Vonnissen van 4 jonge Russen bekrachtigd Z.-KOREAANS MEISJESKORPS Tekort aan politie wordt ingelopen I Je^eiua Rath Doodeheefver In beroep voor hooggerechtshof Moskou Johnson geen misdadiger Dodencijfer paasdagen stijgt nog Negerjongen in New York ^doodgeschoten SPD en CDU willen gesprek met studenten Afwachtende houding A.R. POLITIE VAN BRAZZAVILLE STOPT MEISJES IN MINIROKKEN IN GEVANGENIS Open kaart in bedrijven IA 70 PCT. VAN NEDERLANDERS van LAATSTE STAP MASARYK Jwtho-Peking meldde gisteren dat BIJ HAARLEM Brand vreet door 100 ha duin Huisarrest voor Papandreou en Kanellopoulos Voorlopig geen samen werking met KVPCH ALBERT HEIJN TEVREDEN IN HELE LAND NOG 1000 MAN TE WEINIG Mr. Cammelbeeck op bezoek bij Fidel Castro Alleen maakt behang in Fixacolor kwaliteit Speculatie over aftreden van president Luebke Veroordeling van jonge Amerikanen roept in Utrecht protesten op WITTE KRUIS helpt e|ke/^^\ maand weer Griekse minister in Nederland - spreekt niet over arrestaties DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 APRIL 1968 11 (Van een onzer verslaggevers) BüSSUM De stelling, dat John- jn volgens de normen van Tokio en eurenberg als een oorlogsmisdadi- mr moet worden beschouwd, is vol lens 68 procent van de Nederlanders juist. Dit blijkt uit een publiek uinieonderzoek dat „Achter het leuws" heeft laten instellen. Twaalf Dcent van de Nederlanders acht de Hing „waarschijnlijk onjuist". Ze- i procent van de ondervraagden dt Johnson wél een oorlogsmis- iiger; 8 procent acht dit „waar- hijnlijk juist". Een ruime meerderheid van de on- ervraagden (65%) was van oordeel at Amerika het recht had Zuid- ietnam militaire bijstand te verle- en. Bijna de helft van de Nederlan- s (49%) vond het verstandig van „.erika militair in te grijpen in ietnam. Zelfs van degenen, die de enging onverstandig vonden stond de helft toch sympa- _jk tegenover de Amerikanen. De ondervraagden stelden zeer dui- ljjk (69%) vast dat de bombarde enten op Noord-Vietnam onvoor- aardelijk gestaakt moeten worden, -zelfde percentage Nederlanders is van oordeel dat stopzetting van bombardementen tot onderhande igen zullen leiden. Op de vraag: „Wil Amerika een Afompromis?" gaven de Nederlanders voor 86% een bevestigend antwoord. Slechts 47% van de ondervraagden had de indruk dat ook Noord-Viet nam een compromis wil. f Zullen onderhandelingen tot vrede leiden? Ja, zei 73% van de onder vaagden. Zestien procent was niet zo optimistisch. Van de ja-zeggers .verwacht 56 procent dat binnen twee jaar alle conflicten in Vietnam zul len zijn opgelost. Een groot aantal Nederlanders (46%) kan niet zeggen in wiens voor deel het conflict uiteindelijk zal ein- &gen. Slechts 28% ziet Amerika en Zuid-Vietnam aLs overwinnaars uit „™s tornen. Minder Nederlanders (23%) verwachten dat Noord-Viet nam en de Vietcong uiteindelijk zul len zegevieren. (Van onze redactie binnenland) BREDA Drie personen zijn gis teren en gisternacht bij ongelukken om het leven gekomen. Bij de onge- ken Ware" tWee beïaarden betrok- overleden twee dle tijdens de paasdagen alm ve,rw°ndmgen opliepen. Maan- 1 ievens een verdronken Mgen bp Velsen opgedregd. •WW raakten op de weg twee ggsonen zwaar en vier personen hcnt gewond. £„et Paasweekeinde zijn in Personen om het leven getomen Gisteren kwamen er nog in„p„ doordat een trein een per- sonenauto 500 meter meesleurde. dental tijdens de paasdagen Kj?£ef ln België 13; in Frankrijk 65. m Oostenrijk 37 en in Italië 21. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenlanc) MOSKOU Het hooggerechtshof van de Russische federatie heeft gisteren in hoger beroep de in januari over vier jonge Russische in tellectuelen uitgesproken vonnissen bevestigd. In het proces van januari waren Joeri Galanskov, Alexander Ginsburg, Alexei Dobro- volsky en Vera Lasjkova veroordeeld tot respectievelijk zeven, vijf, twee en een half jaar dwangarbeid. Zij werden schuldig bevonden aan verspreiding van anti-Russische propaganda in ondergrondse publikaties en het onderhouden van contact met een emigranten organisatie. De vonnissen leidden destijds tot fele protesten van de Russische intelligentsia. Een verzachting van de vonnissen werd met het oog op de huidige ideo logische sfeer in de Sovjet-Unie al onwaarschijnlijk geacht. Het centrale partijcomité riep kortgeleden nog op tot verhoging van de discipline in verband met de toenemende „onder mijnende activiteit" van het westen. Alleen familieleden van de veroor deelden werden tot het gerechtsge bouw ln Moskou toegelaten. Journa listen werden geweerd. Een aantal vrienden van de ver dachten die de rechtszaal niet mocht betreden, bleef tijdens het proces in de gang van het gebouw. Zij over handigden boeketten tulpen en anjers aan de vier advocaten, nadat de zit ting was verdaagd. Een van de ad vocaten was Boris Zolotoekhin, die naar verluidt onlangs uit de commu nistische partij is gestoten, waar schijnlijk in verband met het proces van januari. Gerechtsdienaren en advocaten wei gerden iets mee te delen over het proces. Familieleden wisten te ver tellen, dat het hoger beroep van gis teren de laatste wettige stap was die de verdachten doen konden. Drie van de vier die fn januari wer den veroordeeld, bevinden zich in de Moskouse Lefortovo-gevangenis. Ver wacht wordt dat zij in de naaste toe komst naar een arbeidskamp in Pot- ma, op 400 km ten zuidoosten van Moskou, zullen worden overgebracht. In dit kamp bevinden zich reeds Sin- javsky en Daniel, de schrijvers die twee jaar geleden werden veroor deeld. nadat hun geschriften naar het buitenland waren gesmokkeld en daar gepubliceerd. De vierde, mej. Vera Lasjkova, is na het oorspronkelijke proces vrijge laten, omdat ze terwijl de zaak in onderzoek was, reeds een jaar in de gevangenis had gezeten. In Polen is in de door de staat gecon troleerde pers gisteren opnieuw kri tiek geleverd op de Poolse joden, om dat zij ontrouw zouden zijn aan het Poolse communistische systeem. Dit keer werden ln de voortgaande anti-zionistische campagne de namen genoemd van dichters, militairen, journalisten en voormalige geheime politiemannen. Het Tsjechoslowaakse partijblad „Rnde Pravo" schrijft dat het niet uitgesloten is dat de „gorilla's" van Buslsnds veiligheidschef Beria des- tflds de hand hebhen gehad in de dood van minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk. Het blad is van mening dat „onze Russische vrienden" hieT zeker onhelderlng over zullen willen verschaffen. ■'Van onze redactie buitenland) JÖRK WASHINGTON MEMPHIS - De 13-jarige zoon van nationale directeur van het con gres voor rassengelijkheid is door n neger doodgeschoten voor een J®,few Y°rk- De negerjongen andere jongens aan het JMF vo°r het huis, toen het schot s lost werd. De kinderen zouden her- fe hebben, tj??, verkoop van vuurwapens en rfS?n.e^n hlikken, is gisteren in het justrict C olumbia voor het eerst sinds a„„;iU van de onlusten op 4 n j e,er toegestaan. ""verhandelaars in Memphis heb- a aangekondigd dat voorlopige YS^enstemming is bereikt over de van de nu 65 dagen du- M> staking van de vuilnismannen rremPhis. Zoals bekend bracht de v~mK dr. Martin Luther King naar cze stad in Tennessee, waar hij later vwtnoord zou worden. t. Chinese