Dood van Masaryk blijft raadsel Machtsstrijd aan de gang in Poolse partijleiding Ir. BosmaPas op voor te hoge lonen! OPLOSSING GESTAGNEERD DOOR DOOD VAN GETUIGE POKORNY Bouwvakkers in België staken Onderneming DAK VAN GEVANGENIS TE ALKMAAR IN BRAND F.B.I. weet nu wie ds. King vermoordde N.-VIETNAM gaan PROF. GOLDSCHMIDT: „OPENLIJK ZEGGEN" oi hele maatschappij hervormen? Deelplan ingediend voor katholiek voortgezet onderwijs Informateur in België gooit bijltje erbij neer Geelzucht was gele Chinees niet aan te zien NAVO ziet af van Europees anti-raket- raket-systeem OF ROOLVINK GRIJPT IN Werknemers Uitdaging Sierra Leone heeft nieuiv VERKIEZING EIGEN WEG ACHTERDOCHT Polen brachten Nederlands motorschip op Nederlands streven krijgt steun Atoommijnen Ernstig TENDENS INFORMATIE In Den Haag Twee patiënten niet ontwaakt uit narcose Verdachte lieet Ray Gezondheid van prinses Margriet zeer goed Hoger salaris productschap voorzitter PARIJS? DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 APRIL 1968 11 (Van onze redactie buitenland) PRAAG De raadselen rond de dood van de Tsjech Jan Masaryk, des tijds minister van buitenlandse zaken, zijn dicht bij een oplossing geweest. Dit zei Ladislav Safranek, die een hoge functie heeft gehad bij de politieke politie in Tsjecho-Slowakije. De raadselen blijven voorlopig, want de man die de oplossing wist, majoor Pokorny van de inlichtingen dienst, heeft onlangs zelfmoord ge pleegd. Zijn lijk werd in een bos ge vonden. Hij zou getuige van Masa- ryks dood zijn geweest. In het kader van de omwenteling in het communistische bewind heeft de president van het hooggerechtshof in Praag, Jesef Letera, de nationale raad verzocht hem van zijn functie te ont heffen. De raad heeft tot zijn opvol ger Otomar Bocek gekozen. Letera argumenteerde zijn ontslagaanvraag met: „Ik moet mijn deel dragen in de verantwoordelijkheid voor de ver draaiingen en schendingen van het socialistische recht". De democratisering van dat recht is gisteren nog zekerder geworden door de verkiezing van Josef Smrkovsky (57) tot voorzitter van het Tsjechosiowaakse parlement. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Maandag begint in België een bouwvakstaking. De laat ste pogingen van de vakbonden om met de werkgevers een akkoord te be reiken over een nieuwe c.a.o., zijn mislukt. Maandagmorgen zullen de bouwvakkers in West-Vlaanderen, de provincie Antwerpen en de agglome ratie Namen het werk neerleggen. De staking zal in de daaropvolgende da gen naar behoefte uitgebreid worden tot de andere delen van het land. De nieuwe c.a.o. had op 1 april moeten ingaan. De werknemers eisen contractsverbeteringen tot een totaal van 15 procent, waarin begrepen een werktijdverkorting van 2 uur tot 43 uur per week met ingang van 1 ja nuari 1969. De werkgevers zuilen niet verder gaan dan een directe loons verbetering van 1 procent in 1968 en van 2 procent in 1969. De werktijd verkorting hebben zij, evenals alle andere eisen, van de hand gewezen. Bij de staking zijn 240.000 bouw vakkers en 25.000 bouwondernemin gen betrokken. De staking begint in gebieden waar de bouwactiviteiten momenteel het grootste zijn en waar de in uitvoering zijnde werken het meest kwetsbaar zijn. Dat laatste geldt in het bijzonder voor de tun nel- en E3-werken in Antwerpen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Het is hoog tijd dat In de discussie over de hervorming van de structuur van de onderneming bedrijfseconomische en bedrijfsorga nisatorische beschouwingen wat meer op de voorgrond treden". Dat stelde de Tilburgse hoogleraar