iel TEN zijn jè mipoc het toppunt van waterdichtheid 01 Gouden plakken voor vliegende huismoeder Fanny Blankers- Koen: EUR O STRAND Lachende kampioenen Pech gehad Vandaag 50 geworden Mooie jurk Vrouw betaalde met cheques buurvrouw ;n op HNNEDAG 11 Jongens stalen LpJs en boeken voor f 30.000 dig tot 27 mei 1968. ook nieuws. t genoeg is biedt Guif n vandaag bovendien artikel van uw keuze vinnen. Daartoe hoeft strijd formulier in te ar bij elk Gulf station) w bestelformulier uit ekje op te sturen. Er /innaar. Deze aktie is ril t/m 27 mei 1968. iastu! ellijk mee van het ïel dat Gulf u biedf. fendaag nog! uni. Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. EnvanTerlenka dus toch aangendam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: TELEGRAM ONRUST OVER VERLENGING STUDIEDUUR DEKKERS PATER ADOLFS UITGETREDEN Wetsontwerp bij Raad van State: luister- en kijk geld 75 gulden Juwelendiefstal buit f 100.000 De Block pleitte in VS voor vestigingen MINICARS aan het eurostrand ft DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 APRIL 1966 ige dagschool; 60 les- meisjes hebben toeristisch bedrijfs- stijlgevoel, verzor- me (20 uur per week Lufthansa, Olympic ide; Staatsbosbeheer; erkeersbureau's van gië, Amerika; Martin n KRO); Koos Sme- egewerkt door KLM, ten: dit jaar o.m. bij jreau's, vrijwel alle a.s. Alle afgestu- as, Italiaans, Frans, \NK NEDERLAND, tOTTERDAM BANK, |OR ZEELAND CREDIETBANK EN IDDENSTANDSBANK GOES (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Twee augustus 1948: De spanning in de grijze kuip van Wembley nadert nu snel het kookpunt. Londen wordt al dagen gedraineerd door kingsize depressies, maar desondanks slaat de hete damp van de emotie over het veld. Dit is de dag, waarop 10 milj. Nederlanders gewacht hebben 't Uur van de waar heid, waarop duizenden weddenschappen zijn afgesloten. Nog een handvol seconden en het vaderland zal weten of het moet janken om de sof of kan juichen om de triomf. De starter heeft zijn sta len wijsvinger al in het zwerk geprikt, op de sintelbaan worden de ruggen gekromd. De zestigduizend bevoorrechten op de tri bunes houden de adem in, de rest van de wereld dromt om de luidsprekers, die de massale indianenkreten der reporters als pij len wegslingeren. De radio is in deze dagen het grote vredesvuur waar de naties zich aan warmen. En Fanny is de vlam, die elke conversatie, borrelpraat en discussie verteert. Ugh. soms een pijl uit een boog, een steen uit een slinger... CONCURRENTIE ONTBRAK" De vaderlandse Winnetou in die daverende dagen is Peter Knegtjes, die elk wapenfeit met de getourmen teerde stem van een boeteprediker heeft doorgegeven. Omwille van het hongerige volk heeft hij beurtelings geschreeuwd en gesnikt, gekermd en gehikt. Hij is bij elke meter, die de vliegende huisvrouw van Holland on_ der haar spikes wegmaaide, door al le hellekrochten gegaan en nu het verlossende eind gloort, verdrinkt hij bij voorbaat reddeloos in zijn eigen spraakwater. Fanny is in de kruit damp van het startschot weggescho ten. Een pijl uit een boog, een steen uit een slinger. De luisteraar zegt maar, hoe hij het wil hebben, want de lyriek kent in deze martelende momenten geen grenzen meer. Ze valt even terug, neemt dan een be slissende voorsprong en werpt zich door het finishkoord. Elf vijf tiende seconde waren nodig om Nederland weer een stralende Olympische kam pioene te bezorgen. Goud voor Fan ny, een ernstige keelaandoening voor Knegtjes en collectieve vreugde in de lage landen. Mijn liefje, wat wil je nog meer? Nou, toevallig wilde Fanny Blan- kers-Koen meer. Ze wilde de tach tig meter horden nog op haar naam brengen en de tweehonderd meter hardlopen winnen. En als het effe kon wilde ze zich als laatste, van de Nederlandse estafetteploeg ook nog voor alle concurrenten over de finish