iet lier. Teruggang in conjunctuur trof Zeeland minder erg dan andere provincies V akantieregeling voor middenstand op de helling TEKST VOOR ZEEUWSE AUBADE II vermageringsmethode „Steek je benen eens bij een ander onder tafel" Moderne keukens Gemeenschapshuis krijgt toneel en kleedlokaal -SLSSssTijsra^: K&srat™1* UIT JAARVERSLAG E.T.I. BLIJKT: Even uitblazen mevrouw TXT MADE SCHEPT PRECEDENT RUBEN TORRES ONTWERPER VAN ONCONVENTIONELE KLEDING e andere geeft de gie kleuren. Verkeer Woningbouw eindelijk heb ik de juiste gevonden RAA DAAN GESLAAGDEN R.M.L.T.S. GOES LOUWERSE DE PRIESTER N.V. Gemeenteraad van Clinge besliste JAARVERSLAG VVV Overnachtingen te Axel nemen in aantal toe DAGBLAD DB STEM VAN ZATERDAG 20 APRIL 1968 et veel gevraagde merk honderdduizenden i wordt gedragen, iet spaarzegels rengt die goede f\or\ voor een pratjfl® vanaf 2."^ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Onder in vloed van een dalende conjunc tuur is de industrialisatie van Zeeland aan het eind van het vo rig jaar enigermate vertraagd. Dit wil evenwel niet zeggen dat er aan de opwaartse beweging een halt is toegeroepen. Wij mogen spreken van „een dal in een hel ling". De algemene trend is guns- tig. De teruggang in de conjunc tuur trof Zeeland minder erg dan andere provincies. Een en ander I ontlenen wij aan het jaarverslag j over 1966 en 1967 van het Econo misch Technologisch Instituut i voor Zeeland. Op de meeste gebieden van econo mische bedrijvigheid is sprake van groei en ontwikkeling. In de jaren 1966 en 1961 was er in Zeeland voor het eerst sinds 1880 sprake van een vestigingsoverschot: resp. 643 en 561. Verheugend is het, dat het platte land ook van de algemene expansie profiteert. De opzet van bouwstro- men over de gehele provincie is hieraan, aldus het tweejaarlijks over zicht, niet vreemd. Het aantal arbeidsplaatsen voor mannen steeg in de verslagpe riode met netto 1500. In de industrie en dienstensector zijn rond 1250 ar beidsplaatsen voor mannen gewon nen. De pendel nam af. Het volgorde-schema voor ruilverka velingen ziet er volgens het verslag voor de periode 1967 - 1972 aldus uit: 1. Kieldrecht (4000 a 5000 ha). 2. Ossenisse (760 ha). 3. Kapelle - Wemeldinge (de eerste t' ruilverkaveling in een Nederlands fruitteeltgebied): 4.000 hectare. 4. Verenigde Braakmanpolders: 5.100 ha. n Op Schouwen-Duiveland is een aan- Bpassingsruilverkaveling in studie, in verband met de aanleg van de Dam- Bmenweg. k. Het verslag acht de theoretische mogelijkheiü aanwezig, dat de ver waterplaatsen voor mosselen, bui tendijks, toch in Zeeland zullen ko men. De oestercultuur in Yerseke maakt een periode van opleving door. Voor de scheepsbouw zijn de pers pectieven goed, aldus het ETI. Een duidelijk symptoom daarvan is de uit breiding van de dokcapaciteit bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen met 15.000 ton. De bouw van een reuzendok van 70 a 80.000 ton is in overweging. De vestiging van het Franse aluminiumbedrijf „Peehiney" hangt nog altijd in de lucht. Pas als er zekerheid is ovei de mogelijkheid van levering van goedkope energie kan de zaak in een beslissend sta dium komen. Het ETI vindt het voor de indus triële ontwikkeling van de kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen gewenst, dat één van de insteekhavens in Ter- neuzen op gelijke diepte als het bin nenkort te openen nieuwe kanaal zou worden gebracht. Ook de aanleg van een kade in Vlissingen-oost behoort tot de onmisbare vestigingsvoorwaar den. Naar verwachting zal het aantal overnachtingen in Zeeland door toe risten, over 1967 dichtbij of boven de vijf miljoen liggen. De recrea tieve mogelijkheden nemen praktisch met de dag toe. Enkele grotere pro jecten: een inrichtingsplan voor het Veersemeer, ten bedrage van f 72,- tniljoen en de oprichting van een interprovinciale