„DAC MENEER, U SPREEKT MET NANDA" ¥erkö©pster met 1 lieve stem betovert klanten via telefoon Moeilijke brief hbs-a in W.-Duitsland komen zondag politieke kaarten op tafel vermageringsmethode SILVO TXT VERKIEZINGEN IN BADEN-WURTTEMBERG BAROMETER GEVOELENS DUITSE KIEZERS Vierhonderd kerken worden onderzocht CARMEN HAARKRULSET ANTONISSEN EéN NAAM KNELPUNT NABESTELLING eindelijk heb ik de juiste gevonden Meerderheid Verkiezingsmagneet Op stabiliteit van bouwmateriaal 1 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 APRIL 1968 ë-:r H. J. W. PAULICH ...begin moeilijk... (Van een onzer verslaggevers) Als U een friteskraam heeft of een groothandel :Vi zakkammen of het geeft niet wat voor een bedrijf, dan kan het wel eens gebeu ren dat U op een gegeven dag de telefoon opneemt en een zachte vrouwenstem hoort zeggen: „Dag mijnheer, met Nanda". Dan kan het best zijn dat U die hele Nanda niet eens kent. maar dat U eigenlijk best eens kennis zou willen maken met de juffrouw achter de zoetgevooisde stem. Maar dat gaat niet. Nanda is n.l. ge trouwd en belt U niet op om een gezellig babbeltje te maken, maar om U wat te verkopen. Nanda is n.l. vertegenwoordigster. Zij belt U in opdracht van een of andere grote fabriek in Nederland of buitenland, die aan U een bepaald produkt wil verkopen. ROTTERDAM-18, HONiNGÊRDUK. 49 «&T POSTBUS. #61 Dit is een Amerikaanse verkoop methode, die nu ook reeds een aan tal jaren in ons land gehanteerd wordt en wel door de firma Bell Sell uit Amsterdam. Directeur van deze firma is de 41-jarige heer H. J. W. Paulich, die zijn tijd verdeelt tussen op en neer vliegen van Amsterdam naar Düs- seldorf (waar dit bedrijf ook een vestiging heeft) en op vergaderin gen van verenigingen van vertegen woordigers met nadruk verklaart, dat zijn bedrijf niet de vertegen woordiger bedreigt, maar hem werk uit handen neemt. Hoe werkt dit bedrijf? Directeur Paulich vertelt over zijn zaak met veel vuur, af en toe ge plaagd door een wat Duitse tongval, gevolg van een langdurig verblijf in Düsseldorf: „Ik merk nogal eens in gesprekken met vertegenwoor digers, dat er bij hen een zeker ge voel van angst aanwezig is voor onze verkoopmethode. Zij menen dat wij met onze telefoonverkoop de vertegenwoordiger op den duur willen verdringen. Welnu, als er iets niet waar is, dan is het dat wel. Ik hoop u dit duidelijk te maken aan de hand van enkele voorbeelden. Ons bedrijf is eigenlijk voortge komen uit een blaadje voor perso neelsadvertenties. Elke week belde onze firma, een onderdeel van het zakenadviesbureau Laurens A. Daa- ne, zo'n 1500 personeelchefs van Amsterdamse bedrijven op om te vragen of ze nog nieuwe personeels leden nodig hadden. Deze methode: opbellen i.p.v. het langs sturen van een acquisiteur, werkte voortreffelijk en daarom is „voor vijf jaar" de gedachte gebo ren om deze methode ook voor in- dustrieprodukten e.d. te gaan ge bruiken. We hebben toen een klein onder zoekje ingesteld om te zien of er in het buitenland soms al bedrijven op dit idee-waren gekomen en jawel hoor. In Amerika bleek men deze methode al sinds 1925 te hanteren. Ook in landen als Engeland en Zwe den bestonden dergelijke bedrijven. Toen zijn we schoorvoetend begon nen de telefonische verkoop ook in Nederland te introduceren. In het begin hebben we natuurlijk alles verkeerd gedaan, maar na enige tijd wisten we toch wel hoe het moest. Het moet nl. zo: we hebben hier in Nederland zo'n 7,0 Bell Sell-dames in dienst. Als ik nu zeg „dames", 1 bedoel ik dat ook, want u moet nu niet denken dat dit een paar arme huisvrouwen zijn, die zo nodig iets bij moeten verdienen. De echte Bell Sell-dame is gelukkig getrouwd