partijvoorzitter Mao rse Toeng heeft de Amerikaanse ne gen aangespoord het „reactionaire jjWhnd - jj, y g omver werpen. Mao dit deed in een verklaring, waar- 71 h,J de negers steunt in de „strijd tegen geweldloosheid". (Van onze redactie buitenland) BONN.De fractievoorzitters van de socialistische SPD en de christen democratische CDU in het Westduit- se parlement heben gisteren ver klaard, dat hun partijen bereid zijn tot een gesprek met de buitenparle: mentaire oppositie. Zij wilden daarbij echter niet uitsluitend kritiek onder gaan. maar zelf ook vragen stellen. De leidende politici van de grote coalitie voerden gisteren beraad over de gespannen situatie met bondskan selier Kiesinger en zijn plaatsver vanger, Brandt. Vandaag zal de par lementaire commisie voor binnen landse zaken met de desbetreffende minister de balans van de roerige da gen voor en tijdens Pasen opmaken. In München viel gisteren het eerste vonnis tegen een deelnemer aan de acties tegen het Springer-concern. De man kreeg zeven maanden gevange nisstraf. Op een betoging van socia listische studienten in Bonn na, die rustig verliep, deden zich gisteren geen incidenten in de Bondsrepubliek voor. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM In bijna drie uur is gisteren bij Haarlem 100 ha natuur gebied verwoest. Om kwart over vijf was het vuur gedoofd. De brand werd bestreden door 400 militairen en door brandweerkorpsen uit Haarlem, Zandvoort, Overveen, Bloemendaal, Vogelenzang en Aer- denhout. Vannacht hebben militairen en brandweer het duingebied doorkruist om nablussingen te verrichten. In Den Haag hebben gistermiddag politie en brandweer een duinbrand geblust, welke een bedreiging was voor het Juliana-kinderziekenhuis. DEN HAAG Een 23-jarige Haag se taxichauffeur heeft gisternacht tot driemaal toe geprobeerd zijn ex- vriendin aan te rijden. De chauffeur reed met zijn wagen door de Spoor- Wiik, toen hij zag dat zijn ex-vrien din stond te praten met een 25-jarige metselaar. (ADVERTENTIE) ATHENE (AFP-RTR) Twee Griekse oud-premiers, George Pa pandreou en Panayotis Kanneliopou- los, zijn door de Griekse militaire re gering onder huisarrest geplaatst. Voor de woningen van Papandreou, leider van de unie van het centrum partij, en Kanellopoulos, leider van de nationale radicale eenheidspartij, staan leden van de veiligheidsdienst. Zij mogen geen contact, ook niet te lefonisch, met de buitenwereld on derhouden. Naar verluidt zou Papandreou een telegram naar het buitenland hebben gezonden, waarvan de inhoud op 21 april, de eerste verjaardag van de militaire staatsgreep, zou worden ge publiceerd. De twee mannen ondergingen al eerder huisarrest. Deze bewapende meisjes maken deel uit van het nieuwe Zuidko- reaanse korps van de burgerreser ve. De militie omdat 2 miljoen mannen en vrouwen. In Zuid-Ko- rea wordt nog steeds een nieuwe aanval uit het noorden verwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het centraal comité van de Anti Revolutionaire partij heeft de achterban het dringend ad vies gegeven op plaatselijk, regio naal en provinciaal niveau voorlopig geen bindende samenwerking te zoe ken met de KVP en de CHU. Vol gens het centraal comité (vergelijk baar met het partijbestuur van de KVP) moet de partij eerst grondig studie maken van de resultaten, die de vertegenwoordigers van de drie confessionele partijen in de groep achttien tot nu toe bereikt hebben. Zoals bekend heeft de groep van achttien vier rapporten uitgebracht over de door de drie christelijke par tijen eventueel te kiezen toekomstige politiek. Het partijconvent moet op 25 mei de vraag beantwoorden