„PRINSES CHRISTINA" FEESTELIJK IN DE VAART IS UITERST GEBRACHT DIERENBESCHERMING KENT MEDAILLES TOE E.Z.A.C. voorlopig nog op het vliegveld Zeeuwsch- Vlaanderen BIJNA HELE INHOUD VAN DE ZEEUWSE PROVINCIALE ALMANAK DOBBERDE ROND OP DE WESTERSCHELDE Optimisme over nieuwe mogelijkheid Koninklijk bezoek aan Zeeland Te weinig nieuwbouw- orders voor „De Schelde55 f heetman ïanluffermans exposeert in Antwerpen Zoeken Verstekelingen Springen Ponteneur Miljoenen voord eel dank zij garnalen-spoe keef Belofte Ultruda Tilleman Aan onze adverteerders ïcgwater wat an waar? ROLEX MORGEN Mee» nieuws uit stad en streek op pag 55 Uniek Erkenning van verdiensten van de heer Verburg en dr. Boddeke Economie Maoneblussersrit 4 mei te Goes „Zevibel" legt nadruk op belang Zeeuwse stromen V D-kamerleden Geef voorschot aan mosselkwekers Vergadering verband met koninginnen», lke dag onze krant wel zal rlAAVI nn«TA 1VftT advertentie-opdrachten |ce uitgave van 1 mei tag 29 april uiterlijk te nlddags in ons bezit moeten ij" vertentie-opdrachten voor e. ant van 1 mei. die later dan vengenoemd tijdstip in ons n, zullen in onze uitgave van <1 ii worden opgenomen. Dagblad De Ste Advertentie-aJd, orgen, donderdag 2: rt 1.44 en 14.14 uur, 13.39, Vlissingen 0.44 ên 130? neldinge 2.31 en 14.56 uur, april Tei-neu*! (ADVERTENTIE) JELBURG ksarehief: 9.30-12 en 13.30.njj itoonstelling spoorwegen in 7Ï1® ienwater: 9—18 uur Mll> liatuur Walcheren touwburg 20 uur Ned. wankel evenwicht" EtE dhuis 14 uur Raadsvergaderiji WERPEN !x 9.30, 11.45, 14, 16.30. 19 en 2130 u ly time a.l. eon 11.45, 14, 16.30, 19 en 21,30 J vre pour vivre 18 jaar thé 12, 14, 16, 18, 20 en 22 in» petit baigneur 14 jaar bens 12, 15, 18 en 21 uur getemde feeks a.l. abassades 12, 14.30, 16.50, Du» 30 uur In de hitte van de nacht lil voy 12, 14, 16. 18. 20 en 22 uur 'I ilga 18 jaar iellin 12, 14, 16, 18, 20 en alt Disney a.l. .pitole 12, 14, 16, 18, 20 en 3! H id Tomahawk 18 jaar EO 20 uur De vogelhandelair LT 20.30 uur Een lelie van dé ia re dalen Een zeer chic horloge, leschikt voor iedere gelegenheid. Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Perfekt beschermd tegen water, stof en vuil door de beroemde Oyster kast. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen. ROLEX OYSTER PERPETUAL vanaf 485,- i te i IT ipitole: Alexander de gelukzalige ajestie: De komedianten 1! jaar aza: De jonge wilden 14 jaar 4ect: Bonnie en Clyde 18 jaar ivoy: De tijd der moffen «J, NIKLAAS len: Midzomemacht 18 Jaar mtury: De zaal Lady Chaplin IJ ju ilace: Aanval op de gepantserdi agen 18 jaar :ala: Oorlog en vrede 14 Jaar GGE emlinc: De jonge wilden 14 ju wart Huis: Oscat 18 jaar nrum: De avonturiers 14 jaar tpitool De laatste koning deitot lala: De foltertuin 18 jaar orrekelder 20.30 uur Lady Godin edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92-Oostzeedijk 155-15? Tel. 1166 70 Rotterdam 1DELBURG üksarchief: 9.30-12 en 13.30-17.30 E entoonstelling spoorwegen to Zeel» lolenwater 9-18 uur tiniatuur Walcheren schakel 19.30 uur Ml- e» wf> eravond Philatelica 8NEUZEN lemeentehuis 19.30 uur Eaadaeg JANSTEEN (Ian-West 13 uur Regioia'i jkveedag en premiekeuratw» en en vrouwelijk fokvee 1» laadzaal 16.30 uur HOONDIJKE «andbouwhuishoudschool - ur Tentoonstelling iEDEKENSKERKE lemeentehuis 19.30 uur Haa®«t TWERPEN tioscopen: Als onder vanfla IVO 20 uur De mantel 4KT 20.30 uur Een lelie van m :ere dalen 'NT Sioscopen: Als onder INS 20.30 uur De getatoee»™ .