V LOGIESBON ALS ENTREEKAARTJE VOOR TOERISTISCHE NOMADEN" Zeeuwse YVV's haken in op logiesinformatienet Middelburg wil snelle aanpak stadssanering JEUGD BLIJ MET PRINS Twee weken voor offerbloklichter in kerk Clinge Nog tweede illegale stokerij in Nederland? Kleuter door vrachtauto Werkgever benadeeld voor bijna 40 mille Douane vermoedt PLANNEN IN NOTA AAN RAAD Sas van Gent in beroep bij Raad van State tegen geschrapte post Nota Optimistisch Leraar L. Hamelink te Axel overleden Sneu Eerst betalen de complete serie ,HAAS SOHN' kitchenettes 'T KEUKENCENTRUM Enthousiast Staatshoofd van Sierra Leone afgezet POLITIERECHTER MIDDELBURG is Ruil Klap Boekhouder ingesloten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 APRIL 1968 fp (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeen tebestuur van Middelburg wil de ontruiming en sanering van en kele stadsdelen, noodzakelijk door de op handen zijnde bouw van de tweede kanaalbrug en het over dekt zwembad in het plan Blauwe Dijk en de supermarkt in het plan Lange Veere op grote schaal en in snel tempo aanpakken. Deze drie projecten zullen alleen kunnen worden uitgevoerd, indien nog dit jaar niet minder dan hon derd woningen worden gesloopt. Dat betekent ook dat in dezelfde periode in totaal voor 105 gezinnen en alleen staanden andere passende woon ruimte zal moeten worden gevonden. Burgemeester en wethouders hebben besloten deze saneringsgevallen te stellen boven de overige woningzoe kenden, zodat het voor deze laatste groep in de nabije toekomst aan merkelijk moeilijker zal worden een woning in de goedkope sector in Middelburg te vinden. (Van een onzer verslaggevers) SINT OEDENRODE De raadka mer van de Bossche Rechtbank heeft gisteren nog een verdachte in de zaak van de gigantische jeneverstokerij en -smokkel vrijgelaten. Het is de 27- jarige electricien v. d. H. uit Hooge- loon. Mr. J. van Mierlo, officier van justitie, verklaarde echter dat dit niet wil zeggen dat er geen vervolging wordt ingesteld. Het boerengezin O. (man, vrouw en twee zoons) en de wasserette eigenaar T. zjjn in arrest gebleven. In de schuur was de distilleerderij ondergebracht. Vandaag zal worden begonnen met de afbraak van het je neverfabriekje. Zowel hoge douanefunctionarissen als mr. J van Mierlo zeiden vermoe dens te hebben dat er ergens in Ne derland nog een tweede illegale dis tilleerderij is ondergebracht. Volgens mr. van Mierlo moet de stokerij en smokkelarij van de methyl-alcohol en de smokkel van miljoenen sigaretten het werk zijn van een wijdvertakte internationale organisatie. De officier had niet de indruk dat de justitie met de gearresteerden en de mannen tegen wie een arrestatie bevel is uitgevaardigd, de organisatie tot aan de wortel heeft blootgelegd. De Nederlandse douane is inmid dels ook op de hoogte van de identi teit van de Belgische hoofdverdachte De Antwerpenaar T. moet volgens de gegevens van de douane zijn uit geweken naar Spanje, waar hij een ruim bestaan kan leiden van zijn illegale inkomen. J. F. (27) uit Hontenisse, de Ne derlandse hoofdfiguur, zou zich zo vermoedt de douane in België schuil houden. Hij heeft daar veel vluchtadressen omdat hij Belg van geboorte is en zijn familie daar nog woont. voor het desbetreffende gezin ge schikt geachte duurdere woning." De woningbouwcorporaties in de stad hebben inmiddels toegezegd aan dit gemeentelijk beleid te zullen meewerken. Zelfs hebben de woning bouwcorporaties, om het gemeente bestuur in staat te stellen zijn plan nen uit te voeren, besloten afstand te doen van hun recht om een op de vier