grootse paas-show Veel a waarvo MASSAAL Betonstene niet voc 2e PAASDAG vanaf 2 uur n.m. J. E. van Dronkelaar - tel 01170 2161 - Zuidzande Even uitblazJ Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan en de uitbreiding van onze expositieruimte, verheugt het ons u hierbij uit te nodigen op onze STICHTING R.4j GEHEIM VAN HET EUROPA MEUBEL? die alles op meubelgebied overtreft en waar u een idee kunt krijgen van een samenspel in kleur en vormgeving. U bent tevens iedere dag tot 9 uur van harte welkom. Komt u ook eens s avonds de fraaie verlichting bewonderen. ALARM Schoonheid uit een eitje (VERVOLG VAN PAGINA 1) Waar betonstenen gebruikt zijn (of orden) in draagconstructies van ge- luwen, dienen speciale voorzienin- :en te worden getroffen, daar de raliteit van dergelijke stenen ge- idelijk aan achteruit zou kunnen an. De in de Lucaskerk in Den Bosch gebruikte betonstenen waren gekeurd door Ratiobouw, die het draagver mogen op 100 kg had gesteld.Nu blijkt dat dit draagvermogen door in werking van vocht, temperatuur schommelingen en andere weersom standigheden sterk kan verminderen. Zonder speciale voorzieningen kan de druk hierdoor te groot worden. Het gevaar voor instorten wordt zodoen de bijzonder groot. Een moeilijkheid is, dat de betrouwbaarheid van de be tonstenen eerst door proeven over een termijn van vele jaren kan wor den getoetst. De betonstenen voor de Lucaskerk in Den Bosch werden destijds gele verd door de fa. C. Visker-Van Meel in Terheijden. Naar men ons mee deelde worden betonstenen van deze soort daar niet meer gemaakt. Niet ómdat ze zouden zijn afgekeurd, maar om technische redenen. De nieuwe betonstenen worden volgens een an der procédé vervaardigd. Het staat vaat dat in Nederland tientallen be tonbedrijven stenen voor draagcon- jjjructies hebben geproduceerd. De directeur van het bouwbureau van het bisdom Den Bosch, de heer Pt van Hoeckel, heeft als eerste een alarmerend geluid laten horen, toen hij het resultaat van het TNO-onder- zoek van de Bossche St.-Lucaskerk onder ogen kreeg. Maar hij is niet de enige die zich ongerust heeft ge maakt over de toepassing van beton stenen in draagconstructies. Na de gesprekken, die hij heeft gehad met ir. Ligtenberg en ir. Wes- Ei, ei, wat zit er in een ei? Er kan een kuiken in zitten. Wij zouden in deze functionele tijd bijna vergeten dat de oorspronkelijke functie van het ei is: een kuiken uit zijn schaal te laten breken. Het is wel goed dat de fantasiekuikentjes op de paas- taart ons daaraan herinneren. Maar van de ruim 6 miljard eieren die in ons land jaarlijks geproduceerd wor den, eten we er gemiddeld 206 per persoon op (eventueel verwerkt tot eipoeder waarvan o.a. de bakker weer een lekkernij voor onze tafel maakt, denk maar aan de paastaart). Een niet onbelangrijk deel van de 6 miljard wordt uitgevoerd en ten slotte blijven er dan nog wat over voor de broedmachines, die eieren van kippen met zeer geselecteerde stambomen uitbroeden, zodat de nieuwe generatie nóg meer en voor handel en consumptie nóg geschiktere eieren zal leggen. Het kuikenloze eitje is een ware vtjjprraadkamer van belangrijke voe dingsstoffen. Dit zit er in: eiwitten van een hoge biologische waarde, vet (alleen in de dooier), kalk, fosfor- en ijzerzouten, jodium en de vitami nen A, B en D. Vroeger werden vooral in voor jaar en zomer eieren gegeten, een voudig omdat ze in de winter schaars waren. We hebben intussen de kip pen zo gek gekregen, dat ze het hele jaar door regelmatig leggen; de huis vrouw profiteert daarvan, want de prijs blijft tamelijk gelijk en de «naak is in elk jaargetijde voortref felijk Een ei van gemiddelde grootte staat in voedingswaarde gelijk aan ca. 35 gram vlees of visvlees. Op het ideale menu (van grote kinderen en vol wassenen) staat 100 gram vlees, of eenr gelijkwaardige vervanging, per dag. Dit quantum kan over verschil lende maaltijden verdeeld worden. Het mag in de loop van de dag bij voorbeeld zijn: een ei en wat vlees; of twee maal een ei met aanvulling van kaas; of geen ei en de hele portie als vlees of als vis. Kaas, erwten en bonen kunnen nu en dan (maar niet dagelijks) als vervangers van vlees dienen. Een ei is een mooi ding, het is zo vol, zo af, zo volmaakt. Het heeft dan ook tal van schilders geïnspi reerd; de (geschilderde) eieren van Floris Verster zijn wereldberoemd. De inhoud van het ei heeft die schilders bovendien geholpen hun doeken en panelen te prepareren en hun verven aan te maken. De inhoud van het ei heeft de vrouw die werk van „haar schoonheid" haar ePJsdte prepareren voor het succesvol beschilderen met make-up. ^°°r de droge huid is een eier- dOfflermasker uitstekend. Het losge-

de Stem | 1968 | | pagina 28