KOFFIE HAG V spaart hart en zenuwen Nieuwe structuur bepleit van corps aan universiteiten Verolme Paus roept op tot gehoorzaamheid HAVO en Okki Europese vervoerspolitiek DUITSE AUTO-INDUSTRIE maakt nauwelijks nog kans PROTESTEERT TEGEN LEBER HUURLINGEN TERUGGEKEERD Resultaat van AKU in 1967 lager VOORSTEL COMMISSIE-VAN OS Roolvink verdedigt bestrijding werkloosheid ONRUST BAART ZORG 230 tipsmaar geen spoor van 2 meisjes Mini-programma „Anachronisme" Bouwvakker Sociale verzekering echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ KANUNNIK KIR OVERLEDEN Apollo-vlucht eind 1968 Voor Duitse relletjes 200 man voor rechter Automatisme Jongen bekent brand Schemertoestand i rouw Hoort koffie in het strafschopgebied W. VAN DER AVOIRD /ERVOER ZIT IN HET SLOP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Begin volgende week moet blijken, of er nog iets terecht kan komen van een Europese vervoerspolitiek. In politiek Den Haag gelooft men er nauwelijks meer in na alles wat er gebeurd is met de Duitse voorschriften voor het Nederlands wegvervoer. Ook in Brusselse E.E.G.-kringen is men vrij pessimistisch over de resultaten, die de minister raad maandag en dinsdag in de Europese vervoerspolitiek zal boeken. „Het ontbreekt in verschillende landen gewoon aan goede wil om op dit gebied iets gemeenschappelijks te willen bereiken. De tegen stellingen zijn bijzonder groot. Twaalf jaar geleden was men het to taal oneens over deze Europese vervoerspolitiek, maar in feite is het nu nog precies hetzelfde", aldus Brusselse zegslieden. Zowel in Den Haag als in de Brus selse E.E.G.-kringen vreest men, dat het gebrek aan goede wil voor een gemeenschappelijke vervoerspoli tiek ook oorzaak zal worden van al lerlei andere ernstige tegenstellingen. Men vreest dit vooral voor de land bouw, omdat juist de land- en tuin bouw bijzonder gevoelig is voor de internationale vervoersproblemen. Dit is de laatste dagen al overdui delijk gebleken bij het vervoer van de agrarische produkten, die veel te lang onderweg zijn. Maandag komen de regeringsverte genwoordigers van de zes lidstaten in Brussel bijeen, om althans te pro beren een begin te maken met een zogenaamd mini-programma voor het Europees vervoer. Men zal echter niet veel meer kunnen doen dan enkele algemene afspraken maken en overeenkomsten bereiken over de sociale harmonisatie van bijvoorbeeld de werktijden, de rustpunten, de vrije tijd. Deze kwes tie is vooral actueel geworden na een aantal ernstige ongelukken in het internationale wegvervoer, mede door te lange werktijden en te wei nig rustpunten voor de chauffeurs. Aan de belangrijke vraagstukken gaat men echter voorbij, omdat ver schillende lidstaten er niet aan den ken hun privileges en nationale voorkeuren prijs te geven. De gevolgen van het plan-Leber dat voor het Nederlandse wegvervoer onoverkomelijke problemen schept, zijn ook in E.E.G.-verband al merk baar. Italië heeft al laten weten zich het recht voor te behouden eigen maatregelen te nemen. In Nederland se politieke kringen praat men ook al over eigen stappen, niet alleen van wege het terugdringen van het Ne derlands wegvervoer, maar ook door de Eijnvaartpolitiek van West-Duits- land waardoor de Nederlandse Rijn. vaart bedreigd wordt. De Westduitse auto-industrie heeft een dringend beroep gedaan op de Bondsregering om haar nationale isolationisme op het gebied van ver voerspolitiek op te geven en zich er voor in te zetten dat spoedig een uni forme, liberale, Europese vervoers politiek verwezenlijkt wordt. In een verklaring zegt de auto-industrie dat de Westduitse regering met haar vervoerspolitieke programma en