11 JAMIN onstruita Snelle berechting van de oproer -verdachten Weer aanval van Vietcong op Saigon verwacht We vonden Maurits gewoon n lenke naam MINISTER POLAK BEZOCHT ST.-WILLEBRORD Doctor King vermoord voor geld? Nieuwsgierige menigte naar huis door onweer Man reed in op zijn broer BAKKERIJ STICHTING VRAAGT MINIMUM BROODPRIJS Dode bij steekpartij Bredanaar door trein gegrepen DAGBLAD VOOR ZEELAND kokos nice VOOR MODERN HUISHOUDEN Politie en leger in paraatheid Onthulling in Time; Minder warm Impasse Rust in Willebrord WEIGERING DRONKEN W egvervoerders in de aanval MR. P. VAN VOLLENHOVEN: ANDAAG IN DINSDAG 23 APRIL 1968 108e JAARGANG No. 25795 Ultgive: N.V. Uitg. Mij. Neerlaridia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). i. niet duur morgen voordeel 300 gram van 69 voor SS SAIGON/NEW YORK. Zuidvietnamese politie-eenheden en troe pen rond Saigon zijn gisteren in paraatheid gebracht na geruchten dat de Vietcong een nieuwe aanval op de hoofdstad van plan is. De mededeling was afkomstig van politiefunctionarissen maar een Amerikaanse militaire woordvoerder zei dat er geen redenen waren voor enig alarm voor de Amerikaanse strijdkrachten. Minister Polak in St.-Wille- brord. Rechts burgemeester Al berts. Links een politieman die verslag uitbrengt van de gebeur tenissen. (Van onze redactie buitenland) De gedachte dat dr. Martin Luther King is vermoord door een beroepsmoordenaar in opdracht van derden wordt gesteund door een verhaal in het doorgaans betrouw bare nieuwsweekbiad Time van deze week. Volgens een artikel in dit blad heeft een inwoner van Memphis een esprek gehoord tussen twee man nen. Daarbij gaf de een de ander de Pdracht King dood te schieten. De ;nmj?aar zou Mjn beloning van II. V ~r (teSen de 20-000 gulden) in New Orleans kunnen ophalen. ^Volgens Time heeft de man uit ^emphis dit verhaal ook aan de FBI ..o j ZeKs de Plaats en de datum de moord, werden in het afge- üsterde gesprek genoemd, aldus de "tuige. t FBI in Washington geeft geen nentaar op het bericht in Time. Weersverwachting, meegedeeld door het KMNI, geldig tot van- j avond: Zonnige periodes en overwe gend droog weer. Zachte tot matige wind tussen zuid en west. Lage tcmpeititiiren. Zon onder 19.51 en op 5.24 uur; maan onder 15.29 en op 4.38 uur. Eerder op de dag zei vice-presidenl Ngoejen Cao Ky een nieuwe Viet- eong-aanval op Saigon te verwach ten, maar hij zei niet te weten of een nieuwe golf van aanvallen onmiddel lijk te vrezen was. De paraatheid houdt in dat alle verloven voor de betrokken eenlm den zijn ingetrokken. De Amerikaanse minister van de fensie, Clark Clifford, zei gisteren dat de door de Zuidvietnamese troe pen gemaakte vorderingen een ver mindering van de Amerikaanse oor logsinspanning en te zijner tijd een geleidelijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam mogelijk zullen maken. De resultaten van het onderzoek, op verzoek van president Johnson verricht na het Tet-offensief, waren bemoedigend. Gebleken was dat Ha noi geen militaire overwinning in Zuid-Vietnam kan behalen. Clark Clifford noemde overigens geen datum waarop de terugtrekking van de Amerikaanse troepen zou kunnen beginnen. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft echter al laten weten dat dit begin 1969 al zou kunnen gebeuren. Intussen, aldus de minister, blijft de Amerikaanse regering hopen op vrede, vooral nu er contact tussen Noord-Vietnam en de V.S. is geweest om te komen tot inleidende bespre kingen Mocht Hanoi echter liever vechten dan onderhandelen of zowel willen praten als vechten, dan zou blijken dat een militaire overwinning buiten zijn bereik ligt. Intussen duurt de impasse in de onderhandelingen over een voor beide partijen aanvaardbare plaats van overleg voort. Zoals bekend houdt Hanoi vast aan Warschau of Pnom Penh, plaatsen die voor de V.S. on aanvaardbaar zijn. (Van een onzer verslaggevers) SINT-WILLEBRORD Het bleef gisteravond betrekkelijk rustig in Sirit-Willebropd. Wél waren er vele honderden men sen op de been, die een afwachtende nieuwsgierigheid aan de dag legden. In het bijzonder de jeugd tussen tien en tweeëntwintig jaar was in grote scharen naar de Dorpsstraat ge trokken. In de loop van de avond arresteerde de politie vier jonge mannen, afkom stig van buiten St.