professor dr. H. O. Goldschmidt vrijdag tijdens een forumgesprek over de betekenis van het rapport-Verdam in 1968. Hij meent dat er geen sprake is van een ingewikkeld vraagstuk, als men inderdaad „aUeen maar" de on dernemingsstructuur wil democrati seren. Daarover immers bestaan tal van diepgaande studies. „Maar als men eigenlijk bedoelt dat men de structuur van de maatschappij wil veranderen, is het heel wat anders. Laat men dat dan openlijk zeggen". De rechtsgeleerde prof. dr. J. M. M. Maeyer uit Nijmegen, gaf als zijn me ning dat het hoog tijd is voor een t,totale herziening van het vennoot schapsrecht" in Nederland, zowel voor de gesloten als de open n.v.'s. Duitsland en Frankrijk zijn ons op dat gebied voor. Daar is, bijvoorbeeld, de positie van de aandeelhouders ten opzichte van het bestuur geregeld. „Ik meen dat die herziening ook de Sr°TrVe van werknemers in de N.\ .'s moet regelen. En laten we goed begrijpen dat de E.E.G. ons via Brus sel allerlei regelingen op dit gebied zal j opleggen, als we het zelf niet I doen", aldus de hoogleraar. De heer W. J. L. Spit, secretaris I van het N.K.V., legde er nog eens de nadruk op dat de studie Verdam ook m 1968 een uitdaging is om de on dernemingsstructuur te herzien. „Vooral omdat de onderneming een i ^matschappelijk instituut is geworden I dat m steeds grotere mate het wel zijn van de samenleving en het le ven van de werknemers bepaalt". Smrkovsky wordt beschouwd als een fel voorstander van de nieuwe Tsje chosiowaakse koers en daarom is hij door Oostduitse functionarissen aan gevallen. Smrkovskys benoeming volgde op het ontslag van de vorige voorzitter Bohuslav Lastovicka. Bij zijn ambtsaanvaarding zei Smrkovsky dat tot zijn belangrijkste taken zouden behoren: de rehabilita tie van de ten onrechte veroordeel den, amendementen op de wetten be treffende de pers en legislatieve maatregelen om de ontwikkeling van een werkelijk vrij en politiek leven in Tsjechoslowakije te verzekeren. Hij voegde daaraan toe dat de vrij heid van meningsuiting het belang rijkste gevolg was van het proces van wederopleving in Tsjechoslowakije en dat het een voorwaarde was voor de ontwikkeling van de socialistische de mocratie. Als voorzitter van de nationale ver gadering ziet Smrkovsky als ztin be langrijkste taak: het uitbreiden van een nieuwe democratische socialisti sche maatschappij. „Wij kunnen niet meer van iemand anders afkijken. Wij moeten onze eigen, Tsjechosiowaakse, weg volgen". Het nieuwe regime heeft de men sen in de Sovjet-Unie en in andere Oosteuropese landen, die kritiek er op hebben, gisteren al laten weten, dat het vastbesloten is een onafhan kelijke communistische koers te vol gen niettegenstaande de druk om te rug te keren naar de lijn van het Kremlin. In een artikel in het partijblad Rude Pravo wordt verklaard dat „mechanisch nabootsen van Sovjet praktijken door deze over te planten naar andere landen schadelijk is ge weest voor de belangen van het so cialisme". „Niemand kan een partij of een land voorschrijven wat haar of zijn internationale plicht wel of niet is", aldus het blad. Klaarblijkelijk antwoordend op de kritiek op het nieuwe actieprogram ma van de Tsjechosiowaakse partij dat achterdocht gewekt heeft in Mos kou. Het Sovjet partijblad Pravda heeft ontkend dat het zich zorgen maakt over de liberalisatiecampagne in Tsjecho-Slowakije, ma<ar in het arti kel in Rude Pravo wordt gezegd dat de Tsjechosiowaakse leiders hieraan twijfelen. Gistermiddag is tijdens werkzaamheden met mastiek het dak van de gevangenis Schutterswei te Alkmaar over een groot deel in brand gevlogen. Verschillende gevangenen raakten in paniek ook al doordat het licht uit viel en door de zware rookontwikkeling. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Een vooraanstaande Poolse communist die zeer bevriend is met partijleider Wladyslaw Gomulka heeft dezer dagen in een redevoering gezinspeeld op een machtsstrijd in de partij. FREETOWN, Sierra Leone (AP) n een radiouitzending heeft iemand, we. zich identificeerde ais sergeant majoor Rogers, gisteren de eerste bij- iij!? gegeven over de zonder pierra *LSieten veidopen staatgreep in Generaal Juxon Smith, de voorzit- iNRrn nati°nale hervormingsraad un tcLis gearresteerd en er zou een n euwe raad onder voorzitterschap van onderluitenant Patrick Conteh 3 opgericht. Alle diplomatieke mis sies zouden normaal doorgaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse katholieke schoolraad heeft onlangs zijn eerste landelijke deelplan voor het gehele katholieke voortgezet on derwijs bij staatssecretaris Groshei de (Onderwijs) ingediend. Mede op basis van dit deelplan zal minister Veringa zijn eerste scholenplan moe ten opstellen. Het deelplan betreft al die nieuwe voorzieningen aan katholiek voort gezet onderwijs waarvan de Neder landse katholieke schoolraad de sub sidiëring uiterlijk in het jaar 1972 absoluut noodzakelijk acht. Het deelplan gaat ervan uit, dat ieder kind iedere schoolvorm van de door hem en zijn ouders gewenste richting binnen bereikbare afstand van zijn woning kan vinden (voor onderwijsvormen aansluitend op het basisonderwijs betekent dit maximaal 10 km). Dit betekent scholen van grotere omvang (het deelplan spreekt van „totaal-scholen"), dan op grond van de oprichtingsgetallen genoemd in de mammoetwet mogelijk is. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL De Belgische infor mateur graaf D'Alcantara heeft, hoe wel hij met zijn informatiewerkzaam- heden nog niet halverwege gevorderd was, zijn opdracht aan koning Bou- dewijn teruggegeven. Na elf dagen informatie heeft graaf D'Alcantara onder druk van de socialistische par tij, het bijltje erbij neergelegd. Hij verklaarde gisteravond, dat hij het tweede deel van zijn opdracht - het tot elkaar brengen van de stand punten van de partijen - moeilijk te realiseren achtte omdat hij stond voor een soort veto van een van de drie partijen. Graaf D'Alcantara doelde daarmee op een verklaring van het bureau van de socialistische partij. Daarin stond, dat het bureau van me. rung is: „dat niet tot in het oneindige meningen kunnen worden ingewon nen en dat het wenselijk is dat een formateur wordt aangewezen om een regering te vormen". Een drie-par- tij en-regering' - het ideaal van de in formateur - werd door de socialisten van de hand gewezen. Jozef Kepa, eerste secretaris van de partij-afdeling te Warschau, sprak van een „politieke tegenstander", die „de sociale demagogie" probeert te bevorderen. „Wij moeten daartegen energiek strijden", zei hij. Hoewel Kepa geen namen noemde, zijn waarnemers er zeker van dat hij doelde op de minister van binnen landse zaken en hoofd der geheime politie Mleczyslaw Moczar en diens volgelingen. Van Moczar is bekend dat hij de partijleiding ambieert. Vermoed wordt dat hij de grote stuwkracht is in de huidige zuivering en de anti- zionistische campagne in Polen. Verder is hij leider van de Poolse oudstrijdersbond die donderdagavond een plechtige herdenking hield van de 25e verjaardag van de opstand in het ghetto van Warschau. Op die plechtigheid werden Israël en de zionisten verwoed aangevallen door de algemene