OVER RECLAME IN T.V. Regeringscrisis in Frankrijk mogelijk Engeland brengt eerste decimale munten in omloop De wereld wordt bedreigd Bonaparte vermageringsmethode TXT RODEX n. 238 gulden wel waard, dachten we. Een retourtje "Smeerlever- worst Ontbijtworst Handappel per kilo 138 Citroenen 4 stuks Rode Radijs PMC Automatic Rapid Camera NIEUW NUMMER MET NIEUWE STRIP Science fiction tentoonstelling? Bedreiging Pinksteractie boekte record Vroeger ging hij er voor naar Londen. Tegenwoordig koopt hij zijn Rodex comfortabel bij Hendriksen. eindelijk heb ik de juiste gevonden Biesheuvel en Luns naar Bilderbergconferen tie Herkenbaar Verzamelaars Commissie-De Wolff XT" °l' Jacky Kennedy ontslaat kokkin op staande voet Verarming Zinloos? Brochure per stuk 250 gram 79 59 vacuumverpakt Ofjr per 100 gram S 29 In een groot aantal AH-Zelfbedienlngszaken Argentijnse Red Deliclout Kwaliteitsklasse I vol sap en vitaminen kwaliteitsklasse! zakje 200 gram ZORGELOOS PERFECT FOTOGRAFEREN Met 1 cassette 24 opnamen in halfkleinbeeldformaat Door fixed focus scherpe foto's van 1.5-m. tot oneindig automatische instelling, geen zorgen voor diafragma» sluitersnelheid en belich tingstijd .Zakformaat:6,5x10x5cm I Met Ieren tasje, polsrlempje, j zonnekap/lensbeschermer en instructieboekje. CLUBPRIJS 117.- waarvan52.-inPMC-chequei Bestelnr. F-117 MEER INFORMATIE IN ONZE NIEUWE CATALOGUS. 19 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 APRIL 1968 2C kinderen het beg missen. Haal ah- 'Heintje (12 Bil Margarine). (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Vandaag vergadert het Franse parlement over invoering van reclame op de televisie. Het wordt een ernstig conflict tussen de oppositie en de regering. In de wandelgan gen van de Kamer was men dinsdag al druk bezig van beide kanten de messen te slijpen. De regering staat op het stand punt dat zij geen toestemming behoeft te vragen aan de volks vertegenwoordiging om reclame per decreet in te voeren, Van haar kant houdt de oppositie vol dat de reclame op de televisie wel degelijk een zaak is van de Kamer. Het Kamerlid Dumas, jurist en ad vocaat, lid van de democratisch-socia- listische federatie, heeft een voorstel ingediend waarin staat dat de Ka mer moet beslissen. Zelf is hü noch voor, noch tegen de reclame. Maar hij wil eenvoudig niet dat het parle ment door De Gaulle wordt gene geerd. Eerste minister Pompidou heeft na lang aarzelen besloten de hem toege worpen handschoen op te rapen. Zou het voorstel Dumas worden aangenomen, dan krijgt Pompidou de reclame er nooit door. Want in de ka mer is de meerderheid tegen reclame. Die meerderheid bestaat niet alleen uit communisten, socialisten en libe ralen, maar ook het katholieke cen trum en de conservatieve democra ten van de vroegere minister van financiën Giscard d'Estaing zijn er tegen. Zover wil Pompidou het niet laten komen. Wordt het voorstel Du mas vandaag aangenomen, dan dient Pompidou het ontslag van zijn rege ring in en schrijft De Gaulle nieuwe verkiezingen uit. KEIJZER TAPIJT EEN NYLON TAPIJT KAMERBREED OTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39- HILVERSUM AMSTERDAM (ANP) Het Ne derlands contactcentrom voor scien ce fiction, dat zaterdag a.s. in de Am- terdainse academie van bouwkunst zijn tweede landelijk congres houdt, heelt gisteren een garantiefonds in gesteld. Het N.C.S.F. hoopt hierdoor, zo deelt het mede, een bezoek aan ons land mogelijk te maken van een 4000 stukken omvattende reizende inter nationale