spaargeld het op m'n gemunt" (-papier voor uw -pen In december aanbesteding volgende fase Even uitblazen mevrouw OVERVAL IN ETTENLEUR KARWEI IN HALF JAAR GEKLAARD Drie LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. KINDERDORPMOEDER, NIEUW BEROEP VOOR DE VROUW MET KARAKTERKWALITEITEN Mode voor manlief Jeugdtoemooi KSV Walcheren Breed Accordeonconcours te IJzendijke Nog geen dagverblijf gehandicapten te St.-Jansteen Beroepingswerlc Trainersproblemen A.O.W.-Ieed IV Koninginnedag in Viissingen PUZZELRIT DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1968 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/RILLAND BATH De N.V. Hollandse Be- tonmaatschappij heeft enkele da gen geleden de zinker van de toe komstige rioolpersleiding van Bergen op Zoom naar de Wester- schelde onder het eveneens toe komstige Schelde-Rijnkanaal op geleverd. De zinker ligt in de Kreekrakpolder te Rilland-Bath. waar nu, bij het begin van de zin ker, alleen nog het bovenste ge deelte van de betonnen controle- put even boven de grond uit steekt. De aanleg van de zinker (totale kosten ongeveer twee mil joen gulden) begon in oktober van het vorig jaar. De ruim 35 personeelsleden van de Hollandse Betonmaatschappij, die eraan ge werkt hebben, zijn bijzonder voortvarend te werk gegaan, want de zinker is in korte tijd en binnen de gestelde termijn klaargekomen. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor de aanleg van de ongeveer ne gen kilometer lange leiding van Ber gen op Zoom naar de zinker en de ongeveer 11,5 kilometer lange lei ding van de zinker naar de Wes- terschelde onder Waarde goed ge vorderd. Het is de bedoeling, dat de leiding van Bergen op Zoom naar de zinker in december zal worden aanbesteed. De aanbesteding van de aanleg van de leiding van de zinker naar de Westerschelde zal, als alles goed gaat, volgen in maart van het vol gend jaar. De aanleg daarvan zal parallel lopen met de bouw van het imposante pompgemaal te Ber gen op Zoom. De directie van de Bergse dienst van gemeentewer ken heeft goede hoop, dat vanaf medio 1971 het Bergse afvalwater door de rioolpersleiding naar de Wes terschelde kan worden afgevoerd. Dan is men er echter nog niet. Want zoals wellicht bekend moet ook worden voorzien in leidingen waardoor het afvalwater uit andere delen van West-Brabant naar het ge maal te Bergen op Zoom zal wor den afgevoerd, waar gezorgd zal worden voor verder „transport" naar de Westerschelde. In afwach ting van de totstandkoming van het Westbrabantse afvalwaterschap zorgt Bergen op Zoom voor de voorfinanciering van de aanleg van de leiding van Bergen op Zoom naar de Westerschelde. De zinker in de Kreekrakpolder is 274 meter lang en 6,86 meter breed en bestaat uit drie naast elkaar lig gende buizen (inwendige diameter I,40 meter), die bijna vier meter on der de bodem van het toekomstige kanaal liggen. De buizen rusten op 'n betonbed, dat tot halverwege de hoogte van de buizen reikt en ver zakkingen en verschuivingen moet voorkomen. De zinker begint in een II,20 meter diepe controleput. Aan de andere kant gaan de buizen lang zaam hellend na'ar boven. De zinker moest begin april klaar zijn, omdat volgens de oorspronkelij ke plannen daarna de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal ter plaatse zou beginnen. De planning is enigs zins gewijzigd. Nu wordt naast de zinker nog een zinker met waterlei dingen aangebracht. Hoewel de zinker uit drie leidingen bestaan komt er voorlopig maar één buis van Bergen op Zoom naar Waarde. Alleen zullen op de moei lijke kruisingen meer leidingen wor den gelegd en zal ook de uitmonding van de rioolpersleiding in de Wes- llllllllllUllllllil IM11H111111111111111i111S11'1111111111111k1111111111111111111111111i111111111111111111 (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom Breda:Crogtdijk58,Tel.