met een man die goed tot zeer goed ver dient, geen kinderen heeft, zich ver veelt en tevens ruime ervaring heeft in de verkoop of iets derge lijks. Wanneer zo'n echte dame zich dood verveelt, hoeft ze niet naar haar man te gaan om te vragen of zij misschien mag gaan werken. Dat zal die man niet goed vinden. Die zal zeggen: „Werken o.k., maar je komt de deur niet uit. Dat kan niet voor de buren en voor de familie, bovendien hebben we geld zat, dus daarvoor hoeft het ook niet" Voor deze vrouwen, die er zeer veel zijn, dat kunt u van me aannemen, voor deze vrouwen is het dus de ideale oplossing als zij min of meer regelmatig voor ons allerlei mensen mogen opbellen om die wat te ver tellen over een bepaald produkt. Zij blijven geheel anoniem. Dat wil zeggen als b.v. een spe cerijenfabrikant een nieuw produkt wil voorstellen aan de winkeliers, maar niet over voldoende vertegen woordigers beschikt om dit snel voor elkaar te krijgen, dan kunnen ze onze hulp inroepen. Wij schake len dan onze dames in, die voor die fabriek allemaal een en dezelfde naam krijgen toegewezen. In dit ge val dus Nanda van Rijn, al zouden ze evengoed allemaal Corrie van de Water kunnen heten. Nu laten we de fabriek uit een serie foto's een leuk meisje kiezen en dat leuke snoetje prijkt dan een paar dagen later op een paar duizend brieven, die we naar mogelijke belangstel lenden versturen. In deze brief wordt het artikel geïntroduceerd en tevens vermeld dat de lieve juf frouw de geadresseerde nog zal bel len om hem persoonlijk wat over dit nieuwe artikel te vertellen. Me vrouw Jansen of Pietersen ofwel een van onze 70 dames die zich zo vervelen maar niet uit werken mo gen gaan, belt hem dus op. Zij ver telt de klant wat over het produkt en probeert een order af te sluiten of een afspraak te maken voor de vertegenwoordiger. Nu zijn we dus zo'n beetje aan het knelpunt gekomen, waar de verte genwoordiger gaat zeggen: „Ja, ja, aha, wat gaat hier gebeuren? Die dames kunnen wel eens zó goed zijn, dat ze zö goed verkopen dat ik daardoor geschaad wordt. „Ik heb daar enkele krasse voorbeelden van. We hebben b.v. eens een actie ge voerd voor een knakworstfabrikant. De Man van de Knakworst was dat geloof ik, en die actie hadden we zö opgezet, dat de friteskramen de ene week bezoek kregen van de ver tegenwoordiger en de andere week door ons opgebeld werden om te in formeren naar de mogelijke behoef te aan een nieuwe zending knak worst. Dat ging prima, in alle rayons. Behalve in één rayon. In het begin ging het daar nog een beetje, maar toen de actie eenmaal wat langer draaide stortte die tele foonverkoop in dat rayon helemaal ineen. Toen ben ik eens met een man van de Knakworst gaan praten en toen heb ik gezegd: „Hoor eens hier. Dit kan niet. Hier moet wat gebeurd zijn, anders is het onmoge lijk dat we geen enkele klant meer over hebben. Wat bleek nu? Die vertegenwoor diger van die fabriek in dat bepaal de rayon was zó bang van ons, dat ie zijn eigen vrouw aan de telefoon had gezet om die naar zijn klanten te laten bellen. Ze zorgde er natuurlijk wel voor, dat ze met telefoneren altijd wat eerder was dan wij. Die vertegen woordiger was dus zö bang zijn pro visie te verliezen, dat ie z'n eigen vrouw maar inschakelde. En kijk, dat is nu helemaal niet nodig. Als wij nl. met een bepaalde onderne ming afspreken een actie te gaan voeren, dan proberen we altijd te bedingen dat de vertegenwoordiger, óók over orders die wij afsluiten, gewoon provisie ontvangt. Of de fa briek zich daar aan houdt hopen we dus maar al zijn we er niet altijd zeker van, dat ligt helemaal aan de directie van zo'n onderneming. Heel algemeen gesproken