Scheveningse pier/ totaal platgebrand JEUGD sandalen ZO DOOD(S) ALS EEN PIER GEKKE VLASKOP MARTIN LUTHER KING hoeft niet ineens leeg Wetsontwerpen tegen Ossemtore: links is niet katholiek MARIJKE EN MARIEKE Lichte paniek Schade in de royale gezins- flessen blijven spran kelend lekker. Beugel sluiting! Luchtdicht I Schenkklaar en Altijd even goed! Ontslag van rechtsvervolging moordzaak Vlaardingen (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN. Op de Scheveningse pier is gistermorgen een hevige brand uitgebroken. Dikke rookwolken dreven de zee op in de richting van Katwijk. Hoewel de Haagse brandweer met man en macht alles in het werk stelde om het vuur te bestrijden, vraten de vlammen zich steeds verder door de luifel, die over het midden van de pier loopt en werkte als een schoorsteen. De geweldige brand brak uit omstreeks kwart over tien. Zeehengelaars op de vlsring en elektriciens, die op de pier aan het werk waren, stonden binnen een paar minuten voor een massale vuur zee. Men greep om zich heen naar brandbiusapparaten, maar tegen de felle aanwakkerende vlammenzee was niets te beginnen. Toen snel daarop de brandweer kwam, stonden de vijf winkeltjes halverwege de pier al in brand. Het E.M.S.-personeel, zeevissers en en kele toeristen, die op deze natte dins dagmorgen het einde van de pier hadden opgezocht, werden totaal on verwacht op de piereilanden geïso leerd. Pas een uur later zouden ze door een rookgordijn en drabbige massa weer naar de entree van de pier kunnen terugkeren. De Haagse brandweer, die met extraveel materiaal de brand aan pakte, kreeg pas na vijf minuten wa ter: de slangen moesten over afstan den van honderden meters van de boulevard worden aangelegd en reik ten wel tot de pier, maar er zijn op het wandelhoofd geen brandkranen voor het aansluiten van slangen aan wezig. Het vuur is waanschijnlijk uitge broken in een patates-fritestent, waar een jongeman een oven zou hebben aangezet. Enkele ogenblik ken later hij zou een boodschap zijn gaan doen zag men al rook wolken en volgden twee ontploffin gen. De Haagse brandweer heeft la ter zes butagasflessen uit de tent (ADVERTENTIE) Bijzondere leren Lage Alta prijs. Aparte Marathon sandaal, van echte varkenssuède. Met voetbed. 6taat heel leuk. Maten 23-31 Stoere Jongenssandaal met leren voetbed. Praktisch onverslijtbaar. Maten 24-45 Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht De troosteloze resten van Zwols- mans trots: de pier van Scheve- ningen. verwijderd. De flessen werden in zee gegooid. Door de enorme rookwolken, die zich door slagregens een weg baan den in de richting van Katwijk, wer den de piereilanden aan het gezicht onttrokken. Op de eilanden kreeg men nog eenmaal verbinding met het vaste land, maar daarna steeg er op de plaats van de brand een vonkenregen de lucht in, en ontstond er een kort-1 sluiting in de voedingskabels, die over de pierluifel naar de eilanden lopen. Daardoor viel niet alleen de telefoonverbinding uit, maar ook alle lichten. Overschakeling op een nood- aggregaat was voor de eilandbewo ners waaronder een lichte paniek zou zijn uitgebroken nog mogelijk. De brandende Scheveningse pier was een bezienswaardigheid voor honderden belangstellende Hage naars tijdens hun middagpauze naar de Scheveningse pier gereden om de laatste verrichtingen van de Scheve ningse brandweerlieden gade te slaan. Het middelste deel van Zwols- mans wandelhoofd biedt een trooste loze aanblik van verkoolde balken, een dikke laag zwart bluswater, res ten van reclames en krom getrokken stalen balken. Het zeewater werd niet voor bluswerk gebruikt omdat het het brandweermateriaal zou aan tasten. Volgens een woordvoerder