COMMENTAAR: PROF. DR. JAN TINBERGEN AAN DE VOORAVOND VAN DE OECUMENISCHE WERELDCONFERENTIE: Kerken zoeken een antwoord op New Delhi SARAH CHURCHILL OVER HAAR VADER UefiEe en ratten DR. CORN. VERHOEVEN Feest van de opstand Probleemgewauwel Een teken van liefde", gevoelig portret L i» na een geslaagde audi- Sw n uevue van c- B- Cochran, dat u? ,an ze': „Weet uw vader >nLu r,ler, hent?" Dat was niet het 1 S Cochran wilde echter dat me- r* °uw Churchill eerst toestem 23 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 APRIL 1968 N PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN' PEILINGEN P 4 ^1É«W 0/--V ;vj -«&?»> - v V: V;.'v:üfljjp* ncii ikircM PF1IINGEN PEILINGEN PEILINGEN „PEILINGEN .PEILINGEN 1mPEIIJNGEN j^PElLl NGpK|| ^gen' NGjpij u NGEN .PEILINGEN PEILINGEN PEILI N PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN „«'Llk,rcM OCH impfw PF iNGFN P LINGEN PEILNGEN PEILINGEN--\PEIUNWM- I«W.™, - N PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN PEILINGEN peilinvjüin rciitiww M de krant van gisteren stond naast de eerste foto van ons nieuwe I prinsje het bericht, dat de bisschoppen van Chili als uiterst mid- del - een gewelddadige revolutie goedkeuren. Nederland heeft gevlagd voor de prinselijke baby. Er was vreugde om de vreugde van een jong gezin. Het nieuws van de geboorte drong even de dagelijkse stroom ven berichten over geweld en conflicten op de achtergrond. Maar die achtergrond is gebleven, een dreigende achtergrond want in talloze landen is er geen veilige geborgenheid voor pas geboren baby's. Daar is men nog zover verwijderd van een rechtvaardige samen leving, dat de hoogste kerkelijke leiding - als in Chili het recht van revolutie predikt. In Nederland, in de westerse wereld, is men op de hoogte van de afschuwelijke kloof tussen arm en rijk in de onderontwikkelde landen. Het is echter geen probleem, dat de mensen in de rijke landen wakker houdt. Er zijn eerder aanwijzingen, dat het probleem wordt genegeerd. Zoals in de rijke landen zelf te weinig aandacht wordt besteed aan bij voorbeeld de werkloosheid aan bijvoorbeeld de oudedagsvoorziening van bejaarden. In dit verband is het veelzeggend, dat een grote enquête van een damesblad in Nederland Willem Duys heeft aangewezen als de meest populaire t.v.-persoonlijkheid; Duys de man, die geen pro blemen ziet. De mensen van de t.v.-nieuwsrubrieken, die door de on rechtvaardigheid en de ellende in deze wereld te laten zien, het geweten proberen wakker te houden bezetten de laatste plaatsen in deze enquête. Deze generatie zal nooit kunnen zeggen: „We hebben het niet ge weten". Door de ontwikkeling van de massa-communicatiemiddelen is de mensheid nog nooit zo zeer met de wereldproblemen geconfronteerd als In deze tijd. Nog nooit ook zijn er door de ontwikkeling der techniek zoveel mogelijkheden geweest om anderen te helpen, in eigen land en daar buiten. Er wordt echter niet geluisterd, er wordt echter onvoldoende gehandeld. De Chileense bisschoppen hebben hun verklaring in de Paastijd uitge geven. Hun waarschuwing aan de gevestigde orde moet christenen aan spreken. Want Pasen is niet alleen het feest van de opstanding. Het is ook het feest van de opstand, van de opstand tegen onrechtvaardigheid en armoe. Pasen is zich in het geloof in een betere wereld straks inzetten voor een betere samenleving op deze aarde. Vakantie met de kinderen of niet? Een t.v.