ZO PRAATTEN DE INDIANEN OOM PIP Wanneer uw koopplannen cloor een beperkte beurs worden belemmerd, kan de Boerenleenbank met een Persoonlijke Lening te hulp komen. Boerenleenbank Bredase Bond met vierduizend duiven op St-Ghisl OP 64 VELDEN SIR Cl MOCHj Sherh FAiAi PRISMA7 is UG£ spri U- DE MIEREN DE SCHOENEN DE SCHROEF KABOUTER PIM EN DE LENTE HET PAARDJE BEDJE DEKKEN DE PEER IN DE FLES W „De Vliegsport Zuid-Bevelcind Raamsdonk "■élé'jA IS§ 11 ■w 16 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 APRIL 1968 Wie van jullie, lieve vriendjes en vriendinnetjes, heelt er wel eens hoe ken over Indianen gelezen? Iedereen natuurlijk. Spannend zijn die boeken altijd, hè? En wat beleven die India nen een boeiende avonturen. Tegen woordig zijn er niet zo veel Indianen meer in Amerika. Vroeger wel, toen had je bijvoorbeeld de beroemde Winnetou, waarvan jullie allemaal wel eens gehoord hebben. Er waren ook een heleboel stammen zoals de Apachen, Cherokees en Comanchen. Al die verschillende stammen hadden een eigen taal. Maar als ze bü elkaar kwamen konden ze elkaar toch wel verstaan, want ze hadden toch nog De grond bibbert en beweegt. Wat is er aan de hand? een eigen taaltje uitgevonden: een taal met gebaren. Daar konden ze hele gesprekken mee voeren. Die ge barentaal werd vaak gebruikt wan neer Indianen van verschillende vol ken met elkaar moesten onderhan delen. Elk gebaar had een eigen be tekenis. Hier heb je een paar van die signalen en wat ze betekenen: A. Eten Dat gebaar kennen we hier in Nederland ook, al is het niet erg netjes om het te gebruiken. De rechterhand wordt verschillende ke ren naar de mond gebracht. B Gevangene De vuisten wor den gebald en de armen worden over de polsen gekruist, alsof ze zijn vast gebonden. C Ruilhandel drijven De handen en de armen worden precies zo ge houden als op het plaatje. Dat bete kent, dat de Indiaan wil ruilen. D Vriend Dit was een heel erg nuttig teken, omdat de Indiaanse vol ken vaak oorlog met elkaar hadden. Daarom was het goed dat ze gauw konden zien wie vriend was en wie niet. Er waren eens tien mieren, ze kropen door de kieren. En niet te vergeten ze kropen door de spleten Ze kropen door het hele huis met een dikke vette muis en die dikke vette muis woonde in het grote huis. Ireen Voeten Scharenburgstraat 10 Breda Er waren eens twee schoenen, die in een kastje stonden. Niemand keek naar die schoenen. Ze waren kapot en werden maar niet naar de schoen maker gebracht. De zoien en de neu zen waren kapot. „Kom", zei de linkerschoen op een keer. „Als ze ons niet naar de schoenmaker brengen dan gaan we er alleen naar toe." De volgende dag gingen ze op weg. Niemand keek naar ze om. Behalve een dikke mijnheer die met zijn neus ïn de wind liep. Hij keek niet waar hij liep en trapte op de rechterschoen „Auw," zei de rechterschoen, „kijk eens wat uit". „Wat doen jullie op straat. Waar zijn de voeten die jullie dragen moe ten?" „Wij hebben geen voeten no dig", zei de linkerschoen. Een agent die op een brommer reed stopte en stapte af. „Wat is hier aan de hand", zei hij met barse stem. „Hij heeft op mijn vriend getrapt", zei de linker schoen. „En waar gingen jullie dan naar toe?", vroeg