van de E.M.S. wordt de schade op een mil joen gulden geschat. De herstellings werkzaamheden en de restauratie zullen ongetwijfeld zeer lang duren. Mogelijk komt de vraag aan de orde of op het wandelhoofd geen ingrij pende veranderingen moeten worden aangebracht: of de leidingen niet op een andere manier kunnen worden aangelegd. Er wordt op de pier ove rigens geen gebruik gemaakt van aardgas maar van olie. Tijdens het blussen zagen journalisten olie door de luifel komen druppelen. Een van de vissers, die zich op de hengelrlng bevond toen de brand uit brak, was de 38-jarige J. C. Trager. Hij vertelt: „Ik zag een steekvlam door het dak van het tentje komen. In het pierrestaurant was paniek, al les rende hier heen en weer om tele foonaansluiting te krijgen. Je moet je niet indenken wat er gebeurd zou zijn als er veel toeristen op de pier waren geweest. Brandbiusmateriaal was er niet. In ieder geval te weinig materiaal om zo'n brand te blussen". De pier zal vandaag weer voor het publiek worden geopend. De direc tie deelde gisteravond mee, dat men er naar streeft rond het middaguur de eerste gasten te kunnen ontvan gen. De eerstkomende dagen zulen de horecabedrijven op de pier evenwel nog niet jn exploitatie kunnen wor den genomen. De aderen voor elek triciteit, olie, water en gas naar de diverse onderdelen van de pier ont breken nog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Luns en Polak hebben aangekondigd, dat nog tijdens het lopende zittings jaar van het parlement de wets ontwerpen zullen indienen met be trekking tot het verdrag van 1965 tot uitbanning van elke vorm van ras sendiscriminatie. Het gaat hie<r om een goedkeu- nngs- en om een uitvoeringswet. De indiening is vertraagd doordat er moeilijkheden waren gerezen om trent de wijze van uitvoering van het verdrag. Tot dusver zijn negen tien landen inmiddels partij gewor den bu dit verdrag. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) De recht- bank in Rotterdam heeft de 19-ja- rige Duitse zeeman Karl F. uit Os- tersander, die vorig jaar in Vlaar dingen de 76-jarige Willem van der Plaat om het leven bracht, ontsla gen van alle rechtsvervolging en on voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. Het vonnis was conform de els van de officier van justitie. In het psychiatrisch rapport dat over de Duitser is uitgebracht wordt de zee man niet toerekeningsvatbaar ge noemd. Karl F. doodde de 76-jarige Willem van der Plaat met een hamer, na dat de zeeman door de Vlaardinger was uitgenodigd daar een borrel te komen drinken. ROME/BOLOGNA. (KNP) Een aanzienlijke groep van politiek ge- engageerde katholieken in Bologna heeft verklaard zich bij de parle mentsverkiezingen in mei niet te zullen storen aan hun bisschoppen en zich bij de linkse of midden-linkse oppositie te zullen aansluiten. Zij willen bovendien een witboek uitgeven, waarin zij zo verklaren zij de politieke pressie der bis schoppen en andere kerkelijke in stanties aan de kaak stellen. Deze besluiten werden genomen op een vergadering van gedelegeerden van fjl 4 ftal organisaties, die zon" dag in Bologna bijeen waren. De Osservatore Romano geeft In een ongesigneerd artikel felle kritiek °P katholieken, van wie het zegt, dat zij duidelijk een keuze heb ben gedaan, dii» niet meer katholiek Het blad stelt zich achter de ïfull aanse bisschoppenconfe^ntfe dfe enkele maanden geledpn 2 gevraagd heeft de christen-democra tische partü te stemmen. ra DAGBLAD D€ STEM VAN WOENSDAG 24 APRIL 1906 Niemand wist meer hoe hij eigenlijk heette. Toen hij nog klein was, noemde zijn moeder hem „lieveling", maar zijn vader zei „Vlaskop" omdat hij zulke vlasblonde haartjes had. Toen hij groot