huurders .van hun woningen zelf te mogen aanwijzen. Degenen die aan de doorstromingsverordening voldoen, kunnen in aanmerking ko men voor een tegemoetkoming van zeshonderd gulden. Enkele andere methoden die het gemeentebestuur wil aanwenden om aan de gewenste woonruimte te ko men zijn: het tegengaan van het ont trekken van woningen aan de wo ningvoorraad, bv. voor gebruik als zakenpand en het bevorderen dat leegstaande woningen worden be trokken. I (Van onze correspondent) „fAS VAN GENT - De Raad va. State behandelde een beroep van der gemeente Sas van Gent tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij goedkeu ring ts onthouden aan het raadsbe- vZ m7W1izifnSen d?r begroting voor 1967 Het grng hiei over de bouw van een kantoorgebouw, waar af1' de raming 110.000 gulden be draagt. In verband met het wets- betreffende gemeentelijke pertndehng van Zeeuwsch-Vlaande- ren nebben gedeputeerde staten het met verantwoord geacht thans een gaarage voorziening te treffen De flaMön n7°erde onder meer aan, tlJde van de vaststelling der begrotingspost zij onkundig was van W he™delmgsplan. Ook mag haar itmens het toezicht van gedeputeer- d!j\ateD nler 20 ver gaan, dat op Jpond van zulk 'n plan noodzakelijke voorzieningen worden tegengehouden daarmede zonder ontplooiing Wr!? /"S5 -1 aPParaat wordt be- zim -fi?' *5 is trouwens nog geens- >n.l dat deze herindeling zal somen. De gemeente twijfelt hieraan, In de vergadering van maandag zal het gemeentebestuur aan de raad een nota over dit ontruimingsplan aanbieden. De gemeente heeft reeds een aanzienlijk aantal van de af te breken huizen in bezit. Aan de be woners van deze huizen is inmiddels de huur opgezegd. Wanneer de defi nitieve datum van de gewenste ont ruiming bekend is, zullen deze be woners door de gemeente nader in kennis worden gesteld. De werken, nodig voor de aan- en afvoerwegen naar de tweede Kanaalbrug en het overdekte zwembad vallen binnen het saneringsplan Blauwe Dijk. .Zoals eerder gemeld in Dagblad De Stem verwacht Rijkswaterstaat ongeveer in september .net de bouw van de brug te kunnen beginnen en daarvoor anderhalf jaar nodig te hebben. Dan zullen dus ook de door de gemeente Middelburg uit te voe ren werken gereed moeten zijn. Wethouder M. Wattel (volkshuis vesting) is optimistisch gestemd over de mogelijkheid van een tijdige ont ruiming van de af te breken panden. Deze sanering slaagt altijd. Desnoods zullen de bewoners wanneer het niet anders kan, tijdelijk naar duurdere woningen met een huurtoeslag van de gemeente in Zuid worden ge plaatst. Een enquête onder de betrokken bewoners, die wanneer zij verhuizen van de gemeente een bedrag van duizend gulden krijgen uitgekeerd, heeft inmiddels uitgewezen dat 25 naar een goedkopere eengezinswo ning willen, 20 naar een bejaarden woning, 20 naar een flat, 24 naar een goedkope woning aan het Ba- gijnhof of in een dupiexwoning en 6 naar woningen van uiteenlopende aard, zoals een noodwoning of Zand- dorp. Om de gewenste woonruimte ter beschikking te krijgen wil het ge meentebestuur vooral de doorstro ming naar woningen met hogere hu ren in de .stad stevig aanpakken. Aan alle hoofdbewoners van woningwet woningen in Middelburg zal een cir culaire worden gezonden waarin nog eens op de mogelijkheden van door stroming wordt gewezen. Dit rond schrijven is met name bestemd voor de huurders die 14.000 of meer ver dienen. Het gemeentebestuur stelt in zijn nota: „Wanneer op vrijwillige basis het beoogde resultaat het verla ten dus van de goe Ikopere woning en het betrekken van duurdere (red.) niet wordt