-forum heeft daar don derdagavond eens duchtig en wenkbrauwfronsend over gesproken. Men kon de indruk krijgen dat alle wetenschappen waren gemobi liseerd om vast te stellen of het nu werkelijk wel verantwoord is dat pa en ma de kindertjes thuis laten. Een filosoof in het forum vroeg zich zelfs af of het eigenlijk wel verantwoord is de lieverdjes mee te nemen. Al die spanningen in het gezin, nietwaar, die zich juist in de vakantie f ontladen en waar Jantje en Rietje dan het beklagenswaardige slacht- S offer van worden. Tenslotte wist niemand meer hoe het zat, maar de conclusie was dui delijk. Soms verdient hef aanbeveling de kinderen mee te nemen, soms niet. En daarmee was dan een dimensie toegevoegd aan de vaderlandse kijk op het vakantieprobleem. Voor wat ons betreft was er ook nog een tweede conclusie: laat de filosofen zich bezighouden met andere vraagstukken en laat pa en ma helemaal zelf uitmaken wat ze het beste vinden. Elk gesprek over zaken als deze, die voor elk gezin verschillend liggen en zo akelig persoon lijk zijn, ontaardt toch maar in typisch Nederlands probleemgewauwel, waarmee de deelnemers aan zo'n forum zichzelf belachelijk maken. DEN HAAG Komende week wordt in Beiroet onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken en van de pauselijke commissie justitia et Pax een bijeenkomst gehouden over het onderwerp: „Wereldwijde samenwer king op ontwikkelingsgebied, een gemeenschappelijke zaak van alle chris tenen". Aan deze bijeenkomst nemen ruim zestig deskundigen uit heel de wereld deel, waaronder de Nederlander prof. Jan Tinbergen en de Belg Auguste van Istendael. Prof. Tinbergen is professor aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en voorzitter van de V.N.-commissie voor de planning van de ontwikkelingshulp. Kerkelijk behoort hij tot de Remon strantse broederschap en politiek tot de Partij van de Arbeid. Hij zit samen met de heer Chidzero, vertegenwoordiger van de V.N. in Kenya, de ver gaderingen voor. Met hem hadden wij een gesprek in zijn woning aan de Haviklaan in Den Haag. Professor, kunt u in het kort vertellen wat de bedoeling is van genoemde bijeenkomst in Beiroet? Wij gaan samen bekijken, wat wij als kerken kunnen doen bij de pu blieke opinievorming over ontwikke lingsvraagstukken. Wij, dat zijn de kerken, aangesloten bij de wereld raad, en de katholieke kerk, voor de eerste maal optredena in een ver band. Onze uitspraken zullen morele uitspraken moeten zijn, die niet al te zeer in technische details afda len. De kerken zullen duidelijk moe ten uitspreken, dat zij niet tevreden zijn over de houding, die de meeste westerse landen (en dat zijn toch de z.g. christelijke landen) op de twee de wereldhandelsconferentie in New Delhi hebben aangenomen. Mag men de bijeenkomst in Bei roet dus zien als een antwoord van de kerken op New Delhi? Niet direct. De plannen ervoor la gen al lang klaar. Zij hebben hun wortels in de vergadering van de wereldraad te Genève in 1966 en in de encycliek Populorum Progressio van 1967. Maar nu de wereldhan delsconferentie in feite een teleurstel ling is geworden, zullen wij wel pro beren, van Beiroet een antwoord op New Delhi te maken. Sarah Churchill, veelbesproken actrice, dochter van Sir Winston Churchill en in de tweede wereldoorlog vrijwilligster bij het vrouwelijk hulpkorps van de RAF, heeft een aantal herinneringen aan haar vader neergeschreven in een verrukkelijk boekje. „Een teken van liefde" heet het in het Ne- rikaanse staatsburgerschap niet aan vraagt, zul je binnen drie jaar met de vijand getrouwd zijn en ik zal je niet kunnen beschermen als je dit hij tikte met een vinger op het Brit- J I 1 '7 nij uiicie mei. een vinger op net Brit— lUe engelse titel „A thread in the tapestry" geeft eigenlijk veel se paspoort verloren hebt". (Het beter de pretentie van het boek weer). 