Mijn beleid is door en door sociaal" SCHERPE KRITIEK IN EERSTE KAMER OP MINISTER SCHUT Twee meisjes uit Rotterdam nog spoorloos Van Bach tot Beat over muziek lopen hun meningen fiks uiteen! Protest tegen rassenwet houdt aan Kiesinger ontsnapt aan aanslag HOOP AL OPGEGEVEN WEER THUIS NA 18,5 JAAR e^elH ar© MAN BEDACHT ZICH Huur en loon Verdrinken Schamele hoop Aanval Franse export subsidie voor schoenen? Overleg over volksstemming in West-Irian Ziekenliuislening tegen 7,5 pet. WAPENSMOKKEL IN ARNHEM? Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER Nieuwe regering in Venezuela DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 APRIL 1968 11 MINISTER SCHUT BONN (DPA) Een 29-jarige man heeft dinsdag bekend, dat hij van plan was met een pistool een aanslag te plegen op de Westduitse bondskanselier Kiesinger. De bondskanselier, die een verkie- zingstocht door de deelstaat Baden- Württemberg maakte, was dinsdag avond bij een pleisterplaats langs de Autobahn naar Freiburg neerge streken toen een man met de woor den „Ik kan het niet", iemand uit het gezelschap van Kiesinger een ak- tentas in de handen duwde. Bij in spectie bleek daarin een vuurwapen te zitten. De man, Arthur Buhlinger uit Bözingen, een graafmachinebe stuurder, werd ter plaatse in hechte nis genomen. De bondskanselier, die van het incident niets gemerkt had, vloog naar Bonn terug. Pas in het vliegtuig hoorde hij aan welk gevaar hij was ontsnapt. Buhlinger bekende tegenover de politie, dat hij van plan was geweest Kiesinger dood teschieten, maar dat hem vlak voordat hij zijn daad zou uitvoeren de moed in de schoe nen was gezonken. De politie heeft tot dusver niet uit hem kunnen krij gen wat de achtergronden van zijn aanslagplan waren. (Yan onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Scliut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft gisteren in de Eerste Kamer het socialistische verwijt van de hand gewezen, dat zijn huur- en subsidiebeleid niet sociaal genoeg is. Hij bestreed, dat hij in sociale bewogenheid ten aanzien van de minder draagltrach- tigen te kort schiet. „Mijn beleid is door en door sociaal", zei hij. De minister gaf te kennen dat de huren van nieuwe woningwetwonin gen nog betaalbaar zijn voor jonge arbeiders, ook in de grote steden. Hij staafde deze mening met enkele cij fers. De gemiddelde huur van de in 1967 gereed gekomen woningwetwoningen was 120 gulden per maand of 27,70 gulden per week. Het gemiddelde bruto weekloon van de volwassen in dustrie-arbeider bedraagt naar schat ting thans 190 a 195 gulden per week. De gemiddelde huur van de nieuwe woningwetwoning is derhalve rond 14,5 pot van het gemidelde bruto weekloon. De gemiddele huur van de in 1967 voltooide woningen is voor Amster dam 148 gulden per maand, voor Den Haag 112 gulden per maand, voor Rotterdam 153 gulden per maand. Voor Amsterdam en Rotterdam komt de gemiddelde huur op ongeveer 17 pet van het gemiddelde brutoloon. Minister Schut wees er op, dat in verhouding tot de jaren 1938-1939 het wettelijke huurpeil lang niet zo sterk is gestegen als de totale kosten van levensonderhoud en aanmerkelijk is achtergebleven bij de ontwikkeling van de tonen. Hij bestreed overigens dat de parti culiere woningen thans zouden wor den voorgetrokken. Hij zag veel goeds in de wedjjver tussen woning- wetbouw en particuliere bouw. Te zamen moeten deze beide zorgen voor (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De ouders van Anneke van Hulst en Marie- Louise van Heuzen hadden gister avond geen hoop meer dat zij nog ooit hun 7-jarige dochters levend zullen terugzien. Mevrouw Van Hulst meent dat de meisjes ver dronken zijn in de Leuvehaven, de Zalmhaven of de Veerhaven, Rotterdamse binnenhavens op korte afstand van de ouderlijke woning van de beide kinderen. Mevr. Van Heuzen deelt deze me ning, hoewel zij zich er niet bij neer kan leggen. Zij zoekt zelf wanhopig mee met de ruim honderd mariniers, de leerlingen van de politieschool, de spoorwegrecherche en 40 politieman nen van de mobiele eenheid, die Rot terdam stadswijk voor stadswijk uit kammen. Naast deze alles bijeen ruim 300 man zijn er dan verder in Rotterdam zeker 2000 politiemannen, postbestel- lers, taxichauffeurs en mensen van de gemeentelijke