5Veel andere dingen in de bouw waarvoor je je hart vasthoudt" Verdwijnend en verschijnend Zeeland SS DE RINGRIJDERS MASSAAL ONDERZOEK Betonstenen blijkbaar niet vochtbestendig Even uitblazen mevrouw Stichting Samivoz gaat inrichtingen uitbreiden STICHTING RATIOBOUW „ER MOEST EEN KERK INSTORTEN" Raiffeisenbank Hoedekenskerke groeide over hele linie PLAN VOOR 12-KLASSIGE SCHOOL IN HULST rpapier voor uw «—pen GEHEIM VAN HET KUIKENLOZE El ALARM GOUDEN I BROCHES Schoonheid uit een eitje Onderschatten Nat Z.V.T.M. in stichting van vervoerbedrijven Te Goes en Bergen op Zoom Vervolging Algemene vergadering Statenkring K.V.P. Hulst DAGBLAD DB STEM VAN ZATERDAG T3 APRIL 1968 (VERVOLG VAN PAGINA 1) Waar betonstenen gebruikt zijn (of worden) in draagconstructies van ge bouwen, dienen speciale voorzienin gen te worden getroffen, daar de 'kwaliteit van dergelijke stenen ge leidelijk aan achteruit zou kunnen gaan. De in de Lucaskerk in Den Bosch gebruikte betonstenen waren gekeurd door Ratiobouw, die het draagver mogen op 100 kg had gesteld.Nu blijkt dat dit draagvermogen door in werking van vocht, temperatuur schommelingen en andere weersom standigheden sterk kan verminderen. Zonder speciale voorzieningen kan de druk hierdoor te groot worden. Het gevaar voor instorten wordt zodoen de bijzonder groot. Een moeilijkheid is, dat de betrouwbaarheid van de be tonstenen eerst door proeven over een termijn van vele jaren kan wor den getoetst. De betonstenen voor de Lucaskerk in Den Bosch werden destijds gele verd door de fa. C. Visker-Van Meel in Terheijden. Naar men ons mee deelde worden betonstenen van deze soort daar niet meer gemaakt. Niet omdat ze zouden zijn afgekeurd, maar om technische redenen. De nieuwe betonstenen worden volgens een an der procédé vervaardigd. Het staat vast dat in Nederland tientallen be- tpnbedrijven stenen voor draagcon structies hebben geproduceerd. De directeur van het bouwbureau van het bisdom Den Bosch, de heer P. van Hoeckel, heeft als eerste een alarmerend geluid laten horen, toen hij het resultaat van het TNO-onder- zoek van de Bossche St.-Lucaskerk ónder ogen kreeg. Maar hij is niet de enige die zich ongerust heeft ge maakt over de toepassing van beton stenen in draagconstructies. Na de gesprekken, die hij heeft gehad met ir. Ligtenberg en ir. Wes- seling van het TNO, zei hij te ver wachten dat verdere onderzoekingen zullen uitwijzen dat toepassing van betonstenen in draagconstructies ver boden moet worden. „We hebben de steen in de vijver gegooid. Er zal nogal wat deining ko men", aldus de heer Van Hoeckel. Naar zijn mening levert het gebruik van betonstenen geen enkel probleem op als zij gebezigd worden in beton- of staalconstructies. „Er wordt nu volop achteraf ge praat, maar iedereen heeft het bij voorbaat geweten dat het met die be tonstenen goed uitkijken was", zegt hij. Een deskundige van een van de grote bouwmaatschappijen heeft ver klaard, dat betonstenen in draag constructies vrij veel worden toege past. Zijns inziens moeten aan der gelijke constructies speciale eisen worden gesteld. Maar er zijn zeer weinig duidelijke voorschriften op dit terrein. De betrokken maatschap pij geeft overigens de voorkeur aan skeletbouw, waarbij beton- en ande re stenen niet als draagconstructies, maar als „vulling" worden gebruikt. Een woordvoerder van het minis terie van Volkshuisvesting verklaar de, dat het onderzoek naar de toe passing van betonstenen met belang stelling zal worden gevolgd. Het mi nisterie heeft in deze nog geen stap pen ondernomen. (ADVERTENTIE) uMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiMiiiHiiiiiiii; <~Paul &uweneel J UWELIER OOSTBURG niiiiiiiiiiiiiiiiiiiniininmiuiiiiinniiiimii Ei, ei, wat zit er in een ei? Er kan een kuiken in zitten. Wij zouden in deze functionele tijd bijna vergeten dat de oorspronkelijke functie van het ei is: een kuiken uit zijn schaal te laten breken. Het is wel goed dat de fantasiekuikentjes op de paas- taart ons daaraan herinneren. Maar van de ruim 6 miljard eieren die in ons land jaarlijks geproduceerd wor den, eten we er