of de door de achttien bereikte resultaten vol doende aanknopingspunten bieden om het gesprek over samenwerking in de toekomst voort te zetten Ook in de diverse KVP-instituten gaat men zich oriënteren op de vier reeds uitgebrachte rapporten. Men hoopt binnen de KVP de studies voor 1 juni beëindigd te hebben. In juni namelijk moet de partijraad van de KVP beslissen over het al of niet blijven doorpraten van de achttien. Hier is echter geen sprake van een voorlopig afwachtende houding. De CHU heeft intussen al laten weten bijzonder veel prijs te stellen op een verdergaand gesprek in de groep achttien. ZAANDAM (A.N.P.) Hoewel de relatieve groei bij Albert Heijn n.v. in 1967 lager is geweest dan in de voorafgaande jaren, kunnen de re sultaten toch nog alleszins bevredi gend genoemd worden, zo meldt het verslag. De totale geldomzet aan derden (excl. de omzet van de premie-van- de-maand-club) steeg met ca. 19 pet. tot 727 min. De geconsolideerde nettowinst blijkt tenslotte te zijn ge stegen tot 13,11 min. 10,04 min.). Zoals bekend wordt voorgesteld het dividend van 18 tot 20 pet. te verhogen. Voor 1968 wordt tenminste een winst van dezelfde orde van grootte als over 1967 verwacht. In 1967 werden 17 supermarkts en 9 zelfbedieningszaken geopend. Ver wacht wordt dat in 1968 ongeveer 20 supermarkts en 15 zelfbedieningsza ken worden geopend. Tevens zal aan de bouw van 2 wegrestaurants wor den begonnen. DE SPAANSE regering heeft een nieuwe minister van onderwijs be noemd, de 45-jarige José Luis Villar Palasi. KINSJASA, KONGO (AP) Meisjes die minirokken dragen zullen in Brazzaville gevangen gezet worden totdat hun ouders „fatsoenlijke kleren brengen Het ministerie van binnenlandse zaken deelde via radio Brazza ville mee, dat dit ook van toepassing is op Europese vrouwen. De radio zei, dat het socialisme niet opgebouwd kan worden „door het tonen van bourgeois-kapitalistische houdingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeentelijke politiekorpsen van Nederland komen tezamen ongeveer zo'n duizend man personeel tekort. Vijf jaar geleden bedroeg dit tekort 1500 man. In de drie grote steden van ons land zijn momenteel 700 plaatsen vacant. Dit onthulde mr. H. K. J. Beernink (bin nenlandse zaken) gistermiddag in het Nederlands congresgebouw te Den Haag, tijdens de première van de politie-oorlichtingsfilm „Van uur nul tot 24". Ter vergelijking: op 1 april 1963 bedroeg de organieke sterkte van de Nederlandse gemeentepolitie 14.200 Vijf jaar later was dat 15.100 man. Er is een duidelijke tendens dat het groot tekort wordt ingelopen. Op 1 januari 1963 waren er bij voorbeeld 444 man in opleiding, thans zijn het er 633. Voor de drie grote steden is het aantal politiemensen dat in opleiding is, in die periode ver dubbeld tot 300. Minister Beernink achtte 't verheugend dat de werving succesvol verloopt. Onder meer de gezamenlijke advertentie-campagne van de drie grote steden draagt daar. toe bij. Thans richt men zich in 't bij zonder op de provincie Groningen. 46 Aanstellingen vormen het eerste resultaat. Indien deze werving suc cesvol blijft verlopen, dan zal men de actie uitbreiden tot andere provin cies. Bovengenoemde film past overi gels ook in het kader van de wer vingsacties van de drie grote ge meenten. De film die geproduceerd is door de Rotterdamse cineast Pim Korver geeft een beeld van de taak in het werk van de politie in Am. sterdam, Rotterdam en Den Haag. De film duurt 48 minuten en toont onder meer de politie in actie bij een red ding uit zee en na een bankoverval. (Vervolg van pag. 1) Volgens prof. Verdam is in veel gevallen