secretaris van die bond. DEN HAAG (ANP) Het Neder landse motorschip „Spes" is woens dag in volle zee door Poolse marine schepen aangehouden en gedwongen terug te keren naar de haven Stettin. Volgens voorlopige berichten zou het gaan om een vertrek uit de haven zonder vergunning en zonder loods, hetgeen in Polen verboden is. Bij de Rotterdamse reder W. in 't Veld is gistermiddag het bericht bin nengekomen dat de „Spes" gisteren nog de haven van Stettin zou mogen verlaten. De „Spes" wordt morgen met de lading kalk in IJmuiden ver wacht. HANNOVER (DPA) Zijn gele iongkong noodlottig geworden. De Chinee» e?n 25-jarige Chinees uit bemanning van de tankboot „World Centen.™» *lee! uitmaakte van de weg was van de Perzische Golf naar Wilhelmen W6' i t0en het schip op ran boord kon er achter komen wat Jt S Nedersaksen. Niemand zei de havenarts, dat de Chinees geelzucht^d" 111 WilheImshaven Hij werd direct naar het ziekenhnt. de hulp te laat was gekomen. gebracht Waar hij overleed omdat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nucleair plan ning group" van de NAVO wil niet overgaan tot de aanleg van een Euro pees antiraket-raketsysteem. De stu die hierover is afgebroken; dit op herhaald voorstel van Nederland. De groep van zeven ministers van defen sie, die twee dagen in Den Haag bij een is geweest, houdt zich in de toe komst wel bezig met de ontwikkelin gen op dit gebied, die zich buiten de NAVO voordoen. Unaniem is de „Nucleair planning group" van de zeven NAVO-landen tot de conclusie gekomen, dat de hui dige omstandigheden het oprichten van een Europees afweersysteem niet rechtvaardigen. Het systeem is niet alleen veel te kostbaar (naar schatting 35 miljard gulden), maar het gaat ook in tegen het overleg met de Oosteuropese lan den over wapenbeheersing en wapen beperking. Nederland zal ook een studie ma ken over het raadplegen van de le- denlanden voor het eventueel ge bruik van atoomwapens. Men is bin nen de NAVO uiterst voorzichtig ge worden over het eventueel delegeren van politieke beslissingen voor het gebruik van atoomwapens. Strate gisch zowel als tactisch. Het gaat hierbij vooral om zogenaamde atoom- mijnen, die eventueel gebruikt zou den moeten worden in Zuid-Europa en in Centraal-Europa. Dergelijke mijnen moeten voor ae- fensieve doeleinden dienen, maar de grote politieke vraag is, wie het be slissende commando zal moeten ge ven Hierbij is namelijk niet alleen het land zelf betrokken, maar ook de nabuurlanden in verband met alle mogelijke consequenties van evacu atie, van gevarenzonen, van fall-out en dergelijke. De meeste NAVO-landen zijn tegen het eventuele gebruik van dergelijke atoommijnen in Centraal-Europa Volgens deze landen Nederland is een van de felste tegenstanders zouden hieruit veel te ernstige conse quenties kunnen voortvloeien. Turkije en Griekenland zijn, om met-vergelijkbare militaire en politie ke redenen, voorstanders van deze atoommijnen op eigen gebied. De koningin heeft gisteren op Huls Ten Bosch in Den Haag* de zeven ministers van defensie van de Na- VO-landen, die in Den Haag heb ben geconfereerd, ontvangen. Ach terste rij v.I.n.r.: de ministers Den loom Clifford (USA), Healy (En geland), Brosio, geen minister, maar secretaris-generaal van de NAVO en Schroder (West-Duitsland). Voorste rij v.I.n.r.: de ministers Tre- melorn (Italië), Pipinelis (Grieken land), H.M. de Koningin en Ca- dieux (Canada!. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voorzitter ir. J. Bosma van het verbond van Neder landse ondernemingen zou het betreuren, als minister Roolvink genoodzaak zou zijn algemene loonmaatregelen te treffen omdat e loonkosten te sterk uitlopen. Hij heeft in het blad van zijn verbond dan ook opgewekt, dergelijke maatregelen te voorkomen. De werkgevers die aan de onder handelingstafel zitten of komen te zitten, kunnen ertoe bijdragen rege ringsingrijpen te voorkomen door bij het spreken over c.a.o.'s alle factoren, die in het spel zijn, af te wegen. Hierbij mogen de economische zeket niet achterblijven, aldus ir. Bosma. „In het algemeen vind ik en dat geldt zeker voor de toekomst dat onze belangen door zulk een ge dragslijn beter gediend worden dan dat wij door een beleid op kort zicht onszelf op iets langere termijn vooi aanzienlijk grotere problemen stel len". Loonminister Roolvink heeft met algemene loonmaatregelen gedreigd, als de loonkostenontwikkeling de ten dens van de afgelopen drie maanden zou blijven vertonen. Een dergelijke ingreep zou ir. Bosma betreuren, om dat hiermede de vrije loonpolitiek ernstig geweld zou worden aange daan, en vooral ook, omdat hierdoor kunstmatige verschillen in loonni veau zouden ontstaan tussen de werknemers, die onder de reeds in werking getreden cao's vallen en de genen, voor wie de algemene loon maatregelen zouden gelden. Deze verschillen kunnen volgens hem ge makkelijk tot spanningen leiden. ln zijn artikel memoreert ir. Bos ma, dat de in de stichting van de ar beid samenwerkende organisaties een zekere medeverantwoordelijkheid voor de loonontwikkeling hebben aanvaard. De methode om deze uit te oefenen is in dit stadium het over leg in eigen kring, niet voor het ma ken van stringente afspraken, waar door er van de vrijere loonpolitiek weinig terecht zou komen, maar wel om gezamenlijk de gang van zaken op de voet te volgen en zo nodig met elkaar te overleggen hoe een onge wenste ontwikkeling kan korden vermeden. Dit informatie-overleg heeft aan werkgeverszijde enige malen plaats gevonden en heeft er wellicht toe bij gedragen te grote uitschieters in zo niet alle, dan toch de meeste geval len te voorkomen, aldus ir. Bosma. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het gemeentelijk ziekenhuis Zuidwal te Den Haag ligt een tweede patiënt, die na een ope ratie (in een ander Haags ziekenhuis) niet meer uit de narcose is ontwaakt. De vrouw is rond de kerstdagen vorig jaar geopereerd en is sindsdien bui ten bewustzijn. In het ziekenhuis ligt ook de 24- jarige vrouw D. Oudenbroek, die ongeveer een maand geleden in de kliniek Frankenslag te Den Haag werd geopereerd en die ook niet meer bij bewustzijn is gekomen. Naar aanleiding van deze twee ge vallen heeft de geneesheer-directeur van het ziekenhuis Zuidwal, de heer N. K. Cath, ons desgevraagd mede gedeeld dat men beslist niet in pa niek moet raken. Volgens hem zijn er vooral in de grote centra zoals Den Haag, Rotterdam en Amsterdam wel vaker gevallen van patiënten, die na een operatie buiten bewustzijn zijn gebleven. Prof. dr. J. Krul, hoogleraar in de verdovingswetenschap aan de univer siteit van Nijmegen, heeft gisteravond in de t.v.-actualiteitenrubriek Hier en Nu verklaard dat de overlevingskan sen van patiënten, die ten gevolge van een narcose langer dan enkele dagen bewusteloos blijven, zeer ge ring zijn. Op een totaalaantal van 500.000 narcoses per jaar komen twee tot drie gevallen van blijvende bewusteloos heid voor. Dergelijke gevallen moe ten volgens prof. Krul als een nor maal beroepsrisico worden be schouwd. Bij plaatselijke verdoving zijn de risico's minstens even groot, aldus de hoogleraar. WASHINGTON (AP) De F.B.I.; heeft gisteren Eric Starvo Galt ge ïdentificeerd. Galt blijkt de 40-jarige James Earl Ray te zijn, die ontsnapt is uit de gevangenis van de staat Missouri. Hij wordt gezocht wegens de moord op dominee King. Ray wordt sinds 23 april vermist. Hij was gedetineerd in de gevangenis van de staat Missouri in Jefferson City, waar hij een straf van 20 jaar utizat wegens roof, ge pleegd in St.