stichting voor het Grevelingenbekken, waar in de toe komst plaats zal zijn voor een kwart miljoen toeristen! Het aantal met de veren over de Westerschelde vervoerde auto's steeg van 1965 tot 1966 met 15 procent. In de periode 1966 - 1967 echter met tien procent. De beruchte rijksweg 58 (in 1973 of 1974 pas een pijnloze slagader voor het verkeer in Zee land) verwerkte in het hoogseizoen in één week tijds meer dan hon derdduizend voertuigen. In de produktiecijfers van de nutsbe drijven weerspiegelt zich de econo- Deze zomer kunnen we langs de Waterkant modieuze badnimfen in een badpak met een „frontje" tegen komen. Het zijn opvallende model len, ontworpen door één hand Toor een fabriek: Ruben Torres voor Tweka, die hem exclusief ver- eond aan haar uitgebreide internatio nale ontwerpstaf. „ifS™ Torres, 36 jaar, Amerikaan »'t Mexicaanse ouders, groeide op als cowboy m Texas. Het is bepaald on gewoon voor een cowboy om als hob- oy moieontwerpen te tekenen, maar ;.h? deed dat toch. iet lang, want de ontwerpen had- v ^ooes zodat hij naar Californie luisde, er van de hobby een be~ ep maakte en voor verschillende Amerikaanse firma's werkte. Vroeg of laat komt zo ien and in Mijs terecht. Hij trok er al vroeg neen en doorliep al werkend, alle a die voeren naar de haute cou- etop. Intussen was hij ver van a»1®' maar ontwerp badmode, nes .11' bngerie, ames- en heren- 7,A' opmerkelijk gestileerd. t„ "Pëewoon werk oogstte succes h„i,- r 10naal befaamde mode- fcS1 Van, aUe wereldsteden en hij «ra? Uue opdrachten. De sport- Klnoo u-j V^n Eranse nationale Lv® de Olympische winterspelen bom hem ontworpen. Voor de -<m<,?nm,n?-van Concorde, het reu- iiaron a i ?tul® dat binnen enkele Rn o„a uf 'n ®aat> ontwierp hij 1,van een Amerikaanse Bactityaartmaatschappij, de kleding. zen Tor Tnt in Parijs een ei gen Torresboutique. mw1"ïel'el onder de couturiers" ziet r«ia .1 °°6 °P een dichtbevolkte wc- de mensen in de toekomst func- ontworpen jet winkelier ;en paar dagen. mische groei. Het stroomverbruik uam in de verslagperiode met ge middeld 20 procent toe, terwijl het landelijke groeipercentage op onge veer tien ligt. In de loop van dit en het volgend laar, zal de centrale Zeeland een capaciteit van 315 Megawatt hebben i thans 161 Megawatt). In 1973 wordt de centrale Borssele in dienst gesteld, die minimaal 200 Megawatt zal op wekken. De satellietcentrale in Ter- ueuzen, annex zoetwaterfabriek, le vert in de loop van dit jaar 25 Mega watt. In studie zijn nog: een getij- dencentrale en een kernenergiecen trale. Het aantal gereedgekomen wonin gen steeg in 1967 tot 3.755. Dat is drie maal zoveel ais in 1963. Verdere uit breiding, aldus het ETI, is mogelijk door programmering van de beleg- gersbouw. Deze stuit echter nog af op het streven van de gemeenten om zelf de contacten in de hand te houden. De grotere steden stelden sa neringsplannen op. Voor Goes-Zuid bestaat het plan voor de bouw van een winkelcentrum. Voor Terneuzen- zuid staan de plannen voor een win kelcentrum al vast. Plannen voor overdekte zwembaden zijn er in Terneuzen, Vlissingen, en Middelburg. Goes heeft een project voor een sporthal. Het economisch overzicht besluit met de opmerking, dat 't gemiddeld inkomen in Zeeland over de jaren 1963 en 1964, samen met dat van Gelderland, het sterkst van alle provincies is gestegen. (ADVERTENTIE) AI jaren lang vind ik het heerlijk te schrijven over schoonheidsverzorging. Ik vind het prettig, omdat het voldoening schenkt, anderen tips te geven waarvan ze kunnen profiteren. Het is mijn overtuiging, dat we, als we 39 zijn, er nog even aantrekkelijk uit kunnen zien als op 29- of zelfs 19-jarige leeftijd, als we ten minste een paar vuistregels kennen en deze ook blijven toepassen. Er is evenwel één kwelgeest, die een aanslag doet op ons uiterlijk. Ik bedoel natuurlijk