de dikke mijnheer. „Wij gaan naar het ziekenhuis", zei den de linker- en de rechterschoen. „Naar het ziekenhuis", zei de dikke mijnheer," daar kunnen ze geen schoenen gebruiken". „Ja, maar wij gaan niet naar het mensenziekenhuis, maar naar de schoenmaker, die repa reert ons", zeide de schoenen. Maar de agent kwam er tussen en zei „stil nu eens, als de schoenen naar het ziekenhuis moeten, zijn ze kapot". En de rechterschoen zei: „als we niet uitkijken worden we nog overreden ook". Maar de agent die veel van schoenen hield zei: „dan zal ik jul lie wel helpen". Hij hield het verkeer tegen en de schoenen konden oversteken. Na een week kwamen ze weer terug. En de agent vroeg: „waarom brengen de mensen jullie niet weg.?" En de schoenen deden het hele verhaal. Toen hij het hele verhaal hoorde zei hij: „dan ga ik ze een proces-verbaal geven. Wijzen jullie de weg maar". Toen ze daar waren, belde hij aan. De mensen schrokken hevig toen ze hoorden, dat ze een proces-verbaal kregen. En ze beloofden, dat ze voor taan beter voor hun schoenen zouden stond riep heel hard tegen alle men- zorgen. De agent die op de markt sen: „mensen zorg toch goed voor uw schoenen". MARIAN VOGELS, Fhilips Schonestr. 47, Breda Jan de timmerman staat met grote ogen in zijn gereedschapskist te kij ken. Wat ziet hij daar? Juist. Een schroef die er niet in thuis hoort. Hij besluit de schroef te bewaren, want zo'n schroef kom je waarschijnlijk nooit meer een tweede keer in je leven tegen. Kunnen jullie uitzoeken welke schroef da>t is? „Help", roepen Pat en oom Pip, „het is vast een aardbeving, help, help". „Zou het echt een aardbe ving zijn?", vraagt oom Pip aan Pat, die bevend en trillend naar de grond staat te turen. En plotseling, wat zien ze daar? Opeens komt de snoet van Ma- rietje Mol tevoorschijn. „Hallo Pip en Pat, wees maar niet bang hoor, ik ben het maar", lacht ze. Was me dat even schrikken'. Het is winter en Pim zat bij de kachel. Er kwam een fee uit de ka chel. De fee zei: „de lente moet gauw komen. Toen kwam de winter toch weer, maar de fee zei boos: „de lente moet voor altijd komen". En wat was die Pim toen blij. Jozé Jong Domeranusstraat 1 Etten-Leur Ik heb een leuk paardje met een pikzwart staartje daar ging ik mee in galop, van je hop, hop, hop. Ik reed er mee in galop, door het bos, over het zachte mos. Hop, hop, hop. Ireen Voeten Scharenburgstraat 40 Jreda Hier is een laken moet ik het glad maken? Ja, natuurlijk, mijn kind, doe maar zoals je het vindt. Bah, wat 'n pluisjes om me heen, ik zit hier maar alleen Ik wou maar dat moesje kwam dan kreeg ik een boterham, een boterham met krenten, dat kost wel wat centen. 'do lueq spaaaq -J3A ap ;beH peBrpjaorqas aa -ubb -rapuo sjqDar jaorqos aQ :puooM}uv Op de tekening hierboven zie je een tuinman een trots gebaar maken. En hij heeft alle reden om trots te zijn. In de fles die naast hem op een tafel staat zit namelijk een grote sappige peer. Maar zoals je wel ziet, is de peer veel te groot om door de hals van de fles te gaan. Hoe heeft die tuinman dat nu voor elkaar ge kregen? Denk maar eens goed na. Weet je het al? Nee, lees dan maar het antwoord dat hieronder staat. Als je thuis een pereboom