-Willebrord. Naar verluidt hadden zij ergens in het dorp ruiten ingegooid. De rijkspolitie, ook gisteren weer onder de persoonlijke leiding van W. van Nijnanten, paste maandagavond een totaal andere tactiek toe. In groepjes van twee patrouilleerden de leden van de te hulp geroepen mo biele eenheid van het district Tilburg van de rijkspolitie in normaal uni form, zonder de agressief aandoende helm. „We hebben vandaag hoofdzakelijk grut, bij honderden. Op de inmiddels berucht geworden hoek Dorpsstraat- Sportparkstraat waar de stenen van daan komen, staan wat oudere jonge lui, die we in het oog houden. We doen nu als tijdens kermissen en wielerkoersen. Daar waar het nodig is, vragen we de mensen een eindje door te lopen. Overal is aan het ver zoek van de politiemensen gevolg ge geven", aldus majoor Van Nijnanten. Tegen tienen trokken de meeste toeschouwers weg, toen een dreigend onweer zich aankondigde. Omstreeks kwart over negen kwam burgemees ter Aalberse nog even polshoogte ne men in het rayonbureau van de Rijkspolitie. Volgens niet bevestigde berichten zouden ter hoogte van Etten-Leur auto's met jongelui uit Zevenbergen zijn tegengehouden. (Van een onzer verslaggevers) St.-WILLEBRORD /BREDA De jongelui, die tijdens en na de onregelmatigheden van za terdag en zondag in St.-Wil lebrord zijn gearresteerd, zul len zo snel mogelijk worden berecht. Dit verklaarde minis ter Polak van Justitie gister middag na een bespreking van twee uur in bet gerechtsge bouw te Breda. Onderzocht zal worden of er nog raddraaiers uit andere plaatsen bijvoorbeeld uit Zevenbergen schuldig zijn aan de onlusten in St.- Willebrord. De commandant van de rijkspolitie te Zevenbergen zei, dat het niet uit gesloten is, dat een groep jongelui uit deze plaats in andere gemeenten ope reert. Maar in Zevenbergen heeft men er geen last van. Het is blijk baar een veelvoorkomend verschijn sel, dat dergelijke groepen buiten hun woonplaats de boel op stelten plegen te zetten. Tot de groep gearresteerden horen ondermeer de twee stenengooiers, die zaterdagnacht werden gegrepen. Verder ook een jongeman, die zon dagnacht werd gearresteerd. De ze ventien anderen werden gistermor gen tussen drie en vijf uur van hun bed gelicht in St.-Willebrord. Bij de arrestaties deden zich geen moeilijk heden voor. Zoals bericht, werd in de loop van zondagmiddag de jongeman D. van S. uit Etten reeds vrijgelaten. Hij werd zaterdagavond meegenomen naar het politiebureau in St.-Wille brord, aangezien hij geweigerd had op bevel van de politie met zijn brommer de rijbaan te verlaten. Na zijn insluiting in het politiebureau volgde een massaal oproer van her rieschoppers, die de vrijlating van de arrestant eisten en hun woorden kracht bij zetten door het bureau met stenen en andere voorwerpen te be kogelen. Een Jongeman, die zondagavond nog gepakt werd, omdat hij dronken zijnde hevig vloekend met een stuk ijzer liep te dreigen werd gistermid dag, nadat hij zijn roes had uitgesla pen, weer op vrije voeten gesteld. De twintig verdachten, die nog zijn ingesloten en waarvan men aan neemt dat zij op gewelddadige wijze hebben deelgenomen aan het oproer, zijn over diverse politiebureaus ver spreid. De rijkspolitie wilde liever niet bekend maken waar zij vastzit ten, aangezien men moeilijkheden vreest rond de desbetreffende politie bureaus. Minister Polak heeft gisteren in Breda overleg gepleegd over de toe stand in St.