gemiddeld 206 per persoon op (eventueel verwerkt tot eipoeder waarvan o.a. de bakker weer een lekkernij voor onze tafel maakt, denk maar aan de paastaart). Een niet onbelangrijk deel van de 6 miljard wordt uitgevoerd en ten slotte blijven er dan nog wat over voor de broedmachines, die eieren van kippen met zeer geselecteerde stambomen uitbroeden, zodat de nieuwe generatie nóg meer en voor handel en consumptie nóg geschiktere eieren zal leggen. Het kuikenloze eitje is een ware voorraadkamer van belangrijke voe dingsstoffen. Dit zit er in: eiwitten van een hoge biologische waarde, vet (alleen in de dooier), kalk, fosfor en ijzerzouten, jodium en de vitami nen A, B en D. Vroeger werden vooral in voor jaar en zomer eieren gegeten, een voudig omdat ze in de winter schaars waren. We hebben intussen de kip pen zo gek gekregen, dat ze het hele jaar door regelmatig leggen; de huis vrouw profiteert daarvan, want de prijs blijft tamelijk gelijk en de smaak is in elk jaargetijde voortref felijk Een ci van gemiddelde grootte staat hl. voedingswaarde gelijk aan ca. 35 gram vlees of visvlees. Op het ideale menu (van grote kinderen en vol wassenen) staat 100 gram vlees, of een gelijkwaardige vervanging, per dag. Dit quantum kan over verschil lende maaltijden verdeeld worden. Het mag in de loop van de dag bij voorbeeld zijn: een ei en wat vlees: of twee maal een ei met aanvulling van kaas; of geen ei en de hele portie als (vlees of als vis. Kaas, erwten en bonen kunnen nu en dan (maar niet dagelijks) als vervangers van vlees dienen. Een ei is een mooi ding, het is zo voi, zo af, zo volmaakt. Het heeft dan ook tal van schilders geïnspi reerd; de (geschilderde) eieren van Eroris Verster zijn wereldberoemd. De inhoud van het ei heeft die schilders bovendien geholpen hun doeken en panelen te prepareren en hun verven aan te maken. De inhoud van het ei heeft de vrouw die werk maakt van „haar schoonheid" haar huid te prepareren voor het succesvol MNnildercn met make-up. Voor de droge huid is een eier dooiermasker uitstekend. Het losge klopte eigeel wordt op het schoonge maakte gezicht gestreken en mag daar gedurende een kwartier zijn heilzaam werk doen, terwijl de pa tiënt met gesloten ogen ligt uit te rusten. De vette huid heeft profijt van een masker waarvoor eiwit wordt gebruikt. Voeg aan het losge klopt eiwit een paar druppels citroen bestrijk er het gezicht mee behalve de huid rondom de ogen. Na een goed kwartier met warm water afne men. Een goede stimulans voor de hoofd huid is het volgende: Roer een eier dooier aan met een scheutje water (of in geval u last hebt van roos, met een scheutje olijfolie) en wrijf er de hoofdhuid mee in, een uur voor u het haar gaat wassen. Drie tot schuim geklopte eierdooiers zijn de basis voor een weldadige shampo ais men er het volgende aan toevoegt: Voor droog haar: een scheutje olijfolie of wonderolie; voor normaal haar: een scheutje rum; voor vet haar: een scheutje gesmolten honing. Het middel schuimt niet, maar rijk schuim garandeert niet dat haarwas- zeep goed is. Deze is het in ieder ge val. Het haar moet wel rijkelijk ge spoeld worden om het eiluchtje kwijt te rakendesgewenst kan in het laat ste spoelwater citroen of azijn ge druppeld worden. Gesprongen winterhanden vinden verlichting door het inwrijven met goVlll c.t pittrsr,! .{Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. „Het grote probleem in de bouwnijverheid is dat er in deze industrie veel te weinig geld en mankracht be schikbaar wordt gesteld voor re search. Stichtingen als T.N.O. en Ratiobouw moeten woekeren met het geld dat ze krijgen. De bouw wereld zelf doet beslist onvol doende op het gebied van re search. En wat er aan research wordt gedaan komt onvoldoende over hij degenen die ermee moe ten werken. Er moest een kerk instorten om de mensen de ogen te openen. Misschien gaat men nu eindelijk geloven wat wij al jarenlang proberen duidelijk te maken". Dit is een veelzeggende reactie op het drama van de betonstenen. Ze is afkomstig van een van de medewer kers van de Stichting Ratiobouw (wetenschappelijke