was, had zijn moeder wel graag „lieve jongen" willen zeggen, of zelfs „arme jon gen". Want hij kon niet lezen of schrijven en hij kon ook niet werken. De mensen zeiden dat hij onnozel was. Maar niemand hoefde mede lijden met hem te hebben! Hij vond het leven heerlijk, hij hield van bloemen en dieren, van wolken en regen en sneeuw. Hij droomde over feeën en prinsessen, koningen en soldaten, reuzen en dwergen. En hij kon er met zijn zachte stem over verteilen alsof hij alles zelf had gezien en meegemaakt. Als de kinderen in het dorp moegespeeld waren, bedelden ze Vlaskop om een verhaal. De grote mensen lieten hun werk in de steek om mee te luisteren. Maar omdat ze zich daar over toch ook weer schaamden dreven ze de spot met de verteller en noemden hem in het vervolg „Gekke Vlaskop". Op een mooie najaarsdag slenter de Vlaskop over de weg om de geur van herfstbladeren op te snuiven, toen een prachtige koets hem voor bij reed. Er waren reistassen op het dak gebonden en een grote koffer hing in de brede leren riemen ach terop. Terwijl Vlaskop het kleine achterraampje van de koets op merkte, keek juist een bedroefd meisjesgezicht door het kleine ven ster achterom. De koets verdween uit het gezicht en Vlaskop maakte, al voortslenterend, een nieuw ver haal over een fee die door de boze reus was gevangen genomen en in een karos ontvoerd Dromend kwam Vlaskop in het volgende dorp en zag de koets voor de herberg staan. Zou die bedroefde fee daar binnen zijn en zou een boze reus haar bewaken? Vlaskop opende de deur. Daar zat het treurig meisje in gezelschap van een angstaanjagend strenge man. „Wel, wel", riep de waard. „Hier is gekke Vlaskop!" En zich tot de gas ten wendend vroeg hij: „Wilt u een mooie geschiedenis horen? Vlaskop weet beter te vertellen dan wie ook!" Maar de strenge man stond op en antwoordde bars, terwijl hij naar de deur liep: „Mijn nicht en ik moeten verder reizen. Roep mijn koetsiers en bedienden". De waard haastte zich naar de keuken. Vlaskop en het meisje wa ren alleen. „In de grote koffer zijn mijn kleren, mijn sieraden en mijn geld. Maar het zal niet lang meer duren of ik ben net zo arm als jij. Wat zal ik dan gelukkig zijn! Ik heb zojuist de riemen losgemaakt zonder dat mijn oom het zag. Straks zal de koffer van de koets vallen en als hij bemerkt dat mijn rijkdom verloren is, zal hij mij de vrijheid^ geven en kan ik terug keren naar mijn moe der". „Zijn het feeënkleren?" vroeg Vlaskop. „Ja", glimlachte het meis je, „Ik hoop dat de feeën ze vinden en er heel mooi mee zullen zijn". De koets was gereed, de reizigers «tapten in, de paarden trokken aan. Door het raampje keek het meisje heimelijk om; ze wees op de koffer en glimlachte. Vlaskop volgde de zelfde weg en toen hij een poos ge lopen had vond hij de koffer. Onder een hazelaarsbosje maakte hij de deksel open. Japonnen van zijde, mantels van fluweel, schoentjes van zilver, sieraden van goud, hoeden, veren en bloemen stroomden uit de geld voor hem beheren". Nu bleek dat de mensen hem vroeger wel hadden bespot, maar het toch niet slecht met hem meenden. Ze be heerden het geld, braken de schuur af, en bouwden een nieuw huis met een aparte kamer voor elke zijden japon. Voortaan droomde en vertel de Vlaskop nog mooier dan vroeger. De mensen noemden hem niet lan ger Gekke Vlaskop, maar de Rijke Vlaskop. Hij zelf merkte niet eens het verschil. An Mac Gillavry koffer. Op de bodem lag een kistje maal houden". De drie anderen zei den: „Wat kan ons ook schelen of we die koffer niet vinden! Dan had den ze hem maar niet moeten ver vol gouden munten. Vlaskop wacht te tot het donker was. Toen liep hij heen en weer tussen de koffer en zijn schuur. Tegen