hebt, moet je het ook maar eens proberen. •piaojgaSuoop saij ap ut SaAtuooAtaS st uaad aQ qez qei ap ubb Hou }sp afi-iaad utaxq Scharenburgstraat 38 J3Ao xsxeeidaH sajj uaa a;uai Breda ap ut peq uEuium} aa pjooAV)uy Brigitta Tcbbe (ADVERTENTIE) A Iedereen komt zo nu en dan voor be paalde uitgaven te staan, die boven de begroting gaan. Hoognodige vernieuwing of kostbaar opknappen van het een of ander. Het aanschaffen van dure dingen, of gewoon wat extra geld voor de vakan tiereis van Uw leven. Als U een Gezinsrekening hebt bij de Boerenleenbank kunt U er het benodigde bedrag lenen. Een hele uitkomst. Trouwens, niet alleen met een Persoon lijke Lening komt de Boerenleenbank Uw belangen tegemoet. Zij past er ook de aflossingstermijnen bij aan en houdt de rente binnen prettige perken. Zodat U uiteindelijk zo voordelig mogelijk uitkomt. Dat is de Boerenleenbank-manier, die in alle diensten is terug te vinden. Hypo theek bijvoorbeeld, tot 90% van de taxatiewaarde voor Gezinsrekeninghou ders. En die Gezinsrekening zelf: allerlei betalingen door en via de bank, zonder kosten. U krijgt er zelfs geld op toe: 3y2% rente over het tegoed. Bij de Boerenleenbank. De ideale bank voor iedereen! de bank voor iedereen 1000 vestigingen. Het nieuwe seizoen is nog maar nauwelijks aan de gang en de kon vooien zitten alreeds op St.-Ghislain. De Bredase Bond had er een grote vier duizend op zitten, waaronder een uitgelezen elite-korps kopkleppers die in 't minst niet van zin waren zich onder te laten sneeuwen. De te kloppen mannen waren Oo- mens en Derks- dat was op voor hand geweten. Welnu ze zouden het niet cadeau krijgen. Het grote peloton hing nog maar goed en wel in de lucht of alle kra nen werden opengezet. Ilc zal u niet vermoeien met uitleg in het fijne, waar het om gaat is dit dat geen van de favori's kans kreeg op ont snapping, alleman sprong hem sef fens op het achterwiel. Affijn om kort te gaan en niet rond de pot te draaien, hier is de uitslag: 1. A. van der Linden, 2 en 15. M. van den Akker, 3. A. van Halteren, 4. H. Vermonden, 5 C. Vroegop, 6. M. Puffer, 7. J. Adri- aansen, 8.P. Broekaart, 9 en 32 Ger- rit Oomens en zonen, allebei tot twee knaken, 10. G. Stevens, 11. F. Blom- mers, 12. Jos Puffer, 13. Jac. van Oosterhout, 14. W. Gorissen, 16. A. Hinten, 17. A. van Beek- 18. G. Ver schuren, 19. A. Vermeulen, 20. Th. Abbenhuis, 21. A. J. Roevers, 22. W. Vermeulen, 23. A. Huybregts, 24. L. Remie, 25. M. J. Blankers, 26. F. Verboven, 28. M. Heijn°mans, 29. gebr. van Beek, 30. Jef Buuron enz. Serie 2 A. van der Linden, serie 3 W. Voeten enz. Dongense Bond met rond de acht honderd duiven: 1 7 17 20 23 toe maar jongens J. A. Verharen, ver- muit of verhaart niet, gewoon niet aan te kluiven, 2. Vebro, 3 8 én 14 J. van Gooi - Geer, 9. Jac. Berg mans, 10. G. de Hoon. 11. C. van Gerven, 12. P. Pijnenburg, eigen neef van de kanonbal, 13. A. Verharen. 