TROPISCH WEEKEINDE RECORD VOOR APRIL Jeugdig onbehagen mogelijke oorzaak van volksoproer 122 doden bij grote vliegramp in Zuidwest-Afrika Brandweren ten einde raad" door bosbranden ST.- WILLEBRORD IN REP EN ROER I\let iraangas op aanvallers OLIE CENT GOEDKOPER Veehandelaar liet vee doodhongeren DAGBLAD VOOR ZEELAND Commentaar Betreurenswaardig „ER HADDEN DODEN KUNNEN VALLEN...." Nieuw overleg over bouw-c.a.o. Radicalen en de P.S.F. willen progressieve concentratie Verdronken bij bet zwemmen 55 ROND EINDHOVEN: Twee meisjes veroorzaken dood van kleine zus 108e JAARGANG No. 25794 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j M. Mes, P. V. M. Vercauleren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 22 APRIL 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), ƒ4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Posf-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze redactie binnenland) E BILT/BREDA/VLISSINGEN itzonderlijk vroeg al heeft Neder- and zijn eerste tropische weekeinde leleefd. Volgens onze weerkundige nedewerker is het in 120 jaar niet :o warm geweest in ons land. In het rosten van Brabant bereikte het cwik 30 graden. In Viissingen echter was het zondagmiddag slechts 22 graden. Zierikzee haalde 26 graden. Op de vliegvelden Gilze-Rijen en Eindhoven werd 29 graden gemeten. op Woensdrecht 28 graden. De vlieg velden Volkel en Zuid-Limburg boekten de recordtemperatuur: 30 graden Voor honderdduizenden was dit zo merse extraatje aanleiding er op uit te trekken. De zwembaden die al open waren trokken veel publjek. Helaas werd ook al weer een ver- drinkingsgeval gemeld (zie elders). De bossen in Brabant waren vol dagjesmensen die echter, mogelijk als gevolg van een pessimistisch weerbericht, betrekkelijk vroeg in (Van onze verslaggevers) ST. WILLEBRORD. Gisteravond is het weer tot een botsing gekomen tussen politie en publiek, nadat in de nacht van zaterdag op zondag in St. Willebrord een ware veldslag was geleverd. Opnieuw j? gebruikte de politie traangasgranaten en gummistokken om de honderdkoppige nienigte, die het politiebureau belegerde, terug te dringen. De aanleiding van het treffen van zaterdagavond was de aanhouding van een achttienjarige jongeman D. van S. uit Etten. Onmiddellijk daar op begon een menigte van zeker vierhonderd man het rayonbureau van de rijkspolitie te belegeren. Dat was het begin van een vijf uur du rend oproer, dat zich voornamelijk afspeelde in de Dorpsstraat en waar bij een samengetrokken politiemacht van 34 manschappen, onder bevel J van luitenant B. A. Lutken van het i districtsbureau van de rijkspolitie te Breda, een vijftigtal traangasgrana ten moest gebruiken. Vrijwel alle politiemannen liepen l dij de straatgevechten blauwe plek ken en lichte verwondingen op. Vijf ileden van de politie werden dermate toegetakeld, dat zij zich onder dok tersbehandeling moesten stellen. Van e zijde van de burgerbevolking zijn geen meldingen van verwondingen binnengekomen. Maar het staat vrijwel vast dat tal an jongelui, die aan de gevechten Srov!?men' hun han<*en hebben ge- orand aan de traangasgranaten, die J naar de politie teruggooiden. Uwee jongemannen, P. G. uit St.- »rd en H. van G. uit Oud-Gas- I Willebro: S'."Willebrord is een heel aparte gemeenschap. Het dorp ligt in een stukje vergeten Brabant en raagt daarvan de kenmerken. In e afgelopen jaren is veel gedaan or" ae achterstand in te halen. Er ter nog veel te doen. Bijvooi- d op het gebied van de werk- JBe|egenheidsvoorziening. kon nu in dit dorp een situatie n sfaani die veel weg had van een Ptoer? De politie en oude Wille- ror ers wijten de rel aan een ge- pannen sfeer onder de jeugd, ont- aan door verveling en drank, aar chijnlijk heeft ook de verbitte- ïng over de werkloosheid een rol espeeld. jj nemen aan dat deze rel ertoe zal u dat St.