science-fictiontentoonstel- ling. In Bern trok deze 30.000 bezoekers en in Parijs 50.000. Op het ogenblik bevindt de tentoonstelling zich in Dusseldorp, waar zij tot 12 mei kan worden bezichtigd. Het N.C.S.F. heeft voor het garantiefonds een symboli sche bijdrage van 100 gulden gere serveerd. In totaal is een bedrag van 25.000 gulden nodig. Ofschoon men het in Frankrijk nooit kan weten, is een nederlaag van de regering niet waarschijnlijk. Re clame op de televisie is geen onder werp, waarover de kiezers zich bij zonder druk zullen maken. Dat be seft de oppositie volkomen. De rege ring heeft de concessie gedaan, dat er per dag minstens zes en hoogstens twintig minuten reclame komt en dat geen enkel cultureel program door de reclame zal worden onderbroken. De oppositie vreest dat dit een vro me belofte is en dat op den duur eco nomische belangengroepen ook de dagelijkse nieuwsvoorziening in han den krijgen. Daar komt nog bij de vrees van dag- en weekbladen. Ook al zouden zij maar tien pro cent van hun inkomsten aan adver tenties verliezen, dan zullen zeker niet-financieel sterke dagbladen en tijdschriften verdwijnen, wat de toch al zo bedreigde persvrijheid zal scha den. Radio en televisie zijn in Frank rijk staatsmonopolie, dus de regering trekt toch al aan het langste eind van het touw. De grote vraag is. wat het cen trum en de fractie van Giscard zul len doen. Zou de fractie van Giscard tegen stemmen. dan valt de regering on herroepelijk, want Giscard maakt deel uit van de Gaullistische meer derheid. Maar voor Giscard is de tijd nog niet gekomen om het hoofd van De Gaulle onder de bijl te laten val len. Hij is nog jong en kan wachten tot De Gaulle versleten is en de tand des tijds zijn werk heeft gedaan. In een pas verschenen boek over Giscard zegt hij van zichzelf dat hij niet in de Gaullistische meerderheid is gekomen om De Gaulle ten val te brengen, maar om hem als staats hoofd op te volgen. De volgende presidentsverkiezin gen zijn pas in 1972. Giscard kan dus nog vier jaar lang de kat uit de boom kijken. De internationale toestand met Vietnam, presidentsverkiezin gen in Amerika, de evolutie in de Oosteuropese landen en de voortdu rende spanning tussen Israël en de Arabische staten maken het niet raadzaam om over een ondergeschikt onderwerp als reclame op de televisie verkiezingen te forceren. Giscard is veel te slim om niet te begrijpen, dat in tijden van crisis het Franse volk geneigd is zich achter de sterke man te scharen en momenteel is De Gaul le nog sterker dan Giscard. In de wandelgangen van de kamer hing er gisteren onweer in de lucht. Het centrum en de Giscardfractie oe fenden zware druk uit op Dumas om zijn voorstel in te trekken, maar daar was hij niet toe te bewegen. Crisis of geen crisis het wordt in iedere ge val een bewogen parlementszitting. DEN HAAG (KNP) De bis schoppelijke pinksteractie 1967 heeft een record-opbrengst gehad van f 815.467,21. Hiervan is, op f 17.000 na, alles reeds besteed aan pastorale projecten en diensten van Neder landse missionarissen in Azië, Afri ka en Zuid-Amerika. De pinksteractie 1967 viel midden in de grote campagne van vorig jaar voor Eten voor India. Dat desondanks de actie een ruim tweemaal zo hoge opbrengst had dan in 1966 kan voor een belangrijk deel eraan worden toegeschreven, dat zij door toedoen van de Nederlandse missieraad en de medewerking van de Pauselijke mis siewerken en het Centraal missie commissariaat gepresenteerd kon worden als een algemene inzameling voor alle Nederlandse