15. A. Trommelen, 16. H. Smulders, 18. J. Ackermans enz. Bericht van mijn correspondent: geen wind en warm, de mussen vie len gebraden van 't dak. Klokslag veertien minuten over 10 liep Janus- ke blauw aan, hij liet een paar gro te schreeuwen, 't was of ze zijn strot dicht knepen. Almeteens viel er een duif, boem, kets, reng pang, als een patat uit de lucht, recht op de klep en binnen. Janus op zijn kousen het kot in en hebben. Heel de buurt dacht dat hij los vooruit de eerste had en zijn vrouw zei meewarig van ocherme, dat heeft onze Janus wel verdiend want hij heeft van zijn le ven al meer stróónt weg gekrooien als „Van de Noort" mee al z'n vrachtwagens zaand Achteraf was het maar de tweede. Maar daarom niet getreurd en toe komende week beter. Vervolgens heb ik hier twee uit slagen van mijn oude vriend Marijn van Geel te Steenbergen, inzake de gekende duivenmaatschappij Rap of Dood- ik bedoel De Vliegsport: Neufvilles: 1 15 19 22 enz. Adr. van der Wegen, de sterkste fondspeler van Nederland steekt maar seffens de neus aan het venster, 2 F. Adrt- aansen, 3. A. Stoffelen, 4. C. Wille- gers, 5 Chr. de Jong, 6 10 11 20 28 32, Ant. Gorissen, houdt deze per soon in de gaten want hij slaat dee* jaar heel het zaakje kort en klein, 7 13 21 29, J. Ernest, vlakt hem ook niet uit, 8 en 9 F. Geertse, 12. c. van Agtmaal, 14. Gebr. de Groot, 16. Geert van Osch enz. Idem op St.-Ghislain alwaar de lucht zwart zag van de duiven; alhier voerde Toon Gorissen Jzn. een bom bardement uit om van te rillen en te beven, de schrik heeft er bij „de vrienden" zeven dagen in gezeten: 1 3 4 5 10 15 17 22 26 27 28 33 36 42 61 68 en 93, dat zijn er elf bij de eerste dertig en ik geloof dat we terug moeten naar de gloriejaren van Willem van Campenhout in twee- of drieëntwintig om in de vlieg sport nog zulkdanige verpletterende uitslag tegen te komen. Ik kreeg dan ook verscheiden tele foontjes van mijnheer De Bruin is het niet voor dood te vallen enz. K.P.V. te Kaatsheuvel met 937 dui ven: 1. W. van Heyst, 2. A. Pijnen burg, 3. A. Monté, 4. C. de Bont, 5. C. van Wanrooij, 6 en 10 A. Heys, 7. J. Vesters, 8. L. van de Ven, 9. M. Voogd enz. C. C. Ginneken en Ulven- hout met 835 duiven: 1. J. Bogers, 2 3 4 21 enz. Jac. de Kort en dat 'em bedaankt ies, dat witte 5 8 10 12 enz. Gebr. Graumans, die geweldig in opmars zijn (mede met de soort van Jaan Vermeulen?), 6 en 23 de sterke Jan Smeekens, 7 en 15 W. van Hooydonk, 9. A. Timmers, 11. W. van Oosterbosch, 13. A. Er- mens, 14. B. Jansen, 16. A. Marijn- nissen, 17 J. van Steen, 18. B. Pau- lussen, 20 Geert de Rooij enz. De Concoursbond Zuid-Beveland zat met zijn traetement op Albert en er vlogen 2655 duiven: 1. P. Kerk- hove te Goes, 2. L. Schmid idem, 3. J. Goverts idem, 4 C. A. Koks idem, 5. J. Traas te Arendskerke, 6. P. van Leeuwen te Goes, 7. Jac Schrier te Kapellen, 8. L. Paauwe te Krabbendijke, 9. P. Driedijk te Lewedorp, 10. J. Ridderhof te We- meldinge, 11. De Hond te Katten- dijke, volgens mij zal dat er daar wel toe gaan als kat en hond, 12. C. I. Kuzee, de oude kaasboer die in 1907 al aan de kop zat, 13. M. Bou- dens, 14. G. den Braber, 15. J. Drie- dijk, 16. J. Oele. 17. Jac. Minnaard, 18. M. Beenhakkers, 19. W. Hoge- steger en 20. J. Wisse. Madese Bond met 1208 duiven op St.-Ghislain, alhier doet ene van Meel zeer lillek, twee vluchten twee eer sten: 1. B. J. van Meel, 2. Ant. van de Ven, 3 en 7. W. Leyten, 4 11 13 H. Sins, 5. Joh. van der Heijden (is dit misschien Jan de Heide? den Br.), 6 en 18. H. Weiten, koekje, 8. A. Thijssen, 9. Toontje van Meel, 10. C. Rademakers, 12. B. Weiten Jzn., 14. Jac. van den Elshout, 15. J. van Meel Ant.