Hercules te Middelburg draait nu officieel 120 CT 95 g Rennies DMT, materiaal van de toekomst BONZO „Cadzand heeft er zin in stop de zon in uw hond met Meningen van een hotelier MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM esp rek me PRINS CLAUS DRUKTE OP DE KNOP Claus neemt kennis van zeehaven- ontwikkeling H. de Wit Hercules deze bon slechts ct. Brandend maagzuur, Laatste woord Besturing Opbrengst helpen Eerste bloesem weekend in. zicht Directeur ZLM- boekhoudbureau met pensioen Bieten Toekomst Feestelijk Standpunten op tafel Reünie te Breda van ex-KNIL Bunga Melati In Middelburg Officiële opening dienstencentrum Schuttershof Safer Menu DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 APRIL 1968 Nadat prins Claus door een druk op de knop het bedrijf in wer king had gesteld, kreeg hij even later uit handen van de acteur Rob van Reyn het eerste gereed gekomen produkt aangeboden. Rechts directeur J. W. Wage- maker. onserend, ijvend ehonderd gulden? Duizend? tog is snel en .Voor alle prive-doe'few TA Bank. Voorbeeld: ul ,en. U betaalt dan per ui 5,97 f. 1.727,46. U betaalt ;en, inclusief-rente, po. Dat is slechts f. 12,b V li zo voordelig en SI m0. Nederlands grootste Lvé-leningen. rijdagavondenvan7tot9 ook even bellen of orvelseweg 47,(01250) 33 Bl| de officiële ingebruikstelling van de nieuwe D.M.T.-fabriek van Hercules te Middelburg zijn, zo- tls dat hoort, heel wat woorden ge zegd. Er waren veel gemeenplaat- ien, maar één hebben we er gemist: „Gouden Delta". Ofschoon prins Claus en alle „cracks" van de zeeha venontwikkeling voor de plechtighe den bij Hercules elders in de Zeeuw se hoofdstad bijeenkwamen om over de ruimtelijke ordening te praten, ontbrak het thema van dat gesprek in de toespraken tot de Hercules- wnensen. Kj Hercules keek men trouwens lich- Jlelijk verwonderd, toen de gunstige ligging van hef Middelburgse indu strieterrein in hef Deltagebied te ber de kwam. De belangrijkste vesti gingsfactoren voor Hercules waren zei men: 1- de directe beschikbaarheid van een bouwterrein; 2- de ruime faciliteiten ter plaatse; 3. de kwaliteit van het industrie- f water; 4. een gunstig elektriciteitstarief; 5. voldoende personeelsaanbod (in H, tegenstelling tot het gebied in Europoort, waar Hercules reeds een fabriek heeft) en 6. de nabijheid van de zeehaven Vlissingen. Pas in het laatste motief klinkt iets V door van de zegezang op de Gou- m den Delta. Wij willen en mogen hier aan geen conclusies verbinden, ook al omdat Hercules niet helemaal ver geleken kan worden met b.v. een olieraffinaderij of een staalfabriek. (Maar wel willen wij wijzen op een bepaalde tendens in deze vestigings argumenten, en deze tendens wijst ;op zaken, die niet in het befaamde groene boekje staan, doch die neer- ■komen op: een minimum aan romp slomp en een maximum aan service. En daarop werd in de toespraken bij ^Hercules wèi, en zelfs overvloedig gewezen. Ondernemingen van het {formaat van Hercules (jaaromzet 2,3 miljard gulden) blijken bijzonder ge voelig te zijn voor zoiets normaals als service en bereidwilligheid van de zijde van de bestuurderen. Ons fdunkt dan ook dat de vestigingspo- Bitiek ten aanzien van Hercules niet alleen een succes voor Middelburg en voor Zeeland was, maar dat er ook (en eindelijk) weer eens werd Sescoord in de competitie met ons buurland België, dat immers als Voornaamste faciliteiten biedt: een minimum aan rompslomp en een .maximum aan service (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG „Hercules-n.v." doet in kunststoffen. Dat plaatst deze nieuwe fabriek te Middelburg al direct in een perspectief van de 21e eeuw. Wij gaan een tijdperk tegemoet dat wellicht over duizen den jaren zal worden omschreven als het „plastoceen", zoals er ooit een „Pleistoceen" is geweest. Kunststoffen veroveren de wereld. Wat is de plaats van de nieuwe fabriek in Middelburg daarbij? Hercules-n.v. te Middelburg (overigens slechts één van de 74 fabrieken die het Hercules-concern