Meer belangstelling voor liet technisch onderwijs is dringende noodzaak Middelburg gaat dit jaar honderd woningen slopen Erkenning van Nederlands in Frans-Vlaanderen gevraagd TEKORT AAN TECHNICI IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN BIyfl)lijl,ij mruslaiik bijblijft TëB Even uitblazen mevrouw Onze levensverzekering Is straks bijna f4.000,- hoger. en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN OORZAAK OPROER NOG NIET DUIDELIJK St.-Joristocht was zware opgave Tilly Bracke jubileert mèt 5De Zwaluwen' Image Lokale brandweer...! Schuur te Schoondijke afgebrand Lichtgevende tafellakens bij Duitsers Morgenstond is gezond Persoonlijke waardigheid van Spaanse huisvrouw Jubilarissen bij „De Schelde" Minister Polak: Goesenaar werd internationale karate-arbiter INVOERING DOORSTROMINGSREGELING Brussel en Den Haag moeten Parijs blijven pressen Tweetaligheid Toekomst Bond gepensioneerden vergadert te Goes Kortrijk-Galmaarden GOEDE KLASSERING GUUS LELIAERT TE CLINGE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 APRIL 1968 (ADVERTENTIE) TëB gedep. merk Teb,voor een goed figuur. Want praktisch i zonder calorieën. Esn produkf van The Coca-Cola Company (Van onze correspondent) TERNEUZEN Als de belang stelling voor het technisch onder wijs in Zeeuwsch-Vlaanderen in de komende jaren niet zal groei en, zal het bedrijfsleven in de Ka naalzone nog sterker dan nu het geval is, te kampen krijgen met gebrek aan technisch geschoold personeel. De Zeeuwsch-Vlaamse advies commissie van de Stichting Vak opleiding Procestechniek vreest voor deze ontwikkeling, omdat het aantal aanmeldingen voor de l.t.s.-en in Zeeuwsch-Vlaanderen in vergelijking met vorige jaren niet stijgt. Van de 591 jongens die dit jaar een school voor voortgezet onderwijs gaan verlaten, vindt men er nu 295 (vijftig procent) op de Lts. en 296 (eveneens vijftig procent) op de u.l.o. en het gymnasium. We zijn bang voor een verschuiving; de brug- klasse en de driejarige mulo zouden wel eens een deel van onze leerlin gen kunnen wegtrekken, aldus de heer A. F. Spijker, hoofd van de l.t.s. te Terneuzen en lid van genoemde commissie. Hij zegt te veronderstellen, dat bij bepaling van de keuze tussen een technische en niet-technische oplei ding, de status die de scholen aan kleeft een rol speelt. De Zeeuwsch-Vlaamse l.t.s.'en le veren het grootste gedeelte van haar leerlingen af aan de bedrijven, waar zij hun opleiding tot vakman voltooi, en en kennen nu negen vakrichtin gen. In het komende schooljaar zal aan de l.ts. te Terneuzen een cursus procestechniek worden onderge bracht, die de stichting Vakopleiding Procestechniek tot stand heeft ge bracht. Vooral aan procestechnici be staat een grote behoefte. Vakmensen moesten meermalen uit b.v. Gronin gen of België worden aangetrokken. „En daar bewijs je deze streek geen dienst mee" aldus de heer D. Dorre- paal, die Dow Chemical in de advies commissie vertegenwoordigt. De heer A. J. Jansen, rector van het Petrus Hondiuslyceum te Terneu zen, zei ons hierover; „De aantrek kingskracht van een wit boordje speelt natuurlijk nog wel een rol, maar men kan bepaald niet zeggen, dat we dit jaar met een stormloop op de brugklassen te maken maken". De image van de l.t.s. die van de werker in overall handhaaft zich, ondanks het feit dat technisch ge schoold personeel vaak beter wordt betaald dan kantoorpersoneel met een gelijkwaardige opleiding. Die image zorgt er gedeeltelijk ook voor, dat het intellect dat van de l.t.s. zou kunnen doorstromen naar hogere technische opleidingen meestal niet op de l.t.s. komt. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Een schuur van landbouwer M. Maljaars te Schoon dijke is door vuur verwoest. Toen de brandweer van Schoondijke de 5 ki lometer naar de schuur had afgelegd waren er nog slechts rokende puinho pen over. De brand werd ontdekt door kinde ren. De landbouwer begon daarop meteen de inventaris te redden, ter wijl zijn vrouw de brandweer van Oostburg belde. De Oostburgse brand weer kwam echter niet, omdat de schuur op enkele tientallen meters van de watertoren net op het grond gebied van Schoondijke ligt. Het duurde daarna een kwartier voor de brandweer van Schoondijke ter plaat se was. De landbouwer is tegen brand verzekerd. (ADVERTENTIE) Lichtgevende tafellakens zijn thans dij onze oosterburen in de mode. Het zijn tafellakens die met behulp van kunststoffen zo zijn geprepareerd, dat zij bij ultra-violet licht gaan oplich ten en dan allerlei fraaie kleuren en decoratieve figuren gaan vertonen De fabrikant richt zich voornamelijk op de tienermarkt. Het is intussen al gebleken dat niet alleen de jeugd belangstelling heeft voor deze nieuwe tafelversiering. Dat de „morgenstond goud in de mond heeft" zegt al een Nederlands spreekwoord dat niet vandaag of gis teren in de wereld is gekomen. Maar vroeg opstaan schijnt als men recen te statistieken mag geloven, ook me disch gezien van groot belang te zijn. Een Britse medicus, prof. Lancester, heeft zich met dit probleem in het bijzonder beziggehouden en verdedigt hu de stelling, dat wie vroeg opstaat een betere kans heeft op een stabiele gezondheid dan degene, die zich lie ver nog eens omdraait als de haan begint te kraaien. Een Belgische me dicus, dr. Bruns in Antwerpen be vestigt deze ervaringen aan de hand van statistieken betreffende zijn pa- n;;en- Ook hij stelt dat wie niet la ter dan zes uur opstaat, minder kan- sen heeft op allerlei kwalen dan de- genen, die later uit bed komen. O.a. zou gebleken zijn dat van de patiën- ten met een hartinfarct maar drie procent gevonden wordt onder dege- hen, die vóór of om zes uur opstaan. Spanje is voor vele vakantiegangers n bijzonder plezierig land maar staat m de politiek niet hoog genoteerd. Misschien verandert dit, nu de rege ring van Franco heeft bewilligd in de erkenning van een organisatie, die „Sociale Zekerheid voor Huisvrou wen" is gedoopt en die deze ook in derdaad zal trachten te bereiken. Een van de doelstellingen van de or ganisatie is een wettelijke regeling te verkrijgen, die de huisvrouw een Zodanig huishoudgeld garandeert dat zij daarvan een bepaald percentage voor „haar persoonlijke waardigheid" Ook de kleintjes kunnen zich ex clusief laten kleden. In een creatie van niemand minder van Pierre Car- din. Deze Parijse couturier toonde vorige week zijn collectie herfst-win ter 1968 voor kinderen. Voor de meisjes: gestreepte jurkjes onder ef fen capes; voor de jongens: een zwar te broek, rood wollen jasje en witte trui. Wij zijn ervan overtuigd, dat u uw kleine peuters voor heel wat minder geld dan Cardin ongetwijfeld vraagt, minstens zo gezellig aan kunt kleden. Met name het jongensensem ble is toch wel erg plechtig. Niet on ze smaak om een kleuter te kleden kan afzonderen. Wanneer de vereni ging haar zin zou krijgen zou Spanje meteen op dit gebied een