-Willebrord wat meer V, a *a' krijgen van de provin- e en t'iksoverheid. Dat zou dan L ^°ed gevolg zijn van een slech- aa Want zo moet toch de orde- poring van het afgelopen week- e worden aangemerkt. het goed meent met St.-Wille- jjam rTIOet ^'e re' betreuren. De I van deze gemeenschap wordt M do°r geschaad. tel, werden wegens het gooien mei stenen gearresteerd. Gisteravond kwamen de gemoede ren zowel van het publiek als van de politie tussen elf en twaalf uur op nieuw op kookhitte. Nadat opnieuw alle straatlantaarns in de Dorpsstraat, gesneuveld waren, trok de menigte weer op naar het politiebureau, ge wapend met straatstenen en andere voorwerpen. De ruiten, die de slag van zaterdagnacht hadden overleefd, waren weldra verbrijzeld. Via mobilofoon en luidsprekers werd bekendgemaakt aan de vele honderden samengeschoolde mensen, dat men zich onmiddellijk verwijde ren moest, anders zon er geweld wor den gebruikt. Na drie sommaties trokken 20 gehelmde en met karabij nen gewapende politiemannen het bureau uit. Tijdens een van de eer ste charges werd een inwoner van St.-Willebrord, W. S., door vijf, zes agenten het bureau binnengesleurd. De politie volstond aanvankelijk met het posteren van twee surveil lancewagens voor het bureau. Met de koplampen van deze auto's werd de Dorpsstraat verlicht. Toen het on geveer vijfhonderd koppen tellende publiek echter bleef aandringen, kwamen de gehelmde politieman schappen in actie. Zodra zij optraden vluchtte de menigte weg om daarna even snel weer terug te golven. Tegen twaalf uur werd het majoor Van Nijnatten vqn de rijkspolitie te erg. Hij gaf zijn manschappen op dracht gebruik te maken van de ka rabijn en de traangasgranaten. Van de laatste belandden er enkele in de woningen aan de Dorpsstraat, schrik zaaiend onder de toch al door de meer dan 24 uur durende span ning nerveus geworden vrouwen en kinderen. Een andere granaat kwam neer in een auto met inzittenden, een andere in een café, waar een onzer verslag gevers juist zijn verslag stond door te bellen. Hoestend beëindigde hij haastig het telefoongesprek. Om kwart over twaalf begon de po litie met de afzetting van de Dorps straat. Op dat moment was de toe stand zeer onoverzichtelijk. Hoeveel gewonden er waren, viel niet te zeg gen. Het waren er zeker vier, maar waarschijnlijk meer. St. Willebrord was gisteravond overvol. Niet alleen allerlei jongelui uit het dorp zelf en omliggende plaat sen, maar ook veel nieuwsgierigen waren toegestroomd, nadat zij via radio en televisie in de loop van zon dag hadden vernomen van de onge regeldheden. Vanwaar dit plotselinge oproer van jonge mensen uit St.-Willebrord, maar ook uit Zevenbergen, Etten, Rucphen, Oud-Gastel en tal van an dere plaatsen? Was het een gevolg van overma tig drankgebruik op een zeer warme lente-avond? Of manifesteert zich ook hier een begin van een lange, hete zomer, als gevolg van een al dan niet vermeende miskenning van. de jeugd door de leidende generatie in deze maatschappij? De politie weet het niet. Majoor W. van Nijnanten, commandant van de rijkspolitie in het district Breda zegt: Ik vind het verschrikkelijk dat dit 'in St.-Willebrord gebeurd is. Nog nooit heb ik meegemaakt dat de poli tie hier maar met één vinger is aan- gerBiina alle oproerkraaiers hadden gedronken", is de conclusie van een uiterlijk volmaakt kalme luitenant (ZIE VERDER PAGINA II) (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD „Er had den doden kunnen vallen", zegt majoor Van Nijnanten. De dis trictscommandant Breda van de rijkspolitie heeft gisteravond vanuit de politiepost van St.