over de gehele wereld heeft) ver vaardigt het zogenaamde „DMT", de afkorting van het bijna onuit sprekelijke woord: dimethylteref- talaat, een witte stof die gewon nen wordt uit twee kleurloze vloeistoffen: para-xyleen en me thyl-alcohol. Deze worden gewon nen uit aardolie-derivaten. Uit het DMT kan de verwerkingsindustrie polyester vervaardigen en de veel zijdige toepassing van die kunst stof ervaart vrijwel iedereen let terlijk „aan den lijve". Men maakt er de kunstvezels van, die in de textielindustrie, in een nek-aan-nekrace met de na- tuurvezels, worden gebruikt voor onze kleding. Men kan er ook films van maken of folies, zoals ze vaak worden genoemd. Bijvoorbeeld voor geluidsbanden, voor fotogra fische produkten. Nieuwe toepas singsgebieden worden ontsloten en dan denkt men aan de schoenen industrie en aan de bandenfabri- cage. Voorlopig ls DMT het laatste woord op kunststoffengebied. Het produktieproces is bijzonder inge wikkeld en het onderzoek dat aan de fabricage van DMT voorafging heeft jaren gevergd en miljoenen dollars gekost. Maar nu verwach ten deskundigen dan ook, dat de polyester nog voor wij een jaar of acht verder zijn, het van de ver schillende soorten nylon zal heb ben gewonnen. De consumptie stijgt met sprongen. De ontwikke lingslanden vertonen een afname- patroon, dat jaarlijks met honder den procenten stijgt. Vrijwel over al is het zo, dat de natuur- en de kunstvezel elkaar ondersteunen. Het fabricageproces, waarbij de twee kleurloze vloeistoffen veran deren in één witte-vloeistof en een soort witte vlokken of korrels, vergt twee dagen. bijzonder rendabel. De DMT-fa- briek heeft geen echt „afvalpro bleem". Er blijven geen bergen sintels, slakken of andere niet ver der verwerkbare stoffen over. Het enige dat moet worden wegge gooid is een hoeveelheid zuur wa ter, dat verdund wordt en in de Westerschelde verdwijnt. Deze opbrengst maakt ook, dat er praktisch geen sprake is van luchtverontreiniging. Voor een chemische fabriek van dit type is het afstoten van dampen en gas sen een financieel schadelijke zaak. Niettemin wordt beweerd, dat je „Hercules" in Arnemuiden kunt ruiken. Het staat echter vast, dat het aroma dat Hercules ver spreidt even weinig schadelijk voor de gezondheid is, als de geur van vis die nu nog in Arnemui den overheerst. De nuttige opbrengst bij de pro duktieproces, voor zover het de grondstofverwerking betreft, is Het hele produktieproces bij „Hercules" speelt zich in een ge sloten systeem af. Het lijkt wel iets op een enorme kunstnier. Van uit een centrale controlekamer, permanent door 2 tot 3 man bezet, wordt het hele fabricageproces be stuurd. Zonder de geweldige vlucht van de elektronische pro cesbesturing zou een fabriek als deze een utopie gebleven zijn. Meer dan 800 bedieningsorganen in de fabriek zijn via een „ze nuwstelsel" met „het brein", dat de controlekamer is, verbonden en kunnen van daaruit geregeld en bestuurd worden. De produktie- capaciteit van de Middelburgse fa briek beloopt vijftigduizend ton DMT per jaar. Al heeft de kunststof de toe komst: er zit een addertje onder het gras en dat is het probleem van het afval. Kunststoffen tar ten de natuur in deze zin, dat zij "a afdanken - weigeren om tot ontbinding over te gaan, zoals de meeste uit natuurlijke grondstof fen gemaakte produkten wèl doen Op onze vraag of dit niet tot een typische (afval-)marktverza- digmg zou leiden, kregen wii ten antwoord: „Waarschijnlijk niet. Er onderzoekingen gedaan om uit de met meer normaal bruikbare kunststoffen enereie >p te wekken. (Van onze correspondent) KAPELLE Door het warme weer van de laatste dagen is de ont wikkeling van de bloemknoppen in de Zeeuwse fruitboomgaarden sterk versneld en de bloei zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Aangenomen mag worden dat het komende weekend het eerste echte Zeeuwse bloesemweekend wordt, waarbij de vroegbloeiende pereri en da pruimen hun bloemknoppen heb ben geopend. Beide fruitsoorten vindt men vooral in de oudere fruit- centra, waarbij het gebied rond Ka- pelle-Biezelinge de eerste plaats in neemt. Verder vindt men deze fruit soorten ook rond Wemeldinge, Kat- tendijke en Kloetinge. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES - De heer B. Meijers, di- lecteur van het boekhoudbureau en ?e TUntalUsdienst VM de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in Goes zal mei ais zodanig afscheid nemen. zaamïbij^g$eg^Zt^en sioen. 'uavi-' &aat met pen- denfeen^ontvanest1 plaaV^inden tij- in De Knrlrfn g P vr«dag 17 mei "ue korenbeurs" in Goes (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Prins Claus heeft woensdagmiddag in Middel burg de nieuwe chemische indu strie van Hercules N.V. in bedrijf gesteld. De fabriek begon daar mee officieel met het produceren van dimethyltereftalaat (D.M.T.) een grondstof voor kunstwezels. De produktie zal worden opge voerd tot 50.000 ton per jaar. De prins verrichtte de inbedrijf- stelling door het bedienen van een paneel met een groot aantal knop pen. Deze handeling symboliseerde ook de vergaande graad van automa tisering die in deze chemische in dustrie is bereikt. Terwijl het bedrijf van aanzienlijke omvang is zijn in totaal slechts 160 man in dienst, waarvan ruim 100 bij de produktie zijn betrokken. De produktie wordt zelfs in feite door ploegen, in conti- nu-dienst, van vijftien man elk, gaande gehouden. Nadat de prins de nodige hande lingen had verricht konden hij en de andere genodigden via een gesloten t.v.-circuit de activiteiten van een „operator", volgen, die bedrijvig over en langs de installaties rende om alles naar wens te laten verlopen. In de feestelijk ingerichte verpak kingshal van de fabriek werd een eerste welkomstwoord uitgesproken door de heer J. Catts, directeur van de Middelburgse vestiging van Her cules. Hij wees erop hoe snel alles in zijn werk is gegaan. Waar nu de fa briek staat werden zeventien maan den geleden nog de laatste bieten uit de grond getrokken. Hèt grote probleem voor een nieuw bedrijf, het kunnen aantrekken van vakbe. kwaam personeel, is nog beter op gelost dan werd verwacht, aldus de heer Catts. Ook de directeur van Hercules Nederland n.v., de heer J. Wagema- ker wees op het snelle tempo, waar in de fabriek tot stand is gekomen. Hij herinnerde eraan dat in augus tus 1966 de grond in eigendom werd verkregen, dat in november van dat jaar de eerste paal de grond in ging en dat slechts één jaar later de eer ste tanker in de daarvoor speciaal aangelegde haven afmeerde om de eerste grondstoffen af te leveren. De heer Wagemaker, die vertelde dat deze fabriek vrijwel geheel voor de export zal produceren, wees ook op het belang van het stichten van nieuwe fabrieken als deze. Niet al leen om werk te verschaffen maar ook om het individuele leefpeil te kunnen verhogen. Voorts betekent het feit dat ongeveer 90 van de produktie naar vreemde landen gaat dat de nodige buitenlandse valuta in het Nederlandse laatje komt. De hwir H. Thouron, president directeur van Hercules Inc. Wil mington (Verenigde Staten) wees er vervolgens op, dat Hercules in Ne derland zeker geen nieuwkomer is maar hier aanvankelijk als verkoop maatschappij van Amerikaanse pro dukten zelf al veertig jaar is geves tigd. Over de kwaliteit van hetgeen Hercules produceert toonde hij wei nig twijfel: „Ons produkt D.M.T. is „second to none", aldus de heer Thouron. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen zag de ingebruikname van deze fabriek als onderdeel van een toekomstig in dustriële ontwikkeling rond de Wes terschelde zoals die ook door de rijksoverheid wenselijk wordt ge acht. Hij meende voorts dat door deze vestiging de economische basis van Middelburg niet-onaanzienlijk is verbreed. De heer Van Aartsen sprak tenslotte de hoop uit dat mede in relatie tot de bedrijvigheid in Vlis- singen-Oost in de komende jaren op het Middelburgse industrieterrein nog meer activiteiten een aanvang zullen nemen. De burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, die zich uiteraard ook ingenomen toonde met het nieuwe bedrijf onderstreepte dat de Wal- cherse stedelijke kanaalzone Vlissin- gen-Oost in vergelijking tot zijn be volkingsgetal voor grote taken op het gebied van ontwikkeling en ruimtelijke ordening staat. Hij wees op het gevaar dat men in dit gebied in de vicieuze cirkel van geen be hoorlijke stedelijke agglomeratie, dan geen industriële ontwikkeling en omgekeerd, zou kunnen terechtko men wanneer niet het rijk, de pro vincie en de gemeenten met geïn teresseerde bedrijven zorgen voor een voortdurende gang in de ontwikke ling. „De bescheiden stroom die Zeeland eindelijk sinds kort weer meeheeft mag niet worden afgedamd en afge leid naar andere gebieden", aldus de heer Drijber, die wees op het nuttig werk dat het Overlegorgaan Zuid- West-N ederland in dit berband kan verrichten, nl. door „opvallend wil de stromen" te kanaliseren. Als blijk van erkentelijkheid voor de vestiging bood de burgemeester namens de gemeente een kunstwerk aan, voorlopig nog in ontwerp, van de Middelburgse kunstenaar Antoine Mes. Dit houtmazaïek dat binnen kort op een wand van het directie gebouw van Hercules in Middelburg zal worden aangebracht beeldt de fi guur van de halfgod Hercules uit, verstrengeld met het silhouet van het bedrijf en de plattegrond van Middelburg. Nadat nog via een t.v.-reportage uit de controlekamer, met toelichting van ir. L. van Gelder, de aanwezigen een indruk was gegeven van het pro duktieproces begaf het gezelschap na een rondrit over het fabrieksterrein zich naar het Middelburgse stadhuis waar een banket de feestelijkheden besloot. In de Vleeshal van het stadhuis was een tentoonstelling ingericht van tekeningen die kinderen van perso neelsleden van de fabriek hadden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voorafgaande aan zijn bezoek aan de fabriek van Hercules n.v. heeft prins Claus gis termorgen een oriënterende ^bespre king gevoerd met het dagelijks be stuur van het overlegorgaan Zeeha ven Ontwikkeling Zuid West Neder land. De bijeenkomst vond plaats in de ambtswoning van de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, die voorzitter van dit overlegorgaan is. De prins ontving een oriënterend overzicht van de diverse standpun ten en opvattingen, zoals die naar voren zijn gekomen in de vergaderin gen van de staten en raden der part ners in het zeehavenoverleg bij de behandeling van het bekende groene boekje. De prins, die werd vergezeld door zijn particulier secretaris, mr. H. J. Baron van Asbeck, bleek niet onbekend met de problematiek die aan de orde was, en stelde vragen over het verdere beleid (contacten met de rijksoverheid, studieopdrach ten e.d.). Aan het gesprek namen o.m. de commissarissen der koningin in de provincies Brabant, Zeeland en Zuid- Holland en de burgemeester van Rot terdam deel. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ex-KNIL-militairen, verenigd in de reunistengroep Bun- ga Melati (Ex-Malang), houden op 3 mei in café-restaurant Marianne te Breda hun jaarlijkse reünie. Zij herdenken dan tevens het feit, dat 138 jaar geleden bij het KNIL te Ba tavia het achtste bataljon werd op gericht. Na een gezellige contact morgen in voornoemd restaurant gaan de reünisten in het begin van de mid dag aan tafel: een Indisch menu uiteraard uit hun beste tijd. Vijf oud- Malangers houden daarna voordrach ten over het militaire leven bij het KNIL. De nodige aandacht is besteed aan het avondfeest, waarop de Ram- palremblers zullen optreden. Het he le program speelt zich af tegen een decor van oud-Malang met straten van Malang in het restaurant. Op voorheen gehouden reünies zijn op de reuniedag zelf o.a. kransen gelegd op de graven van generaal Spoor en het graf van de onbekende sol daat te Batavia. Op drie mei van dit jaar worden kransen gelegd op de leden, die de vereniging dit jaar ontvallen zijn: A. Balemans uit Eind hoven en L. Schootbrugge uit