1 Sarah Churchill ze zegt het zelf in het voorwoord onthult geen nieuwe geheimen over het leven van de grote staatsman die haar vader was. Evenmin is het een autobiogra fie. Het zijn eerder de mijmeringen var een dochter, zittend in een rij tuig tijdens de afscheidstocht van haar vader door rouwend Londen op 30 januari 1965. hoofdstuk vol herinneringen wordt ook begonnen met enkele re gels over de vorderingen van de stoet die langzaam voorttrekt langs al die Londense plaatsen, pleinen en ge bouwen die in Winston Churchill's leven een rol hebben gespeeld. ■Hoewel Sarah Churchill ook sum mier verslag uitbrengt over bepaalde varingen in Cairo en Jalta waar ze naar vader als adjudante bijstond tij- Sens de topconferenties der Grote kJ'fj 'ekent zij in hoofdzaak een beeld van Churchill thuis. hoK?mSod® uit®ever (op de omslag) hebben Britse critici het boek gepre zen ais „het meest rake portret" dat k w,aanj jrchil! werd Segeven. Het s inderdaad een goed portret, maar dan meei een familiekiek, of liever een album vol kiekjes. Familietoto- 'jes, van uitzonderlijke kwaliteit Echt SCherp en met gevoel be" |^"ke'eu opnamen uit het album: oara Churchill kreeg voor het eerst K ,"aar leven de bons toen haar en jaren'ang haar speelkame- aad op zijn ziekbed tegen haar zei K,,„"VV(; ,nlet langer samen spelletjes ■gunnen doen. daar zijn we te groot Joor geworden". K"e,n 'ater- toen deze wonde uit "BUn kinderüjd natuurlijk al lang ge- ve?haaTaTVertude ik mün vader dit knol, n n lk was uitgesproken, ziin naa,r hom op en zag ik dat zyn ogen vol tranen stonden". Churchill, die dansen had ming vroeg. Na het onderhoud met haar vader „schreeft hij mr. Cochran onverwijld een brief, waar in hij hem meedeelde dat ik de laatste twee jaar met volharding en toewijding gestudeerd had. dat het zonder twij fel een van mijn vurigste wensen was om aan het toneel te gaan en dat hij het zeer op prijs zou stellen, als ik een proeve van bekwaamheid voor hem mocht afleggen. Daarna zou hij gaarne vernemen of ik voldoende talen' had om een behoorlijke carriè re op te bouwen". Bepaald een crisis in huize Chur chill waren de trouwplannen van dochter Sarah met de 18 jaar oudere Oostenrijker en acteur Vis Oliver. Toen niemand haar op andere ge dachten had kunnen brengen, ook haar vader niet na een langdurige en geduldige uiteenzetting van zijn be zwaren, „sprong hij plotseling op, pakte zijn Brits paspoort dat op zijn bureau lag, hield het plechtig voor me in de hoogte en zei: Eén ding vraag ik je, één belofte: trouw niet met hem zolang hij geen Amerikaans staatsburger is, want als hij het Ame- was in de dertiger jaren toen Church ill vaak maar veelal tevergeefs waarschuwde voor het Duitse ge vaar). Na de topconferentie in Caïro zei Churchill tegen zijn dochter: „De oor log is een spel dat met een glimla chend gezicht gespeeld wordt, maar geloof jij dat er blijdschap in mijn hart is? We reizen als vorsten en om ons heen is luxe en schijnbare veilig heid. maar geen ogenblik vergeet ik de soldaten aan het front, de verbit terde gevechten en het feit dat er thans mensen sterven te land, ter zee en in de lucht'" Na dezelfde conferentie (waar de plannen voor de operatie Overlord, de invasie in Normandië waren be sproken) werd Churchill