-Willebrord met de pro cureur-generaal mr. P. G. van Over- veldt, de hoofdofficier van de Bre dase rechtbank, mr. R. Grasso, de algemeen inspecteur van de rijks politie W. de Gast, de districtscom mandant van de rijkspolitie te Breda, majoor Van Nijnanten, luitenant Lutken en burgemeester P. Alberts van de gemeente Rucphen, waartoe St.-Willebrord behoort. Ook mr. LouetFeisser, officier van jus titie, die zondag mr. P. van Benthem had vervangen in St.-Willebrord, was bij het gesprek aanwezig. ZIE VERDER PAGINA 5 GROESBEEK (ANP) Zondag avond omstreeks half twaalf heeft te Groesbeek in de buurtschap Stekken- berg tussen nachtelijke cafébezoekers een steekpartij plaatsgevonden, waar bij de 21-jarige G. Eikholt gedood werd door messteken in rug en borst en twee andere personen door mes steken zwaar gewond werden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Door een aantal Ne derlandse vervoerders zal op initia tief van de rechtsbijstandsmaatschap- pij Arag te Zeist een kort geding worden aangespannen tegen de staat der Nederlanden, de Nederlandse In ternationale Wegvervoer Organisatie en de bondsrepubliek Duitsland. Dit kort geding zal 7 mei a.s. om 10.15 uur dienen voor de president van de rechtbank in Den Haag. Als advocaat zal optreden mr. R. J. Polak, uit Am sterdam. Procureur is mr. Blackstone uit Den Haag. De vrachtvervoerders, zoals be kend, hevig ontstemd over het nieuwe Duitse vergunningenstelsel, nemen hier geen genoegen mee en stellen in de dagvaarding onder meer dat het de staat verboden dient te worden het desbetreffende verdrag te ratificeren en de N.I.W.O. zou mede werking hieraan ontzegd moeten worden. ZIE OOK PAGINA 11 In Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt het tekort aan technici nog gro ter te worden dan het nu al is. Pagina 3. De nevelbol van brandmeester Van Baak belooft een omwente ling op blusgebied te zullen te weegbrengen. Pagina 9. Het is gisteren aan de Duitse grens meegevallen met de scherpe controle op het vracht verkeer. Pagina 11. De vroegere circuskrachtpatser Lufong blijft in de piste verschij nen, maar nu als gevierde opa. Pagina 12. Wim Ruska is, ook na overleg met de N.J.J.B., bij zijn besluit gebleven niet aan de Europese judokampioenschappen in Lau sanne deel te zullen nemen. Pa gina 15. (Van onze correspondent) TILBURG Een aanvankelijke simpele aanrijding in de Twerner- straat te Tilburg waarbij de 30-jarige pompbediende G.S. door een auto werd aangereden en met verwondin gen naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht, blijkt achteraf zon der meer een poging tot doodslag c.q. zware mishandeling te zijn geweest. Daarvan wordt P. S., broer van het slachtoffer, de bestuurder van de aan rijdende auto, verdacht. Gebleken is dat beide broers kort tevoren onenig heid hadden gehad en dat tijdens de ruzie door P.S. de bedreiging is ge uit van „Ik zal je kapot rijden". Op grond hiervan is de man aangehou den en ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Maurits, Willem, Pieter, Hendrik, zijn de namen die prinses Margriet en haar echt genoot mr. Pieter van Vollenhoven aan him zoon hebben gegeven. „Wij zullen hem Maurits noe men", zei de zichtbaar gelukkige vader gisteren bij de aangifte op het Utrechtse stadhuis. „Aller eerst hebben wij die naam gekozen omdat we het gewoon een leuke naam vonden, op de tweede plaats omdat het een grote naam is in de ge schiedenis van de Oranjes. De haam Willem hebben we uiter aard om historische redenen geko zen, Pieter is de naam van de vader en de grootvader, dat is zo'n beetje traditie hè, en Hendrik is de groot vader van mijn vtouw. Hij was op 19 april jarig". De jongste Oranjeprins woog bij zijn geboorte precies 3600 gram. „Ik heb het uitgerekend, het is zeven pond en nog wat", vertelde mr. van Vollenhoven gisteren, „want ik had die vraag verwacht". Prins Maurits werd om 19.36 uur geboren. De be valling had plaats door middel van een keizersnede. „Prof. Plate