der meest vooruitstrevende landen van Europa worden! Het lijkt ons intussen niet eenvoudig vast te stellen wat de vrouw toekomt om haar waardigheid op te houden. VLISSINGEN In de maand mei heeft de Kon. Mij. „De Schelde" weer een negental jubilarissen. Vijftig jaar in dienst is de heer D. A. de Visser (zware plaatwerkerij). Veertig jaar in dienst zijn de heren: W. Muller (afbouw romp); A. Bronke (teken kamer scheepsbouw) en N. Meijer (cascomontage). Vijfentwintig jaar in dienst zijn de heren: B. H. Vader (administratie en financiën); A. Mul ler (gereedschapswerkplaats), J. Ga- briëlse (afbouw romp); P. Ie Roij (alg. reparatiewerkplaats) en P. Lin- nenbank (bur. hoofding. machinefa briek). Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, ben Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit VERVOLG VAN PAGINA 1 Na afloop bracht minister Polak een bezoek aan twee wachtmeesters van de rijkspolitie, die gewond thuis liggen. Namelijk aan wachtmeester W. van Meegdenburg te St. Wille- brord, die vermoedelijk een gebroken been heeft en aan wachtmeester R. Schut te Oud-Gastel, die een hoofd wond en een lichte hersenschudding heeft opgelopen. Minister Polak zei op vragen van verslaggevers, dat de oorzaak van de rellen in St. Willebrord nog niet dui delijk is. Hij vond het jammer, dat er een smet geworpen was op de naam van deze plaats. Verder prees hij de mensen van de rijkspolitie voor hun optreden. De minister zei, dat er voorlopig voor een extra politiebezetting is ge- eorgd te St. Willebrord, maar hij zei niet de indruk te hebben, dat blijven de maatregelen noodzakelijk zullen zijn. Hij hoopt, dat onregelmatighe den ais van de afgelopen dagen niet meer voor zullen komen. Volgens de bewindsman hebben de maatregelen van de politie geen ver traging ondervonden, omdat mr. Grasso uit Breda zich zaterdagnacht met persoonlijk op de hoogte was komen stellen van de situatie in St. Willebrord. Luitenant Lutken van de rijkspoli tie, die zaterdagnacht de leiding had over de politiemacht, zei ons desge vraagd, dat de komst van de eerste officier van justitie niet nodig was aangezien hij voldoende volmachten had van burgemeester Alberts. In tegenstelling tot een aantal vei- klaringen van belangstellenden uit het publiek heeft luitenant Lutken meegedeeld, dat de arrestant D. van S. uit Etten zaterdagnacht niet door een politieman is geslagen. Verdachte heeft in een schriftelijke verklaring laten vastleggen, dat hij door de po litie van St. Willebrord correct is be handeld. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het afgelopen weekend keerde de heer J. A. Harthoorn, le raar karate, terug uit Rome, waar hij een cursus heeft gevolgd voor het karate-scheidsrechterschap, in ternationale kwalificatie. De heer Harthoorn slaagde als eerste en tot dus ver enige Nederlander voor het hem afgenomen examen. Zijn „proefstuk" leverde hij tijdens een interland karatewedstrijd tussen Italië en Zwitserland. Voorts was hij hulp-scheidsrechter in de wedstrijd Frankrijk - Zwitserland. De drielan- denontmoeting vond plaats in het sportpaleis te Rome. Onder de aan wezige belangstellenden bevond zich koning Constantijn van Griekenland, die een groot bewonderaar van het karate is. Frankrijk won de wedstrij den in Rome op overtuigende wijze. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na een uitvoerig debat is de Middelburgse raad ak koord gegaan met het plan van het gemeentebestuur om in één jaar tijd niet minder dan honderd woningen te slopen. Daardoor zal de nodige ruim te kunnen worden geschapen voor de aanleg van aan- en afvoerwegen naar en aan de Tweede Kanaalbrug en het overdekte zwembad, beide in het sa neringsplan Blauwe Dijk. Ook de bouw van een supermarkt in het saneringsplan Lange en Korte (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Op de dertiende Zuidvlaamse Cultuurdag is we derom een beroep gedaan op de Nederlandse en eBlgische over heid om van de regering in Parijs te eisen, dat zij op de scholen in het Nederlandse cultuurgebied in Frankrijk het Nederlands als tweede taal erkent. Frits Niessen, redacteur van het tijdschrift „Ons Erfdeel", zei: „België en Nederland moeten Frankrijk tot vervelens toe pressen de Europese culturele conventie van 19 december 1954 na te komen". In deze overeen komst staat, dat de Europese landen eikaars talen en culturen zullen res pecteren. De stelselmatige verfran sing in het gebied van Rijssel en Duinkerken is daarmee in tegen spraak. Op de cultuurdag in Breda, die onder auspiciën stond van de afde ling Noord-Brabant van het Alge meen Nederlands Verbond, werd de „Affaire-Zuid-Vlaanderen" nuchter en realistisch benaderd. Frits Nies sen: „Wij moeten geen overdreven verwachtingen koesteren. Dit gebied is niet meer voor honderd procent Nederlandstalig te maken en de be woners wensen dat ook niet". Hij legde er de nadruk op, dat de actie voor het Nederlands „door en door democratisch" dient te zijn en beslist niet gevoerd mag worden „volgens de methoden van degenen die het gebied verfranst hebben". „Wij moeten er mee stoppen, als de Frans-Vlamingen zelf niet meer ge interesseerd zijn", zei hij. Volgens de hoofdredacteur van „Ons Erfdeel", Jozef Deleu, zijn er Frans-Vlamingen zelf niet meer ge- mensen die een (woord-arm) Ne derlands dialect spreken. Hij wees er op, dat zelfs in een al eeuwen lang verfranste stad als Rijssel de belangstelling voor het Nederlands herleeft, vooral hij de intellectuelen. Een van hen, mevrouw Nicole Ver- beke uit het Franse Mergem, vertel de op de cultuurdag over de ontmoe ting van een Frangaise met het Ne derlands. Doel van de activiteiten moet de handhaving van de tweetaligheid in Zuid-Vlaanderen zijn, meende Frits Niessen. Dit doel kan niet bereikt worden, zolang een van de beide ta len slechts als dialect bestaat. Nodig is een groep die het algemeen be schaafd Nederlands beheerst. Zolang de Franse regering niet toestaat, dat het Nederlands als tweede taal op de scholen onderwezen wordt, kan zo'n groep echter niet gevormd wor den. De medewerking van de Franse regering is noodzakelijk, zeiden Frits Niessen en Jozef Deleu, maar de stap pen die Nederland en België tot nog toe in Parijs gezet hebben, hebben nog niet veel uitgehaald. Het Neder lands wordt in Frans-Vlaanderen ge discrimineerd. „In het geding zijn de democratische rechten, de gelijkheid van alle mensen", zei comité-voor zitter dr. P. C. Paardekooper. Zelfs als het doel niet bereikt wordt, is de actie voor Zuid-Vlaan deren nuttig, meende Jozef Deleu. De actie maakt immers vrienden in een deel van Frankrijk waar de „es prit flamand", ondanks de verfran sing, nog sterk is. Bovendien zal door de inzet voor Frans-Vlaanderen de band tussen Nederland en België ver stevigd worden, meende hij. Frits Niessen over de toekomst: „In het verenigd Europa van morgen kan Frans-Vlaanderen