slingeren. En aldus geschiedde: razende Fan ny was onweerstaanbaar, onoverwin nelijk ongelooflijk. De krantenkoppen die haar repeterende opmars bezon gen, dijden uit als kroepoek, de ri valen leken door haar overmacht aan de grond te zijn vastgenageld. Na 20 jaar heeft ze de vergeelde knipsels en de foto's voor een En gelse journalist weer eens van zol der gehaald. Diepzeeduiken in dier bare herinneringen. Ze zag zichzelf terug een blonde vrouw van der tig een schim, die met malende armen en benen voortijlt, een la chende kampioene op het erepodium. Bukken voor de protocollaire pak- kerd van de officials, een smile voor de wereldpers, een hand voor een gekroond hoofd. Er zit ook een foto tussen, waarop ze vanuit een koets minzaam wuift naar een duizendkoppige menigte. De koningin van Lombardije op de spor tieve toer. Mevrouw vraagt of het zo goed is. Ze haalt de hoekige schouders op. start" en dat was ook zo. Vooral in het begin ging ik er altijd heel vreemd uit. Ik heb er nooit wat voor gelaten. Misschien wat eerder naar bed, maar dat vond ik geen straf. Ik ben gek op slapen. Ik heb wel een hele tijd brui ne bonen gegeten en levertraan in genomen. Dat was goed voor je con ditie, zeiden ze. Elke avond stond er een kommetje bruine bonen voor me klaar. Ik kon op het laatst geen bruine boon meer zien. Fanny wilde toevallig méér.... Zucht hartgrondig. Zegt dan: „Ik vond het zo'n vreemde vertoning. Mens, mens, wat ze niet allemaal overhoop hadden gehaald voor die paar gouden plakken. Ze waren trou wens niet eens van goud. Het was je reinste imitatie. Gelukkig hadden ze me in Londen al gewaarschuwd. „Ze zijn helemaal gek in Holland", zeiden ze. „Ze heb ben van alles versierd voor je". Ik dacht dat het zo'n vaart niet zou lo pen, totdat ik op de boot naar Hoek van Holland een plak chocolade van een wildvreemde kreeg. Op dat mo- gedronken. Ik heb nog nooit zoiets onwerkelijks meegemaakt. Heeft u wel eens duizenden mensen zien zwaaien naar een vrouw, met wie ik morgen weer bij de slager zou staan. Ik vond het bespottelijk. Oh god ja, ze hadden ook nog een welkomstlied gemaakt. Dat is waar ook. Met een hele tekst over Fanny, de vliegen de huisvrouw. Mijn dochter was op dat moment twee jaar. Het schaap dacht dat ze zelf jarig was." Achteraf denk je toch: ik had het niet willen missen. Zo'n optocht is ment dacht ik: „Dat loopt mis". Ik had namelijk nog nooit een plak cho cola gehad van iemand, die ik niet kende. Toen kwam die reis naar Amster dam. In Den Haag werd ik stiekum uit de trein gehaald en door een uitgang geloodst waar alleen de ko ningin door mag. Ook al zo gek. Bui ten stond een auto op me te wach ten en daar ging ik mee naar mijn ouders in Hoofddorp. Ik ben nog wel diezelfde avond langs mijn huis in Amsterdam gereden. Dat vonden ze leuk, zeiden ze. Voor mijn bal konnetje hing een spandoek met „Le ve Fanny" erop. En alle buren had den hun huizen versierd. Ik schaam de me rot." De volgende dag kwam die offi ciële intocht met de koets. Het leek net of ik een hele zware borrel had mijn sterke punt niet, maar het hoort er gewoon bij. Je hebt wat gepres teerd en ze willen wat terug doen. Dat zit er in. En eigenlijk was het ook wel gek, dat een vrouw van dertig er met vier gouden plakken vandoor ging. Ik heb mezelf pas nog op de televisie gezien. In een programma met die zan ger Van Kesteren, die draaide een filmpje van de Olympische Spelen v. 1948. En hup, daar ging ik weer. Elf vijf. Nou draaien ze voor zo'n tijd hun hand niet meer om. Wat zeg ik: tegenwoordig lopen ze in de se ries al tijden, die wij er hooguit in de finale uitpersten. Atletiek is een wetenschap geworden, waarbij elke beweging haarfijn wordt uitgedok terd. Wij deden maar wat, als het maar hard ging. Mijn man zei altijd: „Je staat als een jarige bok aan de In Helsinki is het vier