bereikt, zal in daarvoor in aanmerking komende gevallen de huur worden wpgezegd onder aanbieding van een door ons (Van onze correspondent) WATERLANDKERKJE Donder dagmorgen rond kwart voor negen is het bijna twee jaar oude meisje A. Bron uit Waterlandkerkje veron gelukt toen het de rijweg opliep. Het kind, dat nog tevoren door de vracht autochauffeur J. de P. uit TerneU' zen was gewaarschuwd, op het trot toir te blijven, was bij het wegrijden toch de rijweg opgelopen. Toen de chauffeur even later in zijn achter uitkijkspiegel keek, zag hij een van de andere kinderen, die daar ook op het trottoir waren, roepend op het trottoir staan. Hij stapte uit zijn au to om te gaan kijken. Toen kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat het kind door het linkerachter wiel was overreden. Dokter Locke- feer uit IJzendijke kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk over schot van het meisje is naar het St.- Antoniusziekenhuis te Oostburg over gebracht. (Van onze correspondent) AXEL In de nacht van maan dag op dinsdag is overleden de 62- jarige leraar L. Hame'ink te Axel, nadat hij zaterdagmiddag tijdens bouwwerkzaamheden onwel was ge worden. Bijna 40 jaar van zijn leven was hij werkzaam aan scholen van de vereniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs. Van '29 tot 1954 was hij onderwijzer aan de lagere school van deze vereniging, en gaf hij les in de vakken biologie, aardrijkskun de en geschiedenis. Sinds 1954 was hij leraar aan de Christelijke ULO- school, thf>ns Christelijke school voor MAVO en Ulo. De rouwdienst, ge volgd door de begrafenis zal worden gehouden vrijdagmiddag in de Gere formeerde Kerk aan de Kerkdreef te Axel. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG/GOES. Na een proefperiode van een jaar bij VVV Middelburg, gaat ook de streek-VVV Zuid-Beveland deel nemen aan de logiesinformatie- dienst. Bij de provinciale VVV verwacht men, dat de VVV's te Vlissingen, Zierikzee, Bu'rgh- Haamstede en Renesse dit voor beeld zullen volgen. Als dat 'inder daad gebeurt, dan is er weer een belangrijke schakel gesmeed in de keten die het landelijke VVV- wezen bijeen houdt. De logiesinformatiedienst biedt be langwekkende voordelen, zowe] voor de houders van logiesbedrijven als voor de toerist. Het systeem, dat de heer J. de Regt, directeur van de provinciale Zeeuwse WV „uniek en fantastisch noemt", is voor een deel uit de nood geboren. Het volgt uit het verschijnsel van de „toeristische nomaden": mensen die op reis gaan en geen logies voor af bespreken, maar zulks van de situatie op de plaatsen waar zij ar riveren, laten afhangen. Deze men sen wenden zich veelal tot de VW- kantoren in de plaats waar zij de nacht hoopten te kunnen doorbren gen. De VVV's moesten dan heel vaak aan kostbare en tijdrovende tele fonades beginnen om te informeren welk logiesbedrijf bedden vrij had. Werd er logiesruimte gevonden, dan gebeurde het niet zelden, dat de „no maden" zich niet bij het. bewuste hotel of pension meldden, maar bij nader inzien toch maar ergens an ders onderdak zochten. In het hoogseizoen was dit een on houdbare situatie. De VVV in kwes tie wist niet beter of alle bedden in het betrokken werkgebied werden die nacht beslapen, terwijl er in wer kelijkheid hier en daar nog lege bed den waren, omdat grillige „noma den" het op het laatste moment hadden laten afweten, zonder zich behoorlijk af te melden. Een strop voor „dakloze" toeristen aan wie ten onrechte ,nee" verkocht moest worden en een strop voor de logies bedrijven, diie met lege een onbetaal de kamers bleven