de 'langzame maar gestage gewichtstoename en de onmogelijkheid om het geleidelijk dikker worden Van heupen en taille te camoufleren. De laatste jaren hebben velen op alle mogelijke manieren geprobeerd, hun overtollige pondjes kwijt te raken. Door „diëten", „alleen sla", „melk met bananen", „één maaltijd per dag", „einden lopen", „hongerkuren". Een paar van deze methodes waren een lijdensweg, andere liepen uit op een teleurstelling. En uiteindelijk kwamen al die mensen geen stap verder. Tot plotseling de oplossing werd gevonden. Een nieuwe methode, niet alleen de eenvoudigste die ooit werd ontwikkeld, maar ook nog de ple zierigste. Hij maakt verstandig eten mogelijk en werd geprobeerd door een aantal vrouwen, echte vermagerings-veteranen, die tóch altijd moeite hadden binnen de perken te blijven. En... de methode werkte! Hij is hun bescherm engel geworden. De naam is: de TXT VER MAGERINGSMETHODE. Verkrijgbaar, bjj apothekers en drogisten. Complete verpakking: 15.90 U neemt twee TXT capsules, een half uur voor iedere maaltijd. U eet dan normaal, alleen minder. U geniet van drie goede maaltijden per dag. Het uitgekiende puntensysteem van TXT zorgt ervoor, dat u geen dingen eet die u moet vermijden. De TXT vermageringsmethode geeft u de meeste voldoening, is de prettigste manier om te vermageren en werkt altijdl De TXT methode zal ook helpen ook u zult enthou siast zijn over het resultaat. fmp. N.V. Devam Amsterdam (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Steek je benen ook eens bij een ander onder tafel". Deze goe de raad werd gistermiddag de leer- Ruben Torhes, ex-cowboy, ontwerper. tioneel, gestroomlijnd, strak en soe pel gekleed. Het comfort dat wij ons nu al in de vrije tijd aanmeten, zal de gehele garderobe gaan beheersen en onnodige versiering overboord zetten Waartoe knoopsgaten in revers ei- mouwen? Trouwens, waarom knopet ais een treksluiting zoveel gemakke Iijker Is? Waarom boord en das In het straalvliegtuig van de toe komst, zegt hij (en hij heeft daar n verstand van) zullen we in massa samengepakt worden en dus nit meer in fauteuils reizen maar op lar ge rijen smalle stoeltjes. Daar moe ten we ons bij aanpassen met de kle ren. In de vrije tijd gaan we he zonder conventies doen, zegt hij: mi nimum aan kleding, maximum aai zonprofijt. Het badpak met het frontje dat me een cirkelvormige clip om de ha' klemt, heeft dan ook een special bedoeling: de halsband is in een oog wenk af te haken voor het zonne bad. Het oorspronkelijk idee voor dez- modellen, ontwierp Torres verledei jaar al voor Tweka, met een vreem. bad-ensemble, bestaand uit een zeei smal front en twee rondjes die met plakband op de huid- kleven. Dit jaar zijn daaruit grappige, draagbare modellen gegroeid, die in groten getale worden gemaakt en het hunne zullen bijdragen om van het leven aan de waterkant een vro lijk kijkspel te maken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/ WAALWIJK/ MADE Het college van b. en w. van de Brabantse gemeente Made heeft aan de raad voorge steld de verordeningen, die de va kanties regelen van levensmidde lenwinkels, bakkers, slagers en kappers, op te heffen. Dat bete kent, dat in deze gemeente de va kantieregeling in onderling over leg zal moeten worden getroffen Oorzaak van dit in Nederland vrij zeldzame besluit is het advies van de Vereniging van Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland aan de minister van Economische Za ken om onder meer de vakantierege ling buiten de wet te stellen. De Ka mer van Koophandel voor Waalwijk heeft dit advies onmiddellijk in de praktijk toegepast door geen advies te geven over een vakantieregeling in Made. Waardoor voor de gemeen te de grond voor een verordening is weggenomen. De winkelsluiting eivi dus ook: de vakantieregeling is al vele ja- ren een bijna onoplosbare