afdeling van de Stichting Bouwcentrum in Rotter dam). Volgens deze woordvoerder gebeuren er, los van het probleem van de be tonstenen. in gemetselde muren, een heleboel andere dingen „waarvoor je je hart vasthoudt". Wat de gemetselde muren betreft: er wordt al jarenlang gestudeerd op een goede methode om het draagvermo gen van deze muren te berekenen. Dit schijnt heel moeilijk te zijn. De studiecommissie muurconstructies, waarin deskundigen van rijk en ge meenten zitten, is bezig met de op stelling van algemene voorschriften op dit punt. Veel architecten en constructeurs on_ derschatten volgen-s de woordvoerder van de Stichting Ratiobouw de moei lijkheden. Zij gebruiken metselste nen in draagconstructies zonder daar van de consequenties volledig te door zien. Meestal houden ze weliswaar een extra grote veiligheidsmarge aan maar het zou, aldus onze zegsman, beter zijn om bij dergelijke moeilij ke berekeningen specialisten in' te schakelen. Dit gebeurt z.i. veel te weinig. De Stichting Ratiobouw geeft over de gewraakte betonstenen een zoge naamd kenmerkblad uit, een certifi caat waarin vermeld wordt dat de leverancier van de betonstenen in staat is betonsteen van de vereiste kwaliteit te leveren. Dat wil niet zeg gen dat hij ze ook inderdaad levert. Het certificaat is ook alleen maar geldig voor zover de betonsten-en voor binnenmuren in de woning bouw worden gebruikt. Dit is de reden dat mn niet bang hoeft te zijn dat flatgebouwen, waar in betonstenen zijn verwerkt op in storten staan. Sedert 1945 zijn er ongeveer 500.000 woningen in Neder land gebouwd waarbij gebruik werel gemaakt van betonstenen. Geen enke le instorting van een huis kon aan de betonstenen worden toegeschre- Het is volgens de Stichting Ratio bouw best mogelijk dat buiten de woningbouw betonstenen gebruikt kunnen, worden. De stichting geeft hiervoor echter geen certificaten af. Ze adviseert desgevraagd wel bij de berekening van het draagvermogen van deze betonstenen. Bij het gebruik van betonstenen in de Lukaskerk in Den Bosch is vol gens de woordvoerder van de Stich ting Ratiobouw aan twee condities niet voldaan. Op de eerste plaats is de belasting hoger geweest dan bij het gebruik van de stenen in de wo ningbouw het geval is. Daarnaast zijn de stenen nat geworden waar door het draagvermogen is vermin derd. In de woningbouw worden de beton stenen alleen voor binnenmuren ge schikt geacht. Normaal gesproken kunnen ze dus niet nat worden. (Van ©en onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De Zeeuwsch- Vlaamse Tramwegmaatschappij te Terneuzen maakte deel uit van de stichting centraal orgaan parti culiere openbare vervoerbedrijven. Teneinde een zo groot mogelijke bun deling van krachten te krijgen heb ben onlangs 26 particuliere openba- rf. vervoerbedrijven zich in deze stichting verenigd. De oprichters hebben zich op het standpunt gesteld, dat aan de ver zorging van het openbare personen vervoer blijvend door particuliere ondernemingen behoort te kunnen worden deelgenomen. In verband hiermee stelt het orgaan zich ten doel de instandhouding en de ontwik keling van de particuliere openbare vervoerondernemingen, alsmede de bevordering en instandhouding van een nauwe samenwerking tassen de ze ondernemingen. Het ligt niet in de bedoeling, dat het centraal or gaan naar buiten gaat optreden Het moet worden gezien als een stu diecentrum ten behoeve van de par ticuliere openbare vervoerbedrijven (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE De coöpe ratieve Raiffeisenbank te Hoedekens kerke heeft het boekjaar 1967 afge sloten met een gunstige balans. Over de hele linie valt groei te constateren. Het aantal leden van de vereniging steeg tot 651 (30 nieuwe leden, 18 afgevoerd). De rentepercentages voor voor hypothecaire leningen, kredie ten en andere leningen moesten met 1/4 procent worden verhoogd. De rente van spaargelden varieert nu van 4 procent (dagelijks opvraag baar) tot 6 procent (twee jaar op zegging). Van de spaarvormen met een half en een heel jaar opzegging wordt veel gebruik gemaakt, zo meldt het