de directie oppermachtig in de onderneming. De voorstellen van de onder zijn voorzitterschap staande staatscommissie bedoelen een cor rectie aan te brengen in deze toe stand. Deze tijd wil, dat het management met meer onbeperkte macht geniet. Daarom wil men het instituut van commissarissen veranderen, onder meer door ook vertegenwoordigers van de werknemers in de raad op te nemen. Of dit nu gebeurt op de wijze zoals NKV en NVV dat willen (Vol gens een recente gemeenschappelijke verklaring zijn deze vakcentrales voor de samenstelling door werkne mers en aandeelhouders tezamen van een kiescollege, dat alle commissa rissen moet benoemen) of die van het CNV (dat de bestaande raden wil uitbreiden met een of twee werk nemersleden) doet er volgens de hoogleraar niet veel toe. Zaak is, dat de werknemers de gelegenheid krijgen de raden van commissaris sen te beïnvloeden. Daarom is ook het aantal werknemerscommissaris sen volgens hem niet zo belangrijk. De hoogleraar, die zijn toespraak be gonnen was met de opmerking, dat sluiting van bedrijven soms onnodig, soms zonder rekening te houden met alle betrokkenen geschiedt, besloot als volgt: „Een onderneming, die zich niet wil losmaken uit onze sa menleving, kent een gezags- en maat schappijbegrip, dat absolute macht verwerpt, maar verantwoording aan geregeerden kent en hen inschakelt, niet alleen als het misgaat, maar vooraf en royaal". SCHIPHOL (A.N.P.) Het Eer- ste-Kamerlid mr. G. J. P. Cammel beeck (P.v.d.A.)tevens radio- en te levisiemedewerker, gaat op bezoek bij de Cubaanse leider Fidel Castro. Hij vertrok gisteren met een uit 16 leden bestaande Nederlandse parle mentaire missie naar de Antillen en zal nog voor het einde van dat be zoek doorreizen naar Havanna. (ADVERTENTIE) Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met hef vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld hef beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang MAINZ (A.P.) Hans Friederichs, de secretaris van de Westduitse oppo sitiepartij van Vrije Democraten (F. D.P.), heeft gisteren voorspeld dat reeds dit jaar en niet pas in 1969 een nieuwe bondspresident zal wor den gekozen. Friederichs zei dat de heersende coalitiepartners, de christen-democra ten en de sociaal-democraten, reeds nu de motivering bespreken, die moet worden gegeven voor het vervroegde aftreden van president Heinrich Lübke. UTRECHT (A.N.P.) De disputo- renraad van de Utrechtse studenten faculteiten heeft in en buiten Utrecht vijfduizend handtekeningen verza meld van mensen, die protesteren tegen de doodstraf, die is opgelegd aan twee jonge Amerikanen, de 17- jarige Gary Lee Miller uit Maryland en de 16-jarige Fred Esherick uit Ohio. Miller is wegens moord op een twintigjarig meisje veroordeeld tot de dood in de gaskamer en Esherick wegens het doden van zijn pleegva der tot de elektrische stoel. (ADVERTENTIE) [DAMES!] Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien IL de maag.) X Volgens Barbara Howard is er op Johnsons tafelmanieren nogal wat aan to merken. Zo prakt hij erwtjes met een lepel, las ik in Vrij Neder land, dat het weer gelezen had in Ladies Home Journal. En erwtjes prakken kan misschien wel op een farm in Texas, maar niet in het Wit te Huis. „Rod Steiger de Oscar voor de bes te mannelijke hoofdrol, Katharina Hepburn de Oscar voor de beste vrouwelijke hoofdrol, allebei in films, waarin Sidney Poitier, de neger, de werkelijke hoofdrol speelde. Toch nog tactvol, dat Poitier niet bekroond is met de Oscar voor de beste man nelijke bijrol." (Hopper in de Volkskrant.) Zweeds, Noors en Deens lijken nog al