zaak. On- 1 danks verschillende regelingen, die in de ene gemeente beter lopen dan de andere, blijven er ontevreden. Met name de détailhandel heeft altijd graag een vakantieregeling gezien, waarbij ook het grootwinkelbedrijf was betrokken omdat zo de concur rentie van de laatste categorie be perkt bleef. De Kamers van Koop handel beschouwen dit als een weinig reëel bezwaar en zien geen reden, waarom een grootwinkelbedrijf, dat door een rouleersysteem het perso neel wel vakantie kan geven, toch de deuren zou moeten sluiten. Daar komt bij, dat de werkwijze om tot een vakantieregeling te ko men vrij omslachtig en ingewikkeld is. Er zijn nl. twee mogelijkheden voor een door de gemeente verplicht gestelde vakantieregeling: de Kamer van Koophandel kan daartoe een ver zoek doen (maar dat gebeurt zelden) en de bedrijfsgenoten in een bepaal de branche kunnen na onderling overleg met een voorstel komen. De Kamer van Koophandel krijgt dit voorstel ter tafel en stelt dan een enquête onder alle bedrijfsgenoten in. Is de meerderheid vóór dan wordt een gunstig advies gegeven aan de ge meente en is de weg voor een veror dening vrij. Het is zelfs een dwin gend advies van de Kamer van Koop handel. Dit alles is voor de Vereniging van K.v.K.'s aanleiding geweest de minis ter te vragen de hele vakantierege ling maar bui.en de wet te stellen. Voordat de minister echter met een wijziging van de desbetreffende wet komt als hij dat ai doet zal er nog geruime tijd overheen gaan. Ondertussen heeft de K.v.K. Waal wijk het advies alvast maar in de praktijk gebracht en daarmee een uitzonderingspositie ingenomen. Al thans in Zeeland en Brabant. Want zowel df Kamers in Zeeland als die van Breda en Den Bosch zijn niet van plan vooralsnog van de'tot nu toe gevolgde wijze van werken af te wijken, zo werd ons verzekerd. Men beschouwt daar het advies van de Vereniging van Kamers van Koophandel hoewel met de over grote meerderheid aanvaard op dit moment nog niet als bindend. Dat neemt niet weg, dat Made een precedent is. En het moet ondanks de verzekeringen van het tegendeel niet uitgesloten worden geacht, dat an dere Kamers van Koophandel be zwijken voor de verleiding „lastige gevallen" op een soortgelijke manier op te lossen. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom BredaCiogtdijk58,Tel.(01600J-23744 Middelburg: Vlissingse Singel 16-13, Telefoon (01180)-60 55 lingen meegegeven, die zijn geslaagd voor de E-opieiding aan de rijks mid delbare land- en tuinbouwschool in Goes en tijdens een eindles op de school het diploma in ontvangst mochten nemen. Met deze raad bedoelde men dat de geslaagde jongens „er nog niet zijn", ook al hebben ze dan het di ploma gehaald. Met name de directeur van de school, ir. W. M. Markusse ging na der op dit onderwerp in. „Het diplo ma houdt geen garantie in dat jullie een goed ondernemer zullen worden", hield hij de geslaagden voor. „Jullie zullen dóór moeten blijven gaan met de studie. Ik hoop dat jullie nog veel cursussen zullen volgen, onder an dere op het gebied van de bedrijfs economie. En ga, als daar gelegen heid vooi is, ook eens op een ander bedrijf werken, bij voorkeur in het buitenland", raadde hij. Deze woorden werden onderstreept door de heer J Boonman, die de jon gens toesprak namens de drie land bouworganisaties: Z.L.M., N.C.B. en C.B.T.B. Na een korte toespraak reikte de directeur de diploma's uit. De E-op- leiding aan de r.m.l.t.s., die is ge richt op de landbouw, duurt 2 winters van elk tenminste 26 weken. Van verschillende kanten werden de geslaagden vervolgens gefelici teerd. Dat gebeurde door de heer N. Filius, namens de vereniging van oud-leerlingen en door de heer J. C. Zandee, namens de Plattelands Jon geren Gemeenschap Zeeland. Woor den van dank aan de directeur en het lerarencorps kwamen van de zij de van de