-Louis, en het gebruik van een motorvoertuig zander toe stemming van de eigenaar. Rap Brown, de voorstander van „zwarte macht" in de Verenigde Sta ten, is donderdag na storting van een borgsom ter grootte van 10.000 dol lar vrijgelaten. Hij heeft gedurende twee maanden in gevangenissen in Louisiana en Virginia gezeten. Tegen Brown, die leider is van het militan te comité van geweldloze studenten, loopt een aanklacht wegens uitlok king tot oproer en brandstichting. Door de onlusten, die volgden op de dood van dr. Martin Luther King jr., zijn bij de Amerikaanse verzeke ringsmaatschappijen meldingen over geleden schade tot een totaal van 51 miljoen dollar binnengekomen. Bij een rassenincident in een blan ke wijk in het zuiden van Boston is vrijdag een neger doodgeslagen en brachten een blanke en een neger elkaar verwondingen toe. Een blan ke, de 22-jarige Patrick Linsky, werd gearresteerd. DEN HAAG (ANP) Prof. Plate en dr. Drukker verklaarden gister morgen dat de gezondheidstoestand van prinses Margriet en zoon zeer goed is. De wieg, die voor de zoon vaw Margriet zal worden gebruikt, is de z.g. „koperen" wieg, die is bekleed met robia voile. Deze wieg, die sedert mensenheugenis deel heeft uitge-3 maakt van de inventaris van paleis'! 't Loo, dankt zijn naam aan de in' koper uitgevoerde bewerkte voet. UTRECHT (ANP) De plaatsver vangend voorzitters van het produkt- schap voor pluimvee en eieren heb ben het bestuur voorgesteld, een eind te maken aan de „bevriezing"' van de vergoeding van de voorzitten en diens salaris op te trekken van ruim 52.500 tot ruim 54.000 (inclu sief de a.o.w.-premie) per jaar. In 1966 heeft de toenmalige secre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, beschikt dat het maximum van dé vergoeding voor de produktschaps- voorzitter met een volledige dagtaak werd gesteld op het maximum van schaal 154 van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren, d.w.z. (toen) 52.516. (VERVOLG VAN PAG. 1) Laos, Indonesië, Ceylon, Japan, Af ghanistan, Pakistan, Nepal, Maleisië, Zwitserland, België, Italië, Finland en Oostenrijk. Vijf hiervan waren al door Hanoi verworpen. Rusk zei dat de wereld met toenemende bezorgd heid op positief antwoord van Hanoi wacht en dat de Verenigde Staten contacten willen leggen om de oor log zonder verder uitstel te beëindi gen teneinde mensenlevens te spa- De door Noord-Vietnam voorgestel- da p, ?atse" Pn,°m Penh (Cambodja) en Warschau (Polen) zijn door de Verenigde Staten al eerder afgewe zen. Pnom Penh omdat de V.S. daar geen ambassade hebben en Polen omdat dat als communistisch land mogelijk moeilijk toegankelijk zou zijn voor een Zuidvietnamese missie tennr,ntrlJiS'-Welke Stad in Persberich ten ook al is genoemd als mogelijke plaats voor onderhandelingen, wordt secretaris-generaal Oe Thant van de OerThfnt ^atl6S Vandaag wrwacht. zou weer een ontmoeting Vietnam1 V3n B°' de hoo6ste Noord- yietnamese vertegenwoordiger in mag 111 Europa, hebben gevraag? maar in Noordvietnamese kringen ié de Franse hoofdstad zei men dat Van alle? nilte te zeggen heeft en dat' „alles nu afhangt van de Amerika nen". Officieel zal Thant slS^n do™ naar Teheran Parijs aan*

de Stem | 1968 | | pagina 5