met contingentering van de voor Neder landse vrachtwagens vereiste ver gunningen voor het rijden op en door Duitsland aanzienlijke spanningen binnen de Europese gemeenschap heeft teweeggebracht. Na tien jaar van doelbewust streven naar de eco nomische integratie der EEG-landen moeten de Duitse maatregelen als een anachronisme beschouwd wor den. MINISTER ROOLVINK UTRECHT (ANP) „De redene ring, dat de bestrijding van de werk loosheid zoveel prioriteit heeft, dat het er niet toe doet, waar het daar voor benodigde geld vandaan komt, is een verkeerde probleemstelling. De beschuldiging, dat voor de regering betalingsbalans en goudvoorraad voorrang hebben boven de werkge legenheid, is eveneens onjuist. Men mag het één niet los zien van het an der. Als men andere belangrijke uit gaven moet besnoeien om de werk gelegenheid te bevorderen, heeft ook dat een effekt op onze nationale eco nomie" Dit zei de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteren in Utrecht, nadat hij een rede had gehouden op de jaar vergadering van de christelijke agra rische bedrijfsbond (NCAB). Volgens de heer Roolvink moet de bevordering van de werkgelegenheid mischien nog „verfijnder" dan tot nu toe, worden gericht op -die gebieden, waar de werkloosheid onaanvaard baar hoog is. Over de omvang van te nemen maatregelen valt dan nog te praten, maar, zo zei hij, de oplossing zal op langere termijn toch moeten worden gezocht in het creëren van vervangende werkgelegenheid en niet in de aanvullende werken. De eigenlijke rede van minister Roolvink ging over de sociale ver zekering. Het grote probleem op dit moment achtte minister Roolvink het op peil houden van de sociale fond sen. Door de werkloosheid waren de aan het loon gebonden premie-ont vangsten gedaald. Als de sociale ver zekeringsfondsen in moeilijkheden komen, zou er geld geleend moeten worden. Dat zou de premies weer omhoog jagen. Hij verwacht dat de totale premie per 1 januari 1969 met 1)5 a 2 procent zal stijgen. In aanwezigheid van de minister sprak de voorzitter van de Neder landse christelijke agrarische bedrijfs bond, de heer A. IJska, zich uit tegen de vrije loonpolitiek. Hij meende dat de onderhandelingen moeilijker wa ren geworden en dat de werknemer in de zwakke bedrijfstakken het ge vaar loopt aan zijn lot te worden overgelaten. (ADVERTENTIE) Dl JON (Reuter) Kanunnik Fe- nx Kir, sinds 1945 burgemeester van Dijon en tot vorig jaar partijloos lid van de Franse nationale vergadering is op 92-jarige leeftijd in Dijon over leden. Hij was een van de kleurrijkste fi guren uit het Franse politieke leven Hij sprak in 1960 met Kroestjev, wat hem een berisping van zijn kerk opleverde. In de oorlog hielp hij ge allieerde krijgsgevangenen. In 1940 werd hij door de Duitsers ter dood veroordeeld, maar later vrijgelaten. WASHINGTON (AFP) De leider van het „Apollo"-programma, generaal Samuel Phillips, heeft woensdagavond op een persconferentie meegedeeld dat de volgende proef met een Saturnus-5- raket eind van dit jaar zal be staan uit een ruimtevaart van enkele dagen, waaraan drie ruimtevaarders zullen deelnemen. Dat zullen waar schijnlijk zijn James McDivitt, David Scott en Russell Schweckart. BONN (AFP) Bijna 200 perso nen zullen zich voor rechtbanken in West-Duitsland moeten verantwoor den voor hun gedrag tijdens de stu dentenbetogingen van het paasweek- einde. In München zijn een honderdtal za ken aanhangig gemaakt, in Frankfort 35 en in Hannover 44. In München wordt nog steeds ge zocht naar de schuldigen aan de dood van de persfotograaf Klaus Frings en' de student Rudi Schreck, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een