-NIKLAAS iioscopen: Als onder vandal ïioscopen: Als onder lorrekelder 20.30 uur Ud!' W® IRNHOUT +iij 1J|, vursaal Alles op zlJn,^1.^^111 Forum De piraat van de Kon» Aanvang 20 uur (Van een onzer verslaggevers) ,_.;TERNEUZEN. De Zeeuwsch- Vlaamse kunstschilder Jan Juffer mans is uitgenodigd een expositie van zijn werken te verzorgen in de bekende Antwerpse zaal Veku, Wijn gaardstraat 9. De tentoonstelling, die tot en met 15 mei te bezichtigen zal zijn, wordt hedenavond om negen uur geopend door de journalist J. Hüsken uit Terneuzen. De tentoonstelling is dagelijks vanaf 20.00 uur geopend en op afspraak. Omdat er verschillende delen van het schip tegelijk voor de festiviteiten werden gebruikt, was er ook een enorme zoekpartij gaande. Er bevond zich op een kwaad ogenblik wel eens een burgemeester in de ruimte waar de ankerketting wordt bewaard. Het mocht de pret allemaal niet drukken. Iedereen was blij. Rond het middag uur, op een plaats waar het binnen- aanvaringsreglement niet van toe passing was, hees mevrouw C. van Aartsen-Stap op het bovenste dek de provincievlag in top, terwijl de echt genote van de werfdirecteur, mevr. J. C. Schlömaim-van Vliet, de vlag van de werf tegelijkertijd deed zak ken. De synchronisatie vergde wel enige tijd, terwijl ook het aantreden van de autoriteiten die getuigen wa ren, wat moeizaam verliep. (Van een onzer verslaggevers) AAN BOORD VAN DE PRINSES CHRISTINA. Tegen woordig noemen ze alles een feest. Maar de overdracht van de veerboot Prinses Christina door de werf De Merwede aan het provinciaal bestuur van Zeeland, dat was nou een feest! Bijna de gehele inhoud van de Zeeuwse provinciale almanak dob berde op de nieuwe veerboot over de Westerschelde, waar het koud, mistig en regenachtig was, terwijl er rond de magistrale figuren allerlei verwarrende, maar gezellige toestanden heer sten. Het begon al bij de inscheping. Sommige genodigden hadden oranje parkeerkaarten aangevraagd, die hun het recht gaven met auto en al de veerboot binnen te rijden, die spe ciaal voor die gelegenheid even in de fuik van een oudere prinsesseboot was afgemeerd. Andere genodigden hadden een witte parkeerkaart ge vraagd, omdat zij hun risico liever aan de kant lieten staan. Je weet het immers maar noodt Toen nu het embarkeren begon, bleken de oranje- kaartbezitters plotseling een graad hoger gewaardeerd te worden. Zij reden het stuurwiel losjes in de hand de veerboot binnen, terwijl hun medegenodigden die tijdelijk voetgangers waren geworden, op de kade stonden toe te kijken, huive rend in de koude wind. Zo kreeg je het gekke verschijnsel, dat een lage provincie-ambtenaar gemotoriseerd het schip inreed, terwijl zijn hoogste chef stond te blauwbekken op de fuik. Burgemeester Roemers van Vlissin gen nam het voor de wachtende ma gistraten op en ontsloot met enkele welgekozen woorden de buik van het schip voor de magistrale voetgangers. Buitengaats heerste intussen ook eni ge verwarring, want zolang de Prin ses Christina bezig was de Zeeuwse almanak aan boord te nemen, konden de andere veerboten niet binnen varen. Dat was niet het einde, want toen men eenmaal op de Westerschelde dobberde, ontdekte men zeven blinde pasagiers aan boord. Dat waren arge loze lieden, die dachten dat die mooie grote veerboot gewoon naar de over kant ging. Er