de morgen had hij al le schatten binnen. Hij legde de mooie kleren in het rond en praatte ermee alsof er feeën en prinsessen in staken. Enkele dagen later werd het dorp in opschudding gebracht door zes lakeien die uit naam van hun mees ter vroegen of iemand een koffer had gevonden die hier in de buurt van de koets moest zijn gevallen. Maar in het dorp van Vlaskop had niemand een koets of een koffer ge zien. „Ik wel", zei Vlaskop met zijn zachte stem. „Een fee heeft mij ge wenkt. Zij hoopte dat mijn feeën heel mooi met haar kleren zouden zijn. Dat heeft ze zelf gezegd". De mensen lachten. „Och, dat is Gekke Vlaskop maar. Hij praat altijd over feeën en reuzen" Drie lakeien lach ten smalend en zeiden: „Als ze dat gezegd heeft mag je het ook alle- liezen". De lakeien stoven weg om in een volgend dorp navraag te doen. De hele winter speelde Gekke Vlaskop in zijn schuur met de zijden en fluwelen kleren. Als hij al eens een verhaal vertelde, beschreef hij zulk een pracht dat de mensen zich verwonderden: „Waar haalt hij het vandaan!" Maar op de eerste war me voorjaarsdag droeg Gekke Vlas kop al zijn schatten naar de wei. Daar legde hij de japonnen in het rond, knoopte er ceintuurs omheen, zocht er schoentjes bij en passende sieraden. Hij babbelde honderd uit met de prinsessen van zijn verbeel ding. Natuurlijk dromden de kinde ren om hem heen. En thuis vertel den zij er alles van. Nu kregen de mensen argwaan. Ze keken in Vlaskop's schuur en vonden de koffer, de juwelen, de geldkist Ze hielden een dorpsver gadering om te overleggen wat er moest gebeuren. „De lakeien spra ken namens hun meester, toen ze zeiden: als de fee dat gezegd heeft, mag je alles houden. We weten nu van de waard dat Vlaskop werkelijk met het meisje heeftgesproken. En daarom vinden wij ook dat hij alles mag houden. Maar wij zullen het Getekend door Rianne van Bijnen, Boutensstraat 6, Oosterhout. Dominee Martin Luther King, de negerpredikant, deed veel voor zijn volk en voor zijn land. Hij die voor gelijkheid der negers streed en daarbij vooral het geweld vermeed, hij kreeg de Nobelprijs voor de vrede, en daarvoor was dan ook wel reden. Maar plotseling vond ds. King de dood, doordat een blanke op hem schoot. Iedereen trok het zich erg aan, hij had zoveel voor zijn volk gedaan. Tussen blank en zwart kwam nu een grote vete, maar zelfs de blanken zullen hem niet vlug vergeten. Dominee Ralph Abemathy volgt hem op, dat is een geluk bij een strop. Maar de negers kennen hun vrijheidslied i „We shall overcome", vergeten zij niet. Marja Janssen, Heusdenhoutseweg 21, Breda Marijke en Marieke waren twee eenvoudige zusjes. Ze waren altijd lief voor elkaar. Ze hadden nooit ruzie. Ze hadden veel vriendinnetjes Het was zaterdag vandaag. Ze kwa men uit bed, wasten zich en kam den hun haar. Ze gingen aan tafel om te eten. En ze zeiden tegen hun mama: „Mama, mogen w« gaan spe len?" „Ik weet het nog niet", zei mama. „Marijke, haal jij Paultje eens uit bed". „Ja, mama dat zal ik doen". „En Marijke, ruim jij de tafel eens af". „Ja, mama, dat zal ik doen". „En dan mogen jullie pas gaan spelen". En ze speelden de he le dag. Nellie Rijk, Provlncialeweg 25, 's-Gravenpolder. Pnü.C'ez.e Pa,J<3estoel woont kabouter straat 22 in Chaam deze tekening Chaam vraagt waar het huisie van Dit poesje met nrnto untmuts. Op mooie zomeravonden maakte was Puntmuts toevallig niet kabouter Puntmuts staat zal ieder- werd oeteJceurf snorharen »e Je hem voor zijn deur een pijpje thuis. Maar misschien heb jij' ge- een je graag de weg wL^ Sis "oe/I troken. Toen Toos Bouwers, Kapel- luk. Ga maar eens kijken, als je in e e S wlJ2en" 13, CUngt. Julumastraat

de Stem | 1968 | | pagina 15