ernstig ziek. Toen hü tijdens een vele uren lange, diepe slaap even de ogen op sloeg en het bezorgde gezicht van zijn dochter zag, zei hij: „Zit er maar niet over in. Het geeft niet als ik nu sterf, de plannen voor onze overwin ning liggen klaar, het is nog slechts een kwestie van tijd". Een vrolijker herinnering aan de zelfde reis tot besluit: Na een uit bundig afscheid van de Turkse pre sident Inönü lag Churchill in zijn bed, onder muskietengaas, te grin niken. Gevraagd naar de reden van zijn binnenpret, zei hij: „De presi dent van Turkije heeft me gekust tweemaal. Dat komt ervan als je zo onweerstaanbaar bent als ik". - „Een teken van liefde" is een te gelijk ontroerend en amusant boekje, geschreven in aantrekkelijk proza en zonder diep te graven toch trefzeker. Om Churchill te kennen moet men dit familiealbum beslist inzien, naast de staatsieportretten die in de vorm van biografieën, autobiografieën, me moires en documenten van hem zijn gemaakt. W.K. EEN TEKEN VAN LIEFDE, SA RAH CHURCHILL (VERTALING A. L. SPOORENBERG) TORENBOE- KEN, BAARN. U vindt dat de westerse landen in New Delhi niet het juiste stand punt hebben ingenomen. Geldt dit ook voor Nederland? Nee, Nederland heeft geprobeerd er het beste van te maken. Maar het kon niet tegen de grootmachten op. De schuld voor de mislukking ligt m.i. bij de grote Angelsaksische landen en bij Frankrijk, waarbij dan nog de omstandigheid een rol ge speeld heeft, dat zij elkaar niet heb ben kunnen vinden. Wie nemen aan de bijeenkomst in Beiroet deel? Ruim zestig deskundigen uit de hele wereld. Ik wijs u even op de na men van lady Jackson, beter be kend onder haar meisjesnaam Bar bara Ward,, en van Max Kohnstamm, die de rechterhand is geweest van Monnet. Verdere namen kunt u vin den in de deelnemerslijst. Waarom heeft men u als voor zitter gevraagd? Dat zal wel een uitvloeisel zijn van mijn aandeel in de vergadering van de wereldraad in Genève, die aan ge lijkaardige vraagstukken was gewijd. Verder heb ik een zekere ervaring op dit gebied, onder andere als voorzitter van de V.N.-commissie voor ontwikkelingshulp. Deze verga dert vlak na onze conferentie in Ad- dis-Abeba, het een sluit prachtig op het ander aan. Ik vlieg meteen door en kan dan in Addis-Abeba meede len, wat wij in Beiroet hebben be reikt. Naar mijn idee moet men de taakverdeling tusser Beiroet en Ad dis-Abeba als volgt zien. Beiroet moet vastleggen, welke morele verplich tingen er op de westerse landen rus ten, om de ontwikkelingslanden te hulp te komen. Daartoe zal het via rapporten van deskundigen kennis moeten nemen van de huidige we- reldnood en vervolgens de morele consequenties moeten trekken. Het zal vooral moeten uitspreken, dat de westerse landen bereid moeten zijn, verplichtingen ten aanzien van de ontwikkelingsgebieden op zich te ne men. De concrete uitwerking van de plannen, de formulering van de stra tegie dor ontwikkelingshulp zal het aam Addis-Abeba moeter overlaten. Kunt u iets nader concretiseren, wat u met verplichtingen bedoelt? Laat ik u een voorbeeld geven. Enige tijd geleden heeft de directeur van de Wereldbank, toen nog Wood, later opgevolgd 'door McNamara, de Nederlandse regering laten weten, dat er meer geld moest komen voor ontwikkelingshulp. Witteveen ant woordde toen: „Als u ons een rap port uitbrengt, waarin wordt aange toond dat een bepaald bedrag nood zakelijk is, dan zal de Nederlandse regering haar aandeel (het normale quotum dat voor haar is vastgesteld) van dat bedrag leveren". Wie