zitten, omdat zij wachtten op gasten die niet kwamen. In elk opzicht was deze toestand sneu. De logiesinformatiedienst heeft dit probleem opgelost. Het is in hoofdzaak het werk van de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en in het bij zonder van mr. F. Gaster. De logiesinformatiedienst werkt als volgt: Een „nomade" meldt zich bij een bepaald WV-kantoor en infor meert of er in het gebied waar hij de nacht wil doorbrengen, nog bed den vrij zijn. De WV's in het betrokken gebied, hebben dagelijks een opgave van het aantal nog niet verhuurde bedden. De VW waar de toerist zich heeft aangemeld, reserveert logiesruimte. De toerist is verplicht de logiesprijs inclusief bedieningsgeld, vooruit te betalen aan het VVV-kantoor waar hij zich aandiende. Dit kantoor maakt het ontvangen bedrag over aan het logiesbedrijf in kwestie. De toerist krijgt een „iogiesbon" die hij bij zijn aankomst in het pen- sionbedrijf moet overhandigen als be wijs, dat hij vooruit betaald heeft Of de toerist komt of wegblijft maakt voor het logiesbedrijf finan cieel geen enkel verschil. (ADVERTENTIE) Ook dit jaar exposeren wij op de Internationale Huishoudbeurs/Idee, die van 19 t.m. 28 april in het RAI-Gebouw te Amsterdam wordt ge houden waaronder enkele nieuwe modellen. U bent van harte welkom in onze stand no. 211 in de Westhal. Onze stand is telefonisch te bereiken onder no. 020 - 717961. BARONIELAAN 59, BREDA Dit systeem werkt al in een groot deel van het land. De deelnemers zowel toeristen als logiesverstrek- kers, zijn enthousiast. Ook de VVV Middelburg heeft goede ervaringen met het systeem, dat uiteraard steeds beter wordt naarmate het informa- tienet dichter wordt. Bij de WV Zuid-Beveland zal van af 1 3uli met het systeem worden ge- werkt. s Wanneer de overige VVV's in Zee- land zullen inhaken, is nog niet be kend, maar men vertrouwt erop dat de evidente voordelen van het sy steem voldoende reclame zullen vor men om binnen niet al te lange fn,C0Sfleett Zeeuws informatil- net te hebben In dat geval wordt het mogelijk, dat een toerist bv om vijf uur 's middags bij VVV- Gouda een kamer bestelt in Wol- f aartsdijk, met de garantie dat hij daar dan ook terecht kan, terwijl de verhuurder er zeker van kan ziin dat hij geen schade lijdt als de toe' rist met opdaagt. DAKAR (A.N P /r, schijnt dat Juxon'-Smith" die jaar geleden de niacht in Si ne aan zich trok nmi,. leider Siaka sTevens bifdc' zingen had «wonnen, toegeschoven door kolonel Het ruim een Sierra Leo- oppositie- verkle de kant Charles (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met aftrek van voor arrest werd donderdag uitgespro ken door de politierechter te Mid delburg, mr. T. Attema, in de zaak tegen de Belg A. A. C. uit Meerendonck. C. stond terecht op de beschuldiging te hebben ge probeerd eèn offerblok te lichten in de kerk te Clinge. Hij was tijdens zijn hoosaardige handelingen C. probeerde 't offer blok te openen met 'n spijker be trapt door een tweetal vrouwen, die hem terstond „overmanden". De verdachte zei op dat moment dronken te zijn geweest en nu veel spijt van zijn daad te hebben, Hij kwam geregeld op de pastorie in Clinge waar hem nogal eens wat werd toegestopt. Die dag trof hij de pastoor echter niet thuis. Een brief je op de deur vermeldde diens af wezigheid. Toen was hij de kerk maar binnengegaan. De officier van justitie, mr. Th. Lebret geloofde niet zo erg in die dronkenschap: „Dan had u die vereiste handvaar digheid voor het openen van het of ferblok niet kunnen opbrengen". Zijn eis luidde, gelet op eerdere ver