had ons ruim van tevoren al gewaarschuwd dat wij ernstig rekening moesten houden met een operatie", vertelde mr. van Vollenhoven, die ook kon verteilen dat zowel moeder als zoon het uitstekend maken. „Mijn zoon is een schat van een jongen, hij is erg levendig want hij brult voortdurend. Ik weet niet op wie hij lijkt, volgens mij heeft hij mijn voorhoofd. Maar ja, iedereen probeert ér natuurlijk iets van ons allebei in te ontdekken. Ik weet niet wanneer mijn vrouw en mijn zoon naar huis komen. Mijn vrouw moet voorlopig nog blijven Trotse vader met zoon liggen. We hopen wel dat het zo gauw mogelijk zal zijn". Mr. van Vollenhoven maakte eveneens bekend, dat de koopvaardij peet zal staan over zijn zoon. „Wij, vooral prinses Margriet, hebben het buitengewoon gewaardeerd dat wij door bijna alle koopvaardijschepen zijn gelukgewenst met telegrammen via radio Schevingen. We hebben ontzettend veel gelukwensen gekre gen, bloemen en telegrammen, en kindertekeningen stromen nog steeds binnen, maar prinses Margriet was vooral door de blijken van medeleven van de koopvaardij getroffen". De Nederlandse koopvaardij was ook peet bij de doop van prinses Margriet in 1943. Bij de doop van de jonge prins zal een deputatie, samenge steld uit vertegenwoordigers van de gezagvoerders, de officieren en de scheepsgezellen, aanwezig zijn. Prinses Margriet en haar echtge noot hopen over de datum van de doop spoedig te beslissen. Na de inschrijving in de registers van de burgerlijke stand in Utrecht overhandigde de burgemeester mr. van Vollenhoven een antieke zilveren rammelaar. Prinses Margriet zal zich over en kele maanden zelf met de opvoeding van haar zoon belasten. „Ik weet niet of zij van tevoren Spock al gelezen heeft. Ik heb er in ieder geval niets van gemerkt, maar ja toen zat ik ook m dienst", zei mr. van Vollenhoven, die lachend verklaarde enkele dagen „prestatieverlof" te hebben gekregen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Bakkerijstichting wil een minimum broodprijs vastgesteld zien, om op deze manier sommige grootwinkelbe drijven, die zelf broodprijzen vast stellen, aan banden te leggen. Het verzoek om deze minimum brood prijs is gericht aan het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten en wordt gesteund door het bedrijf schap voor het bakkersbedrijf. Volgens de bakkerijstiehting bren gen kunstmatig lage broodprijzen de bezorging, die door veel consumenten nog steeds gewaardeerd wordt, in ge vaar. Daaimee komt tevens de be staansmogelijkheid van het bezorg- personeel op losse schroeven te staan. De bezorging maakt totnutoe nog steeds 60 percent van de totale brood- omzet uit. De Nederlandse bakkerijstichting richt zich in haar verzoek om de mi nimum broodprijs rechtstreeks tegen een aantal supermarkten, die volgens de stichting het brood nu al verkopen tegen een prijs, die 15 cent beneden het normale prijspeil ligt. Deze su permarkten vechten onder elkaar, al dus de stichting, een felle concur rentiestrijd uit via de broodprijzen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 58-jarige Bredanaar A.E. schoot gistermiddag rond half twee op een overweg nabij Dorst door de gesloten bomen van een AHOB-installatie en werd daarbij gegrepen door de aanstormende trein Tilburg-Breda. De man moet op slag dood zijn geweest. Hij was blind aan een oog. De man was op weg van Dongen naar Breda. Op het ogenblik van het ongeval bevonden zich twee machi nisten in de stuurcabine van de trein. Voor de machinist die de trein bestuurde was het een instructierit. DE NEHROE-prijs voor 1967 zal wor den verleend aan paus Paulus VI, zo wordt uit goede bron in Nieuw Delhi vernomen. (ADVERTENTIES) FIRST BEATSHOP Ginnekenstraat 48 (in poort) presenteert BONNY CLYDE MODE De grootste sortering Hippe Kleding ter stede. Gratis Coca-Cola! Spijkerbroeken met klepzakken 11,90

de Stem | 1968 | | pagina 1