was zelfs een versteke ling die in Hoek (Zeeuwsch-Viaan- deren) op solicitatiebeziek moest en die terecht vreesde, dat hij bij zijn eerste kennismaking te laat zou ko men. Maar de P.S.D. stond voor niets. De boot voer ijskoud terug naar Vlis singen, zette de verstekelingen af en voer de wijde wateren weer op. Minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, sprong met jeug dige souplesse over een railing (ge lukkig niet het water in, maar boven op het alluminium dek), welk voor beeld door diverse Zeeuwen werd ge volgd. Toen begon het vlagvertoon. Het was eigenlijk te gauw gebeurd voor zo'n groot moment We hadden uiteraard op enig hoorngeloei ge. rekend maar dat bleef uit hoewel voorlichtingsambtenaar J. Tevel over duidelijke blaas- en toeterbewegin gen in de richting van de commando brug stond te maken. Nu klonk er al leen een applaus, dat verwaaide op de wind. Terwijl iedereen elkaar be gon te feliciteren, loeide opeens de stoomfluit. Op het met seinvlaggen versierde tweede rijdek stonden tussen de parkeerstrepen fraai versierde ta fels. Het was er koud, maar niet minder feestelijk. Wij zagen zelfs 'n statenlid van S.G.P.-zijde jolig met een roemer champagne rond wandelen, hetgeen de ontspannen sfeer duidelijk typeerde. De werfdirecteur, de heer Schlö- mann, had een vrolijke toespraak meegebracht, waarin hij het woord „pont" taalkundig ontleedde. En hij kwam tot de afleiding „ponteneur" op je ponteneur staan, wat Zeeland volgens hem met betrekking tot zijn infrastructuur graag placht te doen. Precies ontleed, zei hij, betekent pon teneur brug-zenuwen. Rechts van ons 55 (Van onze correspondent) COLIJNSPLAAT „De Ne- o^erlandse vereniging ter bescher ming van dieren" heeft grote M Waardering voor de door machi- nefabrikant Verburg in Colijns- plaat ontwikkelde garnalen-spoel- zeef. Het hoofdbestuur van de I Berenbescherming heeft daarom ^Bsloten de twee Nederlanders, liHf 6611 klissende rol bij de Hjsiuw van dit unieke stuk visserij- Werktuig hebben gespeeld, een i medaille van verdiensten toe te kennen. Naast de heer Verburg Ivlf ^6Ze eer °°k bekende gar nalen bioloog dr. A. Boddeke van Rijksinstituut voor Visserij- Ij Jhderzoek ten deel vallen. '>e fieuwe garnalen-spoelzeef, die l»»„ F00' succes belooft te worden, J.aar'ijks enkele miljarden jonge pa vissen en massale hoeveelheden ■d maatse Sarnaa' het leven red- tJkL hoofdbestuur van de Die- nenbcsfherming meent, dat deze uit- v»J!,uK.ecn ,lerSe'Ük groot belang oor het redden van schier ontelbare •ïïlF..1v,sselevons heeft, dat dit een ■Juiciele waardering van alle cüeren- •nenden verdient. j dp Dierenbescherming is een uergehjke uitreiking van medailles Jt9?rsch|jnlijk gouden) een unieke Het is toch zo, dat de jonge vis m, de garnalen-spoelzeef ge- ■paaru wordt, later wellicht toch weer eens als grote vis voor con sumptie wordt teruggevangen. De garnalen-spoelzeef heeft dus in de eerste plaats grote economische voor delen voor de gehele vissersvloot van bijna alle Noordzeelanden. Het is ech ter bekend, dat zowel dr. Boddeke als de machinefabrikant Verburg zich ook ergerden aan de massale moord partijen op de jonge ondermaatse platvissen, die bij de oude verwer kingsmethode geen schijn van een overlevingskans hadden. Zelfs in zijn ambtelijke functie als visserijbioloog bij het RIVO heeft dr. Boddeke daar- van diverse malen in woord en ge schrift