veel op elkaar, maar het zijn ver schillende talen. Deze waarheid (als een koe, inderdaad) zag ik dezer da gen weer eens bevestigd, toen ik las hoe de wereldberoemde reclameslag zin „Stop een tijger in uw tank" in die talen vertaald is. In Zweden: „In med en tiger i tan ken"; Noors: „Putt en tiger pa tan ken" en in het Deens: „Kom en tiger i tanken". Het Fins is weer heel an ders: Jankaa Tiikeri Tankiin". „Zelfs als je als vrouw naam hebt ben je zonder man iemand, die het niet gehaald heeft, een soort wrak". (Simone de Beauvoir.) Sergeant-majoor Slagman van de vliegbasis Twenthe heeft een belo ning van 5000,gekregen voor een idee. Door zijn vinding kunnen de Starfighter-vliegers betere indicaties krijgen van de grondsnelheidsgege- vens. Wat dit laatste precies is, kan ik u helaas ook niet uitleggen. In ieder geval een goede slag voor mijn heer Slagman. Het stripwezen bloeit, dat is dui delijk. De boekjes van Suske en Wis- ke, Asterix, Lucky Luke Bar- barella en Tom Poes worden ge lezen als nooit tevoren. Er is in Ne derland zelfs al een vereniging van stripenthousiasten opgericht, het stripschap. Een paar weken geleden belegde dat schap een forum, waar ook Maurice de Bevere was, de schep per van Lucky Luke. De Bevere is niet zo erg te spreken over de belangstelling van allerlei wetenschapsmensen, die de stripfigu ren uietemschappelijk gaan ontleden. „Men kan zich eenvoudig niet voor stellen, dat er achter mijn figuren noch symboliek noch politieke be doelingen noch psychologische ach tergronden steken." In een interview vertelt hij, dat er plannen zijn geweest om dè avonturen die Lucky Luke met de Daltons be leeft, te verfilmen. „Dat is niets ge worden. Toen we met veel moeite vier acteurs van verschillende lengte hadden gevonden, die de rol van de Daltons zouden kunnen spelen, bleek het dat het voor de kleinste onmoge- gelijk was om op zijn paard te blijven zitten. Hij tuimelde er telkens af." „Er ontstond een spookachtige car navalssfeer. Vrolijke negers sprongen de verbrijzelde etalages in en uit, bedolven onder de buit en onder de ogen van de politie. Anderen scheur den in de allernieuwste auto's door de winkelwijken, hier en daar even uitstappend om de auto vol te laden met goederen om dan weer verder te racen, onderwijl gehoorzaam stop pend als het verkeerslicht op rood stond." (Newsweek over de rassen- rellen). „Als de Schepper iets beters heeft uitgevonden dan sex, dan heeft hij het voor Zichzelf gehouden." (Dave Dee) Een laat I-aprilmopje, erg bitter en hard, maar zo is Deze Tijd nu een maal: Een jongetje zegt: Mama, je moet eens op zolder gaan kijken. Pa pa heeft zich opgehangen." Moeder in paniek naar de zolder. Komt terug en zegt: Jantje, leugenaar, papa hangt er helemaal niet. „Haha", zegt Jantje, „1 april, hij hangt in de kel der." Als u nog een boete moet betalen, zou ik het maar gauw doen, want het iijkt me geen pretje om vijf urn 's morgens de politie aan de deur te krijgen. MERIJN. SCHIPHOL (A.N.P.) Ter bijwo ning' van de nucleaire conferentie, die de NAVO eind deze week in Den Haag houdt, is gisteren uit Grieken land de minister van buitenlandse zaken, Pipineilis, op Schiphol aange komen. Hij wenste geen commentaar te le veren op de Griekse situatie. Gisteren zijn in Saloniki studen ten naar verluidt een tiental gearresteerd. Het zou een preven tieve arrestatie zijn met het oog op mogelijke agitatie ter gelegenheid van de verjaardag van de militaire staatsgreep van 21 april. In Athene hebben verscheidene voormalige politici van de veilig heidsdienst een „waarschuwing" ge kregen.

de Stem | 1968 | | pagina 5