geloof ik ech ter wel dat de meeste fabrieken zich aan dat verzoek van ons hou den. Nu hebben we het overigens tot nu toe maar over een bepaald on derdeel van onze activiteiten gehad. We doen nog veel meer. Ten eerste dus het invoeren van nieuwe pro- dukten. Voorts het telefonisch note ren van nabestellingen van reeds eerder bekende produkten, dit dan vooral voor wat betreft bepaalde actie-goederen. Een bepaalde fa briek biedt b.v. voor vier weken de waspoeder een paar cent goedkoper aan en als die actie dan al zo'n week of drie loopt bellen wij de diverse Leuke smoeltjes voor het uitzoeken. waspoederverkopers in den lande op en zeggen we: „Mijnheer Jansen, hoort u eens hier.. U weet, we heb ben op het ogenblik een actie van waspoeder. Die is over een paar da gen afgelopen, heeft u misschien nog wat nódig?" Nou tien tegen een heeft die goeie man inderdaad nog wat nodig en zegt ie tegen Marian van der Molen, of hoe ze ook mag heten: „Stuur me nog maar wat". Dan zijn er verder nog b.v. duur zame verbruiksartikelen die zich niet via de telefoon laten verkopen. Onze Bell-Sell-dame belt dan echter mogelijk geïnteresseerden op. Zij vertelt dan wat over het produkt. en de klant stelt haar vragen. Nu zorgen wij van te voren wel dat de dame van Bell Sell iets af weet'van het produkt waarvoor ze propagan da zit te maken, al kunnen we haar natuurlijk niet alles uit de doeken gaan doen. Vraagt nu de klant op een gegeven moment iets van tech nische aard, waar onze dame niets van weet, dan zegt ze tegen die man „Ja mijnheer, kijkt u eens. Dat weet ik niet. Daar hebben we onze verte genwoordiger voor. Zal ik hem dan maar vragen om eens langs te ko men? Zegt u maar wanneer het u schikt". Ziet u, zo is de weg geopend voor de vertegenwoordiger om een order af te sluiten. We hebben het één keer meege maakt dat wij bij een paar duizend mensen interesse probeerden te wekken voor een nieuw type auto en dat de man aan de andere kant van de hoorn zó getroffen was door deze lieve juffrouw van Bell Sell, dat ie zei: „Nou, juffrouw we zul len er niet lang over praten. Weet u wat, schrijft u maar zo'n auto voor me op". Dat gebeurt natuurlijk niet vaak, he, maar ik bedoel maar. het kan in ieder geval. Enfin, mis schien krijgt u een dezer dagen ook wel een telefoontje van een van on ze dames. Dan weet u tenminste waar u aan toe bent (ADVERTENTIE) Tïïï (••••Kt Al iaren lang vind ik het heerlijk te schrijven over schoonheidsverzorging. Ik vind het prettig, omdat het voldoening schenkt, anderen tips te geven waarvan ze kunnen profiteren. Het is mijn overtuiging, dat we, als we 39 zijn, er nog even aantrekkelijk uit kunnen zien als op 29- of zelfs 19-jarige leeftijd, als we ten- r vuistregels kennen en deze ook blijven iuv|weevui Er is evenwel één kwelgeest, die een aanslag doet op ons uiterlijk. Ik bedoel natuurlrjk de 'langzame maar gestage gewichtstoename en de onmogelijkheid om het geleidelijk dikker worden van heupen en taille te camoufleren. De laatste jaren hebben velen op alle mogelijke manieren geprobeerd, hun overtollige pondjes kwijt te raken. Door .diëten", „alleen sla' „melk met bananen", „één maaltijd per dag", „einden lopen", „hongerkuren". Een paar van deze methodes waren een lijdensweg, andere liepen nit op een teleurstelling. En uiteindelijk kwamen al die mensen geen stap verder. Tot plotseling de oplossing werd gevonden. Een nieuwe methode, niet alleen de eenvoudigste die ooit werd ontwikkeld, maar ook nog de ple zierigste. Hij maakt verstandig eten mogelijk ea werd geprobeerd door een aantal vrouwen, echte vermagerings-veteranen, die toch altijd moeite hadden binnen de perken te