-zn. enz. Etten en Leur (met dank aan mijn gerenom meerde konfrater Dirk)1 2 4 24 enz. Ries van Zundert, die ook op Neufvilles de rook eraf en los vooruit vloog en wel met een zuster van zijn winnares van St.-Ghislain, twee hellevegen al zeg ik het zelf. Deze plafoneur smeert het maar op een andermans boterham. De va der en moeder van zijn beroemde duiven, werden in hun jonge jaren nooit verder opgeleerd dan Rijsber- gen. om de goede reden dat ze er meer dan veertien weken over de den om terug thuis te geraken, Ries had in zijn verbittering zelfs nog ge dreigd dat hij ze rats de kop af zou snijden als dat niet spoedig veran derde, 3. H. Valentijn, 4. H. Val -n- tijn, 6 J. Brabers, 7. H. Peeters, 8 A. Lambregts, 9. A. Lazeroms, 10 en 12. Janus Martens, 11. W. Nooijens, 13. C. Stallen, 14. C. J. Nouws, 15. M. Herijgers 16. A. Tijs, eigen neef van Jan uit Teteringen, zeer harde vlie ger, met de echte krulstaarten, 17. C. van Hassel, 18. C. Dekkers, 19. H. Peters, 20. L. van Miechem enz. Heikant St.-Jansteen op Albert: 1. F. Piessens (weiwater?), 2. L. Her- wegh, 4. Th. de Block, 4. C. d'Hooge, 5. F. Thijs, 6. J. van Goethem, 7. J. Dankaert, 8. E. van Goethem, 9. A. Sturm, enz. Steeds Sneller te IJzendijke: 1. L. Claeys, 2 9 16 Izak de Kok, 3 en 7 I. van der Slikke, 4. O. Martens, 5. L. de Jager, 6. P. van den Broeke (volle), 8 en 11 H. Hamelink, 10 12 enz. P. Dellaert enz. Met dank aan konfrater De Bruycker. Raainsdonk e.o. op St.-Gliislain: 1. P. Pluim en een pluimke verkeerd, 2. A. Biggelaar, 3. N. Kuik, 4 en 10 J. van Strien, 5. H. Ripzaad, 6 8 12 19 J. Kieboom, 7 en 16. W. Mar tens 9 Gebr. van Zijl enz. In Terhole vloog Honoré Colsen 1 3 4 en 9 op Albert en ze overwegen hem maar seffens buiten te stampen, de kat leert het muizen niet af. Tot slot Baarle-Nassau op St.-Ghislain met 862 duiven: 1. Leemens, 2 en 5. Jan Kerremans, 3. Alf. Verhoeven, 4. C. Krijnen, 6 10 18 enz. K. Smol ders, 7. Jan Joosen, 8. F. Adriaan- sen, 9. Louis Koks, enz. Allemaal goeie DEN BRUINEN (ADVERTENTIES) OLIFANT LID VAN DE VIS CLUB. Jansen is lid. En Hendrikse en nog veel meer en... Olifant! Voor de hartversterking die vele vissers tot zich nemen. Olifant cognac! W. J. MUHR1NG s De vrees, dat met het voortschrijl den van de techniek aan de romati.; tiek van het schaakspel afbreuk z«J worden gedaan, is gelukkig niet bJ waarheid. De vechtstijl van de mol derne meesters, die zich onderschei];! door zijn ondernemende en tactischs! aanpak, heeft er wel toe bijgedragti| de gevreesde remisedood van ht; schaakspel uit te bannen. Deze vt»! was vooral aangewakkerd door d> uitspraak van de grote CapablantaJ die waarlijk foutloos en positioned) onberispelijk speelde. Deze mense, lijke schaakmachine, weliswaar jt. speend van fantasie, verkondig].! dat het schaakspel een zekere remise.! dood tegemoet ging. Zijn voorstel was dan ook enigs veranderingen in de regels aan te brengen. Eén verandering was hel van plaats doen verwisselen van lJ per en paard in de beginstelling. ft bestrijder van deze theorie was jJ die dagen de Weense grootmeeste, Rudolf Spielmann. Een prachtig schaakvechter, die als principe had; aanvallen, aanvallen en nog eens aanvallen. En voorts offeren, als het| noodzakelijk was het initiatief t(| handhaven. Maar toch vooral: blij. ven aanvallen! Hoe deze grote io.