jaarverslag van de bank. Bij de spaarbank bedroeg het over schot, inclusief de bijgeschreven ren te (van 351.645,48) 892.628,30. Het saldo aan het eind van het boekjaar bedroeg, inclusief rente f 9.262.191,50. Aan voorschotten werd in 1967 bijna 1 miljoen gulden verstrekt en aan kredieten bijna zeven ton. De omzet van de bank steeg met ruim zes miljoen gulden tot een to taal van meer dan 40 miljoen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De Stichting Sami voz uit Den Bosch wil de twee inrichtingen die zij te Goes be heert, aanzienlijk uitbreiden. De capaciteit van Huize Den Berg wordt uitgebreid tot 170 bedden, en die van het verpleeghuis Ma ria Terweel tot 130 bedden. De verbouwingsplannen van de twee inrichtingen houden nauw ver band met de saneringsplannen van de gemeente Goes, zo vertelde ons de directeur van Samivoz, de heer A. C. J. A. Nollen uit Den Bosch. De verbouwing van Huize Den Berg is al begonnen en zal over ongeveer anderhalf jaar klaar zijn. Naast het internaat wordt daarna een nieuwe b.l.o.-school gebouwd, ter vervan ging van de huidige mr. dr. Mes- school. Bij het verpleegtehuis Maria Ter weel wil Samivoz een verzorgings flat bouwen voor 50 bejaarden, die slechts een gedeeltelijke verzorging nodig hebben. Bovendien komen er 10 huisjes voor echtparen. Dit plan is nog niet concreet uitgewerkt. Sa mivoz hoopt dit of uiterlijk volgend jaar met de bouw te kunnen begin nen. Dit zal afhangen van het tempo van de sanering door de gemeente. Voor de medewerking van het ge meentebestuur van Goes heeft de heer Nollen grote waardering. Samivoz zal voorts, aldus de heer Nollen, haar Inrichting in Rilland- Bath voor psychisch gestoorde be iaarden, Huize De Werfkampen, uit breiden. Na Pasen begint men met nieuwbouw, die de capaciteit opvoert van 55 tot 140 bedden. Bovendien wil Samivoz in een wat verder verwijderde toekomst ook in Bergen op Zoom een tehuis voor psy chisch gestoorde bejaarden bouwen. Hiervoor moet de stichting echter nog toestemming ontvangen van de Centrale Ziekenhuiscommissie, die het bouwen van tehuizen en inrich tingen op het terrein van de volks gezondheid coördineert. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bestuur van de stichting Katholiek Onderwijs Huist heeft het college van b. en w. ver zocht mee te werken aan de tot standkoming van een 12-klassige r.k. school voor g.l.o. met gymnasteik- lokaal in het bestemmingsplan Noord Z. De stichting, opgericht op 30 ja nuari zal het beheer gaan voeren over de in Hulst gevestigde katho lieke scholen voor g.l.o. en kleuter onderwijs. Het is de bedoeling, dat de bestaan de r.k. meisjesschool St.-Joseph voor bijzonder gewoon lager onderwijs in de toekomst gebruikt gaat worden voor het middelbaar algemeen vor mend onderwijs (mavo.) De r.k. jon gensschool St.-Willibrordus voor b. g.l.o. blijft gehandhaafd als lagere school. De te bouwen 12-klassige in het bestemmingsplan Noord 2 en de St.-Willibrordusschool worden ge mengde scholen. Van de bouw van het gymnastieklokaal wordt even wel afgezien als in de onmiddellijke nabijheid de school een gymnastiek lokaal c.q. een sportlokaal zal wor den gebouwd. Zoals reeds bekend bestaan er in Hulst momenteel plan nen om een sporthal te bouwen. B. en w. stellen de gemeenteraad, die vrijdag a.s. bijeenkomst voor in te stemmen met de bouwplannen voor een 12-klassige r.k. lagere school in Noord II. In ..De Stem" vam diinsdag 9 april jl. las ik op pag. 13 het artikeltje „Pre sident Banda van Malawi geeft kin- deren met de zweep." Dit op zich onbelangrijke bericht weet de kranfekolommen te halen, maar deze zelfde president Banda staat toe of verleend medewerking aan. veel gruwelijker dingen. Als voorbeeld: Op 25 o'kt. 1967 werden in het Mlanje-ge- bied een groepje vrouwen aangevallen en verkracht, omdat deze vrouwen weigerden een insigne te dragen of lidmaatschapskaart te kopen, of steun te geven aan de „Malawi Congress Party". Zij zijn getuigen van Jehova en houden zich daarom principieel af zijdig van de politiek. BREDA GR. JOL (Van een onzer verslaggevers) HULST Op maandag 