blijven. En... de methode werkte! Hij is hun bescherm engel geworden. De naam is: de TXT VER* MAGER1NGSMETHODE. Verkrijgbaar, bij apothekers en drogisten. Complete verpakking: 15.90 U neemt twee TXT capsules, een half uur voor iedere maaltijd. U eet dan normaal, alleen minder. U geniet van drie goede maaltijdenpwf dag. Het uitgekiende puntensysteem yan TXT zorgt ervoor, dat u geen dingen eet die u moet vermijden. De TXT vermageringsmethode geeft u de meeste voldoening, is de prettigste luaruer om te vermageren en werkt altijd! De TXT methode zal ook helpen - ook u zult enthou siast zijn over het resultaat. Imp. N.V. Devam - Amsterdam (Van onze onderwijs- redactie) DEN HAAG - Gisteren was het de laatste dag schriftelijk eindexamen voor h.b.s.-b. Voor het gymnasium-b is inmid dels komen vast te staan dat dit jaar niet in bio logie, wel in schei- en natuurkunde mondeling geëxamineerd zal wor den, de alfa's worden aan de hand van Griek se poëzie (Homeros) en Latijns proza getest. Een nieuw gezicht in de examenzalen vormde gistermorgen de aanwe zigheid van de jongedames van de middelbare school voor meisjes. De Franse opgave voor h.b.s.-a was ditmaal wel heel zwaar. Gevraagd werd namelijk van de kandidaten zich voor te stellen, dat zij tijdens een vakantiereis door Frankrijk in de stad Orleans een ongeluk hadden ge kregen, omdat een automobilist door het rood licht was gereden en daarbij hun brommer zwaar had beschadigd. Aangezien de schade nog steeds niet vergoed was, raadt de ANWB het slachtoffer aan een brief naar Tou- ringclub de France te schrijven. Dit soort brieven vereist een spe ciale vocabulaire training, ^die niet is opgenomen in de voorbereiding op het examen briefwisseling. Dan was de opgave Duitse verta ling voor de m.m.s. een stuk gemak kelijker. Er was opnieuw een tekst van Stefan Zweig gekozen. De mees te kandidaten kennen Zweig uit de literatuur-geschiedenis of uit eigen lectuur. Verder was de opgave niet buitengewoon lang en qua inhoud niet moeilijk te begrijpen. Voor de h.b.s.-b was er dan nog de scheikunde: veel onderwerpen, die echter niet nieuw zijn: atoombouw en kristalbouw, elektrolyse en redox, zuurtegraad en oplosbaarheidspro- dukt enz. Precies die onderwerpen, waarop de leerlingen getraind zijn. Gistermiddag was het Nederlandse opstel aan de orde. De opsteltitels voor HBS gaven een grote keuze mogelijkheid. Niet iedere kandidaat zal echter gemakkelijk tot een keuze gekomen zijn, daar slechts drie van de tien titels door aanwezige actuele informatie kans gaven op een redelijk opstel. Bijvoorbeeld: Engeland en de EEG, voor en tegen van een satirisch tv-program, en worden mannen mo debewust Andere titels waren: omdat je zwart bent, oorlogsmisdadigers, stimuleren de middelen en dergelijke, indruk van het werk van Jeroen Bosch, mi litaire dienstplicht of ontwikkelings hulp en een zeer belangrijk, maar t moeilijk onderwerp: literatuur en werkelijkheid van nu Ook de kandidaten van de MMS had den bij het onderdeel opstel de keuze uit tien titels. Enkele paradepaard» jes kwamen opdraven, zij het voor deze speciale gelegenheid onder een andere benaming: „een vak dat ik op onze rooster gemist heb", „een werker voor de vrede", „de Olym pische Spelen 1968", „discriminatie verschijnselen". (Van onze Bonner correspondent) STUTTGART Met nog meer spanning dan voor de paasdagen kijkt men in Bonn naar zondag, de 28e april. Dan worden in de deelstaat Baden - Wiirttemberg verkiezingen voor een nieuwe landdag gehouden. Er waren al vele factoren die deze landdag- verkiezingen bijzonder interes sant maaktenBaden-Württem- berg werd als minister-president geregeerd door dr. Kiesinger