oordelingen, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. Vaste verblijfplaats en beroep C. gaf op grondwerker te zijn bleken met al te overtuigend. De politie rechter kon zich niet aan de indruk onttrekkei-, dat C. het „beroep" van zwerver uitoefende. De fabrieksarbeider A. M. uit Middelburg had in een winkeltje in zijn woonplaats een ring gestolen, omdat hy hem „zo mooi" vond. Voor deze diefstal werd hij veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een week met een proeftijd van twee jaar en een boe te van 50 gulden. Een „ealêgrapje", een sigaretten aansteker ruilen voor een doosje lu cifers had de stoker J. R. uit Mid delburg als ernst opgevat. Hij had de aansteker, die zelfs gedeeltelijk van goud was, gehouden. R. vertelde dat alles zich „onder een glaasje bier" in een café in Goes had afgespeeld. De officier, mr. P. Roscam Abbing bleek voor dat argument niet erg ge voelig. Hij eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar en een boete van 150 gulden. Politierechter mr. Attema bleek wat meer begrip te hebben voor de „cafésfeer". Hij reduceerde de straf tot een geldboete van 125 gulden. De Vlissingse mevrouw A. M.-van V. werd veroordeeld tot een boete van 60 gulden. Haar werd ten laste gelegd een incasseerder van de Ze- gam te hebben uitgescholden en zelfs te hebben getrapt. Zij was m woede ontstoken toen de incasseer der een bedrag wilde innen, dat zij, althans dat beweerde, al had be taald. Een boete van 20 gulden kreeg de kelner R. v. d. »J. uit Middelburg voor het mishandelen van S. De ver dachte vertelde in de dancing in VMssingen, waar de moeilijkheden waren ontstaan, uit zelfverdediging (ADVERTENTIE) INTERNAAT „DE LA SALIE" Baarle-Nassau. tel. 04257 - 200 BRUGKLAS MAVO-HAVO Ulo-Mavo-opleiding voor .jongens o.l.v. Broeders v. d. Christelijke Scholen. Vraagt Prospectus. Heel Nederland heeft gisteren (besche'ilen) feest gevierd om de geboorte van de zoon van prinses Margriet. Scholieren hadden vrjj, de vlaggen waren uitgestoken, ook van de lege scholen, er werden beschuiten met muisjes uitge deeld. Ook hebben veel jongelu' ge- lukwensregisters getekend. Dat gebeurde, zoals de foto laat zien, met ernstige concentratie. te hebben teruggeslagen. „Dat mag niet, dan moet je maar weg lopen", aldus de politierechter wiens vonnis tien gulden lager was dan de eis van de officier. Voor het rijden met een auto, ter wijl hij daartoe door teveel drank eigenlijk niet meer in staat was, werd de koopman M. S. uit Ovezan- de veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van tien da gen en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. S„ die op de Nieuwe Vlissingse weg was aangehouden, zei voor de politierechter niet meer dan vierpilsjes te hebben gedron ken. De officier mr. Roscam Abbing had eerder zelfs drie weken onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen hem geëist. Een week gevangenisstraf en een half jaar ontzegging van de rijbe voegdheid kreeg de smid W. A. uit Wemeldinge opgelegd. Hij werd in Middelburg aangehouden terwijl hij dronken achter het stuur zat. Voor het onder invloed berijden van een bromfiets werd de adspirant-rivier- loods M. H. uit Vlissingen veroor deeld tot een boete van 100 gulden en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van vier maanden. (Van onze correspondent) TILBURG Achttien maanden lang heeft de 27-jarige Tilburgse boekhouder H. van I. zijn vrouw voor gelogen en haar zijn inkomsten be langrijk hoger opgegeven dan hij in werkelijkheid van de drukkerij, waar hij werkzaam was, ontving. De man beschikte over veel