commissie uit de academische raad onder voorzitterschap van prof. dr. F. H. L. van Os heeft in een rapport richtlijnen opgesteld voor een nieuwe structuur van het weten schappelijk corps bij de eNder- landse universiteiten. „De gebreken in de huidige struc tuur vormen een belangrijke oorzaak van het minder goed functioneren van het universitaire bestel. Het gaat om een kernprobleem en het gehele onderwijs en onderzoek staat of valt met de bereidheid en het vermogen van het wetenschappelijk corps om zich volledig in te zetten voor de universiteit", aldus de commissie Van Os. Het moet aantrekkelijker worden om functies in dit corps te gaan ver vullen, ook voor de allerbesten uit de afgestudeerden, die anders een functie in de maatschappij prefere ren. De bestaande frustratie-gevoelens komen volgens de commissie voort uit het verlangen naar meer acade misch prestige en sociaal aanzien, uit verouderde onderlinge verhoudingen tussen de staf en het hoogleraren- corps, uit het ongeschikte huidige rangenstelsel en uit een structuur, waarin men als staflid te lang moet wachten alvorens een verantwoorde lijke positie te kunnen innemen. Ook voor de wetenschappelijke medewer kers tot in de hoogste rang ontbreekt het aan de vereiste zelfstandigheid. Het ontbreken van een formele re geling stelt de stafleden in een vol komen afhankelijke positie t.o.v. de hoogleraren „onder wier toezicht" zij werken. „Zelfs in gevallen waarin een voortreffelijke verhouding tus sen staf en hoogleraar bestaat is de ze slechts door de welwillendheid van de hoogleraar bestaanbaar", zo merkt de commissie op. Bij het door de commissie aanbe volen nieuwe stelsel is de commissie van Os uitgegaan van het bestaande ambtelijke systeem van vaste benoe mingen, omdat daar niet aan te ont komen valt. Ongecontroleerd automatisme in het bevorderingssysteem wordt afge wezen omdat het een bedreiging is voor de kwaliteit van het corps. In de nieuwe voorgestelde struc tuur zal er naast grote aandacht voor de selectienormen voor toela ting tot het wetenschappelijk corps ook voor aspirant-leden een duide lijk beeld moeten bestaan van de kansen gedurende een academische loopbaan. Voorts zal iedere functie organisatorisch zodanig zijn ingebed, dat aard en omvang van de taken en de bevoegdheden en verantwoorde lijkheden duidelijk spreken. Voor de functie van wetenschappe lijk assistent stelt de commissie Van Os de voorwaarde van een tijdelijk dienstverband van maximaal vier jaar waarbinnen een proefschrift vol tooid moet worden. Een stage van twee jaar is evenals de promotie een absolute voorwaarde voor opneming in vaste dienst van het wetenschappelijk corps. Mede naar aanleiding van het stagerapport wordt vervolgens besloten of men in aanmerking komt voor aanstelling in vaste dienst als lector of wetenschap pelijk (hoofd) medewerker voor ma ximaal twee jaar in tijdelijke dienst. Het lectorschap betekent in dit sche ma de aanloop tot het hoogleraar schap. De selectie moet daarbij streng zijn en er dient een open competitie te zijn onder andere door oproep per advertentie. Lectoren die aan de verwachtingen voldoen krijgen na ongeveer acht jaar, dat is omstreeks de leeftijd van 40 jaar, de titel van toegevoegd hoog leraar. Hieraan zijn de bevoegdheden van het hoogleraarschap verbonden. Het aantal gewone hoogleraren zal in deze opzet volgens de commissie Van Os belangrijk minder kunnen zijn dan dat van het bestaande hoog- lerarencorps. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De grote plannen van Verolme in Europoort omvatten het gigantische mammoetdok, waar men het twee-in éénsysteem gaat toepassen. In het dok zal een tussendeur worden ge plaatst, waardoor het mogelijk zal zijn schepen tot 360 meter lengte in het dok te repareren. Het grootste gedeelte van toekomstige mammoet schepen zal echter ook in dat dok worden gebouwd. De totale lengte van het gecombineerde reparatie- en nieuwbouwdok zal 600 meter land en 85 meter breed worden. Hierin zul len schepen tot en met 900.000 ton d.w. op stapel kunnen worden gezet, aldus staat in het jongste nummer van Verolme Nieuws te lezen. Naast het gecombineerde dok is voorzien in de bouw van een helling van 380 meter lang en 80 meter breed. Verolme onthult in zijn personeels- en bedrijfsorgaan nog een en ander over het gezamenlijke streven van de Dorchester Club. „T.D.C." heeft één allesoverheersend doel: een lage re kostprijs voor beter op het ver- voerpatroon afgestemde schepen. Dit zullen we najagen door gemeen schappelijke inkooppolitiek; uitwisse ling van alle feitelijke kennis m.b.t. produktietechnieken; betere scheeps ontwerpen, die zo mogelijk vooruit lopen op bepaalde marktontwikke lingen; coördineren van speurwerk en eigen ontwikkelingen stimuleren, waardoor talenten en ervaringen tot een maximum worden gebundeld; uitwisseling van marktinformaties". Op het vliegveld Kloten bij Zurich arriveerden vijf huurlingen: vier Zuidafrikanen en een Zwitser, die meteen gearresteerd werd. De man-met-hoed op de voorgrond is een rechercheur. (Van onze redactie buitenland) LUIK In het diepste geheim is gisternacht een van de vliegtuigen met uit Kongo terugkerende huurlin gen geland op de vliegbasis Bierset bij Luik. De Belgische autoriteiten zijn erin geslaagd om de huurlingen van kolo nel Schramme zonder enige ophef te laten repatriëren. Door berichten dat de huurlingen in Brussel zouden aankomen, waren de journalisten en fotografen daarheen getrokken. In Luik was niemand aanwezig. Het toestel vervoerde 53 Belgen, een aantal vrouwen en kinderen en enkele Spaanse en Portugese huur lingen. Het had tussenlandingen ge maakt in Khartoem en op Malta. Een tweede toestel zette passagiers af in Pisa, Parijs en Zürich. In Zurich werd een Zwitser gearresteerd omdat de wet van dat land verbiedt in bui tenlandse krijgsdienst te treden. Van twee huurlingen, die later in Frank fort aankwamen, werd er een gear resteerd. NEWARK (AFP) Een 13-jarige negerjongen heeft bekend zaterdag de brand te hebben gesticht in het negergetto Central Ward van New ark, waarbij 35 huizen volledig wer den vernield. Volgens de politie heeft de jongen voor de aanstichting van de brand gebruik gemaakt van brandbare stoffen. 99 99 VATICAANSTAD (KNP) In het katholike leven kunnen vele zaken verbeterd en gewijzigd worden, vele leerstukken kunnen wor den uitgediept, ingepast en in duidelijker termen worden weergege ven. Veel normen kunnen worden aangepast en vereenvoudigd. Maar twee dingen kunnen niet ter discussite gesteld worden: de door tra ditie en leergezag vastgelegde waarheden en de grondslagen van de kerk met de daaruit voortvloeiende gehoorzaamheid aan de dienst van de leiding der zielzorg." Met deze scherpe woorden heeft de paus gistermiddag op een audiëntie stelling genomen tegen wat hij noemde dwalingen en gevaarlijke theoneen die de naconciliaire tijd in enige sectoren van de katholieke wereld worden ingenomen. Met name heeft de paus voor het eerst zich uitgesproken over de God-is-dood- theologie, die ten doel heeft een algemene secularisering van het christen dom te bewerken met een sterke nadruk op het zuiver menselijke en het zuiver sociale. De paus zei, dat de leerstellige schemertoestand in verscheidene landen voor de bisschoppen en