| manticus deze principes in de prat tijk toepast, leert onder meer de tui volgende partij. Een onsterfelijk! van bijzondere allure. Wit: R. Spielmann Zwart: B. Hönlinger Matchpartij 1929 te Wenen Caro-Kann 1. e2-e4, c7-c6 2. d2-d4, d7-d5. 1, Pbl-c3, d5xe4. 4. Pc3xe4, Pg8-f6. (Veiliger is 4. Lf5, de tekst; brengt echter meer leven in de brouwerij) 5. Pe4-g3. (Een goed alternatief is hier 5. Pf6:+) 5e7-e6. (Ondernemender is 5e5 of 5. h5) 6. Pgl-f3, c6-c5. 7. Lfl-d3, PbM. 8. d4xc5, Lf8xc5. 9. a2-a3, O-O. 10, 0-0, b7-b6. 11. b2-b4, Lc5-e7. 12. Lel. b2, Dd8-c7. 13. b4-b5. (Om veld e5 in bezit te krijgen) 13. Pc6-a5. 14. Pf3-e5, LcS-K 15. Pe5-g4. (Dreigt 16. Pf6:+, Lf6:. 17. Lf6:gffc 18. Dg4+, Kh8, 19. Dh4, f5. 20. DR-, Kg8. 21. Ph5 en het mat is niet meer te pareren) 15. Dc7-d8 16. Fg4-e3, PfWJ 17. Ddl-h5 Stelling na 17. Ddl-h5 (Op 17. h6 volgt nu een fijne variant; 18. Lg7:l, Kg7:. 19. Pgfi- ef5:. 20. Pf5:+, Kg8. 21. Dh6:, IA 22. Pe7+ en 23. Dh7 mat. Ook 11 f5 wordt combinatoir weerleg) door 18. Pgf5:, ef5:. 19. Pf5:, K 20. Dg5, g6. 21. Tfel Lc5. 22. M Dd5. 23. Ph6+, Kg7. 24. Tf6:, Dgó:. 25. Tg6:+ en mat). 17. g7-g6. 18. Pe3-g4! (Wit combineert aan de lopende band en hoe! Na 18. gh5: volgt 1! Ph6 mat. Bovendien dreigt dit mat) 18. Le7-f6. (Na 18. f6 wint 19. Lg6: en 11 Pf6 wordt beantwoord met 11 De5 bijv. 19. Kg7. 20. Pf6:, Lft: 21. Ph5 1, gh5:. 22. Dg5+, Kh8. Dh6! en het mat is niet te pareren). 19. Pg4xf6+, Pd5xf6. 20. Dh5-h6. Ta8-c8. 21. Tal-dl, Dd8-e7. 22, Ki el, Pf6-e8. 23. Pg3-f5! Het elan waarmee wit doorlopend aanvalt, is karakteristiek voor de stijl van Spielmann. Na 23. S®; 24. Lf5:, f6 wint 25. Le6:+, Kh8. Td7) 23De7-c5. 24. Tel-e5, Lb7-d5. i 811 U H 18111 a (Er komt nu een ongelooflijk m°0,l slot). 25. Pf5-e7+, Dc5xe7. 26. Dh6xh7+ft| Kg8xh7. 27. Te5-h5 l, Kh7-g8. Th5-h8 mat. Een waar schaakfeest! PRISMA 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.- (Van een on; AMSTERDAM - niet dood, hij leef speurhond zal het april tot 5 mei pi tweede maal in zijn om af te rekenen fessor Moriarty. Al daarvoor de detect probleem", die zijn Connan Doyle in li in die tijd zijn eigen en meende een acce Ongelukkige Doyle: h allemaal zo fraai voorbe Heiaas had hij de grenzej lariteit van zijn eigen melijk onderschat. Toer werd, dat de schrijver zijl een waterige begrafenis kosten had bezorgd, brak van profesten los. Duizer ven belandden op de dei Bakerstraat 221b, het ad Holmes tussen de misdadi| ven door geacht werd uit het venster te staren plaagde bewoner van hel die een grondige hekel detectiveromans stuurde"' zakken door naar Doyle, anders kon doen dan Hol de donderende waterkop) de reddende hand toe te s Allemachtig: die fietier met zijn vreemde mantel met zijn weergaloos comb deductievermogen en zijn ke voorkeur voor het vioo niet kapot te krijgen. De M imi Vele tekenaars hebbel Reichenbach waterval.

de Stem | 1968 | | pagina 12