zo spreekt, houdt zich niet op de vlakte, hij bindt zich. En hij laat het aan anderen over, de inhoud van deze verbintenis te bepalen. Iets dergelijks zal ook moeten ge beuren op het terrein van de han delspolitiek en van de goederenover eenkomsten. Wij zullen in Beiroet de wereld moeten laten zien, dat er men sen zijn, die anders willen dan in New Delhi gebleken is. Denkt u, dat de bereidheid, waarvan u spreekt, leeft in alle lagen van het Nederlandse volk? Het begint door te dringen, dacht ik. Bij een onlangs gehouden opinie onderzoek verklaarde 40 procent zich akkoord met een consequent doorge voerde ontwikkelingshulp, 24 procent vond dat het mindei en 29 procent vond dat het meer kon zijn. Ik vind die marge tussen 24 en 29 nog erg klein. Misschien komt het, omdat veel mensen zich doodstaren op hun eigen kleine problemen. Ze vragen zich af, waar ze hun auto moeten parkeren en zien niet welke nood er elders in de wereld heerst. Maar men moet ook wel een wijde blik hebben om die in het oog te kunnen vatten. Er is dus beslist nog het een en ander te doen. De Nederlander van voor de tweede wereldoorlog keek niet verder dan de grenzen van zijn eigen land. In de laatste twintig jaar heeft hij geleerd Europees te den ken. Nu moet hij worden opgevoed tot wereldburger. En dat is geen een voudige zaak. Toch ben ik optimis tisch als ik kijk naar de jeugd van Nederland. Daar zit beweging in, getuige de talloze bijeenkomsten, spreekbeurten, discussies, die aan het ontwikkelingsvraagstuk worden ge wijd. Over tien, misschien al over vijf jaar zal het Nederlandse volk bereid zijn, een flink gedeelte van het nationaal inkomen voor ontwik kelingshulp op tafel te leggen. Kunnen de kerken door het doen van morele uitspraken invloed uit oefenen op de were'dpolitiek? Ja, dat is een vraag. De wereld wordt nu eenmaal niet geregeerd door idealen maar door belangen, soms nogal laag bij de grondse be langen. Ik kan alleen maar antwoor den, dat de kerken moeten doen wat ze kunnen. Samen vertegenwoordi gen ze een groot deel van de westerse wereld. En wie weet sluiten buiten kerkelijke kringen (humanisten, so cialisten) zich bij haar oproep aan. Heeft de encycliek Populorum Progressio, nu een jaar oud, naar uw inzicht voldoende gewerkt? Ik zou wel meer hebben willen zien. II. zou met name een grotere druk ,-an de K.V.P.-fractie hebben willen zien, toen in het parlement over ontwikkelingshulp weid gespro ken. Zeker, er zijn in de K.V.P.- fractie figuren, die ernst willen ma ken met Populorum Progressio. Maar zij hebben niet de volledige steun van de fractie. Dat durf ik toch echt wel te zeggen. Overigens geldt dit ook voor bepaalde protes tantse groeperingen. Wat denkt u van de actie „Kom over de brug?" Een heel mooi resultaat. Als je bedenkt dat de nationale actie „Eten voor India" 24 miljoen heeft opgele verd en dat het hier om een bijna uitsluitend protestantse actie ging, vind ik 27 miljoen een hee) bedrag. Natuurlijk is het gezien de wereld- nood maar een druppel op een gloeiende plaat. Natuurlijk kan men het ontwikkelingsvraagstuk evenmin met liefdadigheid oplossen als het sociale vraagstuk van de vorige eeuw. Er is niet 27 miljoen nodig maar 500 miljoen. Maar dat is een andere kwestie. Wat veel mensen afremt hij hun werk op dit gebied is het bewust zijn, dat het allemaal toch niet veel uithaalt, dat de kloof tussen rijke en arme landen alleen maar breder wordt. Wat denkt u daar van? Dit kan inderdaad verlammend werken. Daarom moeten w\j bij