ook voor hem grote zorg baart en soms zelfs een bittere smaak in de mond geeft. Daarbij gaat het dan niet alleen om de atheïstische wereld en om de we reld, die door de grote wetenschappelijke ontdekkingen in plaats van dichter verder van God af komt te staan. De bezorgdheid wordt vooral veroorzaakt door onrust, die in enkele sectoren van de katholieke wereld heerst. „In katholieke kringen is een opvatting binnengeslopen, zo zei de paus die de plaats inneemt van het „aggiornamento" dat paus Joannes bedoeld heeft en die aan Joannes XXIII criteria in de schoenen schuift, die de kerk met ver nieuwen, maar uithollen." De paus stelde duidelijk tegenover de moderne dwalingen de volgende stellingen. Verandering in de kerk, ja. Willekeurige verandering: neen. Levende kerkgeschiedenis, ja. Historisme, neen. Theologische integratie volgens de kerkleer, ja. Vrije en subjectieve theorieën, neen. Wat de kerk in deze dagen bijzonder nodig heeft, zo besloot de paus zijn toespraak, is de bevoegdheid tot oordelen en de trouw van de gelovigen. (Van onzo redactie binnenland) ARNHEM Het resultaat van de Algemene Kunstzijde Unie (AKU) over 1967 is aanzienlijk heneden dat van 1966 gebleven. De nettowinst bedroeg vorig jaar 40,8 miljoen te gen 58,9 miljoen in 1966. Het omzet cijfer over 1967 van 644 miljoen gul den is maar vier miljoen hoger dan in het jaar daarvoor. De teruggang is in hoofdzaak toe te schrijven aan de lagere resultaten van de Nederlandse bedrijven van het concern. De afzet van syntheti sche produkten steeg belangrijk, maar daar stond, tegenover een ver minderde afzet van rayon-produkten, terwijl de prijzen over het algemeen onbevredigend laag waren. Het resultaat werd ook ongunstig beïnvloed doordat een deel van de voor synthetica beschikbare produk- tiecapaciteit niet benut werd. On danks dit resultaat wordt voorge steld om het dividend niet te ver lagen. De vooruitzichten voor 1968 zijn volgens het bestuur van het concern van dien aard, dat een her stel van de winst van de groep mag worden verwacht. De resultaten van de Nederlandse bedrijven en van de meeste buiten landse ondernemingen van de AKU vertonen tot dusver in 1968 een aan zienlijke verbetering. Het bestuur verwacht, dat die verbetering in elk geval tijdens het eerste halfjaar zal aanhouden. (ADVERTENTIE) Als koffie, net als alcohol en nicotine, voor de serieuze speler tot de verbods bepalingen behoort, ja, dan klopt het bovenstaande wel. Toch is er één merk dat een voltreffer scoort: Koffie Hag. Superieure koffie bonen waaruit coffeïne en andere scha delijke stoffen zijn verwijderd. Toch vol van de verkwikking die koffie biedt. Voor wie actief is in de sport gaat er niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en..* gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen maar... coffeïnevrij. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Ter wijl in vak-kringen de discussie over de eer ste H.A.V.O.-examens op temperatuur komt, zijn de eindexamenkan didaten voor het diplo ma m.m.s.-„oude stijl" gisteren goed op gang gekomen: Engels en Ne derlandse tekstverkla ring stonden op 't pro gram. Intussen is in da examenzalen de afval race begonnen: de h.b.s.