jaar later misgegaan. Ik had steenpuisten, maar ik wilde me niet laten kennen. Ze zeiden: „Fanny, je kunt niet op de 80 meter horden starten", maar ik vond het onzin om op te houden. Misschien ook een beetje zielig voor mezelf. Ik zat onder de penicilline, maar daar merkte ik in de eerste meters niks van. De klap kwam was bij de eerste horde, ik viel, ik sloeg tegen de grond. Het was de eerste keer in mijn leven, dat ik pech had. Ik heb later in Duitsland wel een paar keer revanche genomen, ik won eigenlijk alles, maar het hoefde niet meer voor me. Het kon me niet schelen, of ik won of verloor. Dat was een teken. Ik ben altijd een vechtertje geweest. Nog. Als ik ten nis, wil ik winnen. Ik houd niet van dat slappe gedoe. Ik ga na het eten altijd een eindje lopen. Over de Ber- lagebrug, langs de andere kant van de Amstel en weer terug. Gewoon om in conditie te blijven. Ik ben vandaag vijftig jaar geworden en dan moet je wat doen om fit te blij ven. Het is natuurlijk een geintje, maar toch zet ik de keukenwekker aan. En als ik bij de brug ben, kijk ik op de klok, hoelang ik over het eer ste stuk gedaan heb. Meestal doe ik over die 4800 meter 25 minuten. Het kan een minute schelen, maar meest al blijf ik binnen de tijd. Ik loop wel alleen, als het donker Is. Ik wil ge woon niet, dat de mensen In de buurt zeggen: „Daar gaat dat ouwe mens weer". Weet je wat ik ook graag had wil len worden? Zangeres. Dat lijkt me heerlijk. Met een mooie jurk aan op een podium. Een hele hoop schijn werpers op je en een volle zaal, die naar je luistert. Dat moet geweldig zijn. Jammer. Ik heb geen stem". (ADVERTENTIE) *Mipoc is oen speciale finish die stoffen absoluut waterdicht maakt. DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Axel fa. Willemsen. fa. Dey - Bergen op Zoom Hajoco N.V. - Breda fa. v.d. Borst. fa. H. Dalinghaus - Hulst Van de Walle N.V- fa. Malcontent - Roosendaal Haioco NV Steen hergen fa. Oerlemans. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een telegram aan de minister van Onderwijs en Weten schappen heeft de Leidse vereniging van co-assistenten van de medische faculteit haar ernstige verontrusting geuit over de steeds toenemende wachttijd voor co-assistenten. Ze achten de vrees gegrond dat volgend jaar de studie tussen het doctoraal examen en het artsenexamen 3 jaar zalv, gaan bedragen in tegenstelling tot de twee jaar die dit deel van de studio normaliter vergt. Hier is, aldus de vereniging, sprake van een onvrijwillige verlenging van de studie van meer dan een jaar. De vereniging dringt er bij de minister dan ook sterk op aan, maatregelen te nemen om dit oponthoud te ver korten. Omdat de capaciteit van het academisch ziekenhuis Leiden reeds lang onvoldoende is gebleken om de steeds toenemende aantallen co-as sistenten te verwerken, zijn ook zie kenhuizen buiten Leiden, onder meer in Den Haag en zelfs in Londen in geschakeld bij de opleiding van doc torandi tot arts. Voor het komende studiejaar ver wacht de vereniging dat de wacht tijden zelfs zullen oplopen tot ruim een jaar, omdat na de vakanties bij een aantal semi-artsen die nu nog co-schappen moeten doen, zal stijgen tot 240. De vereniging heeft deze ge dachte derhalve verwerkt in een aan tal concrete voorstellen, waarbij o.m. gevraagd wordt of geld dat nodig is voor de uitbreiding van de specialis tische staf in de ziekenhuizen, die ge affilieerd zijn met het Leids Acade misch Ziekenhuis. (ADVERTENTIE) wortelnoten commode 950.