missionarissen. Meer dan een ton is besteed aan extrahulp voor 56 missionarissen, die na de onlusten in Kongo het land moesten verlaten en van alles waren beroofd. Een ton is gestort in het so lidariteitsfonds voor missionarissen in nood, een fonds gesticht door het Centraal missiecommissariaat. Aan 11 missionarissen, die uit Guinee ver dreven waren, is een bedrag van f 22.000 uitgegeven. Het merendeel van het geld, n.l. ruim vier en een halve ton, is besteed aan missieposten voor de bouw van kapellen, kerken, scholen en oplei ding van catechisten. (ADVERTENTIE) In Nederland valt gemiddeld 1500 mm regen per jaar. Menige week telt meer regen- dan werkdagen. Toch wil een man van stijl er zelfs onder de regenachtigste omstandigheden korrekt en elegant uitzien. Daarom importeerden wij voor hem de Rodex raincoat Stijlvolle Londense mode van Egyptisch katoen, voor Hollands weer. Geheel waterafstotend. x Diverse gedistingeerde kleuren. Dat is hem die Londen is duurder. OP LONDON 'GroteMarkt25-Breda I (ADVERTENTIE) Al jaren lang vind ilc het heerlijk te schrijven, over schoonheidsverzorging. Ik vind het prettig, omdat het voldoening schenkt, anderen tips te geven waarvan ze kunnen profiteren. Het is mijn overtuiging, dat we, als we 39 zijn, er nog even aantrekkelijk uit kunnen zien als op 29- of zelfs 19-jarige leeftijd, als we ten minste een paar vuistregels kennen cn deze ook blijven toepassen. Er is evenwel één kwelgeest, die een aanslag doet op ons uiterlijk. Ik bedoel natuurlijk de 'langzame maar gestage gewichtstoename en de onmogelijkheid om het geleidelijk dikker worden van heupen en taille te camoufleren. De laatste jaren hebben velen op alle mogelijke manieren geprobeerd, hun overtollige pondjes kwijt te raken. Door „diëten", „alleen sla", „melk met bananen", „één maaltijd per dag", „einden lopen", „hongerkuren". Een paar van deze methodes waren een lijdensweg, andere hepen uit op een teleurstelling. En uiteindelijk kwamen al die mensen geen stap verder. Tot plotseling de oplossing werd gevonden. Een nieuwe methode, niet alleen de eenvoudigste dio ooit werd ontwikkeld, maar ook nog de ple zierigste. Hij maakt verstandig eten mogelijk ea werd geprobeerd door een aantal vrouwen, echte vermagerings-veteranen, die tóch altijd moeite hadden binnen de perken te blijven. En... de methode werkte! Hij is hun bescherm engel geworden. De naam is: de TXT VER MAGERINGSMETHODE. Verkrijgbaar- bj| apothekers en drogisten. i Complete verpakking: 15.90 U neemt twee TXT capsules, een half uur voor iedere maaltijd. U eet dan normaal, alleea minder. U geniet van drie goede maaltijden per dag. Het uitgekiende puntensysteem van TXT l zorgt ervoor, dat u geen dingen eet die u moet vermijden. De TXT vermageringsmethode geeft u de meeste voldoening, is de prettigste manier om te vermageren en werkt altijd! De TXT methode zal ook helpen - ook u zult enthou siast zijn over het resultaat. Imp. N.V. Devam Amsterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De A.R.-fractieleider mr. B. Biesheuvel vertrekt maandag a.s. voor een week naar Canada, waar hij in Montreal de Bilderbergconfe- rentie zal bijwonen. De Bilderbergconferentie zal, zoals gebruikelijk worden voorgezeten door prins Bernhard. Ook minister Luns van buitenlandse zaken zal de Bil- derberg-conferentie bijwonen. Zoals wij al eerder berichtten ver trekt ook minister De Block (econ. zaken) binnenkort naar Amerika om aanwezig te zijn op een diner dat de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten op 22 april in New York aanbiedt aan een groot aantal topfiguren uit het Amerikaan se bedrijfsleven en de financiële we reld. Minister De Block houdt daar een rede over de economische samenwer king tussen Amerika en Nederland. Ook Prins Bernhard zal aan dit di ner aanzitten. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De eerste Britse decimale muntstukken worden vandaag in omloop gebracht. Het zijn 15 miljoen stukken van 10 nieuwe penny (geschreven lOp), waarvan de waarde overeenstemt met die van de oude stukken van 2 shilling en 20 miljoen stukken van 5 nieuwe penny (5p), die kunnen omgeruild worden voor stukken van 1 shilling van het ou de systeem. Beide nieuwe geldstukken kunnen in automaten, parkeer- en gasmeter gestopt worden, die stukken van 1 en 2 shilling opnemen. Het zijn in feite de „decimale tweelingen" van de oude „florin" (2 shilling) en de shilling. De nieuwe stukken zullen gemak kelijk herkenbaar zijn. Op de ene zijde van het stuk van 10 penny prijkt de Engelse leeuw met daaron der een groot cijfer 10. Het stuk van 5 penny is versierd met een Schotse distel met daaronder een grote 5. Op de achterkant van beide geldstuk ken staat een portret van koningin Elizabeth. De stukken van 10 en 5 penny wor den zo vroeg in omloop gebracht om de Britten te wennen aan het feit, dat het decimale pond uit honderd nieuwe penny's zal bestaan. 10 penny is dus een tiende van een pond (2 shilling volgens het oude systeem) en 5 penny is een twintigste (of 1 shil ling). Het ligt in de bedoeling pas in fe bruari 1971 volledig op het decimale muntstelsel over te schakelen. Ongeveer 6.000 Britse filiaalbanken zullen in de loop van deze week een lading nieuwe muntstukken ontvan gen. De verhouding 10 penny- en 5 penny-stukken tot stukken van twee en een shilling zal geruime tijd ui terst gering zijn wegens het grote aantal oude geldstukken dat in ge bruik is. Verzamelaars zullen zich al in mei of juni aanstaande een vrij uitgebreide reeks decimale muntstuk ken kunnen aanschaffen in Britse banken of postkantoren. OP DE FOTO De voorzittel' van de „Raad voor het Decimale Stelsel", Lord Fishe, bekijkt zorgvuldig de eerste nieuwe munten, die de Koninklijke Munt geslagen heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag installeert minister Veringa (onderwijs en we tenschappen) een commissie, die een voorbereidend onderzoek gaat instel len naar toekomstige maatschappij structuren. Tot voorzitter van de commissie is benoemd prof. P. de Wolff, de oud- directeur van het Centraal Planbu reau. Minister Veringa vindt het voor zijn beleidsvorm noodzakelijk dat men een beter inzicht verkrijgt 'in de ontwikkelingen, welke in de samen leving verwacht kunnen worden Dit is met name voor de beoalins (ADVERTENTIE) i NEW YORK (AP) De 24-jarige Duitse kokkin van mevrouw Jackv Kennedy, Annemarie Huste, heeft dinsdag verklaard, dat zij op staande voet is ontslagen. De reden zou zi.ni dat mevrouw Kennedy had gehoord van haar ambities om een kookboek te schrijven en een televisieprograiii te verzorgen. De kokkin zei van de secretaresse van mevrouw Kennedy telefonisch vernomen te hebben dat „mevrouw Kennedy het beter vond dat zij niet terugkwam". Mej. Huste.