openlijk getuigenis afgelegd. Hij is trouwens zelf een fervent lid van de dierenbescherming. Elke bio loog, die het natuurgebeuren volgt, is trouwens begaan met het lot van de dieren. Bij de technische ontwikkeling van ie garnalen-spoelzeef heeft dr. Bod deke zeer belangrijke biologische ad viezen aan de Zeeuwse uitvinder kunnen geven. Hij deed dit werk in Moment tijdens de overdracht, waarbij alle hens aan dek waren. merkte iemand op: ,,Hij zal zenuwe- brug bedoelen". De commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, voor wie dit een complete jubeldag was, kreeg enkele albums waarin de bouw van het nieuwe schip fotografisch was vastge. legd en mevrouw Van Aartsen kreeg als herinnering aan haar vlaggen- parade eveneens een album. opdracht van 't RIVO en de Direc tie Visserijen die veel heil in het nieuwe werktuig ziet, dat aan boord van de garnalenkotters wordt ge plaatst. Er zijn door de vloot al vele tientallen spoelzeven besteld. Er wordt door de overheid zelfs een subsidie van 30 procent bij aankoop op gegeven. Het blijkt, dat de garnalen, die alt deze zeef komen veel beter van kwa liteit zijn. Ze brengen 25 tot 50 cent per kilo gemiddeld meer op. Ook dat is een winst van enkele miljoenen per jaar. De winst aan jonge platvis, die nu binnen enkele minuten weer onbeschadigd over boord in zee wordt teruggespoeld, is nog veel groter. Het is zelfs zo, dat ook andere Noordzee landen grote economische belangen bij de Zeeuwse garnalen-spoelzeef hebben. Engeland en Denemarken zullen meer schol gaan vangen, een belangrijke bron van inkomsten van deze vloot. In Frankrijk zal de nieu we vinding waarschijnlijk een be perkende maatregel op de garnalen visserij kunnen voorkomen. In Frankrijk wilde men de gar nalenvisserij, vanwege de grote scha de aan de platvisstand, sterk gaan beperken. Men kan veilig aannemen, dat in sommige gebieden de schade aan uitgemoorde jonge platvis groter is dan de opbrengst van de garnalen, Over de wijze waarop de twee me dailles van de Dierenbescherming worden uitgereikt, is nog overleg gaande tussen de afdeling voorlich ting van het ministerie van Land bouw en Visserij en het hoofdbestuur van de Dierenbescherming. De kans bestaat, dat dit in Colijnsplaat zal gebeuren, zodat ook een praktische demonstratie met de nieuwe gama- lenzeef kan worden gegeven, di* in ternational* belangstelling heeft. Minister Bakker hield zijn rede ook in de lichte toets. En hij ontving complete ovaties toen hij Zeeland bij dezen plechtig toezegde, dat het con tract voor de bouw van een tweede dubbeldekker mag worden getekend, en dat op 1 mei de aanbesteding zal plaatsvinden door de aanleg van een stuk rijksweg 58 tussen de Sloedam en Biezeiinge! Voor de werfdirectie was de bood schap van de minister een verassing, Er verscheen opnieuw champagne en nadat er al op enkele leden van het koninklijk huis was getoost, gingen nu de glazen als bij onderlinge af spraak op het heü van minister Bakker omhoog en omlaag. De commisaris van de koningin was al even sprankelend in zijn feest rede, waarin hij ais goed bestuurder, de minister een tracé voor de vaste oeververbinding aanbeval. „De mid denroute" zei hij. En de werfdirec teur suggereerde, dat de tweede dub beldekker nog goedkoper dan de eer ste moest worden (20 miljoen), om dat schepen in serie nu eenmaal goedkoper zijn. Over de veertarieven werd slechts