on ze voorlichting laten zien, dat er hier en daar werkelijke resultaten wor den geboekt. En daarvoor is het ma teriaal voorhanden. Ik denk aan Tur kije en Pakistan, die allebei hun na tionaal produkt zien stijgen met 6 a 7 procent per jaar, en dat is geen kleinigheid. Ik denk ook aan de re volutie die momenteel plaats heeft in de tarwebouw door invoering op grote schaal van de zg. Mexicaanse tarwe, een produkt van jarenlange laboratoriumarbeid, hopelijk krijgen we eenzelfde revolutie binnenkort te zien voor de rijst, daar wordt op de Philippijnen hard aan gewerkt. De ze omwenteling kan van geweldige betekenis zijn voor de ontwikkelings landen. Verder kunnen we bewijzen, dat lan den die veel ontwikkelingshulp heb ben gekregen, ook al gebeurde dat op grond van politieke overwegin gen, waarover we niet altijd enthou siast hoeven te zijn, zich in feite veel verder ontwikkelden dan hun nabuurlanden, die van deze hulp ver stoten bleven. Kijk naar Taiwan, Zuid-Korea, Pakistan. Ook die heb ben per jaar een stijging van 6 a 7 pet. En die zijn hard op weg, zich een volwaardig bestaan te veroveren. In het algemeen moeten we erkennen dat de kloof tussen rijk en arm niet smaller maar breder wordt. Maar wat willen we? Het ontwikkelingsproces is een proces van lange adem. We zijn nu ongeveer 15 jaar bezig met een gerichte ontwikkelingspolitiek. Wat betekent dat eigenlijk? En toch hebben we nu reeds de be wijzen in handen, dat deze poli tiek hier en daar resultaten ople vert. Ik acht dit een onmisken baar succes. Waarop wij in onze voorlichting ook bewust moeten wijzen. DR. ALFRED VAN DE WEIJER PROF. DR. JAN TINBERGEN Als er brand Is, wordt er ge stolen. Op het moment dat ie mands bezit in vlammen dreigt op te gaan, komen er uit alle hoe ken en gaten medemensen die redden wat er te redden valt en anderen die stelen wat er te ste len valt. Het verwarrende is dat soms die groepen helemaal niet te onderscheiden zijn en dat het juist de redders zijn die stelen of vernietigen. Die kans is groter naargelang de redders minder in het redden geschoold en meer aan hun paniek overgeleverd zijn. De gedachte schijnt -dan te zijn: alles moet weg, want anders verbrandt 'het toch maar. Het is dan beter actief bij de vernietiging betrok ken te zijn dan passief te moeten toezien. Ik geloof dat het grote sadisme zoals dat bij panische si tuaties in vele mensen vaart, ver band houdt met het onvermogen lijdelijk toe te zien dat rampen vanzelf voltrokken worden. Ram pen lokken geweld uit; dat geweld is dan te zien als een onredelijke poging zich van de ramp meester te maken en haar zo in de macht te krijgen. Zwakke vogels worden uitgestoten of doodgepikt: de be ginnende ramp wordt door de soortgenoten in geweld voltrok ken. Hetgeweld schijnt de enige instinctmatige manier te zijn om rampen actief het hoofd te bie- ben en waaraan zij gehouden kun nen worden. Geweldloosheid is een vorm van orde. Haar regel is dat niets gedaan moet worden als er niet efficiënt en deskundig ge handeld kan worden. Zij is dus strikter naargelang zij meer po sitief is en over meer middelen beschikt. Bij die middelen gaat het om de voorspelbaarheid van het daarmee te bereiken doel. Ge weldloosheid is dus heel iets an ders dan liefde; zij valt daar vol strekt niet mee samen. Martin Luther King predikte niet de liefde, maar het recht, de duide lijk vastgelegde en ondubbelzinnig te hanteren regel. Had hij alleen maar zo'n beetje de liefde ge preekt, dan zou hij niet neerge schoten