- Willebrord de acctiviteiten van de politie geleid. Rondom zitten vermoeid van 48 uur dienst enkele gewonde politiemannen. „Dit is nog nooit hier gebeurd", zegt een van hen, „St.-Wille brord is altijd wat roerig ge weest, maar de politie is nog nooit aangevallen. Vooral zater dagavond werd de situatie ge vaarlijk". Majoor Van Nijnan ten: „Ze vielen onze mensen in groepen aan. Dat is zelfs in Am sterdam niet voorgekomen". Wie waren de belhamels? Voornamelijk jonge mensen, antwoordt majoor Van Nijnan ten. Drank, verveling en een verhitte voetbalwedstrijd tussen teams uit Zevenbergen en Wille brord, zijn volgens hem de oor zaak geweest van deze rel „Mis schien zijn ze opgejut door de t.v.-journaals over relletjes". Als de toestand in St.-Willebrord ge spannen blijft zal assistentie in Tilburg worden aangevraagd. „Deze rel doet de naam van St.- Willebrord geen goed", consta teert majoor Van Nijnanten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De olie wordt van daag goedkoper. Lichte en tractorpe- troleum, gasolie, autogasolie, huis brandolie I en II en dunne stookolie met 1 cent per liter vliegtuigbrand stoffen met een halve cent per lltei. Industrie, handel en het ministerie van Economische Zaken hebben hier toe besloten gezien de marktsituatie en het opvangen van de Suez-groep door mammoettankers. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Werkgevers en werk nemers in de bouwnijverheid zullen nog deze maand hun besprekingen afronden over de bepalingen in de bouw-c.a.o., die minister Roolvink onverbindend heeft verklaard. Partijen hebben in enkele oriënte rende besprekingen mogelijkheden besproken, die in de eigen organisa ties bekeken worden voordat men officieel gaat onderhandelen. De werkgevers en werknemers denken erover om de werktijdver korting van een half uur per dag te rug te brengen tot een kwartier en deze dan eerder dan 1 november te doen ingaan. Een dergelijke oplos sing is ook denkbaar ten aanzien van de pensioenpremie. de namiddag hun biezen weer pak ten: In Zeeland en in Limburg wa ren al heel wat bloeiende boom gaarden te zien. Hun volle glorie bereiken zij vermoedelijk het ko mende weekeinde pas. Ook de stran den werden al druk bezocht. In hef algemeen heeft de natuur in twee a drie dagen een complete gedaante wisseling ondergaan. Plotseling en zeker twee weken vroeger dan ge woonlijk, vertoont de lente zich in de uitbundigheid die eigenlijk bij de meimaand hoort. Bijzonder zwaar te verduren had den het gisteren de voetballers, voor al die op de meer in het oosten van het land gelegen velden. In Waal wijk stopte de scheidsrechter d e wedstrijd RKC Viissingen, om zich op te frissen door het hoofd in een emmer koel water te dompe len. Ook in Nijmegen was het bloed heet tijdens de wedstrijd NEC Ajax. De spelers verbruikten em mers water om het hoofd koel te houden. (Op de foto hiernaast ziet men Johan Cruyff gebogen over een emmer) De uitzonderlijke droogte leve: groot gevaar op voor bosbranden zoals ook dit weekeinde weer dui delijk bleek. De droogte kan ooi: nadelige gevolgen hebben voor de gewassen. Veel regen echter is nor niet te verwachten. Het mooie aprilweer zal nog voort duren, ai zal de temperatuur van daag iets lager zijn. Een rug van hogedruk, die uit Frankrijk nader bij komt, zal het weer de komende dagen overwegend zonnig houden. Op de gezichten van de gehelmde politieagenten te kent zich de spanning af, waarin St.