Al Samenwerking met Japanse werven gezocht MOGELIJK BOUW VAN HALF-MILJOEN-TONNERS Mammoetplannen bij Verolme Britten vrezen rassenrellen Parijs steeds meer genoemd als stad voor gesprek VS-Noord- Vietnam JAMIN onstruita Rotterdam bevestigt samen werking Zekluza Groep jonge priesters verwerpt verplichting ACTIE VAN AMBTENAREN DAGBLAD. VOOR ZEELAND ZEELAND NAAR DE ACHTERGROND? Dit jaar DORCHESTER Warmer Moordenaar van ds. King gepakt BISDOM ROERMOND: CONSEQUENTIE ANDAAG IN ONDANKS ONTKENNINGEN Boomgaarden in volle bloesempracht Bouwvakstakers gedwongen te werk gesteld vakkundig verzorgd v.a. f. tl-.- bitterkoekjes VOOR MODERN HUISHOUDEN 108e JAARGANG No. 25798 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. ,M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. AAes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 VRIJDAG 26 APRIL 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. iJrëau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. ,.Er zijn momenteel belangrijke be sprekingen gaande tussen Verolme en grote buitenlandse reders over de bouw van tankschepen van een half mil joen ton d.w. Verolme verwacht deze schepen op de nieuwe helling te kunnen zetten als de drie Essotankers van 255.000 ton elk zijn afgeleverd. In één van de volgende fasen zouden wellicht schepen tot een mil joen ton ter sprake kunnen komen". Dit verklaarde Verolmes pers chef G. van der Hoest. Vandaag zal de heer Verolme hierover bij de kiellegging van de eer ste Esso-manimoet op de werf in Europoort nog verdere mededelingen doen. „De Koning van de Stapelloop" liet ons gisteren bij monde van zijn pers chef weten dat hij na voltooiing van alle uitbreidingswerken in Europoort per jaar acht giganten hoopt te gaan bouwen. De langste schepen zullen waarschijnlijk een halve kilometer niet te boven gaan. De vergroting van de schepen zal in de breedte worden gezocht, getuige ook de breedte van de nieuwe helling. Deze enorme schepen moeten Europoort kunnen aandoen. Daarom zou Verolme, aldus zijn woordvoer der, er inmiddels al serieus over heb ben gesproken dat het langzamer hand tijd wordt dat een begin wordt gemaakt met het graven van een geul vanaf de Golf van Biscaje tot aan Europoort, aldus perschef Van der Hoest. De opmerkingen van Cornelis Ver olme krijgen reliëf nu is komen vast te staan dat Verolme begin mei be zoek zal krijgen van een groep van de voornaamste scheepsbouwers uit Japan. Tijdens het laatste bezoek van Verolme aan Japan hebben, aldus Van der Hoest, deze scheepsbouwers getracht hem ertoe te bewegen geen uitvoering aan zijn plannen in Euro poort te geven. „De Japanners zijn ongerust ge worden door Verolmes jongste activi teiten. Niet in het minst door de stichting van „De Dorchester Club", bestaande vut de Verenigde Scheeps werven van Verolme, de Duitse werf A. G. Weser en de Engelse werf Cammell Laird. De Japanners heb ben overigens alle belangrijke Euro pese werven gevraagd te stoppen met de bouw van mammoetdokken. Verolme is daarop naar Japan ge gaan om het ijs te breken tussen aartsconcurrent Japan en hem zelf", vertelde de perschef van Verolme. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN/ ROTTERDAM Het gemeentebestuur van Rot terdam heeft thans officieel de reeds aangekondigde samenwer king tussen deze gemeente en de Zekluza-geineenten bekrachtigd Er is een aantal vertegenwoordi gers van gemeentelijke diensten aangewezen voor de werkgroep, die de realisering van het indus- trietererin Moerdijk zo snel mo gelijk moet bewerkstelligen. In de werkgroep („stuurgroep" wordt deze genoemd) hebben van Rotterdamse zijde zitting vertegen woordigers van de dienst gemeente werken, de dienst stadsontwikkeling en van het havenbedrijf en van de zijde van de Zekluza de directeur van gemeentewerken van Klundert. Bur gemeester J. Schaminée van Zeven bergen is voorzitter van de stuur groep. Namens het provinciaal be stuur heeft de directeur