diensten, in het be zit van een foto van beide meisjes, die opdracht hebben voortdurend naar de kinderen uit te kijken. Gis termiddag zijn ook duikers van de militaire duik- en vaarschool van de genie in Geertruidenberg begonnen met het afzoeken van de Rotterdam se binnenhavens. (ADVERTENTIE) In Rotterdam zijn verschillende theorieën opgebouwd over het zoek raken van de meisjes. De eerste ge dachte was dat de kinderen ingeslo ten zijn door puin, of misschien ook wel bedolven in de afbraak van de kathedraal van het bisdom Rotter dam of de afbraakpanden aan de Westzeedijk. De slopers, buren en voorts de politie hebben alle sloop werken binnenste buiten gekeerd zon der een spoor van de meisjes te vin den. Speurhonden hebben eveneens niets van de kinderen kunnen terug vinden. Men heeft trouwens geen in stortingen op het terrein van de ka thedraal of de bouwwerken waar genomen. De theorie van verdrinken doet nog het meest opgeld, ofschoon ook langs de havens (50 man hebben gisteren alle afgemeerde binnensche pen afgezocht zonder resultaat) geen duidelijke aanwijzingen zijn gevon den. Wel is bekend dat beide meisjes niet kunnen zwemmen. De ouders van Anneke en Marie-Loulse menen ook dat de kinderen niet avontuur lijk zijn aangelegd, ofschoon Anneke, wiens moeder van Engelse afkomst is, betrekkelijk vrijmoedig optreedt. In ieder geval zjjn zeer nauwkeurig de Rotterdamse stations en spoor wegemplacementen afgezocht, terwijl ook de opgespoten terreinen in de nieuwe wijken, waar de kinderen graag spelen, uitgekamd zijn. Zelfs de bodenhuizen en vrachtwagens in het Rotterdamse stadscentrum zijn gisteren en vanmorgen nagekeken. De Rotterdamse politie had tot gis teravond geen reden aan te nemen dat er misdaad in het spel is. Er is geen enkel spoor van een misdrijf gevonden. Voor de politie, die onder leiding van commissaris P. Ligtvoet, hoofd van de kinderpolitie, de opsporings actie heeft georganiseerd, is deze ver missing op zich niet zo bijzonder. Ieder jaar lopen er 1800 kinderen weg. Bijna allemaal worden ze op tijd teruggevonden. Sedert de oorlog heeft de politie van Rotterdam nog maar twee kinderen dood noch le vend kunnen achterhalen. De erva- rig heeft overigens wel geleerd dat wanneer er dagen gaan verlopen se dert de verdwijning, de kinderen of verongelukt zijn, of na 'n misdrijf ge borgen zijn of en dat is de scha mele hoop die in Rotterdam nog leeft de kinderen op de een of andere manier zeer ver van huis terecht zijn gekomen, met een boot of een vrachtauto b.v., zonder dat iemand dat gemerkt heeft. een goede woningwetvoorziening", zei de minister. Hij toonde zich optimistisch over het te verwachten verloop van de wo ningbouw in dit jaar. Er is wel enige achteruitgang in de bouw, maar deze zal de tweede helft van 1968 of an ders in begin 1969 weer zijn inge haald. De achteruitgang van opdrach ten in de woningbouw wordt overge compenseerd door vooruitgang van de opdrachten in de overige bouw. In het algemeen is de ontwikkeling van de bouw gunstig, zei de minister, welke mening hij met een aantal cij fers over het in aanbouw nemen van woningen en de voltooiing van huizen staafde. Het eerste kwartaal van 1968 is met de bouw van 28.791 woningen begonnen. In het eerste kwartaal zijn 25.185 woningen voltooid. Van diverse kanten werden de cij fers, die minister Schut op tafel leg de, scherp aangevallen. Met name ging het over de verdiende lonen van industriearbeiders die hoog genoeg zouden zijn om de huren van nieuwe woningwetwoningen te kunnen be talen. Volgens enige Eerste-Kamerleden waren de door de minister genoemde lonen veel te hoog. Met name ir. Kraayvanger (KVP) was zeer scherp in zijn kritiek. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is dat de ambtenaren deze cijfers aan de minister hebben voorgeschoteld. Hij achtte het bene den de waardigheid van een raads man van de kroon, zoals hij het uit drukte, om m de Eerste Kamer met cijfers te komen die zo bezijden de werkelijkheid liggen. Met 31 tegen 18 stemmen ging de Eerste Kamer akkoord met de wijzi ging van de huurwet om in de niet geliberaliseerde gebieden huurver hogingen van 4 percent per jaar mo gelijk te maken. De PvdA, PSP en CPN bleven hiertegen en stemden tegen wijziging van de huurwet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Export bevorderen de subsidies zijn volgens de Neder landse regering niet verenigbaar met de gemeenschappelijke markt en derhalve strijdig met artikel 92 van het Verdrag van Rome. De regering heeft deze uitspraak gedaan, naar aanleiding van de vraag van het Tweede-Kamerlid Oele (P.v.d.A.) die meende, dat de Fran se regering exportsubsidies wil gaan verstrekken aan de Franse schoen industrie. Minister De Block van Economi sche Zaken zegt in het antwoord op de vragen, dat het hem niet bekend is, dat Frankrijk dergelijke maatre gelen overweegt. Wel is er een onder zoek gaande naar de mogelijkheden tot versterking van de positie van deze bedrijfstak. De minister heeft beloofd, dat hij er zorgvuldig tegen zal waken, dat de concurrentieverhoudingen ten na dele van de Nederlandse schoenin dustrie worden gewijzigd. SCHIPHOL (ANP) Minister Luns is gisteren voor een drieledig doel naar Amerika vertrokken. Eerst zal hij drie dagen in Mont- Tremblant (Canada) de niéuwe Bil- derberg-conferentie bijwonen. Daar na hoopt de minister maandag in New York de secretaris-generaal van de Verenigde Naties te ontmoe ten om met hem te spreken over het plebisciet, dat volgend jaar onder toezicht van de Verenigde Naties zal worden gehouden in het voorma lige Nederlandse deel van Nieuw- Guinea. De Indonesische minister van voor lichting, Boehanoeddin Diah, heeft gisteren gezegd, dat het Indonesi sche kabinet met de Verenigde Na ties in overleg zou treden over mid delen om de bevolking van West- Irian volgend jaar over haar eigen toekomst te laten beslissen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Ondanks de hernieuw de staking van de dokwerkers, giste ren ook gesteund door zeshonderd vleesdragers op de Londense vlees markt in Smithfield, is de wet tegen de rassendiscriminatie in het Engelse Lagerhuis aangenomen. De conservatieve motie, die de wet als onpraktisch bestempelde, werd verworpen maar de linkervleugel van de partij van Edward Heath, geleid door het lid van de schaduwregering Edward Boyle, onthield zijn stem aan de conservatieve motie. De rechter vleugel, na het uitbannen van Enoch Powell geleid door sir Gerald Na- barro, heeft op zy'n beurt het uitban nen van Boyle geëist. De wet stelt de kleurlingen in ge legenheid bij discriminatie bij spe ciale rechtbanken boeten te eisen. De conservatieven zeggen dat dit zou leiden tot misbruik. De wet is er nog lang niet door. Vandaar het verzoek van de Engelse minister van binnen landse zaken, James Callaghan aan de conservatieven en liberalen die unaniem voorstemden) om gezamen lijk te werken aan de „verbetering van de wet". Zowel immigrantenor ganisaties als de Britse vakbondorga nisatie TUC beraden zich over de ra cistische golf die door Engeland vloeit, en die volgens de arbeiders de oorsprong vindt in da vrees voor de werkgelegenheid. TIEN SPAANSE mijnwerkers die vo rig jaar gedurende een week uit pro test tegen de werkloosheid een on dergrondse staking hielden, zijn gis teren veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van twee tot zes maanden. De 60-jarige Tsjech Vaclav Stupka is na 18 1/2 jaar bij zijn ge zin teruggekeerd. Al die tijd heeft hij zich schuilgehouden, omdat hij in 1949 een straf van de staatsvei ligheidsdienst wilde ontlopen we gens het houden van een niet ge registreerd varken. Hij verliet zijn vrouw en vier kinderen en dook onder. Al die jaren had hij slechts contact met zijn broer, een priester. Toen hij terugkwam werd hij niet door zijn vrouw herkend. AMSTERDAM (ANP) Op vrij dag 3 mei zal o.a. bij de Nederland- sche Middenstandsbank N.V., de in schrijving openstaan op een nomi naal f 6.000.000 7,5 procent 30-jarige obligatielening 1968 in stukken van nominaal f 1.000 aan toonder ten las te van de Christelijke Vereniging tot Verpleging van Zieken voor Hooge- veer en omgeving, exploiterende het ziekenhuis Bethesda, tot de koers van 100 procent. BARNEVELD (ANP) De politie van Barnevcld heeft in een café twee mannen, A.E.B. en A. van W. uit Arnhem gearresteerd, omdat zij vermoedde dat deze in het bezit waren van vuurwapens. In de auto van een van de mannen werden inderdaad vijf pistolen met bijbehorende munitie gevonden. De twee mannen zijn geen onbekenden