(01600)-23744 Middelburg: Vlissings® Singel 16*18, Telefoon (011 80) -S055 Er zijn reeds ongeveer honderd vrouwen in de Duitse Bondsrepu bliek, die de staat van ongehuwde „moeder" als beroepsdoel gekozen hebben. Al deze vrouwen hebben zes a acht kinderen, waarvoor zij koken, naaien en wassen, die zij de neus afvegen of voor wie ze het huis werk nakijken. Ze zorgen voor deze kinderen evengoed, als de miljoenen moeders op de hele wereld. Het eni ge verschil: Zij bemoederen niet bun bloedeigen nakomelingen, maar kinderen, die als wees, verlaten of verwaarloosd in een van de Duitse SOS-kinderdorpen opgenomen zijn. Van deze kinderdorpen, na 1945 In het leven geroepen, werden er tot nu toe circa 60 op de hele wereld in gericht. In de Bondsrepubliek wor den er behalve de tien reeds bewoon de dorpen nog meer gebouwd of an ders bestaan er tenminste plannen voor de bouw. Met de verbreiding van deze intussen zeer populair ge worden „woonplaatsen" is er ook een geheel nieuw vrouwenberoep ont staan: de SOS-kinderdorpmoeder. Ieder dorp bestaat uit maximaal 15 eengezinshuizen en enige gemeen- schaps- en administratiegebouwen. In ieder huis woont een SOS-moeder met haar gezin. Jongens en meisjes van alle leeftijdsgroepen kris-kras door elkaar gemengd van de baby tot de teenager. Deze relatief kleine ge meenschap, die veel lijkt op een „echt gezin, geeft de kinderen ge borgenheid, die zij in de gewone kin dertehuizen slechts zelden vinden, die echter voor de ontwikkeling van het kind, zoals de ervaringen geleerd hebben, onontbeerlijk is. Daarbij komt, dat het kind tot aan zijn be roepsopleiding bij een en dezelfde moeder blijft. Er ontstaan daardoor bindingen tussen de SOS-verzorgsters en de haar toevertrouwde jongens en meis jes, die zo hecht zijn, dat zij tot lang Als een echte moeder.. Wilt u uw man verrassen met een modieus kledingstuk of accessoire? i ocn'i eens aan een daSl De m°de 1968 schrijft „wapendassen" voor. Dat zjjn dassen in uni met panel dessin van wapens, leeuwtjes, vlag getjes. Misschien is uw echtgenoot nogal Engels ingesteld. Geef hem dan een originele Engelse wapendas. btygend in populariteit zijn shirts met contrast rits en het sportshirt m de Mao-stijl met opstaande kraag. Ook pull-polo's in bouclé en polyes ter met gekleurde rand worden in deze tijd van de „spelende" en in ieder geval, hevig recreërende mens meer en meer gewaardeerd. Voor uw sportieve, autorijdende echtge noot is een autojasje misschien wel aardig. Het zit gemakkelijk, omdat het van tricot is. Het heeft een bin nenzak en een speciale brillenzak. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op zaterdag 11 mei wordt het jeugdtoernooi van de KSV „Walcheren" gespeeld. Behalve diverse clubs uit Zeeland nemen er ook verenigingen uit Gouda en Esch deel. Er zijn wedstrijden voor B-ju nioren en pupillen. De junioren spe len in twee poules en de pupillen in drie. De wedstrijden beginnen om tien uur op de velden aan de Basken- burgseweg en zij duren tot vijf uur in de middag. Voor de eerste plaats bij de B-ju- nioren is een wisselbeker beschik baar gesteld. De winnaar bij de pu pillen ontvangt de Van Hijfte-wissel- beker, die geschonken is