Epe. (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Maandag 13 mei zal in Middelburg het dienstencen trum voor bejaarden in het Schut tershof officieel worden geopend. Dit zal gebeuren door mr. H. J. van de Poel, staatssecretaris van cultuur recreatie en maatschappelijk werk. De opening vindt plaats'om 2 uur. Na de plechtigheid zal het bestuur van de stichting dienstverlening aan bejaarden een receptie houden. CADZAND „De derde we reldoorlog kan al een week aan de gang zijn voordat ik het merk". Een krasse uitspraak. Ze komt uit de mond van de heer P. M. Faas, eigenaar van hotel Noordzee, sinds het verdwijnen van hotel „Het Zwin" het oudste hotel in Cad- zand. „Toch niet ouder dan 35 jaar, de zaak is een jaar ouder dan ik. Het begon als een klein hotel letje. Het eerste jaar zat m'n moe der op het terras te breien". En omdat dit nu totaal veranderd is, kon de heer Faas die uitspraak doen over de derde wereldoorlog. Tijdens de paasdagen zat het ho tel vol. „Zo'n groot aantal paas- gasten hebben we nog nooit gehad. Pasen was trouwens overal beter dan vorig jaar. Toen viel Pasen veel te vroeg. Zoiets is eigenlijk voor niemand goed. Dan vallen ook de pinksterdagen nog te vroeg. Ik hoop van harte dat er een vas te paasdatum komt, zo rond deze tijd. Maar zo'n afspraak zal wel lang op zich laten wachten. Als je ziet hoe het nu weer mis gaat met de vakantiespreiding. Ik geloof dat het wel duidelijk is, dat Duitsland de hoofdschuldige is; daar hebben ze de vakantie voor het Ruhrge- bied nota bene naar juni verlegd, gelijk met Nederland. Zoiets is eigenlijk onbegrijpelijk, maar ken nelijk maken een paar mensen uit in welke maand een heel land met vakantie gaat". „In de tijd van mijn vader be stond er in Cadzand nog een ster ke Belgische trek, maar ineens was dat over. De Belgen gingen zuide lijker vakantie houden. Wij heb ben ons eigenlijk het meest toe gelegd op de Nederlandse vakan tiegangers. Ik heb niets tegen Bel gen of Duitsers, maar je zit met Nederlanders safer. Commercieel ook al. Je bent niet van de valuta afhankelijk. Maar we hebben ook ervaren dat Nederlanders blijvers zijn. Als een Nederlanders het een maal ergens naar zijn zin heeft, dan blijft hij komen. Een Duitser trouwens ook. Maar een Belg niet. Van de honderd Belgen die een keer komen, houd je vier vaste klanten over. Die Belgen zoeken en blijven zoeken naar nog beter en mooier". „Typerend voor Cadzand is dat de hotels hier allemaal familiebe drijven zijn. En gelukkig voor het gezinsleven zijn het geen jaarbe- drijven. Dat is trouwens ook pret tig voor de gasten. Het is bij ons geen sleur. We hebben er allemaal weer zin in. We verlangen weer naar de zomer. Je bent wel enorm gebonden natuurlijk; je kunt zeg gen van juni tot oktober". „En ben je aan vakantie toe. We hebben eens één keer gewacht tot de winter, vanwege de winter sport. Da's niks. En waar we heen gaan? Naar zee. Altijd maar weer P. M. FAAS naar zee. Heel zuidelijk natuurlijk vanwege de herfstzon. Maar de zee, daar ben ik mee opgevoed, dié ken ik door en door. Ik hou van de zee. Kijk, vanuit onze huis kamer, wat een prachtig uit zicht". „De gasten komen hier voor de zee en voor het strand. In het be gin heb ik me gewoon vergist. Ik dacht dat ze in een hotel kwamen voor bijzondere maaltijden, maar men komt hier niet voor dure me nu's. Je moet vaak werken met kleine dingen, die vlug klaar moe ten zijn, want dan kunnen je gas ten weer naar het strand. Maar het is wel mijn principe om de bezoekers een maand lang iedere dag een ander menu voor te zet ten". „Koken is mijn hobby, ik doe niets liever. Maar het is eigenlijk beulenwerk, 't Is een mooi vak, als je er van houdt. En zoiets als koken, ach, dat kun je eigenlijk niet leren. Op de hotelvakschool krijg je een goede basis. Ze maken een hotelhouder van je, maar geen kok. Je weet, hoe een bed opge maakt behoort te worden en hoe je voorraden moet bijhouden en hoe een goed opgemaakte schotel er uit hoort te zien. Maar daarna