terloops en op plesante toon gesproken. Minister Bakker zei: „Ik had verwacht, dat iedereen mij er wel over zou aanschieten, maar dat is niet gebeurd." Een van de vele bon mots van de commissaris mogen wij u niet ont houden. Hij zei: „Over de naamge ving van nieuwe dubbeldeks veer boten, en zelfs van bruggen en dammen, hoeven we geen zorgen meer te hebben. Zo zal de tweede dubbeldekker wel Prins Willem- Alexander gaan heten en de vaste oeververbinding Prins Mauritstun- nel". Er waren zeer sympathieke lof- woorden voor gedeputeerde M. S. van Poelje, die meer dan wie ook voor de dubbeldekker heeft geijverd, maar die door ziekte verhinderd was. Ver der herdachten de aanwezigen ir. Ph. de Groot, van het gelijknamige bu reau voor scheepsbouw te Bloemen- daal, die het unieke schip heeft ont worpen. Daarna schalde muziek door de dubbeldekker, rinkelden de glazen en liet men zich aan het koud buffet verwennen een koud buffet, waar op als pronkstuk een brug was ge bouwd, geplaveid met de ruggen van forelletjes. Belofte van een vaste oeververbinding? Laat in de middag voer de dubbel dekker, eventjes bestuurd door mevr. Van Aartsen, de fuik Vlissingen weer binnen. Men spoedde zich in blijde stemming huiswaarts. Het was de leukste vaartocht ooit met een veer boot gemaakt. Eind mei komt de Prinses Christina in dienst op het traject Kruiningen Perkpolder. (van onze correspondent) SCHOONDIJKE Zondag wordt in Schoondijke de vierde Maoneblus- ;ersrit gehouden. Deze oriëntatierit vordt verreden onder auspiciën van W.Z.A. te Oostburg ten bate van het Zeehospitium te Oostkapelle, over een afstand van 5414 km (volgens het K.N.M.V.-reglement 1968) en is bestemd voor auto's, motoren en scooters. De start vindt plaats om 14.01 uur in de Prinses Beatrixstraat te Schoondijke; de finish is op de brink in deze gemeente. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bestuur van de EZAC (Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Aero Club) heeft met diverse personen en instanties besprekingen gevoerd om te proberen een eigen vliegveld te krijgen. De gesprekken stemmen tot hoop, maar voorlopig blijft de club nog te gast op 't vliegveld Zeeuwsch- Vlaanderen, dat eigendom is van de firma Heyens in Hulst. Zoals onlangs gemeld heeft de eige naar van het veld de zweefvliegclub geadviseerd elders een geschikte ac commodatie te zoeken, omdat de ex ploitatie van het terrein voor hem niet langer een haalbare kaart is. Hij overweegt de grasmat om te ploegen. Ondanks de moeilijkheden waarmee de zweefvliegers te kampen hebben werd de bouw van de hangar op het veld voltooid. Er is onderdak voor twee vliegtuigen. Het bestuur van de EZAC is zeer optimistisch ge stemd over de contacten, die tot nu toe tot stand zijn gekomen met an dere clubs. Een samenwerkingsvorm wordt thans mogelijk geacht. Besprekingen zijn ook gevoerd met de secretaris van de afdeling zweef vliegen van de KNVvL en de direc teur van het zweefvliegcentrum Ter- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De vereniging tot bevor dering der Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel" belegt op zaterdag 4 mei in de Prins van Oranje te Goes een vergadering. Gesproken zal worden over de betekenis van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse stromen voor de visserij. De vergadering begint om half tien. In een uitnodiging voor deze ver