weer worden wat het ook vroeger was: het ontmoe- tingsgebied tussen de Franse en de Nederlandse cultuur". In het Frans- Belgische grensgebied wordt, zij het op nog bescheiden wijze, aan die toe- koms' gewerkt. Erik Vandewalle uit Izegem wees op de groeiende samenwerking tus sen de Franse Westhoek bij Duin kerken en het Belgische leper. De strijdbaarheid, waarvan deze cultuur dag opnieuw getuigde, kwam ook tot uitdrukking in de liedjes van de Vlaamse zanger Miel Cools, vooral in diens gezongen protesten op het thema Leuven en andere „Vlaamse kwesties". Geere zal zo mogelijk worden aan gevangen. Zoals gemeld, betekent de ze sloop op grote schaal ook, dat in even korte tijd vervangende woon ruimte moet worden gevonden voor 105 gehuwden en alleenstaanden. Daarvoor zal o.m. de zgn. doorstro mingsregeling stringent worden ge hanteerd. Wanneer het gemeentebe stuur dit noodzakelijk vindt, zal aan degenen, die veertienduizend gulden of meer verdienen en in een woning wetwoning wonen, de huur worden opgezegd, wanneer ze weigeren vrij willig een duurdere woning te be trekken. Deze doorstroming zal het voor degenen die nu nog in de te slopen huizen wonen, aantrekkelijk moeten maken, naar deze goedkopere huizen te vertrekken. De heer W. Don (PvdA) vroeg zich af of in geschillen de kantonrechter de belangen van de gemeente wel zwaarder zal laten wegen dan die van de bewoners. Langs deze weg zal de ontruiming zelfs tot twee jaar kun nen worden uitgesteld, waardoor de uitvoering van de plannen zeker in het gedrang zou kunnen komen. Ook achtte hij, in tegenstelling tot het gemeentebestuur, dat daarmee wil wachten tot het plan is uitge voerd, de instelling van een com missie voor de woningtoewijzing ge wenst. Ook de heer H. H. Gillissen (PvdA) achtte inspraak van de raad langs deze weg nuttig en gewenst. De rechtse raadsfractie, bij monde van drs. G. Kerkhof (AR) achtte daarentegen, om b. en w. in staat te stellen een slagvaardig woonruimte- beleid te voeren, de instelling van een dergelijke commissie thans niet ge wenst. De heer Gillissen had, aan de hand van een aantal praktijkgevallen, kri tiek op de „gemeentelijke administra tie", voor wat betreft de toewijzing van woningen. Het gemeentebestuur zal een onderzoek instellen, zo werd toegezegd. In antwoord op verschillende op merkingen zei wethouder M. Wantel o.m. dat het gemeentebestuur meent een sociaal toewijzingsbeleid te voe ren en de doorstroming als een so ciale maatregel te zien. Het gemeen tebestuur zal zich via een persoon lijk gesprek op de hoogte stellen van de omstandigheden van degenen die f 14.000 of meer verdienen en hun w.w.-woningen niet wensen te verla ten, aldus wethouder Wattel tot en kele raadsleden, die op dit punt ken nelijk niet helemaal gerustgesteld waren. DE SOVJET-UNIE heeft zondag een communicatie-satelliet gelanceerd die het mogelijk moet maken t.v.-pro- gramma's en telefonische en telegra fische boodschappen over te seinen naar Siberië en Russisch Centraal- Azië. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Neder landse bond van gepensioneerden zal vrijdag 26 april de jaarverga dering houden in „De Landbouw" te Goes. De bijeenkomst begint om 2 uur. De agenda vermeldt o.a. een be stuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heren D. de Jon ge en A. de Kok. Na een behande ling van verslagen van secretaris, penningmeester en de controle-com missie zal door het hoofdbestuurslid G. J. v.d. Waal een inleiding wor den gehouden. (Van onze sportcorrespondent) TERNEUZEN De wielerwed strijd Kortrijk - Galmaarden is ge wonnen door de Belg Herman Vrey- ders. De best geklasseerde Neder lander was Marcel Pennings, die twaalfde werd. Daan Holst bezette de 14e plaats. Guus Leliaert die in de ploeg van de Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middelkamp was op genomen, klasseerde zich als 17e, en de Zeeuw Peter Vonck eindigde op de 31e plaats. Al deze renners no teerden een geringe achterstand op de winnaar. In het bergklassement bezette Guus Leliaert de vierde plaats. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De 387 deelne- mers en deelneemsters aan de res pectievelijk 20 en 10 km lange St. Joriswandeltocht, die zaterdag door de Terneuzense Doormangroep werd georganiseerd, hebben zich niet. zo als in vele voorgaande jaren hoeven te beklagen over het weer. Een hoogzomertemperatuur maakte het volbrengen van de tocht tot een hele opgave. Drie deelnemers moesten de wandeltocht voortijdig opgeven. De drumbands van „De harmonie Terneuzen" en uit Oostburg, bege leidden de wandelaars tot aan de grens van de gemeente Terneuzen. De uitslag is: Belgische kabouters en welpen: 1 Leeuweriken 1 Eecloo; 2 Leeuweriken 2 Eecloo; 3 Zwalu wen 1 Gent; Nederlandse kabouters en welpen: 1 EOS, Terneuzen; 2 St. Hubertus, Terneuzen; 3 Doorman- groep Terneuzen; 4 St. Gertrudus- groep, Terneuzen; 5 EOS 2 Terneu zen; 6 Jacky Kennedygroep Sluis kil; 7 Chikaihorde van de St. Anto- niusgroep Sluiskil; 8 EOS 3 Terneu zen; 9 Jhr. De Casembroot, Axel; 10 Eenhoorngroep Oostburg; Belgi sche padvindsters, verkenners, gid sen en voortrekkers: 1 Zwaluwen 1, Gent; 2 Leeuweriken Eecloo; 3 Zwa luwen 2 Gent; Nederlandse padvind sters, verkenners, gidsen en voor trekkers: 1 Rodanborgh, Aarden burg; 2 Doormangroep, Terneuzen; 3 St. Hubertusgroep, Terneuzen; 4 St. Paulus, BiervlietIJzendijke; 5 St._ Antoniusgroep, Sluiskil; groeps- prijzen: 1 Zwaluwen, Gent; 2 Door mangroep. Terneuzen; 3 Leeuweri ken Eecloo; 4 St. Hubertusgroep, Terneuzen; 5 St. Antoniusgroep, Sluiskil. CLINGE. Op zondag 28 april a.s. viert jeugdvereniging „De Zwalu wen" haar 20-jarig bestaan. Het jubi leum zal beginnen met een eucharis tieviering om 11 uur in de parochie kerk van de H. Henricus. Tevens zal mej. T. Bracke haar zilveren jubi leum vieren als jeugdleidster van de verenigingen De Zwaluwen en Jong en Blij. Na de eucharistieviering zal in het Verenigingsgebouw een koffiemaal- tijd plaatshebben voor de leden van de beide verenigingen en verschillen de genodigden. In de namiddag is er een bijeenkomst in het Verenigings gebouw, waarbij de ouders van de kinderen aanwezig zullen zijn. Bij deze gelegenheid zal Tilly Bracke m de bloemetjes gezet worden. Me juffrouw Bracke begon als leidster bij de katholieke actie. Zij begon met de kinderen terwijl kapelaan Wil lemen als aalmoezenier fungeerde Deze groep kreeg van het diocesaan bestuur uit Breda, de naam van Zon nekinderen. Deze naam werd twintig jaar geleden veranderd in „De Zwa- ;UT£,D,e vereniging heeft momen teel 62 leden, allemaal meisjes die de lagere school bezoeken. Voor oudere meisjes bestaat er ook een club n.l leden611 B1^' DeZe heeft een Cental De activiteiten van De Zwaluwen 6I\, bestaan uit handen arbeid. dans, zang en sport. Het zal zondag een zeer drukke leidsters. V°°r dG kinderen en de

de Stem | 1968 | | pagina 11