moet je zelf beginnen". Hotelhouder Faas beschouwt zijn vak als zijn hobby. Hij houdt van koken, hij houdt van de zee en „ik zwem ook zo verschrikke lijk graag". Maar aan het eind van het gesprek vraagt hij of we we ten wat zijn grootste hobby is. „Zingen", zegt hij. „Ik heb in Gent op het conservatorium gestudeerd. Ik ben daar vorig jaar mee klaar gekomen voor zo ver je daarvan kunt spreken en nu zing ik in Middelburg bij de operettevereni ging". Maar dat is weer een ander ver haal. ,,ZONDER Dik van Nierop was ik niet in leven gebleven. Zelf was ik bij het KNIL mitrailleur-schutter, Dik was mijn helper. In het laatste jaar van onze krijgsgevangenschap, we werk ten aan de Birma-spoorweg, heeft hij me verzorgd. Het was voor mij mijn 32e kamp in die rotte oorlogsjaren. Dik zocht bloemetjes een soort krokusje, dat 's morgens openging en andere plantjes, die ook eetbaar waren. Zo heb ik mijn laatste Jappen kamp overleefd. Maar waar is nu Dik van Nierop gebleven?" HET is een der vragen, die H. de Wit uit Breda zich stelt. Hij houdt zich zoals elders gemeld volop bezig met de zesde reünie van ex-KNlL- militairen, verenigd in de reünisten- groep Bunga Melati (Ex-Malang). Op 3 mei houden deze oud-spoorwegbou wers van de Birmalijn en andere oud krijgsgevangenen uit Indonesië weer een reünie te Breda. IEDER jaar zien we hier dan zo'n 150 tot 200 man verschijnen wellicht vergezeld van hun echtgenoten die deel hebben uitgemaakt van het acht ste bataljon Malcmg. Dan herleeft voor ons die tijd van krijgsgevangen schap. Een heleboel ellende. Bijvoor beeld bij de bouw van de brug over de River Kwai. Maar toch ook een heleboel plezier. Toffe kameraadschap vooral. Daarom overheerst bij zo'n reünie vooral een gevoel van dank- baarheid", zó zegt de man die thans voor de 6e keer deze reünie organi seert. ONDER de reünisten van dit jaar ver wacht de heer De Wit veel oude be kenden. „Maar toch ook ieder jaar weer nieuwkomers, die na zo'n 25 jaar de oude vriendschapsbanden weer ko men aanknopen. De kern van de reünie wordt gevormd door jongens, die in '36 en '37 naar Nederlandsch- Indië gingen. Van de 24 aanmeldin gen werd er één goedgekeurd, van de 36 kwamen er twee door alle mo gelijke tests heen. Nu, na rotte oor- logs- en bange vredesjaren zijn de resultaten van die strenge selectie van toen nog merkbaar: alle jongens van toen, die op onze reünie komen, steken boven de middelmaat uit. In hun karakter. En daarom vaak ook in hun maatschappelijke carrière". DE heer De Wit schat, dat van de aan wezigen op de komende reünie onge veer 80 procent tenminste mulo of hbs heeft genoten. „Sommigen van onze kameraden komen met gebre ken, opgelopen tijdens de bouw aan de Birmalijn. W. van Eekelen uit Rijen bijvoorbeeld, die toen blind werd. Het is helaas maar al te waar, dat onder iedere spoorwegbiels van die vervloekte Birmalijn minstens één dode ligt. Kapitein A. C. Aarts voorzitter van ons bestuur en nog altijd in actieve dienst, zal dit kun nen beamen. Ook onze penningmees ter, kapitein J. P. van de Laak uit Den Bosch ook nog altijd in ac tieve dienst zal dit kunnen doen. Zelf ben ik er gezond doorheen ge rold, al heb ik dan tachtig keer ma laria gehad. En al heb ik katten, hon den, apen en slangen gegeten". HET is de secretaris van Bunga Melati, onze zegsman H. de Wit directeur van restaurant Marianne te Breda niet meer aan te zien. „Maar de tijd, dat ik de rijst langzaam at, vijf kor reltjes per hap, om er zo lang moge lijk over te doen, zal ik nooit meer vergeten. Daarom vooral ben ik zo blij, dat ik ouwe strijdmakkers van toen kan verwelkomen: de gepensio neerde adjudant J. Niemandsverdriet uit Vlissingen, iemand uit Winkel uit het hoge noorden een van de ze ventien overlevenden van een schuit die met 350 man voor de kust van de Philippijnen werd getorpedeerd; M. Jacobi uit Temeuzen; W. Jansen uit Bergen op Zoom; H. van der Meeren uit Breda. Tjonge, we maken d'r weer een dag van!"

de Stem | 1968 | | pagina 21