- b-kandidaten waren woensdag klaar, zodat de MMS-meisjes giste ren nog alleen gezel schap hadden van de liefhebbers voor een HBS-a-diploma, voor wie het overigens ook weer de laatste dag was. De eerste indrukken over het HAVO- eindexamen zijn gemengd. De stof voor de exacte vakken wordt ge prezen, maar over de taaiexamens lopen de meningen uiteen. Menig do cent voelt toch wel ietsvoor de „mul tiple choice"-methode, waarbij de kandidaten aan de hand van een klein stukje, niet gemakkelijke, tekst van de drie of vier gegeven antwoor den op vragen het juiste antwoord moeten aanstrepen. Maar ook de voorstanders geven wel toe, dat som mige vragen wel een beetje doen denken aan een rebus in „Donald Duck" of „Okki". Intussen zijn dit problemen welke nog helemaal voorbijgaan aan de MMS-kandidaten, die terwijl HBS-a worstelde met een briefwisseling tus sen Jan en Jerry, twee en een half uur kregen voor een vertaling uit het Engels zonder „multiple choice". Deze vertaling was genomen uit W. Somerset Maugham's points of view, ze handelde over Tsjechows aanleg voor korte verhalen en de manier waarop hij leerde de techniek ervan te beheersen. Het was een helder vertaalstuk. De kandidaten voor HBS-a kregen twee brieven in het Engels te maken. Niet - al te moeilijke brieven, die voor de kandidaten mits zij met een woordenboek kunnen omgaan en de handigheid hebben om bepaalde lastige constructies om te zetten geen onoverkomelijke moeilijkheden zullen opleveren. Gistermiddag om half vier hoorden de kandidaten voor HBS-A dat zij dit jaar voor het mondeling examen vrijgesteld zijn van Frans. Bij de lo ting tussen aardrijkskunde en ge schiedenis bleek het laatstgenoemde vak te zijn uitgevallen. Maar alvo rens deze uitslag te horen moesten de HBS-kandidaten zich nog zetten aan het laatste gedeelte van het han- delsrekenen. Bij de opgave voor dit onderdeel zagen de kandidaten zich op hun laatste examendag gesteld voor de zware taak om in twee uur tijd een zeer uitvoerige kostprijs berekening samen te stellen voor een in een weverij vervaardigde be paalde soort stof. Voor velen zal de beschikbare tijd ongetwijfeld niet voldoende zijn geweest om de opgave geheel beantwoord te kunnen inleve ren. Een fragment uit het boekje „Uit de stalles" van Jeanne van Schaik- Willing met daarbij een tiental vra gen over de tekst, kregen de kandi daten van de MMS voorgelegd als tweede examenstuk Nederlands. Het is een prettig leesbare tekst, goed opgebouwd, helder geformuleerd. Wie de vragen juist heeft weten te be antwoorden, heeft inderdaad kans ge zien door te dringen tot de kern van het betoog. Zonder meer een ge slaagde opgave. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Bij de Rotterdam se politie stromen de tips binnen over de twee meisjes, naar wie nu al dagen gezocht wordt. De tips worden zorgvuldig nagegaan, ze betreffen al tijd andere kinderen, waarmee niets aan de hand is. Bij de 230 tips, die nu in behande ling zijn geweest, heeft de politie geen spoor van de kinderen kunnen ontdekken. Veel berichten willen ook dat de kinderen ergens gezien zijn op de Rotterdamse buitenwegen. Vier auto mobilisten hebben onafhankelijk van elkaar maandag twee meisjes op de weg van Rotterdam naar Hoek van Holland waargenomen. Zij hadden de indruk dat de kinderen wilden liften. Een oproep in de Rotterdamse bladen aan de automobilist die de meisjes eventueel heeft meegenomen is zon der resultaat gebleven. De affiches met de portretten van de meisjes die commissaris P. Ligt- voet van de kinderpolitie heeft la ten verspreiden in warenhuizen, op aanplakzuilen, en in andere openba re gebouwen hebben evenmin tot re sultaten geleid. De publiciteit in Rot terdam is intussen zo groot dat nau welijks nog een Rotterdammer te vin den is die niet minstens een keer de foto's van beide kinderen onder ogen heeft gehad. De stad is trouwens zeer onder de indruk van de tragedie die zich afspeelt in de gezinnen van de ouders van de kinderen. (ADVERTENTIE) Edelmé verkrijgbaar bij SPEELHUISLAAN 120 BREDA - TEL. 34900

de Stem | 1968 | | pagina 5