tot hij begin december als kanselier van de „grote coalitie" naar Bonn werd geroepen. Baden-Wiirttem berg heeft een ongeveer gelijke bevolkingsstructiiur als de hele bondsrepubliek en de deelstaat is ook religieus, sociologisch en politiek ongeveer een afspiege ling van West-Duitsland als ge heel. De landdagverkiezingen in Ba- den-Württemberg zijn de laatste voor de algemene verkiezingen in september I960 en zijn derhalve een betrouwbare politieke baro meter voor de gevoelens onder de kiezers in de Bondsrepubliek, Bij dit alles is nu sinds de aan slag op de S.D.S.-ideoloog Rudi Dutschke vrijdag voor pasen en de studentenonlusten die daar op volgden, nog de vraag gekomen hoe de bevolking hierop wel zou reageren wanneer zij zondag haar stem uitbrengt. In Baden-Wurttemberg nemen niet al'een de drie „klassieke" politieke partijen aan de Landdagverkiezingen deel, maar ook de rechts-radicale neonazistische „Nationaldemokrati- sche „Partei Deutschlands" N.P.D. en een nieuwe linkse verzamelpar- tij onder de naam „Demokratische Linke". Vraag: Zullen na de studentenon lusten opgeschrikte burgers even tueel op de N.P.D. stemmen (waar van zij wellicht in de goede oude naziestijl een herstel van rust en orde verwachten) of zullen de „pro teststemmen" die vroeger alleen maar de N.P.D. gingen nu over deze partij en de Democratische Linke worden verdeeld Als het laatste het geval is, kan het gebeuren, dat noch de N.P.D., noch de Democratische Linke de ver eiste vijf procent der stemmen op zich verenigt. Het kan echter ook zijn, dat beide in het parlement in Stuttgart komen en het laatste lijkt eigenlijk het waarschijnlijkst. In Bonn verwacht men, dat de verkiezingsuitslag in Baden-Wurt- temberg ook nog een sterke invloed zal uitoefenen op de standpunten der twee grote partijen de C.D.U. C.S.U. en de S.P.D. ten aanzien van een kieswetwijziging met het doel om in de Bondsrepubliek het z.g. „meerderheids-kiesrecht" (dis tricten-stelsel) naar Angelsaksisch model in te voeren. De C.D.U.-C.S.U. en de S.P.D. zijn bij de vorming der „grote coalitie" begin december 1966 overeengeko men zulk een „meerderheidskies recht" in te voeren, met het doel in het parlement één grote regerings- en een iets minder grote oppositie partij te krijgen, waarbij alle kleine re partijen (inclusief de liberale „vrije democratische partij") dan van het politieke toneel zouden ver dwijnen. De C.D.U. - C.S.U. ofschoon ook in die partij tegenstand bestaat houdt nog altijd vast aan de coa litie-afspraak een „meerderheidskies recht" in te voeren. De S.P.D. die een nederlaag voelt aankomen, is van haar oorspronke lijke plannen teruggekomen. Het zou echter kunnen zijn, dat zij zich nog maals bedenkt, wanneer de N.P.D. en de „Demokratische Linke" er in zouden slagen over de 5-procents sperelausule in de Baden-Wurttem- bergse kieswet heen te springen (deze clausule eist, dat een partij minstens 5 procent der uitgebrachte geldige stemmen op zich moet ver enigen om in de Landdag te worden vertegenwoordigd) en daardoor het gevaar van een radicalisering van rechts en links in de Bondsrepubliek nogmaals duidelijk zou worden ge ïllustreerd. Ook in de landshoofdstad van Ba- den-Wurttemberg, Stuttgart werd na het vertrek van premier dr. Kiesin ger naar Bonn onder de christen-de mocraat di'. Hans Filbinger een „gro te coalitie" gevormd. Baden - Wurt- temberg is het land met de laag ste werkloosheidscijfers in de Bonds republiek. De deelstaat wordt be woond door een confessioneel-ge- mengde bevolking. Ook hier liggen punten van overeenkomst met de Bondsrepubliek - als - geheel, zodat de Landdagverkiezingen werkelijk kunnen worden aangezien