- Stijl\en\standing VAN COOTHPLEIN 12 BREDA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft een 19-jarige filmoperateur en een 19-jarige magazijnbediende ge arresteerd, die bij diverse boekhan delaars zeer dure boeken hebben gestolen. Bij tal van grammofoon- platenhandelaars namen zij boven dien l.p.'s weg. Volgens een ruwe schatting gaat het om boeken en langspeelplaten met een gezamen lijke waarde van niet minder dan 30.000 gulden. De jongelui opereerden gedurende het laatste jaar in Den Haag en mo gelijk ook daarbuiten. Volgens de Haagse politie handelden zij louter uit hebzucht. Het waren in hoofd zaak klassieke platen en boeken die uit de winkels verdwenen. De boe ken kostten dikwijls zo'n 80 tot 125 gulden per stuk. Men houdt het er voorlopig op dat het tweetal zo'n 600 l.pl.'s en 300 tot 400 boeken heeft gestolen. Deze hoeveelheid werd tenminste thuis bij de jongelui aangetroffen. De zaak kwam aan het rollen, doordat verschillende boekhande laars kostbare boeken misten. Zij spraken er met elkaar over en een handelaar in de binnenstad wist de Haagse politie een signalement op te geven van een bezoeker die van tijd tot tijd binnen kwam stappen maar nooit iets kocht. Beiden hebben de diefstallen toegegeven. (Van onze correspondent! EINDHOVEN De bekende au gustijner pate Robert Adolfs, schrij ver van het omstreden boek „Het graf van God" heeft de banden met zijn orde verbroken. Hij kan zich niet langer verenigen met de struc turen die deze orde heeft en ook niet met de structuren van de kerk in het algemeen. Pater Adolfs had tot voor kort ln zijn orde de functie van prior van het klooster te Eindhoven. Hij legde deze functie neer, om zich beter aan zijn publicistische arbeid te kunnen wijden. Deze bestaat onder andere in het schrijven van een wekelijkse kolom in De Nieuwe Linie. Hij ver dedigt de noodzaak van een conse quente secularisatie van heel het kerkelijke leven. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Wegens diefstal van girocheques, oplichting en valsheid in geschrifte is aange houden de 26-jarige mevrouw H. B.- R. uit Amsterdam-noord. Zij zou uit het gemeentegiroboekje van een buurvrouw vier cheques hebben gestolen en deze met een valse handtekening hebben gebruikt voor betaling van aankopen tot een bedrag van f 1200. Verdachte kocht op deze wijze o.a. een bontjasje en schoenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wetsontwerp, waarin de regering zal voorstellen om het luister- en kijkgeld te ver hogen, ligt momenteel voor het in winnen van advies bij de Raad van State. Naar verluidt gaan de gedach ten uit naar een verhoging tot 75 gulden per jaar voor luister- en kijkgeld gezamenlijk. Berichten als zou de regering we gens gebrek aan financiën van het voornemen tot verhoging van luister en kijkgeld hebben afgezien, werden door deze mededeling van een woord voerder van het ministerie van C.R.M. ontzenuwd. De woordvoerder sprak voorts met de grootste nadruk berichten tegen als zou de regering besloten hebben geen zendmachti ging te verlenen aan gegadigden voor lokale en regionale radio- en televi sie-uitzendingen. Eveneens ontkend werd dat om financiële redenen zou zijn afgezien van zendtijduitbreiding voor de bestaande omroepen en van regionale uitzendingen door de NTS. Al deze zaken zijn nog volop intern in discussie en behandeling en er zijn dan ook nog geen beslissingen over gevallen, aldus de woordvoerder. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Een juwelier (Schreu der) in Delft is gisterennacht be roofd van een grote collectie gouden armbanden en gouden broches en ringen en klokjes, met een totale waarde van tenminste f 100.000. De heer Schreuder is verzekerd. De daders waren zeer systematisch te werk gegaan. Alle laatjes in de winkel waren opengetrokken en leeg gehaald. Alle gouden armbanden en broches in de winkel verdwenen, evenals vrijwel alle ringen met diamanten en briljanten. Ook legden de nach telijke bezoekers beslag op 23 stuks gouden klokjes ter waarde van elk f 1000 tot f 2300. Geblpken is dat de inbrekers zich toegang tot het pand hebben verschaft via een klein raam op de zolder, waar van zelfs de juwelier