door de voorzitter van de sportvereniging Walcheren. De verenigingen die als tweede en derde eindigen, krijgen eveneens een beker. Voor de B-ju nioren en de pupillen is bovendien nog een sportiviteitsprijs beschik baar. De toekenning hiervan ge schiedt op beoordeling door de scheidsrechters. Dit is alles, wat van de zinker van de toekomstige rioolperslei ding van Bergen op Zoom (W. Brabant) naar de Westerschelde onder het eveneens toekomstige Schelderijnkanaal nog te zien is: het bovenste gedeelte van de betonnen controleput, die even boven de grond uitsteekt. terschelde uit drie buizen bestaan. De leiding zal een grotere diame ter (1,50 meter) hebben dan de bui zen van de zinker onder het Schelde- Rijnkanaal. In de zinker bereikt men zodoende het effect van een stroom versnelling. Bij de voorbereidingen voor de aanleg van de leiding van Bergen op Zoom naar de zinker is men nu zover, dat op liet tracé onder zoeken worden ingesteld naar de bo demgesteldheid en de kwaliteit van de cultuurgrond, dat de onderhan delingen met grondeigenaren en pachters over de vestiging van zake lijk recht over een strook grond van 30 m. breedte gaande zijn en alle vergunningen voor de aanleg van de leiding zijn aangevraagd. Men wil zakelijk recht vestigen op een zo brede strook, omdat dus de aanleg van meerdere leidingen in de toe komst nodig kan blijken. Het gemaal zal buitendijks (bij Oud-Borgvliet) worden opgetrok ken, zij het, dat een dijk zal wor den gelegd rond het terrein, zodat het gemaal in een poldertje zal staan. In datzelfde poldertje zal ook worden voorzien in een 35 meter hoge watertoren. Die zal de fluctuaties in de druk van het aan gevoerde water moeten opvangen en zal voor 'n constante druk in de leiding zorgen. Het gemaal zal een gebouw van respectabele omvang worden. De ca paciteit zal in eerste instantie wor den afgestemd op de verwerking van het afvalwater van Bergen op Zoom. In een later stadium zal het gebouw kunnen worden toegerust met 'n capaciteit, voldoende voor de verwerking van alle Westbrabantse afvalwater. (Van onze corespondent) IJZENDIJKE Voor het provin ciaal accordeonconcours dat vandaag wordt gehouden in het jeugdgebouw te IJzendijke hebben zich 44 solisten laten inschrijven. Dit concours wordt voor de vierde maal in Zeeland ge houden. Er wordt opgetreden in de afde lingen jeugd tot en met superieur. Het concours begint om 11.30 uur. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De Belgische regering heeft don derdag 111 stakende arbeiders gemo biliseerd om het werk aan het tun nelsegment voort te zetten. Voor de staking was de gewone bezetting 160 man. Maar zonder de veertig Neder landers, allen in dienst van de Rot terdamse firma Cristiani en Nielsen zal het werk niet kunnen worden vol tooid. Van Belgische overheidszijde wer den donderdag ook de Nederlanders gesommeerd aan het werk te gaan. Hoewel het deze mensen, die ook hebben meegewerkt aan de Amster damse Coentunnel en de Rotterdam se Beneluxtunnel, bijzonder zou spij ten als een belangrijk object als de Scheldetunnel zou mislukken, meen den zij, dat de sfeer, waarin zij zou den moetij arbeiden, niet van dien aard was, dat zij aan het werk kon den gaan. In België heeft de over heid de bevoegdheid om arbeiders in tijd van nood als militairen op te roepen; in Nederland bestaat een dergelijke bevoegdheid niet. De men sen van Cristiani en Nielsen vonden daarom donderdag dat de Belgische autoriteiten over hen geen zeggens macht had en gingen terug naar Rot