OOK ROEMENEN SLAAN WEG IN NAAR MEER VRIJHEID msssi Scheldetunnel in gevaar door staking JAMIN Bio-tex is jarig... daarom is het feest Prinsje vandaag I jaar Stalinisten aan de dijk Startverbod voor Jo de Roo Weekeinde nog zomers Roofoverval op bejaarde vrouw in Etten-Leur HPn Johnson wil les gaan geven Kijk in deze krant en lees hoe u het mee kunt vieren Ontslagen bij Unilever DAGBLAD VOOR ZEELAND Half jaar in België Harde lijn I Stefan Foris Dayan dreigt Vink fladderde door stofzuiger NEDERLANDSE MILITAIREN SPOEDIG NAAR BIHAR Hanoi - Washington Impasse over plaats van overleg duurt voort KVP-fractie kwaad over beschuldiging bouwvakkers ANDAAG IN - ÜUftMa» pc SSttm Vergeefse tips over meisjes brejaart electronics BUIT 350 GULDEN pjfli Bouwvakkers gesommeerd te werken nieuw 108e JAARGANG No. 25799 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j m. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 27 APRIL 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Roemenië is Tsjecho-Slowakije gevolgd op de weg naar grotere vrijheid. Hoewel niet zo spontaan, als enkele weken geleden in Praag, is gisteren in Boekarest de afrekening met het stalinistische verleden begonnen. Men kan zeggen dat de deuren naar de vrijheid er op een kier zijn gezet. Belangrijkste symptomen daarvan zijn wat men zou kun nen noemen het postuum ten val brengen van de in 1965 ge storven stalinist Ghiorghioe Dej en het uitschakelen van diens voor malige medewerker, thans nog vice-premier, Alexandru Draghici. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN „Ik ben het slachtoffer geworden van een onbe trouwbaar dopingonderzoek", zei Jo de Roo gisteren nadat hem door de Antwerpse rechtbank een startverbod voor zes maanden in België en een boete van 8000 franken was opgelegd. De Kruiningse coureur werd door de Antwerpse rechtbank schuldig bevon den aan vermeend gebruik van do ping tijdens de zesdaagse van Ant werpen. Jo de Roo: „Ik ben niet verbaasd over deze veroordeling. Van te voren wist ik dat zoiets in België mogelijk was. Ik heb in het Antwerpse sport paleis expres een dopingonderzoek gev&igerd omdat ik niet opnieuw het slachtoffer van een onbetrouwbaar onderzoek in het Gentse laboratorium van prof. De Vleeschhouwer wil wor den. Het is nu al én keer gebeurd dat men, na een wegwedstrijd in Eeklo in mijn urine sporen van doping ge vonden zou hebben. En ik wil niet de kans lopen om voor een tweede keer vals beschuldigd te worden", De weigering in Antwerpen heeft De Roo overigens niet veel geholpen. Ondanks het gebrek aan bewijsmate riaal werd hij veroordeeld. De verde diger van de coureur mr. Ickx heeft inmiddels echter al hoger beroep te gen dit vonnis aangetekend. Het feit dat Jo de Roo nogmaals terecht moet staan op beschuldiging van gebruik van doping in Eeklo (deze zaak komt in mei voor, nadat het resultaat van de contra-expertise in Parijs bekend is) was gisteren in Antwerpen van doorslaggevende betekenis. De -echt- bank vond het zelfs niet noodzakelijk het resultaat van dit tweede onder zoek af te wachten en vonniste de Nederlandse topcoureur. Draghici is gisteren uit al zijn re- gerings- en partijfuncties gezet we gens misbruik maken van zijn positie tijdens de stalinistische processen van de jaren vijftig. Een onderzoek naar de gang van zaken bij al deze proeessen is aangekondigd. De Roe meense communistische partij gaf gisteren een verklaring uit waarin gezegd wordt dat Draghici (destijds verantwoordelijk voor de staats veiligheid) uit het partijpresidium, het uitvoerend comité en het cen trale comité is verwijderd. Tegelijk werd zijn ontslag als vice-premier aanbevolen. 'ij I Draghici werkte samen met de communisten van de harde lijn, die aan de macht kwamen onder de voormalige partijleider Ghiorghioe Dej. Drie jaar geleden werd Dej op gevolgd door de vooruitstrevende en zeer onafhankelijke „nationale" com munist Ceausescu. Draghici zou de man geweest zijn die bewijzen leverde in een proces dat in 1954 tot terechtstelling van Lucretiu Patranascu wegens spionage heeft geleid. In de verklaring staat dat de stoffelijke resten van Patra nascu zullen worden overgebracht naar het heldenmonument in Boeka rest. De Roemeense partij maakte te vens bekend dat met een rehabili tatieprogramma voor mensen, die tij dens stalinistische processen ten on rechte werden veroordeeld, zal wor den begonnen. TEL AVIV (RTR) Israels mi nister van Defensie, Mosje Dayan, heeft vrijdag op een bijeenkomst van boeren in Zemah aan het meer van Galilea verklaard dat Jordanië een hoge prijs zal moeten betalen, als het ae Arabische guerrillastrijders die in Israël opereren, blijft steunen. In dat geval zou het hele dal van de Jordaan gevechtsterrein worden. Dayan ging hier verder niet op in. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT in de afgelopen nacht kwam plaatselijk nog wat lichte nachtvorst voor, maar overdag komt april weer op een zomers niveau. Een hogedruk- gebied trekt langzaam over onze omgeving naar Duitsland. Hier door neemt de noordoostenwind af en wordt iets meer zuidoost. De aangevoerde lucht kan een hogere temperatuur tot gevolg hebben, met een maximum in de buurt van 20 graden. Een sto- nngsfront, dat vandaag Engeland bereikt, komt langzaam naar het oosten, en zal wellicht zondag pog geen kwaad doen. Deze laatste aprildagen kunnen daar door nog een overwegend zonnig en fraai karakter houden. In Midden- en Zuid-Duitsland en in Zwitserland is de laatste dagen veel regen gevallen. In het ge bied van het Zwarte Woud 60 tot 80 mm neerslag binnen drie dagen. SCHOORL Mevrouw Sporre in Schoorl schrok gisteren even op, toen uit de stofzuiger, waar mee ze bezig was de kamervoliè re schoon te maken, een met stof bedekte zebravink wegfladderde. Zij had het diertje, dat zat te eten, over het hoofd gezien. Van de reis door de stofzuiger en de twee meter lange stofzuigerslang had het vogeltje geen nadelige gevolgen ondervonden. In het communiqué staat ook dat besloten is, de verantwoordelijkheid te onderzoeken van allen die hebben meegedaan aan de onwettige onder drukkingsacties in het begin van de jaren vijftig en dat de partij straf maatregelen zal nemen. Het rehabili teert verder de man die in 1944 par tijleider was, Stefan Foris, die in de zomer van 1946 werd gearresteerd en zonder proces op bevel van Ghior ghioe Dej, Ana Pauker en andere toenmalige partijleiders werd ge dood, en andere toenmalige partij leiders die tussen 1936 en 1938 in de Sovjet-Unie werden „geliquideerd". Het communiqué geeft een aanwij zing dat er een grondige zuivering onder de oude stalinisten wordt ge houden door te zeggen dat de partij leiders uit de tijd van deze processen allen hun deel van de verantwoorde lijkheid dragen. De nu afgezette Draghici wordt er van beschuldigd „verzinsels" als be lastend materiaal te hebben inge bracht tijdens het proces tegen Pa tranascu. Ook Gheorgioe Dej wordt ervan beschuldigd een „negatieve in vloed" op de processen te hebben uitgeoefend. Prins Willem-Alexander, al een aankomende kleuter die lachend de wereld inkijkt, is vandaag 1 jaar geworden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringen van India en de deelstaat Bihar hebben twee weken geleden laten weten, in te stemmen met de technische uit voering van de plannen voor water- winwerkzaamheden in Bihar, die in samenwerking met Nederlandse deskundigen en militairen zullen worden ondernomen. Er wordt nu nog nader overleg gepleegd over de rechtspositie van de naar India uit te zenden Nederlandse militairen. Zodra hierover overeen stemming wordt bereikt zal tussen India en Nederland een overeen komst inzake de uitvoering van dit project worden gesloten. Dan kun nen de maatregelen ter voorberei ding van het project, welke reeds in een vergevorderd stadium verke ren, worden afgesloten. WASHINGTON (DPA/Rtr.) Het rechtstreekse contact, dat de diploma tieke vertegenwoordigers van Noord- Vietnam en de Verenigde Staten, zo als gemeld in de Laotiaanse rege ringshoofdstad Vientiane hadden, heeft kennelijk niet geleid tot door breking van de impasse aangaande de plaats waar de voorbereidende be sprekingen tussen de twee partijen zouden moeten plaatsvinden. De Amerikaanse regering bewaart een streng stilzwijgen over alle bij zonderheden van het kortstondige gesprek, dat ambassadeur Sullivan met de Noordvietnamese zaakgelas tigde Ngoejen Tsjan voerde. Dit leid de aanvankelijk tot speculaties dat overeenstemming over de ontmoe tingsplaats voor de deur stond, te meer omdat vice-president