geld. Anderhalf jaar lang vervalste hij de boeken, het geen zijn patroon 38.000 kostte. Op een dag in maart heeft de man zich verder nog toegang verschaft tot het kantoor van de drukkerij en daar uit een bureaulade een bedrag van 7.800,weggenomen. Met een kapitaal aan geld op zak is de boek houder toen naar het buitenland ge reisd. Hij bleef niet alleen in Europa, doch hij ging ook naar Zuid-Amerika, JAAP Oosterveld (30) woont in een kléin huisje te Nieuwvliet dicht bij de zee. Hij is sinds september 1966 directeur van twee stichtingen die met de jeugd te maken hebben. „Ik ben eigenlijk uitgeleend door het hervormd jeugdwerk", zegt hij. „De stichting streekjeugdcentrale voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, en de interkerkelijke stichting jeugd- en ■uohuassenenuierk te Temeuzen dra gen. de financiële last samen". Hij stond op 7 april 1967 aan de wieg van de interkerkelijke stichting die gereformeerd en hervormd bijeen bracht. Deze stichting heeft korte lings haar nieuwe huis betrokken: „De Sluis", Dijkstraat 82. „GESPREKKEN over samenwerking tussen gereformeerde en hervormde stichting vonden plaats o.l.v. burge meester Rijpstra. Toen de stichtin gen elkaar gevonden hadden, be trokken zij De Molen, praktisch op hetzelfde moment dat de algemene stichting Het Kotje in gebruik nam. De subsidieaanvragen voor het aan stellen van beroepskrachten dienden de interkerkelijke en de algemene stichting tegelijk in. Het ministerie voor Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk voelde daar wel voor, maar stelde als voorwaarde dat de accomodatie zou worden verbe terd. Er werd gedacht aan uitbrei ding van De Molen en het Tuinpad". Op 17 augustus vorig jaar kwam Leen Ribbens in een bestuursverga dering met de vraag: Waarom kopen jullie dat huis van mij aan de Dijk straat niet? We hebben direct de sleutel gevraagd en zijn gaan kijken. Op diezelfde avond had ik alle be schikbare ruimte in mijn gedachten al een bestemming". HET gebouw had gewoon iets ideaals voor Oosterveld, die zijn ervaring in Den Haag heeft opgedaan. ,JHet na deel van een nieuw gebouw is dat het vaak zo sfeerloos is. Dit is ge slaagd. Het is zonder dat er mensen zijn toch sfeervol, o.m. door het ge bruik van hout en steen, en de keu ze van het meubilair. Ik heb me rot gezocht naar dit meubilair en we hebben hier talloze vertegenwoordi gers van stoelen op bezoek gehad". DAT zoeken naar stoelen, lampen kleuren, deed hij samen met de heer Voogd, de architect, en Joop Lops die het spijtig vindt dat hij zijn stage (sociale academie in Den Haag) na de zomer zal moeten beëindigen „Teamwork" vindt hij het. „Op 29 december vorig jaar begon de ver bouwing en intussen ging het werk in de Moten, o.l.p. Joop door. De Molen blijft voorlopig op vrijdagen en zaterdagen in gebruik voor groe pen". „VROEGER was het clubhuis een keer in de week een avond geopend. De Sluis is een open huis, waar je elke dag in kunt lopen. Daarom kunnen we het nu niet meèr af met vrijwil ligers, hoewel we hun medewerking goed kunnen gebruiken. De tendens is overal: een groeiend tekort aan beroepskrachten". De stichting heeft een beroepskracht sinds 1 april: de heet J. Knol (Ja,a,'p)% De Sluis is een open huis waar je je thuis moet voe len, iets op kunt steken, en iets kunt doen. Oosterveld: „Als je er van uit gaat dat niet alleen volwassenen onvol- wassenen opvoeden en niet alleen oude mensen jonge mensen opvoe den, maar dat je elkaar opvoedt, dan kan dit huis zowel een eerste milieu als een tweede en een derde zijn".

de Stem | 1968 | | pagina 17