- die showman Billy Ro se tot zijn dood als kokkin en huis houdster heeft gediend, zei verbaasd te zijn over het ontslag. De jonge kokkin, die twee jaar voor mevrouw Kennedy heeft ge werkt, verklaarde in een interview niet van plan te zijn geweest iets over privé-leven van de vroegere first lady te gaan schrijven, maar „zij geloofde me kennelijk niet". Het kookboek dat zij schrijft is nog niet klaar en ook een uitgever is nog niet gevonden. Het boek „zal miin beste recepten bevatten en niet in het bijzonder de recepten die ik bij de familie Kennedy gebruikte". Van geachte zijde schrijft men ons In de historische geschiedenis van de aarde zijn heel wat planten en dieren verdwenen. „Uitgestorven" heet dat. Als gevolg van geologische of vulkanische formaties, als de grote Ijstijden met, of en door positie ve niveauveranderingen hielden he le dierengroepen op te bestaan. Die geologische oorzaken in de dui- zerden jaren van de vormingsgescnie- denis van de aarde maakten de le vensomstandigheden voor die leven de wezens onmogelijk. Van „uit sterven" is eigenlijk alleen maar sprake, toen de mens begon op te treden en begon in te grijpen. Toen bleven de levensomstandigheden voor plaint en dlier wèl dezelfde; toen was er geen dwingende nood zaak voor deze wezens om te ver dwijnen! En hoe onontbeerlijk de le vende natuur zelf ook is, toch zijn er door de activiteiten vain de mens vele dieren en planten echt „uitge storven," met alle gevolgen van dien. Hef zou een lange lijst worden om alle organismen op te sommen, die zijn verdwenen door het menselijk ingrijpen. Nog een langere lijst van planten en dieren, die op het punt staan voor goed te verdwijnen. Het heeft geen zin onze voorouders in de zen een verwijt te maken; ook weinig effect naar andere landen en wereld delen te wijzen. We mogen hier de hand gerust in eigen boezem steken! Momenteel! Door de toepassing van allerlei giften, hetzij insekti- ciden of herbiciden, wordt onnoeme lijke schade toegebracht aan alle plantaardig en dierlijk leven De mens is nu op weg om de wereld voor alle leven onleefbaar en on- vrucntbaar te maken. We kunnen ons momenteel geen cultures meer voorstellen zonder toxicologische mid delen (giffen), waarvan de gechlo reerde koolwaterstoffen desastreus in hun uitwerking zijn, omdat ze niet vergaan, noch in de grond, noch in de levende organismen. Hier hopen zij zich op in de weefsels, in het re- servevoedsel, als de dosering ten minste niet direct dodelijk is. Bij grotere dieren verzamelen ze zich in die organische delen tot de letale do sis bereikt is en het fatale einde dan eerst komt. Deze chemische middelen met hun verwoestingen brengen een ontzetten de verarming van de natuur met zich mee! Maar op vele andere ma nieren wordt de levende natuur te ruggedrongen en vernietigd. Zelfs in de reservaten, waar met veel kosten en moeiten getracht is nog iets van onze inheemse flora en fauna voor het nageslacht te sparen, is het plantaardig en dierlijk leven niet meer veilig. De onvolprezen Stra- brechtse heide in onze naaste om geving, het aangekochte en bescherm de gebied tussen Geldrop en Someren wordt nu weer bedreigd door het steeds intensiever wordende verkeer want de grote E 9 is dwars door dit biotoop van rust en natuurlijke ontwikkeling geprojecteerd en zal daarmee dit grootste reservaat van Brabant wezenlijk aantasten. Toen na de laatste wereldoorlog de weder opbouw ter hand werd genomen, moest de unieke St.-Pietersberg in Zuid-Limburg ten slachtoffer vallen. Deze kolos van mergel met zijn in ternationaal befaamde grotten werd door de cement-industrie opgevreten. Aanvankelijk liep de concessie slechts tot aan de meest waardevolle grot ten^ en deze zouden beslist gespaard blijven. Maar die limiet is reeds lang overschreden! Op de Carlsbad Ca vern in Mexico na borg onze St.