van de politie in Arnhem. De poli tie denkt een wapensmokkel op het spoor te zijn. In Duitsland zijn de wapens als zogenaamde sportwapens vrij in de handel. Ze zijn alle ge schikt voor gaspatronen en losse pa tronen. Bij gebruik van scherpe pa tronen zijn ze niet alleen levensge vaarlijk voor degene op wie gescho ten wordt, maar ook voor de schut ter zelf. (ADVERTENTIE) DE TRANSPORTEUR L. Koolmees f54) uit Rotterdam is gistermiddag bij een bedrijfsongeluk in Utrecht zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is over leden. NATU REL PIJPTABAK Mensenwat is goed en wat Is kwaad? De handtekening van Adolf Hitler brengt momenteel op de New Yorkse handtekeningenmarkt (die bestaat!) 35 dollar op, terwijl die van Winston Churchill maar 25 dollar doet. Een foto van Fidel Castro met handtekening komt op 250 dollar, dat is vijfmaal zoveel als voor een ge signeerde prent van Franklin Roose velt of Churchill. Een gewone brief van Hitier: 150 dollar: een van Roo sevelt: hooguit 35 dollar. „De mensen", zegt New Yorkse handtekeningenhandelaar Ch. Hamil ton, „worden nu eenmaal geboeid door het kwaad." De prijzen bewij zen het. Over prijzen gesproken. Er gaat, met toestemming van de Nederland se regering, een nieuwe overzichts kaart gemaakt worden van Surina me. Met het in kaart brengen van een en ander, waarvoor o.m. K.L.M.- Aerocarto wordt ingeschakeld, is een bedrag van 12 miljoen gulden ge moeid. Daar heb je bijna zestig („dikke") deuren voor! Die „dikke deur", u hebt het kun nen lezen, dewelke straks toegang zal verschaffen tot Brabants nieuwe pro vinciehuis in Den Bosch, gaat bijna 200.000 gulden kosten. Sommigen vinden dit te duur voor een deur en spreken van geldverspilling. Het ligt er maar aan hoe je het bekijkt Commissaris van de koningin in Noord-Brabant, dr. Kortmann, zei de zer dagen op deze kritiek: „Ik vraag mij af, of de bouwers van de Sint Jan deze rekensommetjes ook ge maakt hebben". Nu leefden de bouwers van de Bossche Sint-Jan wèl een paar jaar terug, ruim genomen in de 14e en 15e eeuw. Afgezien van het feit dat zo'n kerk in die tijden een andere en aanzienlijk verhevener functie had dan een provinciehuis in 1968, is nog 't vermelden waard dat de bouw van de Sint-Jan een eeuw, zo niet meer, geduurd heeft. En in een eeuw kun je met z'n allen heel wat sparen. Inderdaad, wie toen, in de Middel eeuwen, rekensommetjes over geld verspilling zou maken, zou zich bla meren, en ook de man in de straat, want hij wilde voor zijn (kerk)pro- vincie niet anders dan een gebouw van allureEen Argumenten zijn altijd te vinden, zowel vóór als tegen een zaak. Het ligt er maar aan uit welke tijd ze stammen. „Geld is de moedermelk van uw ge dachten". (Hugo Claus) De Leuvense professor Eyskens heeft op het congres: „België, wat nu?" in Nijmegen gezegd: „Er is (in België) een politiek nodig in de zin van „de kunst van het onmogelijke". Nu zijn er in België kennelijk nogal wat mensen die die kunst uitstekend verstaan. Een staaltje daarvan is bij voorbeeld de benoeming van een Franstalige formateur, Collard,' die meer dan de helft van zijn landge noten niet eens verstaat! Minister Luns zal hier wel meer van begrijpen dan ik. Hij heeft (weer in Paris Match) gezegd dat hij Frank rijk boven Engeland prefereert, want dat strookte met zijn persoonlijk tem perament. Weinig Nederlanders, zei hij ook nog, kunnen Shakespeare citeren, maar velen kennen Racine en Cor- neille. Also sprach Luns (vrij naar Nietz sche. Vraag me toch af of er bij de doorsnee-Nederlander meer bekend is dan het „to be or not to be" van een reeds genoemde Brit. „In Nederland Is het vaak zo dat we vergeten dat we iets hebben zo dra we het hebben." (Minister Ve ringa Een vrije loonpolitiek, bijvoor beeld. MERIJN CARACAS. (AFP). Volgens kringen in de omgeving van het Ve nezolaanse staatshoofd heeft presi dent Raul Leoni een nieuwe regering gevormd en aldus een einde gemaakt aan de crisis, die ontstond na het uit treden van de Democratische Repu blikeinse Unie uit de coalitie met de Accion Democratica. De ministers van de Accion Demo cratica zullen terugkeren in het ka binet. De portefeuilles die bekleed werden door de Democratische Re publikeinse Unie, zullen gaan naar Onafh ankelijken.

de Stem | 1968 | | pagina 3