terdam. Gisteren kwamen zij niet verder dan de grens bij Wuustwezel Onder handelingen met de Belgische over heid leverde niets op en opnieuw keerden de Nederlanders naar huis terug, in afwachting van een oplos sing van het bouwvakconflict. Daar ziet het overigens voorshands niet naar uit. De van oorsprong Ant werpse staking is ai overgeslagen op anderep laatsen. Op het ogenblik heeft de helft van de 265.000 bouw vakkers in België het werk stilgelegd. De vakbonden hebben voor maandag tot een algemene staking opgeroepen. Het ziet er voor de Scheldetunnel weinig rooskleurig uit. 55 (VERVOLG VAN PAGINA 1) Sinds vorige zomer zat de bejaar de vrouw helemaal zonder bescher ming toen haar bouvier „Bonzo" („een vreselijke rakker voor bezoe kers") stierf. „De veearts vroeg toen nog of ik een andere hond wilde, een herder misschien. Maar ik zat toen eigenlijk al op opname in het rust huis te wachten en daarom wilde ik geen nieuwe hond meer. Als je zo'n beest eenmaal hebt, dan raak je er aan gehecht en wil je hem niet meer kwijt", aldus mejuffrouw De Boer. „Had ik 'm donderdagavond maar gehad. Ik was om negen uur naar bed gegaan en werd later om streeks half elf, volgens de politie wakker, waarschijnlijk omdat het licht werd aangeknipt. Er kwamen drie mannen binnen. Wat moeten jullie?, vroeg ik. „Je geld", riepen ze. Ik had trouwens al gezien dat het verkeerden waren. Als ik moet schat ten: tussen de 30 en 35 jaar. Eén man droeg een masker en iemand een wapen, een pistool denk ik", al dus de oude vrouw. De overvallers hadden haar in de bedstee gestopt. Toen ze die plek wilden inspecteren, trokken ze de vrouw met bed en al de bedstee uit. Vervolgens is ze weer ruw in de bedstee teruggegooid. „Ik probeerde er weer uit te komen, maar met het pistool op mijn borst drukte één van die kerels me terug. Ze sloegen me in mijn gezicht. Met iets hards denk ik, want ik bloedde hard". De linker wang van de vrouw vertoont een open wond. „De dieven haalden alles, maar dan ook alles overhoop. De inhoud van laatjes, kasten, dozen en de spul len van de bedst.eeplanken werden allemaal op de grond gegooid. Het was gewoon een ravage", zegt het kranige vrouwtje. De mannen ram melden: haar door elkaar, waarna ze hen een plaats wees waar 50 gulden lag. Het drietal vertrok met 350 gul den en wat kleingeld, nadat ze de deuren van de bedstee hadden geslo ten. Mejuffrouw De Boer mist ver der niets, zegt zij. Met enige trots vertelt ze dat ze de dieven ondanks hun rigoureus werk te slim is af geweest. „Ik had nog meer geld in huis. Zo'n 700 gul den. Dat had ik in een busje gestopt onder laurierblaadjes. Dat stond tus. sen andere busjes, waarin ook spe cerijen zaten. Ze zijn er wel in de buurt geweest, maar in de busjes hebben ze niet gekeken". In haar bed zegt ze nu: „Het was misschien niet handig zoveel geld in huis te hebben. Maar het komt er niet altijd van je helemaal aan te kleden, de bus te nemen en naar het postkantoor te gaan. Laatst is de do minee nog voor me geweest", ver klaart mejuffrouw De Boer. „Omdat ik een eigen huisje heb en veel zelf teel kan ik nog iets van mijn a.o.w. sparen. Ze hadden het op m'n zelfgespaarde centjes gemunt' zegt ze. Toen ze begreep dat haar belagers vertrokken waren is ze uit de bed stee geklommen en op een klomp en een pantoffel naar een café in de buurt gesneld, waar men de politie alarmeerde. De recherc-iie van de rijkspolitie deelde mee dat ongeveer drie weken geleden een bejaarde man, die in de buurt woont, terwijl hij niet thuis was van 2000 gulden is beroofd. Men houdt er rekening mee dat dit door hetzelfde drietal is gedaan. De rijkspolitie raadt de bewoners van het gebied tussen Hoeven en Etten-Leur aan geen grote hoeveel heden geld in huis te hebben. „Het is een lelijk geval van beroving met geweld van een bejaarde vrouw", aldus de rijkspolitie, die het onder zoek in handen heeft. Degenen die inlichtingen over het drietal één droeg een zwart leren petje kan geven, worden verzocht zich in ver binding te stellen met de rijkspolitie. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN De gemeente raad van St.-Jansteen toonde zich zo verbaasd over een voorstel van b. en w. om rente en aflossing te garanderen van 'n lening van 150.000 gulden, dat het college maar besloot het voorstel terug te nemen. De Stichting Dagverblijven Zeeland te Goes wil dit bedrag lenen voor de aankoop van een pand te St.-Jan steen dat zal worden omgebouwd tot een dagverblijf voor oudere geestelijk gehandicapte kinderen. „Als ik ooit geschrokken ben, is het van dit voorstel", zei de heer F. Dob- belaer. Die schrik vond zijn oorzaak in het feit, dat het gebouw maar met zes kinderen zal starten. Het zal in totaal 30 kinderen kunnen herber gen. De heer G. Engels en de heer Stevens hadden liever eerst een voorbespreking gehad. De heer Van Akker meende: „Een dergelijk be drag voor zo weinig mensen, dat gaat mij te ver." De heer Pleunis had er bezwaar tegen, dat de gemeente alléén garant zal staan. De plaats van het verblijf in de kom van de gemeente was volgens de burgemees ter gekozen om de kinderen in con tact te laten komen met de samen leving. „Gezien de verbazing zullen we niet over deze zaak debatteren", zo vond burgemeester mr. J. I. M. Reu- ser. Wethouder J. Blommaert voel de voor terugname van het voorstel. De burgemeester was het hiermee eens. Burgemeester Reuser legde op een vraag van de heer Z. Pleunis uit, waarom er enkele honderden guldens in de gemeentekas zijn ge stort door b. en w. In het verleden waren 3.021 gulden aan gratificaties uitbetaald aan het secretarie-perso neel, dat niet voor een salarisver hoging in aanmerking kwam. G.S. keurden dit besluit echter niet goed. Aangezien de gratificaties reeds wa ren uitbetaald, kregen b. en w. te horen, dat zij die f 3.021,- binnen een maand moesten terugstorten in de kas, maar na wat praten werd de te betalen som teruggebracht tot f 1.750,-. Secretaris F. Francken had van een Zegam-functionaris gehoord, dat de Zegam een huis-aan-huisbezoek gaat houden te Heikant, waar slechts eenderde van de bewoners van de aansluitbare percelen prijsstellen op aansluiting op het aardgasnet. De zaak van de bejaardenwoningen met de hoge huren kwam nog even aan de orde. Burgemeester Reuser ver-, weet de heer R. van Akker hardleers heid, toen deze weer over de garan tiestelling begon. De aanschaf van de nieuwe grasmaaimachine van f 6.970,- werd met 7 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Het voorstel tot onge- grondverklaring van het door W. Ver meulen, Sportlaan 6, ingediende be roep tegen de weigering van een ver gunning om een berging bij zijn huis te bouwen, werd aangenomen, maar lokte eerst een lange discussie uit. De heer Van Akker meende dat er bij het opstellen van het uitbreidings plan, in 1948, een fout was gemaakt, die aan de weigering ten grondslag ligt. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Rijs wijk (vac. J. Vos-toez.) E. M. Bak ker te Tholen. Geref. kerken. Beroepen te Zuid- Schoondijke: kand. J. D. v. Sinte Maartensdijk te Rotterdam. Geref. Gemeenten: Beroepen te Wageningen: P. Blok te Dirksland. na de puberteit van de kinderen stand houden. Omdat de verantwoor delijkheid van een kinderdorpmoeder door het nauwe familiaire contact bijzonder groot is, is de opleiding voor dit beroep zeer degelijk. Een speciale vooropleiding is niet ver eist, maar er worden wel hoge eisen gesteld met betrekking tot de mense lijkheid en het karakter van de solli citanten. De aspirant-verzorgsters er komen daarvoor slechts alleen staande vrouwen en meisjes tussen 25 en 40 jaar in aanmerking wor den op speciale scholen theoretisch en in de dorpen praktisch op hun taak voorbereid. De volledig opgeleide kinderdorp moeder is in dienst van de kinder- dorpvereniging, heeft een vast sala ris, vakantie en recht op pensioen. Het huishoudgeld voor haar gezin wordt haar afzonderlijk toebedeeld. Zij kan het naar eigen goeddunken gebruiken en haar huishouding zo inrichten ais zij dat zelf wenst. De SOS-moeders vinden het vanzelf sprekend, dat er af en toe een con trolecommissie komt om te zien hoe alles reilt en zeilt. In vijf Vlissingse speeltuinen zijn trampolines geïnstalleerd. Dat zijn een soort springmatrassen, die vooral bij de jeugd bijzonder in trek zijn. Toen de trampolines werden overgedragen zei wethouder F. G. Smit van Viissingen, dat de straat steeds gevaarlijker wordt voor de jeugd en dat de speeltuin dus in een behoefte voorziet. Daarna probeerde hij de trampoline even. Boze tongen beweren, dat hij zijn woorden over die gevaarlijke straat meteen herriep. Eraan toevoegend: Trampoline? Zeg maar: trammelant! ïjj Uit „Onder de lamp" (Terneuzen) lichten wij deze: De Herengracht heeft nieuwe naam: Krie- keput. De redactie laat een automobilist in Terneuzen zeggen: „Wat we NU nodig hebben, dat krijgen we als de raadsleden met pensioen gaan". Zo leeft Terneuzen nu reeds in de sfeer van het jaar 2000. Mr. C. Pijl Hogeweg, burgemeester van Yer- seke, is bijna verongelukt. Op rijksweg 58 kwam hij, zittend in zijn auto, in conflict met een sproeimachine die door een landbouwtractor werd voortgezeuld- Het krasse van het geval was (behalve de krassen op de auto), dat mr. Pijl Hogeweg de avond te voren een veilig- verkeerforum had gepresideerd, waar hij rake dingen zei aan het adres van het langzame ver keer. Goede wraak is duur. Met genoegen vernomen dat Zeeland een re- cordoogst aan winterbloemkool verwacht. En meteen weer een tip voor VW: „Zie Zeeland, bezoekt de bloemkoolvelden. De appels doen het nog steeds beroerd op de vellingen. Een fruitkweker uit Lewedorp ver klaarde ons: „Wie heeft het nu nog over GOL DEN delicious? Laten ze dat „golden" er maar af laten. Klatergolden delicious, mensen! Op 6 mei gooien ze in Middelburg de poorten van de Zeeuwse jaarbeurs open. De organisators zeggen, dat de beurs grootser van opzet zal zijn dan vorig jaar. Ze hebben vooral aan de vrouw gedacht. Er wordt gerekend op 20.000 bezoekers, netgeen het dubbele is van het aantal dat vorig jaar werd genoteerd. Wij weten niet wie M. de D. uit Terneuzen is, maar wel staat het vast dat het een gisse knaap is. Hij moest voor de kantonrechter in Terneuzen verschijnen, omdat hij een doorlopende witte streep op het wegdek van de Absdaalseweg zou hebben genegeerd. Wat deed M. van D? Nadat hij geverbaliseerd was, legde hij de hele strepen- toestand op de gevoelige plaat vast en liet de kantonrechter de afdrukjes zien. Inderdaad, zo moest de kadi erkennen, de streep was