leerlingen en hun ouders. De heer J. Smallegange, voorzittei van de commissie van toezicht op de school, heette aan het begin van de bijeenkomst een ieder hartelijk wel kom. Behalve leraren en leerlingen woonden diverse genodigden en ouders van de geslaagden deze eind les bij. De geslaagden zijn: M. Bierens, Nieuwdorp; J. Flik- weert, Zierikzee; M. J. C. Geluk, Üud-Vossemeer; J. Hoogenboom, Noordwelie; J. A. de Jong, Zuid- Beyerland; J. D. Kakebeeke, Wol- phaartsdijk; C. v. d. Linde, Nieuwer- kerk; M. J. de Rooy, Stavenisse; J. A. Rotter, Kerkwerve; P. A. v. d. Slik- ke, Poortvliet; H N. C. v. Stee, Bors sele; C. A. Struyk, Sirjansland; P. v. Westen, Oosterland; J. C. de Winter, Nw.- en St.-Joosland; H. D. E. Wol- fert, Woensdrecht. (Van een correspondent) CLINGE Het in aanbouw zijnde Gemeenschapshuis aan de Sportlaan vormde een belangrijk punt van be spreking in de raadsvergadering te Clinge. Indertijd was wel de wens gekoesterd om in het Gemeenschaps huis ook een toneel te projecteren doch door de grote kosten was dit niet in de p'annen opgenomen. Door dat de aanbesteding ten gunste van de gemeente was uitgevallen, had het college van b. en w. alsnog een ontwerp laten maken voor het aan brengen van een toneel. Dit toneel zou dan een breedte hebben van acht meter en een diepte van vijf meter. Verschillende raadsleden en ook wethouder Plasschaert waren de me ning toegedaan, dat er ook een kleed' lokaal moest zjjn. Dit zou f 8000,- ineer kosten, zodat de totale kosten op f 48.000,. zouden komen. De heer Ruymbeke vond dat deze uitgave ten zeerste verantwoord was. Met al gemene stemmen werd dan ook be sloten om opdracht te geven aan de aannemer om het toneel te bouwen met een kleedlokaal. De heer Goossens vroeg om verbe tering vain de Sportlaan, waarop de voorzitter hem kon meedelen, dat het in de bedoeling ligt om de Sportlaan met oude keien te verharden. Een parkeergelegenheid zal er eveneens gecreëerde worden. De dienstwoning die de heer Van Duyse voorstelde, zal nu nog niet gebouwd worden. Hiervoor is het toneel en kleedlokaal in de plaats gekomen. De heer De Keyzer vroeg inlichtingen over de financiële consequenties. Alles wordt direct betaald door de gemeente. Het gebouw is ten algemene nutte. Bijgevolg moet de gemeente geen rente en aflossing betalen. Om in de toekomst de gewenste en mogelijke ontwikkelingen van de streek nauwgezet te kunnen volgen is door de commissie „Ontwikkeling O.-Zeeuwsch-Vlaanderen oost" de gedachte gelanceerd om alle inzich ten van de gemeentebesturen samen te bundelen. De raden van de deelnemende ge meenten kunnen plannen maken die betrekking hebben op de mogelijke en wenselijke ontwikkeling in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze plannen zullen dan bekeken worden in streek- verband. Het gevolg zal zijn, dat b.v. bestemmingsplannen in verschillen de gemeenten op elkaar worden af- gestemd.Het stedebouwkundig bureau Kuycken zal aangaande deze sa menwerking om advies gevraagd worden. Het is dus van groot be lang om aan de plannen van de com missie mee te werken. De kosten zullen per inwoner f 1,50 bedragen. Van Ged. Staten was bericht ont vangen, dat het verzoek om 16 wo ningwetwoningen was afgewezen. De heer De Waal vond het niet logisch, dat nu er een overschot aan bouw vakkers is, er geen woningen be schikbaar worden gesteld. Ook de heren Van der Kelen en Goossens waren het niet eens met deze beslis sing van G.S. Daartegenover kon de voorzitter meedelen, dat de gemeen te één van de eersten was, die zich had aangemeld voor de ratiobouw. Vermoedelijk zal deze zomer de der de ronde plaats hebben, zodat Clinge ook als een van de eerste zal toe bedeeld worden. De heer Van der Kelen was ten zeerste verwonderd, omdat uit de tweede ronde niets was ontvangen. Deze was echter volge boekt. Bovendien was