gadering aan de leden wordt erop gewezen, dat professor Korringa vo rig jaar april in Zierikzee heeft meegedeeld, dat een commercieel verantwoorde visvangst nauwelijks meer mogelijk zal zijn na de afslui ting van de Grevelingen en na even tuele afsluiting van de Oosterschelde. Het „ZevibeP'-bestuur is van me ning, dat de betekenis van de Zeeuw se en Zuid-Hollandse wateren niet is af te meten aan de vangst van de lokale visserij, maar veel meer ge zocht moet worden „in het karakter van kinderkamer voor een aantal, speciaal voor de Nederlandse visse rij belangrijke vissoorten, zoals tong, haring, garnaal en schol". Het bestuur meent verder dat net belangrijk en noodzakelijk is zich na der te bezinnen op de ware beteke nis van de Zeeuwse en Zuid-Holland se stromen voor de visserij. DEN HAAG (ANP) De konin gin is voornemens op donderdag 20 en vrijdag 21 juni een bezoek aan Zeeland te brengen. De eerste dag zal voornamelijk aan Zeeuwsch- Vlaanderen worden gewijd. De route van de tweede dag zal via de Veer- segatdam, Noord-Beveland en de Zandkreek naar Goes voeren. In de middag zal H.M. een bezoek bren gen aan de land- en tuinbouwten toonstelling te Wilhelminadorp, die door de Zeeuwse landbouwmaat- schappij wordt georganiseerd in het kader van haar 125-jarig jubileum. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Schlingemann en Tuijnman hebben er bij minister Bakker voor gepleit om op korte termijn voor schotten te geven aan de mossel kwekers, die in augustus hun mossel percelen moeten verlaten. De VVD'ers vragen de minister van verkeer en waterstaat of hij be reid is om in afwachting van de definitieve regeling taxaties te laten verrichten en op grond daarvan voorschotten te verstrekken. De Tweede-Kamerleden vragen zich af, waarom er wel schadeloos stellingen zijn verstrekt of toegezegd aan gedupeerde landbouwers en nog niet san de mosselkwckers. let. Deze hebben tot gevolg gehad dat een soort mentor is aangewezen, die de jonge club voorlopig zal be geleiden. Begin mei dient de lier motor ingebouwd en getest te zijn, zo dat op zondag 5 mei reeds gevlogen kan worden. Vast staat, dat zondag morgen om acht uur de eerste start zal zjjn. Op 10 mei wordt do jaarlijkse alge mene vergadering gehouden (20 uur) in de Koning van Engeland te Huist. Naast het gebruikelijke huishoude lijke programma zullen twee kleu renfilms over de zweefvliegerij ver toond worden. Voorts zal een nieu we voorzitter dienen te worden ge kozen, in verband met het periodiek aftreden van de heer P. Modder, die zich niet herkiesbaar stelt. Voor de voorzittersfunctie worden door het bestuur voorgedragen, de heren H. Doppegieter en W. de Block. Bovendien moet gestemd worden over de benoeming van twee nieu we bestuursleden. Kandidaat heb ben zich gesteld de heren P. Modder en K Meyei. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De afdeling scheeps nieuwbouw van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" is, in tegenstelling tot de andere afdelingen van dit bedrijf, onvoldoende van werk voorzien. Dit blijkt uit het verslag van de ondernemingsraad, waaraan door de voorzitter, de heer J. Hupkes, presi dent-directeur van het bedrijf, mede deling werd gedaan over de werk voorziening. Ofschoon de vraag naar scheepsruim- te over de gehele wereld bevredigend kan worden genoemd, zijn er twee factoren die het verkrijgen van or ders