bijzonder onduidelijk. Hij sprak Van D. vrij. Nu benauwt ons één vraag: Waren die stre pen werkelijk zo onduidelijk, of is Van D. imand die onduidelijke foto's maakt? De bejaardenwoningen in Oosterland zijn door een bijzonder alarmsysteem met de woning van wijkzuster Compagne en met het Groene Kruis- gebouwtje verbonden. Als een bejaarde hulp nodig heeft, is één druk op de belknop voldoende om zuster Compagne te laten aantreden. Men zegt dat zuster Compagne de eerste paar dagen compleet afgedraafd was, omdat ondeu gende oudjes wel eens wilden zien of het systeem wel werkte Op het plein van de vuurtoren op Schouwen is een dode steltloper uit het middenwesten van de Verenigde Staten aangetroffen. Het diertje (want het is een zeldzame vogel!) had zich doodgevlogen tegen de vuurtoren, ver blind door het zwaailicht. Een klein drama. Het geval is voor de vogelkenners vreselijk interes sant, want er is nog nooit een steltloper (vogel tje) in Zeeland, ja zelfs in Nederland, ja zelfs in west-Europa gesignaleerd. Dat die eersteling zich nu meteen moest doodvliegen is wel heel triest. Het gebeurt trouwens heel vaak, dat vogels zich tegen de Zeeuwse vuurtorens doodvliegen. Het vakblad van de vogelbeschermers brengt lichtwachter Saman van Schouwen zelfs dank om de correcte wijze waarop hij steeds dode vogels voor wetenschappelijke onderzoekingen beschik baar stelt. Er komt, als er maar belangstelling genoeg voor is, een herdruk van het „Woordenboek der Zeeuwse dialecten" Het kost (voor niet-leden van het Zeeuws genootschap der wetenschappen) 75.Voor mensen die het dialect zuiver wil len spreken is het géén geld. Er zijn trouwens mensen, die voor méér dan 75.. van hun dialect af zouden willen komen. Verzoek aan Belgische automobilisten: „Stuur met de bocht mee! Het scheelt u stukken!" TOMASO. De voetbalcompetitie is nog niet ge ëindigd en regelmatig zien we in da pers dat de trainers van diverse ver enigingen hun contract wordt opge zegd. Die trainers hebben natuurlijk geen succes gehad. Voor mij is een trai ner een noodzakelijk kwaad. Een voet baller die enige jaren training heelt gehad kan ook voetbaltraining geven maar een goede coach dat is die hoofd zaak. Als er geen materiaal is kan een trainer ook niets klaarmaken. NAC heeft zijn grootste successen gehaald in de tijd dat Jan Blom, oud-voetballer, NAC trainde. Hij had naast zich een Rad Verlegh die geen trainersdiploma had, miaar die verstand had van voet bal. Hij was een van de beste voet ballers uit zijn tijd. Hij bereikte iets met zijn spelers en dat waren toch ook, op een enkele uitzondering na, geen prominenten. Hij wist de spelers op de juiste plaats te zetten. Hij zag in een wedstrijd de fouten van de tegenpartij en besprak die onder de rust met zijn jongens. En wat is er nu nog over van NAC nadat Verlegh door een nood lottig ongeval voor hen verloren is gegaan? Jan Blom moest ruimen voor Siem Pliooyer. Wat heeft hij van NAC gemaakt? Helemaal niets. Die wou vol gens het boekje voetbal spelen maar dat gaat niet. Zijn opvolger was Bob Jansen, de mam die Xerxes naar de Ere Divisie had gebracht. Zo'n man moest toch NAC komen redden. Wat is er van terecht gekomen? Hij is vroeg tijdig weggestuurd. Er lopen in ons land massa's trainers maar zeer weinig die 't vak goed verstaan. Zelfs de KNVB die daar vier van die mensen heeft rondlopen zit met moeilijkheden. Ook die kunnen geen Nederlands elftal sa menstellen. Leo Hom heeft daar al veel over geschreven. Voor helt salaris dat de trainers