-Willebrord sinds zater dagavond verkeert. (Van onze redactie buitenland) WINDHOEK Zaterdagavond zijn 122 mensen om het leven gekomen, toen een Boeing-707 kort na het op stijgen van het vliegveld Strijdom (Zuidwest-Afrika) in brand vloog en onptlofte. Slechts zes van de 128 in zittenden overleefden deze ramp, die een van de grootste is uit de lucht vaarthistorie. Onder de slachtoffers zijn vijf Nederlanders. Het toestel, de nieuws'te aanwinst van de Zuidafrikaanse luchtvaart maatschappij, had volgens ooggetui gen een hoogte van 200 meter bereikt, toen een van de bakboordmotoren in brand vloog. Vermoedelijk heeft de piloot geprobeerd een noodlanding te maken, want de landingslichten brandden toen het toestel neerstortte. Waarschijnlijk is de Boeing vlak bo ven de grond ontploft. De wrakstuk ken kwamen tot 8 kilometer verder terecht. Het reddingswerk werd aanzienlijk bemoeilijkt, doordat het vliegtuig te recht kwam in rul, zanderig terrein. Brandweerwagens en ambulances ble ven in de modder steken. Acht overlevenden werden per he likopter naar het ziekenhuis van Windhoek overgebracht. Een van hen overleed onderweg, een ander in het ziekenhuis. Gisteravond waren er 90 lijken ge borgen. De tweede vlieger behoort tot de overlevenden. Aan boord van het toestel bevond zich ook een lading diamanten ter waarde van 2 1/2 miljoen gulden. Men vreest dat de diamanten onvind baar zijn tussen de resten in de mod derige bodem, die over zo grote af stand verspreid zijn. De politie zoekt ook naar Ameri kaanse diplomatieke post, die een Amerikaans diplomaat, Thomas Tay lor, bij zich had. Het was zaterdag precies een jaar geleden, dat een Zwitsers Britannia- vliegtuig op Cyprus verongelukte, laarbij kwamen 126 personen om het even. Op een vliegbasis in Jutland zijn zaterdag elf verkenningsvliegtuigen van de Deense luchtmacht door brand verwoest. De oorzaak van de brand is niet bekend. Op Schiphol zijn gistermorgen twee vliegtuigen beschadigd: een DC-7 vrachtvliegtuig van de KLM raakte los bij het verslepen en boorde zich met de neus in een toestel van de Canadese luchtmacht, waarvan de rechtervleugel zwaar beschadigd werd. ALMELO (ANP) De partij Ra dicalen en de PSP streven beide naar een linkse concentratie. Dit hebben de kamerleden Aarden (Radicalen) en Wiebenga (PSP) zaterdag in Al melo verklaard. De heer Aarden wees er op, dat In de Tweede Kamer al een grote mate van gelijkgezindheid, over de gren zen van de politieke partijen heen, aan de dag treedt als belangrijke vraagstukken als de werkgelegen heid aan de orde zijn. De gelijkge zindheid zag het kamerlid bij de fracties van P.v.d.A., PSP en D'66. De heer Wiebenga meende dat een gesprek om tot samenwerking te ko men ernstig wordt belemmerd als het districtenstelsel aanvaard wordt, omdat kleine partijen dan formeel met uitschakeling worden bedreigd. Een districtenstelsel leidt tot ver sterking van de rechtse positie, meen de hij. De kans op succes van een linkse concentratie achtte de heer Wiebenga groter naarmate de poli tieke bewustwording in ons land gro ter wordt. Dogmatiek wilde hij vol strekt weren uit de discussies tussen de verschillende partijen die een linkse concentratie nastreven (Van een onzer verslaggevers) DUBBELDAM Bij een veehan delaar in Dubbeldam heeft de politie gistermiddag vijf dode kalveren en negen dode varkens aangetroffen. De dieren zijn gestorven wegens gebrek aan voedsel en ernstige verwaarlo zing. Twee van de nog zeven levende varkens moesten door de politie wor den afgemaakt. Politie en dierenbe scherming zullen tegen de eigenaar, de heer H. J. W. uit Dubbeldam, pro cel-verbaal opmaken. De man is sinds gisteren echter spoorloos verdwenen. De politie van Dubbeldam ontdekte de kadavers tijdens een normale pa trouille. Zij stopte bij mensen, die op een schuur wezen en klaagden over een verschrikkelijke stank. De agen ten stelden een onderzoek in en ont dekten in de schuur een hoop bewe gingloze varkens. Drie varkens liepen nog rond. Een dierenarts stelde vast dat er negen dood waren. Bij nader onderzoek werden nog vijf dode kal veren