22 april a.s. vindt om 19.3# uur in de Koning van Engeland te Hulst de algemene vergadering plaats van de KVP-sta- tenkring Hulst. Het statenkringbestuur zal wórden- uitgebreid van negen tot elf leden. Ook in de vacature vrouwelijk be stuurslid dient te worden voorzien. Ook voor drs. W. Lockefeer zal een opvolger gekozen worden. De heer Lockefeer heeft van zijn functie als bestuurslid afgezien, omdat hij voor zitter is van de kring Zeeland. Er zal ook een jongere in het bestuur worden gekozen. Drs. W. Dusarduyn zal spreken over de Tweede Kamerfractie nu; drs. W. Lockefeer zal een spreekbeurt hou den over het onderwerp K.V.P.-or- ganisatie nu. spraak te zijn gemaakt, om het niet over de folklore te hebben. Het wordt een documentaire, zoals de Zeelandfilm, als een verdienste aangerekend, dat hij met geen woord rept over de klederdrachten, de schietingen en de ringrijderijen Men moet lang zoeken in de vele, ve le brochures over Zeeland, wil men iets vinden over de kleder drachten en hun betekenis. Zelfs toerist «che uitgaven zwijgen er veelal over. Het doodzwijgen van de nog le vende tradities gebeurt te conse- mogln wonrdeat SesProk<m zou is een gewoond Het keU6 onsato ^aarom di^ zo is, prik- trots on h0§e mate. Zeeland is aenten hot schltterende monu menten, het beroept zich te pas en te onpas op grootse feiten uit het verleden. Maar wat er nog zicht baar van dat verleden onder ons rondwandelt, schijnt geen enkele positieve waarde meer toegekend te krijgen. Waarom? Beschouwen de zonen van het nieuwe Zeeland, die „oude garde" wellicht onbewust, als een gevaar voor de dynamiek van morgen? Ziet men de klederdrachten als de uniformen van de conservatieve keurtroepen, die de vooruitgang willen torpederen en daartoe op hun tournooien, ringrijderijen en schietingen zo vlijtig oefenen? Voer voor psychologen Wat hiervan zij, laat ons maar openlijk mogen verklaren dat er iets door ons heengaat bij het zien van een ringrijdersfeest. Het is een traditie die al meer dan twee eeuwen op Walcheren bestaat. In het begin, in de 17e eeuw, was het een trots en een grandioos gebeu ren, dat plaatsgreep op het Middel burgse Abdijplein, zonder VW-sub- sidie Het waren ook geen boerenzonen die naar de ring staken, maar fi guren uit de toenmalige high so ciety. Historisch gesproken schijnt het ringrijden te zijn voortgekomen uit de middeleeuwse wedlopen en renspelen van de krijgszuchtige en strijdbare adel. De ringrij dersfeesten werden al vrij gauw een gebeurtenis waar alle rangen en standen belangstel ling voor hadden. De winnaars van de verschillende ronden werden met een kleurig lint omhangen, dat zij de hele dag trots bleven dragen. Een ringrijdersfeest in oude stijl gewoonlijk tijdens kermissen en an dere hoogtijdagen, was niet zelden een luidruchtige gebeurtenis, waar bij de dingen volkomen uit de hand liepen. De opzet en vormgeving van de wedstrijden is in de loop der tijden wel veranderd. Als men vroeger drie ringen had, dan had men een prijs en was het spel uit. Nu rijdt men de hele dag en gaat het om de meeste ringen, die ge stoken worden. Ook de prijzen hebben een ander karakter gekregen. In de oude vorm was de pollepel de „poedel prijs". Nu is het een begeerde tro fee, waarom hard wordt gestre den. Er word soms beweerd dat de ringrijderijen klinisch dood zijn, maar door bloedtransfusies van de VVV in het leven worden gehouden Laat ons daar maar voorzichtig mee zijn. Oeroude feesten blijken vaak over een ongehoorde vitali teit te beschikken. Hoeveel is er echt nieuw aan b.v. de nu weer op levende ruitersport (ruiterijen!),de majorettenpelotons en de schiet- clubs? Een feit is wel, dat een brok folk lore dat geëxploiteerd wordt en tot show devalueerde aan eigen waarde verliest, naarmate het aan commerciële waarde wint. Niets is zo dodelijk voor een traditie, als wanneer het een uitkoopverto ning wordt, gelijk aan het optreden van bepaalde, jodelende dijenklat- sers in de Zwitserse toeristenoor den En dit laatste gevaar ligt ook bij de Walcherse ringrijderijeii op de loer. i ttü

de Stem | 1968 | | pagina 29