Hum phrey het vertrouwen uitsprak, dat deze overeenstemming „binnen zeer korte tijd" zou worden bereikt. Rege ringsambtenaren verklaarden later, dat Humphrey uitdrukking had ge geven aan zijn hoop en dat het hier geen meuwe ontwikkeling betrof. Amerikaanse functionarissen zeiden gisteren, dat de Noordvietnamese boodschap, die donderdag mondeling in Vientiane werd overgebracht, niet beantwoordt aan de jongste Ameri kaanse nota aan Hanoi, die maan dag werd verzonden. Hoewel zij over de inhoud van de Noordvietnamese boodschap geen bijzonderheden be kend wilden maken, zeiden de func tionarissen dat deze alleen maar op een „zijdelingse aangelegenheid" be trekking had. Op een persconferentie zei presi dent Johnson, dat hij over deze aan gelegenheid geen nadere inlichtingen te verstrekken had. We zijn nog even ver als enkele dagen geleden, zei hij. De Verenigde Staten hebben vijf tien plaatsen in Europa en Azië voor gesteld als mogelijke plaatsen waar zij met Noord-Vietnam een gesprek willen beginnen. Noord-Vietnam heeft daarentegen Pnom Penh of Warschau voorgesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De K.V.P. heeft de beschuldigingen van de katho lieke bouwvakkers dat de K.V.P.- fractie bij de debatten over de bouw- c.a.o. alleen maar partijpolitiek be dreven heeft met woede van de hand gewezen. Dit gebeurde gisteravond in de politieke radiorubriek „Kaar ten op tafel". Fractievoorzitter dxe. W. K. N. Schmelzer sprak in dit verband van een volkomen valse voorstelling van zaken. „Onze fractie heeft zich bij deze discusie uitsluitend laten lei den door het algemeen belang en niet door partijpolitieke belangen". De beschuldigingen werden geuit in het blad „Op de Steiger" van de katho lieke bouwvakbond St.-Joseph. De in dit stuk bedoelde Kamerleden (N.K.V.'ers) hebben de beschuldi gingen hoog opgenomen. Vlissingens burgemeester ziet in de Rotterdamse plannen een gevaar voor de Westerschelde- ontwikkeling. Pagina 3. Vijfentwintig jaar geleden be gon het massale onderduiken in bezet Nederland. Pagina 9. Mgr. Moors gaat praten met de jonge priesters die ontkoppeling van celibaat en priesterschap wensen. Pagina 11. Bestaat er nog zoiets als roe ping Pagina 13. Ton Lutz wil een theater voor iedereen. Pagina 15. ledereen kan desgewenst een zelfde schrikkelijke tocht maken als Sherlock Holmes. Pagina 17. Vliegen leren kan iedereen, zegt vlieginstructeur Leendert (King) Gravemaker. Pagina 19. Berend Boudewijn van Per Se conde Wijzer: ,.lk beschouw me zelf alleen maar als verlengstuk van de camera". Pagina 23. Het nieuwe hockey-stadion in Eindhoven wordt vandaag inge wijd met een interlandwed strijd. Pagina 25. Kritische kanttekeningen bij het jaarverslag van de Nederland- sche Bank. Pagina 27. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Uit het hele Westland heeft de Rotterdamse po litie vage tips gehad over de twee vermiste 7-jarige meisjes uit Rotter dam, Anneke van Huist en Louise van Heuzen. De tips uit het Westland, die bin nenkwamen nadat donderdag was gepubliceerd dat vier automobilisten maandagmiddag twee meisjes hadden gezien nabij Maasland op de weg van Hoek van Holland naar Rotter dam, hebben de politie echter niet verder gebracht. Ze waren te vaag om houvast te bieden. (ADVERTENTIES) gespecialiseerd in high-fidelity stereo-appa- ratuur - kleurentelevisie - radio - bandrecorders ginnekenweg 41 breda tel. 39381 DORDRECHT (ANP) Voortgaan de rationalisatie heeft volgens de di rectie van de Verenigde Oliefabrie- ken in Zwijndrecht, een bedrijf van het „Unilever"-concern, tot overtol lig personeel in de uurloonsector ge leid. Met ingang van 22 juni worden daarom 21 werknemers ontslagen. Het betreft pendelende Belgische arbeiders. IN NEVADA is gisteren ondergronds een thermo-nucleaire ontploffing te weeggebracht, de grootste tot dus ver in Amerika. De explosie was te vergelijken met die van 1,2 miljoen ton T.N.T. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR In de voornacht van donderdag op vrijdag hebben drie mannen de 77-jarige alleenwo nende ongehuwde Jeltje de Boer in haar woning in Etten-Leur overval len. De overvallers namen 350 gulden mee uit het huisje, nadat ze de be jaarde vrouw met een pistool had den bedreigd en haar wellicht met een hard voorwerp tot bloedens toe in haar gezicht hadden geslagen. In de nabije omtrek is drie weken ge leden een bejaarde alleenwonende man van ƒ2000 beroofd. Gistermiddag kon de vrouw van uit haar bed in het bejaardencentrum „Het Sint-Elizabeths Huis" in Etten- Leur al weer haar verhaal doen. On danks haar 77 jaren kon zij zich in haar eenzaam huisje aan de weg tus sen Etten-Leur en Hoeven goed staande houden. „Ik ben nog goed gezond. Er ligt een grote tuin ach ter mijn huis, waar ik groenten en aardappelen teel". De emoties die zij heeft moeten doorstaan zijn dubbel tragisch, om dat mejuffrouw De Boer al ruim een jaar geleden een verzoek heeft in gediend voor opname in het rust huis, waar ze gisternacht noodge dwongen in moest worden verpleegd. „Door dit geval is het dus een beetje vervroegd. Ik zat er niet op te wachten, maar de politie verbood me terug te gaan naar huis". (ZIE VERDER PAGINA 5) Mevrouw Jeltje de Boer (links) weer thuis (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN „Als niet op zeer korte termijn de bij de bouw vakstaking in België betrokken partijen tot elkaar komen, zal de bouw van de Scheldetunnel ernstg Sn gevaar komen", zo wordt door deskundigen verklaard. Mogelijk zal een vertraging optreden van anderhalf jaar, terwijl de kosten met een dertig miljoen gulden zul len stijgen. Dat is de prijs van het derde tun- nelsegment, dat door de staking dreigt verloren te gaan. Dit derde segment zou op 7 mei moeten wor den ingezonken. Reeds nu al, na vier dagen staking in Antwerpen, is de tijd krap geworden om de afbouw voor die datum voltooid te krijgen. De veertig Nederlandse specialisten, die het afzinken zullen moeten ver zorgen, hebben er een hard hoofd in, dat men nog tijdig gereed zal komen. Het zou hun bijzonder aan het hart gaan als het werk van maanden zon der meer voor niets zou blijken te zijn geweest. En toch is dat zeer wel mogelijk. Als het betonnen gevaarte namelijk niet op 7 mei op zijn plaats kan wor den gebracht, moet men ongeveer veertien dagen wachten, totdat het getij weer goed is, om de operatie uit te voeren. Inmiddels kunnen er door de grilligheid van de Scheldestro- ming en het dichtslibben van de plek, waarboven het segment nu ligt te drijven, katastrofale dingen ge beuren. Het ergste zou zijn dat het gevaarte scheurt of breekt, wat ove rigens niet onmogelijk wordt geacht. De Antwerpse bouwvakarbeiders eisen van hun werkgevers 8% loons verhoging. De grote bedrijven zijn wel bereid dit te betalen maar de kleine en dat zijn er nog al wat beweren, dat zij er eenvoudig niet toe in staat zijn. „Twee jaar geleden hadden we het nog goed, maar nu is het bar slechit", zo luidt het. De vak bonden stellen hiertegenover, dat het twee jaar geleden abnormaal goed ging en de toestand nu normaal is, dat wil zeggen gewoon goed. (ZIE VERDER PAGINA 5) WASHINGTON (Rtr.) President Johnson heeft op een lunch in het Ca- pitool verklaard dat hij volgend jaar na zijn aftreden wil gaan doceren aan de universiteit van Texas. De president zei voorts dat zijn be slissing, zich niet opnieuw kandidaat te stellen, niet inhoudt dat hij de ver kiezingscampagne „als passief en on geïnteresseerd toekijker zal volgen". (ADVERTENTIES) biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik niet duur weI heerlijk Weet u ook nog niet waarheen u met vakantie gaat? Als u het tijdschrift REIZEN hebt gelezen, wordt uw beslissing veel gemakkelijker. REIZEN is daarvoor gemaakt. Reisexpert Dr. L. van Egeraat en een deskundige staf medewerkers hebben honderd en één vakantietips voor u in REIZEN bijeengebracht: over de stranden van Europa (waar is het duur, waar is het goedkoop, waar schijnt de zon en waar minder?) over Tunesië, waar de hotels op het strand staan over de Canarische Eilanden (zonnig allemansgoed) over de Franse westkust: veel branding, weinig zonnebrand over aanbevolen verblijfplaatsen, hotels en campings over gratis vakantie-adviezen, een service die REIZEN u biedt REIZEN is informatief, kritisch en zonodig onbarmhartig in zijn oordeel. Daaraan heeft u houvast, zeker nu. Het tijdschrift REIZEN: bij alle kiosken en tijdschriftenverkopers verkrijgbaar. Prijs 1,75 Jaarabonnement f 10, EERST REIZEN KOPEN, DAN REIZEN

de Stem | 1968 | | pagina 1