krijgen mag toch ook wel wat gepresteerd warden. Breda, A. G. SLEDDERS Naar aanleiding van het ingezonden stuk AOW-leed II in Dagblad De Stem van donderdag 25 dezer van G. Ber gers constateer ik, dat G. B. onzin uit kraamt. Zoals de redactie van Dagblad De Stem terecht heeft opgemerkt, waren heel wat ouderen vroeger niet in staat om voorzieningen te treffen voor de oude dag. Als de levensstandaard stijgt voor ministers en kamerleden, dan geldt dit tevens yoor de minder be deelden. Volgens G. Bergers mogen de ver goedingen voor de kamerleden wel verdubbeld worden, want dat kost lang zo veel niet als dat men de AOW wat zou optrekken, nl. weinig kamerleden maar veel bejaarden. Laten we aannemen, dat G. Bergers bv. als bankwerker in een bedrijf werkt. Op kantoor 50 man personeel, in de fabriek 500 man. Nu ontvangt het kantoorpersoneel op zeker moment een loonsverhoging van 100,per maand, voor 50 man 5000,Zou men de 500 man, werkzaam in de fabriek elk ook 100,— opslag geven, dan zou dit een bedrag uitmaken van 500 x 100,— is 50.000,—. Volgens de ziens wijze van G. Bergers zou dit bedrag van 50.000,— t.o.v. de 5000,— voor het kantoorpersoneel een te groot ver schil vormen, daar er weinig kantoor personeel is tegenover de 500 mensen in de fabriek, zodat de mensen in de fabriek dan maar genoegen zouden moeten nemen met een opslag valt jf io,per maand. Daarmede zou G. Bergers als bankwerker genoegen ne men? BREDA A. de Br. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Koninginnedag 1968 zal in Viissingen worden geo pend met klokgelui, gevolgd door muzikale ochtendwandelingen van vier muziekgezelschappen, die om negen uur de eerste tonen aan hun instrumenten zullen ontlokken. Vanuit verschillende delen van de stad, trekken de drumband VTV, de drumband Oranje-Nassau, St.-Cecilia en „Ons Genoegen" naar het stad huis, waar leden van het Nederlands padvindstersgilde een vlaggenparade houden, om tien uur precies. De brassband Sint-Caecilia geeft direct hierna een muzikale aubade voor de burgemeester, drs. D. Roemers. Om 10.45 uur begint een beiaard- Luisterwedstrijd. Stadsbeiaardier P. H. Broerse speelt op het stadhuis- carillon tien verschillende melodieën, die door de deelnemers moeten wor den herkend. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen. Om 10.35 uur worden de formulieren op de luister plaats (het binnenplein van het stad huis) uitgereikt. Om 11.25 uur begint een mars door de gymnastiekverenigingen L.O. O- ranje Nassau, V.T.V. en Walcheren, voorafgegaan door drumbands, door Onder leiding van de Vlissingse jeugdraad worden van half twee tot vijf uur kinderspelen op het stad huisplein gehouden. Duizenden kin deren nemen hieraan deel. De grotere schooljeugd houdt van twee tot half vijf een puzzel- en ori- entatierit. De deelnemers moeten zich, met hun fiets, om 2 uur mel den bij de ingang van het sportveld aan de Irislaan. Om zes uur worden de vlaggen voor het stadhuis met enig vertoon gestre ken. Van kwart voor acht tot half ne gen zijn er lampionoptochten, met medewerking van alle Vlissingse mu ziekverenigingen. In het sporthalres taurant begint om acht uur een beat- avond, terwijl op het verlichte stad huisplein volksfeesten voor de jeugd worden gehouden," gevolgd (te be ginnen om negen uur) door een de monstratie van de gymnastiekvere nigingen Oranje Nassau, VTV, L.O., Astrow en Dios. Een muzikale show en taptoe door de kon. harmonie „Ons Genoegen" besluit de feestelijk heden. de stad.

de Stem | 1968 | | pagina 25