aangetroffen. Volgens de politie waren de dieren enkele weken of mogelijk reeds en kele maanden dood. Sommigen ver keerden in verre staat van ontbin ding. Men heeft het vermoeden, dat enkele dieren elkaar opgevreten heb ben. Er was genoeg voedsel aanwezig, maar de dieren hadden zeker in twee weken niets gehad. In de schuur we melde het van de ratten. (Van onze correspondenten) ZE VEN AAR De zomer heeft weer zijn tol geëist. Bij het zwemmen in het watersportcentrum de Bijland in Herwen en Aerdt is de 19-jarige Willy Jansen verdronken. Hij ver dween plotseling in het 20 meter die pe water. Het 7-jarige meisje K. van K. uit Hengelo, dat begin februari met haar moeder op bezoek was bij familie in Waalwijk en daarna als vermist werd opgegeven, is verdronken. Het kind werd gisteren onder Sprang Capelle gevonden. Een van de pontwachters zag het lijkje drijven in de Bergse Maas. (Van onze verslaggevers) EINDHOVEN Na de talloze branden in De Peel zijn gisteren achter elkaar een tiental bosbranden uitgebroken ten zuidwesten van Eindhoven in de omgeving van Eer- sel, Bladel, Hapert en Duizel. De vrijwillige brandweerkorpsen van Deurne en Someren zeiden ons gis teren „ten einde raad te zijn", omdat zjj tijdens de laatste veertien dagen ruim 40 keer moesten uitrukken voor een bos- of heidebrand. Gisteravond waren alle korpsen in de omgeving van Bladel onafgebro ken bezig om te reageren op de brandmeldingen. De toestand was zo verwarrend dat de rijkspolitie de meldingen via de mobilofoon met moeite kon verwerken. Men had bij voorbeeld nauwelijks de brand ach ter het klooster tussen Hapert en Duizel onder de knie of er kwam een nieuwe melding van brand bij het Maranatha-kindertehuis te Eer- sel binnen. Alle brandweerkorpsen uit de omgeving waren op pad om in te grijpen. Omdat men erop verdacht was konden de meeste branden in de kiem worden gesmoord, hoewel er veel natuurschoon verwoest werd. Bij het speuren naar de oorzaak dacht de politie aan twee mogelijk heden. Aanvankelijk werden jongelui verdacht die met hun bromfietsen bossen en hei introkken. „We den ken dat hier sprake is van grove kwaadwilligheid", aldus een zegsman van de rijkspolitie. De laatste gege vens wijzen echter in de richting van een pyromaan. De hele nacht is men waakzaam gebleven om direct in te kunnen grijpen en een dader (s) te betrappen. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Een kindje van 15 maanden is in Deurne bij Antwer pen dezer dagen onder tragische om- standigheden om het leven gekomen, maar wat de zaak uiterst pijnlijk maakt is dat de dood van de baby een gevolg is van mishandelingen door twee zusjes, respectievelijk vier en zes jaar. De meisjes hebben, als men het zo noemen wil, bekend. Enkele dagen geleden werd in een groot gezin te Deurne een meisje van amper 15 maanden door de moe- der dood naast haar bedje aangetrof- ?in' P? hulp Ser°epen dokter, die allerlei kneuzingen vaststelde, waar schuwde de politie. Het bleek dat het kindje overleden was door inwen dige kneuzingen in het hoofd en dat de kneuzingen, die het vertoonde, on mogelijk konden veroorzaakt zijn door een val uit het bedje, zoals eerst was vermoed. Na een zeer zorgvuldig onderzoek kwam aan het licht dat de twee zus jes de baby erg hadden mishandeld, onder meer door het kindje tegen de grond te werpen, te slaan en te knij pen. De politie van Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland, arres teerde zaterdag een jongen van on geveer 18 jaar op verdenking vijf jongetjes te hebben vermoord. Op aanwijzing van de jongeman zijn de deerlijk verminkte lijken van vier jongetjes twee broertjes van vijf en negen jaar en twee jongens van tien gevonden. Naar een vijf de wordt nog gezocht.

de Stem | 1968 | | pagina 1