getracht om steeds woningwetwoningen te krijgen In verband met de verbetering van het wegvak Clinge-Namen zal het nodig zijn, dat een strook grond gebruik wordt, die thans in pacht is bij J. Bruggeman en wed. L. Ma- thijs-Seghers. Beide pachters wen sen voor het afstaan van deze grond geen schadevergoeding. Alleen de wed. L. Mathijs-Seghers wil een ver goeding van f 320,-. voor het ver plaatsen van de afrastering van het weiland. Van de wed. Th. de Rijcke-de Rech ter was een schrijven ontvangen, waarbij een perceel grond ten wes ten van Vondelstraat aan de gemeen te te koop werd aangeboden voor de prijs van f 1,50 per vierkante meter. De gunstige ligging van dit perceel dat eventueel bij verdere uitbreiding zeer nuttig gebruikt kan worden, maakt het aankopen van deze grond ten volle verantwoord. Eventueel kan deze grond gebruikt worden voor het verhuren van tuintjes aan de naaste bewoners. De raad ging ak koord met de totale aankoopprijs van f 2887,50. De heer De Waal vroeg nadere in lichtingen over de weg Terhole- Nieuw-Namen. Deze veelbesproken weg zal een tertiaire weg worden, waarbij de provincie 90 procent in de kosten zal bijdragen en de be trokken gemeenten 10 procent. Bin nenkort is er een bespreking van de gemeenten Hontenisse, Graauw, Clin- ge en Het Waterschap. De hoofdzaak is, dat er geen enkele kilometer secundaire weg gepland is. Op verzoek van de heer De Key zer zal op 't kruispunt Lange Nieuw- straat-Gravenstraat 'n wegwijzer ge plaatst worden. Echter de sloot van de landbouwer Bleyenberg zal niet gerioleerd worden. Met het Water schap zijn hierover onderhandelingen gevoerd, maar het Waterschap wil niet overgaan tot het rioleren van deze sloot. De heer Van der Kelen vraagt of de mogelijkheid bestaat voor aannemers om gronden in op tie te krijgen. Dit is in het verleden steeds mogelijk geweest, echter voor een bepaalde termijn en niet voor jaren. Dit is gedaan om speculaties te voorkomen. Op de vraag van da heer Goossens of er bij het gemeen tebestuur ook plannen bestaan voor automatisering kon de voorzitter be vestigend antwoorden. Er staat ech ter tegenover, dat dit alles geen voor delen met zich meebrengt. Inderdaad kunnen de straatstenen die uit de Oosterweg en de Woestijnestraat ko men en toebehoren aan de provincie verkocht worden. (Van onze correspondent) AXEL Uit het jaaroverzicht van de Axelse V.V.V. over 1967 blijkt, dat het aantal overnachtingen in deze gemeente toeneemt. Hoewel het nog steeds niet is gelukt over het dag- en het verblijfstoerisme en evenmin over het aantal overnach tingen in hotels exacte cijfers en overzichten samen te stellen, zijn er wel gegevens over het aantal over nachtingen in de jeugdherberg „Bleye Haghe" en op het kampeer terrein „De Boshoek". Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg bedroeg in 1967 7592, tegen 7299 in 1966. Het aantal Ne derlandse overnachtingen is heel gestegen, namelijk met 1109, waar tegenover het aantal Engelse over nachtingen is gedaald met 1083. Niet temin behaalden de Engelsen op nieuw het grootste aantal overnach tingen met 4465, daarna volgden de Nederlanders met 2186, en de Bel gen met 588. Het aantal Duitsers steeg met 27 tot 130. Voorts waren er kleinere aantallen Fransen, Zwit- sterk gestegen, nl. met 1109, waar rikanen, Canadezen, Australiërs en Japanners. Voor het jaar 1968 heeft zich thans reeds een aantal groepen Engelsen laten inschrijven. Het aan tal overnachtingen op het gemeen telijk kampeerterrein neemt nog steeds toe, als gevolg waarvan regel matige uitbreiding van het terrein, voor over mogelijk noodzakelijk is. Het aantal overnachtingen op het terrein „De Boshoek" bedroeg in 1967 5313, hetgeen 656 meer was dan in 1966, en 935 meer dan in 1965, een stijgende lijn derhalve met ruim 14 pet. ten opzichte van 1966 en van ruim 21 pet. ten