voor het laatste grote plebisciet voor de al gemene verkiezingen van 1969. De stemming onder de drie „klas sieke" partijen laat zich ongeveer als volgt kenschetsen: in de C.D.U. (de C.S.U. existeert in Baden- Wurttemberg als ech> Beierse partij niet) is men optimistisch. Men ge looft net als in Bonn dat de „grote coalitie" in de grond van de zaak ten gunste van de christen-de mocraten werkt omdat haar suc cessen over het algemeen de CDU en de mislukkingen de SPD worden toegeschreven. Bovendien heeft de na-oorlogse ervaring geleerd, dat welvaart meestal de C.D.U. ten goe de komt en dat bij een recessie (wat ook de afgelopen anderhalf a twee jaren het geval is geweest) de SPD aan bod komt. Bij de S.P.D. is de stemming uit gesproken pessimistisch. Er heerst in de partij bij velen grote ontevre denheid over de „grote coalitie", niet alleen in Stuttgart maar ook in Bonn, om dezelfde reden waarom men er bij de C.D.U. (C.S.U.) te vreden over is: zij werkt te zeer ten gunste van de christen-democra ten. De liberale vrije democratische par tij komt met een nieuwe verkiezings magneet, de Konstanzer professor dr. Ralf Dahrendorf, die pas een paar maanden geleden lid is gewor den van de partij, maar met zijn formuleringen van een nieuwe libe rale politiek de F.D.P. in een eufo rie heeft gebracht. Prof. Dahrendorf is al direct kandidaat gesteld voor de liberale partij in Stuttgart en het is zeker, dat hij einde volgend jaar ook in de Bondsdag in Bonn zal ko men en over een paar jaar voorzit ter van de Mende-partij zal zijn. De rechts - radicale neonazistische partij N.P.D. kan terugzien op Land dagsuccessen in vijf Westduitse deel staten. Het geldt als zeker, dat de neonazi's ook in de Stuttgartse Land dag zullen komen. De onrust onder de boeren over de EEG-landbouwpolitiek zal vermoede lijk de neonazi's ten goede komen, net a's vijfendertig jaren geleden toen de boeren naar de NSDAP lie pen, die zoals de minister van financiën in Bonn Franz-Joseph Strauss het dezer dagen formuleer de „niet hun welvaart, maar wel het aantal oorlogsgedenktekenen aan zienlijk heeft verhoogd." UTRECHT (KNP) De bouwln- specties van de 7 bisdommen in ons land hebben besloten om alle ker ken, die na 1960 gebouwd zijn te controleren op materiaal, dat bij de bouw gebruikt is. Het betreft ruim 400 kerken. Van het grootste deel vaB deze kerken is vrijwel zeker, dat on stabiel materiaal niet gebruikt is. Verwacht wordt, dat slechts enkele kerken aan een diepgaander onder zoek zullen moeten worden onder worpen. Het besluit is genomen naar aan leiding van de instorting van de Lucaskerk in Den Bosch en het daar op gevolgde onderzoek van het T.'N.O. Dit onderzoek wees uit, dat een bepaalde steensoort van cement de vereiste drukproeven niet kon door staan. Het aartsbisdom Utrecht heeft een lijst van 15 kerken, waarvan de bouwinspectie weet, dat cementsteen is gebruikt, die nader gecontroleerd moet worden. Van minstens acht ker ken wordt geen risico verwacht, om dat het gebruik van die steen gering is en bovendien op ongevaarlijke plaatsen. Van zes kerken wordt dit nog nader nagegaan, terwijl van een kerk, de Verrijzeniskerk in Wagenin- gen, die deze dagen is gesloten het onderzoek spoedig zal uitwijzen of heropening verantwoord is. In het bisdom Breda, is, zoals be kend een kerk in Dongen hangende het onderzoek gesloten, in het bisdom Den Bosch kerken in Eindhoven, Nuenen en Rosmalen. In de andere bisdommen is nog geen enkele slui ting nodig geacht. (ADVERTENTIE) \A® <4.'LA 0 CA DONDERDAG 2 MEI DEMONSTRATIE IN ONZE ZAAK VAN DE VAN 2 UUR TOT 6 UUR. NWE. GINNEKENSTRAAT 21 BREDA TEL. 30268

de Stem | 1968 | | pagina 19