zijn, maar voortgeleefd hebben als een kleurige figuur in het bonte patroon van de Ameri kaanse samenleving. Want liefde is geen middel; zij is altijd in mys tiek en dubbelzinnigheid opzij te zetten en laat zich in die gedaan te uitstekend combineren met uitbuiting en achteruitzetting. Niet uit liefde komen de gelijke rech ten van blank en zwart voort, maar uit redelijkheid en recht vaardigheid: zij zijn daar de uit drukking van. Zonder dit recht heeft de liefde weinig kansen. Zij is daar eerder een gevolg dan een oorzaak van. Liefde is zoiets als den. Daarom zijn de dilettantische d.w.z. instinctief handelende red ders zo moeilijk te onderscheiden van de ratten, de rovers, de moor denaars. De gevolgen van een ramp zijn niet te voorspellen, omdat het ge weld dat een reactie op de ramp is, zijn eigen wegen gaat en vol strekt geen bestrijding van die ramp en haar gevolgen is. Veel vaker verdubbelt het die gevolgen. Toen Martin Luther King werd neergeschoten, was dat een ramp. Een groot deel van die ramp was het geweld dat erop volgde. En in dat geweld na de dood van die geweldloze King werd het hele le venswerk van die man genegeerd. Het enige wat niet had mogen ge beuren, juist op dat moment, ge beurde met de oerkracht van een natuurramp. Het had, redelijk ge sproken, met de dood van deze mens niets te maken: niets was aan de geest van King vreemder dan brandstichten en plunderen. Het is dan ook levensgevaarlijk hiervoor „begrip" te hebben, want het laat zich niet begrijpen dat mensen winkels plunderen en met televisietoestellen gaan sleuren omdat de apostel van de geweld loosheid vermoord is. Het is vol slagen absurd en tegenover vol slagen absurditeit is volstrekte afwijzing en totaal onbegrip ge boden. In een democratisch land behoren mensen zich niet als rat ten te gedragen en zich aan hun instincten over te geven Het woord „orde" dringt zich nier onweerstaanbaar op als aan- j,1..,11?® ,van een minimum aan re delijkheid en strikte regels waar aan mensen zich te houden heb- gewenning op basis van recht: het recht moet er dus eerst zijn. Nu heeft het geweld niet alleen dezelfde wazige instinctmatigheid als de liefde, maar ook hetzelfde gebrek aan middelen. Sterker nog: het vernietigt zelf zijn middelen, het is die vernietiging; het is blindweg afzien van elk doel en zich aan paniek te buiten gaan. Het is dus, zolang wij iets willen bereiken, datgene wat tot elke prijs vermeden moet worden, hoe sterk en „begrijpelijk" de instinc tieve drang naar vernietiging en chaos ook is. Het moet niet ver meden worden op grond van de liefde, maar van recht en regel. Alleen de strikte regel, het hante ren van efficiënte middelen, kan in panische situaties de mensen verhinderen in ratten te verande ren. Dat is geen wet die door een vreemd gezag naar eigen wille keurwordt opgelegd en gehand- 5L ÏSar van een redelijkheid die voortdurend op zoek is naar de juiste middelen om haar doel te bereiken en die bij gebrek daar aan een afwachtende houding aan- net mag dan wel liefdevol lijken de ratten te begrijpen, maar dat is een dubieuze liefde en een twijfelachtig begrijpen. Ratten zijn onhygiënische erfvij anden van de beschaafde mens. Ze zijn dat misschien vooral omdat ze zo dicht bij hem wonen en hem - t0„ na,volginS inspireren. Maar zij zijn door de natuur ge- wongen te handelen zoals zij in feite handelen; mensen komen dit mveau pas te boven door te we ten wat zij doen en na te laten wat zij met kunnen verantwoor-

de Stem | 1968 | | pagina 13