het bestaan niet kende. Via dit raam en een woonetage, waarvan de bewoners niets hebben ge merkt, zijn ze de winkel binnengedron gen. Waarschijnlijk hebben de daders zich eerst vergist in het pand, want ze zijn ook binnen geweest in een naast de juwelenzaak gelegen winkel in ba byartikelen, waar de kassa werd leeg gehaald. In deze zaak wordt een be drag van 400 gulden vermist. SCHIPHOL (ANP) De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, terug van zijn vierdaagse be zoek aan de V.S., heeft gistermiddag op Schiphol vertéld hoe hij hoopt op een hernieuwde opleving van Ame rikaanse investeringen in de EEG en speciaal in Nederland door middel van nieuwe vestigingen. „Het klimaat is er overigens niet erg gunstig voor", aldus de minis ter, „want vrijwel over de gehele we reld krimpen de winstmarges in en gaat de rentevoet omhoog. Dat werkt uitbreiding met buitenlandse bran ches nu eenmaal niet in de hand." Het wordt een prachtig weekeinde, wist u dat? Alles bloeit en tiert we lig: kerse-, pruime- en perebomen, tulpen, hyacinten en racisme. Frankrijk, zo lees ik, staat, zoals dat heet „hijzonder welwillend" te genover het verzoek van Spanje tot associatie met de EEG. Zover heb ben de Britten het by Grand Charles nog niet gebracht. Voor mij heeft De Gaulle zich danig opgewonden vanwege het feit dat Manchester United met 1-0 voorstaat op Real. Weet u het nog? (het is alweer meer dan een dag geleden): goed-be- ter-GOAL'. K.V.P.-partijvoorzitter Van der Stee, gevraagd naar wat er o.m. te doen stond:leden werven. Het moment is er rijp voor". (Dat momentHoogstens de rust in de wedstrijd Manchester-Real) Nog een uitspraak van hem: „Van beroep ben ik belastingadviseur. Ik woon en werk dus in Arnhem". Na tuurlijk, volkomen logisch. President Johnson kan de dingen soms zo mooi zeggen. Op een partij- bijèehkótnst zei hij eergisteren: „Het verhaal'van ons land is er niet een vdn onrechten zonder eind. Hier trachten wij-, zoals sinds het begin der tijden nergens anders is gedaan, het zonlicht op ons allen te laten schijnen. Daarom draait Amerika." Als je het zonlicht maar lang ge noeg op iedereen laat schijnen, is al les opgelost: dan worden alle blan ken bruin. Bondskanselier Kiesinger, van zoals bekend West-Duitsland, heeft woensdagavond een zéér vreemde politieke manoeuvre uitgevoerd. Op een verkiezingsbijeenkomst zei hij, dat hij voortzetting van de coalitie tussen de twee grootste partijen CDU /CSU en SPD op de duur „levensge vaarlijk" achtte. Over een tijdje heb ben we weer eens een sterke oppo sitie nodig, meende hij. U vraagt zich af, heeft hij dan al niet genoeg oppositie? Ja, buiten parlementaire. Maar in de Bondsdag niet. Als de oppositie in de Bondsdag zit. kun ie ermee praten, daarbuiten niet, denkt Kiesinger kennelijk. Zou het nipt veel meer blijk ge ven van democratisch beiuustzjjn ook buiten het parlement met elkaar te kunnen praten? Gelezen in een avondblad: „De VARA zal op Moederdag in een af levering van de serie „Verkenning in de Wetenschap" op Nederland 2 in kleur de bevalling van een kind laten zien De bioloog dr. G. Naaktgeboren heeft de wetenschap pelijke leiding van dit programma". Dr. C. de Galan heeft in zijn open bare les in Groningen gezegd, dat de laagst betaalde 55 procent van de inkomentrekkers evenveel verdienen als de 6 procent met de hoogste in komens. Eerlijkheidshalve zij ver meld dat de vergelijking gemaakt is vóór aftrek van belastingen. Enfin, we gaan vooruit, het mini mumloon gaat omhoog. Het zal bo vendien gelden voor mannen zowel als vrouwen. Dat heet „equal pay", voor beide seksen. Nou nog „equal play". MERIJN (ADVERTENTIE) Westerhoven Tel. (04991 j 4855 op de weg Eindhoven-Hasselt méér mogelijkheden tot vrije, blije, zorgeloze ontspanning Ongevaarlijk en toch helemaal echt

de Stem | 1968 | | pagina 27