- Pieter de grootste winterconcentra- tie vleermuizen ter wereld. Omdat de temperatuur er nooit beneden 9° daalt, was dit mergelcomplex van internationale, wetenschappelijke be tekenis. Ook was de historische waarde uiteraard niet te ondersenat- ten. In 1964 heeft het belangrijkste re servaat van West-Europa zjjn be slag gekregen- „De Beer" op het ei land Rozenburg heeft na eindeloze protesten het onderspit moeten del ven voor de Rotterdamse havenuit breiding: „Europoort". Draglines en bulldozers groeven de broedplaat sen van de zeldzame vogels onder, die zovele jaren onder de strengste bewaking hadden gestaan, om hun uitsterven te voorkomen. Al deze ingrepen zijn natuurlijk niet zinloos! Onze handel moet opgevoerd worden; ons land heeft cement no dig; ons wegennet moet uitgebreid worden om handel en toerisme mo gelijkheden te bieden en het werk loosheidcijfer moet gedrukt worden! Geen enkele regeringscoalitie of overheidsinstantie kan hiei onderuit en het is minderwaardig om hen hiervan de schuld in de schoenen te schuiven! Maar zijn zij we] vol doende van hun verantwoordelijkheid overtuigd? Telkens worden nieuwe economische belangen gevonden, die schijnbaar de aantasting van de na tuurgebieden wettigen. Het is maar de vraag, of deze economische be langen opwegen tegen de onvervang bare waarden, die verloren gaan? Die momenteel economische belan gen zijn ontegenzeggelijk van tijdelij ke aard, zjjn slechts een voorlopige oplossing, terwijl hetgene dat hieraan opgeofferd wordt,voor immer en on herstelbaar verloren is! Nu staat er in dezen weer een nieuwe grote beslissing te wachten. De plannen tot drooglegging van de Waddenzee nemen steeds grotere vormen aan, waardoor een miljar- denvoudig leven opgeofferd staat te worden. Er zal weer een beslissing moeten vallen met ver-strekkende gevolgen voor plant en dier; over een gebied, dat niet alleen voor ons, maar voor geheel West-Europa voor nu en voor de toekomst van grote waarde is. Het is voor ingewijden interessant of wellicnt vleiend, dat onze vermaarde waterbouwkundigen in staat zijn om de Waddeneilanden onderling door zware zeeweringen te verbinden en hun status van eiland op te heffen, zoals dat bij de Delta werken uit veiligheidsoverwegin gen momenteel in uitvoering is. Maar dergelijke motieven spelen bij de Wadden niet. Hier zal te zijner tijd alleen sprake kunnen zijn van landaanwinst. Voor hoe lang? En wat gaat er onherroepelijk verloren? Om dit te accentueren is er een „Contact-commissie Waddenzee" op gericht, die een brochure heeft uit gegeven om de waarde van ons Waddengebied in al zijn facetten dui delijk te belichten. Biologen, juris ten en chemici van naam geven hier in hun visie op dit ingrijpende pro bleem met al zijn gevolgen voor de toekomst. Deze brochure: „Wees wijs met de Waddenzee", stelt exact de ver-strekkende en wetenschappe lijk verantwoorde consequenties, die biologisch aan dit project verbonden zijn. Dr. Verwey preciseert het mil- jardenvoudige leven van dat gebied met duizelingwekkende cijfers, dat onherroepelijk verloren moet gaan Voor de oningewijde gaan hier aspec ten open, waarvan men niet de min ste voorstelling heeft en waardoor het onderhavige technische project voor hem een heel ander beeld gaat vertonen. Het is de vraag of daar bij de overheidsinstanties voldoende begrip voor aanwezig is. In dit op zicht zijn er in het verleden al on herstelbare fouten genoeg gemaakt- Eindhoven fr. Simon Deltour

de Stem | 1968 | | pagina 15