bemoeilijken. Die zijn de bouw van steeds grotere schepen en de con currentie over die gehele wereld, waarbij beslist niet alleen aan Japan moet worden gedacht. Aan deze con_ currentie is in een aantal gevallen vooral moeilijk het hoofd te bieden, omdat in die landen door allerlei subsidies enz. van de zijde van de overheid, sprake is van concurrentie vervalsing. De heer Hupkes wees er verder op, dat er ook een ontwikke ling gaande is, zoals men kaïn zien in Engeland, waar men een deel van het verloren terrein in de scheeps bouw probeert terug te winnen, door opdrachten te aanvaarden tegen zeer lage prijzen, mogelijk gemaakt door regeringssteun en de devaluatie van het pond. De heer Hupkes zei voorts, dat de Mij. „De Schelde" gelukkig een uit wijkmogelijkheid heeft naar de scheepsreparatie terwijl het de ove rige produktieafdelingen over het algemeen redelijk goed gaat. Hij ves tigde tenslotte nog de aandacht op de enorme concentraties die in de scheepsbouw in Engeland en Frank rijk plaatsvinden. In Frankrijk zijn nog twee combinaties overgebleven. ,HET is voor de eerste keer dat ik in Nederland exposeer. Wél heb ik tentoonstellingen gehad in Vraasene. waar ik vandaan kom, in Beveren, Zioijndrecht, Rupelmonde, St.-Gillis en Brussel." In de burgerzaal van het stadhuis te Hulst zijn momen teel schilderwerken te zien van de Vlaamse kunstschilderes Ultruda Tilleman. De expositie blijft open tot en met zondag a.s. „MET schilderen", vertelt ze, „ben ik later begonnen. Dat was tijdens mijn herstelperiode na een ernstig auto ongeluk. Ik was toen nog geen twin tig jaar. Op de middelbare school had ik wel eens wat getekend, maar mijn hobby was het echt niet. Op het eind van mijn humaniora werd een expositie gehouden van de beste te- ken- en schilderwerkjes van de leer lingen. Daar was ik ook bij, maar prijzen waren er niet aan verbon den. Na mijn schooltijd ben ik er niet mee doorgegaan. Het was helemaal niet mijn bedoeling deze richting in te slaan." „TOEN ik uit het ziekenhuis kwam, wist ik niet wat te doen. Ik ver veelde me al gauw en begon toen zomaar wat te werken met water verf. Later werd dat olieverf. Van verschillende kanten drong men erop aan hiermee door te gaan. Ik bleef schilderen, ongemerkt. De eerste ten toonstelling viel erg mee. Van de zestien schilderijen werden er tien verkocht. De kritieken waren heel positief." PAS in 1963 ging ik naar de Kunst academie in St.-Niklaas om me spe ciaal te bekwamen in portretschilde ren en tekenen. Een jaar of vijf doe je niets anders dan portretten teke- nen. Pas daarna mag je schilderen. Hoe ik m Hulst terecht ben geko men? Ik was hier een tijdje geleden met mijn man. We zagen een affiche waarop een expositie in het gemeen tehuis werd aangekondigd. We heb ben toen terstond contact opgenomen met het gemeentebestuur van Hulst." ,£EN week later al kregen ui* ant- woord. Tevens werd ook een datum, voorgesteld. Ik had helemaal niet gedacht dat ik bericht zou krijgen, tn Belgie gebeurt dat zo vaak Je schrijft, maar krijgt nooit antwoord, zorgd, allemaal keurig ver- ,OOK de receptie bij de opening van iVad UT'' N9 Was ver- zorgd. Alle lof voor de mensen op het gemeentehuis. We hebben zelt nergens voor hoeven zorgen. De zaal neoPZ£N r ^schikt. Er komen hier hit ,nel0lsc^e hoekers. Ze vinden het allemaal geweldig mooi. Ik had dit echt met verwacht."

de Stem | 1968 | | pagina 3