van de PPD ir. Margry zitting. De onderzoekin gen van de technici zijn reeds ver ge vorderd: grondboringen hebben plaatsgehad en taxaties zijn al voor een groot deel afgehandeld. Men wil zeker een deel van het in dustrieterrein zo mogelijk reeds in dit jaar gaan aanleggen, omdat volgens burgemeester Schaminée het beschik baar zijn van industrieterrein een dringende eis is. Ook al zou bijvoor beeld de Shell zich niet in Moerdijk vestigen. Want ook dan zal de be langstelling voor dit Brabantse in- dustrieterein zo groot zijn, dat men gereed moet zijn deze op te vangen. Men verwacht in het Zekluzagebied n.l. dat het teveel aan industrieën die zich niet in Rotterdam kunnen vesti gen naar het industrieterein langs de Roode-Vaart-monding zal worden „doorgespeeld". Een verwachting die door de Rotterdamse medewerking is versterkt, aldus burg. Schaminée. De officiële medewerking van Rotterdam aan de Zekluza-plannen duidt er inmiddels wel op, dat de kansen van Zeeland om het teveel van de Rotterdamse industrie op te vangen aanzienlijk gereduceerd zijn. Daarmee zal het van de grond komen van de Zeeuwse industrialisatieplan nen aanzienlijk bemoeilijkt worden. Hij deelde mee dat Verolme het overigens niet uitgesloten acht dat er zelfs een samenwerking met de grootste Japanse werven enerzijds en „The Dorchester Club" anderzijds zal komen. „Er is al een samenwerking met een reparatiedok in Japan. De 200 mammoetschepen, die volgend jaar de wereldzeeën zullen bevaren, zul len dan zowel in Nederland als in Japan bij dezelfde combinatie kun nen dokken. „Bovendien zou men sa men orders voor de nieuwbouw kun nen gaan verwerven", zo stelt men bij Verolme. Verolme is niet van plan voor Ja pan te wijken. Dit zou blijken uit mededelingen die vandaag aan het personeel zullen worden gedaan in het personeels- en bedrijfsorgaan „Verolme Nieuws". „De Dorchester Club moet", zo staat in Verolme Nieuws te lezen, „een begin zijn van datgene dat in ternationaal tot nu toe niet mogelijk is geweest. Het kan zelfs een voor beeld zijn voor nationale samenwer king. In dit beginstadium is toetre ding van andere landen als Scandi navië, Frankrijk, Italië of zelfs Japan te verwachten. Nadat de fundamen tele grondslagen zijn ontwikkeld zal het pas mogelijk worden dat uit één land meer dan één werf tot de club toetreedt". (ZIE VERDER PAGINA 9) Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond- Droog cn vrij zonnig. In het zuidoosten aanvankelijk be wolkt. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Hogere temperaturen. Zon onder 19.57 uur en op 5.18 uur. Maan onder 18.57 uur en op 5.07 uur. STAD MEXICO (AP) De politie van de stad Caborca in het noordwes ten van Mexico heeft gisteren be kendgemaakt, dat zij een Amerikaan se burger vasthoudt, die beantwoordt aan de algemene beschrijving die is gegeven van James Earl Ray, de man die wordt gezocht, omdat hij wordt verdacht van de moord op ds. Martin Luther King jr. De FBI zoekt nu ook naar een vrou welijke kennis van Ray, bekend als „Jerri". Ray zou regelmatig met haar in de „Rabit's foot"-bar te Hollywood gezien zijn. Mammoettankers van een half miljoen ton, tot zelfs een miljoen ton Verolme droomt ervan. De kolossen zullen geleidelijk aan meer in de breedte dan in de lengte gaan „groeien". Een halve kilometer lengte lijkt wel het einde. (Van onze correspondent) ROERMOND Eenentwintig pries ters uit het bisdom Roermond heb ben besloten hun bisschop schrifte lijk ervan in kennis te stellen, dat zij de verplichte koppeling van priester schap en celibaat niet langer aan vaarden. Het zijn allen priesters van rond de 30 jaar. Zij zijn van mening, dat de celibaatsbelofte, die zij voor de pries terwijding aflegden geplaatst moet worden in het toenmalige geestelijke klimaat en de opleiding, welke zij hebben gehad. Bij navraag op het bisdom bleek tot dusver geen brief van de betrokken priesters te zijn binnengekomen. De 21 priesters