opzichte van 1965. De kampeerders waren: 3244 Ne derlanders, (1398 in 1966), 1887 Bel gen (in 1966 waren dit er 2107) 76 Fransen (in 1966 946), 45 Duitsers (tegen 135 in 1966), 49 Engelsen (in 1966 39) en 12 Zweden in 1966 wa ren dit er 8). Hier volgt de tekst voor een Zeeuwse aubade, te zingen door het voltallige personeel der pro vinciale stoombootdienst voor het huis van ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, op de dag dat de dubbeldekker in de vaart komt. Kapelmeester: ir. Verheul, voorzitter van de stichting Vaste Oeververbin ding Westerschelde. Heil u, Zuurdeeg! Langs de waat'ren prijst men u en uwen staf! Hoort de Westerschelde klaat'ren. 't Dubbeldeksproject is af! Vlassers, sassers en toeristen heffen t glas in de kombuis. Zij die vaak de veerboot misten komen nu nog tijdig thuis! Heil u, Zuurdeeg! Alle Zeeuwen staan te juichen bij de fuik. van de ontzwommen leeuwen schrijft de tunnel op zijn buik. Maar Van Aartsen staat te lachen zie Van Poelje dansend gaan. Bakker monkelt: ,,'t Most nie maggen! Weer miljoenen naar de maan!" wei! u, Zuurdeeg! Heil u allen, mannen van Rijkswaterstaat! ons niet meer moeilijk vallen Ms de boot wat later gaat. laar uw mooiste dag zal komen en ïk bid: hij kome vlug! a' u ™uwt waarvan wij dromen: een echte tunnel of een brug! HMr,slar* van de koningin in Zuid- krankziAn™1' Klaasesz, vindt dat we in een TIR.e.were,d '«ven. Bij de bouw van inmoi ziekenhuis Overduin kwamen kin..»!, Paperassen> vergaderingen en bespre- „ii? .Pas' dat de bouwkosten wel met een mujoen zijn gestegen. En nu ben ik benieuwd wat er gezegd gaat worden als de nieuwe ziekenhuizen van Bethes- da en Sint Joseph in Vlissingen geopend wor den! Want wij Zeeuwen hebben het altijd nog zouter gegeten. Van de extra „rompslompkosten" rond de bouw van die Vlissingse ziekenhuizen zou je gemakkelijk een psychiatrische kliniek kunnen bouwen. Wie zei daar iets? Baarland heeft er balen van. De gemeente wil de secretarie-ambtenaar I. A. van Royen meer huur laten betalen. De man woont toe vallig in een ambtswoning die tegen het ge meentehuis is aangebouwd. Van Royen speelt het spelletje echter niet mee, al keert hij zich daarbij dan ook tegen zijn eigen werkgever huiseigenaar. Nu is hem de huur opgezegd. Weldra begint op de Zeeuwse landbouw bedrijven de onkruidbestrljding weer. Duizen den liters zwaar vergift dalen neer op de vruchtbare akkers. Dan denk je weer even aan wat dr. M. J. Adriani, directeur van het biologisch station „Weversduin" te Oostvoorne ons heeft verteld. Hij zei: „Tekenend voor de situatie is, dat er in heel West-Europa geen jonge moeder meer te vinden is met gifvrlje moedermelk1" De vereniging „Rust Roest" in Zierikzee be staat dit jaar een halve eeuw. Proficiat! Wij zien nieuwsgierig uit naar de gedenkpenning, uitgevoerd in roestvrij staal. Bij de opening van het Nd. Hervormd kerk centrum in Middelburg zei een spreker: „Jam mer dat d«e bankiers wel geld in olie inves teren, maar niet. in de kerken." Een waar woord. Bankiers hebben hun eigen zuimgheidsprobleem. In Goes schijnt eens een predikant van de kansel te hebben geroepen: „Ik verzoek aan de heren bankiers, die tot dusver gewend waren een knoop in het col lectezakje te gooien, deze knopen voortaan van thuis mee te brengen en ze niet meer vaD de kussens te trekken!" Dow-chemical krijgt er suiker op, hoor. Deze fabriek geeft duizend gulden aan de Terneu- zense harmonie, die van dat geld uniformen voor de majorettes mag kopen. Krijgt Terneuzen zijn eigen Dow-girls! Een h.b.s.-leraar uit Vlissingen voegde ons het volgende aforisme toe: „De Mammoetwet is een beroep op veerkracht bij de leerkrachtl" De chauffeur heeft dan ook opdracht om v!genUe!e remSP°ren met stoffCT blik op te Ht ken mjjn eigenheimers, zei de aardappel- boer. TOMASO

de Stem | 1968 | | pagina 21