willen niet beweren, dat zij allen zullen trouwen, maar Wel, dat een eventuele blijvende keu ze tot het ongehuwd zijn gebaseerd zal zün op hun persoonlijke levens situatie en niet op de belofte die zij voor him priesterwijding hebben af gelegd. Dit heeft voor hen tot consequentie, zo is hun mening, dat het standpunt van de bisschop en zijn handelwijze hen niet ervam zullen weerhouden hun eigen geweten in deze aangele genheid te volgen. De priesters richten voorts het veT' zoek tot de bisschop om zich als bis schop in te zetten voor de opheffing van de verplichte koppeling priester schap en celibaat. In ieder geval vin den zij het onaanvaardbaar en dis criminerend om priesters te veroor delen hetzij omdat zij gehuwd, hetzij ongehuwd zijn. Evenmin mag hun burgerlijke status een belemmering betekenen voor de functie op de plaats, die zij wensen. Reeds m oktober 1908 hebben 1722 priesters zich in een adres aan de Nederlandse bisschoppen en aan het pastoraal concilie voor ontkoppeling uitgesproken. Later werd in een toelichting op het adres duidelijk gesteld, dat de adres santen hiermede niet de mening uit spraken, dat de Nederlandse kerk provincie de ontkoppeling op eigen houtje kon doorvoeren. De organisators van de werktui- gendagen in Liempde verwach ten ditmaal nog grotere belang stelling dan andere jaren. Pa gina 5. Fanny Blankers-Koen, vandaag vijftig, loopt nog steeds om in conditie te blijven. Pagina 7. Paus Paulus heeft zich op zijn wekelijkse audiëntie in duide lijke termen gekeerd tegen nieuwlichterijen. Pagina 9. Ondanks groeiend wantrouwen weet het Franse kabinet zich te handhaven. Pagina 11. De Dikke Deur is ernstig teleur gesteld dat binnenkort zijn t.v.- succes voorbij is. Pagina 15. Eerste successen voor Jan Jans sen in de Ronde van Spanje, die hij vorig jaar won. Pagina 17. Bij de meeste scheepswerven heerst op het ogenblik weer meer bedrijvigheid, zo blijkt uit het jaarverslag van Wilton- Fijenoord. Pagina 23. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De Britse minister van binnenlandse zaken heeft een onderzoek gelast naar de gang van zaken die steekt achter een actie van veertig immigratieambtenaren. De op Londen Airport werkzame ambtenaren schaarden zich in een brief aan het conservatieve Lager huislid Enoch Powell achter diens denkbeelden. De leider van de groep ambtenaren is al ontslagen. De immigratiekwestie wekt in Enge land steeds meer beroering. Na het ontslag van Powell uit de conserva tieve schaduwregering, de staking en de mars van de dokwerkers, ten gunste van Powell, heeft ook de uit slag van een Gallup-poll, genomen door heel Engeland, veel beroering gewekt. De uitslag stond gisteren in de (conservatieve) Daily Telegraph. Het blijkt dat 71 procent van de on dervraagden bij een voortgaande im migratie rassenrellen vreest, zoals in de V.S. voorkomen. Vijfenzeventig procent van de Britten is de mening toegedaan dat de immigratie beperkt moet worden. In de groep van hen die rassenrellen vreesden was het percentage dat voor beperking van de immigratie was, 93 procent, zodat nu wel vast lijkt te staan dat de im migratiekwestie wel degelijk een ras senvraagstuk is en niet zoals som migen volhielden uitsluitend maar een sociaal probleem. De briefschrijvende ambtenaren heb ben. allen als „privé-persoon" gehan deld, maar dit vrijwaart hen niet voor eventuele sancties. In hun brief melden zij gevallen van grove cor ruptie bij het immigratiebeleid. Zij schrijven dat er talloze mazen zijn waarlangs in feite illegale immigran ten toch „legaal" Engeland kunnen binnenkomen. De brief was onder werp van gesprek tijdens een kabi netsvergadering. Enoch Powell wordt overigens bij wijze van spreken bedolven onder brieven vol adhesiebetuigingen. Het ziet er naar uit dat in Engeland het laatste woord over deze kwestie nog lang niet is gezegd en dat het een belangrijke kwestie zal worden, staat nu wel vast. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/VIENTIANE De geruchten dat Hanoi en Wash ington spoedig overeenstemming zullen bereiken over Parijs als on- derhandelingsstad nemen toe. Dit ondanks verwarrende berichtge ving, ontkenningen en tegenspraken. Hanoi ontkende gisteren in con tact te staan met Washington. Zoals gemeld liet president Johnson eergisteren doorschemeren dat dit wel het geval was. Volgens gezag hebbende bron in Hanoi is er, behalve uitwisseling van nota's, nog geen contact geweest. De Amerikaanse ambassadeur in Vientiane bezocht gisteren zijn Noordvietnamese ambtgenoot om een dergelijke nota in ontvangst te ne men. Enige tijd tevoren had de am bassadeur tegen journalisten gezegd: „Ik kan nu niets zeggen, de bal is nu op hun speelhelft". Ook later echter zei de ambassadeur niets. Zeker niet over de inhoud van de nota. Opval lend was de lange duur van het on derhoud dat de beide ambassadeurs hadden: een half uur, een recordtijd sinds de contacten in Vientiane be gonnen. Opmerkelijk wordt ook geacht een actie van Polen, om aan Engeland en vijf andere landen te vragen de kan didatuur van Warschau als onderhan delingsplaats, krachtig te steunen. De Britse regering heeft Washington van de Poolse stap op de hoogte gesteld. Voor het overige zouden de Britten niet van plan zijn er veel aan te doen, omdat zoals een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei, „het helemaal een zaak tussen de V.S. en Noord-Vietnam is. Het schijnt wel vast te staan dat besprekingen kunnen beginnen, zo dra de plaats gekozen is. Hierop is blijkbaar het optimisme van Oe Thant gegrond (zie onze editie van giste ren). De theorie die thans onder veel (westerse) waarnemers opgeld doet is dat Hanoi werkelijk zeer groot be lang hecht aan Warschau en dat de Noordvietnamezen mikken op het groeiende ongeduld van de publieke opinie in de wereld, die snel van de oorlog afwil. Vooral dit laatste zou het halsstar rig vasthouden voor Hanoi moeten verklaren. President Johnson daai- entegen zou de publieke opinie wil len trotseren en vanaf het begin een harde lijn in de onderhandelingen willen aanhouden. Ondanks dit alles blijven vele bui tenlandse diplomaten in Washington gokken op Parijs. (Van onze correspondent) Komend weekeinde zal het heel mooi worden in de Zeeuwse fruit- centra, waar volop te genieten zal zijn van de pracht der in bloei staan de peren, pruimen en kersen en ook is er het begin van de appelbloei. Door de snelle knopontwikkeling is er deze week veel groen aan de bo men gjekomen, waardoor het wit van de bloesem niet zo'n massale indruk maakt als bv. de vorige week toen er nog weinig groen was, maar niettemin zijn de boomgaarden op het ogenblik bijzonder mooi en dat zul len ze in de komende dagen blijven. Overal in Zeeland zijn thans die bloei ende boomgaarden te bewonderen, maar de meeste vindt men toch in het gebied rond Goes met Kapelle- Wemeldinge als belangrijkste cen trum. Ook in de Zak van Zuid-Beve land is het nu echter bijzonder mooi. DE ETAGE boven de zelfbedienings- zaak „De Kijkgrijp" in Venlo, waar textiel opgeslagen was, is gisteren volledig uitgebrand. De winkel liep slechts waterschade op. Van het per soneel liep niemand letsel op. ANTWERPEN In Antwerpen zijn gistermorgen ongeveer 100 stakende bouwvakarbeiders gevorderd voor voortzetting van essentiële werk zaamheden aan de tunnelwerken. Toen de staking begon, was men be zig een derde element van de nieuwe Scheldetunnel gereed te maken. Des kundigen vrezen, dat het derde ele ment als gevolg van aanslibbing zou kunnen breken, als dit werk niet wordt voortgezet, en dat daardoor een vertraging van zeker 15 maanden voor de tunnelbouw uit zou kunnen ontstaan. (ADVERTENTIES) 0LGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! GROTE MARKT 25 BREDA morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 U niet duur we/ heerlijk oe 1iTv oo'A" brUiK.

de Stem | 1968 | | pagina 1